Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 1.9 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Slovo duchovního Otce k pouti v Polné
Bratři a sestry, přátelé a ctitelé svatého Liguriáše. Specifikum našeho města Polné je v počítání času. Je čas před poutí a čas po pouti. A vrcholem celého roku je mrkvancová pouť známá nejen po celé Vysočině.
Nepřeháním, když řeknu, že Polnou navštíví tisíce lidí. A při hezkém počasí se doslova musí návštěvníci prodírat náměstím od stánku ke stánku a rodiče potřebují bezednou peněženku, aby uspokojili přání svých dětí. A tak často v neděli odpoledne právě od nich zaslechnu: „Už aby to všechno skončilo!“ Ale moc dobře vím, že to není myšleno doopravdy. Patří to ke koloritu Polné. Svazky mrkví nad vchody domů, atrakce, vůně mrkvánků, hudba, která zní ze všech ulic a uliček města, a to vše doprovázené hlaholem zvonů, zvoucím k bohoslužbám.

Dnes, kdy píši toto zamyšlení, je 1. září, a to je nejvyšší čas objednat maso a také cukroví, protože snad není rodina, která by nečekala návštěvu. Jenže letos do všech příprav vstupuje všudypřítomný virus a rozhodnutí radnice: pouť nebude. S tímto rozhodnutím týkajícím se doprovodného programu na náměstí, asi většina z nás souhlasí. Jde o naše zdraví a zdraví našich dětí a seniorů. A lidé přicházejí z celé republiky.
Na jaře, když se nekonaly veřejné bohoslužby, také nebyly Velikonoce zrušeny, tak i letos nebude v Polné zrušena duchovní podstata pouti. Slovo pouť je od slovesa putovat a ani koronavirus nezabrání návštěvě u patrona a ochránce našeho města.

Bohoslužby se budou konat v daný čas – sobota 12. 9. v 8.15 h, neděle 13. 9. v 8.15 h, v 10.30 h, v 18.00 h, pondělí v 8.15 h. Nedělní poutní mši svatou v 10.30 h, kde hlavním koncelebrantem je generální vikář Jan Paseka, budeme přenášet i přes youtube (bližší informace na farním webu – www.farnostpolna.cz). Je důležité zachovat všechna bezpečnostní opatření - roušky, hygiena, nepodávání si rukou.
To ale znamená, že POUŤ BUDE. Sice jinak, než ji známe, ale u hrobu svatého Liguriáše si můžeme vyprosit nejen hojnost požehnání pro sebe a své blízké, ale vložit i prosbu, aby tato epidemie již byla ukončena, a příští rok jsme mohli slavit pouť v takové podobě, jak ji známe z minulosti.

MŠE SVATÉ O POLENSKÉ POUTI

Zahájení pouti
SOBOTA 12. září
8.15 hodin – děkanský kostel – mši svatou slouží Mons. Zdeněk Krček

NEDĚLE 13. září
8.15 hodin - děkanský kostel – mši sv. slouží Mons. Zdeněk Krček
10.30 hodin - děkanský kostel –mše svatá - hlavní koncelebrant generální vikář Mons. Jan Paseka
14.30 hodin – děkanský kostel – svátostné požehnání – jáhen Jan Kunc
18.00 hodin – děkanský kostel – mši sv. slouží P. Ladislav Novák

PONDĚLÍ 14. září
8.15 hodin – děkanský kostel – mši svatou slouží Mons. Zdeněk Krček

Foto (Eva Šinkovská): interiér děkanského chrámu Nanebevzetí Panny Marie
Pozn. red: odkaz na článek o zrušení světské pouti v Polné:
www.regionalist.cz/i…
Mons. Zdeněk KRČEKZpět nahoru na obsah...

Město Havlíčkův Brod opraví semafory na křižovatce ulic Masarykova - Ledečská – Svatovojtěšská, v pondělí 7. září světla vypnou
Kvůli výměně semaforů na křižovatce ulic Masarykova – Ledečská – Svatovojtěšská v Havlíčkově Brodě bude vypnuta světelná signalizace v pondělí 7. září. Původně měla být vypnuta již ve středu 2. září. I přes toto zpoždění dodavatelská firma počítá s dokončením prací tak, aby všechna dopravní omezení skončila podle původního plánu, tedy nejdéle v neděli 13. září. Uvedla to mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.
„Na této světelné signalizaci jsme v poslední době zaznamenali řadu poruch. Proto nyní přistupujeme k výměně semaforů včetně kabeláže a řadiče,“ upřesnil Jaroslav Teplan z odboru dopravy havlíčkobrodského městského úřadu.

Průjezd po ulici Masarykova bude umožněn rovně v obou směrech (od Kolína a od Jihlavy). Automobily budou moci také odbočit doprava na Světlou nad Sázavou (ze směru od Kolína) a do ulice Svatovojtěšské (ze směru od Jihlavy). Levé odbočení z ulice Masarykovy nebude povoleno ani vozidlům stavby.

Výjezd z ulice Ledečské na ulici Masarykovu bude také zakázán, veškerá doprava bude vedena přes ulici Havlíčkovu. “V případě, že by se tvořily kolony při levém odbočení do ulice Havlíčkovy (ze směru od Jihlavy), dojde k úpravě dopravního značení a tranzit budeme směřovat na objízdnou trasu Havlíčkův Brod – Habry – Světlá nad Sázavou,“ nastínil možné řešení Teplan.

Na místní komunikaci Svatovojtěšská se dostanou pouze řidiči jedoucí od Jihlavy. Vyjet ze Svatovojtěsské doprava na Masarykovu ulici budou moci jen vozidla nad 10 tun, ostatní doprava bude vedena přes ulice Beckovského a Havlíčkovu.

Příjezd od Kolína do ulice Svatovojtěšské povede pro vozidla do 3,5 tuny ulicí Husovou, Horní, Havlíčkovým náměstím, Dolní (nově zrekonstruovaný úsek) a Jihlavskou na křižovatku se silnicí 1/38, dále pak doprava po ulici Masarykově, ze které vozidla odbočí znovu doprava do ulice Svatovojtěšské.

„Opravu světelné signalizace bychom rádi stihli v co možná nejkratším termínu, práce by měly skončit 12. září. Nové semafory začnou fungovat nejdéle 13. září, kdy skončí i všechna dopravní omezení,“ dodal Teplan.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež platební karty, dluh na výživném či vloupání do garáže
Dosud neznámý pachatel se v době od poloviny srpna do pondělí 31. srpna v ulici U Malého lesa ve Žďáře nad Sázavou násilím vloupal do garáže, odkud sebral elektrické jízdní kolo Move a rybářské náčiní, čímž majiteli způsobil škodu asi sedmnáct tisíc korun. Přivolaní policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, za což lze uložit až dvouletý trest odnětí svobody. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Muž z Jihlavska nejdříve sebral zboží v obchodě a následně se snažil platit ukradenou platební kartou, kterou mu dali jiní zloději
Ze spáchání dvou trestných činů je podezřelý třiatřicetiletý muž z Jihlavska, který zneužil odcizenou platební kartu a dále kradl zboží v jihlavských obchodech. "V červnu odcizil ve dvou různých prodejnách sluchátka a elektronickou dětskou chůvu, způsobil tak škodu za více než čtyři tisíce korun. V polovině května mu umožnili přístup k odcizené platební kartě muž se ženou, kteří ji předtím získali společně s peněženkou odcizenou jejímu majiteli v zábavním podniku. Třiatřicetiletý muž se poté za použití platební karty snažil platit za zboží na čerpací stanici, v prodejně a dalších místech, přičemž mu vyšla pouze jedna platba a další pokusy byly již zamítnuty z důvodu blokace", popsala hříchy recidivisty policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Na základě prověřování se policistům podařilo pachatele dopadnout a případ objasnit. Třiatřicetiletému muži sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže a přečinu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Případ policisté řešili ve zkráceném přípravném řízení. "Ze spáchání trestného činu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku jsou podezřelí také jednatřicetiletý muž a dvaadvacetiletá žena, kteří peněženku s platební kartou odcizili", doplnila mluvčí.

Třicetiletý recidivista z Třebíčska ukradl v Telči jízdní kolo
Policisté sdělili podezření ze spáchání trestného činu třicetiletému muži z Třebíčska, který v Telči odcizil jízdní kolo. Jedná se o recidivistu, který byl v minulosti za spáchanou majetkovou trestnou činnost již soudně trestán. "V úterý 11. srpna přijali policisté v časných ranních hodinách oznámení o krádeži horského kola, které stálo před bytovým domem na ulici Masarykova. Jízdní kolo bylo uzamčené k zábradlí a pachatel ho přes noc odcizil. Po přijetí oznámení začali policisté případ prověřovat a po pachateli pátrat. Podezřelého muže se jim podařilo dopadnout a zajistili i odcizené kolo, které si následně převzal zpět jeho majitel", informovala mluvčí J. Kroutilová s tím, že policisté shromáždili důkazy a na jejich základě poté sdělili třicetiletému muži podezření ze spáchání přečinu krádeže. Případ řešili ve zkráceném přípravném řízení.

Na dceru muž z Jihlavska neplatí výživné, dluží čtyřicet tisíc korun
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy devětadvacetiletému muži z Jihlavska, který neplatí výživné svoji dceru. "Vyživovací povinnost si muž na pětiletou dívku neplní od loňského podzimu. Měsíčně má platit čtyři tisíce korun a celkově tak dluží čtyřicet tisíc korun", uvedla mluvčí J. Kroutilová. Policisté na základě shromážděných důkazů sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu, případ řešili ve zkráceném přípravném řízení.

Řidič osobního auta v Havlíčkově Brodě nadýchal 0,46 promile
Čtyřiapadesátiletý řidič osobního auta Škoda nadýchal v pondělí 31. srpna asi v půl desáté večer v ulici Trocnovská v Havlíčkově Brodě 0,46 promile. Opakované měření bylo také pozitivní. "Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán", informovala mluvčí S. Rázlová.

Test na drogy u řidiče v Humpolci vykázal pozitivní výsledek
V pondělí 31. srpna krátce před jedenáctou hodinou dopoledne kontrolovali humpolečtí policisté v ulici Okružní osobní auto Peugeot. Šestadvacetiletý řidič se na výzvu policistů podrobil testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Test ukázal přítomnost amfetaminu. Dále policisté vyzvali muže k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. V další jízdě již pokračovat nesměl. Muž je podezřelý z přestupku na úseku dopravy.

Řidič v Třebíči měl pozitivní test na amfetamin a marihuanu
Policisté odhalili včera v Třebíči řidiče, který usedl za volant pod vlivem drog. Třiatřicetiletý muž jel v pondělí 31. srpna s vozidlem VW Passat a před polednem ho na ulici Hrotovická zastavila hlídka. "Policisté provedli u řidiče test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na amfetamin a marihuanu. Dechová zkouška u něho byla negativní. Policisté muži zakázali pokračovat v další jízdě. Řidič je podezřelý ze spáchání závažného přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří", informovala mluvčí J. Kroutilová.

Podnapilý řidič na Havlíčkobrodsku nadýchal přes jedno promile
V pondělí 31. srpna jel před čtvrtou hodinou odpoledne jednapadesátiletý řidič auta Dacia Duster po silnici ve směru od Chotěbudic na Budíškovice. "U řidiče při dechové zkoušce policisté naměřili hodnotu 1,05 promile alkoholu a opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla mluvčí J. Kroutilová. Dále zahájili úkony trestního řízení pro přečin ohrožení pod vlivem návykové látky, ze spáchání kterého je muž podezřelý. Případ policisté prověřují.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Novou prorektorkou pro strategii a vnější vztahy Vysoké školy polytechnické v Jihlavě je manažerka kvality Lenka Cimbálníková
Rektor Vysoké školy polytechnické v Jihlavě prof. MUDr. Václav Báča, Ph.D., jmenoval od 1. září RNDr. ing. Lenku Cimbálníkovou, Ph.D., MBA, novou prorektorkou pro strategii a vnější vztahy.
RNDr. Ing. Lenka Cimbálníková, Ph.D., MBA, vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity J. E. Purkyně (obor Matematika a fyzika) a Podnikatelskou fakultu VUT v Brně (obor Ekonomika a řízení průmyslu). Postgraduální doktorandské studium absolvovala na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze (Andragogika). Strategické řízení pak studovala v letech 2010-2012 na Nottingham Trent University. Dr. Cimbálníková působí jako lektorka v oblasti strategického řízení, řízení a rozvoje lidských zdrojů, vydala několik odborných publikací a podílela se na činnosti asociací a sdružení zaměřených na rozvoj lidských zdrojů a vzdělávání dospělých. Stála mj. u vzniku Festivalu vzdělávání dospělých Aeduca. V oblasti vysokého školství působila jako ředitelka Institutu celoživotního vzdělávání a proděkanka na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, poté jako prorektorka na Brno International Business School. Za zásluhy o rozvoj Univerzity Palackého v Olomouci byla v roce 2011 oceněna bronzovou medailí rektora. Na VŠPJ působí Lenka Cimbálníková od roku 2017 jako manažerka kvality.

Mgr. Alena Štěrbová na funkci prorektorky pro strategii a vnější vztahy rezignovala k 31. 8. 2020 a nadále zůstává ve vedení vysoké školy jako vedoucí projektu ESF Strategický rozvoj VŠPJ.
Vendula MAREŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Práce v jídelně v jihlavské nemocnici jsou v plném proudu
Během října by se měla jídelna pro zaměstnance nemocnice přesunout do provizorně opravených míst. Dvouletá oprava pavilonu jde pomalu do druhé poloviny. Stravovací provoz jihlavské nemocnice bude nejenom schopný vařit více jídel, ale nabídne i větší komfort ve výběru.
Práce začaly v pavilonu v prosinci loňského roku. Zázemí kuchyně podle provozně technického náměstka Alexandra Filipa dosluhovalo už několik let: „Oprava byla nutná. Díky rekonstrukci se nejenom zvýší možný počet připravených jídel ze zhruba 1 500 na téměř 2 000, ale především kuchaři dostanou nové gastro vybavení. Změna bude patrná i pro strávníky, které čeká větší komfort výběru jídla.“

Práce na stavbě probíhají i v těchto dnech: „Aktuálně budujeme dočasný výdej stravy pro zaměstnance a jídelny s kapacitou 150 míst, dále spojovací koridor včetně evakuačního schodiště. Zahájily se opravy střešního pláště, schodiště pro zaměstnance a zázemí pro nutriční poradnu. Uvedení první etapy do provozu je v plánu na konec září,“ vysvětluje ředitel nemocnice Lukáš Velev.

Trochu ve stínu stravovacího provozu se odehrává rekonstrukce ENERGOCENTRA, kde byla dokončena přístavba pro umístění nové technologie vysokého napětí, která je v tuto chvíli technologii osazena a minulý týden ve spolupráci se společností E.ON Distribuce a.s., byl dokončen druhý přívod vysokého napětí pro nemocnici. To je významný krok k tomu, že je nemocnice napojena na dva přívody vysokého napětí: „V praxi to znamená, že v případě výpadku jednoho okruhu VN dojde přepojení na druhý a nemocnice může pokračovat v provozu bez omezení. Na tom, že připojení proběhlo ve velmi krátké době, a ve vysoké kvalitě, má významnou zásluhu pan Petr Kremláček z E.ON Distribuce, Regionální správa Jihlava. Alespoň touto cestou velice děkuji,“ dodává Alexander Filip.

Opravy stravovacího provozu Nemocnice Jihlava by měly skončit v lednu 2022 a vyjdou na 293 milionů korun bez DPH. Z toho 80 milionů připadne na pořízení kompletně nových gastrotechnologií. Opravy financuje ze svého rozpočtu Kraj Vysočina.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Nová kniha Historie za sklem provede čtenáře česko-dolnorakouským sklářským regionem
Nová publikace s titulem Historie za sklem dokumentuje výpravy autora Martina Vogga a fotografky Daniely Matejschek do muzeí, výrobních dílen a ateliérů na nejrůznější místa jižních Čech, jižní Moravy, Vysočiny a severu Dolního Rakouska, kde se lze setkat se sklem v jeho nejrozmanitějších podobách.
"Sklářství je v česko-rakouském příhraničním regionu patrným fenoménem dodnes. V knize jsou zdůrazněny řemeslné tradice, regionální charakteristika a historický vývoj skla i jeho uplatnění v současnosti. Výpravná obrazová publikace s unikátními fotografiemi ukazuje sklářskou tradici jako kulturní dědictví, které je zakotveno ve společném regionu i historii a jako takové překračuje dnešní zeměpisné hranice", uvedla Eva Novotná z Muzea Vysočiny v Třebíči.

Publikace Historie za sklem je k zakoupení ve vybraných muzeích, galeriích a informačních centrech regionu Vysočina. Knihu je možné také objednat na adrese Muzeum Vysočiny Třebíč. Kontaktní osoba: Zdeňka Mrňová, e-mail: z.mrnova@muzeumtr.cz.

Zájemci si mohou knihu zakoupit i v němčině Die Geschichte hinter dem Glas.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V Polničce budou o pouti již podvacáté házet kolejnicí
Pouť v Polničce na Žďársku o víkendu 5. - 6. září již podvacáté doplní Hod polničskou kolejnicí. Účastníci recesistického klání budou v sobotu 5. září od 14 do 18 hodin opět házet metou o hmotnosti osm kilogramů, jež je částí kolejnice odlité v roce 1837 v hutích v Polničce, tehdy největším železárenském podniku v Čechách.
Dospělí sportovci se při soutěži rozdělí do kategorií muži a ženy – mladší do 40 let věku, starší nad 40 let a muži veteráni nad 60 let. Pro dětské závodníky bude opět připravena oblíbená soutěž o ceny v hodu dřevěnou replikou kolejnice. Prezence závodníků z řad neregistrovaných sportovců začne v sobotu o půl druhé odpoledne v přírodním areálu Salón Expres vagón Polnička.
Z významných sportovních hostů letos do Polničky zavítá Fereronka Fight Team v čele s manažerem zápasníků MMA České republiky Karlem Feferonkou a slovenský profesionální boxer Martin Parlagi. Návštěvníky čekají sportovní ukázky, přičemž některé prvky si budou mít možnost vyzkoušet děti i dospělí.

V neděli 6. září se bude od 11 hodin pouťová slavná mše svatá u kaple Anděla Strážce, celebrovat bude polničský rodák Miloslav Kabrda.

Kromě pouťových atrakcí na návsi se mohou lidé těšit i na fotbalová utkání.

Historie polničských železáren sahá až do roku 1409, kdy v obci pracovaly dva hamry. Další hamr vznikl u Nového rybníka v roce 1860, kde byl v provozu do roku 1876. Pod Železný rybníkem se nacházel další hamr. V obci stály od roku 1653 dvě vysoké pece s jedním komínem. K nim patřila kuplovna (tavná pec), cánhamr (výroba tyčového železa), puchýř (místo pro drcení železné rudy) a hospodářské budovy. K vytápění se používala rašelina z blízkého okolí.
Od roku 1838 vyráběly zdejší válcovny (walzwerk) koleje pro státy střední Evropy.

Od roku 1848 zde probíhala i výroba zbraní. Železárny byly největším podnikem v Čechách a vyráběly tyčové železo, mříže, zámečnické výrobky a od roku 1840 i vodovodní roury, které se dodávaly hlavně do Vídně a Brna. Polničské železárny získaly i řadu ocenění, např. v roce 1845 zlatou medaili na průmyslové výstavě ve Vídni, v roce 1837 stříbrnou medaili na výstavě v Praze.
Úpadek výroby se datuje do roku 1855 – nedostatek dřeva, dražší dovoz rudy, nástup minerálního uhlí, konkurence trhu, klesání cen železa. V roce 1859 válcovna vyhořela, v roce 1862 byla z ekonomických důvodů zastavena výroba a podnik byl v roce 1865 zrušen.

Foto: polnicka.cz
- red -Zpět nahoru na obsah...

Město Jihlava připravuje revitalizaci parku Smetanovy sady
Statutární město Jihlava připravuje revitalizaci parku Smetanovy sady v Jihlavě, aby lákal k aktivnímu užívání a lépe naplňoval současné a budoucí potřeby občanů i návštěvníků. Každý, koho budoucnost parku zajímá, může ovlivnit zadání pro architekty na veřejném setkání ve čtvrtek 10. září od 17 hodin divadle DIOD.
Proměna Smetanových sadů si klade za cíl park lépe připravit pro aktivní užívání širokou veřejností. Park je výjimečný svou polohou, nachází se blízko centra města a zároveň je součástí tzv. kulturně-vzdělávacího klastru, tedy území, kde se nachází množství kulturních a vzdělávacích institucí – Sokolovna s divadlem DIOD, Vysoká škola Polytechnická Jihlava (VŠPJ), kino Dukla, Pivovar, 5 středních škol, kostely sv. Ducha a apoštola Pavla a Horácký zimní stadion, na jehož místě vyroste nová Horácká multifunkční aréna. Projekt revitalizace (nebo česky znovuoživení) bude zaměřen jak na potřeby široké veřejnosti, tak na potřeby uživatelů těchto institucí, aby se stal skutečným srdcem území. Prvním krokem k revitalizaci parku bude zpracování architektonické studie, na jejímž základě bude následně zadána projektová dokumentace. Studie naváže také na projekt Horácké multifunkční arény, která bude mít do parku jeden ze vstupů a umožní přes areál arény propojení parku k VŠPJ na Tolstého ulici.

Zapojení veřejnosti

Zadání architektonické studie připravuje Útvar městského architekta od jara 2020, kdy začal sběr podkladů a příprava odborné části. Nyní přichází čas do přípravy zadání zapojit i občany, studenty, sportovce, podnikatele a další uživatele parku. Aby architekti znali pohled uživatelů, proběhne veřejné plánovací setkání, které se uskuteční ve čtvrtek 10. září od 17 do 19 hodin v divadle DIOD. Setkání bude věnováno dvěma důležitým tématům. Tím prvním je, jak uživatelé vnímají park v současnosti, jakých hodnot si cení a je vhodné je posílit a co naopak vnímají jako problém či překážku a v rámci revitalizace je třeba to řešit. Druhým důležitým tématem jsou nároky do budoucna, tedy pro jaké aktivity by park měl být zařízen, například piknik, místa pro práci u stolu apod. A jaký by měl mít charakter, třeba zda má být více společenský, přírodní, sportovní či úplně jiný. Setkání je příležitostí ovlivnit výsledek pro všechny, které park zajímá – ať už v něm sportují, kreslí nebo jím jen procházejí. Máte-li doma fotografie a obrázky z minulosti či ze situací, které Vás v parku zaujaly, vezměte je prosím s sebou, mohou být inspirací pro zadání i studii. Výstupy ze setkání budou podkladem pro práci architektů na studii a cílem bude podněty co nejlépe zapracovat.

Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   26. 10. 2020

• Tragický požár sudu na palivo v Moravci
• Lavičku Václava Havla v Jihlavě poškodil neznámý vandal; město podává trestní oznámení
• Primátorka Jihlavy Karolína Koubová musí do karantény
• Stavba na obchvatu Osové Bítýšky pokračuje i přes to, že osm dělníků je v karanténě
• Domov pro seniory v Reynkově ulici v Havlíčkově Brodě zasáhl Covid 19, potřebuje doplnit zdravotnický personál
• Z policejního deníku: dělostřelecký granát v nákladu dřeva; opilý řidič havaroval či opilec, který chtěl skočit z okna
• Na sociální sítě s jihlavským muzeem
• Nová naučná stezka provede zájemce Ranským polesím ve Žďárských vrších
• Dvaadvacetiletý muž z Pelhřimovska se v Jihlavě vloupal do čerpací stanice
• Řidič osobního auta se v Jihlavě zřítil s autem z mostu na cyklostezku

Neděle   25. 10. 2020

• Rozšířené návštěvní hodiny v období dušičkových svátků u urnového háje a rozptylové loučky u jihlavského krematoria
• Jihlavskou zoologickou zahradu nově obývá čája obojková
• Alej u Tří křížů v Novém Městě na Moravě bude připomínat Domácí hospic Vysočina
• Odběrové místo u jihlavské nemocnice bude přestěhováno do průjezdu mezi nemocnicí a Domem zdraví
• Z policejního deníku: krádež peněženky na ubytovně; krádež dřeva za 112 tisíc korun či silně opilý řidič v Třebíči

Sobota   24. 10. 2020

• Při nehodě traktoru na poli na Humpolecku zemřel muž
• Knihovna ve Velkém Meziříčí zavedla okénkovou půjčovnu
• Žďár nad Sázavou má babybox, již je plně funkční, slavnostně bude otevřen 6. listoapadu
• U silnice od Pelhřimova na Řemenov bylo vysazeno devětačtyřicet švestek
• Při zámeckých inventurách se počítaly peřiny i motyky

Pátek   23. 10. 2020

• Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě se nekoná, tak vzal na sebe podobu knihy Země skrytých úsměvů
• Václav Klaus ke skandálu ministra Prymuly
• Nadělte si pod vánoční stromek tygra, lva nebo třeba medvěda
• Charita v Třebíči zahájila službu Nákupy ohroženým, volat můžou na číslo 603 499 850
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje při činu; krádež platebních karet či řidič s třemi promile alkoholu
• Provoz na silnici I/37 od Ořechova na Křižanov bude řízen po dobu oprav kyvadlově

Čtvrtek   22. 10. 2020

• V trolejbusech a autobusech městské dopravy v Jihlavě začnou od pátku platit nová opatření
• Do židovské čtvrti v Třebíči budou moci vjet pouze její obyvatelé a podnikatelé
• V Dukovanech provádí mimořádnou údržbu hlavních cirkulačních čerpadel
• Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě v pátek končí
• Víte, že když jde o život přeparkovat nestihnete?
• Z policejního deníku: muž v Telči okradl svého známého či muž, který fyzicky napadl ženu
• Medvědi v táborské zoo marně vyhlíží návštěvníky
• Výzva praktických lékařů z Vysočiny: nepodceňujte náhlé změny svého zdraví
• Propadlé řidičské průkazy už ministerstva částečně tolerují; nejen jihlavskému odboru dopravy se tak ulevilo; v Jihlavě ve středu dokonce obsloužili všechny klienty
• V oblasti zabezpečení chat a chalup je stále co zlepšovat; letos policisté na Vysočině řešili 33 případů vloupání
• Na Staroměstském náměstí probíhal hlavně občanský protest proti vládě

Středa   21. 10. 2020

• Dětská hřiště a sportoviště nechá město Jihlava od čtvrtka 22. října otevřené
• Nevstupujte do nemocnice, pokud nemusíte
• Z policejního deníku: rvačka v Jihlavě; krádež čerpadla či hledaný muž skončil ve vězení
• V Prostředkovicích na silnici I/38 silničáři potrvá do pátku reklamační oprava, dopravu řídí semafory
• V Urbanově bouraly dva traktory, jeden řidič byl opilý
• Silnice I/38 mezi lokalitou u Vránů a křižovatkou Svatý Kříž na Havlíčkobrodsku se opravuje, provoz řídí semafory

Úterý   20. 10. 2020

• Krajské ustavující zastupitelstvo na Vysočině se posouvá, důvodem je přezkum voleb, který podala strana Pro TOP Vysočinu
• Policisté dopadli distributora pervitinu ze Žďárska
• Jihlavský magistrát zatím i přes vysokou nemocnost stíhá zajišťovat většinu agend, platit za komunální odpad zatím nelze
• Věž chrámu svatého Václava v Novém Veselí má dva nové zvony
• Z policejního deníku: nález munice na Žďársku; krádež stavebního materiálu, vloupání do kůlny či opilci na ulici
• Omezení MHD v Jihlavě už od středy 21. října
• Vyvěsme vlajky! aneb Český den s českými vlajkami NADĚJE
• Soud uložil přísný trest a opilého řidiče kamionu na pět ket vyhostil z České republiky

Pondělí   19. 10. 2020

• Jihlavská nemocnice omezuje ambulantní péči
• Silnice I/19 u obce Simtany na Havlíčkobrodsku by měla od počátku listopadu sloužit řidičům
• Opilá řidička se při nehodě s autem několikrát přetočila přes střechu
• Z policejního deníku: pokus o vloupání do garáže, poškození auta či agresivní opilec

Neděle   18. 10. 2020

• Požár Okříšek v roce 1903 a sbírka na pomoc postiženým
• Na zachraňování ježků je stále ještě čas, pomůžete úkrytem i přikrmováním
• Z policejního deníku: krádež peněženky s více jak 50 tisíci korunami; vloupání do kůlny; drogy a alkohol za volantem
• Zemřel bývalý starosta Pelhřimova František Kučera
• Židovský dům v Třebíči byl prohlášen za kulturní památku
• Ministerstvo zdravotnictví vydalo grafickou tabulku, která napoví rozdíl mezi covidem a chřipkou

Sobota   17. 10. 2020

• Nezahrávejme si s výrazem „osobní lockdown“
• Dukovany v rámci odstávky kontrolují i významné bezpečnostní systémy
• Z náměstí v Přibyslavi zmizel vrak auta
• Škola měšť., ochranná hráz proti germanisaci Okříšek
• Na Havlíčkobrodsku zemřela při požáru chalupy žena

Pátek   16. 10. 2020

• Starosta Velkého Meziříčí Alex Kaminaras má covid, zatím je bez příznaků
• Řidič s kamionem vjel v Okříškách na červenou na přejezd, policisté jej vypátrali
• Koalice Pro TOP Vysočinu podala návrh na neplatnost volby do krajského zastupitelstva
• Trojice křížů v Hrotovicích byla prohlášena za kulturní památku
• Pět řidičů se dřevem odmítlo najet na kontrolní váhy – dostali pokutu 30 tisíc korun
• Z policejního deníku: muž se chtěl vloupat do domu; poškození auta či opilci na ulici
• V Popicích u Jihlavy způsobil požár víceúčelového objektu předběžnou škodu 1,5 milionu korun
• Policisté zachránili muže, který chtěl skočit z dálničního mostu
• Dálnice D1 mezi exity 112 Jihlava a 119 Velký Beranov bude o víkendu zdarma, povede tudy objížďka

Čtvrtek   15. 10. 2020

• Na Karlově náměstí v Třebíči pokračuje archeologický průzkum
• Devět tisíc pět set čtyřicet čtyři
• Na silnici I/19 na Žďársku řídí kvůli opravám vozovky dopravu semafory
• Hřbitov na Karlově ve Velkém Meziříčí bude rozšířen, hospodářskou budovu čeká oprava
• Kolem Orlíku u Humpolce je nová turistická trasa pro vozíčkáře
• Muže, kteří se pokusili vloupat do prodejny, policisté dopadli
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil v cele; krádež peněženky; poškození aut
• V Pelhřimově si z nově vysazených stromků lidé sundají červené mašličky, připnou jméno dítěte a stromek bude jejich
• Policisté na Vysočině provedli ve středu 777 kontrol, zjistili 80 porušení mimořádných nebo krizových opatření
• Je tam práce jako na kostele...

Středa   14. 10. 2020

• Dopravnímu podniku v Jihlavě v nouzovém stavu výrazně klesají tržby, je nucen redukovat spoje
• Školní jídelny v Jihlavě vaří, výdejní doba jídelen je omezená
• Podpořte zvířata v táborské zoo, doneste jim kaštany a žaludy; děti i nadále za jejich tašku získají volnou vstupenku
• Z policejního deníku: rvačka dvou recidivistů v Jihlavě; žena neposlala zaplacené zboží; hledaný muž putoval do vězení
• V Herálci na Žďársku hrozí povodeň, Svratka se blíží ke třetímu stupni povodňové aktivity
• Nejsme ve válce, nepotřebujeme drakonická opatření
• Havlíčkobrodská nemocnice od pátku pozastavuje specializované ambulance, od pondělí pak plánované operace
• MHD v Havlíčkově Brodě jezdí jako o prázdninách
• Určené školy vykonávající péči o děti v době nouzového stavu

Úterý   13. 10. 2020

• Na Vysočině se nakazilo covidem 350 lidí, devět zemřelo
• Jihlava spouští mapu nouzového stavu, dobrovolnické centrum i péči o děti třeba zdravotních sestřiček
• Galerie, muzea, hrady Roštejn a Kámen a také Horácké divadlo jsou pro veřejnost zavřené
• Horní část parkovacího domu v Žižkově ulici v Havlíčkově Brodě slouží řidičům, směrem k Sázavě roste další parkoviště
• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo osm hroznýšů madagaskarských
• Z policejního deníku: řidič v Telči se dopustil trestného činu i přestupků; vloupání do domu či neplatiči alimentů
• Kamion vjel v Okříškách na přejezd v době, kdy se začaly spouštět závory, policie hledá svědky této události
• Muž našel v lese u Jam dělostřelecké granáty
• Lidé v Přibyslavi o víkendu krouhali a šlapali zelí, zdravou přílohu na zimu

Pondělí   12. 10. 2020