Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 27.7 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V jihlavské nemocnici zemřeli dva lidé nakaženi covidem-19
Dva senioři nakažení koronavirem zemřeli o víkendu v jihlavské nemocnici. Jeden ze zemřelých byl klientem Alzheimercentra v Jihlavě, kde testy v uplynulých dnech prokázaly nákazu u 40 klientů a 17 zaměstnanců.
Oběma zemřelým v jihlavské nemocnici bylo přes 80 let.
Od začátku pandemie zemřelo na Vysočině v souvislosti s koronavirem šest lidí. V celém kraji je nyní podle hygieniků 151 lidí nakažených covidem-19.

Celkový počet osob s prokázanou nákazou: 351
z toho v okrese Jihlava: 127
z toho v okrese Havlíčkův Brod: 112
z toho v okrese Pelhřimov: 14
z toho v okrese Třebíč: 43
z toho v okrese Žďár nad Sázavou: 55
Dosud se vyléčilo 194 lidí

Rozšíření covidu-19 se v Alzheimercentru prokázalo v minulém týdnu. Jihlavsko se po rozšíření nákazy v Alzheimercentru stalo okresem s nejvyšším podílem nemocných v Česku.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Na silnicích Vysočiny bylo o víkendu rušno, zranilo se při nehodách šestnáct lidí
Během uplynulého víkendu zasahovaly posádky Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina u více jak deseti dopravních nehod. Ve třech případech dokonce musel z Jihlavy vzlétnout i vrtulník letecké záchranné služby. Uvedl to mluvčí krajských záchranářů Petr Janáček.
"Zranění utrpěli nejen pasažéři ve vozidlech, ale také cyklista či chodec. Celkem zdravotníci ošetřili šestnáct osob. Jedenáct z nich se zranilo lehce a dalších pět pacientů utrpělo zranění středně těžkého až těžkého charakteru", informoval P. Janáček.

Nejtragičtější byla nehoda na Žďársku, při které v pátek před půlnocí zemřel šestačtyřicetiletý řidič osobního vozidla po nárazu do stromu.

V neděli 26. července krátce před druhou hodinou odpoledne došlo na silnici první třídy v katastru obce Věž – Skála k dopravní nehodě dvou vozidel, při níž utrpěly zranění čtyři osoby. "Pětašedesátiletý řidič osobního auta Škoda jel ve směru na obec Věž, přičemž při průjezdu zatáčkou dostal smyk, přejel do protisměrné části vozovky, kde se střetl s protijedoucím vozidlem Volkswagen. Řidič automobilu Škoda utrpěl při nehodě těžké zranění, se kterým byl transportován do nemocnice. Ve vozidle Volkswagen utrpěl řidič lehké zranění, kterého na místě ošetřila zdravotnická záchranná služba. Další dvě osoby z tohoto vozidla zdravotníci převezli do nemocničního zařízení s podezřením na lehké zranění", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. V případě řidiče Volkswagenu dechová zkouška vyloučila přítomnost alkoholu. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na částku kolem sto padesáti tisíc korun. Zjišťování příčiny a okolností dopravní nehody je předmětem dalšího šetření.

Dopravní nehoda s lehkým zraněním na Třebíčsku
Policisté přijali oznámení o dopravní nehodě, která se stala v neděli 26. července po třetí hodině odpoledne na silnici III/41017 v obci Bačkovice. Padesátiletá řidička s osobním autem Škoda Fabia projížděla po silnici ve směru Police směrem k obci Bačkovice. "Řidička se plně nevěnovala řízení vozidla, usnula a následně vyjela vpravo mimo komunikaci, kde narazila do sloupu vysokého napětí. Při dopravní nehodě si řidička způsobila zranění, se kterým byla letecky transportována do nemocnice v Brně", uvedl policejní mluvčí Martin Hron s tím, že ke zranění dalších osob nedošlo. Z důvodu zranění nebylo možno provést dechovou zkoušku na přítomnost alkoholu. Prostřednictvím integrovaného operačního střediska zajištěn odběr biologického materiálu v nemocničním zařízení. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda v celkové výši 50 tisíc korun. Věc je nadále v šetření policistů.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Bratři Radek a Miloš Kolouchovi z Frankova Zhořce vlastní největší sbírku hoblíků a seker
Titul Rekordman roku v kategorii kuriozita obdrží sourozenci Radek a Miloš Kolouchovi - Tesařství Kolouch z Frankova Zhořce nedaleko Velkého Meziříčí za největší sbírku hoblíků a seker na opracování dřeva
V České databance rekordů Agentury Dobrý den Pelhřimov jsou bratři zapsáni takto:

Miloš Kolouch (Tesařství Kolouch) vlastní sbírku 1695 seker určených k opracování dřeva. Sbírka obsahuje i sekery z doby kamenné a bronzové a sekery středověké, hlavní část sbírky je datována do 18. až 20. století. Kromě nástrojů tesařských zahrnuje sekery kolářské, bednářské, a vorařské. Jednotlivé kusy ve sbírce pocházejí z České republiky i zahraničí (Rakousko, Německo, Slovensko, Ukrajina, Polsko, Maďarsko, Severní Amerika, Aljaška). Většinou jsou opatřeny topůrkem, nalezneme ovšem i samostatné železné části bez topůrka.

Radek Kolouch (Truhlářství Kolouch) vlastní sbírku 4535 hoblíků. Sbírka obsahuje hoblíky bednářské, kolářské, truhlářské, karosářské, a dokonce i houslařské a varhanářské. Pocházejí z České republiky i zahraničí (Anglie, Severní Amerika, Německo, Rakousko, Slovensko, Polsko, Ukrajina, Maďarsko) a nejstarší kus ve sbírce je cca z roku 1734.

Sčítání obou sbírek trvalo 2 lidem cca týden. Pánové je měli narovnané v krabicích a bednách a jednotlivé kusy vyndali až za účelem evidence. Vyrovnali je do 3 místností v areálu truhlárny a u jednotlivých řad a hranic uváděli počty kusů.

Nejstarší datovaná sekera je z roku 1781. Sbírka seker i hoblíků se shromažďuje zhruba od roku 1970 (aktivně sbírají cca od roku 1995).

V obci Frankův Zhořec, která je součástí Stránecké Zhoře na Žďársku, na základě těchto sbírek vzniká muzeum věnované historii zpracovávání dřeva. Samostatnou kapitolou jsou sekery, ovšem hoblíky, kterých mají sběratelé ve sbírce přes 4500, pocházejí z Evropy i Ameriky a používaly se na výrobu pivovarských sudů i párátek.

Vedle sběratelství se sami už přes 20 let věnují truhlářské a tesařské výrobě. Navázali na tradici svých předků. Díky nim mohou muzeum obohatit i o autentické dokumenty. Mají ve sbírce i tovaryšské listy, výuční listy nebo výkresy návrhů truhlářských výrobků.

Muzeum by mělo připomínat množství řemesel, pro které bylo v minulosti dřevo podstatou výroby, včetně kolářů a stolařů. Ve sbírce nechybějí ani nástroje, které by svou důmyslností mohly směle konkurovat těm dnešním, poháněným elektřinou. Příkladem je dřevěný kolovrátek pro ruční vrtání ze začátku 19. století.

Sbírka seker tvoří takřka ucelenou historickou řadu, protože v ní nechybí pazourek ani kamenomlat. "Dostali jsme ho od kamaráda, který ho našel na poli, když sbíral kámen na svou stavbu, je z Plzně," prohlásil jeden z bratrů. Ve sbírce jsou také sekery z doby bronzové a železné, keltské sekery nebo sekery, které se začaly používat při stavební horečce v době obnovy Evropy zničené třicetiletou válkou. Mezi nejcennější exponáty patří křížové sekery, jejichž používání kvůli zvyšujícímu se počtu zmrzačených řemeslníků zakázala Marie Terezie. Dochovalo se jich minimum. Osm kusů ve sbírce bratří Kolouchů je tak největším souborem v ČR. Bratři sbírku rozšiřují díky darům i nákupům na aukcích. Podle jejich zkušeností ceny za posledních 20 let stouply několikanásobně.

Také jejich sbírka hoblíků je rozmanitá. Drobné nástroje se vejdou do dlaně a používali je koláři, naproti tomu velké hoblíky používané na pivovarské sudy nešlo unést. Neposouvaly se po dřevě, ale naopak dřevo po nakloněném hoblíku jako po klouzačce. Zvláštností jsou hoblíky na výrobu párátek. Mezi nejcennější exponáty patří karosářský hoblík. "Obdobný se v Německu vydražil za asi 900 eur (přes 23 tisíc korun), existoval pravý, levý a rovný, my máme jen jeden," řekl Kolouch.
Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...

Dukla Jihlava snižuje cenu permanentních vstupenek
Sleva na nákup nové celosezónní permanentky činí 300 Kč a bude uplatněna při předložení a odevzdání permanentky na uplynulý ročník. Také letos dostanou fanoušci k rizikové permanentce dárek – tentokrát kšiltovku s logem Dukly.
Ceník permanentních vstupenek na sezonu Chance Ligy 2020/2021 dozná změn. Fanoušci si budou moct nakoupit permanentky za nižší cenu než v předešlé sezoně. Držitelé celosezonních (rizikových) permanentních vstupenek z uplynulého ročníku budou zároveň moct využít slevu, jelikož kvůli zrušení play-off 2020 přišli minimálně o dva domácí zápasy.

JEDNORÁZOVÉ VSTUPNÉ
Cena jednorázového vstupného pro novou sezonu zůstává stejná. Vstupenka na sezení bude stát 140 Kč/zápas, vstupenka na jeden zápas na stání bude o 30 Kč nižší. „Vedení Dukly Jihlava zvažovalo snížení ceny jednorázových vstupenek, ale po dohodě s valnou hromadou Statutárního města Jihlavy (majitele klubu) se obě strany rozhodly, že cena – vzhledem k náročným finančním krokům a úkolům, které klub čekají – zůstane stejná,“ stojí v tiskové zprávě HC Dukla Jihlava k ceníku na novou sezonu. „Vedení města si velmi váží rozsahu i způsobu, jakým fanoušci podporují Duklu a její činnost, a tak se velmi podrobně zabývalo i možností snížení ceny jednorázových vstupenek. Bohužel v současné problematické době, kdy naopak dochází k mnohým zdražením se rozhodlo zachovat ceny těchto vstupenek na stejné výši. Město Jihlavu čeká, především kvůli pandemii koronaviru, ekonomicky velmi náročný rok. Také bude pokračovat příprava výstavby nové multifunkční CZ LOKO Arény a následné finančně náročné stěhování na zimní stadion do Pelhřimova. Věříme, že si tyto skutečnosti uvědomují i fanoušci a úkoly, které čekají Duklu i Statutární město Jihlavu podpoří svým přístupem i oni,“ komentuje za vedení Statutárního města Jihlavy náměstek primátorky Petr Ryška.

Jednorázové vstupné /dospělí/stání 110,-- Kč vč. DPH

Jednorázové vstupné /dospělí/sezení 140,-- Kč vč. DPH

Jednorázové vstupné přípravné utkání /dospělí/stání 80,-- Kč vč. DPH

Jednorázové vstupné přípravné utkání /dospělí/sezení 80,-- Kč vč. DPH

Jednorázové vstupné /děti do 130cm/stání 30,-- Kč vč. DPH

Jednorázové vstupné /děti do 130cm/sezení 140,-- Kč vč. DPH

Jednorázové vstupné přípravné utkání /děti do 130cm/stání 20,-- Kč vč. DPH

Jednorázové vstupné přípravné utkání /děti do 130cm/sezení 20,-- Kč vč. DPH

PERMANENTNÍ VSTUPNÉ
Snížila se naopak cena permanentních vstupenek, ať už na základní část nebo na celou sezonu. V základní části odehraje Dukla minimálně 26 – 27 zápasů dle toho, jakou část nadstavby bude hrát. Cena permanentek na dlouhodobou část Chance Ligy 2020/2021 je 3200 Kč na stání a 2500 Kč na sezení (v obou případech o 200 Kč nižší oproti předešlé sezoně). Stejné snížení se týká i celosezonních permanentek (tzv. rizikových permanentek), které zahrnují dlouhodobou část a play-off, tedy platí až do posledního domácího zápasu sezony.

Majitelé celosezonní permanentky nejenže ušetří nejvíce (viz. výpočty níže), ale zároveň obdrží dárek. V uplynulých sezonách dostávali fanoušci k celosezonnímu vstupnému šálu s motivy postupu do extraligy nebo mottem opětovného návratu do nejvyšší soutěže, loni byl bonusem kulich v dukáckých barvách. Ani letos nezůstanou celosezonní permanentkáři zkrátka, mohou se totiž těšit na kšiltovku s motivy Dukly Jihlava.

KOMPENZACE ZA ZRUŠENÝ ROČNÍK
Držitelé celosezonního permanentního vstupného (tzv. rizikové permanentky) byli kvůli zrušení předešlého ročníku Chance Ligy ochuzeni minimálně o dva domácí zápasy. Dukla totiž měla odehrát minimálně dva domácí zápasy předkola play-off proti Porubě a za stavu 1:1 na zápasy měla dobrou výchozí pozici pro postup do čtvrtfinále (kde by odehrála minimálně další dva domácí zápasy). Fanoušci, kteří mají stále celosezonní permanentku na loňskou sezonu, dostanou po jejím předložení a odevzdání slevu 300 Kč na koupi nové celosezonní permanentky. „Slíbili jsme fanouškům kompenzaci za nedohraný ročník. I když mám informace, že toho nechtějí využít, tak to vnímám jako jejich rozhodnutí. My chceme slib dodržet, a proto je schválena sleva, kterou při odevzdání loňské rizikové permanentky mohou (ale nemusí) využít při nákupu nové rizikové permanentky,“ říká jednatel klubu Bedřich Ščerban.

SITUACE OHLEDNĚ KORONAVIRU COVID-19
Vzhledem k aktuální situaci ohledně pandemie koronaviru a vzniku nových ohnisek nákazy není možné v současné době odhadovat nařízení ohledně počtu diváků na zimních stadionech. Zejména pro zahájení soutěžního ročníku Chance Ligy 2020/2021. Pokud nastanou vládní opatření týkající se omezení počtu návštěvníků na zimních stadionech, resp. další opatření (rozestupy apod.), budou mít přednostní právo vstupu na zápasy Dukly Jihlava majitelé permanentních vstupenek.

Informace ohledně termínů předprodeje permanentních vstupenek zveřejní klub ihned, jakmile to bude možné – opět z důvodu koronavirové situace. Již nyní je jasné, že permanentní vstupenky nebudou zahrnovat vstupné na přípravné zápasy. Držitelům permanentek z uplynulé sezony budou jejich místa rezervována minimálně do 31.8.2019, ovšem tato doba se může prodloužit až do prvního domácího zápasu.

DRUHY PERMANENTNÍCH VSTUPENEK:

Permanentní vstupné varianta I., zahrnující základní část (dlouhodobou část) sezony 2019/2020, tzn. 25 domácích zápasů:

Permanentní vstupenka základní část /dospělý/ stání 2.500,-- Kč vč. DPH

Permanentní vstupenka základní část /dospělý/sezení 3.200,-- Kč vč. DPH

Permanentní vstupenka základní část /děti do 130cm/stání 690,-- Kč vč. DPH

Permanentní vstupenka základní část /děti do 130cm sezení 3.200,-- Kč vč. DPH

Příklad: Pokud si dospělý návštěvník koupí permanentku na sezení na základní část, ušetří oproti jednorázovému vstupnému 580 Kč (počítáno pro 27 zápasů x 140 Kč je 3780 Kč oproti 3200 Kč za permanentku na základní část na sezení). Navíc dostane dárek v podobě kšiltovky v hodnotě 250 Kč. Celková úspora bude tedy 830 Kč.

Permanentní vstupné rizikové, zahrnující základní část (dlouhodobou část) sezony 2019/2020 + play-off (tedy do posledního zápasu Dukly v sezoně):

Permanentní vstupenka riziková varianta I. + play-off /dospělý/stání 3.600,-- Kč vč. DPH

Permanentní vstupenka riziková varianta I. + play-off /dospělý/sezení 4.400,-- Kč vč. DPH

Permanentní vstupenka riziková varianta I. + play-off /děti do 130cm/stání 890,-- Kč vč. DPH

Permanentní vstupenka riziková varianta I. + play-off /děti do 130cm/sezení 4.400,-- Kč vč. DPH

Příklad: Pokud si dospělý návštěvník koupí permanentku rizikovou a klub se dostane do finále Chance Ligy (např. maximálním počtem: čtvrtfinále 4 domácí zápasy, semifinále 4 domácí zápasy a finále 4 domácí zápasy), ušetří fanoušek minimálně 1310 Kč. (Výpočet pro 27 zápasů základní části a 12 zápasů play-off, kde se navíc cena jednorázové vstupenky může zvýšit, tedy celkem 39 zápasů x 140 Kč = 5460 Kč + čepice za 250 Kč je dohromady 5710 Kč oproti ceně 4400 Kč za rizikovou permanentku na sezení).

Kompletní ceník ke stažení: https://www.hcdukla.cz/zobra…

Foto: HC Dukla, ilustrační
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   25. 9. 2020

• Z policejního deníku: recidivista sebral mobil či muž, který téměř rok neplatí alimenty na ročního syna
• Veřejná beseda o revitalizaci starších jihlavských sídlišť
• Začíná výměna paliva v druhém bloku Dukovan, odstávka potrvá do poloviny listopadu
• Nová publikace přiblíží historii starého hřbitova v Nové Cerekvi
• Policie na Vysočině se rozroste o padesát policistů

Čtvrtek   24. 9. 2020

• Jihlava spouští od úterý 29. září dobrovolnické centrum, zájemci se již mohou hlásit
• Z policejního deníku: krádež elektrokol; hledaná žena putovala do vězení; opilá řidička otočila auto na střechu
• Pod třebíčským náměstím archeologové našli například středověký poutní odznak, hrací kostku či minci krále Václava II.
• Vyrážíte na houby? Nepřeceňujte své síly, radí záchranáři
• Kuchařka Z receptáře našich předků nabízí staré recepty z Vysočiny, jihu Čech a Moravy a Dolního Rakouska
• V Pelhřimově byla vystavena největší skleněná plastika na světě
• Jak vybrat elektrokolo a jak zvládnout jízdu bez úrazu?
• Okříšky zakoupily nové vratné kelímky na nápoje s kresbou Štěpána Mareše

Středa   23. 9. 2020

• Výstava Svět středověkých her získala Zlatého mamuta
• Z policejního deníku: nehoda u Velkého Beranova; auto se samo rozjelo; neznámý vandal poškrábal lak na autě
• Meteorologové varují před silnými bouřkami v jižní části Vysočiny
• Silnice I/19 u obce Simtany na Havlíčkobrodsku by mohla být na konci října průjezdná
• Muž našel v lese u obce Svatá Anna dělostřeleckou minu z druhé světové války
• Lidé si mohou ve středu 30. září nechat vyšetřit plíce
• Polojubilejní koncert v zámecké knihovně v Náměšti nad Oslavou věnovaný 270. výročí úmrtí J.S. Bacha
• Mezi Škrdlovicemi a Světnovem vyroste 760 metrů dlouhá ovocná alej

Úterý   22. 9. 2020

• Základní školy v Jihlavě budou mít v pátek 25. září volno
• Z policejního deníku: krádež nafty; u Cejle boural motorkář; alkohol a drogy za volantem
• Opona z roku 1855 ozdobí jeviště divadla v Havlíčkově Brodě
• Záchytka v Jihlavě je mimo provoz, opilce budou vozit jinam
• Třebíčská nemocnice dostala nástroje používané při laparoskopických operacích
• Pacienti, které čeká totální endoprotéza kolenního a kyčelního kloubu, se mohou lékařů v jihlavské nemocnici vyptat na cokoli
• Výstava dekorativního, užitkového a osvětlovacího skla ze sbírek jihlavského muzea
• Uplynulo padesát let od svěcení zvonů ve Velkém Meziříčí

Pondělí   21. 9. 2020

• U Mozerova na Havlíčkobrodsku boural cyklista, po nehodě zemřel
• Havlíčkobrodsko se zabarví do oranžova, na Vysočině se ruší některé akce, školy zatím plošně zavírány nebudou
• Ve Žďáře nad Sázavou u autobusového nádraží přibude do konce října sedmadvacet parkovacích míst
• U Vilémova na Havlíčkobrodsku hořela samochodná řezačka, škoda je 3,5 milionu korun
• Z policejního deníku: agresivní opilci, krádež motorky či řidič pod vlivem drog
• Opravovaný úsek silnice I/19 mezi Stříbrnými Horami a Keřkovem je částečně průjezdný, ovšem s omezenou rychlostí 50 km/hod
• Dopravní policisté budou soutěžit v řízení křižovatky

Neděle   20. 9. 2020

• Na hradě Pernštejně mohou návštěvníci obdivovat podzimní plody a květiny
• Z policejního deníku: bourající cyklisté, řidič nadýchal více jak dvě promile
• Výstava fotografií Jana Pikouse Neznámo kam v domě Gustava Mahlera v Jihlavě
• Po čelním nárazu auta do stromu u Police utrpěli zranění dva lidé

Sobota   19. 9. 2020

• Nehoda na Třebíčsku si vyžádala jeden lidský život a pět zraněných
• Povídání Zdeny Vaníčkové Od pramene Dyje do Znojma v Telči

Pátek   18. 9. 2020

• Na letišti v Jihlavě - Henčově prodáte kde co - a také kde co koupíte
• Filmový klub v Jihlavě uvede snímek Narušitel systému, po projekci bude následovat beseda s lékařkou dětské psychiatrie
• Archeologové odkryli v údolí Stříbrného potoka u Havlíčkova Brodu mlýn na rudu z poloviny 13. století
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě zakázala návštěvy
• Faraonský běh na Zelenou horu ve Žďáře nad Sázavou
• Z policejního deníku: krádež nářadí z auta za 120 tisíc; zaplacený parfém ženě nikdo neposlal či krádež peněz a alkoholu
• Budkování na Orlíku nad Humpolcem v sobotu
• Jihlavští senioři se mohou zdarma zúčastnit kurzu, jak pracovat s chytrým telefonem
• Daňci i jeleni mají v zoologické zahradě v Táboře ideální podmínky
• O víkendu trolejbusem přes Benešovu ulici do psího útulku na Pístově linkou HaF
• Zemřela Irena Sedlecká, autorka sochy Mercuryho i památníku obětem velkomeziříčské tragedie

Čtvrtek   17. 9. 2020

• Ve Lhánicích u Mohelna narazila řidička autem do autobusové zastávky, na místě zemřela
• Zraněnou řidičku u Jimramova museli z auta vyprostit hasiči
• Zrekonstruované dopravní hřiště v Jihlavě se otevře dětem i veřejnosti
• Světská pouť v Černovicích na Pelhřimovsku o víkendu kvůli koronaviru nebude
• Zvířata v táborské zoo si náramně vychutnávají sluneční paprsky
• Zadní synagoga v Třebíči je zavřená, dny evropského dědictví zde v sobotu nebudou
• Pohřešovaného seniora ze Žďárska vypátral dobrovolník s belgickým ovčákem Duckem
• Z policejního deníku: řádění opilců či nález granátu
• Záchrana kolonie jiřiček na památkově chráněné budově v Havlíčkově Brodě se podařila
• Při nehodě osobního auta na dálnici D1 u Jáchymova utrpěli zranění dva lidé, přistál i vrtulník
• Ve Žďáře nad Sázavou představí své miláčky chovatelé hadů, agam, varanů, pavouků či švábů
• V nemocničním parku v Jihlavě stojí nová knihobudka vyrobená ze starých školních lavic

Středa   16. 9. 2020

• Sněmovna zakázala slepičí koncentráky od roku 2027
• Pohřešovaný muž z Novoměstska byl nalezen v pořádku, policie odvolala pátrání
• Procházka havlíčkobrodským parkem Budoucnost s komentářem ředitele muzea Michala Kampa
• Muž obviněný ze zločinu loupeže skončil ve vazbě
• Z policejního deníku: zaplatil osm tisíc za dětský traktor, nedostal nic; opilec vykopl dveře na jihlavském nádraží či řidiči bez řidičáku
• V Havlíčkově Brodě bude o víkendu jezdit městská hromadná doprava zdarma
• Komentovaná prohlídka věže kostela sv. Prokopa ve Žďáře nad Sázavou v sobotu 19. září
• Výstava uměleckých fotografií Pavla Křečka v galerii Tympanon v Třebíči
• Na Vysočině se koronavirem nakazilo šestačtyřicet lidí, další tři zemřeli
• Nové fototerapeutické lampy v jihlavské nemocnici poslouží pro léčbu novorozenecké žloutenky
• Policisté prosí veřejnost o pomoc při hledání čtyřiasedmdesátiletého Josefa Kalouse ze Žďárska
• Letošní výroba bezemisní elektřiny v Dukovanech právě dosáhla 10,5 TWh

Úterý   15. 9. 2020

• Oslava mezinárodního dne pand červených v jihlavské zoologické zahradě
• Lidé v karanténě budou moci volit z auta ve středu 30. září; v každém okresním městě na Vysočině bude jedno stanoviště
• Z policejního deníku: krádež pily a křovinořezu, poškrábání auta, zdrogovaní řidiči
• Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež Vrakbar Jihlava a ZASTÁVka Telč zvou veřejnost na návštěvu světa teenagerů
• Brněnskou ulici v Novém Městě na Moravě, Rokytno a Pohledec budou kvůli bezohledným řidičům hlídat radary
• Den tiskařů v památníku Bible kralické nabídne program pro děti i dospělé
• Po dálnici D1 se řítila rychle a nebezpečně škodovka s částečně zakrytým číslem

Pondělí   14. 9. 2020

• V jihlavské zoo se narodila mláďata křečků stromových, návštěvníci zahrady je ale neznají
• Hrad Kámen nabízí o víkendu speciální prohlídky pro děti a jejich doprovod
• Na Jihlavsku vrcholí přípravy na volby do zastupitelstev krajů, od úterý začne distribuce lístků do schránek
• Z policejního deníku: řidiči opilí, zdrogovaní a bez řidičáku
• Emu hnědý v táborské zoologické zahradě rád zlobí ošetřovatele
• Silnice I/38 u Rančířova na Jihlavsku bude kvůli tragické nehodě zcela neprůjezdná několik hodin
• Provoz na silnici I/19 u Hamrů nad Sázavou bude kvůli opravám až do poloviny listopadu řízen kyvadlově
• Havlíčkobrodská porodnice slaví tisící porod, jubilantem je malý František z Druhanova
• Matrika na jihlavském magistrátu již bez omezení, uzavřena jsou turistická infocentra
• Přednáška o cestě na Měsíc, která se nepovedla, v jihlavském muzeu

Neděle   13. 9. 2020

• Ve Studenci vypadl z jedoucího vlaku muž, nalezen byl bez známek života
• Při srážce auta a motorky v Moravci byli zraněni dva lidé, z toho jeden těžce
• Z policejního deníku: krádež nářadí za sto tisíc korun, poškrábání laku na autě či krádež 234 litrů nafty
• Vyšel stolní kalendář s architektonickými pamětihodnostmi Velkého Meziříčí
• Charitativní Bazárek v Havlíčkově Brodě vynesl pro Klárku krásných 30.704 korun

Sobota   12. 9. 2020

• Kino Dukla v Jihlavě má nové sedačky ozvučení
• U Hojovic na Pelhřimovsku zemřel po nehodě jeden člověk
• Hala autobusového nádraží v Třebíči je opravená
• Katapult přeložil turné kvůli covidu na příští rok, ve Velkém Meziříčí vystoupí 28. května

Pátek   11. 9. 2020

• Filmový klub v Jihlavě uvede Vizionář Modigliani; po projekci bude následovat beseda s akademickým malířem Vladimírem Netoličkou
• Zoologická zahrada v Táboře nabízí nejrozsáhlejší sérii komentovaných krmení
• Přibyslavské slavnosti letos bez ochutnávek ve sklepě
• Primátorka Jihlavy a její náměstci se kvůli koronaviru s občany Jihlavy v pondělí nesejdou
• Pokus o rekord co nejvíce retro kočárků na jednom místě v Mimoni, následovat bude spanilá jízda
• Z policejního deníku: krádež motocyklu, poškrábání auta či neplatič alimentů
• V Hejnickém potoce na Jihlavsku se vyskytla vzácná mihule potoční
• Havlíčkobrodská nemocnice navýší kapacity odběrů až na sto za den

Čtvrtek   10. 9. 2020

• Na Vysočině se covidem nakazilo 38 lidí, jeden člověk zemřel
• Z policejního deníku: dopadení celostátně hledaného muže, krádež zahradní techniky nebo třeba jízda bez řidičáku
• Sedmatřicetiletého motorkáře po nehodě s vážným zraněním transportoval do nemocnice vrtulník
• Památný strom Smrk u Habrůvky v Moravském krasu padl za oběť kůrovci
• Výstavu Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši zakončí latinská hra Veritas prostrata et erecta

Středa   9. 9. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz