Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 26.7 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Padající zeď ve Vladislavi jednoho člověka usmrtila, dalšího zranila
Krátce před polednem v neděli 26. července přijali hasiči oznámení o spadlé zdi ve Vladislavi na Třebíčsku, pod kterou je zavalený jeden člověk. Uvádějí to hasiči na svých webových stránkách.
"Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že se někde pod hromadou sutin nachází jedna osoba. Další osoba, která se na místě nacházela byla předána do péče záchranářů. První osoba byla nalezena bez známek života. Na místě probíhalo pátrání po třetí osobě, která se měla na místě také nacházet. Pátrání se účastnili kynologové se psy vycvičenými pro sutinové vyhledávání bylo negativní. Na místě zásahu byl i statik", uvádějí hasiči na webu.

„Jedna osoba byla zavalena a utrpěla devastační poranění, kterým na místě podlehla. Na místě se nacházela ještě další osoba, která utrpěla po pádu z pětimetrové výšky zranění lehčího charakteru a byla transportována na urgentní příjem do nemocnice v Třebíči", informoval mluvčí krajských záchranářů Petr Janáček.

"Kriminalisté prověřují případ úmrtí třiapadesátiletého muže, ke kterému došlo v obci Vladislav. V neděli 26. července došlo při provádění stavebních prací k sesunu stěny domu, která následně muže zavalila. Při této události utrpěl třiapadesátiletý muž zranění, kterým na místě podlehl. Zjišťování příčiny a okolností tragické události je předmětem dalšího prověřování", informoval policejní mluvčí Martin Hron.

Na místě nehody ve Vladislavi zasahovaly jednotky z Třebíče, Náměště nad Oslavou a Vladislavi.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Na Třebíčsku a Pelhřimovsku havarovali opilí řidiči
Při dopravní nehodě, která se stala 25. července padesát minut po půlnoci na silnici II/411 mezi obcemi Nové Syrovice a Dešov na Třebíčsku, utrpěl opilý pětadvacetiletý řidič v osobním autě VW Passat zranění.
"Řidič po předchozím požití alkoholických nápojů, ve směru od obce Nové Syrovice nepřizpůsobil rychlost jízdy a při jízdě po rovném úseku silnice po projetí táhlou pravotočivou zatáčkou, vlivem rychlosti a své opilosti uvedl vozidlo do smyku, který již nevyrovnal. Vyjel do protisměrné části pozemní komunikace a dále vlevo do travnatého silničního příkopu, kde pravou boční částí vozidla narazil do kmene vzrostlého stromu", uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková s tím, že při nehodě byl řidič zraněn a záchranáři jej převezli do nemocnice v Třebíči.
K jinému zranění osob při dopravní nehodě nedošlo. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda na vozidle ve výši 65 tisíc korun. Řidič policistům nadýchal 2,07 promile alkoholu, v opakované zkoušce pak měl stejně - 2,07 promile. "Řidič požití alkoholických nápojů před jízdou doznal a nepožadoval lékařské vyšetření spojené s odběrem biologického materiálu. Provedenou lustrací policisté zjistili, že řidič má navíc zadržený řidičský průkaz. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky", doplnila mluvčí.

Opilý muž na Pelhřimovsku havaroval a zůstal zaklíněný ve vozidle
Policisté přijali v sobotu 25. července dvacet minut před třetí hodinou ranní oznámení o dopravní nehodě, která se stala na Pelhřimovsku na silnici u obce Pošná. "Sedmadvacetiletý řidič vozu VW Transporter projížděl po silnici III/1296 ve směru od Pacova směrem na obec Pošná a vlivem své opilosti před obcí Pošná v prudké levotočivé zatáčce nezvládl řízení vozidla a vyjel vpravo na nezpevněnou krajnici, kde narazil do svislé dopravní značky a následně vozidlo převrátil na levý bok. Při dopravní nehodě utrpěl řidič lehké zranění a zůstal ve vozidle zaklíněn na místě řidiče až do příjezdu hasičů, kteří ho z auta vyprostili", informovala D. Čírtková s tím, že poté se řidič podřídil dechové zkoušce, která prokázala 1,90 promile alkoholu. Následně byl řidič byl převezen záchrankou k lékařskému vyšetření spojenému s odběrem krve do nemocnice v Pelhřimově.
Při nehodě vznikla hmotná škoda v celkové výši 70 tisíc korun. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz a ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Muž na Žďársku přišel kvůli podnapilosti o řidičský průkaz
V pátek 24. července dvacet minut po osmé hodině ranní kontrolovala policejní hlídka ze Žďáru nad Sázavou v Radostíně nad Oslavou na silnici II/354 osobní auto Škoda Fabia s přípojným vozíkem. Policisté vyzvali řidiče k předložení dokladů potřebných pro řízení a provoz vozidla a poté k provedení dechové zkoušky ke zjištění případné přítomnosti alkoholu v krvi. Odborné měření vykázalo pozitivní hodnoty 1,19 promile alkoholu a 1,16 promile alkoholu. Čtyřiačtyřicetiletý řidič se podrobil lékařskému vyšetření a odběru krve v nemocnici v Novém Městě na Moravě. Policisté mu zadrželi řidičský průkaz a zakázali další jízda s motorovými vozidly. Ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Umýt doma člověka upoutaného na lůžko není snadné, pomoci může novinka havlíčkobrodské Domácí hospicové péče
Novinkou, kterou Domácí hospicová péče při Oblastní charitě Havlíčkův Brod nabízí, je mobilní koupací vana. Jde o důležitou pomůcku určenou lidem z Havlíčkobrodska a Humpolecka, u kterých není možné provádět osobní hygienu standardním způsobem. Díky speciální vaně s nafukovacími okraji mohou pracovnice klienta umýt přímo na lůžku. Nákup vany umožnil finanční dar od štědrého dárce.
„Velkou výhodou je, že vanu můžeme použít kdekoliv. Pokud je v dosahu postele kohoutek, lze na něj napojit i hadici a klienta osprchovat. V opačném případě stačí nádoba s vodou a nemocného jednoduše oplachujeme,“ vysvětluje sociální pracovnice Domácí hospicové péče Stanislava Kolářová s tím, že po každém mytí vanu důkladně vydezinfikují a připraví na další použití. „Jakákoliv manipulace je pro nemocného často velmi bolestivá, hygiena tedy probíhá přímo na lůžku. Mobilní vana je v těchto případech jediná možnost, jak klientovi při mytí dopřát více komfortu. Bez použití vany si musíme vystačit s žínkou, což především v letních měsících, kdy se lidé více potí, není ideální,“ dodává Stanislava Kolářová.

Službu už využili první zájemci, mezi nimi i paní Marie, které diagnostikovali nádor na mozku. „Dcera paní Marie nás požádala, abychom maminku vykoupaly. Ta si naši péči pochvalovala, po dlouhé době byla zase ve vaně plné vody. Nejvíce si užila mytí vlasů, což je pro ženu pochopitelné,“ prozradila Stanislava Kolářová. Služba je poskytována za úhradu a o pomoc mohou požádat nejen stávající klienti Domácí hospicové péče Havlíčkův Brod, ale každý, kdo je upoután na lůžko. Jedinou podmínkou je, že žadatel musí spadat do oblasti, kterou Domácí hospicová péče pokrývá. „Působíme v Havlíčkově Brodě, Chotěboři, Světlé nad Sázavou, Humpolci a v okolí těchto obcí do 25 kilometrů. Stačí, když se s námi zájemce spojí a na všem se domluvíme,“ uvádí Stanislava Kolářová.

Nákup vany pro imobilní klienty finančně podpořil pan Lukáš, který se rozhodl tímto způsobem poděkovat pracovnicím za poskytnutou péči jeho blízké osobě. „Panu Lukášovi jsme za jeho pomoc nesmírně vděční. Za peníze, které nám daroval, jsme koupili nejen vanu, ale i přesouvací pásy. Právě tyto pomůcky nám chyběly k tomu, abychom mohli lidem nabídnout ještě více komplexní péči a pomoc,“ dodává staniční sestra Domácí hospicové péče Veronika Plačková Nováková.

Domácí hospicová péče
Domácí hospicová péče pomáhá klientům prožít poslední chvíle života v prostředí, které jim samotným není cizí, ve kterém se cítí příjemně, a které pro ně vždy bylo symbolem vzájemné úcty, lásky, porozumění a přístavem. Prožití posledních chvil v domácím prostředí je často klíčovým faktorem důstojného odchodu z tohoto světa. Vychází jednoznačně z přání a potřeb nemocného a jeho rodiny. Domácí hospicová péče v sobě kombinuje lékařskou péči s ošetřovatelskou a taktéž s pomocí v oblasti sociálně-právní, psychologické či duchovní. Nabízí nejenom všestrannou a účinnou oporu příbuzným a přátelům umírajících, ale pomáhá zvládat i jejich zármutek po smrti blízkého člověka. Projekt je podpořen z rozpočtu Kraje Vysočina, města Humpolec, města Chotěboř a z programu Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Pletařky z Nového Veselí sešijí šálu, která bude svojí délkou aspirovat na český rekord
Sešívací dýchánek, ke kterému se chystaly pletařky v Novém Veselí na Žďársku již v březnu a jehož účelem bylo sešít jednotlivé kusy více než pětikilometrové obchvatové šály, byl přeložen na neděli 2. srpna.
„Věřím, že napodruhé to vyjde. Budeme sešívat šálu zhruba po 200 metrech. V říjnu po dostavbě silničního obchvatu dojde k natažení šály a následnému přeměření její délky,“ informovala za pletařky Jitka Kalasová. Současně totiž pod dohledem Agentury Dobrý den Pelhřimov dojde k pokusu o český rekord.

Co se pak s pětikilometrovou strakatou šálou stane, zatím není zcela jasné. „Již nyní několik žen projevilo zájem o pár metrů šály a další z možností využití je vytvoření jednoduchého sedáku či polštáře. Stačí k tomu pár metrů smotaných do klubka a látka, ze které se ušije potah,“ přiblížila Jitka Kalasová s tím, že další možnosti následného využití pletáže jsou vítány.

Šálu v délce budoucího obchvatu začaly ženy z Nového Veselí plést v srpnu roku 2015, kdy o realizaci přeložky krajské silnice II/353, která odvede tranzitní dopravu z Nového Veselí a nedaleké Budče i po dlouhých letech stále ještě nebylo rozhodnuto. Své dílo dokončily loni na podzim. V průběhu pletení, kdy už bylo jasné, že obchvat skutečně vznikne, se dámy rozhodly, že hotovou šálu rozloží po trase nové přeložky a současně se pokusí o rekord, který by byl zaznamenaný v České knize rekordů.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   26. 9. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí polský film Corpus Christi

Pátek   25. 9. 2020

• Z policejního deníku: recidivista sebral mobil či muž, který téměř rok neplatí alimenty na ročního syna
• Veřejná beseda o revitalizaci starších jihlavských sídlišť
• Začíná výměna paliva v druhém bloku Dukovan, odstávka potrvá do poloviny listopadu
• Nová publikace přiblíží historii starého hřbitova v Nové Cerekvi
• Policie na Vysočině se rozroste o padesát policistů

Čtvrtek   24. 9. 2020

• Jihlava spouští od úterý 29. září dobrovolnické centrum, zájemci se již mohou hlásit
• Z policejního deníku: krádež elektrokol; hledaná žena putovala do vězení; opilá řidička otočila auto na střechu
• Pod třebíčským náměstím archeologové našli například středověký poutní odznak, hrací kostku či minci krále Václava II.
• Vyrážíte na houby? Nepřeceňujte své síly, radí záchranáři
• Kuchařka Z receptáře našich předků nabízí staré recepty z Vysočiny, jihu Čech a Moravy a Dolního Rakouska
• V Pelhřimově byla vystavena největší skleněná plastika na světě
• Jak vybrat elektrokolo a jak zvládnout jízdu bez úrazu?
• Okříšky zakoupily nové vratné kelímky na nápoje s kresbou Štěpána Mareše

Středa   23. 9. 2020

• Výstava Svět středověkých her získala Zlatého mamuta
• Z policejního deníku: nehoda u Velkého Beranova; auto se samo rozjelo; neznámý vandal poškrábal lak na autě
• Meteorologové varují před silnými bouřkami v jižní části Vysočiny
• Silnice I/19 u obce Simtany na Havlíčkobrodsku by mohla být na konci října průjezdná
• Muž našel v lese u obce Svatá Anna dělostřeleckou minu z druhé světové války
• Lidé si mohou ve středu 30. září nechat vyšetřit plíce
• Polojubilejní koncert v zámecké knihovně v Náměšti nad Oslavou věnovaný 270. výročí úmrtí J.S. Bacha
• Mezi Škrdlovicemi a Světnovem vyroste 760 metrů dlouhá ovocná alej

Úterý   22. 9. 2020

• Základní školy v Jihlavě budou mít v pátek 25. září volno
• Z policejního deníku: krádež nafty; u Cejle boural motorkář; alkohol a drogy za volantem
• Opona z roku 1855 ozdobí jeviště divadla v Havlíčkově Brodě
• Záchytka v Jihlavě je mimo provoz, opilce budou vozit jinam
• Třebíčská nemocnice dostala nástroje používané při laparoskopických operacích
• Pacienti, které čeká totální endoprotéza kolenního a kyčelního kloubu, se mohou lékařů v jihlavské nemocnici vyptat na cokoli
• Výstava dekorativního, užitkového a osvětlovacího skla ze sbírek jihlavského muzea
• Uplynulo padesát let od svěcení zvonů ve Velkém Meziříčí

Pondělí   21. 9. 2020

• U Mozerova na Havlíčkobrodsku boural cyklista, po nehodě zemřel
• Havlíčkobrodsko se zabarví do oranžova, na Vysočině se ruší některé akce, školy zatím plošně zavírány nebudou
• Ve Žďáře nad Sázavou u autobusového nádraží přibude do konce října sedmadvacet parkovacích míst
• U Vilémova na Havlíčkobrodsku hořela samochodná řezačka, škoda je 3,5 milionu korun
• Z policejního deníku: agresivní opilci, krádež motorky či řidič pod vlivem drog
• Opravovaný úsek silnice I/19 mezi Stříbrnými Horami a Keřkovem je částečně průjezdný, ovšem s omezenou rychlostí 50 km/hod
• Dopravní policisté budou soutěžit v řízení křižovatky

Neděle   20. 9. 2020

• Na hradě Pernštejně mohou návštěvníci obdivovat podzimní plody a květiny
• Z policejního deníku: bourající cyklisté, řidič nadýchal více jak dvě promile
• Výstava fotografií Jana Pikouse Neznámo kam v domě Gustava Mahlera v Jihlavě
• Po čelním nárazu auta do stromu u Police utrpěli zranění dva lidé

Sobota   19. 9. 2020

• Nehoda na Třebíčsku si vyžádala jeden lidský život a pět zraněných
• Povídání Zdeny Vaníčkové Od pramene Dyje do Znojma v Telči

Pátek   18. 9. 2020

• Na letišti v Jihlavě - Henčově prodáte kde co - a také kde co koupíte
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek Narušitel systému, po projekci bude následovat beseda s lékařkou dětské psychiatrie
• Archeologové odkryli v údolí Stříbrného potoka u Havlíčkova Brodu mlýn na rudu z poloviny 13. století
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě zakázala návštěvy
• Faraonský běh na Zelenou horu ve Žďáře nad Sázavou
• Z policejního deníku: krádež nářadí z auta za 120 tisíc; zaplacený parfém ženě nikdo neposlal či krádež peněz a alkoholu
• Budkování na Orlíku nad Humpolcem v sobotu
• Jihlavští senioři se mohou zdarma zúčastnit kurzu, jak pracovat s chytrým telefonem
• Daňci i jeleni mají v zoologické zahradě v Táboře ideální podmínky
• O víkendu trolejbusem přes Benešovu ulici do psího útulku na Pístově linkou HaF
• Zemřela Irena Sedlecká, autorka sochy Mercuryho i památníku obětem velkomeziříčské tragedie

Čtvrtek   17. 9. 2020

• Ve Lhánicích u Mohelna narazila řidička autem do autobusové zastávky, na místě zemřela
• Zraněnou řidičku u Jimramova museli z auta vyprostit hasiči
• Zrekonstruované dopravní hřiště v Jihlavě se otevře dětem i veřejnosti
• Světská pouť v Černovicích na Pelhřimovsku o víkendu kvůli koronaviru nebude
• Zvířata v táborské zoo si náramně vychutnávají sluneční paprsky
• Zadní synagoga v Třebíči je zavřená, dny evropského dědictví zde v sobotu nebudou
• Pohřešovaného seniora ze Žďárska vypátral dobrovolník s belgickým ovčákem Duckem
• Z policejního deníku: řádění opilců či nález granátu
• Záchrana kolonie jiřiček na památkově chráněné budově v Havlíčkově Brodě se podařila
• Při nehodě osobního auta na dálnici D1 u Jáchymova utrpěli zranění dva lidé, přistál i vrtulník
• Ve Žďáře nad Sázavou představí své miláčky chovatelé hadů, agam, varanů, pavouků či švábů
• V nemocničním parku v Jihlavě stojí nová knihobudka vyrobená ze starých školních lavic

Středa   16. 9. 2020

• Sněmovna zakázala slepičí koncentráky od roku 2027
• Pohřešovaný muž z Novoměstska byl nalezen v pořádku, policie odvolala pátrání
• Procházka havlíčkobrodským parkem Budoucnost s komentářem ředitele muzea Michala Kampa
• Muž obviněný ze zločinu loupeže skončil ve vazbě
• Z policejního deníku: zaplatil osm tisíc za dětský traktor, nedostal nic; opilec vykopl dveře na jihlavském nádraží či řidiči bez řidičáku
• V Havlíčkově Brodě bude o víkendu jezdit městská hromadná doprava zdarma
• Komentovaná prohlídka věže kostela sv. Prokopa ve Žďáře nad Sázavou v sobotu 19. září
• Výstava uměleckých fotografií Pavla Křečka v galerii Tympanon v Třebíči
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo šestačtyřicet lidí, další tři zemřeli
• Nové fototerapeutické lampy v jihlavské nemocnici poslouží pro léčbu novorozenecké žloutenky
• Policisté prosí veřejnost o pomoc při hledání čtyřiasedmdesátiletého Josefa Kalouse ze Žďárska
• Letošní výroba bezemisní elektřiny v Dukovanech právě dosáhla 10,5 TWh

Úterý   15. 9. 2020

• Oslava mezinárodního dne pand červených v jihlavské zoologické zahradě
• Lidé v karanténě budou moci volit z auta ve středu 30. září; v každém okresním městě na Vysočině bude jedno stanoviště
• Z policejního deníku: krádež pily a křovinořezu, poškrábání auta, zdrogovaní řidiči
• Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež Vrakbar Jihlava a ZASTÁVka Telč zvou veřejnost na návštěvu světa teenagerů
• Brněnskou ulici v Novém Městě na Moravě, Rokytno a Pohledec budou kvůli bezohledným řidičům hlídat radary
• Den tiskařů v památníku Bible kralické nabídne program pro děti i dospělé
• Po dálnici D1 se řítila rychle a nebezpečně škodovka s částečně zakrytým číslem

Pondělí   14. 9. 2020

• V jihlavské zoo se narodila mláďata křečků stromových, návštěvníci zahrady je ale neznají
• Hrad Kámen nabízí o víkendu speciální prohlídky pro děti a jejich doprovod
• Na Jihlavsku vrcholí přípravy na volby do zastupitelstev krajů, od úterý začne distribuce lístků do schránek
• Z policejního deníku: řidiči opilí, zdrogovaní a bez řidičáku
• Emu hnědý v táborské zoologické zahradě rád zlobí ošetřovatele
• Silnice I/38 u Rančířova na Jihlavsku bude kvůli tragické nehodě zcela neprůjezdná několik hodin
• Provoz na silnici I/19 u Hamrů nad Sázavou bude kvůli opravám až do poloviny listopadu řízen kyvadlově
• Havlíčkobrodská porodnice slaví tisící porod, jubilantem je malý František z Druhanova
• Matrika na jihlavském magistrátu již bez omezení, uzavřena jsou turistická infocentra
• Přednáška o cestě na Měsíc, která se nepovedla, v jihlavském muzeu

Neděle   13. 9. 2020

• Ve Studenci vypadl z jedoucího vlaku muž, nalezen byl bez známek života
• Při srážce auta a motorky v Moravci byli zraněni dva lidé, z toho jeden těžce
• Z policejního deníku: krádež nářadí za sto tisíc korun, poškrábání laku na autě či krádež 234 litrů nafty
• Vyšel stolní kalendář s architektonickými pamětihodnostmi Velkého Meziříčí
• Charitativní Bazárek v Havlíčkově Brodě vynesl pro Klárku krásných 30.704 korun

Sobota   12. 9. 2020

• Kino Dukla v Jihlavě má nové sedačky ozvučení
• U Hojovic na Pelhřimovsku zemřel po nehodě jeden člověk
• Hala autobusového nádraží v Třebíči je opravená
• Katapult přeložil turné kvůli covidu na příští rok, ve Velkém Meziříčí vystoupí 28. května

Pátek   11. 9. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede Vizionář Modigliani; po projekci bude následovat beseda s akademickým malířem Vladimírem Netoličkou
• Zoologická zahrada v Táboře nabízí nejrozsáhlejší sérii komentovaných krmení
• Přibyslavské slavnosti letos bez ochutnávek ve sklepě
• Primátorka Jihlavy a její náměstci se kvůli koronaviru s občany Jihlavy v pondělí nesejdou
• Pokus o rekord co nejvíce retro kočárků na jednom místě v Mimoni, následovat bude spanilá jízda
• Z policejního deníku: krádež motocyklu, poškrábání auta či neplatič alimentů
• V Hejnickém potoce na Jihlavsku se vyskytla vzácná mihule potoční
• Havlíčkobrodská nemocnice navýší kapacity odběrů až na sto za den

Čtvrtek   10. 9. 2020

• Na Vysočině se covidem nakazilo 38 lidí, jeden člověk zemřel
• Z policejního deníku: dopadení celostátně hledaného muže, krádež zahradní techniky nebo třeba jízda bez řidičáku
• Sedmatřicetiletého motorkáře po nehodě s vážným zraněním transportoval do nemocnice vrtulník
• Památný strom Smrk u Habrůvky v Moravském krasu padl za oběť kůrovci
• Výstavu Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši zakončí latinská hra Veritas prostrata et erecta

Středa   9. 9. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz