Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 5.8 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Zemřel šestý klient jihlavského Alzheimercentra
Již šestý klient soukromého zařízení Alzheimercentrum v Jihlavě zemřel zemřel s Covidem-19. Od začátku pandemie je to na Vysočině jedenácté úmrtí.
V zařízení je aktuálně několik desítek nakažených mezi klienty i v řadách personálu. Situaci tam od pátku pomáhají zvládat vojáci české armády, jde o největší ohnisko nákazy na Vysočině.

Za středu přibylo v kraji třináct nových zaznamenaných případů nákazy Covid-19. Nejvíce - sedm, hlásí Havlíčkobrodsko. Čtyři z nich jsou rodinní příslušníci. Zatím nelze hovořit o novém ohnisku. Pacienti jsou roztroušení a většinou spolu nesouvisí.

Celkový počet osob s prokázanou nákazou na Vysočině: 420 - 13
z toho v okrese Jihlava: 149 - 1
z toho v okrese Havlíčkův Brod: 126 - 7
z toho v okrese Pelhřimov: 31 - 1
z toho v okrese Třebíč: 47 - 0
z toho v okrese Žďár nad Sázavou: 67 - 4

Vyléčilo se 12 lidí a jedenáct zemřelo.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Oblastní charita Jihlava obdržela třicet respirátorů
Respirátory v hodnotě téměř 30 tisíc korun darovala bankovní instituce J&T Banka statutárnímu městu Jihlava, které je předalo k užívání Oblastní charitě Jihlava.
Předání respirátorů z rukou předsedy představenstva Okresní hospodářské komory a zastupitele města Jihlavy Jaroslava Huňáčka proběhlo za účasti náměstka primátorky Petra Ryšky a ředitelky Oblastní charity Hany Fexové v úterý 4. srpna. Sponzorský dar od společnosti J&T Banka obsahoval 30 respirátorů se stupněm ochrany ekvivalentním FFP3, z nichž jeden lze pořídit přibližně za 900,- Kč.

„Říkali jsme si, že by se u nás tolik kvalitních respirátorů nevyužilo, proto jsme se rozhodli je darovat charitě, které jistě poslouží. Člověk si řekne, že to je jenom 30 masek, ale konečná cena daru dosahuje až 30 tisíc korun. A to je vzhledem k současnému trendu zdražování ochranných pomůcek už velká pomoc,“ uvedl Petr Ryška.

„Respirátory s takovou ochranou jsme zatím k dispozici neměli. Zaměstnanci nosili ústenky, někteří používali respirátory s ochranou FFP2. Tyto darované masky půjdou zejména do rukou pracovníků hospicové péče, zdravotníkům a lékařům, u kterých je riziko setkání s nákazou největší,“ dodala Hana Fexová.

„Společnost se rozhodla tyto masky darovat všem větším a statutárním městům. Životnost masek je 10 let, filtry mají životnost dokonce 20 let,“ doplnil Jaroslav Huňáček.

Foto: Zástupce firmy Jaroslav Huňáček, ředitelka Oblastní charity Eva Fexová a náměstek primátorky Petr Ryška
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Kriminalisté objasnili sérii případů krádeží v Jihlavě, dva recidivisté skončili v policejní cele
V rukou kriminalistů skončili tento týden dva recidivisté, kteří v Jihlavě páchali majetkovou trestnou činnost. Starší z nich se dopouštěl krádeží v různých objektech, do kterých se většinou vloupal. Způsobená škoda přesáhla šedesát tisíc korun. Oba muži navíc kradli zboží v obchodech. Policejní komisař zahájil jejich trestní stíhání, oba jsou opakovaně soudně trestaní recidivisté. Obvinění muži byli na podaný návrh vzati do vazby.
V pondělí 3. srpna si před šestou hodinou ráno všiml pozorný občan podezřelého člověka pohybujícího se u suterénu domu nedaleko vlakového nádraží a zavolal strážníky. Ti na místo vyjeli a zadrželi podezřelého muže. Okno domu vykazovalo známky násilného vniknutí. Přivoláni byli policisté, kteří zadrženého muže odvezli na oddělení policie, kde byl umístěn do cely. Provedli ohledání a zadokumentování místa činu a zajistili stopy, včetně předmětů, které byly použity k páčení.

Policisté na základě šetření a vyhodnocení výsledků prověřování jiných případů zjistili, že se muž dopustil ještě další majetkové trestné činnosti.

Policejní komisař zahájil na základě shromážděných důkazů trestní stíhání jednatřicetiletého muže z Jihlavska. „Muž byl obviněn ze spáchání přečinu krádeže, při kterém vznikla větší škoda, a dále přečinů porušování domovní svobody a poškozování cizí věci,“ řekl npor. Mgr. Pavel Krčál, zástupce vedoucího oddělení obecné kriminality. Obviněný muž byl v minulosti opakovaně soudně trestán zejména za majetkovou trestnou činnost. Naposledy byl odsouzen k trestu odnětí svobody a brány věznice opustil v druhé polovině letošního června. Netrvalo ale ani dva týdny a muž se začal opět dopouštět další trestné činnosti.

Muž je obviněn z toho, že v šesti případech vnikl do různých objektů a dále ve dvou případech odcizil zboží v obchodech. První krádeže, ze spáchání které je obviněn, se dopustil na konci června, kdy vnikl do bytového domu a ze společné místnosti odcizil jízdní kolo. Většinu krádeží provedl během července. V prodejně odcizil téměř dvě desítky čokolád, o dva dny později se vloupal do rekonstruovaného rodinného domu, odkud si odnesl nejrůznější nářadí za více než třicet tisíc korun, dalším cílem muže se stala provozovna, do které se vloupal a odcizil peníze, zboží a další věci. V druhé polovině července vyšplhal po hromosvodu budovy a přivřeným oknem se dostal do kanceláře, další krádeže se muž po pár dnech dopustil poté, co se pootevřeným oknem dostal do provozovny. V červenci muž ještě, tentokrát společně s třiadvacetiletým mužem, odcizil v obchodním domě drogistické zboží v hodnotě téměř sedm tisíc korun a v srpnu se mu stal osudným pokus o vloupání do domu, při kterém byl zadržen.

Na obviněného muže podal policejní komisař státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí do vazby. Na základě rozhodnutí soudu byl obviněný muž vzat do vazby a poté ho policisté eskortovali do věznice. „Obviněnému muži hrozí trest odnětí svobody až na pět let,“ dodal npor. Krčál.

Také třiadvacetiletý muž je pro policisty „známá firma“. Za majetkovou trestnou činnost byl odsouzen letos v červenci a v současné době je vyšetřován v souvislosti s jinou majetkovou trestnou činností. Muže kriminalisté zadrželi, také v jeho případě zahájili trestní stíhání a muž byl obviněn ze spáchání přečinu krádeže. Na podaný návrh byl vzat do vazby
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Kopytníci v táborské zoo využívají v letním horku speciální drbátka
Léto, sluncem rozpálený vzduch a spousta obtížného hmyzu. I to patří k prázdninám a dovoleným. A zatímco člověk, když si potřebuje poškrabat svědící kůži třeba na zádech, může kdykoliv požádat o pomoc někoho ze svých blízkých, zvířata – především kopytníci – to tak jednoduché nemají.
Obtížný hmyz zvládá většina z nich odhánět s pomocí dlouhé oháňky, ale ta jim nestačí, když je svědí kůže třeba na šíji nebo na hlavě. V přírodě jsou zvířata v takovém případě odkázána na stromy a svědící místa si odírají o drsnou kůru.

V ZOO Tábor kopytníci vděčně využívají speciální drbátka přidělaná na uschlých kmenech stromů ve výbězích. Stačí docela obyčejný cestářský kartáč s přiměřeně měkkým/tvrdým vlasem a například tur domácí – plemeno cachena (na snímku) si dokáže během chvilky pomoci od svědění kůže sám.
Pokud mají návštěvníci táborské zoo možnost pozorovat kopytníky právě při používání takovýchto „drbátek“, nemůže jim uniknout neobyčejná šikovnost zvířat, která si systematicky podrbají všechna problematická místa na těle. A činí tak s patřičně slastným výrazem!

Foto: Alena Zvěřinová, ZOO Tábor
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Město Jihlava opraví fasádu nemovité kulturní památky v Komenského ulici
Od 15. do 19. století zde byl městský špitál s kostelem. Nyní slouží dům v Komenského ulici 27 k bydlení a nebytovým účelům a je nutné opravit jeho uliční fasádu. Akci za půl milionu korun podpoří dotace z Fondu Vysočiny.
Dům na Komenského ulici, kde od roku 1470 fungoval městský špitál s kostelem, dostane novou fasádu. Lešení se k domu naproti Horáckému divadlu Jihlava objevilo na začátku srpna a hotovo by mělo být do poloviny října. Dům s číslem orientačním 27 je již od roku 1958 nemovitou kulturní památkou.

„V severní části objektu se nacházel bývalý špitální kostel sv. Alžběty, jehož gotické zdivo je částečně zachováno ve hmotě stávajícího objektu. Obnovovaná pozdně barokní uliční fasáda dvoupatrového objektu s bohatě členěným průčelím a zdobeným vstupním portálem pochází z roku 1793 a byla navržena jihlavským stavitelem Matthiasem Plottem. V průběhu 20. století pak postupně docházelo k zjednodušení detailů této fasády. Vzhledem k historickému významu lze výše uvedený objekt považovat za velmi významnou nemovitou kulturní památku, která je zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek ČR pod rejstř. č. 28159/7-4877,“ doplnil Ondřej Stránský z oddělení správy realit jihlavského magistrátu.

V rámci projektu bude obnovena uliční fasáda a provedena repase vchodových vrat historického objektu. Opravu provede na základě výběrového řízení společnost FORTIS spol. s r. o. a bude stát více než půl milionu korun. Projekt je podpořen Krajem Vysočina prostřednictvím Fondu Vysočiny v rámci grantového programu Památky 2020, celková výše poskytnuté dotace z Fondu Vysočiny se předpokládá ve výši 241 tis. Kč.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Bystřice nad Pernštejnem oslaví 440. výročí povýšení na město spolu s vavřineckou poutí
Bystřice nad Pernštejnem oslaví o víkendu 440. výročí povýšení na město. Městská práva udělil Bystřickým císař Rudolf II. 11. dubna 1580 a o povýšení městečka na město se zasadil tehdejší majitel panství a současně i nejvyšší kancléř království Vratislav z Pernštejna.
Současně s oslavami jubilea se ve městě uskuteční také tradiční vavřinecká pouť, filmový festival Start Film Fest, sraz automobilových veteránů i připomínka 145. výročí založení bystřického sboru dobrovolných hasičů.

Program slavností začne už v pátek 7. srpna promítáním dokumentu Těžba uranu na Bystřicku očima pamětníků s následnou debatou, přičemž další filmy se poté budou hrát jak v kulturním domě, tak v amfiteátru na náměstí.

V sobotu 8. srpna obsadí centrum města již zmíněné veterány, návštěvníky čeká také koncert místní bigbeatové kapely Kroky a odpolední program bude probíhat i v centru Eden. Večer se lidé opět mohou těšit na filmové produkce v amfiteátru i v kulturním domě.

Neděle 9. srpna začne ranními pouťovými bohoslužbami v kostele svatého Vavřince, pak se představí bystřičtí hasiči a v 11 hodin začne 14. přehlídka dechovek, kde zahrají Bystřická kapela, Rebelka a Bobrůvanka.
Krátce po druhé hodině odpolední přijde na řadu slavnostní ceremoniál k 440. výročí povýšení Bystřice na město, přičemž se počítá i s programem pro děti či jarmarkem. V podvečer v amfiteátru na náměstí vystoupí zpěvačka Markéta Konvičková a po ní ze Slovenska dorazí zazpívat Richard Müller.
Večerní program bude od 21 hodin pokračovat oficiálním zahájením 5. ročníku Start Film Festu s filmem 3Bobule a jeho hosty. Vstupné na promítání je dobrovolné, výtěžek poputuje na Konto Bariéry.

Po celý den bude na náměstí k dispozici občerstvení, jarmark, atrakce pro děti , výstava v muzeu a další.

Foto: bystricenp.cz
- red -Zpět nahoru na obsah...

Jihlavské muzeum vystaví obrazy malíře Jiřího Brodiny
Výstava obrazů malíře Jiřího Brodiny bude zahájena vernisáží ve čtvrtek 6. srpna v 17 hodin v prostoru muzejních arkád na Masarykově náměstí v Jihlavě.
Na vrcholné léto a začátek podzimu muzeum v Jihlavě připravilo výstavu obrazů českého malíře Jiřího Brodiny, žijícího na úpatí Brdů ve Všeradicích, mezi Dobříší a Berounem. "Jiří Brodina je malíř, který svými obrazy dokáže oslovit vnímavou duši člověka. Na jeho plátnech naleznete podivné postavy z bájného světa, zemité barvy podbrdské krajiny, hvězdné nebe i kouzlo a sílu severního moře. V počátcích tvorby inspiroval Jiřího Brodinu zejména Jan Zrzavý a později i Jiří Trnka. Ze zahraničních výtvarníků jej silně oslovila tvorba belgického surrealistického malíře Renné Magritte, také amerického malíře lotyšského původu Marka Rothko a britského figurativního malíře Francise Bacona. V průběhu dlouholeté tvorby měl řadu barevných období. Například jednoznačně období modré barvy, v němž vznikaly například jeho obrazy s dámami. V současnosti pracuje se zemitými barvami, s umbrou a sienou, do nichž někdy vkládá jásavější barvy. Technikou maleb z barevných skvrn nás přivádí do světa pomíjivé imprese, která v nás však dokáže zanechat trvalé stopy dojmů z tvorby umělce", napsal k výstavě její kurátor Pavel Bezděčka.

Výstava potrvá do neděle 4. října.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Na železničním přejezdu ve Stojčíně zemřela po střetu s vlakem řidička osobního auta
Při střetu osobního auta s vlakem na železničním přejezdu Stojčín na Pelhřimovsku zemřela ve středu 5. srpna krátce před půl devátou hodinou ráno šestasedmdesátiletá řidička auta.
"Řidička vozidla bohužel utrpěla zranění neslučitelná se životem a již nebylo možné ji zachránit", uvedl mluvčí krajských záchranářů Petr Janáček.

Ke střetu auta s nákladním vlakem došlo na železničním přejezdu v obci Prostý u Počátků. Žena v osobním autě měla vjet na koleje v době, kdy úsekem projížděl nákladní vlak. Ten vůz z tratě doslova smetl. "Žena ve vozidle cestovala sama", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Co přesně srážce předcházelo, zatím není jasné. Podle Drážní inspekce byl přejezd zabezpečený pouze výstražnými kříži.
Zjišťování příčiny a okolností dopravní nehody je předmětem dalšího prověřování.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   29. 11. 2020

• Novoměstská Horácká galerie představuje osobnost architekta Bedřicha Rozehnala
• V domácnostech lidé zapalují adventní věnce; opatrnosti s otevřeným ohněm není nikdy nazbyt
• Muzejní výdejní okénko v Třebíči nabízí výtvarná díla Svatopluka Máchala

Sobota   28. 11. 2020

• Ve Světlé nad Sázavou mohou se mohou lidé po celý advent procházet osvětleným městem
• Policisté zadrželi na dálnici D1 na Vysočině další dva migranty z Maroka
• V kapličce v Petrovicích u Třebíče si mohou lidé o adventních víkendech prohlédnout vyřezávaný betlém
• Akce zrušeny? Vytvořme si vánoční atmosféru v ulicích města!

Pátek   27. 11. 2020

• V centrální laboratoři třebíčské nemocnice provádějí PCR testy díky nově vybudované PCR laboratoři
• Zvířecí osazenstvo táborské zoo rozšířil pár ovcí kamerunských
• Rekonstrukce dálničního mostu Vysočina ve Velkém Meziříčí je dokočena
• Téměř dvě stovky lidí čekalo na zakoupené zboží marně
• Z policejního deníku: obtěžující opilci či opilý řidič boural
• Spojů MHD v Jihlavě od pondělí 30. listopadu zase pojede víc
• Zájemce o štěně rasy Jack Russell se stal obětí podvodníka
• Podvodníci se vydávají za lékaře i americké vojáky; virtuální přátelství na sociálních sítích může lidi finančně zruinovat
• Kriminalisté na Žďársku dopadli tři muže, kteří distribuovali drogy

Čtvrtek   26. 11. 2020

• Havlíčkobrodská porodnice umožní od pondělí návštěvy tatínkům i partnerům na oddělení šestinedělí
• Odběrový tým záchranářů je v provozu již téměř devět měsíců
• Z policejního deníku: krádež zboží v obchodním domě, vloupání do garáže či muž, který lákal z ženy peníze
• Policisté pátrají po totožnosti zavražděného muže, jehož tělo bylo loni nalezeno na Havlíčkobrodsku a prosí o pomoc veřejnost

Středa   25. 11. 2020

• Vzdušný prostor Dukovan a Temelína chrání nový laserový systém, zachytí i letící dron
• Tři krále možná v ulicích nepotkáte, přesto koledovat budou
• Z policejního deníku: poškození nápojových automatů; vloupání do auta či bourající opilý řidič
• Na budově jihlavské nemocnice se ve čtvrtek 26. listopadu rozzáří Světlo lékařům
• Zájemci se mohou stát kmotry zraněných a ohrožených zvířat v záchranné stanice v Pavlově
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci při hledání totožnosti dvou mužů a žen z fotografie
• Kriminalisté dopadli recidivistu, který ukradl peněženku s finanční hotovostí a doklady
• Policisté zadrželi další tři migranty, muži riskovali život, cestovali na podvozku zahraničního návěsu

Úterý   24. 11. 2020

• Na jihlavském náměstí stojí vánoční strom, letos bude nazdobena i radnice
• Nevíte co pod stromeček? Nadělte mimořádné zážitky v táborské zoo
• Silniční meteorologické stanice- významný prvek zimní údržby
• Jihlava pošle na podporu stanice v Pavlově, která se zabývá záchranou poraněných volně žijících živočichů, 10 tisíc korun
• Z policejního deníku: útočné granáty a rozbušky na dně rybníka; devítiletý chlapec se našel v pořádku či posprejovaný vlak
• Ledová kalamita na trolejích trolejbusových drah: V Jihlavě dnes ráno trolejbusy měly zpoždění až přes sto minut!
• Humpoleckým Vánocům 2020 září hvězda: Na programu jsou třeba zimní promítání, adventní koncerty jinak, procházky městem i vánoční soutěže
• Všech pět krajských nemocnic na Vysočině je připraveno začít s plánovanými operacemi
• Od letecké katastrofy vrtulníku u Rudíkova na Třebíčsku uplynulo 12. září osmačtyřicet roků
• Druhý blok Dukovan po odstávce opět dodává elektřinu
• Nemocnice v Jihlavě chce pacientům pod stromeček opět nadělit Vánoční pokoj
• Do pomoci třebíčské nemocnici se zapojila i lékařka z Německa

Pondělí   23. 11. 2020

• Novoměstská Horácká galerie se dočká depozitářů a provozního zázemí
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; obtěžující opilec skončil na záchytce či cizinec bez řidičáku v Jihlavě
• Výstava ARTUR MAGROT - CANIS LUPUS je prezentována on-line, potrvá do 3. ledna

Neděle   22. 11. 2020

• Rozsvícení vánočního stromu ve Velkém Meziříčí budou moci lidé sledovat třeba na webu radnice
• Z policejního deníku: vandalové na hřbitově v Telči; krádež věcí ze stodoly či opilá řidička, která v Jihlavě narazila do několika zaparkovaných aut

Sobota   21. 11. 2020

• Hnízdění chráněných druhů ptáků v lesích na Vysočině v roce 2020

Pátek   20. 11. 2020

• V sobotu 21. listopadu mohou lidé na Vysočině v obchodních domech nakoupit zboží do potravinové banky
• Sovice sněžní v táborské zoo se už nemůže dočkat prvního sněhu
• Jihlavský magistrát od pondělí 23. listopadu rozšiřuje úřední hodiny
• Z policejního deníku: nález tříštivotrhavého granátu; poničení auta či dopadení distributora drog
• Africká vesnice Matongo v jihlavské zoologické zahradě má novou rákosovou střechu
• Co patří do krmítka? Poradíme, jak na zimní přikrmování

Čtvrtek   19. 11. 2020

• Tajemství plzeňských interiérů Adolfa Loose: Dále do světa
• Vlci arktičtí v táborské zoo si nízké teploty užívají
• Z policejního deníku: zloděje věcí za 30 tisíc policisté dopadli či agresivní opilec skončil na záchytce
• Muže, který okradl v Humpolci mladou dívku o mobil, policisté zadrželi
• Na Vysočině zadrželi policisté rakouský autobus s 21 muži s tureckými pasy; v Měříně zadrželi tři Maročany

Středa   18. 11. 2020

• Na Třebíčsku srazila auta dva chodce, oba utrpěli zranění
• V Hamrech nad Sázavou na silnici I/19 dělníci budují propustky odvodnění, sjezdy k domům a namontují zábradlí
• Novým hejtmanem Vysočiny je Vítězslav Schrek z Jihlavy
• Armáda v nemocnici v Třebíči bude pomáhat hlavně u ležících pacientů s polohováním
• Z policejního deníku: ztracená seniorka nalezena v pořádku; recidivista zmlátil muže či opilí a zdrogovaní řidiči
• Pacientům s dechovou nedostatečností v havlíčkobrodské nemocnici pomáhají přístroje od dárců

Úterý   17. 11. 2020

• V jihlavských ulicích se objevila vánoční výzdoba, strom na náměstí bude z nedalekých Dvorců
• Luteránské gymnázium ve Velkém Meziříčí vlastní umělecká rodina Kodetů, plánuje tam otevřít muzeum
• V Nové Brtnici na Třebíčsku hořel rodinný dům, škoda je jeden milion korun
• Při nehodě osobního auta u Římova na Třebíčsku utrpěli dva lidé zranění

Pondělí   16. 11. 2020

• V Jihlavě při příležitosti státního svátku zazní z amplionů Modlitba pro Martu
• Skalnatý svah v Mlýnské ulici v Jihlavě bude zajištěn
• Do pelhřimovské a třebíčské nemocnice nastoupí na pomoc armáda
• Nemocnice v Havlíčkově Brodě a kaplička v Antonínově Dole svítí purpurově za Děti do dlaně
• S podzimním počasím přicházejí časté mlhy, řidiči proto musí být mnohem opatrnější
• Z policejního deníku: krádež věcí z domu za více jak 25 tisíc či opilci a bez řidičáku za volantem
• Při střetu dvou osobních aut u Třebelovic se nikdo nezranil
• Český rozhlas opět potěší dříve narozené; začíná 4. ročník Ježíškových vnoučat
• V Pelhřimově se vánoční strom i výzdoba rozsvítí v neděli 29. listopadu, letos kvůli covidu bez lidí

Neděle   15. 11. 2020

• Mezi osadami Dvorek a Uhry u Přibyslavi byl vztyčen kovaný kříž
• Z policejního deníku: krádež nářadí z kontejneru a chalupy, krádež skútru a kola či zdrogovaný šofér bez řidičáku
• Vodní ptáci v jihlavské zoologické zahradě mají novou zimní ubikaci
• Požár chaty v Jihlavě napáchal škodu z 350 tisíc korun

Sobota   14. 11. 2020

• Občanská poradna v Havlíčkově Brodě slaví 20 let svého působení
• Výstava Vůně medu letos v Novém Městě na Moravě nebude, zájemci si však mohou med zakoupit v klubovně včelařů
• Ve Staré Říši shořel zahradní domek, jeden člověk utrpěl zranění a skončil v nemocnici
• Požár chaty ve Velkém Meziříčí napáchal škodu za 400 tisíc korun, nikdo nebyl zraněn

Pátek   13. 11. 2020

• Dálnice D1 od Devíti křížů po Ostrovačice bude o víkendu uzavřena
• Zemřela jedna z posledních pamětnic třebíčského ghetta
• Potravinová sbírka se bude konat v sobotu 21. listopadu, třebíčská charita bude v Tescu v Jihlavě
• Stavba přeložky silnice I/37 obchvatu u Osové Bítýšky bude zazimovaná, práce budou pokračovat na jaře
• Medvědi bratři v táborské zoo bojují o jídlo, ale vždy se nakonec dohodnou
• Z policejního deníku: bitka cizinců před ubytovnou; vloupání do chaty či opilý cizinec s padělanými doklady
• Havlíčkobrodští policisté dopadli dvaadvacetiletého muže, který se vloupal do auta a způsobil škodu za více jak 30 tisíc korun
• Odbahněné Strachovské rybníky v Pelhřimově oživí okrasné ryby
• Jihlava si připomene předčasně narozené děti; mariánský sloup a dům kultury se rozzáří do purpurové barvy

Čtvrtek   12. 11. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz