Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 6.8 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Arové v táborské zoo se k nemalé radosti dětí pusinkují
Velkou ozdobou unikátní kolekce papoušků v ZOO Tábor je skupina pestrobarevných arů zelenokřídlých. Všímaví návštěvníci už zaznamenali, že mohutní papoušci zpozorní, kdykoliv se někdo pozastaví u jejich voliér, a zvědavě si návštěvníky prohlížejí.
Teprve když usoudí, že si dvounohý pozorovatel nezaslouží jejich pozornost, začnou se věnovat svým každodenním aktivitám. Kromě všedních činností, jako jsou jídlo nebo napájení, k nim patří také hbité šplhání ve výškách a vzájemná komunikace. Tu a tam se ary mezi sebou hašteří, ale když mají návštěvníci štěstí, mohou u těchto obrovských ptáků pozorovat také projevy podobné lidskému líbání nebo hrdliččímu cukrování (na snímku).

Ara zelenokřídlý je druhým největším papouškem na světě, dosahuje délky 65 až 93 cm (i s ocasem), váží 1,1 až 1,7 kg. Dožívá se věku 70 až 80 let a rozpětí jeho křídel přesahuje jeden metr. Domovinou těchto opeřenců jsou tropické lesy jihoamerického kontinentu – především severní a střední části.

Foto: Václav Kučera, ZOO Tábor
Filip SUŠANKA



Zpět nahoru na obsah...

Spisovatel Eduard Petiška věnoval v tiráži deset svých knih milované manželce Aleně
Do České databanky rekordů pelhřimovské Agentury Dobrý den byl ve čtvrtek 6. srpna zapsán významný český spisovatel, pan Eduard Petiška. Je málo pravděpodobné, že by rekordmanskou kategorií mohla být Láska. V tomto případě to tak je. Dokazuje to znění certifikátu, který v Muzeu rekordů a kuriozit dnes převzal spisovatel Martin Petiška.
Nejvíce dedikací autorských knih milované osobě. PhDr. Eduard Petiška (1924–1987), významný český spisovatel 20. století, věnoval v tiráži 10 svých knih milované manželce Aleně (rozené Štědré). Eduard Petiška je dodnes jedním z nejvydávanějších českých spisovatelů. Jeho knihy, přeložené do několika desítek jazyků, vyšly v celkovém nákladu přesahujícím 18 000 000 kusů. Paní Alena Petišková byla od roku 1948 svému manželovi, autorovi více než 90 titulů, neocenitelnou pomocnicí při literární tvorbě, moudrou rádkyní, první čtenářkou a pozornou účastnicí při redakční práci, ale také skvělou korektorkou.

Slavný syn slavného otce chtěl tento láskyplný rekord věnovat své 93leté mamince. Bohužel k tomu nemohlo dojít, protože paní Alena Petišková nedávno zemřela.

Zápis do České databanky rekordů je nejen rekordem v počtu knížek věnovaných ženě, kterou miloval autor slavných Starých řeckých bájí a pověstí, nebo prvních dětských příběhů O krtkovi. Je také důkazem krásného lidského vztahu, který je oněmi dedikacemi potvrzován.

Bylo mi ctí, pane Petiško.
Luboš RAFAJ



Zpět nahoru na obsah...

V srpnu na hrad Roštejn na divadlo, jazz či Hradozámeckou noc
Prázdniny se pomalu přesunuly do své druhé poloviny a tím i hlavní turistická sezona na Roštejně. Oblíbený cíl návštěvníků ležící v atraktivní lokalitě Jihlavských vrchů poblíž historických měst Telč a Třešť má ale i v srpnu co nabídnout! Hrad čekají rozmanité kulturní akce a stále trvá motivační akce kraje Vysočina pro podporu domácího turismu, s níž je spojené mimořádné snížené vstupné.
V červenci hrad Roštejn zaznamenal nejvyšší měsíční návštěvnost za více než dekádu, v interiérech jej navštívilo celkem 18 532 osob. Takto vysoké číslo je jednoznačně dáno zvýšeným zájmem o domácí turismus po koronavirové krizi a zároveň je podpořeno i mimořádnou akcí Kraje Vysočina, který po dobu letních prázdnin a září upravil výši vstupného ve svých příspěvkových organizacích. Návštěvníci se však nemusí na Roštejně obávat dlouhého čekání nebo dokonce toho, že by nebyli odbaveni, jelikož hrad nabízí pestrou nabídku možností kombinace tras s průvodcem a bez průvodce a otevřen je denně mimo pondělí od 9.00 do 18.00. V souvislosti s mimořádným opatřením Krajské hygienické stanice v Jihlavě je však v současné době stále povinné pro návštěvníky hradu v interiérech (návštěvnické trasy, toalety, pokladna, občerstvení) mít zakrytá ústa a dýchací cesty. O aktuálním stavu nařízení hrad informuje na svém webu.

V průběhu srpna se mohou návštěvníci těšit i na tři poměrně velké kulturní akce.

Již 15. srpna by se mělo na nádvoří hradu od 19.00 hod. odehrát představení Horáckého divadla v Jihlavě Osudy dobrého vojáka Švejka, které nahrazuje některá plánovaná červencová představení zrušená s ohledem na špatné počasí. Bližší informace zájemci naleznou na stránkách Horáckého divadla.

V neděli 23. srpna se potom na hrad opět vrátí jazz, a to formou několika koncertů na zatravněném předhradí. Vystoupí kapely Jazzband ZUŠ Třešť mladší, Jazz Quintet Třešť, String 5 z Českých Budějovic, Bee Band z Jihlavy a program uzavře havlíčkobrodský Jazz Joint. Vstupenky za předprodejní cenu 120,- Kč je možné již nyní zakoupit na pokladně hradu, pokladně Muzea Vysočiny v Jihlavě a na infocentru v Třešti. Na místě v den konání Jazzu na Roštejně budou vstupenky k mání za 170,- Kč.

O týden později uzavře letní prázdniny tradiční akce s názvem Hradozámecká noc, v jejímž rámci dne 29. srpna proběhne na nádvoří letní kino s pomítáním filmu Poslední aristokratka. Podrobnější informace k akcím jsou dostupné na www.hrad-rostejn.cz.

Od září 2020 bude hrad otevřen v kratším rozsahu otevírací doby (od 10.00 do 17.00, s polední pauzou od 12.00 do 13.00), ovšem stále denně mimo pondělí. Po celé září bude navíc trvat akce se zvýhodněným vstupným.
Kateřina ROZINKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Již podeváté obdrží všichni prvňáčci na Vysočině bezpečné kufříky
Už devátým rokem si prvňáčci na Vysočině z prvního školního dne odnesou kromě nových zážitků také dárek v podobě bezpečného kufříku Kraje Vysočina. Malí školáci v něm mimo jiné najdou veselou cyklolékárničku se Zajícem, maskotem Kraje Vysočina, který dětem připomene důležitá telefonní čísla na složky Integrovaného záchranného systému, reflexní pásek a přívěšek, reflexní vestičku, reflexní pytlík na přezůvky, vystřihovánky, omalovánky, pastelky, papírové hodiny, zábavnou dětskou knihu Ferda v autoškole od BESIPU. Chybět nebude ani časopis Pastelka s krajskou tematikou bezpečného pohybu dětí ve škole a v přírodě.
„Kraj Vysočina se bezpečnosti dětí věnuje systematicky již několik let, a to v mnoha oblastech. Vzrůstající počet dětských úrazů, ať už v silničním provozu nebo při běžných sportovních a herních aktivitách, je patrný nejen v době letních prázdnin, ale také při návratu do školních lavic,“ říká hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek s tím, že nejvíce jsou ohrožení žáci prvních tříd, kteří se začínají pohybovat v silničním provozu bez doprovodu rodičů.

I proto Kraj Vysočina pokračuje s projektem "Bezpečně do školy i do přírody", díky kterému se mohou všichni prvňáčci na Vysočině těšit z kufříku určeného nejen pro začátek školního roku. „Projekt má děti motivovat k bezpečnějšímu chování nejen při cestě do školy, ale i v přírodě, při sportu a při mimoškolních aktivitách,“ dodal hejtman kraje Jiří Běhounek.

Projekt Bezpečně do školy i do přírody doprovází vysočinské prvňáčky do škol už devátým rokem. Za jeho realizací stojí nejen Kraj Vysočina, ale i firmy z regionu, kterým není bezpečnost dětí lhostejná.

Kufříky budou v některých školách předávat členové Rady Kraje Vysočina. V ostatních školských zařízeních se příjemné povinnosti ujmou třídní učitelky a učitelé. Kufříky se dostanou ke všem prvňáčkům na Vysočině, včetně prvňáčků v malotřídkách a speciálních a praktických školách. Kraj jich rozdělí zhruba šest tisíc kusů.
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Opilý muž vnikl v Telči do cizího bytu, kde se oháněl nožem po majitelce bytu a vyhrožoval jí
Policejní inspektor sdělil šestatřicetiletému muži z Pelhřimovska podezření ze spáchání přečinu nebezpečného vyhrožování se zbraní a přečinu porušování domovní svobody. Ke spáchání činu došlo v druhé polovině července v domě v Telči, kde se muž nacházel, byl pod vlivem alkoholu a choval se agresivně.
"Před osmou hodinou večer vstoupil do cizího bytu, čemuž jeho obyvatelka bránila, muž na ženu křičel a snažil se ji fyzicky napadnout. Poškozoval věci ve společných prostorách domu a s kuchyňským nožem v ruce ženě vyhrožoval. Když se jí podařilo se v bytě zavřít a dostat se do bezpečí, začal muž opět ničit vybavení domu jako například skleněné výplně dveří. Na místo byli přivoláni policisté, kteří po příjezdu agresivního muže zajistili. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 2,21 promile alkoholu. Žena neutrpěla zranění", popsala celý incident policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Opilého muže odvezli policisté na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění, nuž zajistili. Shromáždili důkazy a na jejich základě poté sdělili muži podezření ze spáchání dvou trestných činů, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Bazárek ve Zvonečku v Havlíčkově Brodě tentokrát k uzdravení pomůže šestnáctileté Kláře
Zatímco jiné děti řeší pubertu a první lásky, dnes šestnáctileté Kláře připravil osud úplně jiný průběh dospívání. Ve 12 letech totiž onemocněla rakovinou krve - leukémií. Se svou rodinou však od začátku statečně bojuje, a také proto se Oblastní charita Havlíčkův Brod a její Mateřské centrum Zvoneček rozhodly Kláru v boji se závažnou nemocí podpořit a připravit pro ni letošní charitativní Bazárek. Akci osobně podpoří sopranistka, moderátorka a rodačka z vesničky Křepiny na Vysočině Miroslava Časarová.
Původní jarní termín odsunula opatření související s šířením koronaviru, proto se letošní Bazárek uskuteční ve čtvrtém srpnovém týdnu, od 24. srpna. „Bazárek zahájíme v pondělí 24. srpna v 17.00 hodin v prostorách Mateřského centra Zvoneček módní přehlídkou. Výtěžek z celotýdenního prodeje oblečení poputuje na pomoc Klárce, která v dubnu 2019 podstoupila transplantaci kmenových buněk,“ uvedla zástupkyně ředitele Oblastní charity Havlíčkův Brod Markéta Jedličková.

Bazárek podpoří sopranistka z Vysočiny Miroslava Časarová

Osobně se slavnostního zahájení Bazárku zúčastní také sopranistka Miroslava Časarová, která pochází z vesničky Křepiny nedaleko Lipnice nad Sázavou. Vystudovala gymnázium v Humpolci, Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy a zpěv na Pražské konzervatoři. Je laureátkou několika prestižních celostátních i mezinárodních soutěží a zpívala v Římě, Vatikánu, Paříži nebo Trentu. Je sólistkou Hudby hradní stráže a Policie ČR, členkou divadla Rockopery a hostuje v mnoha českých divadlech.

Velký úspěch sklidila na sociálních sítích před letošními Velikonocemi s Rusalčinou árií Měsíčku na nebi hlubokém proměněnou ve vtipné video komentující situaci zpěvačky-matky v domácí karanténě. „Moc ráda se s Klárkou a její maminkou osobně potkám a také jsem slíbila, že v rámci slavnostního zahájení zazpívám několik skladeb včetně populární Koronárie,“ prozradila sopranistka.

Pomoci můžete darováním oblečení i jeho nákupem

Pomoci může opravdu každý. Stačí, když proberete své skříně, objevíte zachovalé kousky oblečení, které už nenosíte, a vyprané a čisté je přinesete do sídla Zvonečku do budovy bývalé ZŠ Rubešova, kde dnes sídlí AZ centrum. „Oblečení, ale také nejrůznější doplňky, kabelky, sportovní potřeby, knížky, hračky, pásky, boty nebo třeba školní potřeby můžete nosit od 10. srpna v pracovní dny od 8.00 do 12.00 hodin nebo v jiný čas po telefonické domluvě,“ informuje vedoucí MC Zvoneček Anna Doleželová s tím, že věci budou přijímat do 21. srpna, následně je přeberou, ty nejhodnotnější ocení a v týdnu od 24. srpna budou k prodeji. „Týdenní Bazárek zahájí módní přehlídka, na které dle aktuální zdravotní situace nebude Klára chybět osobně nebo minimálně vzkazem na dálku,“ doplnila Lubica Pleskačová.

„Bazárek bude všem zájemcům otevřený od úterý 25. do pátku 28. srpna vždy od 8.00 do 16.00 hodin,“ upřesnila vedoucí Zvonečku Anna Doleželová s tím, že vybrané věci si budete moci zakoupit za dobrovolnou, nejhodnotnější kousky pak za předem určenou cenu, a podpořit tak Klárku, která od svých 12 let statečně bojuje s leukémií. „Vybrané peníze využijeme na ozdravný pobyt s onkologickými dětmi pořádaný organizací HAIMA CZ, z. s., kam Klára v létě a v zimě dle možností jezdí a který byl dlouho jedinou možností, jak se Klára mohla potkat se svými vrstevníky,“ upřesnila maminka Kláry a dodala, že Klára udělala zkoušky na Obchodní akademii a Hotelovou školu v Havlíčkově Brodě na obor hotelnictví a od září se chystá nastoupit do školy.

V loni se pořádal charitativní Bazárek na podporu tříletého Sebastiánka, kterého postihla mozková příhoda, kdy utrpěl těžké postižení mozku. Podařilo se vybrat přesně 29 124 Kč, které se proměnily v potřebný a nákladný rehabilitační kočárek.

Videopozvánku na charitativní Bazárek můžete zhlédnout v posledním díle havlíčkobrodského vysílání Radničního okénka: youtu.be/kkxGOuki6Bk?t=590
- tz -



Zpět nahoru na obsah...

Emu hnědý se v Táboře chová jako celebrita; klidně se otočí k fotografovi zády
I trpělivost zvířat má svoje meze. Skupina táborských emu hnědých velice ráda pózuje a náramně zvědavě si přitom prohlíží každého návštěvníka s fotoaparátem nebo mobilem v ruce.
Když ale kolem jejich výběhu v ZOO Tábor postává fotograf dlouhé desítky minut, aby zachytil ty nejzajímavější okamžiky ze života těchto dlouhonohých opeřenců, může se dočkat i nemilého překvapení.

„Emákům“ zkrátka dojde trpělivost a jako na povel se otočí k objektivu zády. Když se to povede všem jedincům ze skupiny naráz, vznikne snímek, který se hned tak někomu nepodaří.

Emu hnědý je největší původní druh ptáků žijících v Austrálii. Patří k všežravcům, nejčastěji zobe semena, pupeny rostlin a ovoce. Pochutná si ovšem také na hmyzu, ještěrkách a drobných obratlovcích, které si občas chytí v trávě.
Je to znamenitý běžec – dokáže běžet rychlostí až 48 km/hod.

Foto: Jiří Mikoláš
Filip SUŠANKA



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024

• U rybníka Borovinka v Jihlavě byla otevřená nová naučná stezka
• Novoměstský fler trh nabídne návštěvníkům široký sortiment originálních rukodělných výrobků
• Táborští nosálové jsou pořád na větvi
• Výroba velikonočních dekorací a loutkové divadlo o víkendu 23. – 24. března v infocentru v Dukovanech
• Nový řidičský průkaz lze vyřídit za pár minut z domova s pomocí bankovní identity
• Z policejního deníku: falešný telefonát připravil muže o 360 tisíc korun; zloděj si odnesl z chaty padesát litrů slivovice

Úterý   12. 3. 2024

• V okolí jihlavské nemocnice vyroste parkovací dům
• Z policejního deníku: zloděj ukradl dřevo za 30 tisíc; vandal posprejoval fasádu; řidič náklaďáku nadýchal 1,75 promile

Pondělí   11. 3. 2024

• Výstava Hledání Venuše malíře Zdeňka Šplíchala a sklářského výtvarníka Jaroslava Svobody v havlíčkobrodské galerii
• Na Vysočině hygienici za poslední týden evidují 1533 nových respiračních onemocnění
• Z policejního deníku: na letišti na Pelhřimovsku havarovalo při přistání letadlo

Neděle   10. 3. 2024

• Největší historická sbírka textilních rukavic je v Aši
• Jihlavská popraviště
• Na výstavě československých motocyklů v havlíčkobrodském muzeu se představí JAWA, Villiers či Norton
• Z policejního deníku: nález granátu v domě; žena chtěla prodat šaty za šest stovek, přišla o devět tisíc korun; recidivista ukradl kolo
• V Třebíči začne oprava mostu přes Týnské údolí, objížďky potrvají až do konce letních prázdnin

Sobota   9. 3. 2024

• Na Drátenické skále hnízdí krkavci, návštěvníci se k nim mají chovat ohleduplně a nerušit je
• V jihlavské zoologické zahradě se narodila dvojčata tamarinů vousatých
• Přednáška věnovaná Zámeckému muzeu v Telči a Zachariáši z Hradce doplní ukázka unikátních předmětů

Pátek   8. 3. 2024

• Výstava Nový život starým knihám představí výrobu knih či tipy, co s knihou, kterou už doma nechceme
• Pelhřimovská nemocnice povolila návštěvy, akutní respirační onemocnění na Vysočině klesá
• Z policejního deníku: recidivista ukradl oblečení; muž dluží na alimentech sto tisíc korun; opilý řidič boural

Čtvrtek   7. 3. 2024

• Novogotickou synagogou ve Velkém Meziříčí se rozezní irská hudba
• Energetici zavezli palivo do třetího bloku Jaderné elektrárny Dukovany, odstávka skončí v dubnu
• Divadelní představení Senior na internetu má upozornit na možná rizika a nástrahy
• Výstava v pelhřimovské nemocnici ukazuje na důležitost pěstounství
• Z policejního deníku: muž nadýchal přes čtyři promile, skončil na záchytce

Středa   6. 3. 2024

• Regionální osivo dobývá louky, návsi i pláže Vysočiny
• V nemocnici v Jihlavě zemřel senior nakažený záškrtem
• Starý Brněnský most v Jihlavě bude uzavřen až do konce prázdnin pro veškerý provoz
• Studenty v jihlavské nemocnici provázejí mentoři, pomáhají jim orientovat se v praxi
• Z policejního deníku: policisté dopadli zlodějku drogistického zboží

Úterý   5. 3. 2024

• Hasiči vytáhli krávu, která zapadla do jímky
• Domácí hospic Bárka zajišťuje nově i péči o dětské pacienty
• Řidič osobního auta zemřel po nárazu do stromu
• U Telče havaroval plně naložený náklaďák, nikdo neutrpěl zranění
• Z policejního deníku: spor mezi bývalými partnery - muž rozbil ženě skla u auta, žena pro změnu házela kamení na skleněné dveře

Pondělí   4. 3. 2024