Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 4.9 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině počet nakažených covidem stoupá
Za posledních čtyřiadvacet hodin se na Vysočině nakazilo 41 lidí. Je to nejvíce za uplynulé dny.
Nejvíce nakažených, celkem šestnáct, je na Pelhřimovsku. Je to kvůli domovu seniorů v Humpolci, kde se nakazilo čtrnáct klientů a čtyři zaměstnanci. Dvě nakažené klientky jsou v nemocnici.

Dalších třináct je na Třebíčsku, kde podle hygieniků ještě doznívají nákazy ze společenských akcí.

Na Jihlavsku přibylo osm nemocných, na Žďársku čtyři a na Havlíčkobrodsku nikdo.

Celkový počet osob s prokázanou nákazou: 833 - 41
z toho v okrese Jihlava: 236 - 8
z toho v okrese Havlíčkův Brod: 199 - 0
z toho v okrese Pelhřimov: 76 - 16
z toho v okrese Třebíč: 171 - 13
z toho v okrese Žďár nad Sázavou: 151- 4

Počet platných karantén vydaných KHS: 49
Počet osob indikovaných KHS k testování: (stav od 22.3.2020 18:00) : 22514 - 419
Počet vyléčených potvrzených případů onemocnění: 543 - 16
Počet zemřelých potvrzených případů onemocnění: 15 - 0
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Na dálnici D1 bouraly dva náklaďáky, jedna osoba utrpěla zranění
Na dálnici D1 na 139,5 kilometru mezi Velkým Meziříčím a Stráneckou Zhoří ve směru na Prahu havarovala v pátek 4. září krátce před pátou hodinou odpoledne dvě nákladní auta.
Na místě nehody zasahovali hasiči z Velkého Meziříčí, kteří vyprostili zraněnou osobu a záchranářům asistovali při jejím ošetření.

Poté hasiči zajistili vozidla proti požáru a zlikvidovali uniklé pohonné hmoty.

Jeden jízdní pruh byl po celou dobu uzavřen, na místě se tvořily kolony.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Psi v ohrožení! Úřad až do konce roku umožnil genocidu zvířat na polích
Pejskaři, dávejte si velký pozor! Až do konce roku hrozí vašim psům při pohybu v přírodě nebezpečí, že se otráví! Pokud s nimi chodíte na procházky do polí a občas je pouštíte na volno, riskujete u svých čtyřnohých přátel otravu jedem nastraženým na hraboše. Až do konce letošního roku totiž mohou někteří zemědělci nastražovat na polích jed Stutox II, který má hubit přemnožené hlodavce. Umožní jim to Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ), který vydal po dohodě s ministerstvem zemědělství nařízení o mimořádném použití toxické látky na zemědělských plochách, které platí od 3. září až do 31. prosince.
Odpovědné úřady povolí žadatelům při splnění určitých podmínek, aby vkládali zvýšené dávky životu nebezpečné látky přímo do nor, a vybraným uživatelům zemědělských ploch povolí také plošný rozhoz Stutoxu II. Od nesmyslného nařízení neodradily úředníky ÚKZÚZ ani tragické zkušenosti z minulých let. Například poté, co povolili rozhoz tohoto jedu vloni v létě (a rozhodnutí platilo pouhý týden, protože po tlaku veřejnosti bylo zrušeno), nacházeli lidé hlavně na Moravě desítky mrtvých zajíců, bažantů, čápů, racků a dalších zvířat, kteří mnoho hodin umírali v neskutečných křečích a bolestech. Pitvy uhynulých těl následně prokázaly otravu jedem Stutox II. Letos se lokality s přemnoženými hraboši nacházejí podle vyjádření ÚKZÚZ hlavně ve Středočeském a v Ústeckém kraji.

Nechce se mi věřit, že se odpovědní úředníci nepoučili. Že znovu umožňují genocidu zvířat při plošném použití nebezpečného jedu ve volné přírodě, kde se pohybují zvířata včetně vzácných druhů. Také psi a lidé včetně dětí budou až do konce roku opakovaně vystavováni riziku vážného poškození zdraví – i oni se mohou stát obětmi arogance úředníků, kteří se údajně snaží chránit úrodu hospodářů. To všechno za situace, kdy ministerstvo zemědělství zveřejnilo aktuální údaje, že sklizeň obilovin je letos nejvyšší za poslední čtyři roky, přičemž meziročně stouply hektarové výnosy obilí o osm procent. Nezbývá mi, než se zeptat: Opravdu jsou hraboši přemnožení tak, že ničí zemědělcům úrodu? Kde vlastně jsou ty škody, které polní hlodavci údajně páchají, když výnosy jsou letos vyšší než v předcházejících letech?
Evžen KORECZpět nahoru na obsah...

V domově pro seniory v Humpolci je covid-19
V domově pro seniory v Humpolci na Pelhřimovsku onemocnělo koronavirem jedenáct klientů jednoho oddělení a také jedna zaměstnankyně. Na nezbytně nutnou dobu byly v domově v Lužické ulici ukončeny návštěvy a zavedena zpřísněná hygienická opatření.
Během následujících dní bude postupně protestována minimálně dvacítka zaměstnanců a všichni klienti příslušného oddělení.

"Zdravotní stav většiny klientů domova je dobrý, nemoc probíhá s mírnými až zanedbatelnými příznaky, pouze dvě klientky musely být k dnešnímu dni hospitalizovány. Také proto je úkolem vedení domova i zřizovatele všemi dostupnými způsoby provoz prozatím zachovat v režimu, který doporučí krajská hygienická stanice", uvedla krajská mluvčí Jitka Svatošová.

Zaměstnanci domova byli vybaveni ochrannými pomůckami, kterými je domov na pokyn zřizovatele dostatečně předzásoben. Zaměstnanci v ostatních provozech pracují v obvyklém režimu, byli o situaci informováni, stejně jako rodiny klientů z provozu Lužická. Zákaz návštěv se však vztahuje na všechna pracoviště domova, tedy i na pracoviště Máchova. Zaměstnanci jednotlivých pracovišť se v rámci předepsaných směn nepotkávají.

V péči domova je nyní celkem 162 klientů, jejichž průměrný věk je 82 let. Domov funguje na dvou adresách, a to ulice Máchova – kapacita 88 klientů a ulice Lužická – kapacita 74 klientů. Patří k největším na Vysočině.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež mobilu v trolejbusu či štěkající opilec
Neznámý pachatel okradl v sobotu 29. srpna mezi sedmou a osmou hodinou ráno v Jihlavě v trolejbusu cestujícího o mobilní telefon. Muž měl mobilní telefon uložený v kapse bundy, kterou měl na sobě oblečenou. Cestoval na lince směřující od autobusového nádraží na ulici Březinova. Mobilní telefon muži v nestřeženém okamžiku odcizil pachatel a způsobil mu tak škodu za necelých dvacet tisíc korun. Policisté po pachateli i ukradeném telefonu pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Podvodníkovi, který nabízel zboží, ale pak nic neposlal, naletěla i žena z Jihlavska
Policisté zahájili trestní stíhání devatenáctiletého muže z Hodonínska, který nabízel na internetu podvodně k prodeji zboží. Obviněn byl ze spáchání přečinu podvodu. "Muž inzeroval prostřednictvím internetového portálu nabídky prodeje herních konzolí a mobilního telefonu. Na nabídky reagovalo pět osob z různých částí republiky, včetně ženy z Jihlavska. Požadované peníze prodejci poslali na bankovní účet, zboží se ale nedočkali. Podvodník jim nevrátil ani peníze a na urgence již nereagoval. Celkově si přišel na bezmála patnáct tisíc korun", popsala záležitost policejní mluvčí Jana Kroutilová. Po přijetí oznámení začali policisté případ prověřovat, shromáždili důkazy a na jejich základě poté zahájili trestní stíhání devatenáctiletého muže. Případ dále vyšetřují.

Šestašedesátiletý muž dluží jedenáctiletému synovi na výživném 70 tisíc korun
Šestašedesátiletý muž z Třebíčska neplatí od roku 2015 alimenty na svého jedenáctiletého syna. "Měsíčně má platit přes dva tisíce korun, v daném období ale částku hradil pouze nepravidelně. Na výživném dluží celkem sedmdesát tisíc korun", uvedla mluvčí J. Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Opilý muž v Pelhřimově ležel v trávě a štěkal, skončil na záchytce
Ve středu 2 září kolem půlnoci ležel v trávě před jednou z provozoven v Pelhřimově opilý muž a štěkal. "Přivolaní policisté devětačtyřicetiletému muži, který ležel na trávě, nebyl schopen samostatné chůze a neorientoval se v času ani prostoru dali dýchnout a naměřili mu tak hodnotu 2,70 promile alkoholu", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová s tím, že policisté muže zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Jednadvacetiletý muž řídil pod vlivem drog
Ve čtvrtek 3. září kolem půl druhé ráno zastavili havlíčkobrodští policisté v ulici Lidická osobní auto BMW, jehož řidičem byl jednadvacetiletý muž. "Test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami vykázal pozitivní výsledek na amfetamin. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. V další jízdě již pokračovat nesměl a je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy", uvedla mluvčí S. Rázlová.

Jízda pod vlivem alkoholu a v době zákazu
Policisté z obvodního oddělení v Bystřici nad Pernštejnem kontrolovali ve čtvrtek 3. září kolem sedmé hodiny ráno na ulici Zahradní osobní automobil Škoda, jehož řidičem byl jednapadesátiletý muž. "Provedená lustrace ukázala, že muž má od konce listopadu roku 2019 vyslovený zákaz řízení motorových vozidel, a to na dobu dvou let. Také dechová zkouška byla u řidiče pozitivní a naměřená hodnota činila 1,42 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 1,24 a 1,31 promile. V další jízdě již muž pokračovat nesměl", informovala mluvčí. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinů ohrožení pod vlivem návykové látky a maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Za uvedenou trestnou činnost lze uložit až dvouletý trest odnětí svobody.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Puma v táborské zoo se občas proměňuje ve zvědavou Kelišku
Kdyby někdo vyhlásil soutěž o nejzvědavější zvíře v ZOO Tábor, měla by velkou šanci na dobré umístění i puma americká, která se jmenuje Líla.
Tato kočkovitá šelma ladných pohybů se po většinu dne tváří jako ušlechtilé zvíře a pomalými, rozvážnými pohyby dává najevo, že patří k „honoraci“. Občas ale dává průchod i prachobyčejné zvědavosti. Jakmile se u jejího výběhu zastaví návštěvníci, kteří ji něčím zaujmou, odloží Líla svou bohorovnou masku a promění se ve zvědavého tvora, který by se klidně mohl ucházet o titul Keliška roku. Často si návštěvníky prohlíží ze všech stran, ovšem dělá to velice nenápadně – tedy nestoupne si k plotu a neciví na ně, ale krouží kolem oplocení a zcela nenápadně si přitom příchozí prohlíží. Jen opravdu pozorní návštěvníci dokáží z jejího zdánlivě nevšímavého výrazu vyčíst, že ji něco hodně zaujalo a donutilo ji to vstát z místa a začít to zkoumat.

Puma americká žije v Severní a Jižní Americe – vyskytuje se na území od severu Kanady až po jih jihoamerického kontinentu. Patří k ohroženým druhům zvířat, je zapsána na světovém seznamu CITES (Mezinárodní úmluva o obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin).

Foto: Václav Kučera/ZOO Tábor
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   21. 10. 2020

• V Urbanově bouraly dva traktory, jeden řidič byl opilý
• Silnice I/38 mezi lokalitou u Vránů a křižovatkou Svatý Kříž na Havlíčkobrodsku se opravuje, provoz řídí semafory

Úterý   20. 10. 2020

• Krajské ustavující zastupitelstvo na Vysočině se posouvá, důvodem je přezkum voleb, který podala strana Pro TOP Vysočinu
• Policisté dopadli distributora pervitinu ze Žďárska
• Jihlavský magistrát zatím i přes vysokou nemocnost stíhá zajišťovat většinu agend, platit za komunální odpad zatím nelze
• Věž chrámu svatého Václava v Novém Veselí má dva nové zvony
• Z policejního deníku: nález munice na Žďársku; krádež stavebního materiálu, vloupání do kůlny či opilci na ulici
• Omezení MHD v Jihlavě už od středy 21. října
• Vyvěsme vlajky! aneb Český den s českými vlajkami NADĚJE
• Soud uložil přísný trest a opilého řidiče kamionu na pět ket vyhostil z České republiky

Pondělí   19. 10. 2020

• Jihlavská nemocnice omezuje ambulantní péči
• Silnice I/19 u obce Simtany na Havlíčkobrodsku by měla od počátku listopadu sloužit řidičům
• Opilá řidička se při nehodě s autem několikrát přetočila přes střechu
• Z policejního deníku: pokus o vloupání do garáže, poškození auta či agresivní opilec

Neděle   18. 10. 2020

• Požár Okříšek v roce 1903 a sbírka na pomoc postiženým
• Na zachraňování ježků je stále ještě čas, pomůžete úkrytem i přikrmováním
• Z policejního deníku: krádež peněženky s více jak 50 tisíci korunami; vloupání do kůlny; drogy a alkohol za volantem
• Zemřel bývalý starosta Pelhřimova František Kučera
• Židovský dům v Třebíči byl prohlášen za kulturní památku
• Ministerstvo zdravotnictví vydalo grafickou tabulku, která napoví rozdíl mezi covidem a chřipkou

Sobota   17. 10. 2020

• Nezahrávejme si s výrazem „osobní lockdown“
• Dukovany v rámci odstávky kontrolují i významné bezpečnostní systémy
• Z náměstí v Přibyslavi zmizel vrak auta
• Škola měšť., ochranná hráz proti germanisaci Okříšek
• Na Havlíčkobrodsku zemřela při požáru chalupy žena

Pátek   16. 10. 2020

• Starosta Velkého Meziříčí Alex Kaminaras má covid, zatím je bez příznaků
• Řidič s kamionem vjel v Okříškách na červenou na přejezd, policisté jej vypátrali
• Koalice Pro TOP Vysočinu podala návrh na neplatnost volby do krajského zastupitelstva
• Trojice křížů v Hrotovicích byla prohlášena za kulturní památku
• Pět řidičů se dřevem odmítlo najet na kontrolní váhy – dostali pokutu 30 tisíc korun
• Z policejního deníku: muž se chtěl vloupat do domu; poškození auta či opilci na ulici
• V Popicích u Jihlavy způsobil požár víceúčelového objektu předběžnou škodu 1,5 milionu korun
• Policisté zachránili muže, který chtěl skočit z dálničního mostu
• Dálnice D1 mezi exity 112 Jihlava a 119 Velký Beranov bude o víkendu zdarma, povede tudy objížďka

Čtvrtek   15. 10. 2020

• Na Karlově náměstí v Třebíči pokračuje archeologický průzkum
• Devět tisíc pět set čtyřicet čtyři
• Na silnici I/19 na Žďársku řídí kvůli opravám vozovky dopravu semafory
• Hřbitov na Karlově ve Velkém Meziříčí bude rozšířen, hospodářskou budovu čeká oprava
• Kolem Orlíku u Humpolce je nová turistická trasa pro vozíčkáře
• Muže, kteří se pokusili vloupat do prodejny, policisté dopadli
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil v cele; krádež peněženky; poškození aut
• V Pelhřimově si z nově vysazených stromků lidé sundají červené mašličky, připnou jméno dítěte a stromek bude jejich
• Policisté na Vysočině provedli ve středu 777 kontrol, zjistili 80 porušení mimořádných nebo krizových opatření
• Je tam práce jako na kostele...

Středa   14. 10. 2020

• Dopravnímu podniku v Jihlavě v nouzovém stavu výrazně klesají tržby, je nucen redukovat spoje
• Školní jídelny v Jihlavě vaří, výdejní doba jídelen je omezená
• Podpořte zvířata v táborské zoo, doneste jim kaštany a žaludy; děti i nadále za jejich tašku získají volnou vstupenku
• Z policejního deníku: rvačka dvou recidivistů v Jihlavě; žena neposlala zaplacené zboží; hledaný muž putoval do vězení
• V Herálci na Žďársku hrozí povodeň, Svratka se blíží ke třetímu stupni povodňové aktivity
• Nejsme ve válce, nepotřebujeme drakonická opatření
• Havlíčkobrodská nemocnice od pátku pozastavuje specializované ambulance, od pondělí pak plánované operace
• MHD v Havlíčkově Brodě jezdí jako o prázdninách
• Určené školy vykonávající péči o děti v době nouzového stavu

Úterý   13. 10. 2020

• Na Vysočině se nakazilo covidem 350 lidí, devět zemřelo
• Jihlava spouští mapu nouzového stavu, dobrovolnické centrum i péči o děti třeba zdravotních sestřiček
• Galerie, muzea, hrady Roštejn a Kámen a také Horácké divadlo jsou pro veřejnost zavřené
• Horní část parkovacího domu v Žižkově ulici v Havlíčkově Brodě slouží řidičům, směrem k Sázavě roste další parkoviště
• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo osm hroznýšů madagaskarských
• Z policejního deníku: řidič v Telči se dopustil trestného činu i přestupků; vloupání do domu či neplatiči alimentů
• Kamion vjel v Okříškách na přejezd v době, kdy se začaly spouštět závory, policie hledá svědky této události
• Muž našel v lese u Jam dělostřelecké granáty
• Lidé v Přibyslavi o víkendu krouhali a šlapali zelí, zdravou přílohu na zimu

Pondělí   12. 10. 2020

• Samolepky na zastávkách v Náměšti nad Oslavou ochrání ptáky proti nárazům do skel
• Kvůli výskytu onemocnění COVID-19 jsou v Jihlavě omezeny sociální sužby
• Policisté hledají ženu z Jihlavska, soud na ni vydal příkaz k výkonu trestu
• Pokračuje velmi důsledná dezinfekce vozů MHD Jihlava; dopravní podnik se potýká s úbytkem cestujících
• Sbírka Koláč pro hospic úspěšně vzdorovala koronaviru; vybralo se přes osmdesát tisíc korun
• Z policejního deníku: recidivista ukradl čokolády; opilec mlátil ženu či opilí řidiči

Neděle   11. 10. 2020

• Z policejního deníku: žena na elektrokoloběžce skončila v nemocnici; vloupání do prodejny; muž neplatící alimenty
• Žehnání opravených Božích muk v Jihlavě se posouvá na dobu, kdy opadne pandemie koronaviru

Sobota   10. 10. 2020

• Dálnice D1 bude na 83,2 kilometru v noci částečně uzavřená kvůli stavebním pracím
• Park v okolí Žižkovy mohyly u Žižkova pole bude omlazen
• Ve vysočinských řekách stále ještě žijí vzácní měkkýši

Pátek   9. 10. 2020

• Na Vysočině se nakazilo 269 lidí, tři lidé zemřeli
• O víkendu ještě výstava Majklova autíčka, od pondělí v muzeu v Třebíči zavřeno
• Prohlášení Institutu Václava Klause k výhružkám a strašení pánů Babiše a Prymuly
• Policie pátrá po šestnáctileté dívce a její několikadenní dceři
• Do zvláštní volební schránky odvolilo na Vysočině 12 osob
• Z policejního deníku: vloupačky na Havlíčkobrodsku; opilci skončili na záchytce či alkohol za volantem
• Silnice I/23 u obce Štěměchy na Třebíčsku bude od neděle plně průjezdná, opravy zde končí
• Energetici vykoupili přivezené koláče; podpořili tím hospic svaté Zdislavy v Třebíči
• Úřední hodiny služby pro zbraně a bezpečnostní materiál a odboru cizinecké policie na Vysočině pouze v pondělí a ve středu od 11 do 16 hodin
• Co dělat, když na sporáku dojde k samovznícení rozpáleného oleje na pánvi
• Dvacáté výročí tragického zřícení dvou letounů čáslavského letectva v Chotěboři - Bílku
• Osoby se sníženou schopností pohybu do nových trolejbusů nejpohodlněji nastoupí prostředními dveřmi
• Magické datum přilákalo do Jihlavy sedm svatebních párů, dva z nich svatbu zrušily kvůli koronaviru

Čtvrtek   8. 10. 2020

• Na Vysočině se nakazilo 318 lidí, v krajských nemocnicích je hospitalizováno s covidem 156 osob
• Z policejního deníku: řidička nadýchala přes dvě promile, zdrogovaný řidič či šofér bez řidičáku
• Další smrt pod trolejí na železnici, tentokrát v Přibyslavi
• Muži kradli o volbách v Jihlavě ve škole, policisté je chytili, zlodějům nepomohly ani roušky
• Záchranáři na Vysočině dostali speciální sanitku pro nadměrně obézní pacienty
• Senátoři mají v rukou osud zvířat týraných v cirkusech
• Mezi Oslavicí a Oslavičkou srazil vlak člověka, ten zraněním podlehl na místě
• Památný den sokolstva oslaví i v Jihlavě, v 17 hodin v divadle DIOD

Středa   7. 10. 2020

• Na Vysočině se nakazilo dalších 252 lidí covidem, tři zemřeli
• V druhém kole senátních voleb volilo na parkovištích 50 lidí, volby budou v pátek a v sobotu
• Z policejního deníku: mladistvá dívka se opila; opilci skončili na záchytce, opilí a zdrogovaní řidiči
• Jan Prchal z Polné: Jsem spisovatel dlouhých vět, jehož hudební kariéru odstartovali Beatles
• Výstava originálních obrazů Petra Vlacha v jihlavském muzeu
• I na železničním přejezdu platí určitá pravidla, která řidiči musí dodržovat
• Hejtmanem Vysočiny bude Vítězslav Schrek z ODS
• Na Vysočině se nakazilo koronavirem dalších 118 lidí, zemřel muž z Třebíčska

Úterý   6. 10. 2020

• Ve středu neproběhne zkouška sirén
• V parku miniatur příští rok přibude například hrad Pyšolec, klášter v Doubravníku či havířská osada
• Výstava Odmocnina z malby bude v novoměstské galerii zahájena bez vernisáže, zájemci se mohou s autorem setkávat ve čtvrtky
• Z policejního deníku: opilý řidič boural; rvačka dvou cizinců v Jihlavě či opilec, který obtěžoval v Třebíči školačku
• Muzejní a galerijní noc 2020 v jihlavském muzeu v pátek 16. října zřejmě bude, zájemci by se měli objednat
• V Česku v září přibylo nových insolvenčních návrhů; spíše než hospodářská krize ale za nárůstem stojí sezónnost
• Havlíčkobrodská nemocnice bude mít teplo za velice výhodnou cenu
• Podpořte hospice, přijďte kamkoli v papučích a vyfoťte se

Pondělí   5. 10. 2020