Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 22.7 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Zájemci si již mohou zakoupit vstupenky na Jazz na Roštejně
Vstupenky na tradiční akci Jazz na Roštejně si mohou zájemci již zakoupit v předprodeji přímo na hradě a také na pokladně jihlavského muzea. Koncerty zazní na zatravněném předhradí v neděli 23. srpna od 14 hodin.
U gotického hradu Roštejn nedaleko malebné renesanční Telče vystoupí: Jazzband ZUŠ Třešť mladší, Jazz Quintet Třešť, String 5 z Českých Budějovic, Bee Band z Jihlavy a Jazz Joint z Havlíčkova Brodu.

"Vstupenky v předprodeji stojí 120 korun a k dispozici jsou až do 22. srpna přímo na hradě Roštejně a na pokladně jihlavského muzea; na místě pak bude cena vstupného 170 korun", informovala mluvčí jihlavského muzea Dana Oberreiterová.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Na Jihlavsku přibylo za středu dalších deset lidí nakažených covidem-19, přibývají preventivní opatření
Na Jihlavsku ve čtvrtek 22. července přibylo deset lidí nakažených koronavirem, další tři lidé onemocněli na Třebíčsku a jeden na Žďársku. Jeden člověk se uzdravil. Vyplývá to z webu krajských hygieniků na Vysočině.
Jelikož se počet nakažených lidí zvyšuje, přistoupil krajský úřad na Vysočině s účinností od čtvrtka 23. července od 7 hodin ráno k dalším preventivním opatřením. Až do odvolání obnovuje pro veřejnost povinnost zakrývání dýchacích cest (úst a nosu) rouškami nebo jiným vhodným způsobem ve vnitřních prostorách úřadu.
Důvodem je zhoršení epidemiologické situace v regionu a snaha vedení úřadu preventivně předcházet možnému šíření COVID-19. Opatření se týká jak hlavní budovy úřadu na Žižkově ulici v Jihlavě, tak detašovaných pracovišť na ulici Seifertova, Věžní nebo Žižkova 16. Povinnost nosit na pracovišti roušku platí zároveň pro všechny zaměstnance úřadu v situacích, kdy přicházejí do přímého kontaktu s klienty. Krajský úřad s ohledem na bezpečnost klientů přijal i další hygienická opatření. "Zároveň doporučujeme veřejnosti vyřizovat maximum agendy směřující na krajský úřad nebo Kraj Vysočina elektronicky nebo telefonicky, schůzky si sjednávat na konkrétní hodinu a při fyzickém pohybu na úřadě dodržovat bezpečný odstup od ostatních ideálně dva metry", uvedla mluvčí úřadu Jitka Svatošová.

Návštěvy jsou zakázány v šesti domovech pro důchodce - Domov pro seniory Havlíčkův Brod v Husově ulici, Domov ve Věži, Domov pro seniory v Humpolci, Domov Ždírec, Jeřabin Pelhřimov a Domov důchodců Onšov.
Pro návštěvy jsou už několik dní zavřené i nemocnice v Jihlavě a Havlíčkově Brodě.

Podle hygieniků jsou preventivní opatření rozumná. Nové případ se stále objevují, jejich začátek je spojený s Větrným Jeníkovem; nyní jsou i v jihlavské firmě Bosch. Tam je to problém, protože tam za prací jezdí lidé z celé Vysočiny. V Alzheimercentru Jihlava má covid-19 podle hygieniků pět klientů a čtyři zaměstnanci. Domov má asi 100 klientů, budou plošně testovaní.

COVID-19 v Kraji Vysočina
Stav k 22.7.2020 - 18:15 hodin:

Celkový počet osob s prokázanou nákazou: 267 - nových případů: 14
z toho v okrese Jihlava: 69 - 10
z toho v okrese Havlíčkův Brod: 104 - 0
z toho v okrese Pelhřimov: 3 - 0
z toho v okrese Třebíč: 41 - 3
z toho v okrese Žďár nad Sázavou: 50 - 1
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Táborští znovu obnovují oblíbená dobrodružství při večerních prohlídkách zoo
Temný stín se ve tmě neslyšně protáhne jen pár kroků od návštěvníků zoologické zahrady, kteří vzápětí zjistí, že kolem nich špacíroval třeba medvěd hnědý. Nebo na ně za mohutným stromem vykukuje tygr ussurijský, případně vlk arktický táhle zavyje tak, že člověku běhá mráz po zádech. Podobných zážitků, ale také mnoho zajímavých poznatků si tradičně odnášejí účastníci večerních prohlídek ZOO Tábor, které budou znovu obnovené tento pátek 24. července.
„Ošetřovatelé při této prohlídce ukážou návštěvníkům, jak se naše zvířata chovají za setmění. Ta, která zrovna nespí – především šelmy – totiž začínají být se sluncem zapadajícím za obzor více aktivní,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka s tím, že při večerní prohlídce zoo se platí obvyklé vstupné. Je však zapotřebí vstupenky si zakoupit předem, a to přes e-shop táborské zoo: https://eshop.zootabor.eu/vecerni-prohlidka/ . Mluvčí také doporučuje účastníkům vzít si s sebou baterku nebo jiný zdroj světla, aby po setmění dobře viděli na cestu. Účastníci noční prohlídky ZOO Tábor se vydají na cestu po zoo ve 20.30 hodin, sraz mají u hlavního vchodu ve 20.15 hodin.

Táborská zahrada se vzpamatovává po jarním omezení provozu zaviněném nuceným uzavřením v době celorepublikových koronavirových restrikcí. Kvůli této komplikaci jí vznikly ztráty ve výši zhruba milion korun, a tak najíždí do obvyklé programové nabídky jen postupně. Oblíbené noční prohlídky zoologické zahrady spouští až nyní, zatímco například přenocování přímo v areálu desetihektarové zoo plné divokých šelem či den s ošetřovatelem jsou zážitkové programy, které Táborští obnovili už před několika týdny. I při těchto akcích se účastníci dozvědí o zvířatech spoustu zajímavostí, a to přímo od zkušených ošetřovatelů. Navíc také poznají práci, která opravdu není o mazlení nebo hraní si s roztomilými zvířátky.
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Policisté prováděli kontroly na vodní nádrži Švihov
Období, kdy lidé vyhledávají vodní plochy a jejich okolí, a to jak za účelem kempování, turistiky, koupání nebo rybaření, je v plném proudu. Ne všechny vodní nádrže a plochy jsou k těmto aktivitám vhodné, v některých případech je pohyb v jejich okolí zakázaný. Mezi takové patří i vodní nádrž Švihov.
„Vodní nádrž Švihov leží v prvním pásmu hygienické ochrany, pohyb v jejím okolí je proto zakázaný. Samozřejmě zde platí i zákaz koupání a rybolovu. Kromě kompetentních osob z Povodí Vltavy a policie sem nikdo nesmí“, sdělil npor. Josef Daněk, DiS., vedoucí obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou.

Na dodržování zákonů v okolí přehrady Švihov dohlížejí policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou a z policejní stanice v Ledči nad Sázavou, která je jeho součástí. K výkonu dohledu na přehradě jsou od roku 2015 vybaveni plavidlem PIONER MULTI III, které použili i při této kontrole vodní nádrže. Dále jsou policisté vybaveni motorovým člunem RYDS.

„Člun je rychlejší, motor má větší výkon, a může jet až šedesátikilometrovou rychlostí. Služební plavidlo PIONER má své výhody převážně ve větší kreativitě při jeho využití a je úspornější. Ideální je kombinace využívání obou,“ řekl npor. Daněk.

Policisté tuto techniku využívají také v případě mimořádných událostí. Na zimu člun z přehrady odváží a probíhá jeho údržba. V dubnu nebo v květnu se potom opět vrací zpět na vodu.

Kontroly na vodní nádrži a v jejím okolí provádějí policisté jak sami, tak ve spolupráci s pracovníky povodí Vltavy. Probíhají nepravidelně a zejména v letních měsících, kdy někteří lidé porušují zákaz a chodí se do přehrady koupat nebo chytají ryby. V případě, že policisté takového přestupce odhalí, vše zadokumentují a vyřeší buď v příkazním řízení, nebo postoupí k projednání příslušnému správnímu orgánu.

V úterý 21. července tak opět z policejního přístaviště v blízkosti Budče vyrazila policejní hlídka společně s policejním psovodem na hladinu přehrady. Od druhé hodiny odpoledne do šesté hodiny večer policisté kontrolovali dodržování zákona na přehradě a jejím okolí.

Policisté během akce odhalili osoby, které se přes zákaz pohybovaly v ochranném pásmu. Ve třech případech tak řešili přestupková jednání turistů v rámci příkazního řízení uložením blokové pokuty ve výši dvou tisíc korun.
por. Mgr. Stanislava RÁZLOVÁZpět nahoru na obsah...

Výstava koláží Jana Dočekala v galerii Tympanon v Třebíči
Výstava koláží třebíčského výtvarného kritika Jana Dočekala s titulem Skutečnosti snů bude zahájena ve čtvrtek 23. července v 17 hodin v galerii Tympanon v Třebíči.
Jan Dočekal (*12.7.1943, Třebíč) je vizuální umělec, výtvarný publicista a analytik úhrnného surrealismu. Je podporovatelem sounáležitosti v trvalých přátelstvích. Věnuje se umělecké interakci, vždy dbá, aby vykonával to, co patří do surrealistického společenství.

Dočekalův vztah k americkým surrealistickým skupinám a umělcům je velmi pozitivní. Přátelské vazby umožňují, že jeho působivá díla byla vystavena v Chile, v Mexico City v Centru surrealistických studií, nebo nedávno v edici spojených časopisů Triplo a Matérika (Portugalsko a Kostarika), nazvané 22 surrealistických dalekohledů. Librorum aeternum (Knihy navždy), to byl titul Dočekalovy zatím poslední výstavy, konané v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě v České republice na podzim 2018.

Výstava potrvá do 6. září a galerie je otevřena denně od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin; v září pak mimo pondělí.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Policie pátrá po sprejerovi, který na jihlavském náměstí načmáral pětimetrový nápis
Jihlavští policisté pátrají po sprejerovi, který od neděle 20. července do pondělí sedmé hodiny ráno na Masarykově náměstí v Jihlavě vytvořil na betonovém vjezdu k obchodnímu domu více jak pětimetrový nápis černou barvou.
"Svým jednáním majiteli způsobil škodu, která byl předběžně vyčíslena na částku kolem sedmi tisíc korun. Po pachateli, kterému za takový čin hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, pátrají", uvedl policejní mluvčí Martin Hron.

Policisté na místě provedli ohledání a šetření. V případu zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci a nadále provádí prověřování.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Svatojánská pouť ve Žďáře nad Sázavou nebude ani v náhradním termínu, rozhodla o tom rada města
Původně květnová svatojánská pouť, která se slaví na Zelené hoře v kostele svatého Jana Nepomuckého ve Žďáře nad Sázavou a která byla kvůli jarním koronavirovým opatřením přeložena na druhou polovinu září, se nakonec konat nebude. Rozhodli o tom žďárští radní, a to na základě vývoje vládních opatření o veřejných akcích proti šíření nákazy Covid-19.
V současnosti by bylo nutné respektovat požadavek maximálně tisíc osob ve stejný čas na stejném místě, což se vzhledem k charakteru a velikosti žďárské pouti nedá dodržet. Bez tradičního pouťového veselí, které co do počtu atrakcí patří k největším akcím tohoto druhu v republice, se tak budou muset obyvatelé Žďáru i jeho návštěvníci v letošním roce obejít.

„U akce jako je pouť, a zejména ta žďárská, které se účastní tisíce lidí z celé republiky, není možné dodržet sektorové uspořádání s maximálním množstvím tisíc lidí, nehledě na nutnost mít v sektorech vlastní toalety a desinfekci. Proto musíme s velkou lítostí pouť zrušit,“ vyjádřila se místostarostka Žďáru nad Sázavou Ludmila Řezníčková.

Ždárská pouť se tradičně koná na svátek svatého Jana Nepomuckého, který podle liturgického kalendáře připadá na 16. květen. Zkraje dubna, kdy byl v českých zemích kvůli šíření koronaviru nouzový stav, se původně radní ve Žďáře nad Sázavou dohodli na tom, že by akce s pouťovými atrakcemi mohla být u zimního stadionu ve dnech 18. až 20. září.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Už nyní mohou majitelé své miláčky přihlásit do soutěže Velkomeziříčský voříšek
Již druhý ročník soutěžní výstavy Velkomeziříčský voříšek se bude konat v sobotu 8. srpna od 13 hodin na cvičišti Agility Velké Meziříčí.
Zváni jsou všichni, kteří vlastní pejska nebo fenku jakkoli originálního svou velikostí, barvou, stářím případně dovednostmi. Vítáni jsou samozřejmě i psi s průkazem původu. Soutěžit se bude o titul v kategorii feny - psi - štěňata, kde se bude posuzovat nejenom vzhled psa, ale i jeho pohyb, souhra s páníčkem, ovladatelnost a další kritéria.

Připravený je také bohatý doprovodný program a soutěže pro psovody a jejich čtyřnohé parťáky, občerstvení a fotokoutek, který lze využít pro pořízení fotky na památku. Již teď však pořadatelé mohou slíbit, že nudou trpět nikdo nebude!

Přihlášku, propozice a veškeré další podrobnosti o akci naleznete na našich webových stránkách www.agilityvm.cz.

Přihlašování je již spuštěno, proto neváhejte!
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Třebíč si znovu zahraje ve filmu
V posledních pěti letech se třebíčské památky a ulice už potřetí objeví v českém filmu. Po Hlasu pro římského krále, kde se některé scény natáčely v bazilice sv. Prokopa a Zádušní oběti, která byla z většiny natočena v židovské čtvrti si filmaři jako lokaci pro část filmu vybrali znovu židovskou čtvrť, konkrétně uličku V Mezírce. Ta zaujala tým režisérky a scénáristky Beaty Parkanové natolik, že se objeví v jejím připravovaném filmu Slovo.
Slovo je celovečerní rodinný film o životě manželů Václava a Věry Vojířových v období mezi jarem 1968 a létem 1969. „Film zachycuje nejenom osobní situace konkrétních lidí, ale i jeden z palčivých existencionálních problémů minulosti – ohrožení svobody člověka,“ uvedla Beata Parkanová.

„Třebíč jsme jako lokaci pro část filmu vybrali nejenom proto, že jsem se tady narodila a k městu mám vřelý vztah, ale také pro dobovou vhodnost. Samozřejmě musíme udělat nějaké úpravy, aby nebyly vidět moderní antény, nebo okapy zářící novotou,“ doplnila Parkanová.

Ve filmu Slovo bude mít hlavní roli manželů Vojířových Martin Finger a Gabriela Mikulková, uvidíme také například Marthu Issovou, Taťánu Medveckou, Bolka Polívku, Jakuba Prachaře, Ondřeje Sokola a další.

V Třebíči se bude film natáčet v první polovině září a pro scény z našeho města budou filmaři hledat také komparz.

Beata Parkanová se narodila v Třebíči, vyrůstala ve Velkém Meziříčí. Později se s rodinou přestěhovala do Jihlavy, kde navštěvovala gymnázium, na konci druhého ročníku odešla do Prahy. Tady vystudovala gymnázium a později absolvovala katedru scenáristiky a dramaturgie na FAMU. Je také spisovatelkou, napsala několik knih s primárně dětskou tematikou. V roce 2018 napsala scénář a zrežírovala film Chvilky, který se natáčel ve Velkém Meziříčí a v Jihlavě.

Režisérka a scénáristka Beata Parkanová na fotografii
- tz -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   18. 10. 2020

• Požár Okříšek v roce 1903 a sbírka na pomoc postiženým
• Na zachraňování ježků je stále ještě čas, pomůžete úkrytem i přikrmováním
• Z policejního deníku: krádež peněženky s více jak 50 tisíci korunami; vloupání do kůlny; drogy a alkohol za volantem
• Zemřel bývalý starosta Pelhřimova František Kučera
• Židovský dům v Třebíči byl prohlášen za kulturní památku
• Ministerstvo zdravotnictví vydalo grafickou tabulku, která napoví rozdíl mezi covidem a chřipkou

Sobota   17. 10. 2020

• Nezahrávejme si s výrazem „osobní lockdown“
• Dukovany v rámci odstávky kontrolují i významné bezpečnostní systémy
• Z náměstí v Přibyslavi zmizel vrak auta
• Škola měšť., ochranná hráz proti germanisaci Okříšek
• Na Havlíčkobrodsku zemřela při požáru chalupy žena

Pátek   16. 10. 2020

• Starosta Velkého Meziříčí Alex Kaminaras má covid, zatím je bez příznaků
• Řidič s kamionem vjel v Okříškách na červenou na přejezd, policisté jej vypátrali
• Koalice Pro TOP Vysočinu podala návrh na neplatnost volby do krajského zastupitelstva
• Trojice křížů v Hrotovicích byla prohlášena za kulturní památku
• Pět řidičů se dřevem odmítlo najet na kontrolní váhy – dostali pokutu 30 tisíc korun
• Z policejního deníku: muž se chtěl vloupat do domu; poškození auta či opilci na ulici
• V Popicích u Jihlavy způsobil požár víceúčelového objektu předběžnou škodu 1,5 milionu korun
• Policisté zachránili muže, který chtěl skočit z dálničního mostu
• Dálnice D1 mezi exity 112 Jihlava a 119 Velký Beranov bude o víkendu zdarma, povede tudy objížďka

Čtvrtek   15. 10. 2020

• Na Karlově náměstí v Třebíči pokračuje archeologický průzkum
• Devět tisíc pět set čtyřicet čtyři
• Na silnici I/19 na Žďársku řídí kvůli opravám vozovky dopravu semafory
• Hřbitov na Karlově ve Velkém Meziříčí bude rozšířen, hospodářskou budovu čeká oprava
• Kolem Orlíku u Humpolce je nová turistická trasa pro vozíčkáře
• Muže, kteří se pokusili vloupat do prodejny, policisté dopadli
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil v cele; krádež peněženky; poškození aut
• V Pelhřimově si z nově vysazených stromků lidé sundají červené mašličky, připnou jméno dítěte a stromek bude jejich
• Policisté na Vysočině provedli ve středu 777 kontrol, zjistili 80 porušení mimořádných nebo krizových opatření
• Je tam práce jako na kostele...

Středa   14. 10. 2020

• Dopravnímu podniku v Jihlavě v nouzovém stavu výrazně klesají tržby, je nucen redukovat spoje
• Školní jídelny v Jihlavě vaří, výdejní doba jídelen je omezená
• Podpořte zvířata v táborské zoo, doneste jim kaštany a žaludy; děti i nadále za jejich tašku získají volnou vstupenku
• Z policejního deníku: rvačka dvou recidivistů v Jihlavě; žena neposlala zaplacené zboží; hledaný muž putoval do vězení
• V Herálci na Žďársku hrozí povodeň, Svratka se blíží ke třetímu stupni povodňové aktivity
• Nejsme ve válce, nepotřebujeme drakonická opatření
• Havlíčkobrodská nemocnice od pátku pozastavuje specializované ambulance, od pondělí pak plánované operace
• MHD v Havlíčkově Brodě jezdí jako o prázdninách
• Určené školy vykonávající péči o děti v době nouzového stavu

Úterý   13. 10. 2020

• Na Vysočině se nakazilo covidem 350 lidí, devět zemřelo
• Jihlava spouští mapu nouzového stavu, dobrovolnické centrum i péči o děti třeba zdravotních sestřiček
• Galerie, muzea, hrady Roštejn a Kámen a také Horácké divadlo jsou pro veřejnost zavřené
• Horní část parkovacího domu v Žižkově ulici v Havlíčkově Brodě slouží řidičům, směrem k Sázavě roste další parkoviště
• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo osm hroznýšů madagaskarských
• Z policejního deníku: řidič v Telči se dopustil trestného činu i přestupků; vloupání do domu či neplatiči alimentů
• Kamion vjel v Okříškách na přejezd v době, kdy se začaly spouštět závory, policie hledá svědky této události
• Muž našel v lese u Jam dělostřelecké granáty
• Lidé v Přibyslavi o víkendu krouhali a šlapali zelí, zdravou přílohu na zimu

Pondělí   12. 10. 2020

• Samolepky na zastávkách v Náměšti nad Oslavou ochrání ptáky proti nárazům do skel
• Kvůli výskytu onemocnění COVID-19 jsou v Jihlavě omezeny sociální sužby
• Policisté hledají ženu z Jihlavska, soud na ni vydal příkaz k výkonu trestu
• Pokračuje velmi důsledná dezinfekce vozů MHD Jihlava; dopravní podnik se potýká s úbytkem cestujících
• Sbírka Koláč pro hospic úspěšně vzdorovala koronaviru; vybralo se přes osmdesát tisíc korun
• Z policejního deníku: recidivista ukradl čokolády; opilec mlátil ženu či opilí řidiči

Neděle   11. 10. 2020

• Z policejního deníku: žena na elektrokoloběžce skončila v nemocnici; vloupání do prodejny; muž neplatící alimenty
• Žehnání opravených Božích muk v Jihlavě se posouvá na dobu, kdy opadne pandemie koronaviru

Sobota   10. 10. 2020

• Dálnice D1 bude na 83,2 kilometru v noci částečně uzavřená kvůli stavebním pracím
• Park v okolí Žižkovy mohyly u Žižkova pole bude omlazen
• Ve vysočinských řekách stále ještě žijí vzácní měkkýši

Pátek   9. 10. 2020

• Na Vysočině se nakazilo 269 lidí, tři lidé zemřeli
• O víkendu ještě výstava Majklova autíčka, od pondělí v muzeu v Třebíči zavřeno
• Prohlášení Institutu Václava Klause k výhružkám a strašení pánů Babiše a Prymuly
• Policie pátrá po šestnáctileté dívce a její několikadenní dceři
• Do zvláštní volební schránky odvolilo na Vysočině 12 osob
• Z policejního deníku: vloupačky na Havlíčkobrodsku; opilci skončili na záchytce či alkohol za volantem
• Silnice I/23 u obce Štěměchy na Třebíčsku bude od neděle plně průjezdná, opravy zde končí
• Energetici vykoupili přivezené koláče; podpořili tím hospic svaté Zdislavy v Třebíči
• Úřední hodiny služby pro zbraně a bezpečnostní materiál a odboru cizinecké policie na Vysočině pouze v pondělí a ve středu od 11 do 16 hodin
• Co dělat, když na sporáku dojde k samovznícení rozpáleného oleje na pánvi
• Dvacáté výročí tragického zřícení dvou letounů čáslavského letectva v Chotěboři - Bílku
• Osoby se sníženou schopností pohybu do nových trolejbusů nejpohodlněji nastoupí prostředními dveřmi
• Magické datum přilákalo do Jihlavy sedm svatebních párů, dva z nich svatbu zrušily kvůli koronaviru

Čtvrtek   8. 10. 2020

• Na Vysočině se nakazilo 318 lidí, v krajských nemocnicích je hospitalizováno s covidem 156 osob
• Z policejního deníku: řidička nadýchala přes dvě promile, zdrogovaný řidič či šofér bez řidičáku
• Další smrt pod trolejí na železnici, tentokrát v Přibyslavi
• Muži kradli o volbách v Jihlavě ve škole, policisté je chytili, zlodějům nepomohly ani roušky
• Záchranáři na Vysočině dostali speciální sanitku pro nadměrně obézní pacienty
• Senátoři mají v rukou osud zvířat týraných v cirkusech
• Mezi Oslavicí a Oslavičkou srazil vlak člověka, ten zraněním podlehl na místě
• Památný den sokolstva oslaví i v Jihlavě, v 17 hodin v divadle DIOD

Středa   7. 10. 2020

• Na Vysočině se nakazilo dalších 252 lidí covidem, tři zemřeli
• V druhém kole senátních voleb volilo na parkovištích 50 lidí, volby budou v pátek a v sobotu
• Z policejního deníku: mladistvá dívka se opila; opilci skončili na záchytce, opilí a zdrogovaní řidiči
• Jan Prchal z Polné: Jsem spisovatel dlouhých vět, jehož hudební kariéru odstartovali Beatles
• Výstava originálních obrazů Petra Vlacha v jihlavském muzeu
• I na železničním přejezdu platí určitá pravidla, která řidiči musí dodržovat
• Hejtmanem Vysočiny bude Vítězslav Schrek z ODS
• Na Vysočině se nakazilo koronavirem dalších 118 lidí, zemřel muž z Třebíčska

Úterý   6. 10. 2020

• Ve středu neproběhne zkouška sirén
• V parku miniatur příští rok přibude například hrad Pyšolec, klášter v Doubravníku či havířská osada
• Výstava Odmocnina z malby bude v novoměstské galerii zahájena bez vernisáže, zájemci se mohou s autorem setkávat ve čtvrtky
• Z policejního deníku: opilý řidič boural; rvačka dvou cizinců v Jihlavě či opilec, který obtěžoval v Třebíči školačku
• Muzejní a galerijní noc 2020 v jihlavském muzeu v pátek 16. října zřejmě bude, zájemci by se měli objednat
• V Česku v září přibylo nových insolvenčních návrhů; spíše než hospodářská krize ale za nárůstem stojí sezónnost
• Havlíčkobrodská nemocnice bude mít teplo za velice výhodnou cenu
• Podpořte hospice, přijďte kamkoli v papučích a vyfoťte se

Pondělí   5. 10. 2020

• Výstava věnovaná jablíčkům na dvorku novoměstského muzea o víkendu bude
• Šestnáctiletý Lukáš z Jihlavy je na úrovni půlročního miminka, potřebuje speciální pomůcky
• Z policejního deníku: krádež oblečení, vloupání do auta či opilci na ulici
• I na dětská hřiště a sportoviště maximálně dvacet lidí
• V parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě probíhá Výstava na stromech s podtitulem Práce (bez) budoucnosti

Neděle   4. 10. 2020

• Počet dopravních nehod od začátku roku na Vysočině mírně poklesl; zvýšil se však počet nehod podnapilých řidičů
• Týden skleněného zabijáka začíná v pondělí 5. října; potrvá do neděle 11. října
• Tradiční sbírka Koláč pro hospic v Jihlavě bude ve středu 7. října
• Z policejního deníku: opilý motorkář boural; dvě těžká zranění při nehodě u Krasoňova či nehoda u Třebíče
• Hasiči na Vysočině kvůli silnému větru uklízeli stromy, na Třebíčsku bylo asi 700 domácností bez proudu
• Výstava Portréty z Kavárny i odjinud - 2020 v muzejní kavárně v Jihlavě

Sobota   3. 10. 2020