Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 31.7 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Jihlava uctí v neděli dopoledne politické vězně
Pietní akt k uplynutí 69 let od poprav politických vězňů v 50. letech se bude konat v neděli 2. srpna od deseti hodin.
Vzpomínkový akt proběhne vedle budovy Vysoké školy polytechnické Jihlava u památníku obětem procesů 50. let v ulici Tyršova. Památník stojí před budovou někdejší věznice, na jejímž dvoře se popravovalo. Žulový kvádr nese jména 11 mužů, kteří tam zemřeli. Sedm z nich bylo popraveno 3. srpna 1951 kvůli takzvanému babickému případu. Byli to Václav Drbola, František Kopuletý, Antonín Mityska, Drahoslav Němec, František Pařil, Antonín Plichta a Antonín Škrdla. Jednalo se o úvodní vlnu poprav v případu Babice.

První popravy se ve dvoře tehdejší krajské soudní věznice konaly už 17. června 1950. Tehdy zemřeli Karel Veselý, František Rod a Jan Tuček. Jejich jména si Jihlava připomněla i letos v červnu.

Více informací včetně bohaté fotogalerie najdete na:
https://jihlava.cz/jihlava-si-17-cervna-pripomnela-70-let-od-politickych-poprav/d-539692
Radovan DANĚK



Zpět nahoru na obsah...

Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou se v sobotu 1. srpna otevře veřejnosti, v provozu bude i kladivo
Další akce pro veřejnost se první srpnovou sobotu uskuteční v technické památce Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou. Návštěvníci se tam opět setkají s kováři, kteří budou celý den rozeznívat kovadliny údery svých kladiv. V provozu bude rovněž kladivo největší – buchar, který uvádí do provozu síla vodního proudu.
Lidé si také budou moci vyzkoušet svoje schopnosti na čtyřech stanovištích. Jsou sice určena zejména dětem, ale zapojit se do hry mohou také jejich dospělí průvodci. Tentokrát zájemce čeká poznávání stromů, a to listnatých podle jejich listů, případně plodů, a jehličnatých podle větviček a šišek. K prohlédnutí budou také „předměty z půdy“, kdy lidé mohou hádat, k čemu kdysi sloužily. Poslední úkol připomene místní krajinu. Ta je již řadu let oživena betonovými sochami žďárského výtvarníka Michala Olšiaka. V bezprostřední blízkosti hamru se nachází hlava mamuta, nedaleko u silnice I/19 v Hamrech vůz s koňmi a poblíž cyklostezky v Hamrech Hamroň. A právě obrázky těchto skulptur budou lidé hledat v areálu Šlakhamru.

Šlakhamr, bývalý Brdíčkův mlýn, je dokladem tradičního hamernictví, které se v oblasti udrželo do 17. století, než většina hamrů na Žďársku zanikla. Na vodním náhonu šlakhamerského hamru byl poté vybudován obilní mlýn, který fungoval až do druhé světové války. V roce 1976 získalo chátrající objekt do správy Technické muzeum Brno, které tam po dlouhé rekonstrukci otevřelo expozici. Její součástí je vodním kolem poháněné hamerské kladivo včetně příslušenství a při akcích pro veřejnost bývá k vidění jak kování pomocí bucharu, tak i ruční.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Nejvíce netopýrů na Vysočině je ve věži v Heřmani, Biskupicích a u Roštejna
Jako každý rok, tak i letos proběhlo sčítání netopýrů v letních koloniích evidovaných na území Kraje Vysočina. Netopýři jsou živočichové s velmi specifickým způsobem života. Letní kolonie netopýrů tvoří samice, které během června a července rodí a chovají mláďata a na podzim odlétají na svá zimoviště. Můžeme je najít na bezpečných a klidných místech a to na půdách kostelů, zámků i obytných budov, za dřevěným obložením nebo za trvale otevřenými okenicemi chat, ve štěrbinách pod oplechováním střech či ve škvírách pod prasklou omítkou. Sklepní prostory mohou naopak některým druhům netopýrů sloužit jako zimoviště.
Nejpočetnější kolonie netopýrů velkých v Kraji Vysočina obývá kostelní věž v Heřmani, kde se shromažďuje přes pět set jedinců. Další lokalitou je kostel a škola v Biskupicích, kde jsou kolonie o několika desítkách jedinců. V přírodní rezervaci Roštejnská obora žijí kriticky ohrožení netopýři černí. Jejich letní kolonie – drobné shluky desítek jedinců – se ukrývají za okenicemi hradu Roštejn. „Kraj Vysočina pečuje o tyto lokality především údržbou a úklidem prostor, kde přebývají letní kolonie samic s mláďaty a financuje tyto činnosti z rozpočtu Kraje Vysočina v rámci managementu o zvláště chráněná území nebo ochrany zvláště chráněných druhů živočichů,“ přibližuje Martin Hyský, radní Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.

Pro člověka jsou netopýři užiteční tím, že požírají otravný hmyz, jejich potravu tvoří především noční motýli, brouci, pakomáři a jiný drobný hmyz a také pavouci a sekáči. Také jejich trus je velmi žádaným hnojivem. V České republice má domov 27 druhů netopýrů a vrápenců. Tyto pozoruhodné živočichy chrání český zákon o ochraně přírody a krajiny i několik mezinárodních úmluv. Netopýrů se není třeba bát, stačí se k nim chovat stejně jako k jiným volně žijícím zvířatům – především na ně bezdůvodně nesahat, protože mohou v sebeobraně citelně kousnout. Vhodná příležitost, jak poznat tyto létající noční savce, je na sklonku léta.

„Některé druhy však tvoří zimní kolonie v dutinách starých stromů. Pokud taková kolonie není zjištěna včas, pak při kácení stromů mohou netopýři zahynout, protože jsou často již ve stavu hibernace, kdy mají snížený tep a sníženou teplotu jen na 1° C a nejsou schopni se přemístit jinam. V takovém případě je třeba kolonii ochránit tím, že se ponechá větší torzo stromu s dutinou, ve které kolonie zimuje. Pokud ani toto nelze provést, protože dutina je například ve větvi vysoko na stromě a kolonie je zjištěna až po odřezu, pak je třeba na netopýry nesahat a zavolat nejlépe do Stanice ochrany fauny v Pavlově u Ledče nad Sázavou, kterou Kraj Vysočina také finančně podporuje. Zde se o netopýry postarají odborníci,“ radí veřejnosti radní Martin Hyský a na závěr zve veřejnost na akci Záchranné stanice Pavlov v pátek 11. 9. 2020 od 18 hodin, kdy se připravuje přednáška a hry pro děti, ukázky krmení handicapovaných netopýrů, práce s detektorem a odchyt netopýrů do sítí.

Vědecké výzkumy potvrzují, že netopýři nejsou o nic více nebezpeční než jiné druhy zvířat v naší přírodě a nešíří nemoc COVID-19. Výskyt kolonií netopýrů na půdách či v podstřeší domů tedy nepřináší zvýšené zdravotní riziko. Česká společnost pro ochranu netopýrů (ČESON) ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) proto apeluje na veřejnost, aby nedocházelo k pronásledování netopýrů či likvidaci jejich úkrytů. V případě jakýchkoliv pochybností je možné obrátit se na odborníky, kteří pomohou vyřešit konkrétní situaci. Více ve společné tiskové zprávě ČESON a AOPK ČR.

Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Dobrovolníci, věnujte seniorům v Telči hodinu týdně
Dobrovolnická činnost by měla neodmyslitelně patřit k životu a péči v domovech pro seniory. Cíl vybudovat tuto tradici i v České republice má společnost SeneCura, která se s touto formou pomoci z řad veřejnosti běžně setkává ve svých domovech jinde v Evropě. Proto také SeneCura SeniorCentrum Telč navázalo spolupráci s Oblastní charitou Jihlava, aby přivítali nadšence, kteří chtějí pomáhat, podílet se na volnočasových aktivitách a zkvalitňovat život klientům telčského domova.
„Pokud někdo neví, jak naložit s volným časem, a chtěl by jej smysluplně využít, umí naslouchat, hrát na hudební nástroj, zpívat, je kreativní a hravý, tak přesně takové lidi hledáme jako dobrovolníky do našeho domova pro seniory,“ říká Bc. Monika Smejkalová, aktivizační pracovnice SeniorCentra Telč.

Práce dobrovolníků spočívá v tom, že si se seniory povídají, čtou, luští křížovky, hrají hry, tvoří, procvičují jemnou motoriku, trénují paměť nebo chodí na procházky. Seniorům zase dobrovolnictví přináší prostor pro vytváření nových přátelství, předávání zkušeností, sdělování vzpomínek a pozitivní naladění, čímž dochází ke zlepšení jejich psychického i fyzického stavu. Například v sousedním Rakousku je dobrovolnictví v zařízeních pro seniory naprosto běžnou součástí života ve městech i obcích. Lidé z okolí chodí do domovů pomáhat nebo trávit svůj volný čas. Tato dlouholetá tradice vytváří funkční komunitní společnost a buduje vztahy mezi generacemi založené na úctě a respektu.

Stát se dobrovolníkem není nic těžkého. Koordinátor Dobrovolnického centra Oblastní charity Jihlava (OCHJ) společně s vedením domova vždy pečlivě vybírá daného dobrovolníka k jednotlivým seniorům, aby si co nejlépe rozuměli. Dobrovolníkům je také zajištěno školení, pojištění, supervize, certifikát dobrovolníka a nabídka různých zajímavých akcí jako je například účast na akci Dobroch.

Zájemci o dobrovolnictví se mohou přihlásit v SeniorCentru Telč na aktivizace1.telc@senecura a telefonních číslech 702 296 857 nebo 608 980 640. Kontaktovat také mohou koordinátora OCHJ Romana Mezlíka na adrese roman.mezlik@jihlava….cz či na telefonu 737 536 131.
Kateřina TŘÍSKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Dívejte se na svět s nadhledem a hoďte starosti za hlavu jako nosál
K jedněm z nejoblíbenějších zvířat v táborské zoo patří nosálové červení. Alespoň to tvrdí každý, kdo se alespoň na chvíli zastaví u jejich výběhu.
Většinu času tráví na stromech a umělých překážkách, na kterých předvádí své umění akrobacie. Problém jim nedělá ani šplhání po laně hlavou dolů. Naopak taková poloha je ideální pro to, aby všechny starosti světa hodila tato drobná šelma pocházející z jižní Ameriky za hlavu. Zajímavé je tyto všežravce pozorovat hlavně při komentovaném krmení, které ošetřovatelé táborské zoo pořádají hned několik dní v týdnu.

Autorem fotky je Ondřej Chvátal.
Filip SUŠANKA



Zpět nahoru na obsah...

Motorkář zemřel v Kameni po nárazu do betonového valu
U obce Kámen na Pelhřimovsku se stala ve středu 29. července krátce před půl šestou večer tragická událost, při níž zemřel třiadvacetiletý muž. Muž při jízdě na motocyklu mimo komunikaci narazil do betonového valu, přičemž utrpěl velmi vážná zranění, kterým na místě podlehl. Vzhledem k tomu, že k tragické události došlo mimo komunikaci, nejedná se o dopravní nehodu. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
"Na místo události na letiště byl vyslán kromě pacovské pozemní posádky také záchranářský vrtulník z Jihlavy. I přes veškeré oživovací pokusy se řidiče motocyklu bohužel nepodařilo zachránit a svým vážným zraněním na místě nehody podlehl", doplnil mluvčí krajských záchranářů Petr Janáček.

Zjišťování okolností tragické události je předmětem dalšího prověřování.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024