Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 22.7 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Zájemci si již mohou zakoupit vstupenky na Jazz na Roštejně
Vstupenky na tradiční akci Jazz na Roštejně si mohou zájemci již zakoupit v předprodeji přímo na hradě a také na pokladně jihlavského muzea. Koncerty zazní na zatravněném předhradí v neděli 23. srpna od 14 hodin.
U gotického hradu Roštejn nedaleko malebné renesanční Telče vystoupí: Jazzband ZUŠ Třešť mladší, Jazz Quintet Třešť, String 5 z Českých Budějovic, Bee Band z Jihlavy a Jazz Joint z Havlíčkova Brodu.

"Vstupenky v předprodeji stojí 120 korun a k dispozici jsou až do 22. srpna přímo na hradě Roštejně a na pokladně jihlavského muzea; na místě pak bude cena vstupného 170 korun", informovala mluvčí jihlavského muzea Dana Oberreiterová.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Na Jihlavsku přibylo za středu dalších deset lidí nakažených covidem-19, přibývají preventivní opatření
Na Jihlavsku ve čtvrtek 22. července přibylo deset lidí nakažených koronavirem, další tři lidé onemocněli na Třebíčsku a jeden na Žďársku. Jeden člověk se uzdravil. Vyplývá to z webu krajských hygieniků na Vysočině.
Jelikož se počet nakažených lidí zvyšuje, přistoupil krajský úřad na Vysočině s účinností od čtvrtka 23. července od 7 hodin ráno k dalším preventivním opatřením. Až do odvolání obnovuje pro veřejnost povinnost zakrývání dýchacích cest (úst a nosu) rouškami nebo jiným vhodným způsobem ve vnitřních prostorách úřadu.
Důvodem je zhoršení epidemiologické situace v regionu a snaha vedení úřadu preventivně předcházet možnému šíření COVID-19. Opatření se týká jak hlavní budovy úřadu na Žižkově ulici v Jihlavě, tak detašovaných pracovišť na ulici Seifertova, Věžní nebo Žižkova 16. Povinnost nosit na pracovišti roušku platí zároveň pro všechny zaměstnance úřadu v situacích, kdy přicházejí do přímého kontaktu s klienty. Krajský úřad s ohledem na bezpečnost klientů přijal i další hygienická opatření. "Zároveň doporučujeme veřejnosti vyřizovat maximum agendy směřující na krajský úřad nebo Kraj Vysočina elektronicky nebo telefonicky, schůzky si sjednávat na konkrétní hodinu a při fyzickém pohybu na úřadě dodržovat bezpečný odstup od ostatních ideálně dva metry", uvedla mluvčí úřadu Jitka Svatošová.

Návštěvy jsou zakázány v šesti domovech pro důchodce - Domov pro seniory Havlíčkův Brod v Husově ulici, Domov ve Věži, Domov pro seniory v Humpolci, Domov Ždírec, Jeřabin Pelhřimov a Domov důchodců Onšov.
Pro návštěvy jsou už několik dní zavřené i nemocnice v Jihlavě a Havlíčkově Brodě.

Podle hygieniků jsou preventivní opatření rozumná. Nové případ se stále objevují, jejich začátek je spojený s Větrným Jeníkovem; nyní jsou i v jihlavské firmě Bosch. Tam je to problém, protože tam za prací jezdí lidé z celé Vysočiny. V Alzheimercentru Jihlava má covid-19 podle hygieniků pět klientů a čtyři zaměstnanci. Domov má asi 100 klientů, budou plošně testovaní.

COVID-19 v Kraji Vysočina
Stav k 22.7.2020 - 18:15 hodin:

Celkový počet osob s prokázanou nákazou: 267 - nových případů: 14
z toho v okrese Jihlava: 69 - 10
z toho v okrese Havlíčkův Brod: 104 - 0
z toho v okrese Pelhřimov: 3 - 0
z toho v okrese Třebíč: 41 - 3
z toho v okrese Žďár nad Sázavou: 50 - 1
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Táborští znovu obnovují oblíbená dobrodružství při večerních prohlídkách zoo
Temný stín se ve tmě neslyšně protáhne jen pár kroků od návštěvníků zoologické zahrady, kteří vzápětí zjistí, že kolem nich špacíroval třeba medvěd hnědý. Nebo na ně za mohutným stromem vykukuje tygr ussurijský, případně vlk arktický táhle zavyje tak, že člověku běhá mráz po zádech. Podobných zážitků, ale také mnoho zajímavých poznatků si tradičně odnášejí účastníci večerních prohlídek ZOO Tábor, které budou znovu obnovené tento pátek 24. července.
„Ošetřovatelé při této prohlídce ukážou návštěvníkům, jak se naše zvířata chovají za setmění. Ta, která zrovna nespí – především šelmy – totiž začínají být se sluncem zapadajícím za obzor více aktivní,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka s tím, že při večerní prohlídce zoo se platí obvyklé vstupné. Je však zapotřebí vstupenky si zakoupit předem, a to přes e-shop táborské zoo: https://eshop.zootabor.eu/vecerni-prohlidka/ . Mluvčí také doporučuje účastníkům vzít si s sebou baterku nebo jiný zdroj světla, aby po setmění dobře viděli na cestu. Účastníci noční prohlídky ZOO Tábor se vydají na cestu po zoo ve 20.30 hodin, sraz mají u hlavního vchodu ve 20.15 hodin.

Táborská zahrada se vzpamatovává po jarním omezení provozu zaviněném nuceným uzavřením v době celorepublikových koronavirových restrikcí. Kvůli této komplikaci jí vznikly ztráty ve výši zhruba milion korun, a tak najíždí do obvyklé programové nabídky jen postupně. Oblíbené noční prohlídky zoologické zahrady spouští až nyní, zatímco například přenocování přímo v areálu desetihektarové zoo plné divokých šelem či den s ošetřovatelem jsou zážitkové programy, které Táborští obnovili už před několika týdny. I při těchto akcích se účastníci dozvědí o zvířatech spoustu zajímavostí, a to přímo od zkušených ošetřovatelů. Navíc také poznají práci, která opravdu není o mazlení nebo hraní si s roztomilými zvířátky.
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Policisté prováděli kontroly na vodní nádrži Švihov
Období, kdy lidé vyhledávají vodní plochy a jejich okolí, a to jak za účelem kempování, turistiky, koupání nebo rybaření, je v plném proudu. Ne všechny vodní nádrže a plochy jsou k těmto aktivitám vhodné, v některých případech je pohyb v jejich okolí zakázaný. Mezi takové patří i vodní nádrž Švihov.
„Vodní nádrž Švihov leží v prvním pásmu hygienické ochrany, pohyb v jejím okolí je proto zakázaný. Samozřejmě zde platí i zákaz koupání a rybolovu. Kromě kompetentních osob z Povodí Vltavy a policie sem nikdo nesmí“, sdělil npor. Josef Daněk, DiS., vedoucí obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou.

Na dodržování zákonů v okolí přehrady Švihov dohlížejí policisté z obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou a z policejní stanice v Ledči nad Sázavou, která je jeho součástí. K výkonu dohledu na přehradě jsou od roku 2015 vybaveni plavidlem PIONER MULTI III, které použili i při této kontrole vodní nádrže. Dále jsou policisté vybaveni motorovým člunem RYDS.

„Člun je rychlejší, motor má větší výkon, a může jet až šedesátikilometrovou rychlostí. Služební plavidlo PIONER má své výhody převážně ve větší kreativitě při jeho využití a je úspornější. Ideální je kombinace využívání obou,“ řekl npor. Daněk.

Policisté tuto techniku využívají také v případě mimořádných událostí. Na zimu člun z přehrady odváží a probíhá jeho údržba. V dubnu nebo v květnu se potom opět vrací zpět na vodu.

Kontroly na vodní nádrži a v jejím okolí provádějí policisté jak sami, tak ve spolupráci s pracovníky povodí Vltavy. Probíhají nepravidelně a zejména v letních měsících, kdy někteří lidé porušují zákaz a chodí se do přehrady koupat nebo chytají ryby. V případě, že policisté takového přestupce odhalí, vše zadokumentují a vyřeší buď v příkazním řízení, nebo postoupí k projednání příslušnému správnímu orgánu.

V úterý 21. července tak opět z policejního přístaviště v blízkosti Budče vyrazila policejní hlídka společně s policejním psovodem na hladinu přehrady. Od druhé hodiny odpoledne do šesté hodiny večer policisté kontrolovali dodržování zákona na přehradě a jejím okolí.

Policisté během akce odhalili osoby, které se přes zákaz pohybovaly v ochranném pásmu. Ve třech případech tak řešili přestupková jednání turistů v rámci příkazního řízení uložením blokové pokuty ve výši dvou tisíc korun.
por. Mgr. Stanislava RÁZLOVÁZpět nahoru na obsah...

Výstava koláží Jana Dočekala v galerii Tympanon v Třebíči
Výstava koláží třebíčského výtvarného kritika Jana Dočekala s titulem Skutečnosti snů bude zahájena ve čtvrtek 23. července v 17 hodin v galerii Tympanon v Třebíči.
Jan Dočekal (*12.7.1943, Třebíč) je vizuální umělec, výtvarný publicista a analytik úhrnného surrealismu. Je podporovatelem sounáležitosti v trvalých přátelstvích. Věnuje se umělecké interakci, vždy dbá, aby vykonával to, co patří do surrealistického společenství.

Dočekalův vztah k americkým surrealistickým skupinám a umělcům je velmi pozitivní. Přátelské vazby umožňují, že jeho působivá díla byla vystavena v Chile, v Mexico City v Centru surrealistických studií, nebo nedávno v edici spojených časopisů Triplo a Matérika (Portugalsko a Kostarika), nazvané 22 surrealistických dalekohledů. Librorum aeternum (Knihy navždy), to byl titul Dočekalovy zatím poslední výstavy, konané v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě v České republice na podzim 2018.

Výstava potrvá do 6. září a galerie je otevřena denně od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin; v září pak mimo pondělí.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Policie pátrá po sprejerovi, který na jihlavském náměstí načmáral pětimetrový nápis
Jihlavští policisté pátrají po sprejerovi, který od neděle 20. července do pondělí sedmé hodiny ráno na Masarykově náměstí v Jihlavě vytvořil na betonovém vjezdu k obchodnímu domu více jak pětimetrový nápis černou barvou.
"Svým jednáním majiteli způsobil škodu, která byl předběžně vyčíslena na částku kolem sedmi tisíc korun. Po pachateli, kterému za takový čin hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, pátrají", uvedl policejní mluvčí Martin Hron.

Policisté na místě provedli ohledání a šetření. V případu zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci a nadále provádí prověřování.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Svatojánská pouť ve Žďáře nad Sázavou nebude ani v náhradním termínu, rozhodla o tom rada města
Původně květnová svatojánská pouť, která se slaví na Zelené hoře v kostele svatého Jana Nepomuckého ve Žďáře nad Sázavou a která byla kvůli jarním koronavirovým opatřením přeložena na druhou polovinu září, se nakonec konat nebude. Rozhodli o tom žďárští radní, a to na základě vývoje vládních opatření o veřejných akcích proti šíření nákazy Covid-19.
V současnosti by bylo nutné respektovat požadavek maximálně tisíc osob ve stejný čas na stejném místě, což se vzhledem k charakteru a velikosti žďárské pouti nedá dodržet. Bez tradičního pouťového veselí, které co do počtu atrakcí patří k největším akcím tohoto druhu v republice, se tak budou muset obyvatelé Žďáru i jeho návštěvníci v letošním roce obejít.

„U akce jako je pouť, a zejména ta žďárská, které se účastní tisíce lidí z celé republiky, není možné dodržet sektorové uspořádání s maximálním množstvím tisíc lidí, nehledě na nutnost mít v sektorech vlastní toalety a desinfekci. Proto musíme s velkou lítostí pouť zrušit,“ vyjádřila se místostarostka Žďáru nad Sázavou Ludmila Řezníčková.

Ždárská pouť se tradičně koná na svátek svatého Jana Nepomuckého, který podle liturgického kalendáře připadá na 16. květen. Zkraje dubna, kdy byl v českých zemích kvůli šíření koronaviru nouzový stav, se původně radní ve Žďáře nad Sázavou dohodli na tom, že by akce s pouťovými atrakcemi mohla být u zimního stadionu ve dnech 18. až 20. září.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Už nyní mohou majitelé své miláčky přihlásit do soutěže Velkomeziříčský voříšek
Již druhý ročník soutěžní výstavy Velkomeziříčský voříšek se bude konat v sobotu 8. srpna od 13 hodin na cvičišti Agility Velké Meziříčí.
Zváni jsou všichni, kteří vlastní pejska nebo fenku jakkoli originálního svou velikostí, barvou, stářím případně dovednostmi. Vítáni jsou samozřejmě i psi s průkazem původu. Soutěžit se bude o titul v kategorii feny - psi - štěňata, kde se bude posuzovat nejenom vzhled psa, ale i jeho pohyb, souhra s páníčkem, ovladatelnost a další kritéria.

Připravený je také bohatý doprovodný program a soutěže pro psovody a jejich čtyřnohé parťáky, občerstvení a fotokoutek, který lze využít pro pořízení fotky na památku. Již teď však pořadatelé mohou slíbit, že nudou trpět nikdo nebude!

Přihlášku, propozice a veškeré další podrobnosti o akci naleznete na našich webových stránkách www.agilityvm.cz.

Přihlašování je již spuštěno, proto neváhejte!
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Třebíč si znovu zahraje ve filmu
V posledních pěti letech se třebíčské památky a ulice už potřetí objeví v českém filmu. Po Hlasu pro římského krále, kde se některé scény natáčely v bazilice sv. Prokopa a Zádušní oběti, která byla z většiny natočena v židovské čtvrti si filmaři jako lokaci pro část filmu vybrali znovu židovskou čtvrť, konkrétně uličku V Mezírce. Ta zaujala tým režisérky a scénáristky Beaty Parkanové natolik, že se objeví v jejím připravovaném filmu Slovo.
Slovo je celovečerní rodinný film o životě manželů Václava a Věry Vojířových v období mezi jarem 1968 a létem 1969. „Film zachycuje nejenom osobní situace konkrétních lidí, ale i jeden z palčivých existencionálních problémů minulosti – ohrožení svobody člověka,“ uvedla Beata Parkanová.

„Třebíč jsme jako lokaci pro část filmu vybrali nejenom proto, že jsem se tady narodila a k městu mám vřelý vztah, ale také pro dobovou vhodnost. Samozřejmě musíme udělat nějaké úpravy, aby nebyly vidět moderní antény, nebo okapy zářící novotou,“ doplnila Parkanová.

Ve filmu Slovo bude mít hlavní roli manželů Vojířových Martin Finger a Gabriela Mikulková, uvidíme také například Marthu Issovou, Taťánu Medveckou, Bolka Polívku, Jakuba Prachaře, Ondřeje Sokola a další.

V Třebíči se bude film natáčet v první polovině září a pro scény z našeho města budou filmaři hledat také komparz.

Beata Parkanová se narodila v Třebíči, vyrůstala ve Velkém Meziříčí. Později se s rodinou přestěhovala do Jihlavy, kde navštěvovala gymnázium, na konci druhého ročníku odešla do Prahy. Tady vystudovala gymnázium a později absolvovala katedru scenáristiky a dramaturgie na FAMU. Je také spisovatelkou, napsala několik knih s primárně dětskou tematikou. V roce 2018 napsala scénář a zrežírovala film Chvilky, který se natáčel ve Velkém Meziříčí a v Jihlavě.

Režisérka a scénáristka Beata Parkanová na fotografii
- tz -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   29. 9. 2020

• Na střeše žďárské polikliniky pokvete mateřídouška, kostřava či rozchodník

Pondělí   28. 9. 2020

• Svatý Václav, patron země České - ale v jihlavském minoritském chrámu i tichý svědek komunistického běsnění.
• Na stránkách Třebíče je k vidění realistická vizualizace budoucího obchvatu města

Neděle   27. 9. 2020

• V Rouchovanech krátce po poledni utonul starší muž
• Z policejního deníku: bouračka u Žatce; zaplacená kabelka nepřišla; krádež nářadí
• Mezi Světnovem a Škrdlovicemi vyroste ovocná alej

Sobota   26. 9. 2020

• České domácnosti významně ušetří za energie; ČEZ od října zlevňuje elektřinu i plyn
• Kdy by důchodci neměli používat poštou zaslané roušky?
• V Pelhřimově zřejmě vznikne Národní basketbalové muzeum
• Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí polský film Corpus Christi

Pátek   25. 9. 2020

• Z policejního deníku: recidivista sebral mobil či muž, který téměř rok neplatí alimenty na ročního syna
• Veřejná beseda o revitalizaci starších jihlavských sídlišť
• Začíná výměna paliva v druhém bloku Dukovan, odstávka potrvá do poloviny listopadu
• Nová publikace přiblíží historii starého hřbitova v Nové Cerekvi
• Policie na Vysočině se rozroste o padesát policistů

Čtvrtek   24. 9. 2020

• Jihlava spouští od úterý 29. září dobrovolnické centrum, zájemci se již mohou hlásit
• Z policejního deníku: krádež elektrokol; hledaná žena putovala do vězení; opilá řidička otočila auto na střechu
• Pod třebíčským náměstím archeologové našli například středověký poutní odznak, hrací kostku či minci krále Václava II.
• Vyrážíte na houby? Nepřeceňujte své síly, radí záchranáři
• Kuchařka Z receptáře našich předků nabízí staré recepty z Vysočiny, jihu Čech a Moravy a Dolního Rakouska
• V Pelhřimově byla vystavena největší skleněná plastika na světě
• Jak vybrat elektrokolo a jak zvládnout jízdu bez úrazu?
• Okříšky zakoupily nové vratné kelímky na nápoje s kresbou Štěpána Mareše

Středa   23. 9. 2020

• Výstava Svět středověkých her získala Zlatého mamuta
• Z policejního deníku: nehoda u Velkého Beranova; auto se samo rozjelo; neznámý vandal poškrábal lak na autě
• Meteorologové varují před silnými bouřkami v jižní části Vysočiny
• Silnice I/19 u obce Simtany na Havlíčkobrodsku by mohla být na konci října průjezdná
• Muž našel v lese u obce Svatá Anna dělostřeleckou minu z druhé světové války
• Lidé si mohou ve středu 30. září nechat vyšetřit plíce
• Polojubilejní koncert v zámecké knihovně v Náměšti nad Oslavou věnovaný 270. výročí úmrtí J.S. Bacha
• Mezi Škrdlovicemi a Světnovem vyroste 760 metrů dlouhá ovocná alej

Úterý   22. 9. 2020

• Základní školy v Jihlavě budou mít v pátek 25. září volno
• Z policejního deníku: krádež nafty; u Cejle boural motorkář; alkohol a drogy za volantem
• Opona z roku 1855 ozdobí jeviště divadla v Havlíčkově Brodě
• Záchytka v Jihlavě je mimo provoz, opilce budou vozit jinam
• Třebíčská nemocnice dostala nástroje používané při laparoskopických operacích
• Pacienti, které čeká totální endoprotéza kolenního a kyčelního kloubu, se mohou lékařů v jihlavské nemocnici vyptat na cokoli
• Výstava dekorativního, užitkového a osvětlovacího skla ze sbírek jihlavského muzea
• Uplynulo padesát let od svěcení zvonů ve Velkém Meziříčí

Pondělí   21. 9. 2020

• U Mozerova na Havlíčkobrodsku boural cyklista, po nehodě zemřel
• Havlíčkobrodsko se zabarví do oranžova, na Vysočině se ruší některé akce, školy zatím plošně zavírány nebudou
• Ve Žďáře nad Sázavou u autobusového nádraží přibude do konce října sedmadvacet parkovacích míst
• U Vilémova na Havlíčkobrodsku hořela samochodná řezačka, škoda je 3,5 milionu korun
• Z policejního deníku: agresivní opilci, krádež motorky či řidič pod vlivem drog
• Opravovaný úsek silnice I/19 mezi Stříbrnými Horami a Keřkovem je částečně průjezdný, ovšem s omezenou rychlostí 50 km/hod
• Dopravní policisté budou soutěžit v řízení křižovatky

Neděle   20. 9. 2020

• Na hradě Pernštejně mohou návštěvníci obdivovat podzimní plody a květiny
• Z policejního deníku: bourající cyklisté, řidič nadýchal více jak dvě promile
• Výstava fotografií Jana Pikouse Neznámo kam v domě Gustava Mahlera v Jihlavě
• Po čelním nárazu auta do stromu u Police utrpěli zranění dva lidé

Sobota   19. 9. 2020

• Nehoda na Třebíčsku si vyžádala jeden lidský život a pět zraněných
• Povídání Zdeny Vaníčkové Od pramene Dyje do Znojma v Telči

Pátek   18. 9. 2020

• Na letišti v Jihlavě - Henčově prodáte kde co - a také kde co koupíte
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek Narušitel systému, po projekci bude následovat beseda s lékařkou dětské psychiatrie
• Archeologové odkryli v údolí Stříbrného potoka u Havlíčkova Brodu mlýn na rudu z poloviny 13. století
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě zakázala návštěvy
• Faraonský běh na Zelenou horu ve Žďáře nad Sázavou
• Z policejního deníku: krádež nářadí z auta za 120 tisíc; zaplacený parfém ženě nikdo neposlal či krádež peněz a alkoholu
• Budkování na Orlíku nad Humpolcem v sobotu
• Jihlavští senioři se mohou zdarma zúčastnit kurzu, jak pracovat s chytrým telefonem
• Daňci i jeleni mají v zoologické zahradě v Táboře ideální podmínky
• O víkendu trolejbusem přes Benešovu ulici do psího útulku na Pístově linkou HaF
• Zemřela Irena Sedlecká, autorka sochy Mercuryho i památníku obětem velkomeziříčské tragedie

Čtvrtek   17. 9. 2020

• Ve Lhánicích u Mohelna narazila řidička autem do autobusové zastávky, na místě zemřela
• Zraněnou řidičku u Jimramova museli z auta vyprostit hasiči
• Zrekonstruované dopravní hřiště v Jihlavě se otevře dětem i veřejnosti
• Světská pouť v Černovicích na Pelhřimovsku o víkendu kvůli koronaviru nebude
• Zvířata v táborské zoo si náramně vychutnávají sluneční paprsky
• Zadní synagoga v Třebíči je zavřená, dny evropského dědictví zde v sobotu nebudou
• Pohřešovaného seniora ze Žďárska vypátral dobrovolník s belgickým ovčákem Duckem
• Z policejního deníku: řádění opilců či nález granátu
• Záchrana kolonie jiřiček na památkově chráněné budově v Havlíčkově Brodě se podařila
• Při nehodě osobního auta na dálnici D1 u Jáchymova utrpěli zranění dva lidé, přistál i vrtulník
• Ve Žďáře nad Sázavou představí své miláčky chovatelé hadů, agam, varanů, pavouků či švábů
• V nemocničním parku v Jihlavě stojí nová knihobudka vyrobená ze starých školních lavic

Středa   16. 9. 2020

• Sněmovna zakázala slepičí koncentráky od roku 2027
• Pohřešovaný muž z Novoměstska byl nalezen v pořádku, policie odvolala pátrání
• Procházka havlíčkobrodským parkem Budoucnost s komentářem ředitele muzea Michala Kampa
• Muž obviněný ze zločinu loupeže skončil ve vazbě
• Z policejního deníku: zaplatil osm tisíc za dětský traktor, nedostal nic; opilec vykopl dveře na jihlavském nádraží či řidiči bez řidičáku
• V Havlíčkově Brodě bude o víkendu jezdit městská hromadná doprava zdarma
• Komentovaná prohlídka věže kostela sv. Prokopa ve Žďáře nad Sázavou v sobotu 19. září
• Výstava uměleckých fotografií Pavla Křečka v galerii Tympanon v Třebíči
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo šestačtyřicet lidí, další tři zemřeli
• Nové fototerapeutické lampy v jihlavské nemocnici poslouží pro léčbu novorozenecké žloutenky
• Policisté prosí veřejnost o pomoc při hledání čtyřiasedmdesátiletého Josefa Kalouse ze Žďárska
• Letošní výroba bezemisní elektřiny v Dukovanech právě dosáhla 10,5 TWh

Úterý   15. 9. 2020

• Oslava mezinárodního dne pand červených v jihlavské zoologické zahradě
• Lidé v karanténě budou moci volit z auta ve středu 30. září; v každém okresním městě na Vysočině bude jedno stanoviště
• Z policejního deníku: krádež pily a křovinořezu, poškrábání auta, zdrogovaní řidiči
• Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež Vrakbar Jihlava a ZASTÁVka Telč zvou veřejnost na návštěvu světa teenagerů
• Brněnskou ulici v Novém Městě na Moravě, Rokytno a Pohledec budou kvůli bezohledným řidičům hlídat radary
• Den tiskařů v památníku Bible kralické nabídne program pro děti i dospělé
• Po dálnici D1 se řítila rychle a nebezpečně škodovka s částečně zakrytým číslem

Pondělí   14. 9. 2020

• V jihlavské zoo se narodila mláďata křečků stromových, návštěvníci zahrady je ale neznají
• Hrad Kámen nabízí o víkendu speciální prohlídky pro děti a jejich doprovod
• Na Jihlavsku vrcholí přípravy na volby do zastupitelstev krajů, od úterý začne distribuce lístků do schránek
• Z policejního deníku: řidiči opilí, zdrogovaní a bez řidičáku
• Emu hnědý v táborské zoologické zahradě rád zlobí ošetřovatele
• Silnice I/38 u Rančířova na Jihlavsku bude kvůli tragické nehodě zcela neprůjezdná několik hodin
• Provoz na silnici I/19 u Hamrů nad Sázavou bude kvůli opravám až do poloviny listopadu řízen kyvadlově
• Havlíčkobrodská porodnice slaví tisící porod, jubilantem je malý František z Druhanova
• Matrika na jihlavském magistrátu již bez omezení, uzavřena jsou turistická infocentra
• Přednáška o cestě na Měsíc, která se nepovedla, v jihlavském muzeu

Neděle   13. 9. 2020