Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 21.7 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Návštěvy v havlíčkobrodské nemocnici jsou od 22. července zakázány, povolena je přítomnost otců u porodu
Z rozhodnutí Krizového štábu Covid-19 Nemocnice Havlíčkův Brod jsou od 22. července 2020 ZAKÁZÁNY návštěvy na lůžkových odděleních z důvodu aktuální epidemiologické situace.
Na gynekologicko-porodnickém oddělení je povolena návštěva otce/partnera na oddělení šestinedělí po dobu 1 hodiny. Je zachována možnost přítomnosti otce/partner u porodu!

U pacientů, kde není dobrá prognóza, jsou návštěvy možné.

U otců či partnerů u porodu je nutné vyplnit triážový dotazník - čestné prohlášení. Aktuálně naměřená teplota musí být nižší než 37 °C. Samozřejmostí je používání roušek i zvýšená hygiena.

Zákaz návštěv platí do odvolání.
Petra ČERNOZpět nahoru na obsah...

Osobnosti Nového Města na Moravě mají u Milovského rybníka pamětní strom
Akce, která má podpořit životní prostředí a ocenit a vyzdvihnout přínos osobností, které žijí na Novoměstsku a které proslavily region nejen v České republice, ale i v zahraničí, proběhla ve stínu Malinské skály u Nového Města na Moravě.
A tak vznikla myšlenka vysazení aleje javorů v areálu hotelu Orea Resort Devět Skal, který se nachází v malebném prostředí Milovského rybníka (založeného v roce 1610 Vilémem Dubským z Třebomyslic).

Prvními osobnostmi, které se staly patrony nových stromů, jsou muzikant a zpěvák MVDr. Jan Sedlařík, jehož dechová kapela „Veselá sedma“ za dobu své dlouholeté činnosti uskutečnila více než 600 vystoupení u nás i v zahraničí a účinkovala v řadě televizních pořadů (MVDr. Jan Sedlařík, povoláním mlékař, byl ve svém oboru považován za jednoho z nejlepších našich odborníků. Dodnes je nejen na Novoměstsku známý a oceňovaný jeho Maršovský sýr, který sám vytvořil …) a profesionální horolezec Radek Jaroš, který se v roce 2014 stal teprve 15. člověkem na světě, jenž vystoupil bez kyslíkových přístrojů na všechny osmitisícovky naší planety.

Jak MVDr. Jan Sedlařík, tak Radek Jaroš, mají začátky své kariéry spojené s krajinou u Milovského rybníka – Jan Sedlařík 10 let pravidelně vystupoval v rekreačním zařízení na Milovech: napřed ve starém hotelu, později pak v novém hotelu „Devět skal“ a rovněž Radek Jaroš – který považuje milovské údolí řeky Svratky a okolní hřebeny, ze kterých na mnoha místech vyčnívají skalní masivy, za nejkrásnější část Českomoravské vrchoviny – začínal svoji horolezeckou dráhu na nedalekém Drátníku. Dosažení koruny Himaláje tohoto významného sportovce pak připomíná monumentální balvan v sedle nad nedalekou vesničkou Blatiny.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Na silnici I/34 mezi Pravíkovem a Božejovem na Pelhřimovsku probíhá oprava, provoz je řízen kyvadlově
Koncem června byla zahájena povrchová oprava silnice I/34 u obce Božejov nedaleko Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku za účelem zlepšení jejího technického stavu, zkvalitnění povrchu komunikace a celkově tak prodloužení životnosti vozovky. Celková délka opravovaného úseku je 4860 metrů a náklady na opravu budou činit 58,1 milionu korun bez DPH.
V rámci rekonstrukce bude provedeno odfrézování vozovky, v úseku 2 km s úpravou nivelity, a budou položeny nové vrstvy. V rámci stavby bude, kromě vlastní opravy vozovky, provedena také oprava nezpevněných krajnic, pročištění příkopů, či případné doplnění ocelových svodidel. Pročištěny budou trubní propustky pod sil. I/38 a rovněž propustky pod sousedními sjezdy, u nichž budou nahrazena kolmá čela nahrazena šikmými z důvodu bezpečnosti.

Stavba zatím probíhá v souladu s harmonogramem prací. V týdnu od 3. do 13. července proběhlo odstraňování nezpevněných krajnic, čištění příkopů, zaměřování provedených prací. Po nich následovala příprava před pokládku (strojní čištění, mytí a rozměření) a samotná pokládka ložné vrstvy, její zaměření a příprava na pokládku obrusné vrstvy, čímž byla ukončena 1. a 2. etapa z celkově šesti.

Do 31. července budou probíhat práce v rámci etapy 3 a 4 v úseku začínajícím od křižovatky silnice I/34 s místní sil. Nová Ves až po MUK Božejov – vjezd a výjezd na silnici I/34 z obce Nová Ves nebude umožněn. V pracovním úseku je uzavřen vždy jeden jízdní pruh a provoz je řízen kyvadlově světelnými signály.
Martin BUČEKZpět nahoru na obsah...

Muž nalezený bez známek života na Staré plovárně v Jihlavě byl zavražděn, policie prosí o pomoc svědky
Krajští kriminalisté se opětovně obracejí na veřejnost se žádostí o pomoc při vyšetřování závažného trestného činu, který se stal v sobotu 4. července v podvečer - kolem sedmnácté hodiny. V lokalitě rybníku Stará plovárna v Jihlavě mělo dojít ke konfliktu mezi muži bez stálého bydliště. Jeden z mužů byl poté nalezen na místě bez známek života. Během tohoto konfliktu kolem projít několik lidí a jeden z nich měl muže okřiknout.
Závažný případ začal pro policisty v sobotu 4. července. Před sedmou hodinou večer přijali policisté na integrovaném operačním středisku na lince 158 oznámení o nálezu muže bez známek života v lesním prostoru v blízkosti rybníku Stará plovárna. Prověřování případu převzali kriminalisté územního odboru Jihlava. V lokalitě provedli šetření, ohledali místo činu, zadokumentovali a zajistili upotřebitelné stopy. Podařilo se jim zjistit totožnost zemřelého. Jednalo se o osobu bez stálého bydliště.

Z výsledků prověřování a ze závěrů nařízené pitvy vyplynulo, že na úmrtí muže měla podíl cizí osoba. Kriminalistům se na základě operativního šetření podařilo velmi rychle zjistit poznatky k podezřelé osobě, se kterou se muž před smrtí setkal, a v krátké době tohoto muže dopadli. Jednatřicetiletého muže, který byl důvodně podezřelý ze spáchání násilné trestné činnosti, kriminalisté ve čtvrtek 9. července zadrželi a skončil v policejní cele.

Vzhledem k závažnosti spáchaného jednání převzali prověřování případu kriminalisté odboru obecné kriminality krajského ředitelství. Na základě shromážděných důkazů zahájili trestní stíhání zadrženého muže. „Jednatřicetiletý muž z Jihlavska byl obviněn ze zvlášť závažného zločinu vydírání spáchaného se zbraní, přičemž činem byla způsobena smrt napadeného muže. Dále byl obviněn z přečinu výtržnictví,“ uvedl k případu plk. Mgr. Pavel Kubiš, vedoucí odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. Obviněný muž v minulosti nebyl soudně trestán a jedná se o osobu bez stálého bydliště. Na obviněného muže byl podán návrh na vzetí do vazby. Poté, co soud rozhodl o jeho vzetí do vazby, eskortovali policisté muže do věznice. Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za spáchanou trestnou činnost muži hrozí trest odnětí svobody na osm až šestnáct let.

V zájmu vyšetřování případu se krajští kriminalisté obracejí se žádostí o pomoc na případné svědky incidentu, který se odehrál v lokalitě u rybníku Stará plovárna v sobotu 4. července kolem páté hodiny večer. Zejména by uvítali svědectví občana, který muže okřikl. Případní svědci se mohou policistům přihlásit na tísňové lince 158.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   29. 9. 2020

• Na střeše žďárské polikliniky pokvete mateřídouška, kostřava či rozchodník

Pondělí   28. 9. 2020

• Svatý Václav, patron země České - ale v jihlavském minoritském chrámu i tichý svědek komunistického běsnění.
• Na stránkách Třebíče je k vidění realistická vizualizace budoucího obchvatu města

Neděle   27. 9. 2020

• V Rouchovanech krátce po poledni utonul starší muž
• Z policejního deníku: bouračka u Žatce; zaplacená kabelka nepřišla; krádež nářadí
• Mezi Světnovem a Škrdlovicemi vyroste ovocná alej

Sobota   26. 9. 2020

• České domácnosti významně ušetří za energie; ČEZ od října zlevňuje elektřinu i plyn
• Kdy by důchodci neměli používat poštou zaslané roušky?
• V Pelhřimově zřejmě vznikne Národní basketbalové muzeum
• Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí polský film Corpus Christi

Pátek   25. 9. 2020

• Z policejního deníku: recidivista sebral mobil či muž, který téměř rok neplatí alimenty na ročního syna
• Veřejná beseda o revitalizaci starších jihlavských sídlišť
• Začíná výměna paliva v druhém bloku Dukovan, odstávka potrvá do poloviny listopadu
• Nová publikace přiblíží historii starého hřbitova v Nové Cerekvi
• Policie na Vysočině se rozroste o padesát policistů

Čtvrtek   24. 9. 2020

• Jihlava spouští od úterý 29. září dobrovolnické centrum, zájemci se již mohou hlásit
• Z policejního deníku: krádež elektrokol; hledaná žena putovala do vězení; opilá řidička otočila auto na střechu
• Pod třebíčským náměstím archeologové našli například středověký poutní odznak, hrací kostku či minci krále Václava II.
• Vyrážíte na houby? Nepřeceňujte své síly, radí záchranáři
• Kuchařka Z receptáře našich předků nabízí staré recepty z Vysočiny, jihu Čech a Moravy a Dolního Rakouska
• V Pelhřimově byla vystavena největší skleněná plastika na světě
• Jak vybrat elektrokolo a jak zvládnout jízdu bez úrazu?
• Okříšky zakoupily nové vratné kelímky na nápoje s kresbou Štěpána Mareše

Středa   23. 9. 2020

• Výstava Svět středověkých her získala Zlatého mamuta
• Z policejního deníku: nehoda u Velkého Beranova; auto se samo rozjelo; neznámý vandal poškrábal lak na autě
• Meteorologové varují před silnými bouřkami v jižní části Vysočiny
• Silnice I/19 u obce Simtany na Havlíčkobrodsku by mohla být na konci října průjezdná
• Muž našel v lese u obce Svatá Anna dělostřeleckou minu z druhé světové války
• Lidé si mohou ve středu 30. září nechat vyšetřit plíce
• Polojubilejní koncert v zámecké knihovně v Náměšti nad Oslavou věnovaný 270. výročí úmrtí J.S. Bacha
• Mezi Škrdlovicemi a Světnovem vyroste 760 metrů dlouhá ovocná alej

Úterý   22. 9. 2020

• Základní školy v Jihlavě budou mít v pátek 25. září volno
• Z policejního deníku: krádež nafty; u Cejle boural motorkář; alkohol a drogy za volantem
• Opona z roku 1855 ozdobí jeviště divadla v Havlíčkově Brodě
• Záchytka v Jihlavě je mimo provoz, opilce budou vozit jinam
• Třebíčská nemocnice dostala nástroje používané při laparoskopických operacích
• Pacienti, které čeká totální endoprotéza kolenního a kyčelního kloubu, se mohou lékařů v jihlavské nemocnici vyptat na cokoli
• Výstava dekorativního, užitkového a osvětlovacího skla ze sbírek jihlavského muzea
• Uplynulo padesát let od svěcení zvonů ve Velkém Meziříčí

Pondělí   21. 9. 2020

• U Mozerova na Havlíčkobrodsku boural cyklista, po nehodě zemřel
• Havlíčkobrodsko se zabarví do oranžova, na Vysočině se ruší některé akce, školy zatím plošně zavírány nebudou
• Ve Žďáře nad Sázavou u autobusového nádraží přibude do konce října sedmadvacet parkovacích míst
• U Vilémova na Havlíčkobrodsku hořela samochodná řezačka, škoda je 3,5 milionu korun
• Z policejního deníku: agresivní opilci, krádež motorky či řidič pod vlivem drog
• Opravovaný úsek silnice I/19 mezi Stříbrnými Horami a Keřkovem je částečně průjezdný, ovšem s omezenou rychlostí 50 km/hod
• Dopravní policisté budou soutěžit v řízení křižovatky

Neděle   20. 9. 2020

• Na hradě Pernštejně mohou návštěvníci obdivovat podzimní plody a květiny
• Z policejního deníku: bourající cyklisté, řidič nadýchal více jak dvě promile
• Výstava fotografií Jana Pikouse Neznámo kam v domě Gustava Mahlera v Jihlavě
• Po čelním nárazu auta do stromu u Police utrpěli zranění dva lidé

Sobota   19. 9. 2020

• Nehoda na Třebíčsku si vyžádala jeden lidský život a pět zraněných
• Povídání Zdeny Vaníčkové Od pramene Dyje do Znojma v Telči

Pátek   18. 9. 2020

• Na letišti v Jihlavě - Henčově prodáte kde co - a také kde co koupíte
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek Narušitel systému, po projekci bude následovat beseda s lékařkou dětské psychiatrie
• Archeologové odkryli v údolí Stříbrného potoka u Havlíčkova Brodu mlýn na rudu z poloviny 13. století
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě zakázala návštěvy
• Faraonský běh na Zelenou horu ve Žďáře nad Sázavou
• Z policejního deníku: krádež nářadí z auta za 120 tisíc; zaplacený parfém ženě nikdo neposlal či krádež peněz a alkoholu
• Budkování na Orlíku nad Humpolcem v sobotu
• Jihlavští senioři se mohou zdarma zúčastnit kurzu, jak pracovat s chytrým telefonem
• Daňci i jeleni mají v zoologické zahradě v Táboře ideální podmínky
• O víkendu trolejbusem přes Benešovu ulici do psího útulku na Pístově linkou HaF
• Zemřela Irena Sedlecká, autorka sochy Mercuryho i památníku obětem velkomeziříčské tragedie

Čtvrtek   17. 9. 2020

• Ve Lhánicích u Mohelna narazila řidička autem do autobusové zastávky, na místě zemřela
• Zraněnou řidičku u Jimramova museli z auta vyprostit hasiči
• Zrekonstruované dopravní hřiště v Jihlavě se otevře dětem i veřejnosti
• Světská pouť v Černovicích na Pelhřimovsku o víkendu kvůli koronaviru nebude
• Zvířata v táborské zoo si náramně vychutnávají sluneční paprsky
• Zadní synagoga v Třebíči je zavřená, dny evropského dědictví zde v sobotu nebudou
• Pohřešovaného seniora ze Žďárska vypátral dobrovolník s belgickým ovčákem Duckem
• Z policejního deníku: řádění opilců či nález granátu
• Záchrana kolonie jiřiček na památkově chráněné budově v Havlíčkově Brodě se podařila
• Při nehodě osobního auta na dálnici D1 u Jáchymova utrpěli zranění dva lidé, přistál i vrtulník
• Ve Žďáře nad Sázavou představí své miláčky chovatelé hadů, agam, varanů, pavouků či švábů
• V nemocničním parku v Jihlavě stojí nová knihobudka vyrobená ze starých školních lavic

Středa   16. 9. 2020

• Sněmovna zakázala slepičí koncentráky od roku 2027
• Pohřešovaný muž z Novoměstska byl nalezen v pořádku, policie odvolala pátrání
• Procházka havlíčkobrodským parkem Budoucnost s komentářem ředitele muzea Michala Kampa
• Muž obviněný ze zločinu loupeže skončil ve vazbě
• Z policejního deníku: zaplatil osm tisíc za dětský traktor, nedostal nic; opilec vykopl dveře na jihlavském nádraží či řidiči bez řidičáku
• V Havlíčkově Brodě bude o víkendu jezdit městská hromadná doprava zdarma
• Komentovaná prohlídka věže kostela sv. Prokopa ve Žďáře nad Sázavou v sobotu 19. září
• Výstava uměleckých fotografií Pavla Křečka v galerii Tympanon v Třebíči
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo šestačtyřicet lidí, další tři zemřeli
• Nové fototerapeutické lampy v jihlavské nemocnici poslouží pro léčbu novorozenecké žloutenky
• Policisté prosí veřejnost o pomoc při hledání čtyřiasedmdesátiletého Josefa Kalouse ze Žďárska
• Letošní výroba bezemisní elektřiny v Dukovanech právě dosáhla 10,5 TWh

Úterý   15. 9. 2020

• Oslava mezinárodního dne pand červených v jihlavské zoologické zahradě
• Lidé v karanténě budou moci volit z auta ve středu 30. září; v každém okresním městě na Vysočině bude jedno stanoviště
• Z policejního deníku: krádež pily a křovinořezu, poškrábání auta, zdrogovaní řidiči
• Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež Vrakbar Jihlava a ZASTÁVka Telč zvou veřejnost na návštěvu světa teenagerů
• Brněnskou ulici v Novém Městě na Moravě, Rokytno a Pohledec budou kvůli bezohledným řidičům hlídat radary
• Den tiskařů v památníku Bible kralické nabídne program pro děti i dospělé
• Po dálnici D1 se řítila rychle a nebezpečně škodovka s částečně zakrytým číslem

Pondělí   14. 9. 2020

• V jihlavské zoo se narodila mláďata křečků stromových, návštěvníci zahrady je ale neznají
• Hrad Kámen nabízí o víkendu speciální prohlídky pro děti a jejich doprovod
• Na Jihlavsku vrcholí přípravy na volby do zastupitelstev krajů, od úterý začne distribuce lístků do schránek
• Z policejního deníku: řidiči opilí, zdrogovaní a bez řidičáku
• Emu hnědý v táborské zoologické zahradě rád zlobí ošetřovatele
• Silnice I/38 u Rančířova na Jihlavsku bude kvůli tragické nehodě zcela neprůjezdná několik hodin
• Provoz na silnici I/19 u Hamrů nad Sázavou bude kvůli opravám až do poloviny listopadu řízen kyvadlově
• Havlíčkobrodská porodnice slaví tisící porod, jubilantem je malý František z Druhanova
• Matrika na jihlavském magistrátu již bez omezení, uzavřena jsou turistická infocentra
• Přednáška o cestě na Měsíc, která se nepovedla, v jihlavském muzeu

Neděle   13. 9. 2020