Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 15.7 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Tábory mohou pokračovat, ani veřejné akce v Jihlavě se neruší
Veřejné akce budou pokračovat, pořadatelská služba a organizátoři jsou ale povinni zajistit, aby měli účastníci každé hromadné akce zakryté dýchací cesty. Také dětské tábory mohou pokračovat a to bez roušek, těch se opatření hygieniků netýká. První větší hromadná akce se v Jihlavě uskuteční už ve čtvrtek 16. července. Půjde o promenádní koncert s dechovou kapelou Rebelka se začátkem v 16 hodin.
„Vystupující umělci jsou jediní, kteří na takové akci nemusejí mít roušku, opatření se totiž nevztahuje na osoby při provádění autorského díla např. divadelního, tanečního nebo hudebního představení,“ uvedla Alena Dvořáková z Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina /KHS/. Doplnila, že roušky nejsou povinné ani na dětských táborech.

Jinak mají pořadatelé všech hromadných akcí ve vnitřních i vnějších prostorách podle ní povinnost zajistit dodržování tohoto nařízení a upozorňovat všechny návštěvníky a diváky, aby si roušky nasadili.

Situace s vývojem onemocnění se prozatím podle hygieniků vyvíjí příznivě. „V celém Kraji Vysočina jsou za uplynulých 24 hodin k 15. červenci pouze tři nové případy a z toho dva s přímou vazbou na ohnisko na Jihlavsku,“ uvedla po 15. hodině Alena Dvořáková z KHS.

V neděli se uskuteční také další představení ze série Ježkových pohádkových nedělí na parkáně u Brány Matky Boží a to v neděli 19. července od 18:00. „Z důvodu onemocnění herce z divadla Komedianti na káře se sice ruší představení Furiantská pohádka, ale nahrazujeme ho představením O Palečkovi, které odehraje Divadýlko Mrak z Havlíčkova Brodu,“ uvedla za pořadatele z města Jihlava Michaela Marešová s tím, že i na toto představení bude umožněn vstup pouze s rouškou.

Na magistrátu roušky nenařizujeme, ale doporučujeme je při všech úředních jednáních s tím, že na mnoha místech není možné dodržet rozestupy větší než 1,5 m. „Platí zásada dodržování tohoto epidemiology daného odstupu. Pokud musíte být k sobě navzájem nebo s klienty v bližším kontaktu, pak si, prosím, na takovou pracovní aktivitu roušku nasaďte,“ žádá tajemník jihlavského magistrátu Evžen Zámek.

Úředníci i organizátoři hromadných akcí se mohou při vyžadování zakrytých dýchacích cest odkazovat na nařízení KHS, které platí od 14. července od 15:00 a vyplývá z něj zákaz pohybu a pobytu všech osob bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šířeni kapének, a to:

a) v prostředcích městské hromadné dopravy,

b) v motorových vozidlech, s výjimkou, jsou-li sami v uzavřeném vozidle, nebo s výjimkou, že cestují společně s ostatními členy domácnosti,

c) v provozovnách činností epidemiologicky závažných, s výjimkou stravovacích služeb,

d) ve všech maloobchodních prodejnách,

e) v nákupních centrech s prodejní plochou přesahující 5 000 m2,

f)ve všech zdravotnických zařízeních (včetně ambulantních),

g) ve všech zařízeních sociálních služeb (včetně odlehčovací a domácí péče),

h) na hromadných veřejných akcích konaných ve venkovních i vnitřních prostorách,

i) a dále na všech místech, kde jsou osoby v kontaktu 1,5 m a kratším, s výjimkou bydliště.

Plné znění nařízení KHS je ke stažení na úřední desce magistrátu na:
https://jihlava.cz/narizeni-mimoradneho-opatreni-krajske-hygienicke-stanice-kraje-vysocina/d-540179
Radovan DANĚK



Zpět nahoru na obsah...

Policisté na silnici I/38 za dvě a půl hodiny odhalili třináct řidičů, kteří porušili pravidla silničního provozu
Policisté ve středu 15. července na silnici I/38 mezi Havlíčkovým Brodem a Golčovým Jeníkovem během 2,5 hodiny zkontrolovali 150 vozidel a 13 řidičů se dopustilo přestupku v dopravě, za který policisté uložili pokuty v příkazním řízení. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
"Jedná se o silnici, kde dochází k vyššímu počtu dopravních nehod, navíc velmi často s vážnými následky. Akce měla především preventivní charakter.
Policisté během 2,5 hodiny zkontrolovali 150 vozidel a 13 řidičů se dopustilo přestupku v dopravě, za který policisté uložili pokuty v příkazním řízení. "Pomocí vrtulníku se podařilo zjistit také čtyři řidiče, kteří předjížděli v místě, kde je na vozovce souvislá plná čára, což zakazuje předjíždění, které je v takových místech navíc velmi nebezpečné. Jeden řidič projížděl v místě s dopravním omezením u Skuhrova na červenou na semaforu a u jednoho řidiče byl zjištěn alkohol v hladině 0,11 promile alkoholu", informovala D. Čírtková.

Do akce se zapojila vozidla v policejním provedení, vozidla pro skrytý dohled vybavená radarem, policejní motocykly, a také vrtulník Letecké služby Policie ČR.

"V podobných akcích budeme v létě pokračovat i na jiných místech našeho kraje", doplnila mluvčí.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Příroda v obležení: Jak a kam hlásit turistický vandalismus
Nadešel čas dovolených, který letos pro většinu Čechů bude ve znamení pobytu v tuzemsku uprostřed přírody. A právě ta dostane během letní sezony zabrat. Vyšší koncentrace turistů s sebou nese také více poházených odpadků, zničených odpočívadel a dalšího necitlivého chování, které do lesa nepatří. Co dělat, když na výletě narazíme na černou skládku nebo dokonce přistihneme vandala přímo při činu?
Počet neukázněných turistů roste

Obavy z cestování do zahraničí vedly řadu lidí ke zrušení dovolené nebo jejímu přesunutí do ČR a oblíbené destinace jako například jižní Čechy nebo Krkonoše se tak ocitly doslova v obležení turistů, kteří se ovšem ne vždy chovají tak, jak by měli. Co se stane, když pomyslný pohár trpělivosti s neukázněnými návštěvníky přeteče, dobře ilustrovalo nedávné uzavření známé Smetanovy vyhlídky. Ta se v době koronavirové krize ocitla pod neúnosným náporem turistů, kteří po sobě zanechávali nepořádek a odpadky, takže se majitel pozemku nakonec rozhodl vyhlídku znepřístupnit.

Odpadky poházené po lese nebo podél turistických tras jsou však evergreenem většiny známějších turistických destinací. Častým obrázkem jsou i přeplněné, případně převrácené a vysypané koše na odpočívadlech, nově vzniklé černé skládky nebo poničené a chybějící turistické značení, které může letní cestování značně zkomplikovat. Vandalové se nezastaví ani před přímým ničením přírody v podobě graffity a rytí nápisů do skal, jak ukázal loňský případ vyrytého instagramového účtu přímo v CHKO Český ráj.

Jak a kam hlásit?

Pokud turista narazí na poházené odpadky, chybějící značku na lesní stezce nebo jakékoliv poškození, má několik možností, kam problém hlásit. Vždy je třeba se řídit tím, na jakém pozemku či v jaké oblasti se nachází. Pokud se jedná o přírodní rezervaci, park či chráněnou krajinnou oblast, lze kontaktovat její správu a na problém upozornit, ideálně místo také vyfotit. Kontaktní údaje jsou k nalezení na webových stránkách, případně i na odpočívadlech a v turistických informačních centrech.

Další možností je informovat obec, ve které se problém – třeba v podobě nelegální skládky – vyskytl. Hromada odpadků v lese může vyřešit příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností, který dle z. č. 289/1995 Sb., o lesích má kompetenci uložit viníkovi pokutu až do výše 15 000 korun. Větší skládky, které ohrožují životní prostředí a vodní zdroje, pak řeší přímo Česká inspekce životního prostředí a pokuty za ně se mohou vyšplhat až do výše 1 000 000 Kč.

Mnoho obcí v ČR využívá k nahlašování problémů na svém území mobilní aplikace, jako je například Mobilní Rozhlas, které předání problému k řešení výrazně urychlí – a navíc není nutné se spoléhat na omezené úřední hodiny. „Chytrý telefon má drtivá většina turistů u sebe prakticky neustále. Když pak narazí během výletu na problém, třeba v podobě chybějící značky nebo skládky odpadků, stačí místo jednoduše vyfotit a fotku s popiskem odeslat přes aplikaci Mobilní Rozhlas, která funguje na celém území ČR. Není nutné hledat kontaktní údaje a nebo čekat na úřední hodiny. Informace se dostane přímo ke kompetentní osobě, která ho může začít okamžitě řešit,“ doplňuje Ondřej Švrček, zakladatel Mobilního Rozhlasu, který v ČR aktivně využívá už více než 900 měst a obcí.

V boji s vandaly je přitom právě čas rozhodujícím faktorem. U zmiňovaného graffiti totiž platí, že čím dříve se na něj přijde, tím jednodušší je ho odstranit. Veškeré závažnější problémy spojené s vandalismem – třeba větší poškození objektů, poničené lávky nebo chybějící vybavení, které by mohlo ohrozit turisty a návštěvníky na životě, lze proto hlásit také na nejbližší Policii ČR. Platí to pak především v případě, kdy se podaří vandala chytit přímo při činu.

Nejčastější problémy a kam je hlásit

Poničené značení – obec, správa CHKO
Odpadky – obec, SIŽP (větší skládky), Policie ČR
Uhynulá zvěř – majitel honitby, obec, Policie ČR
Poškození vybavení (odpočívadla atd.) – správa CHKO, obec
Probíhající vandalismus – Policie ČR
Vše výše zmíněné - aplikace Mobilní Rozhlas: https://www.mobilnirozhlas.c…
Martin THOŘ



Zpět nahoru na obsah...

Devětačtyřicetiletý muž je podezřelý ze čtyř trestných činů, například krádeže či vloupání do domu
Ze spáchání čtyř trestných činů je podezřelý devětačtyřicetiletý muž, který se dopustil na Jihlavsku krádeže v restauraci, na ulici výtržnictví a vnikl neoprávněně do domu. Policejní inspektor mu sdělil podezření ze spáchání přečinu krádeže, přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, přečinu výtržnictví a přečinu porušování domovní svobody.
V polovině května muž v obci nedaleko Jihlavy chodil ve večerních hodinách obnažený po ulici a bouchal na dveře domu. Na místo byli přivoláni zdravotníci a policisté. Muž byl pod vlivem alkoholu, kdy měl přes jedno promile, a skončil na protialkoholní záchytné stanici. V květnu v obci také neoprávněně vnikl do domu svých známých, kde přespal a ráno utekl.
Dále v první polovině června odcizil v restauračním zařízení v odpoledních hodinách odloženou kasírtašku s finanční hotovostí a peněženky z odložené kabelky a batohu. V obou peněženkách měli jejich majitelé kromě jiného uložené platební karty. Podezřelý muž byl následně přistižen a odcizené věci si převzali zpět jejich majitelé. Muž byl opět pod vlivem alkoholu, policisté mu naměřili necelé dvě promile alkoholu v dechu a muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.
Policisté shromáždili důkazy a na jejich základě poté sdělili muži podezření ze spáchání trestných činů. Případ řešili ve zkráceném přípravném řízení.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Retro jízda na všech možných bicyklech od Dolního mlýna v Balinách v sobotu
Milovníci nejen historických bicyklů se sejdou v sobotu 18. července u Dolního mlýna v Balinách nedaleko Velkého Meziříčí, kde se bude konat již třetí ročník srazu retro kol.
Program zahájí v v 9 hodin prezence. V 11 hodin pak bude následovat báječná projížďka přes Balinské údolí do Velkého Meziříčí, kde kolem náměstí předvedou účastníci spanilou jízdu.

Zdá se, že bude na co koukat, protože kromě jakéhokoli pojízdného kola jsou velmi vítané i srandovní historické a retro úbory.

Po návratu zpět do Balin organizátoři slibují posezení s občerstvením u mlynáře a chybět nebude ani hudební překvapení. „Přijeďte a zažijte eleganci historických bicyklů i normálních kol," pozval milovníky recese za organizátory Pavel Cabejšek a kolektiv.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Kamenný most z 18. století mezi Henčovem a Velkým Beranovem byl prohlášen za kulturní památku
Kamenný jednoobloukový most mezi obcemi Henčov a Velký Beranov u Jihlavy byl letos prohlášen za kulturní památku.
Jednoduchý kamenný mostek, který je situován poblíž silnice II. třídy č. 602, překlenuje Henčovský potok. Masivní neomítaný most s nízkým mostním otvorem a s omítanou valenou klenbou je vystavěn z hrubě opracovaného vyspárovaného lomového kamene. Vznikl v letech 1783–1785 jako součást vybavenosti budované císařské silnice spojující Jihlavu s Brnem, o jejíž výstavbě, jako jedné z nejstarších a nejdůležitějších tuzemských silnic, rozhodla již Marie Terezie. Kolem roku 1938 byla však silnice v několika nebezpečných serpentinách přeložena a narovnána a most včetně původního úseku silnice tak ztratil svůj význam.

Historický kamenný most představuje zajímavou technickou památku dokládající vývoj mostního stavitelství v raném novověku. Svou hmotou, provedením a materiálem citlivě zapadá do svého prostředí a je tak zároveň příkladem řemeslné zručnosti a estetického cítění našich předků. „I když svým technickým provedením nepřesahuje regionální význam, z historického hlediska je velmi cenným dokladem průběhu původního trasování jedné z nejstarších tuzemských silnic, neboť se díky přeložce uchoval v autentické podobě“, konstatuje ředitel územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči Pavel Macků.

Kromě 2986 nemovitých kulturních památek, z toho 16 národních kulturních památek, se na území Kraje Vysočina nacházejí 3 městské a 3 vesnické památkové rezervace, 22 městských a 5 vesnických památkových zón a 1 krajinná památková zóna. Na Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jsou zapsány: Telč - historické jádro města, Zelená hora - poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, Třebíč - soubor židovské čtvrti, židovského hřbitova a baziliky sv. Prokopa, což znamená, že Kraj Vysočina se může pyšnit nejvyšším počtem památek UNESCO v rámci ČR (celkem 3).
- zprav -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 3. 2024

• Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o pět čírek sibiřských, jinde než v Táboře je neuvidíte
• Jarní blokové čištění ulic v Jihlavě začne v úterý 2. dubna

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024