Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 3.9 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Velké Meziříčí se o víkendu ocitne na počátku 17. století, přijede i vojevůdce Albrecht z Valdštejna
V časech renesance, třicetileté války a Albrechta z Valdštejna se ve dnech 4. - 5. září ocitne Velké Meziříčí, kdy se ve městě zjeví šlechtici, kejklíři či mušketýři.
Páteční program na Náměstí začne v půl osmé večer verbovaním domobrany vojenskou patrolou, pokračovat bude pochodňový průvod na zámek, potrestání zběhů a na závěr ohňová show.

Sobotní program začne v půl desáté dopoledne a účinkující se na pódiu na zámeckém nádvoří budou střídat až do 18 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na kejklíře, komediální šermířské přestavení, dobovou kapelu, ukázky historických tanců či scénický šerm.
U stánků si zase budou moci prohlédnout zručnou práci řemeslníků.

V 11 hodin přijede do města slavný vojevůdce Albrecht z Valdštejna, který však byl poté, kdy upadl v nemilost císařskými důstojníky úkladně zavražděn.

Pro příznivce zbraní a vojska, pro které bude připravena oblíbená vojenská šarvátka v zámeckém parku.

Interiér zámku, kde se během slavností konají běžné prohlídky expozic, bude pro veřejnost běžně otevřen, aby však nedocházelo k většímu shromažďování osob, uzavřen bude výstavní sál.

Z důvodu konání historických slavností na zámku bude až do neděle 6. září otevřena vyhlídková věž kostela svatého Mikuláše na Náměstí.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Špatné zprávy pro sýčky. Zemědělci mohou opět používat jed Stutox
Nejčernější obavy ornitologů se naplnily. Zemědělci opět mohou trávit hraboše jedem Stutox II. Povolení dnes vydal Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) podřízený ministerstvu zemědělství. Česká společnost ornitologická se domnívá, že rozhodnutí je výsměchem nedávno schválenému záchrannému programu pro kriticky ohroženého sýčka.
Pro tuto malou sovu, která se hraboši živí a polyká je vcelku, jsou hlodavci přiotrávení Stutoxem snadnou kořistí a zároveň extrémním nebezpečím, přímo směřujícím k vyhynutí této malé sovy, které u nás zbývá posledních 100-130 párů.

„Největší nebezpečí hrozí sýčkům v jádrové oblasti na pomezí středních a severních Čech, kterým se letos velmi dařilo právě díky nadměrnému množství hrabošů. Vyvedli rekordních 95 mláďat,“ vysvětluje Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO.

Pro tuto kriticky ohroženou sovu přitom ministerstvo životního prostředí k 20. srpnu 2020 spustilo záchranný program. Nyní, o dva týdny později, ministerstvo zemědělství povolilo používat Stutox II, který sýčky ohrozí. „Resorty spolu o situaci nejednaly a není vůbec nastavený způsob, jak sýčky ochránit. Rozhodnutí ÚKZÚZ je pouze výsměchem schválenému záchrannému programu. Pokud sýčky otrávíme, je zbytečné pro ně vyvěšovat budky a dělat další opatření. Stát se není schopen domluvit sám se sebou,“ komentuje Vermouzek.
Věra SYCHROVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Ve Štokách pod silnicí I/38 probíhá oprava propustků, kyvadlový provoz by měl skončit v polovině září
Pod silnicí I/38 v úseku Havlíčkův Brod-Jihlava u obce Štoky probíhá od července stavební úprava dvou propustků dešťové vody. Doprava je zde vedena jedním jízdním pruhem, ve kterém momentálně neprobíhají stavební práce, a kyvadlový provoz je v úseku asi 600 metrů řízen světelnou signalizací. Semafory by měly být z vozovky odstraněny v polovině září. Uvedl to mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martin Buček.
Jak M. Buček informoval, na základě usnesení vlády je tato část silnice určena pro přepravu nadměrných a těžkých nákladů v souvislostí s možnou budoucí výstavbu nových jaderných zdrojů v lokalitách Temelín a Dukovany a proto je potřeba tuto trasu stabilizovat. V případě propustků se jedná o zvýšení jejich nosnosti a odvodňovací kapacity.

"Stavební práce pokračují podle schváleného harmonogramu. Aktuálně probíhají finální práce na samotných propustcích a v druhém zářijovém týdnu by se měly dokončovat práce na vozovce. Po pokládce obrusné vrstvy, plánované na konec příštího týdne v závislosti na klimatických podmínkách, se předpokládá demontáž dočasného dopravního omezení. Kolem poloviny záři by tak již řidiči mohli tímto úsek projíždět bez čekání na semaforech", vysvětlil mluvčí M. Buček s tím, že ačkoliv se zde i poté bude nadále pracovat, očekávají se pouze krátkodobá omezení nutná pro provedení dokončovacích prací, která by neměla plynulost dopravy výrazně ovlivnit.

Foto: ilustrační

Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Vysočinou prochází hlavní evropské rozvodí, je tu zmapováno třiadvacet pramenů
Na Vysočině je zmapováno Českým hydrometeorologickým ústavem celkem 23 pramenů a tento počet není úplný, protože některé prameny vysychají v posledním období dlouhotrvajícího sucha. Nejvíce pramenů je na Jihlavsku a Žďársku. Zajímavý pramen je z Radostínského rašeliniště, který zásobuje vodou povodí Sázavy, a nachází se v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy. Území Vysočiny je pramennou oblastí významných českých a moravských řek a prochází jím hlavní evropské rozvodí. Do Severního moře odvádějí povrchovou vodu řeky Doubrava, Sázava a Želivka, na opačnou stranu do Černého moře odvádějí povrchovou vodu řeky Svratka, Oslava, Jihlava, Rokytná a Moravská Dyje.
Převážná část kraje leží v mírně teplé oblasti a podle dlouhodobého teplotního normálu (stanoveného v letech 1981–2010) je průměrná roční teplota 7,4 °C. „V roce 2018 však dosáhla průměrná teplota 9,3 °C a v roce 2019 9,1°C. Obdobná změna nastala se srážkami, jejichž dlouhodobý normál je 673 mm a v posledních letech 2018 dosáhl pouze 514 mm a v roce 2019 648 mm. Přesto některé prameny našich významných řek jsou stále dostatečně vydatné a nevysychaly ani v posledních letech s nízkými srážkami", uvedl radní Martin Hyský pro oblast životního prostředí a zemědělství.

Nejdelší řeka na Vysočině je Sázava, která měří 225 km a její pramen lze nalézt na Žďársku v lesním porostu rodinného majetku Kinských v Lesním hospodářském celku Kinský Žďár nad Sázavou, v úseku zvaném Borky v nadmořské výšce 757 m. n. m. Kolem pramene se nachází smrkový porost s bukem lesním, jedlí a dalšími dřevinami. V nejbližším i vzdáleném okolí pramene lesnicky hospodaří společnost Kinský Žďár, a. s., která už desetiletí intenzivně pracuje na změně dřevinné skladby s cílem zakládání druhově pestrých lesů s využitím podrostního způsobu hospodaření a zajišťuje takto různověký porost, který je více odolný kůrovcové kalamitě.

Dalším významným pramenem je Svratka na Žďársku v lesním porostu s názvem úseku Žákovice, který je stále vydatný bez ohledu na dešťové srážky a také zde se hospodaří podrostním způsobem a vnáší se výchovnými zásahy dřeviny buku a jedle mezi smrky.
Skutečný pramen Svratky je pod Fryšavským kopcem a asi 1200 metrů jižně od Stříbrné studánky, která je často mylně označovaná za pramen Svratky. V blízkosti se nachází přírodní rezervace Žákova hora. Pramen se nachází v nadmořské výšce 772 m. n. m. a nedaleko po proudu Svratky se nachází zajímavé místo – Sražená voda. Tam mlynáři přepouštěli umělým kanálem vodu ze Svratky do Stržského potoka (tehdy Sázavy) přes rozvodí Černého a Baltského moře.

Třetím významným pramenem Žďárska je Doubrava, jejíž prameniště je v rašeliništích Velkého Dářka, proto má voda ve svých počátcích tmavou rašelinnou barvu. Nachází se v nadmořské výšce 635 m. n. m. a pramen je obklopen smrkovým porostem.

Řeka Jihlava je významná i jako záložní zdroj pitné vody a její pramen najdeme za obcí Jihlávka při silnici do Počátek, kdy nás za zatáčkou silnice ukazatel upozorní „Pramen řeky Jihlavy 300 m“. Polní cestou dojdeme pod kopec Lísek a pramen najdeme po levé straně cesty v olšovém remízu. Jedná se o vydatný pramen 0,75 l za vteřinu v nadmořské výšce 680 m. n. m. v okrese Jihlava.

Z vodohospodářského hlediska je ovšem nejvýznamnější pramen řeky Želivky, který vyvěrá pod názvem Hejlovka jihovýchodně od osady Vlásenice - Drbohlavy, na Českomoravské vrchovině, asi 10 km jižně od Pelhřimova. Přesněji se pramen řeky nachází pod Bukovým kopcem v nadmořské výšce 677,3 m. n. m. Zároveň je řeka Želivka levostranným a celkově největším přítokem řeky Sázavy. Řeka je známá svou čistotou a kvalitou vody a je důležitým zdrojem pitné vody ve vodní nádrži Švihov pro Prahu, část Středočeského kraje a Kraje Vysočina.

„Svých vodních zdrojů si na Vysočině vážíme a snažíme si zachovat jejich kvalitu, vydatnost a čistotu nejen regulací v rámci správních řízení, ale i finančními prostředky ve Fondu Vysočiny v dotačních titulech Stavby ve vodním hospodářství, Projektová příprava ve vodním hospodářství a Hospodaření v lesích,“ uzavřel radní Martin Hyský.









Eva NEUWIRTHOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Klíšťová encefalitida: za srpen na Vysočině nárůst o dalších pětatřicet procent
Zatímco do konce června bylo v České republice zaznamenáno 158 případů klíšťové encefalitidy, v červenci přibylo dalších 208 případů a v srpnu 222. Vysočina se na počtu případů od začátku roku podílí 74 pacienty a je v republice na 2. místě v počtu případů. Celorepublikově se počet případů meziročně zvýšil o třetinu, na Vysočině to bylo dokonce o 80 %. Proti klíšťové encefalitidě existuje očkování, které ale v České republice využívá jen 29 %.
Počet případů může do konce roku vzrůst až o 80 %
Sezona klíšťové encefalitidy není ještě zdaleka za námi. Klíšťata jsou aktivní až do doby, kdy teploty klesnou pod 5 stupňů Celsia. To ukázal i loňský rok, kdy bylo do 31. srpna zaznamenáno 430 případů klíšťové encefalitidy a 2 312 případů lymeské borreliózy. Do konce roku se ale tato čísla zvýšila ještě o 80 % u klíšťové encefalitidy (na 774 případů) a o 68 % u lymeské borreliózy (na 4 105 případů). Na očkování přitom ještě není pozdě.

Klíšťová encefalitida celostátně za leden - srpen: 588
Klíšťová encefalitida celostátně za srpen: 222

Klíšťová encefalitida Vysočina za leden - srpen: 74
Klíšťová encefalitida Vysočina za srpen - 19

Zpráva SZU: klíšťata jsou i v parcích a na zahradách
„Ohniska klíšťové encefalitidy se vyskytují v biotopech se smíšenými a listnatými porosty, jednak v přírodě, v lokalitách s bujnou vegetací, na okrajích lesů, u vodních ploch a toků, ale i v blízkosti lidských obydlí, v parcích a zahradách,“ uvádí se ve zprávě o epidemiologické situaci klíšťové encefalitidy v ČR v roce 2019 (SZÚ). MUDr. Jan Kynčl, Ph.D., jeden z autorů zprávy, dále říká: „Česká republika aktuálně patří k zemím s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy v Evropské unii, počty hlášených případů navíc mají rostoucí trend. Proočkovanost obyvatel ČR proti klíšťové encefalitidě je jen 29 %. V sousedním Rakousku, kde byla podobná situace jako v ČR, proběhla rozsáhlá vakcinace proti klíšťové meningoencefalitidě, a nyní je počet hlášených případů zhruba pětkrát nižší.“

Proč je klíšťová encefalitida tak nebezpečná?
Zatímco lymeská borrelióza, další onemocnění přenášené klíšťaty, je způsobena bakteriemi, lze ji tedy úspěšně léčit antibiotiky a při včasné léčbě zůstávají pacienti zcela bez následků, klíšťová encefalitida je virové onemocnění. Antibiotika tedy žádný efekt nemají a léčba se proto zaměřuje výhradně na tlumení projevů nemoci (horečka, bolest, zvracení, zmírnění otoku mozku). S původcem nákazy si musí poradit organismus sám – ne vždy je ale tento boj úspěšný. Následkem infekce tak může být trvalá invalidita, nebo dokonce smrt.

Očkování – pojišťovny přispějí na podzim i na začátku roku
Na rozdíl od borreliózy existuje u klíšťové encefalitidy očkování, které je k dispozici celoročně. I nyní lze ještě zabránit podzimní nákaze, protože ochranu je možné očekávat 14 dní po aplikaci 2. očkovací dávky. Čekání do zimních měsíců se nemusí, jak ukazují případy nakažených, vyplatit.

Dospělí i děti se mohou nechat očkovat u svého praktického lékaře nebo v očkovacím centru. Cena jedné dávky vakcíny je zhruba 900 korun, na očkování přispívají zdravotní pojišťovny až do výše 1500 korun ročně. Výhodou počátku očkování na podzim je přitom nejen samotná ochrana před nákazou, ale také fakt, že při základním schématu (3 dávky) je možné využít příspěvek pojišťovny jak letos, tak příští rok. Přeočkování probíhá jednou dávkou po 3 až 5 letech.
Eva KLOUČKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Koronavirus na jihlavském magistrátu i v elektrárně v Dukovanech
Na jihlavském magistrátu byl zaznamenán první případ onemocnění COVID-19 mezi zaměstnanci. Další výskyt nákazy se projevil také u jednoho zaměstnance elektrárny v Dukovanech; další čtyři nakažení jsou z dodavatelských firem.
Na magistrátu v Jihlavě jsou nyní zpřísněna hygienická opatření. "Důsledně dezinfikujeme budovu i kliky všech pracovišť. Žádáme každého, kdo vstupuje do budov úřadu, aby důsledně dodržoval hygienická opatření, aby měl zakrytá ústa a nos nejlépe rouškou, aby dodržoval rozestupy a aby používal dezinfekci", informoval mluvčí jihlavské radnice Radovan Daněk.
Doplnil, že zatím je omezen pouze provoz matriky a to ve vydávání matričních dokladů, především rodných listů pro nově narozené děti. "Zároveň vyzýváme návštěvníky úřadu, aby se snažili co nejvíc věcí vyřídit online, prostřednictvím telefonů a internetu a na naše pracoviště vstupovali skutečně jen v nejnutnějších případech", dodal mluvčí.

Při vstupu do elektrárny v Dukovanech je měřena všem pracovníkům i návštěvníkům teplota. Zaměstnanci si musí zakrývat ústa a nos za pomoci roušek, ústenek nebo jiných ochranných prostředků. Každý před vstupem nebo vjezdem do elektrárny musí projít bezkontaktním měřením tělesné teploty a desinfekcí rukou
Provoz zařízení není podle mluvčího elektrárny Jiřího Bezděka ohrožen ani omezen.

Celkový počet osob s prokázanou nákazou na Vysočině (stav 2.9., 18.15 hodin): 772 - 31
z toho v okrese Jihlava: 228 - 4
z toho v okrese Havlíčkův Brod: 199 - 1
z toho v okrese Pelhřimov: 59 - 1
z toho v okrese Třebíč: 146 - 15
z toho v okrese Žďár nad Sázavou: 140 - 10
Počet platných karantén vydaných KHS: 50
Počet osob indikovaných KHS k testování: (stav od 22.3.2020 18:00): 21776 - 246
Počet vyléčených potvrzených případů onemocnění: 516 - 14
Počet zemřelých potvrzených případů onemocnění: 15 - 0
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: žena nadýchala 4,58 promile, vloupání do kůlny či neplatič alimentů
Značně opilá žena, která policistům nadýchala 4,58 promile, ležela ve středu 2. září před polednem na zemi v parku Smetanovy sady v Jihlavě. Schopná nebyla ani vstát. Policisté ji odvezli na záchytku k vystřízlivění. Žena je podezřelá ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Neznámý pachatel se vloupal v Henčově do kůlny
Neznámý pachatel se vloupal v době od pátku 28. srpna do pondělního odpoledne v Henčově u Jihlavy přes plot do rekreačního domku do kůlny, odkud si odnesl křovinořez a kanystr s pohonnými hmotami, čímž způsobil škodu za necelé čtyři tisíce korun. "Případ policisté prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody, po pachateli a ukradených věcech pátrají", uvedla mluvčí J. Kroutilová.

Šestatřicetiletý muž neplatí výživné, dluží třicet tisíc korun
Šestatřicetiletý muž z Třebíčska je podezřelý ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy. "Od loňského podzimu si neplní vyživovací povinnost na šestiletou dceru, na kterou má měsíčně platit tři tisíce korun. Celkově již dluží třicet tisíc korun", informovala mluvčí J. Kroutilová. Policisté na základě shromážděných důkazů sdělili šestatřicetiletému muži podezření ze spáchání trestného činu.

Řidič v Jihlavě byl pod vlivem alkoholu, nadýchal 1,3 promile
Osmačtyřicetiletý řidič auta VW Polo v Jihlavě v ulici Brněnská nadýchal ve středu 2. září kolem půl desáté večer policistům 1,3 promile alkoholu. "Opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla J. Kroutilová. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Alkohol za volantem v Žirovnici na Pelhřimovsku
Řidič pod vlivem alkoholu byl přistižen ve středu 2. září před druhou hodinou odpoledne v ulici v ulici Nová v Žirovnici v osobním autě Peugeot. "Devětatřicetiletý řidič nadýchal 0,36 promile alkoholu. Také opakovaná měření byla pozitivní, proto mu další jízdu policisté na místě zakázali", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Muž má zákaz řízení na šestatřicet měsíců, přesto jezdí
Ve středu 2. září kolem jedné hodiny odpoledne zastavili chotěbořští policisté na silnici druhé třídy u Chotěboře na Havlíčkobrodsku osobní auto Škoda, jehož řidičem byl třiačtyřicetiletý muž. "Provedenou lustrací policisté zjistili, že muž má od letošního února vyslovený zákaz řízení na šestatřicet měsíců. Další roční zákaz mu byl uložen v říjnu loňského roku", uvedla S. Rázlová s tím, že v jízdě již muž pokračovat nesměl. Svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, za což lze uložit až dvouletý trest odnětí svobody.

Muž má zákaz řízení na půl roku, přesto usedá za volant
Pelhřimovští policisté zastavili ve středu 2. září kolem půl jedenácté dopoledne na ulici Tylova osobní auto Toyota. "Provedená lustrace ukázala, že třiačtyřicetiletý řidič má od července letošního roku vyslovený zákaz řízení motorových vozidel na dobu šesti měsíců. Policisté muži na místě další jízdu zakázali", informovala S. Rázlová. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí, za což lze uložit až dvouletý trest odnětí svobody.




Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Cyklisté už podesáté šlápnou do pedálů a pomohou nemocným dětem v jihlavské nemocnici
Letos se opět pojede tradiční charitativní cyklojízda Na kole dětem Vysočinou. V sobotu 12. září může každý vyjet na kole a pomoci. Tradičně se startuje v Telči na náměstí, polovina trasy je v Jihlavě a závěr je opět v Telči.
Cíl cyklojízdy je nejenom udělat něco pro své tělo, ale také pomoci dětem. Dobrovolným příspěvkem totiž můžete pomoci hospitalizovaným dětem v jihlavské nemocnici. V čele peletonu pojede tradičně Josef Zimovčák. Ujet stejně jako vždy nemusíte celý úsek, ale třeba jen Vámi vybranou trasu.

Trať v celkové délce 77 kilometrů vede přes Třešť, Jihlavu, Batelov, Řásnou a končí opět v Telči. Startuje se tradičně v 10 hodin dopoledne z náměstí Zachariáše z Hradce v Telči. Celou trasu střeží policisté a připravené je občerstvení. Trasu zvládnou jak senioři, tak děti. „Je to vždy příjemný výlet, na který se těší celé naše oddělení,“ zve primář dětského oddělení Martin Zimen.

Výtěžek z akce bude věnován pediatrickému oddělení Nemocnice Jihlava a nadačnímu fondu Na kole dětem na podporu onkologicky nemocných dětí. Registrace je možná na stránkách www.nakoledetemvysoc… do pátku 6.září, kde získáte také další aktuální informace. Elektronická registrace je z důvodu lepší organizace před startem, zúčastnit se můžete i bez ní. Těšíme se na všechny účastníky!

"Doufám, že co do počtu účastníků, tak i do výše vybraného finančního obnosu letošní ročník ty minulé předčí, a že si to společně užijeme. Počasí je objednáno," říká s úsměvem patron projektu Josef Zimovčák.

Více zde: https://www.nakoledetemvysoc…

Monika ZACHRLOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Zbytek roku bude pro řadu firem kritický, kvůli Covid-19 může letos být až o čtvrtinu více insolvencí
Počet firem v insolvenci letos ve světě vzroste o 26 %. Vyplývá to z odhadů úvěrové pojišťovny Atradius, která očekává, že ve druhé polovině roku bude podniků v problémech přibývat ještě rychleji než dosud. Důvodem jsou především dopady pandemie Covid-19 na světovou ekonomiku, v jejichž důsledku se všechny hlavní ekonomiky kromě Číny letos dostanou do recese. Hloubka i doba trvání hospodářského propadu bude dána schopností jednotlivých zemí zvládnout zdravotní stránku pandemie i bez toho, aby bylo nutné výrazněji omezovat chod ekonomiky.
Podle hlavního ekonoma pojišťovny Atradius Johna Loriého zatím tempo růstu počtu firem v insolvenci brzdí různá vládní opatření. „Jde například o úpravy lhůt či limitů pro podávání insolvenčních návrhů, mimořádná moratoria chránící dlužníky, dočasné omezení možností věřitelů vynutit úpadek, nebo poskytnutí dostatečné finanční podpory, jež hrozící bankrot oddálila. S tím, jak budou programy podpory postupně končit, by se nicméně měl počet podání rychle navyšovat,“ odhaduje Lorié.

Dopady koronaviru v Evropě by měly být podle očekávání výraznější v jižních zemích, jež se obvykle více spoléhají na cestovní ruch. Jedná se například o Španělsko, Itálii, Francii, Portugalsko či Řecko. Největší propad HDP v Evropě se očekává v případě Velké Británie, a to kvůli přísnější izolaci a pokračující nejistotě ohledně brexitu.

Naopak státům jako je Německo, Dánsko, Rakousko nebo Nizozemsko se daří i díky nižší závislosti na turistice zvládat dopady nové infekce o něco lépe. Jejich ekonomiky se také lépe adaptovaly na omezení volného pohybu lidí či společenského kontaktu. Česká republika patří podle ředitelky tuzemské pobočky

pojišťovny Atradius Markéty Stržínkové mezi země, ve kterých panuje ohledně budoucího vývoje velká nejistota. „Skutečný stav ekonomiky se ukáže až v příštích měsících s ukončováním vládních programů podpory. Příliš důvodů k optimismu ale nevidím. Kromě oborů přímo zasažených restriktivními opatřeními, jako jsou cestovní ruch či letectví, považujeme za nejvíce ohrožené také sektory dopravy a automobilového průmyslu, které se potýkaly s problémy již před krizí. Naději na zlepšení situace navíc nedává ani poslední vývoj epidemiologické situace doma i v zahraničí,“ říká Stržínková.

Příznivější vyhlídky než většina evropských zemí, mají v oblasti HDP státy jako USA, Japonsko nebo Austrálie. Ani firmám z těchto zemí se však potíže nevyhnou. Spojené státy spolu s Hongkongem a Tureckem dokonce podle odhadů zažijí jeden z největších nárůstů insolvencí na světě. Zvýšení insolvenčního rizika hrozí i Japonsku poté, co tam tlak na ekonomický růst vedl k předčasnému zrušení ochranných opatření. Austrálie, jež je pro mnoho zemí svými opatřeními proti šíření nákazy příkladem, se pak může potýkat s latentními dopady v oblasti cestovního ruchu. Hrozí jí tak větší nárůst platební neschopnosti firem v roce 2021.
Monika STRAKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Výstava pelhřimovských rekordů ve Valdštejnské zahradě na Malé Straně v Praze
Výstava 30 let pelhřimovských rekordů s podtitulem přes Pelhřimov do České knihy rekordů v sídle Senátu ve Valdštejnské zahradě v Praze potrvá do 1. října.
Expozice nabízí fotografický průřez z let 1990 – 2020 s více než třemi sty fotografiemi, zachycujícími unikátní okamžiky, kdy vznikaly rekordy posléze Agenturou Dobrý den zapsané do České knihy rekordů, vznikl jako připomínka letos nekonaného jubilejního 30. mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Věřili byste, že lze vytvořit Karlštejn z chlebového těsta? Víte, že na pelhřimovském náměstí padlo už hodně přes tisíc českých rekordů a že je tam vystavena nejmenší jezdecká socha na světě? Napadlo by vás, že někdo může mít vlasy dlouhé 213 cm nebo knír s rozpětím 123 cm? Tušili jste, že fotbalový turnaj s nejdelší tradicí (v historii české kopané) se každoročně hraje na Vysočině? Uměli byste si představit, jak asi mohl vypadat největší dort, když vážil 1550 kg? Nebo rekordní pralinka, která měla přes tři čtvrtě metráku? A víte, kdo všechno z významných osobností byl uveden do Rekordmanské síně slávy?
Pokud alespoň v některých případech odpovídáte slůvkem NE, tak to jste ještě nebyli v Muzeu rekordů a kuriozit v Pelhřimově nebo na velké retrospektivní výstavě s podtitulem 30 let pelhřimovských rekordů ve Valdštejnské zahradě v Praze na Malé Straně.
Miroslav MAREK



Zpět nahoru na obsah...

Policisté dopadli zloděje, který v Humpolci bral nářadí, rybářské náčiní i kola
Policisté dopadli dvaačtyřicetiletého pachatele, který se vloupal do domů v Humpolci a na Humpolecku. Úřadoval hlavně v noci sebral věci v hodnotě kolem šedesáti tisíc korun. Téměř třiceti tisícová škoda byla vyčíslena na poškození objektů nebo jejich součástí. Muž byl obviněn ze spáchání tří trestných činů.
"Policisté si pro muže došli ještě v ten samý den, co navštívil cizí garáž, kde se pokusil odcizit elektrické kolo v hodnotě kolem osmdesáti tisíc korun", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

"Muž je obviněný z toho, že ve středu 26. srpna v časných ranních hodinách vnikl na pozemek u novostavby rodinného domu v Humpolci, kde se násilím dostal do stavební buňky. Odtud si odnesl páčidlo a pracovní oděvy. Dále pokračoval k budově restauračního zařízení, vypáčil vstupní dveře a vnikl do vnitřních prostorů. Odnesl si finanční hotovost. Svoji výpravu zakončil ještě v dřevěné boudě na pozemku novostavby, kde odcizil nářadí. V ten samý den, tentokrát krátce před půlnocí, se opět v Humpolci vloupal do stavební buňky, odkud si odnesl elektrickou vrtačku a pákové nůžky", popsala zlodějovy činy mluvčí. Doplnila, že následně směřoval k jedné z garáží, kde ze zaparkovaného auta odnesl rybářské náčiní. V garáži se ještě pokusil odcizit elektrické jízdní kolo. Řetězový zámek, kterým bylo zajištěné, však zloději nedal šanci. Škodu však způsobil poškozením rámu kola a zámku, když se ho snažil odstranit.

Policisté na místech činů provedli ohledání, zajistili stopy a vše zadokumentovali. Intenzivním prověřováním se jim ve spolupráci s kriminalisty podařilo pachatele vypátrat. Podezřelého muže zadrželi ve čtvrtek 27. srpna v dopoledních hodinách na Humpolecku. Část odcizených věcí policisté zajistili a vrátili zpět jejich majitelům. „Dvaačtyřicetiletý muž byl obviněn ze spáchání trestných činů krádeže, a to jak dílem dokonaným, tak ve stadiu pokusu, dále přečinů poškození cizí věci a porušování domovní svobody,“ uvedl plk. Mgr. Bc. Luboš Jakoubek, zástupce ředitele územního odboru Pelhřimov.

Obviněný muž je trestně stíhaný na svobodě a za uvedenou trestnou činnost mu hrozí až pětiletý trest odnětí svobody.

- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024

• 14. březen 1939 - Poslední večerní "křty" jihlavských Židů
• Psychologická pomoc pro rodičky a maminky nejen v šestinedělí v havlíčkobrodské nemocnici
• Z policejního deníku: nehoda si vyžádala dva zraněné, řidič nadýchal téměř 1,5 promile

Středa   13. 3. 2024