Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 18.7 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Řidiči bez papírů a opilí usedají za volant a bourají
Policisté ve Velkém Meziříčí v ulici Novosady zastavili ve čtvrtek 16. července o půl třetí odpoledne třicetiletého řidiče Fordu Mondeo, který nepředložil řidičský průkaz. V evidenci policisté zjistili, že muž má okresním soudem vysloven platný zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel, a to až do února roku 2022. Muži hrozí za spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí trest odnětí svobody až na dva roky.
Ze spáchání trestného činu je podezřelý třiačtyřicetiletý muž, který řídil auto i přes uložený zákaz. Ve čtvrtek 16. července jel po deváté hodině dopoledne s vozidlem Renault Espace v Třebíči po ulici Táborská. Policisté automobil zastavili a kontrolou zjistili, že má řidič na základě rozhodnutí městského úřadu vysloven od začátku letošního července zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to až do začátku roku 2022. Dechová zkouška u něho byla negativní. Muž již v další jízdě nesměl pokračovat. Policisté mu sdělili podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Řidička byla opilá, nadýchala téměř dvě promile
S téměř dvěma promile alkoholu řídila včera vozidlo sedmačtyřicetiletá žena. Ve středu 15. července jela před polednem s automobilem Škoda Fabia v Třebíči po ulici Brněnská. Vozidlo policisté zastavili a provedli kontrolu. U řidičky při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,96 promile alkoholu a opakovaná zkouška u ní ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté ženě zakázali další jízdu a na místě jí zadrželi řidičský průkaz. Řidička je podezřelá ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Řídil pod vlivem alkoholu
V úterý 14. července před šestou hodinou odpoledne prováděli policisté z dopravního inspektorátu Žďár nad Sázavou běžnou silniční kontrolu na silnici II. třídy číslo 388 mezi obcemi Bohdalov a Pokojov, při které zastavili osobní automobil Škoda Octavia, který řídil třiapadesátiletý muž. Policisté s mužem v rámci kontroly provedli zkoušku na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu, která byla pozitivní a vykazovala hodnotu 0,38 promile. Z tohoto důvodu policisté řidiči zakázali další jízdu a případ zadokumentovali jako přestupek v dopravě, za který ve správním řízení hrozí pokuta a zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel.

Opilí řidiči
V pátek 10. července odhalili policisté v Jihlavě řidičku, která měla téměř dvě promile alkoholu. Sedmačtyřicetiletá žena jela po osmé hodině večer s vozidlem Škoda Fabia po ulici Na Vyhlídce. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. U řidičky při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,63 promile alkoholu a opakované zkoušky u ní ukázaly hodnoty ještě vyšší. Policisté ženě zakázali další jízdu a na místě jí zadrželi řidičský průkaz. V sobotu policisté sdělili ženě podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

O řidičský průkaz přišel také osmatřicetiletý muž z Kralovéhradecka, který řídil v Jihlavě vozidlo s téměř jedním a půl promile alkoholu v dechu. V sobotu 11. července jel před jednou hodinou v noci s automobilem Škoda Karoq po ulici Hradební, kde vozidlo zastavili policisté. Řidiči naměřili hodnotu 1,47 promile alkoholu. V další jízdě již muž nesměl pokračovat, policisté mu zadrželi řidičský průkaz a je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ policisté prověřují.

Ze spáchání trestného činu je podezřelý čtyřiašedesátiletý muž, který řídil vozidlo opilý. V sobotu 11. července jel po druhé hodině v noci s automobilem Renault Thalia v Třebíči ve směru od ulice Velkomeziříčská k ulici Jar. Heyrovského. Vozidlo policisté zastavili a provedli kontrolu. U řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 2,36 promile alkoholu. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Řídil vozidlo pod vlivem alkoholu
Policisté z obvodního oddělení Světlá nad Sázavou prováděli v neděli 12. července po desáté hodině dopoledne běžnou silniční kontrolu, při které na silnici vedoucí ze Světlé nad Sázavou do obce Dobrovítova Lhota zastavili osobní automobil Renault, který řídil jednatřicetiletý muž. Policisté s řidičem v rámci kontroly provedli zkoušku na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu, která byla pozitivní a vykazovala 2,23 promile. Z tohoto důvodu policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Následně ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za který hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok a zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel.

Jízda pod vlivem alkoholu
Humpolečtí policisté prováděli v neděli 12. července okolo druhé hodiny odpoledne běžnou silniční kontrolu, při které u křižovatky ulic Okružní a Hálkova v Humpolci zastavili osobní automobil Mitsubishi, které řídil šestačtyřicetiletý muž. Policisté s mužem v rámci kontroly provedli zkoušku na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu, která byla pozitivní a vykazovala hodnotu 1,19 promile. Z tohoto důvodu policisté řidiči zakázali další jízdu a zadrželi mu řidičský průkaz. Po provedení všech nezbytných úkonů policisté případ zadokumentovali jako přečin ohrožení pod vlivem návykové látky, za který v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok a zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel.

Řidič na Jihlavsku byl opilý, nadýchal 2,61 promile
S téměř třemi promile alkoholu řídil v pátek 10. července vozidlo sedmačtyřicetiletý muž. Řidič jel po druhé hodině odpoledne s vozidlem Opel Astra po silnici ve směru od Hodic na Panenskou Rozsíčku. Automobil policisté zastavili. Při kontrole zjistili, že je řidič pod vlivem alkoholu. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 2,61 promile alkoholu a obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté muži na místě zadrželi řidičský průkaz a v další jízdě již nesměl pokračovat. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Opilý řidič v Pelhřimově
V pátek 10. července odhalili policisté v Pelhřimově řidiče, který měl téměř dvě promile alkoholu. Čtyřiačtyřicetiletý muž jel před třetí hodinou odpoledne s vozidlem Škoda Octavia po ulici Za Náspem směrem k ulici Myslotínská. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. U řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,82 promile alkoholu a opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty ještě vyšší. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Řidič na Pelhřimovsku utrpěl při nehodě těžké zranění
V sobotu 11. července jel před půl třetí odpoledne řidič automobilu Škoda Octavia ve směru od Červené Řečice na Želiv. Při projíždění zatáčky dostal s vozidlem smyk, přejel do protisměru a narazil do protijedoucího vozidla Škoda Fabia. Fabie byla vlivem nárazu odražena do silničního příkopu, kde skončila stát na boku. Řidič automobilu Škoda Fabia byl s podezřením na těžké zranění zdravotnickou záchrannou službou převezen do pelhřimovské nemocnice. Policisté provedli u řidičů dechové zkoušky, při kterých u obou požití alkoholu vyloučili. Místo nehody ohledali a zadokumentovali. Na vozidlech vznikla předběžně vyčíslená škoda devadesát tisíc korun. Dopravní nehodu policisté dále šetří.

Střet dvou vozidel na Třebíčsku, řidička byla pod vlivem alkoholu
V pátek 10. července došlo mezi obcemi Hornice a Slavíkovice k dopravní nehodě. Před pátou hodinou ráno jela sedmatřicetiletá řidička vozidla Peugeot po komunikaci ve směru od obce Kdousov, v katastru obce Mladoňovice vjela do křižovatky, kde v tu dobu projížděl po hlavní silnici automobil Hyundai, a došlo ke střetu. Při dopravní nehodě nedošlo ke zranění, které by si vyžádalo okamžité lékařské ošetření. Policisté provedli dechové zkoušky, u řidičky peugeotu naměřili pozitivní výsledek. Žena měla 0,48 promile alkoholu v dechu. U druhé řidičky bylo požití alkoholu dechovou zkouškou vyloučeno. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Na vozidlech vznikla škoda přibližně 130 tisíc korun. Policisté podnapilé řidičce na místě zadrželi řidičský průkaz. Dopravní nehodu dále šetří

Střet vozidel na Žďársku si vyžádal šest zraněných
Šest zraněných si vyžádala dopravní nehoda, ke které došlo v pátek 10. července v katastru obce Meziříčko. Před druhou hodinou odpoledne jel jednačtyřicetiletý řidič vozidla Fiat Panda po silnici směrem ke křižovatce mezi obcemi Jersín, Černá a komunikací vedoucí k Měřínu. Vjel do křižovatky, kde v tu dobu projížděl po hlavní silnici řidič automobilu Citroen Jumper, a došlo ke střetu. Fiat byl po nárazu odhozen na dopravní značku a skončil v poli na střeše. Při dopravní nehodě se zranil řidič vozidla Fiat a jeho čtyři spolujedoucí, zranění utrpěl také řidič citroenu. Všichni zranění byli transportováni do nemocnice v Jihlavě, jeden z nich letecky. Místo dopravní nehody policisté ohledali a zadokumentovali. U řidičů provedli dechové zkoušky, při kterých u obou požití alkoholu vyloučili. Při nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda necelých sto tisíc korun. Dopravní nehodu policisté dále šetří.

Zdroj: Policie ČR
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině a v celé republice hrozí v neděli silné bouřky, vyloučeno není ani krupobití
Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami s přívalovými srážkami kolem 30 milimetrů, které by měly Vysočinu, ale i celou Českou republiku zasáhnout v neděli 19. července od 12 do 22 hodin.
V neděli by mělo být přes den oblačno až zataženo, postupně místy až polojasno. Místy přeháňky, během dne i bouřky, ojediněle silnější. Ráno ojediněle mlhy. Nejvyšší odpolední teploty 21 až 24 stupňů. Slabý proměnlivý vítr do 4 metrů za sekundu, v bouřkách může přechodně zesílit.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů apod. Nebezpečí mohou představovat také kroupy a blesky. Je třeba dbát na bezpečnost s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu.

Od úterý začne přes naše území od severozápadu přecházet studená fronta. Za ní se k nám v dalších dnech rozšíří výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

První herní prvky zpestřily Stříbrné údolí v Jihlavě, o dalších může veřejnost hlasovat
Stříbrné údolí v Jihlavě se snaží město oživit také jednoduchými herními prvky pro děti. Další mají přibývat na základě požadavků veřejnosti. Město teď organizuje k návrhům dalších venkovních her anketu. První hry jako dětské skákačky nebo labyrinty už jsou instalované v areálu letního kina na Heulose a děti je rády využívají, jak je vidět i v přiloženém krátkém video spotu.
Jeho součástí je pod logem města Jihlavy také QR kód, pomocí kterého se může veřejnost zapojit do hlasování v interaktivní anketě. V telefonu se po načtení kódu automaticky otevře internetová stránka , kde je anketa umístěna. Tam je možné nejprve vybrat z mapy lokalitu, kam by lidé chtěli herní prvek umístit a pak jsou na výběr různé návrhy herních prvků, které jsou v tuto chvíli k dispozici.

Vznikly v rámci projektu spolupráce města Jihlavy se Střední uměleckou školou grafickou. Studenti vedení zástupkyní ředitele Alicí Waisserovou navrhli herní prvky pro děti ve věku 5 – 10 let. Návrhy jsme poté představili žákům prvního stupně základních škol, tedy těm, kteří by je měli využívat. Prověřili jsme, jestli jsou pro děti návrhy lákavé a taky jsme požádali holky a kluky ze 2.–5. třídy, aby vytvořili svoje vlastní návrhy. I pro ně se dá v anketě hlasovat.

V blízkosti plátna letního kina, kudy projede velké množství lidí, jsme nechali nalepit první dvě hry. Teď se chceme zeptat lidí, dětí, maminek a tatínků, babiček a dědečků, které návrhy se jim líbí a kde by takové další skákačky a labyrinty chtěli mít. A samozřejmě budeme rádi i za další nápady.

Projekt vychází ze Strategie pro kulturu, volný čas a cestovní ruch, kterou veřejnost společně s odborníky pomohla sestavit v roce 2016.

Video na:
https://jihlava.cz/prvni-herni-prvky-zpestrily-stribrne-udoli-o-dalsich-muze-verejnost-hlasovat/d-540215/p1=103430
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   29. 9. 2020

• Lidé, kteří mají nařízenou karanténu, mohou volit na Vysočině z auta na parkovištích v okresních městech ve středu 30. září
• Jihlava jako jedno z nejzdravějších měst v republice
• Do jihlavské zoo za exotikou do Ladakhu a na oslavu dne zvířat
• Z policejního deníku: pokus o vloupání v Jihlavě do domu; opilci putovali na záchytku, drogy a alkohol za volantem
• Policisté v Havlíčkově Brodě hledají svědka vandalova řádění
• Na střeše žďárské polikliniky pokvete mateřídouška, kostřava či rozchodník

Pondělí   28. 9. 2020

• Svatý Václav, patron země České - ale v jihlavském minoritském chrámu i tichý svědek komunistického běsnění.
• Na stránkách Třebíče je k vidění realistická vizualizace budoucího obchvatu města

Neděle   27. 9. 2020

• V Rouchovanech krátce po poledni utonul starší muž
• Z policejního deníku: bouračka u Žatce; zaplacená kabelka nepřišla; krádež nářadí
• Mezi Světnovem a Škrdlovicemi vyroste ovocná alej

Sobota   26. 9. 2020

• České domácnosti významně ušetří za energie; ČEZ od října zlevňuje elektřinu i plyn
• Kdy by důchodci neměli používat poštou zaslané roušky?
• V Pelhřimově zřejmě vznikne Národní basketbalové muzeum
• Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí polský film Corpus Christi

Pátek   25. 9. 2020

• Z policejního deníku: recidivista sebral mobil či muž, který téměř rok neplatí alimenty na ročního syna
• Veřejná beseda o revitalizaci starších jihlavských sídlišť
• Začíná výměna paliva v druhém bloku Dukovan, odstávka potrvá do poloviny listopadu
• Nová publikace přiblíží historii starého hřbitova v Nové Cerekvi
• Policie na Vysočině se rozroste o padesát policistů

Čtvrtek   24. 9. 2020

• Jihlava spouští od úterý 29. září dobrovolnické centrum, zájemci se již mohou hlásit
• Z policejního deníku: krádež elektrokol; hledaná žena putovala do vězení; opilá řidička otočila auto na střechu
• Pod třebíčským náměstím archeologové našli například středověký poutní odznak, hrací kostku či minci krále Václava II.
• Vyrážíte na houby? Nepřeceňujte své síly, radí záchranáři
• Kuchařka Z receptáře našich předků nabízí staré recepty z Vysočiny, jihu Čech a Moravy a Dolního Rakouska
• V Pelhřimově byla vystavena největší skleněná plastika na světě
• Jak vybrat elektrokolo a jak zvládnout jízdu bez úrazu?
• Okříšky zakoupily nové vratné kelímky na nápoje s kresbou Štěpána Mareše

Středa   23. 9. 2020

• Výstava Svět středověkých her získala Zlatého mamuta
• Z policejního deníku: nehoda u Velkého Beranova; auto se samo rozjelo; neznámý vandal poškrábal lak na autě
• Meteorologové varují před silnými bouřkami v jižní části Vysočiny
• Silnice I/19 u obce Simtany na Havlíčkobrodsku by mohla být na konci října průjezdná
• Muž našel v lese u obce Svatá Anna dělostřeleckou minu z druhé světové války
• Lidé si mohou ve středu 30. září nechat vyšetřit plíce
• Polojubilejní koncert v zámecké knihovně v Náměšti nad Oslavou věnovaný 270. výročí úmrtí J.S. Bacha
• Mezi Škrdlovicemi a Světnovem vyroste 760 metrů dlouhá ovocná alej

Úterý   22. 9. 2020

• Základní školy v Jihlavě budou mít v pátek 25. září volno
• Z policejního deníku: krádež nafty; u Cejle boural motorkář; alkohol a drogy za volantem
• Opona z roku 1855 ozdobí jeviště divadla v Havlíčkově Brodě
• Záchytka v Jihlavě je mimo provoz, opilce budou vozit jinam
• Třebíčská nemocnice dostala nástroje používané při laparoskopických operacích
• Pacienti, které čeká totální endoprotéza kolenního a kyčelního kloubu, se mohou lékařů v jihlavské nemocnici vyptat na cokoli
• Výstava dekorativního, užitkového a osvětlovacího skla ze sbírek jihlavského muzea
• Uplynulo padesát let od svěcení zvonů ve Velkém Meziříčí

Pondělí   21. 9. 2020

• U Mozerova na Havlíčkobrodsku boural cyklista, po nehodě zemřel
• Havlíčkobrodsko se zabarví do oranžova, na Vysočině se ruší některé akce, školy zatím plošně zavírány nebudou
• Ve Žďáře nad Sázavou u autobusového nádraží přibude do konce října sedmadvacet parkovacích míst
• U Vilémova na Havlíčkobrodsku hořela samochodná řezačka, škoda je 3,5 milionu korun
• Z policejního deníku: agresivní opilci, krádež motorky či řidič pod vlivem drog
• Opravovaný úsek silnice I/19 mezi Stříbrnými Horami a Keřkovem je částečně průjezdný, ovšem s omezenou rychlostí 50 km/hod
• Dopravní policisté budou soutěžit v řízení křižovatky

Neděle   20. 9. 2020

• Na hradě Pernštejně mohou návštěvníci obdivovat podzimní plody a květiny
• Z policejního deníku: bourající cyklisté, řidič nadýchal více jak dvě promile
• Výstava fotografií Jana Pikouse Neznámo kam v domě Gustava Mahlera v Jihlavě
• Po čelním nárazu auta do stromu u Police utrpěli zranění dva lidé

Sobota   19. 9. 2020

• Nehoda na Třebíčsku si vyžádala jeden lidský život a pět zraněných
• Povídání Zdeny Vaníčkové Od pramene Dyje do Znojma v Telči

Pátek   18. 9. 2020

• Na letišti v Jihlavě - Henčově prodáte kde co - a také kde co koupíte
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek Narušitel systému, po projekci bude následovat beseda s lékařkou dětské psychiatrie
• Archeologové odkryli v údolí Stříbrného potoka u Havlíčkova Brodu mlýn na rudu z poloviny 13. století
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě zakázala návštěvy
• Faraonský běh na Zelenou horu ve Žďáře nad Sázavou
• Z policejního deníku: krádež nářadí z auta za 120 tisíc; zaplacený parfém ženě nikdo neposlal či krádež peněz a alkoholu
• Budkování na Orlíku nad Humpolcem v sobotu
• Jihlavští senioři se mohou zdarma zúčastnit kurzu, jak pracovat s chytrým telefonem
• Daňci i jeleni mají v zoologické zahradě v Táboře ideální podmínky
• O víkendu trolejbusem přes Benešovu ulici do psího útulku na Pístově linkou HaF
• Zemřela Irena Sedlecká, autorka sochy Mercuryho i památníku obětem velkomeziříčské tragedie

Čtvrtek   17. 9. 2020

• Ve Lhánicích u Mohelna narazila řidička autem do autobusové zastávky, na místě zemřela
• Zraněnou řidičku u Jimramova museli z auta vyprostit hasiči
• Zrekonstruované dopravní hřiště v Jihlavě se otevře dětem i veřejnosti
• Světská pouť v Černovicích na Pelhřimovsku o víkendu kvůli koronaviru nebude
• Zvířata v táborské zoo si náramně vychutnávají sluneční paprsky
• Zadní synagoga v Třebíči je zavřená, dny evropského dědictví zde v sobotu nebudou
• Pohřešovaného seniora ze Žďárska vypátral dobrovolník s belgickým ovčákem Duckem
• Z policejního deníku: řádění opilců či nález granátu
• Záchrana kolonie jiřiček na památkově chráněné budově v Havlíčkově Brodě se podařila
• Při nehodě osobního auta na dálnici D1 u Jáchymova utrpěli zranění dva lidé, přistál i vrtulník
• Ve Žďáře nad Sázavou představí své miláčky chovatelé hadů, agam, varanů, pavouků či švábů
• V nemocničním parku v Jihlavě stojí nová knihobudka vyrobená ze starých školních lavic

Středa   16. 9. 2020

• Sněmovna zakázala slepičí koncentráky od roku 2027
• Pohřešovaný muž z Novoměstska byl nalezen v pořádku, policie odvolala pátrání
• Procházka havlíčkobrodským parkem Budoucnost s komentářem ředitele muzea Michala Kampa
• Muž obviněný ze zločinu loupeže skončil ve vazbě
• Z policejního deníku: zaplatil osm tisíc za dětský traktor, nedostal nic; opilec vykopl dveře na jihlavském nádraží či řidiči bez řidičáku
• V Havlíčkově Brodě bude o víkendu jezdit městská hromadná doprava zdarma
• Komentovaná prohlídka věže kostela sv. Prokopa ve Žďáře nad Sázavou v sobotu 19. září
• Výstava uměleckých fotografií Pavla Křečka v galerii Tympanon v Třebíči
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo šestačtyřicet lidí, další tři zemřeli
• Nové fototerapeutické lampy v jihlavské nemocnici poslouží pro léčbu novorozenecké žloutenky
• Policisté prosí veřejnost o pomoc při hledání čtyřiasedmdesátiletého Josefa Kalouse ze Žďárska
• Letošní výroba bezemisní elektřiny v Dukovanech právě dosáhla 10,5 TWh

Úterý   15. 9. 2020

• Oslava mezinárodního dne pand červených v jihlavské zoologické zahradě
• Lidé v karanténě budou moci volit z auta ve středu 30. září; v každém okresním městě na Vysočině bude jedno stanoviště
• Z policejního deníku: krádež pily a křovinořezu, poškrábání auta, zdrogovaní řidiči
• Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež Vrakbar Jihlava a ZASTÁVka Telč zvou veřejnost na návštěvu světa teenagerů
• Brněnskou ulici v Novém Městě na Moravě, Rokytno a Pohledec budou kvůli bezohledným řidičům hlídat radary
• Den tiskařů v památníku Bible kralické nabídne program pro děti i dospělé
• Po dálnici D1 se řítila rychle a nebezpečně škodovka s částečně zakrytým číslem

Pondělí   14. 9. 2020

• V jihlavské zoo se narodila mláďata křečků stromových, návštěvníci zahrady je ale neznají
• Hrad Kámen nabízí o víkendu speciální prohlídky pro děti a jejich doprovod
• Na Jihlavsku vrcholí přípravy na volby do zastupitelstev krajů, od úterý začne distribuce lístků do schránek
• Z policejního deníku: řidiči opilí, zdrogovaní a bez řidičáku
• Emu hnědý v táborské zoologické zahradě rád zlobí ošetřovatele
• Silnice I/38 u Rančířova na Jihlavsku bude kvůli tragické nehodě zcela neprůjezdná několik hodin
• Provoz na silnici I/19 u Hamrů nad Sázavou bude kvůli opravám až do poloviny listopadu řízen kyvadlově
• Havlíčkobrodská porodnice slaví tisící porod, jubilantem je malý František z Druhanova
• Matrika na jihlavském magistrátu již bez omezení, uzavřena jsou turistická infocentra
• Přednáška o cestě na Měsíc, která se nepovedla, v jihlavském muzeu

Neděle   13. 9. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz