Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 20.7 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Hygienici ve Větrném Jeníkově zrušili přísná opatření; počet testovaných lidí na Vysočině stoupl
Podle informací Krajské hygienické stanice se sídlem v Jihlavě není k dnešnímu dni na území regionu identifikováno žádné nové ohnisko COVID-19. Situace se výrazně zklidnila ve Větrném Jeníkově, kde hygienici zrušili přísná epidemiologická opatření. V obci ale dál platí omezení vydaná pro celý okres Jihlava, tedy nutná je rouška v MHD či obchodech.
„S ohledem na nutnost otestovat více než pět stovek dohledaných kontaktů souvisejících nejen s dřívějšími potvrzenými případy COVID- 19 a také z důvodu ulevení permanentní obleženosti stacionárního odběrovému stanu v Jihlavě bude už tento týden posíleno o jeden den testování v Nemocnici Třebíč. Nově tam tak budou odebírat vzorky tři dny v týdnu. Nemocnice v Havlíčkově Brodě stále testuje tři dny, v Novém Městě na Moravě testují dva dny v týdnu. Jihlava provozuje odběrový stan kromě neděle každý den,“ uvedl dnes po jednání pracovní skupiny COVID náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.

Z preventivních důvodů byly zakázány návštěvy ve vybraných krajských sociálních pobytových zařízeních. Už minulý týden toto opatření oznámil Domov Ždírec, o víkendu k zákazu návštěv přistoupily domovy pro seniory v Humpolci a dnes stejné opatření přijal Domov Jeřabina Pelhřimov a Domov důchodců Onšov. I nadále platí zákaz návštěv vyhlášený v Nemocnici Jihlava.

Podle vyjádření náměstka hejtmana Vladimíra Novotného bylo od 13. do 19.7. 2020 na Vysočině provedeno 841 odběrů z toho 192 u samoplátců (22,8 %). Informace o testování samoplátců jsou k dispozici na odbery.kr-vysocina.cz.

Celkový počet osob s prokázanou nákazou na Vysočině: 246
z toho v okrese Jihlava: 53
z toho v okrese Havlíčkův Brod: 103
z toho v okrese Pelhřimov: 3
z toho v okrese Třebíč: 38
z toho v okrese Žďár nad Sázavou: 49
Dosud se vyléčilo 190 lidí, zemřeli čtyři lidé.

- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Zemřela ředitelka Psychiatrické léčebny v Jihlavě Zdeňka Drlíková
Po těžké nemoci zemřela v sobotu 18. července ředitelka Psychiatrické léčebny v Jihlavě MUDr. Zdeňka Drlíková. Ve své funkci působila od roku 1990 a patřila tak mezi služebně nejstarší ředitele zdravotnických zařízení v České republice.
MUDr. Zdeňka Drlíková se narodila v roce 1947 v Jihlavě. Po studiu na lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze se začala věnovat psychiatrii a nastoupila do Psychiatrické léčebny v Jihlavě, kde prožila svůj celý profesní život. Nejdříve zde pracovala jako sekundární lékařka, později primářka, od roku 1990 vykonávala i funkci ředitelky léčebny. Ze všech zdravotnických zařízení v České republice je v současné době služebně nejstarším ředitelem.

Ve své současné manažerské funkci se snažila o zlepšení kvality života duševně nemocných pacientů jihlavského regionu. Po mnoho let usilovala o všestranný rozvoj psychiatrické léčebny postupnou rekonstrukcí a modernizací provozu a zaváděním moderních léčebných postupů. Byla zakladatelkou Občanského sdružení pro podporu a péči o duševně nemocné VOR Jihlava a podílela se na vybudování Centra denních služeb, které poskytuje sociální služby v oblasti péče o duševní zdraví.

V letech 2006 - 2010 byla členkou jihlavského zastupitelstva jako nestraník za ČSSD; v roce 2010 pak kandidovala do Senátu za TOP 09. Zvolena nebyla.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Na vysokou školu do Jihlavy zavítají mladí vědci z Vysočiny
Účastníci vědecko-technického tábora T-CAMP navštíví v úterý 21. července Vysokou školu polytechnickou v Jihlavě. Žáci 6. - 9. tříd základních škol a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií se zájmem o technické obory se seznámí s vybavením a přístroji v laboratoři experimentálních měření, kde budou porovnávat vlastnosti materiálu vyrobeného různými způsoby. V rámci odpoledního bloku absolvují ukázky pracovních a soutěžních dronů, bezpilotního letadla a budou si moct sami vyzkoušet i řízení dronu a použití video-brýlí.
Jedná se o již druhou návštěvu T-CAMPu na jihlavské vysoké škole. Během prvního ročníku tábora v roce 2018 si mladí technici vyzkoušeli létání s drony v lokalitě „U Křížku“ na Skalce. Letos budou moci kromě této osvědčené aktivity pod vedením Karla Dvořáka z katedry technických studií provádět experimenty na materiálu vyrobeném různými způsoby, a to obráběním, 3D tiskem a vstřikováním. Na vzorcích provedou tahovou a únavovou zkoušku a všechny vzorky si také budou moct prohlédnout pod optodigitálním mikroskopem. Výstupy experimentu si pak ve formě fotografií odnesou pro další zpracování. Kromě měření je čeká i ukázka NC obrábění a 3D tisk vzorků z plastu. Součástí všech aktivit bude odborný výklad odpovídající úrovni posluchačů, který bude samozřejmě možné rozšířit podle aktuálního zájmu.

Třetí ročník pobytového vědecko-technického tábora T-CAMP probíhá ve dnech 20.-24. července ve vzdělávacím a ubytovacím centru ERUDITO v Lukách nad Jihlavou. Tábor je určen žákům 2. stupně základních škol a nižších stupňů víceletých gymnázií. Organizátorem tábora je Rada dětí a mládeže Kraje Vysočina ve spolupráci s Národním pedagogickým institutem a Krajem Vysočina.

Vysoká škola polytechnická Jihlava je jedinou veřejnou vysokou školou se sídlem v Kraji Vysočina nabízející tříleté bakalářské studijní programy/obory: Aplikovaná technika pro průmyslovou praxi, Aplikovaná informatika, Aplikované strojírenství, Cestovní ruch, Finance a řízení, Porodní asistentka, Všeobecná sestra a Zdravotně sociální pracovník a také navazující magisterské studium v oboru Kvalita a bezpečná péče ve zdravotnictví. Škola rovněž nabízí studium v rámci univerzity třetího věku (U3V), zahraniční pracovní stáže a výměnné zahraniční pobyty. Jako jediná vysoká škola v ČR provozuje také vlastní cestovní kancelář.

Vendula MAREŠOVÁZpět nahoru na obsah...

V opravené ulici Nádražní ve Žďáře nad Sázavou bude odhaleno osmnáct kamenů zmizelých
V rekonstruované ulici Nádražní ve Žďáře nad Sázavou vznikne nové pietní místo. V průběhu festivalu Slavnosti jeřabin zde bude odhaleno osmnáct kamenů symbolizujících osmnáct lidí, kteří za druhé světové války zahynuli v koncentračních táborech coby oběti holocaustu. Slavnostní odhalení takzvaných kamenů zmizelých vsazených do dlažby se uskuteční počátkem září za účasti zástupců Židovské obce.
Modernizace části ulice od pošty po okružní křižovatku pod nádražím probíhá od loňského roku a zahrnuje nové povrchy silnice i chodníků, a to včetně osvětlení, mobiliáře a veřejné zeleně. První etapa rekonstrukce ulice byla vyčíslena za 21,1 milionu korun, z čehož přibližně 6,5 milionu má uhradit Svaz vodovodů a kanalizací Žďársko.

Přestavba ulice měla být původně hotová už k 1. červenci, ale práce zbrzdila jak opatření spojená se šířením koronaviru, tak i dodatečné rekonstrukce inženýrských sítí, takže se termín dokončení o měsíc posunul a měla by skončit ve druhé polovině prázdnin.

Na tuto etapu oprav naváže další fáze, kdy projde revitalizací pěší zóna, tedy úsek od pošty po náměstí Republiky.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Cizinec jel po dálnici v silně podnapilém stavu; všímavá řidička včas upozornila na nebezpečně jedoucí kamion
Policisté z dálničního oddělení Velký Beranov v sobotu 18. července v rámci běžného výkonu služby dohlíželi na bezpečnost a plynulost provozu na dálnici D1. Policisté se před dvacátou hodinou večer na pokyn službu konajícího operačního důstojníka zaměřili na průjezd jízdní soupravy se srbskou registrační značkou, protože jsme na lince 158 přijali oznámení, že se řidič s touto soupravou nebezpečně kličkuje po dálnici a svoji jízdou ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu.
Policejní hlídka nebezpečně jedoucí nákladní vozidlo dojela v úseku mezi 119. kilometrem - 134. kilometrem ve směru jízdy na Brno. Řidič se skutečně za volantem choval nestandardně, proto se policisté snažili nákladní soupravu složenou z tahače a návěsu co nejdříve zastavit. Policisté vozidlo zastavili na zpevněné krajnici na 134. km dálnice. Policisté vyzvali řidiče k předložení dokladů potřebných pro provoz a řízení vozidla. Jízdní soupravu řídil devětatřicetiletý cizinec.

Policisté muže vyzvali k provedení dechové zkoušky, jejíž výsledek byl pozitivní – 2,32 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledky měla také opakovaná měření - naměřené hodnoty dosáhly hodnoty 2,25 promile alkoholu a 2,33 promile alkoholu v dechu.
Policisté cizince zajistili, protože by mohl v řízení vozidla pokračovat a umístili ho k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy. Na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Správce komunikace zajistil odtah jízdní soupravy, která v místě tvořila překážku v silničním provozu.

Policisté z dálničního oddělení Velký Beranov ve věci vedou zkrácené přípravné řízení. V neděli před polednem si cizinec po vystřízlivění vyslechl od policistů podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky a byl propuštěn na svobodu.

Foto: ilustrační
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Výstavu Bejvávalo, bejvávalo dobře v havlíčkobrodském muzeu provoní květiny z českých zahrádek
Výstavu Bejvávalo, bejvávalo dobře v Muzeu Vysočiny v Havlíčkově Brodě provoní od pátku 24. do neděle 26. července oblíbené květiny českých zahrádek. Přijďte se potěšit jejich pomíjivou krásou v poklidné venkovské atmosféře přelomu devatenáctého a dvacátého století. Výstavu je možno doplnit také příspěvky z domácích zahrádek. Přijďte se pochlubit a přineste ve čtvrtek 23. nebo v pátek 24. července do muzea kytici svých oblíbených květin a řekněte známým, ať se přijdou podívat.
Výstava Bejvávalo, bejvávalo dobře připomíná dřívější život včetně významných církevních a světských svátků a jiné důležité životní momenty. Nabízí ke zhlédnutí vánoční stromeček nebo velikonoční pomlázky, věci denní potřeby - máselnice včetně méně tradiční kolíbkové, máslové formy, lis na tvaroh zvaný šráček, dětské hračky, dýmky, kroje, kropenky, obrázky svatých, valchy na praní, žehličky.

Nebo si porovnat kroje. Schválně, jak na vás působí ten místní? Jistě vás také překvapí, že německé nevěsty z oblasti Štoků a Jihlavy nosily tmavé oděvy a bílá byla pouze zástěrka. Řemeslný um potom dokládá horácká svatební koruna z Dlouhé Vsi. A věděli byste, k čemu sloužil srostlík neboli dvoják? A také si pamatujete na vyšívané nástěnky, na kterých byla nejenom rčení, ale i různé citáty a veršíky? A které byly pověšeny třeba v kuchyni či světnici?

Zvýhodněné vstupné ve výši 20 korun a pro děti, studenty a seniory zdarma potrvá v muzeu až do konce září.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Senzací pro návštěvníky táborské zoo je mládě klokana, které matka nosí v kapse!
Pozornější návštěvníci ZOO Tábor si v těchto dnech užívají pohled na samici klokana rudokrkého, která na jaře porodila a dosud nosí mládě ve vaku na břiše.
Klokaní dorostenec už se začíná osamostatňovat, a tak lze zcela mimořádně pozorovat i to, jak ve chvílích naprostého klidu vak opustí, opatrně prozkoumá okolí, aby se pak do bezpečí vaku svojí matky Myšky vrátil. Druhé z letošních mláďat, které porodila druhá z táborských samic – Vločka, už se pohybuje v rámci skupiny samostatně a do mateřského vaku na břiše své mámy se nevrací. Pyšným otcem je největší vačnatec z táborské skupiny – samec Skipy. ZOO Tábor chová albinotickou formu klokanů rudokrkých – všichni jedinci mají sněhově bílou srst.

Po narození váží mládě klokana pouhý jeden gram. Je holé a slepé, ale přesto si ihned po narození dokáže najít cestu do matčina vaku, kde se přisaje k mléčné bradavce. V mateřském vaku pak dokončuje svůj vývoj, bezpečný úkryt neopustí několik měsíců. Později začne vak dočasně opouštět a nakonec ho opustí natrvalo. Dospělí jedinci klokanů rudokrkých váží 12 až 27 kg a jejich tělo dosahuje výšky 66 až 95 cm.

Foto: Alena Zvěřinová, ZOO Tábor
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   29. 9. 2020

• Na střeše žďárské polikliniky pokvete mateřídouška, kostřava či rozchodník

Pondělí   28. 9. 2020

• Svatý Václav, patron země České - ale v jihlavském minoritském chrámu i tichý svědek komunistického běsnění.
• Na stránkách Třebíče je k vidění realistická vizualizace budoucího obchvatu města

Neděle   27. 9. 2020

• V Rouchovanech krátce po poledni utonul starší muž
• Z policejního deníku: bouračka u Žatce; zaplacená kabelka nepřišla; krádež nářadí
• Mezi Světnovem a Škrdlovicemi vyroste ovocná alej

Sobota   26. 9. 2020

• České domácnosti významně ušetří za energie; ČEZ od října zlevňuje elektřinu i plyn
• Kdy by důchodci neměli používat poštou zaslané roušky?
• V Pelhřimově zřejmě vznikne Národní basketbalové muzeum
• Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí polský film Corpus Christi

Pátek   25. 9. 2020

• Z policejního deníku: recidivista sebral mobil či muž, který téměř rok neplatí alimenty na ročního syna
• Veřejná beseda o revitalizaci starších jihlavských sídlišť
• Začíná výměna paliva v druhém bloku Dukovan, odstávka potrvá do poloviny listopadu
• Nová publikace přiblíží historii starého hřbitova v Nové Cerekvi
• Policie na Vysočině se rozroste o padesát policistů

Čtvrtek   24. 9. 2020

• Jihlava spouští od úterý 29. září dobrovolnické centrum, zájemci se již mohou hlásit
• Z policejního deníku: krádež elektrokol; hledaná žena putovala do vězení; opilá řidička otočila auto na střechu
• Pod třebíčským náměstím archeologové našli například středověký poutní odznak, hrací kostku či minci krále Václava II.
• Vyrážíte na houby? Nepřeceňujte své síly, radí záchranáři
• Kuchařka Z receptáře našich předků nabízí staré recepty z Vysočiny, jihu Čech a Moravy a Dolního Rakouska
• V Pelhřimově byla vystavena největší skleněná plastika na světě
• Jak vybrat elektrokolo a jak zvládnout jízdu bez úrazu?
• Okříšky zakoupily nové vratné kelímky na nápoje s kresbou Štěpána Mareše

Středa   23. 9. 2020

• Výstava Svět středověkých her získala Zlatého mamuta
• Z policejního deníku: nehoda u Velkého Beranova; auto se samo rozjelo; neznámý vandal poškrábal lak na autě
• Meteorologové varují před silnými bouřkami v jižní části Vysočiny
• Silnice I/19 u obce Simtany na Havlíčkobrodsku by mohla být na konci října průjezdná
• Muž našel v lese u obce Svatá Anna dělostřeleckou minu z druhé světové války
• Lidé si mohou ve středu 30. září nechat vyšetřit plíce
• Polojubilejní koncert v zámecké knihovně v Náměšti nad Oslavou věnovaný 270. výročí úmrtí J.S. Bacha
• Mezi Škrdlovicemi a Světnovem vyroste 760 metrů dlouhá ovocná alej

Úterý   22. 9. 2020

• Základní školy v Jihlavě budou mít v pátek 25. září volno
• Z policejního deníku: krádež nafty; u Cejle boural motorkář; alkohol a drogy za volantem
• Opona z roku 1855 ozdobí jeviště divadla v Havlíčkově Brodě
• Záchytka v Jihlavě je mimo provoz, opilce budou vozit jinam
• Třebíčská nemocnice dostala nástroje používané při laparoskopických operacích
• Pacienti, které čeká totální endoprotéza kolenního a kyčelního kloubu, se mohou lékařů v jihlavské nemocnici vyptat na cokoli
• Výstava dekorativního, užitkového a osvětlovacího skla ze sbírek jihlavského muzea
• Uplynulo padesát let od svěcení zvonů ve Velkém Meziříčí

Pondělí   21. 9. 2020

• U Mozerova na Havlíčkobrodsku boural cyklista, po nehodě zemřel
• Havlíčkobrodsko se zabarví do oranžova, na Vysočině se ruší některé akce, školy zatím plošně zavírány nebudou
• Ve Žďáře nad Sázavou u autobusového nádraží přibude do konce října sedmadvacet parkovacích míst
• U Vilémova na Havlíčkobrodsku hořela samochodná řezačka, škoda je 3,5 milionu korun
• Z policejního deníku: agresivní opilci, krádež motorky či řidič pod vlivem drog
• Opravovaný úsek silnice I/19 mezi Stříbrnými Horami a Keřkovem je částečně průjezdný, ovšem s omezenou rychlostí 50 km/hod
• Dopravní policisté budou soutěžit v řízení křižovatky

Neděle   20. 9. 2020

• Na hradě Pernštejně mohou návštěvníci obdivovat podzimní plody a květiny
• Z policejního deníku: bourající cyklisté, řidič nadýchal více jak dvě promile
• Výstava fotografií Jana Pikouse Neznámo kam v domě Gustava Mahlera v Jihlavě
• Po čelním nárazu auta do stromu u Police utrpěli zranění dva lidé

Sobota   19. 9. 2020

• Nehoda na Třebíčsku si vyžádala jeden lidský život a pět zraněných
• Povídání Zdeny Vaníčkové Od pramene Dyje do Znojma v Telči

Pátek   18. 9. 2020

• Na letišti v Jihlavě - Henčově prodáte kde co - a také kde co koupíte
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek Narušitel systému, po projekci bude následovat beseda s lékařkou dětské psychiatrie
• Archeologové odkryli v údolí Stříbrného potoka u Havlíčkova Brodu mlýn na rudu z poloviny 13. století
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě zakázala návštěvy
• Faraonský běh na Zelenou horu ve Žďáře nad Sázavou
• Z policejního deníku: krádež nářadí z auta za 120 tisíc; zaplacený parfém ženě nikdo neposlal či krádež peněz a alkoholu
• Budkování na Orlíku nad Humpolcem v sobotu
• Jihlavští senioři se mohou zdarma zúčastnit kurzu, jak pracovat s chytrým telefonem
• Daňci i jeleni mají v zoologické zahradě v Táboře ideální podmínky
• O víkendu trolejbusem přes Benešovu ulici do psího útulku na Pístově linkou HaF
• Zemřela Irena Sedlecká, autorka sochy Mercuryho i památníku obětem velkomeziříčské tragedie

Čtvrtek   17. 9. 2020

• Ve Lhánicích u Mohelna narazila řidička autem do autobusové zastávky, na místě zemřela
• Zraněnou řidičku u Jimramova museli z auta vyprostit hasiči
• Zrekonstruované dopravní hřiště v Jihlavě se otevře dětem i veřejnosti
• Světská pouť v Černovicích na Pelhřimovsku o víkendu kvůli koronaviru nebude
• Zvířata v táborské zoo si náramně vychutnávají sluneční paprsky
• Zadní synagoga v Třebíči je zavřená, dny evropského dědictví zde v sobotu nebudou
• Pohřešovaného seniora ze Žďárska vypátral dobrovolník s belgickým ovčákem Duckem
• Z policejního deníku: řádění opilců či nález granátu
• Záchrana kolonie jiřiček na památkově chráněné budově v Havlíčkově Brodě se podařila
• Při nehodě osobního auta na dálnici D1 u Jáchymova utrpěli zranění dva lidé, přistál i vrtulník
• Ve Žďáře nad Sázavou představí své miláčky chovatelé hadů, agam, varanů, pavouků či švábů
• V nemocničním parku v Jihlavě stojí nová knihobudka vyrobená ze starých školních lavic

Středa   16. 9. 2020

• Sněmovna zakázala slepičí koncentráky od roku 2027
• Pohřešovaný muž z Novoměstska byl nalezen v pořádku, policie odvolala pátrání
• Procházka havlíčkobrodským parkem Budoucnost s komentářem ředitele muzea Michala Kampa
• Muž obviněný ze zločinu loupeže skončil ve vazbě
• Z policejního deníku: zaplatil osm tisíc za dětský traktor, nedostal nic; opilec vykopl dveře na jihlavském nádraží či řidiči bez řidičáku
• V Havlíčkově Brodě bude o víkendu jezdit městská hromadná doprava zdarma
• Komentovaná prohlídka věže kostela sv. Prokopa ve Žďáře nad Sázavou v sobotu 19. září
• Výstava uměleckých fotografií Pavla Křečka v galerii Tympanon v Třebíči
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo šestačtyřicet lidí, další tři zemřeli
• Nové fototerapeutické lampy v jihlavské nemocnici poslouží pro léčbu novorozenecké žloutenky
• Policisté prosí veřejnost o pomoc při hledání čtyřiasedmdesátiletého Josefa Kalouse ze Žďárska
• Letošní výroba bezemisní elektřiny v Dukovanech právě dosáhla 10,5 TWh

Úterý   15. 9. 2020

• Oslava mezinárodního dne pand červených v jihlavské zoologické zahradě
• Lidé v karanténě budou moci volit z auta ve středu 30. září; v každém okresním městě na Vysočině bude jedno stanoviště
• Z policejního deníku: krádež pily a křovinořezu, poškrábání auta, zdrogovaní řidiči
• Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež Vrakbar Jihlava a ZASTÁVka Telč zvou veřejnost na návštěvu světa teenagerů
• Brněnskou ulici v Novém Městě na Moravě, Rokytno a Pohledec budou kvůli bezohledným řidičům hlídat radary
• Den tiskařů v památníku Bible kralické nabídne program pro děti i dospělé
• Po dálnici D1 se řítila rychle a nebezpečně škodovka s částečně zakrytým číslem

Pondělí   14. 9. 2020

• V jihlavské zoo se narodila mláďata křečků stromových, návštěvníci zahrady je ale neznají
• Hrad Kámen nabízí o víkendu speciální prohlídky pro děti a jejich doprovod
• Na Jihlavsku vrcholí přípravy na volby do zastupitelstev krajů, od úterý začne distribuce lístků do schránek
• Z policejního deníku: řidiči opilí, zdrogovaní a bez řidičáku
• Emu hnědý v táborské zoologické zahradě rád zlobí ošetřovatele
• Silnice I/38 u Rančířova na Jihlavsku bude kvůli tragické nehodě zcela neprůjezdná několik hodin
• Provoz na silnici I/19 u Hamrů nad Sázavou bude kvůli opravám až do poloviny listopadu řízen kyvadlově
• Havlíčkobrodská porodnice slaví tisící porod, jubilantem je malý František z Druhanova
• Matrika na jihlavském magistrátu již bez omezení, uzavřena jsou turistická infocentra
• Přednáška o cestě na Měsíc, která se nepovedla, v jihlavském muzeu

Neděle   13. 9. 2020