Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 2.9 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Dožínková kytice, cimbálová muzika, zemědělská a hasičská technika či jarmark - to vše nabídne v Jihlavě Den otevřených památek
Třicátý ročník Dne otevřených dveří památek se letos opět uskuteční společně s jedenáctým ročníkem Dne zemědělců, potravinářů a venkova z Vysočiny. Brány významných jihlavských památek se pro návštěvníky zdarma otevřou v sobotu 5. září. Doprovodný program na náměstí nabídne jarmark nebo výstavy zemědělské či hasičské techniky.
Počet významných míst, které lze zdarma na Den otevřených dveří památek v Jihlavě navštívit, každoročně stoupá. Mezi ty nejvýznamnější pro letošní 30. ročník patří například nově opravený krov kostela sv. Jakuba Vyššího, historická budova radnice, kde současně probíhá i výstava historických fotografií Před branami města, nebo Jihlavské podzemí i s krytem civilní obrany. Na 5. září je připraven také program na Masarykově náměstí, a to v rámci 11. ročníku Dne zemědělců, potravinářů a venkova Kraje Vysočina.

„Osobně bych doporučoval se při Dni otevřených dveří památek zaměřit také na movité památky, které budou díky otevřeným dveřím nemovitých památek přístupné a lze si je prohlédnout. Konkrétně například v kostele svatého Ignáce se nachází sousoší Jihlavská pieta, které je zapsané na seznamu movitých národních kulturních památek,“ pozval náměstek primátorky pro oblast Městské památkové rezervace Martin Laštovička.

Slavnostní zahájení proběhne v sobotu 5. září v 10 hodin ráno, kdy bude primátorkou města za tance souboru Pramínek Jihlava předána dožínková kytice. Kromě památek si budou návštěvníci v rámci Dožínek prohlédnout na Masarykově náměstí také zemědělskou techniku nebo vybavení dobrovolných hasičů z Bedřichova v Jihlavě, kterým bude při zahájení předán požehnaný prapor.

Hudební doprovod bude i tentokrát plný tance a tradičních krojů. Již od dopoledne bude probíhat přehlídka krojovaných dechových hudeb, a to například v podání Cimbálové muziky Aleše Smutného s Karlem Hegnerem, či kapel Vrchovanka, Krajanka nebo Žadovjáci.

Samozřejmostí je jarmark, ukázky dobových řemesel, řezbářská show nebo venkovní hry pro děti dospělé, kteří se budou moci podívat také na makety hospodářských zvířat v životní velikosti nebo se projet na živém poníkovi ze Zámecké stáje Plandry.

Některé instituce navíc pořádají speciální prohlídky s komentáři – zpoplatněné či zdarma. Veškeré informace lze najít na: https://jihlava.cz/den-otevrenych-dveri-pamatek/d-540799 nebo pak na letáčku, který je k dostání na turistickém nebo městském informačním centru v historické budově radnice na Masarykově náměstí.

„Na tuto akci bude navazovat další významná událost – Výroční konference Sdružení historických měst a sídel Čech, Moravy a Slezska, která se uskuteční 15. a 16. října. Třídenní program bude věnovaných přednáškám či workshopům na téma Revitalizace historických center,“ doplnil Martin Laštovička.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Ovčí kadeřník ostříhal vzácnou novinku v táborské zoo: světlou verzi bretaňských skřítků
Velmi vzácné kusy ovce ouessantské obohatily stádo kopytníků v zoologické zahradě v Táboře. Po nezbytné karanténě za nimi přijel i „kadeřník“, který ostříhal srst, aby jim v horkých letních dnech nebylo trýznivé vedro.
Ovšem mýlil by se ten, kdo by si snad myslel, že ovčí „kadeřník“ zvládl zvířata také obarvit nebo jim udělal aspoň tzv. přeliv. Nové ovce ouessantské v táborské zoo totiž mají světlou srst zcela přirozeně. Světlá barva rouna je u bretaňských skřítků velmi vzácná, podle odhadů má jen jedno zvíře z deseti tuto světlou barvu. Drtivá většina ovcí ouessantských bývá černá. A těm světlým se říká rovněž „bretaňský skřítek“, jako tmavé variantě tohoto plemene, které pochází z Ostrova Ouessant při pobřeží Bretaně (Francie).

Ovce ouessantské váží kolem 15 až 18 kilogramů, výška těla dosahuje cca 50 centimetrů. Toto vůbec nejmenší ovčí plemeno na světě je velmi odolné a spásá i takové rostliny, kterými jiná hospodářská zvířata opovrhují – tedy i velmi nekvalitní trávu. Dožívají se 10 až 12 let.

Foto: Václav Kučera/ZOO Tábor
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Stará odpočívka u dálnice D1 na pomezí Pelhřimovska a Benešovska poslouží po opravě motoristům
Několik let uzavřená malá odpočívka Studený u dálnice D1 na 70,1 kilometru ve směru na Brno na pomezí Pelhřimovska a Benešovska poslouží po rekonstrukci k parkování nákladním i osobním autům či autobusům. Do provozu by měla být uvedena v příštím roce na počátku prázdnin. Uvedl to mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martin Buček.
Odpočívka není napojena na inženýrské sítě, ale je na ní studna, která poslouží pro zásobování vodou. Elektřina sem bude přivedena v rámci rekonstrukce, aby mohlo být vybudováno veřejné osvětlení pomocí LED svítidel. Koncepce osvětlení odpočívky je navržená ve spolupráci s Odbornou skupinou pro světelné znečištění České astronomické společnosti, aby nedocházelo ke světelnému smogu.
"Realizována bude rovněž změna dispozice odpočívky, aby při dodržení normových požadavků mohla být navýšena kapacita stání, zejména pro nákladní auta. Celkem je počítáno parkovacími místy pro 12 nákladních a 26 osobních vozidel, dva autobusy a tři pro vozidla s přívěsem, karavany či obytné vozy. Chybět nebude ani kontrolní stanoviště Policie ČR. Rekonstrukce zahrnuje rovněž nové povrchy, odvodnění s instalovaným odlučovačem ropných látek. Od dálnice bude prostor odpočívky oddělen 3,2 metrů vysokou gabionovou zdí v délce 328 metrů", vysvětlil M. Buček.

Odpočívka bude vybavena sociálním zázemím, které bude řešeno korporátní toaletou, tedy prefabrikovanou stavbou s automatickými toaletami, 44 lavičkami, sedmi lavičkami se stolem, 24 odpadkovými koši a čtyřmi posilovacími fitness prvky. Odpočívka bude mít rovněž kamerový dohled a systém pro sledování obsazenosti stání pro nákladní vozidla. Tyto data se budou přenášet do dálničního informačního systému (DIS), kde budou zpracována, vyhodnocena a dále poskytnuta řidičům.

"Na odpočívce ze sedmdesátých let minulého století jsou nyní osazovány žulové obruby, probíhá výstavba bariérové gabionové stěny, navážení a úprava štěrkodrtě", doplnil mluvčí.
Náklady na celou stavbu dosáhnou výše 57,839 milionů korun bez DPH.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zpronevěra peněz, vloupání do garáže či obtěžující opilec
Dvaačtyřicetiletá žena na Polensku v rámci svého zaměstnání vybírala za doručené zásilky na dobírku finanční hotovost. Od dubna do června ve čtyřech případech převzala od příjemců zásilek peníze, které si ale ponechala a použila pro svoji potřebu. Získala tak neoprávněně přes deset tisíc korun. Policejní inspektor tak ženě z Pelhřimovska na základě trestního oznámení sdělil podezření ze spáchání přečinu zpronevěry. Informovala o tom policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Muž z Jihlavy dluží na výživném přes dvacet tisíc korun
Vyživovací povinnost na sedmiletého chlapce neplní od loňského podzimu osmatřicetiletý muž z Jihlavy. Měsíčně má platit přes dva tisíce korun a celkově tak dluží více než dvacet tisíc korun. "Policisté na základě shromážděných důkazů sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení", uvedla mluvčí J. Kroutilová.

Opilý muž obtěžoval kolemjdoucí v Jihlavě na parkovišti, skončil na záchytce
Opilý muž obtěžoval v úterý 1. září kolem půl sedmé večer na parkovišti v ulici Havlíčkova v Jihlavě hlukem a vulgárními výrazy kolemjdoucí. "Přivolaní policisté zjistili, že muž byl opilý, nebyl schopen samostatné chůze, odmítal spolupracovat a ke svému okolí se choval agresivně. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 2,77 promile alkoholu", uvedla mluvčí s tím, že policisté jej odvezli vystřízlivět na záchytku. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Recidivista ukradl v Třebíči na Karlově náměstí v obchodě parfém
Ze spáchání trestného činu je podezřelý jednačtyřicetiletý muž, který sebral v prodejně v Třebíči zboží za jeden tisíc korun. "Jedná se o recidivistu, v minulosti byl již za majetkovou trestnou činnost odsouzen, z věznice, kde si odpykal trest odnětí svobody, byl propuštěn letos v červnu. Přesto v úterý 1. září v prodejně na Karlově náměstí odcizil po desáté hodině dopoledne parfém a z místa utekl", uvedla J. Kroutilová s tím že přivolaní strážníci podezřelého muže vypátrali a poté směřoval na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů. Muž je podezřelý spáchání přečinu krádeže, případ policisté prověřují.

Pachatel poškodil v Havlíčkově Brodě vchodové dveře, škoda je přes 30 tisíc korun
Neznámý pachatel v ulici Beckovského v Havlíčkově Brodě poškodil u jedné z budov dvoukřídlé vchodové dveře, čímž majiteli způsobil škodu přes třicet tisíc korun. K případu došlo v době od odpoledních hodin pátku 28. srpna do šesté hodiny ráno pondělí 31. srpna. "Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci a po pachateli pátrají. Tomu za takový trestný čin hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Neznámý pachatel v Rynárci sebral z garáže horské jízdní kolo
Pelhřimovští policisté prověřují případ vloupání do garáže, ke kterému došlo v době od čtvrtka 27. srpna do večerních hodin pondělí 31. srpna v obci Rynárec. "Dosud neznámý pachatel vnikl v době od čtvrtka 27. srpna do večerních hodin pondělí 31. srpna v Rynárci u Pelhřimova na pozemek u domu, násilím se vloupal do garáže, odkud sebral horské jízdní kolo Olpran žluté barvy. Majiteli způsobil škodu předběžně kolem pěti tisíc korun", uvedla mluvčí. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže a po pachateli pátrají. Za takový trestný čin lze uložit až dvouletý trest odnětí svobody.

Devatenáctiletý řidič vozu Alfa Romeo měl pozitivní test na drogy
Devatenáctiletý řidič, který jel v úterý 1. září kolem půl šesté večer po ulici Pražská v Pelhřimově v autě Alfa Romeo, měl pozitivní test na opiáty. "Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. V další jízdě již pokračovat nesměl", uvedla S. Rázlová s tím, že muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Skauti obnovili v Balinském údolí kříž
Tuto sobotu jsme podruhé obnovili náš dřevěný skautský kříž, který byl poprvé vztyčen 21. srpna 1992 na rozcestí, kde vyvěrá studánka s názvem Sabinka. Do Balinského údolí jej přinesli tehdejší členové našeho 12. Katolického oddílu prof. Bedřicha Krejčího společně se skauty ze Střelic a Francie, kteří společně tábořili u Uhřínova.
Založení kříže bylo jednou z prvních akcí od sametové revoluce, kdy začala opět fungovat činnost katolického oddílu. V historii jsme skautský kříž obnovili již jednou, a to v roce 2005.

Obnovu jsme začali v kostele sv. Mikuláše, kde proběhlo požehnání kříže z rukou P. Karla Adamce. Poté jsme jej společnými silami donesli do Balinského údolí, kde proběhla mše svatá s Vladimírem Vojtěchem Záleským – přezdívkou Šagim, který byl u obnovení 12. Katolického oddílu prof. Bedřicha Krejčího a vztyčení našeho prvního skautského kříže. Nový kříž jsme vztyčili na původní místo. Přáli bychom si, aby kříž vyzařoval do světa jako symbol duchovních hodnot, bez kterých by skauti nebyli opravdovými skauty. Až budete mít cestu kolem, nezapomeňte se zastavit.
Petr KEJDAZpět nahoru na obsah...

Jihlavská nemocnice se připravuje na podzim a na pacienty, kteří si přijdou osobně ověřit, co je trápí. Chřipka, nebo covid-19?
Jihlavská nemocnice se připravuje na podzim a na pacienty, kteří si přijdou do nemocnice osobně ověřit, co je vlastně trápí. Chřipka, nebo covid-19? Nejen v počátečních fázích se tyto dvě nemoci velmi těžko rozlišují. Řada lidí, která začne pociťovat příznaky, nezavolá praktickému lékaři, jak by měla, ale přijde rovnou do nemocnice. To zatěžuje nemocniční lékaře, kteří by měli řešit až těžké případy. S příchodem podzimních viróz a chřipek čekají jihlavští zdravotníci, že takových případů řádově přibude a lidé se zkrátka i přes veškerá doporučení zajdou osobně zeptat, vyšetřit a otestovat.
„Naše nemocnice je na covid-19 uzpůsobena už od března. Tehdy jsme přípravu na očekávanou pandemii nepodcenili, rozdělili nemocnici na zelené a červené zóny, červenou napojili přímo na místnost se zobrazovacími technikami, takže jsme schopni okamžitě rozeznat covidovou pneumonii (zánět plic). Vyčlenili jsme personál, lůžka, odběrové místnosti, infekční oddělení, ventilátory a připravili se na masivní nápor pacientů,“ říká MUDr. Lukáš Velev, MHA, ředitel nemocnice Jihlava. „Toho jsme se nakonec a naštěstí nedočkali. K dnešnímu dni se celkem u nás léčilo 19 pacientů, z toho 4 v intenzivní péči. K obávanému zahlcení systému zatím nedošlo.“

Náklady na uzpůsobení nemocnice včetně provozu odběrových míst pro testování a další náklady na zdravotnický personál, například pro nepřetržité třídění pacientů před vstupem do nemocnice a měření teploty, dosáhly k dnešku přibližně 9 milionů korun. „Jenom zajištění ochranných pomůcek by nás stálo asi 100 000 korun denně, naštěstí byly v době krize přidělovány ze státních rezerv. Nyní ale už kupujeme za svoje. Zároveň poklesly výnosy, a to přibližně o 70 % v průběhu měsíců březen–květen. Kvůli očekávané pandemii jsme překládali operace, především ortopedické, například náhrady kloubů, ale i další alespoň krátkodobě odložitelné,“ doplňuje MUDr. Velev. Za to, že je nemocnice i přes nečekanou situaci v celkem dobré kondici, vděčí racionálnímu hospodaření v dobách před krizí.

„Vyhledáváme aktivně nové léky, především ty, které umí nahradit originální, jimž skončila patentová ochrana, a další výrobci tak dostanou zelenou vyrábět je také. Například v našem gastroenterologickém, revmatologickém či dermatologickém centru léčíme vhodné pacienty biosimilárními přípravky, tedy novými verzemi existujících biologických léků, u nichž vypršela patentová ochrana. Cena tzv. biosimilars je řádově nižší a jejich vlastnosti se shodují s originálními biologiky. Léčbu tak navíc zpřístupňujeme mnohem většímu počtu pacientů v kraji, než by dříve bylo možné,“ pokračuje ředitel jihlavské nemocnice.

Rozumné hospodaření tak nemocnici podrží v péči o pacienty s chřipkou či s nemocí covid-19, které čekáme během podzimu a zimy. Nemocnice má také rozvojové plány. Konkrétně výstavbu nového pavilonu s oddělením pro dlouhodobě nemocné pacienty. „Plánujeme vybudovat bezbariérové a pro pacienty přátelské prostředí. Se stavbou bychom měli začít v roce 2021–2022. Do staré budovy by se pak přesunula administrativa a IT oddělení,“ plánuje MUDr. Velev. Oddělení by mělo pojmout 75 lůžek následné péče, z toho 15 paliativních. Dalších 25 lůžek by sloužilo rehabilitaci a 18 pacientům na hemodialýze apod.
Ivana ŠALBABOVÁZpět nahoru na obsah...

Pozdně renesanční freska na domě v Pelhřimově je zrestaurovaná
Freska na arkýři domu čp. 10 na Masarykově náměstí v Pelhřimově pochází pravděpodobně ze 16. nebo 17. století. Mimo jiné jsou na ní patrné i části gotického města, lodi s plachtami a postavy, vykládající z lodi balíky. Během srpna ji společně se slunečními hodinami na Jihlavské bráně opravili restaurátoři Marek Fexa a akademická malířka Jana Šimáčková.
Zmíněnou fresku se zhruba před čtyřiceti lety podařilo zachránit díky pelhřimovskému restaurátorovi Jaroslavu Bendovi. Malba byla objevena v roce 1981 při opravách fasády a zobrazovala figury vojáků v nadživotní velikosti, bohužel nešetrným otloukáním omítek se z figur zachovaly pouze fragmenty. „Dnes by to byl výjimečný objev, bohužel tenkrát se tomu nevěnovalo moc pozornosti, protože se s opravou spěchalo. Já jsem se tehdy zasadil o to, aby byl zachován aspoň fragment té fresky, která je na arkýři. To se také podařilo, takže dnes tu máme fragment malby, kterou byla kdysi pravděpodobně pokryta minimálně čelní strana domu do náměstí", uvedl Jaroslav Benda.

Na fresce pocházející pravděpodobně ze 16. nebo 17. století jsou mimo jiné patrné i části gotického města, lodi s plachtami a postavy, vykládající z lodi balíky. To může podle Jaroslava Bendy poukazovat na minulost domu, ve kterém podle některých informací působila v 17. století obchodnice s kávou. Každopádně dnes je díky uvedeným zásahům na domě opět k vidění fragment pozdně renesanční malby, vypovídající o tom, jak byl kdysi dům barevně proveden.

V domě sídlí Turistické informační centrum.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Na silnicích Vysočiny zemřelo za prvních osm měsíců letošního roku při nehodách třiatřicet osob
Policisté v Kraji Vysočina od začátku letošního roku do konce srpna vyšetřovali celkem 2 986 dopravních nehod, což je pokles o pět procent - tedy o 142 dopravních nehod méně než za stejné období roku 2019.
Při letošních dopravních nehodách zemřelo celkem 33 osob, což je pokles ve srovnání se stejným obdobím roku 2019. Bezprostředně při nehodě zemřelo letos 30 osob a další tři lidé zemřeli na následky zranění ve zdravotnickém zařízení. Loni za osm měsíců roku zemřelo na silnicích našeho kraje celkem 38 osob – 33 bezprostředně při nehodě a dalších pět na následky zranění. Celkem 64 osob bylo těžce zraněno – představuje to mírný pokles o jednu těžce zraněnou osobu a 778 dalších účastníků bylo zraněno lehce – o 88 lehce zraněných méně, což představuje pokles o deset procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Ve 125 případech policisté při vyšetřování dopravní nehody zjistili, že některý z účastníků byl pod vlivem alkoholu. Další tři řidiči byli v době nehody pod vlivem jiných omamných a psychotropních látek.

Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a na ostatním majetku dosáhla částky 196 662 000 korun. Mezi nejčastější příčiny dopravních nehod v letošním roce patří nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost, nedání přednosti v jízdě, nedodržení bezpečnostní vzdálenosti (souvisí především s kolonami vozidel před uzavírkami na silnici kvůli opravnám) a předjíždění. Velmi výrazný nárůst jsme zaznamenali v počtu dopravních nehod, které jsou nezaviněné řidičem - jedná se především o střety vozidla s lesní zvěří. Těchto nehod jsme za osm měsíců zadokumentovali celkem 1 124, což představuje celkem 37 procent z celkového počtu dopravních nehod.

Foto: HZS Kraje Vysočina
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   27. 11. 2020

• V centrální laboratoři třebíčské nemocnice provádějí PCR testy díky nově vybudované PCR laboratoři
• Zvířecí osazenstvo táborské zoo rozšířil pár ovcí kamerunských
• Rekonstrukce dálničního mostu Vysočina ve Velkém Meziříčí je dokočena
• Téměř dvě stovky lidí čekalo na zakoupené zboží marně
• Z policejního deníku: obtěžující opilci či opilý řidič boural
• Spojů MHD v Jihlavě od pondělí 30. listopadu zase pojede víc
• Zájemce o štěně rasy Jack Russell se stal obětí podvodníka
• Podvodníci se vydávají za lékaře i americké vojáky; virtuální přátelství na sociálních sítích může lidi finančně zruinovat
• Kriminalisté na Žďársku dopadli tři muže, kteří distribuovali drogy

Čtvrtek   26. 11. 2020

• Havlíčkobrodská porodnice umožní od pondělí návštěvy tatínkům i partnerům na oddělení šestinedělí
• Odběrový tým záchranářů je v provozu již téměř devět měsíců
• Z policejního deníku: krádež zboží v obchodním domě, vloupání do garáže či muž, který lákal z ženy peníze
• Policisté pátrají po totožnosti zavražděného muže, jehož tělo bylo loni nalezeno na Havlíčkobrodsku a prosí o pomoc veřejnost

Středa   25. 11. 2020

• Vzdušný prostor Dukovan a Temelína chrání nový laserový systém, zachytí i letící dron
• Tři krále možná v ulicích nepotkáte, přesto koledovat budou
• Z policejního deníku: poškození nápojových automatů; vloupání do auta či bourající opilý řidič
• Na budově jihlavské nemocnice se ve čtvrtek 26. listopadu rozzáří Světlo lékařům
• Zájemci se mohou stát kmotry zraněných a ohrožených zvířat v záchranné stanice v Pavlově
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci při hledání totožnosti dvou mužů a žen z fotografie
• Kriminalisté dopadli recidivistu, který ukradl peněženku s finanční hotovostí a doklady
• Policisté zadrželi další tři migranty, muži riskovali život, cestovali na podvozku zahraničního návěsu

Úterý   24. 11. 2020

• Na jihlavském náměstí stojí vánoční strom, letos bude nazdobena i radnice
• Nevíte co pod stromeček? Nadělte mimořádné zážitky v táborské zoo
• Silniční meteorologické stanice- významný prvek zimní údržby
• Jihlava pošle na podporu stanice v Pavlově, která se zabývá záchranou poraněných volně žijících živočichů, 10 tisíc korun
• Z policejního deníku: útočné granáty a rozbušky na dně rybníka; devítiletý chlapec se našel v pořádku či posprejovaný vlak
• Ledová kalamita na trolejích trolejbusových drah: V Jihlavě dnes ráno trolejbusy měly zpoždění až přes sto minut!
• Humpoleckým Vánocům 2020 září hvězda: Na programu jsou třeba zimní promítání, adventní koncerty jinak, procházky městem i vánoční soutěže
• Všech pět krajských nemocnic na Vysočině je připraveno začít s plánovanými operacemi
• Od letecké katastrofy vrtulníku u Rudíkova na Třebíčsku uplynulo 12. září osmačtyřicet roků
• Druhý blok Dukovan po odstávce opět dodává elektřinu
• Nemocnice v Jihlavě chce pacientům pod stromeček opět nadělit Vánoční pokoj
• Do pomoci třebíčské nemocnici se zapojila i lékařka z Německa

Pondělí   23. 11. 2020

• Novoměstská Horácká galerie se dočká depozitářů a provozního zázemí
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; obtěžující opilec skončil na záchytce či cizinec bez řidičáku v Jihlavě
• Výstava ARTUR MAGROT - CANIS LUPUS je prezentována on-line, potrvá do 3. ledna

Neděle   22. 11. 2020

• Rozsvícení vánočního stromu ve Velkém Meziříčí budou moci lidé sledovat třeba na webu radnice
• Z policejního deníku: vandalové na hřbitově v Telči; krádež věcí ze stodoly či opilá řidička, která v Jihlavě narazila do několika zaparkovaných aut

Sobota   21. 11. 2020

• Hnízdění chráněných druhů ptáků v lesích na Vysočině v roce 2020

Pátek   20. 11. 2020

• V sobotu 21. listopadu mohou lidé na Vysočině v obchodních domech nakoupit zboží do potravinové banky
• Sovice sněžní v táborské zoo se už nemůže dočkat prvního sněhu
• Jihlavský magistrát od pondělí 23. listopadu rozšiřuje úřední hodiny
• Z policejního deníku: nález tříštivotrhavého granátu; poničení auta či dopadení distributora drog
• Africká vesnice Matongo v jihlavské zoologické zahradě má novou rákosovou střechu
• Co patří do krmítka? Poradíme, jak na zimní přikrmování

Čtvrtek   19. 11. 2020

• Tajemství plzeňských interiérů Adolfa Loose: Dále do světa
• Vlci arktičtí v táborské zoo si nízké teploty užívají
• Z policejního deníku: zloděje věcí za 30 tisíc policisté dopadli či agresivní opilec skončil na záchytce
• Muže, který okradl v Humpolci mladou dívku o mobil, policisté zadrželi
• Na Vysočině zadrželi policisté rakouský autobus s 21 muži s tureckými pasy; v Měříně zadrželi tři Maročany

Středa   18. 11. 2020

• Na Třebíčsku srazila auta dva chodce, oba utrpěli zranění
• V Hamrech nad Sázavou na silnici I/19 dělníci budují propustky odvodnění, sjezdy k domům a namontují zábradlí
• Novým hejtmanem Vysočiny je Vítězslav Schrek z Jihlavy
• Armáda v nemocnici v Třebíči bude pomáhat hlavně u ležících pacientů s polohováním
• Z policejního deníku: ztracená seniorka nalezena v pořádku; recidivista zmlátil muže či opilí a zdrogovaní řidiči
• Pacientům s dechovou nedostatečností v havlíčkobrodské nemocnici pomáhají přístroje od dárců

Úterý   17. 11. 2020

• V jihlavských ulicích se objevila vánoční výzdoba, strom na náměstí bude z nedalekých Dvorců
• Luteránské gymnázium ve Velkém Meziříčí vlastní umělecká rodina Kodetů, plánuje tam otevřít muzeum
• V Nové Brtnici na Třebíčsku hořel rodinný dům, škoda je jeden milion korun
• Při nehodě osobního auta u Římova na Třebíčsku utrpěli dva lidé zranění

Pondělí   16. 11. 2020

• V Jihlavě při příležitosti státního svátku zazní z amplionů Modlitba pro Martu
• Skalnatý svah v Mlýnské ulici v Jihlavě bude zajištěn
• Do pelhřimovské a třebíčské nemocnice nastoupí na pomoc armáda
• Nemocnice v Havlíčkově Brodě a kaplička v Antonínově Dole svítí purpurově za Děti do dlaně
• S podzimním počasím přicházejí časté mlhy, řidiči proto musí být mnohem opatrnější
• Z policejního deníku: krádež věcí z domu za více jak 25 tisíc či opilci a bez řidičáku za volantem
• Při střetu dvou osobních aut u Třebelovic se nikdo nezranil
• Český rozhlas opět potěší dříve narozené; začíná 4. ročník Ježíškových vnoučat
• V Pelhřimově se vánoční strom i výzdoba rozsvítí v neděli 29. listopadu, letos kvůli covidu bez lidí

Neděle   15. 11. 2020

• Mezi osadami Dvorek a Uhry u Přibyslavi byl vztyčen kovaný kříž
• Z policejního deníku: krádež nářadí z kontejneru a chalupy, krádež skútru a kola či zdrogovaný šofér bez řidičáku
• Vodní ptáci v jihlavské zoologické zahradě mají novou zimní ubikaci
• Požár chaty v Jihlavě napáchal škodu z 350 tisíc korun

Sobota   14. 11. 2020

• Občanská poradna v Havlíčkově Brodě slaví 20 let svého působení
• Výstava Vůně medu letos v Novém Městě na Moravě nebude, zájemci si však mohou med zakoupit v klubovně včelařů
• Ve Staré Říši shořel zahradní domek, jeden člověk utrpěl zranění a skončil v nemocnici
• Požár chaty ve Velkém Meziříčí napáchal škodu za 400 tisíc korun, nikdo nebyl zraněn

Pátek   13. 11. 2020

• Dálnice D1 od Devíti křížů po Ostrovačice bude o víkendu uzavřena
• Zemřela jedna z posledních pamětnic třebíčského ghetta
• Potravinová sbírka se bude konat v sobotu 21. listopadu, třebíčská charita bude v Tescu v Jihlavě
• Stavba přeložky silnice I/37 obchvatu u Osové Bítýšky bude zazimovaná, práce budou pokračovat na jaře
• Medvědi bratři v táborské zoo bojují o jídlo, ale vždy se nakonec dohodnou
• Z policejního deníku: bitka cizinců před ubytovnou; vloupání do chaty či opilý cizinec s padělanými doklady
• Havlíčkobrodští policisté dopadli dvaadvacetiletého muže, který se vloupal do auta a způsobil škodu za více jak 30 tisíc korun
• Odbahněné Strachovské rybníky v Pelhřimově oživí okrasné ryby
• Jihlava si připomene předčasně narozené děti; mariánský sloup a dům kultury se rozzáří do purpurové barvy

Čtvrtek   12. 11. 2020

• Česká centra ve světě připomenou výročí J. A. Komenského, na Slovensku dokonce přímo na Komenského náměstí
• Z policejního deníku: krádež peněženky; muž nevrátil nalezenou peněženku; vloupání do chalupy či bouračka opilého řidiče
• Šerpa vynesl k soše Radegasta rekordní náklad vážící 256 kg
• Mobilní buňka u vchodu do jihlavské nemocnice změří teplotu a vydezinfikuje; využívá ji i veřejnost
• Policisté na Vysočině odhalili sedm Srbů, kteří vstoupili na naše území neoprávněně
• V Havlíčkově Brodě funguje odběrový stan sedm dní v týdnu, v nemocnici je nejvytíženější JIP a ARO

Středa   11. 11. 2020