Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 13.8 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině se nakazilo koronavirem čtyřiadvacet lidí, nejvíce na Havlíčkobrodsku
Na Vysočině se za posledních čtyřiadvacet hodin nakazilo koronavirem čtyřiadvacet lidí. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice. Nově vyléčených je třináct.
Podle údajů hygieny ze čtvrtečního 13. srpna večera je nakažených deset lidí z okresu Havlíčkův Brod, šest z Jihlavska, dva Pelhřimovska a šest lidí z Třebíčska. Na Žďársku se nebyl zaznamenán žádný nový případ.

Hygienici také otestovali zaměstnance Alzheimer centra v Jihlavě a ze všech čtyřiceti zaměstnanců jsou pozitivní pouze dva. V pátek 14. srpna odjedou ze zařízení vojáci, kteří pomáhali personálu centra pečovat o klienty.

Za posledních čtyřiadvacet hodin provedli hygienici 163 testů.
Od začátku pandemie zemřelo s covidem na Vysočině 11 lidí.

Celkový počet osob s prokázanou nákazou: 471 - 24
z toho v okrese Jihlava: 163 - 6
z toho v okrese Havlíčkův Brod: 145 - 10
z toho v okrese Pelhřimov: 35 - 2
z toho v okrese Třebíč: 58 - 6
z toho v okrese Žďár nad Sázavou: 70 - 0
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Petra Škývarová s Matějem Kodešem se svým megaslizounem zapsali do České knihy rekordů
Petra Škývarová s Matějem Kodešem na zahradě pelhřimovské expozice Zlaté české ručičky namíchali ve čtvrtek 13. srpna za 3 hodiny 250 litrů Rekordního Megaslizouna a zapsali se tím do České knihy rekordů.
"Míchání započalo v jedenáct hodin, trvalo do čtrnácti hodin. Počasí nám přálo, bavili se děti i dospěláci, hodně megaslizu jsme rozdali. Co zbylo, budeme v Muzeu rekordů rozdávat dál, jako dárek pro malé návštěvníky", uvedl Josef Vaněk z pelhřimovské agentury Dobrý den.





- red -



Zpět nahoru na obsah...

Vysočinští cestující do Řecka budou mít k dispozici víkendové odběrové testovací místo u jihlavské nemocnice
Do chvíle, než ministerstvo zahraničních věcí nebo jiné příslušné ministerstvo oznámí oficiální zrušení povinnosti testů na COVID-19 pro cesty do Řecka, bude k dispozici povinně zřízené testovací místo na centrálním parkovišti u nemocnice v Jihlavě. Uvedl to dnesk odpoledne hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.
Podle sdílených informací Asociace cestovních kanceláří se předcestovní povinné testování týká do konce měsíce zhruba čtyř desítek turistů z Vysočiny, z toho více než 10 osob má odcestovat nejpozději v pondělí.

„Informaci premiéra ČR Andreje Babiše, poskytnutou dnes po obědě médiím, o změně pravidel pro cestu do Řecka, bereme pouze jako informativní, zatím nepodloženou oficiálním rozhodnutím řecké strany. Proto u nás na Vysočině testování nebudeme rušit. Nechceme nechat spoluobčany, kteří si zaplatili dovolenou, bez pomoci a bez možnosti testování,“ upozornil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Odběrové testovací místo pro cestující do Řecka funguje při Nemocnici Jihlava (drive-in umístěné na centrálním parkovišti nemocnice na Vrchlického ulici, Jihlava). Na testování musí být provedena rezervace a předem uhrazena jeho hodnota. Testovaný získává informace formou SMS na svůj mobilní telefon. Informace o testování na Vysočině jsou k dispozici na:
https://odbery.kr-vysocina.cz.
Jitka SVATOŠOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Na dovolenou do kempu, ale i na chalupu k babičce přibalte lékárničku
Počty nakažených koronavirem v posledních dnech v tuzemsku mírně stoupají, do České republiky si přivezli nemoc Covid 19 i první dovolenkáři. Letošní léto je sice plné virů, ovšem zapomínat bychom neměli ani na bakterie. Kde se s nimi můžeme potkat o prázdninách? Prázdninové aktivity přinášejí nejen spousty nezapomenutelných zážitků a radostí, ale mnohdy i nemalé starosti. To v případě, když na dovolené, na výletě či na chalupě nastane nenadálá událost jako pád z kola či žebříku, uklouznutí u bazénu, šlápnutí na skleněný střep či do vosího hnízda. Přitom i z banality, jako je včelí žihadlo či kočičí škrábnutí může být malér. Proto byste měli mít vždy po ruce vybavenou lékárničku přinejmenším s dezinfekcí, náplastmi a obinadlem.
Léto je také hlavní sezónou bakteriálních střevních infekcí jako je salmonelóza či kampylobakterióza, kterou se se můžeme nakazit především nedostatečně tepelně zpracovaným drůbežím masem, ale někdy také infikovanou vodou v rybnících. Kampylobakteriózou onemocní každé léto několik tisíc lidí.

Bakterie způsobující infekci se mohou do těla dostat po běžném vosím či komářím štípnutí. Zejména děti si svědivé místo často rozškrábou a do rány se mohou dostat bakterie. Proto právě i zdánlivě banální komáří štípnutí rozhodně nepodceňujte a vždy místo pečlivě vydezinfikujte. Speciální pozornost si zaslouží místo, odkud jsme odstranili klíště, abychom včas odhalili případnou infekci Borrelií a co nejdříve mohla být zahájena antibiotická léčba. Při rozsáhlejších projevech zánětu s celkovými příznaky jako například horečka je nezbytné navštívit lékaře, který zahájí léčbu antibiotiky.

Nemoci bakteriálního původu se tedy neobejdou bez lékařské pomoci. Ve většině případů se totiž léčí za pomoci antibiotik. Celou řadu letních zdravotních patálií však můžeme vyřešit sami. Stačí, když máme u sebe dobře zásobenou lékárničku. Co by v ní nemělo chybět?

Přípravky na alergii. Pálení očí, vodnatá rýma, kýchání nebo vyrážka či svědění značí jediné: je tu alergie. Jak na to, aby vás nepřekvapila? Využijte léky na alergii. K dostání v lékárnách bez lékařského předpisu je celá řada léků jak ve formě kapek, sprejů, gelů, sirupů či tablet. Při lokálním projevu vyrážky či štípnutí je vhodné použít gel s obsahem antihistaminik, avšak pokud je projevů alergie více, je vhodné užít antihistaminika ve formě tablety či sirupu. „Jestliže má vaše dítě v anamnéze anafylaktickou reakci jakožto těžký projev alergie např. na hmyzí bodnutí nebo složku potravin spojenou s dýchacími obtížemi, jistě jste poučeni dětským lékařem a máte vždy vy nebo vaše dítě v příruční lékárniče adrenalin v předplněném injekčním peru EpiPen, který se aplikuje do svalu na zevní straně stehna,“ upozorňuje MUDr. Jitka Koppová z interní ambulance Polikliniky Agel.

Přípravky ulevující po bodnutí hmyzem. V případě bodnutí létavým hmyzem jako jsou komáři, vosa, včela, sršeň lze využít výše uvedené léky jako na alergie. Přípravky pro zevní použití obvykle ve formě gelů většinou v sobě mají i chladivou složku, která uleví svědění. Vhodné jsou proti otokům i svědění různé tea tree oleje. Každopádně pokud dojde k narušení kůže, ránu vždy nejdříve vydezinfikujte. Pro děti je vhodná dezinfekce na bázi jódu bez obsahu alkoholu, která při ošetření nepálí.

Přípravky proti průjmu Nedostatečná hygiena, ale i bakterie v potravinách mohou způsobit zažívací potíže, lehké i větší průjmy. Ideální je mít v lékárničce nejen léky proti průjmu, jako například ystaré dobré živočišné uhlí, ale i probiotika, která příznivě působí na střevní mikroflóru.

Léky proti horečce Letní angína, nachlazení, ale i infekce jsou zpravidla provázeny teplotami. Ve vaší lékárničce by tak určitě neměly chybět léky na utlumení horečky. A dbejte na správný pitný režim.

Léky proti bolesti (analgetika) U dětí by se s nimi mělo šetřit. Někdy je ale potřeba tlumit bolest v případech zranění jako je zlomená ruka či vykloubené rameno. „U volně prodejných analgetik se vždy poraďte v lékárně nebo s lékařem, které léky jsou vhodné pro děti a poraďte se i o možných lékových interakcích,“ připomíná MUDr. Jitka Koppová. Pokud bolest neustupuje, rozhodně navštivte lékaře. A bolest si při zraněních můžete ušetřit i v případě užití dezinfekce, která nepálí.

Dezinfekce (… nejlépe na bázi jódu) Odřeniny, škrábance, ranka po bodnutí hmyzem či po vytaženém klíštěti… to vše je vždy nutné vydezinfikovat. Proto v lékárničce nesmí chybět dezinfekce. Pro děti je vhodná ta, která nepálí, na bázi jódu. Ta má navíc i specifické žlutohnědé zbarvení, takže na první pohled vidíte, kde všude byla aplikována.

Borová voda a oční kapky Na kole či v lese často hrozí, že do oka vletí nějaký hmyz, na pláži pak třeba písek. Vypláchnout oči je možní vždy silným proudem vody, nicméně poté je ideální zklidnit oči vhodnými kapkami. Ty mějte u sebe i kvůli možnému zánětu spojivek.

Elastické obinadlo, obinadlo, gáza, náplasti, škrtidlo, pinzeta, nůžky Zlomeniny, vymknutí kotníku, řezné rány jsou častými zraněními právě v letních měsících. Proto v lékárničce nesmí chybět i tyto zdravotní pomůcky. Přípravky na popáleniny Nedostatečná ochrana proti ostrému slunci může být příčinou spálení kůže, které bývá velmi bolestivé. Ovšem k popáleninám může dojít i v případě nehody u táboráku. Proto přípravky proti popáleninám by také měly být součástí vaší lékárničky.

Na jedné straně bychom neměli podceňovat nebezpečí, které na nás, a hlavně na naše děti o prázdninách číhají. Na druhé straně není nutné při každé „nehodě“ ihned vyhledávat lékařskou pohotovost. S mnohými lehkými úrazy či onemocněními si můžeme poradit sami. Právě díky lékárničce, kterou je dobré mít s sebou nejen na dovolené, ale i na chalupě či při cyklistickém výletě. A nezapomeňte, lékárničku vždy skladujte mimo dosah dětí, a léky s propadlou dobou trvanlivostí vraťte do lékárny!
Jaroslav BARTOŠ



Zpět nahoru na obsah...

Ošetřovatelé v ZOO Tábor zachraňují i mobily spadlé do výběhů zvířat
Moderní technologie přinášejí sice nevšední obrázky zvířat v ZOO Tábor, ale také mohou znamenat mnoho starostí. Návštěvníci toužící po super snímcích zvířat z maximální možné blízkosti už se přesvědčili o tom, že není radno cokoliv strkat do výběhů – a mobilní telefon na selfie-tyči už vůbec ne!
Zvířata jsou totiž neuvěřitelně všetečná a chtějí poznat každou neznámou věc hodně zblízka. Jako například surikaty vlnkované na obrázku. Pak ovšem stačí bleskurychlý chvat a i ten nejdražší mobilní telefon spadne do výběhu plného zvířat. Ta se – v lepším případě – polekají a rozutečou, ale může se také stát, že se neznámého předmětu zmocní ve snaze podívat se mu pořádně na zoubek.
Svoje o tom vědí ošetřovatelé z táborské zoo, které zoufalí návštěvníci v takových případech přivolají, aby jim jejich drahé hračky z výběhů různých zvířat zachránili.

Foto: Václav Kučera/ZOO Tábor (surikaty vlnkované)
Filip SUŠANKA



Zpět nahoru na obsah...

Na Havlíčkobrodsku boural opilý cyklista; opilec na kole se projížděl i po jihlavském náměstí
Na silnici II/150 v obci Mrzkovice na Havlíčkobrodsku ve středu 12. srpna po desáté hodině večer boural čtyřiačtyřicetiletý cyklista. Po nehodě zůstal ležet na zemi a skončil v nemocnici. Policistům nadýchal více jak jedno promile alkoholu.
Cyklista jel na jízdním kole ve směru na Světlou nad Sázavou a z dosud nezjištěných příčin upadl s kolem na silnici, kde zůstal ležet. Při havárii utrpěl zranění a záchranáři jej převezli do nemocnice v Havlíčkově Brodě k ošetření a následné hospitalizaci. "Policisté u muže provedli dechovou zkoušku, která měla pozitivní výsledek. První dechová zkouška vykazovala hodnotu 1,47 promile alkoholu v dechu. Opakovaná měření vykazovala hodnotu 1,28 a 1,37 promile alkoholu v dechu. Následným ohledáním jízdního kola policisté zjistili, že není vybaveno přední svítilnou bílé barvy a funkční zadní svítilnou červené barvy", informoval policejní mluvčí Martin Hron.
Cyklista je podezřelý z přestupku, který policisté zadokumentovali a předají k vyřízení do správního řízení.

"Při dopravních kontrolách nebo při šetření dopravních nehod se policisté stále častěji setkávají s cyklisty, kteří jsou pod vlivem alkoholu. Ti si zřejmě neuvědomují, že cyklista je řidič nemotorového vozidla, které nesmí řídit pod vlivem alkoholu. Cyklistovi může být za tento přestupek uložena ve správním řízení pokuta až do výše 50 tisíc korun", uvedl M. Hron.


Cyklista se projížděl po jihlavském náměstí opilý
Ve středu 12. srpna jel před třetí hodinou odpoledne v Jihlavě po Masarykově náměstí čtyřiatřicetiletý muž na elektrickém kole. "Dopustil se při jízdě přestupku a policisté ho zastavili. U cyklisty provedli dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,2 promile alkoholu. Policisté mu další jízdu zakázali", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová s tím, že muž je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Náklad dřeva byl vyšší, delší i těžší než je povoleno; pokuta pro řidiče a sankce ve správním řízení čeká také dopravce
Policisté z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se ve středu 12. srpna v rámci běžného výkonu služby zaměřili na kontroly dodržování všech právních předpisů ze strany řidičů nákladních vozidel převážejících dřevní kulatinu. Do těchto kontrol se zapojují policisté zařazeni ve speciálním týmu „Kamion“ – tedy policisté z dálničního oddělení ve Velkém Beranově a oddělení silničního dohledu každý den.
Ve středu si policejní hlídka vybrala na silnici I/38 jízdní soupravu, kdy její kontrola probíhala na parkovišti u Celního úřadu v Jihlavě. Jednalo se o tahač s návěsem s tuzemskou registrační značkou, který byl naložený dřevní kulatinou. Řidič je povinen v souladu s příslušným ustanovením zákona o pozemních komunikacích na výzvu policisty podrobit vozidlo nízko rychlostnímu kontrolnímu vážení, kdy zajížďka, včetně cesty zpět, nesmí být delší než 16 kilometrů.

Při provedené kontrole policisté zjistili hned několik zásadních porušení právních předpisů. U tažného vozidla policisté při kontrolním vážení zjistili, že je o 1,7 tuny překročena jeho nejvyšší technicky přípustná hmotnost. Policisté dále zjistili, že o 9 tun je překročena nejvyšší technicky přípustná hmotnost celé jízdní soupravy. Technicky přípustná hmotnost je jedním z technických parametrů udávaných výrobcem daného vozidla. Tento údaj vyjadřuje, s jakou nejvyšší hmotností lze vozidlo provozovat, aniž by došlo k poškození vlivem přetížení.

Navíc tato souprava překročila nejvyšší povolenou výšku o 25 centimetrů a nejvyšší povolenou délku o 80 centimetrů. Řidič jízdní soupravy dostal pokutu v příkazním řízení a porušení ze strany dopravce policisté zadokumentovali a předají k řešení do správního řízení.

V důkladných kontrolách s tímto zaměřením budeme na silnicích Vysočiny pokračovat i v dalším období, protože se stále setkáváme s protiprávním jednáním ze strany řidičů vozidel převážejících dřevní kulatinu.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Sladění práce a rodiny a Otevřená zahrada v třebíčském Centru podpory rodin Ruth
Centrum podpory rodin Ruth Oblastní charity v Třebíči zve veřejnost ve středu 19. srpna na zážitkový program s titulem Sladění práce a rodiny a v úterý 25. srpna pak na program Otevřená zahrada aneb Prázdninové odpoledne pro širokou veřejnost a rodiny z azylového domu.
"V programu Sladění práce a rodiny, který bude zahájen ve středu 19. srpna v 16 hodin v Centru Ruth na Karlově náměstí 41/30 v Třebíči, přiblíží účastníkům lektorka Marcela Blažková možnosti, jak lépe zvládat různé stresové situace a zároveň vás naučí i několik technik k uvolnění těla a mysli", informovala Marie Paločková z třebíčské charity.
Ztrácí se Vám čas? Nestíháte? Přijďte si zmapovat míru času, kterou věnujete jednotlivým činnostem a zjistíte, jací jsou Vaši největší „žrouti času“ a jak je „utnout“.

"Přijďte v úterý 25. srpna od 15 hodin prožít prázdninové odpoledne s dětmi a poznat více programy pro rodiny v azylovém domě", zve zájemce M. Paločková.
V 15.30 hodin hraný příběh pro děti O líném cvrčkovi Edovi v podání psychoterapeutky centra Marcely Blažkové, od 15.50 hodin pak následují tvořivé dílničky a sportovní aktivity pro rodiče s dětmi.
Akce se uskuteční v areálu zahrady Azylového domu pro rodiče s dětmi a ženy na ulici Vltavínská 1402 v Třebíči.
od 15.50 hod. tvořivé dílničky a sportovní aktivity pro rodiče s dětmi.

Kapacita je omezena.
V případě potřeby je po domluvě možné zajistit hlídání dětí.
Vstupné dobrovolné.
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Nová mobilní buňka v jihlavské nemocnici změří teplotu a vydezinfikuje
V jihlavské nemocnici začalo sloužit bezkontaktní zařízení pro měření teploty a dezinfekci. Systém se zatím testuje pro zaměstnance. Nemocnice v Jihlavě je první na Vysočině, která podobné zařízení využívá.
Mobilní buňka je dlouhá i vysoká dva metry. V první části prostoru je displej, který rozpozná obličej a změří teplotu. Pod ním je automatická bezdotyková dezinfekce na ruce ve spreji. Zatímco se člověku měří teplota, může si vydezinfikovat ruce. Zvukový signál napoví, když je teplota změřená, a rozsvítí se prostor dělený gumovými pásy. Tam spustí čtyři trysky mlhovou dezinfekci, která ničí viry a bakterie: „Průchod trvá jen několik vteřin. Za hodinu by prostorem mohlo projít zhruba 120 lidí,“ vysvětluje provozně-technický náměstek Alexander Filip.

Systém pro měření teploty a dezinfekci je vyrobený v České republice a Nemocnice Jihlava ho má zapůjčený. Je zatím jedinou nemocnicí v Kraji Vysočina, kde podobné zařízení slouží: „Teď uvidíme, jak se osvědčí u zaměstnanců a potom budeme zvažovat případné využití pro veřejnost,“ dodává ředitel nemocnice Lukáš Velev.

U vstupu do jihlavské nemocnice již není triáž a otevřené jsou také všechny vchody do zařízení. Samotná triáž a měření teploty probíhá v ordinaci. Pokud chtějí pacienti ušetřit čas sobě i zdravotníkům, doporučujeme vyplnit dotazník online na www.nemji.cz/autotriaz. V jihlavské nemocnici také platí do odvolání zákaz návštěv.
Monika ZACHRLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

V místech dávné železniční tragedie u Tišnova ve čtvrtek opět vykolejil rychlík!
K další železniční nehodě v posledních týdnech došlo ve čtvrtek 13. srpna v Tišnově. V 9:15 zde vykolejil rychlík R 975 Vysočina jedoucí z Havlíčkova Brodu do Brna.
Jak uvedl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal, na místě je prý větší počet zraněných. Podle policisty Pavla Švába by v tuto chvíli měl být vlak ale již prázdný. "Podle informací, které zatím máme, by se měla nehoda obejít bez větších zranění i škod", vyvrací první zprávy o mnoha raněných policista Šváb.
Brněnská záchranka vyslala do Tišnova čtyři posádky včetně vrtulníku.
"Zatím vše nasvědčuje tomu, že při vykolejení vlaku cestující skutečně neutrpěli vážná zranění", řekla mluvčí jihomoravské záchranky Michaela Bothová.

K dnešní nehodě došlo shodou okolností nedaleko místa, kde v prosinci roku 1970 spadly po srážce s nákladním vlakem z železničního viaduktu u Říkonína na trati Brno-Havlíčkův Brod dva vagony rychlíku Pannonia do údolí říčky Libochovky. Zahynulo tedy 31 cestujících a tato nehoda se řadí k těm nejhorším v historii české železniční dopravy.

Foto: Policie ČR
Leo ŠVANČARA



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024