Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 8.9 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V domově pro seniory v Humpolci bude kvůli koronaviru pomáhat armáda, na Vysočině s covidem zemřel šestnáctý člověk
Do domova pro seniory v Humpolci nastoupí ve středu 9. září Armáda ČR. Na základě žádosti vysočinského hejtmanství vyšle na pomoc dvanáct vojáků z povolání, kteří v domově zabezpečí výpomoc a asistenční službu. Další tři vojáci budou mít na starost dekontaminaci družstva. Armáda by v domově měla zůstat asi čtrnáct dnů.
V současné době humpolecký domov pro seniory hlásí dvaadvacet pozitivních klientů a devatenáct pozitivních zaměstnanců.

O klienty zatím starají pracovníci jiných oddělení a zájem má také osm dobrovolníků. Domov jim nabízí tři tisíce korun za směnu.

Vojákům je kraj připravený zajistit stravu i ochranné osobní pomůcky. Podobné podmínky podle hejtmana Jiřího Běhounka měli i v soukromém Alzheimercentru Jihlava, kde pomáhali v první polovině srpna.

Během uplynulých čtyřiadvaceti hodin se na Vysočině nakazilo covidem 40 lidí. Jedna paní, klientka domova pro seniory v Humpolci, zemřela. Podle hygieniků jde o ženu narozenou roku 1936, která byla hospitalizovaná. Důvodem je hlavně polymorbidní původ, což znamená více chorob.

Celkový počet osob s prokázanou nákazou, stav v úterý 8. září večer: 975 - 40
z toho v okrese Jihlava: 262 - 10
z toho v okrese Havlíčkův Brod: 214 - 5
z toho v okrese Pelhřimov: 116 - 2
z toho v okrese Třebíč: 218 - 16
z toho v okrese Žďár nad Sázavou: 165 - 7
Počet platných karantén vydaných KHS: 51
Počet osob indikovaných KHS k testování (stav od 22.3.2020 18:00): 23988 - 581
Počet vyléčených potvrzených případů onemocnění: 615 - 25
Počet zemřelých potvrzených případů onemocnění: 16 - 1

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Surikaty na stráži mají oči až na zádech
Nejdůležitější schopnost správných hlídačů rozhodně nepostrádají surikaty vlnkované v zoo v Táboře. Když jsou jedinci na stráži – tedy sedí vzpřímeně na vyvýšeném hnízdě a sledují okolí, aby mohli včas varovat kolonii surikat před blížícím se nebezpečím – dokážou otáčet hlavou nejen na všechny strany, ale i tak, že mají doslova „oči až na zádech“. Což je zásadní schopnost pro každého hlídače či strážce, ať už chrání svěřený majetek nebo třeba živé tvory.
Zajímavostí u surikat je i to, že strážci dokážou vydávat různé varovné zvuky, podle kterých ostatní členové skupiny poznají, jak naléhavé je nebezpečí, které jim právě hrozí – zda predátor přilétá ze vzduchu, nebo se třeba plazí po zemi.

Ve volné přírodě se činorodé šelmičky vyskytují především v jižní a jihozápadní Africe, kde žijí ve skalnatých a písčitých místech, která jim poskytují vhodné prostředí k budování rozsáhlých podzemních úkrytů. Tento všežravec se živí se zejména hmyzem, pavouky, kobylkami a sarančaty. Dokáže ulovit i jedovaté štíry, ještěrky a menší ptáky hnízdící na zemi. Surikaty si pochutnají také na ovoci, výhoncích, pupenech a koříncích rostlin. Dožívají se 10 až 12 let.

Foto: Václav Kučera/ZOO Tábor
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Lidé v Třebíči hlasovali proti průvodu Krampusů ve městě
Lidé v Třebíči krampusový průvod nechtějí. Vyplynulo to z ankety, kterou zveřejnilo město ve zpravodaji a na svých webových stránkách. Elektronicky hlasovalo v anketě 697 respondentů, anketní lístek ze zpravodaje využilo 31 občanů. Na otázku: Uvítali byste průvod Krampusů v Třebíči odpovědělo 289 hlasujících ANO a 439 respondentů NE.
Z výsledků elektronické ankety je patrné, že tato otázka zajímala více žen než mužů. Zastoupení žen bylo 55 procent. Nejvíce hlasujících bylo ve věku od jednatřiceti do pětačtyřiceti let, nejméně pak mladých do osmnácti let.

Krampus je alpské strašidlo které se objevuje především okolo adventu. Je to starověká tradice, která vznikla v rakouských Alpách, odkud se postupně rozšířila do celého Rakouska a postupně i do okolních evropských států – Německa, Slovinska, Maďarska, severní Itálie a Chorvatska. Krampusové průvody můžeme v posledních letech často vidět i u nás v Česku. Svátek Krampusů je 5. prosince, ale chodí většinou od listopadu až do ledna.

Foto ilustrační: ckkrumlov.info


- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež nafty, auto bez techničáku a značek na silnici či bouračka pod vlivem alkoholu
Ze zaparkovaného nákladního auta Tatra v Masarykově ulici v Okříškách na Třebíčsku neznámý lupič odčerpal v době od čtvrtka 3. září do pondělí 7. září přes sto litrů motorové nafty. Škoda je více jak tři tisíce korun. Krádež řeší policisté jako přestupek proti majetku. Uvedl to policejní mluvčí David Linhart.
Policisté zastavili auto bez značek i technické kontroly
Policisté z Náměště nad Oslavou na Třebíčsku prováděli v pondělí 7. září okolo půl deváté večer u obce Krokočín běžnou silniční kontrolu, při které zastavili osobní automobil Peugeot, který řídil čtyřiašedesátiletý muž. "Policisté při kontrole zjistili, že automobil není řádně označen registračními značkami. Následně vozidlo prolustrovali v dostupných policejních evidencích, kde zjistili, že automobil nemá platnou technickou kontrolu a navíc je vyřazen z provozu. Z tohoto důvodu policisté muži zakázali další jízdu a případ zadokumentovali jako přestupek proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, ze kterého se bude zodpovídat před příslušným správním orgánem", informoval D. Linhart.

Opilý muž skončil na záchytce
V pondělí 7. září okolo desáté hodiny dopoledne přijali policisté oznámení o muži, který se nacházel v jednom z ubytovacích zařízení v Jihlavě, přičemž toto zařízení odmítal opustit. "Po příjezdu na místo policisté zjistili, že pětatřicetiletý muž jeví silné známky opilosti, s policisty nekomunikoval a na jejich výzvy nereagoval. Z tohoto důvodu policisté muže zajistili a převezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", konstatoval mluvčí.

Opilý řidič u Netína havaroval, hrozí mu až tři roky vězení
Osmadvacetiletý řidič auta Škoda boural v pondělí 7. září kolem jedné hodiny ráno u Netína na Žďársku. "Muž jel na Olší nad Oslavou, přičemž při projíždění zatáčkou najel na okraj příkopu, kde narazil do stromu, od kterého se vozidlo odmrštilo zpět na komunikaci. Řidiče s podezřením na lehké zranění převezli záchranáři na ošetření do nemocnice. Policisté u něj provedli dechovou zkoušku. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,19 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu vykázalo také opakované měření", popsala událost policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což lze uložit až tříletý trest odnětí svobody.

Řidič v Rynárci nadýchal 0,37 promile
Jednačtyřicetiletý řidič osobního auta Škoda v pondělí 7. září krátce před desátou hodinou večer v Rynárci na Pelhřimovsku nadýchal při kontrole policistům 0,37 promile alkoholu. Pozitivní bylo i opakované měření. Policisté muži na místě zakázali další jízdu. Z přestupkového jednání na úseku dopravy se muž bude zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Jihlavská nemocnice pokračuje ve sbírce, potřebuje dovybavit jednotku intenzivní péče
Dovybavení intenzivní péče a nákup ochranných pomůcek. To by chtěla v nejbližší době pořídit jihlavská nemocnice. Jarní epidemiologická vlna prošla nemocnicí vcelku poklidně. Nyní, v té druhé, jsou hospitalizováni covid pozitivní pacienti a denně zařízení testuje téměř 200 lidí.
„Jsme stále připraveni na příjem pacientů. Díky dárcům jsme pořídili nové plicní ventilátory na podporu dýchání. Ty slouží nejenom pro covid pozitivní pacienty,“ vysvětluje ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev. Jednou z komplikací onemocnění COVID-19 je zápal plic, který v závažných případech vyžaduje dechovou podporu, umělou plicní ventilaci. Jihlavská nemocnice má aktuálně k dispozici 25 těchto přístrojů, z toho tři nové kusy právě za peníze dárců, dva zakoupila nemocnice z vlastních zdrojů. V létě lékaři pečovali o první pozitivní pacienti nejenom na standardním infekčním oddělení, ale také na jednotce intenzivní péče. Infekční JIP je v jedinou v Kraji Vysočina a disponuje čtyřmi oddělenými boxy.

V březnu letošního roku zřídila nemocnice v Jihlavě transparentní účet: „Téměř okamžitě začali pomáhat podnikatelé, obce, firmy i jednotlivci. Někteří věnovali stovky tisíc korun, jiní stokoruny. Každá koruna pomůže,“ popisuje ekonomická náměstkyně Jitka Hiršová. Během posledních měsíců byly peníze využité kromě nákupu plicních ventilátorů také například na vybavení laboratoře k testování PCR, vybavení JIP infuzní technikou a před několik dny se z výtěžku dokoupil systém pro odsávání chirurgického kouře.

Boj s onemocněním Covid-19 pokračuje dál, a proto i teď ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev vyzývá k solidárnosti: „Aktuálně máme ochranných pomůcek na skladě dostatek. Ale jen pro představu, denně je naše spotřeba v běžném režimu 1500 kusů ústenek. Potřebujeme také respirátory FFP2 a FFP3. Počítáme s tím, že koronavirus s námi bude žít další měsíce a my se musíme naučit žít s ním. Musíme ochránit v první řadě ty, kteří pečují o nemocné a mít dostatek ochranných pomůcek. Ochránit musíme tedy především zdravotníky, aby se starali o ty, kteří jejich pomoc potřebují.“
Transparentní účet Nemocnice Jihlava je 123-1554860277/0100.
Celkově se zatím vybralo ve veřejné sbírce již 2 320 000 korun.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Kriminalisté dopadli nebezpečného recidivistu, skončil ve vazbě
Sedmadvacetiletý muž obviněný ze zvlášť závažného zločinu loupeže skončil ve vazbě. Na konci srpna v nočních hodinách napadl v Ledči nad Sázavou manželský pár a po získání peněz, které požadoval, z místa utekl. Kriminalisté opakovaně trestaného muže vypátrali na začátku září na Kutnohorsku, kde ho zadrželi.
K případu došlo poslední srpnový pátek kolem jedné hodiny ráno na ulici Komenského v Ledči nad Sázavou. Vše začalo tím, že obviněný muž začal slovně obtěžovat ženu, která zde šla se svým manželem. Ten volal na tísňovou linku a v tom okamžiku ho sedmadvacetiletý muž fyzicky napadl, povalil na zem a požadoval vydání peněz. Ten mu peníze odmítl vydat. Mobilní telefon, který muži vypadl při útoku z ruky, útočník vzal, hodil s ním o zem a z místa utekl. Manželský pár si však po chvilce všiml, že útočník se otočil a běžel zpět k nim. Oba začali utíkat, avšak útočník je dohnal a opětovně fyzicky napadl muže a požadoval peníze. Z obavy z dalších útoků mu vydali finanční hotovost v hodnotě kolem jednoho tisíce korun. Další dvoutisícová škoda vznikla na poškozeném mobilním telefonu. Muž ani žena při napadení neutrpěli zranění, která by si vyžádala lékařské ošetření. Policisté začali po pachateli pátrat, na místě provedli ohledání a šetření. V rámci probíhajícího prověřování kriminalisté vypátrali podezřelého muže, který se zdržoval na Kutnohorsku, kde ho také v úterý 1. září v dopoledních hodinách zadrželi.

Na základě shromážděných důkazů policejní komisař zahájil trestní stíhání muže. „Sedmadvacetiletý muž byl obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu loupeže, za což mu hrozí až desetiletý trest odnětí svobody,“ uvedl npor. Bc. František Šteidl, vedoucí oddělení obecné kriminality.

Obviněný muž byl již v minulosti šestkrát soudně trestaný, a to zejména v souvislosti s majetkovou trestnou činností. Naposledy v polovině loňského roku, kdy mu byl uložen peněžitý trest. Policejní komisař podal státnímu zástupci podnět k podání návrhu na vzetí obviněného muže do vazby. Soud tento návrh akceptoval, na muže uvalil vazbu a policisté ho eskortovali do vazební věznice. Případ kriminalisté nadále vyšetřují.
por. Mgr. Stanislava RÁZLOVÁZpět nahoru na obsah...

Novoměstská nemocnice získala další grant od nadačního fondu Muži proti rakovině; tentokrát téměř čtvrt milionu korun
Urologické oddělení nemocnice v Novém Městě na Moravě získalo od Nadačního fondu Muži proti rakovině grant ve výši 225 661 korun. „Za tuto částku pořídíme přístroj k provádění plazmakinetických endoskopických operací prostaty a endoskopických operací odstranění nádorů z močového měchýře,“ říká primář Urologického oddělení novoměstské nemocnice Jaroslav Tůma.
„Přístroj je určen pro plazmakinetické operace prostaty a močového měchýře, což jsou endoskopické minimálně invazivní výkony s využitím vysokofrekvenčního proudu, díky kterému poté v isotonickém roztoku vzniká na pracovní elektrodě velice přesný plasmatický výboj umožňující přesné odstraňování nebo odpařování patologicky změněné tkáně. Vysokofrekvenční proud neprochází tělem pacienta, ale je v uzavřeném okruhu elektrody. Elektrický impulz vytvoří plazmatické pole, jehož energie se absorbuje ve svrchních vrstvách operované tkáně, čímž dochází k cílenému odstranění tkáně,“ popisuje nový přístroj primář Urologického oddělení novoměstské nemocnice Jaroslav Tůma.

„Oproti klasickým metodám operace je tato metoda v mnoha ohledech šetrnější. Během výkonu nedochází prakticky ke krevním ztrátám a k ředění krve proplachovou tekutinou. Pooperačně lze mnohem dříve vyjmout močovou cévku a rychleji se vrátit do normálního života. Také takovou operaci mohou podstoupit pacienti s kardiostimulátorem,“ dodává primář Tůma.

Lékaři na Urologickém oddělení v Nemocnici Nové Město na Moravě provedou 150 operací močového měchýře a prostaty ročně.

Podporu od tohoto nadačního fondu novoměstská nemocnice získává už podruhé. „V loňském roce jsme od Mužů proti rakovině dostali 102 tisíc. Tuto částku si rozdělila dvě oddělení, urologie a patologie,“ připomíná tisková mluvčí nemocnice Tamara Pecková.

Nadační fond Muži proti rakovině se snaží bojovat na poli typicky mužské formy rakoviny, kterou je rakovina prostaty a rakovina varlat. Mimo jiné je tento nadační fond český partner mezinárodní organizace Movember. Ta vyzývá muže k tomu, aby změnili pomocí kníru svůj vzhled a tím celkově tvář mužského zdraví. V listopadu si muži po celém světě nechávají narůst knír, aby podpořili výzkum a prevenci rakoviny prostaty a varlat. „Naše nemocnice se k této aktivitě připojila už dvakrát. Na konci listopadu organizujeme akci Movember charitativní skupinové holení. Za dva ročníky jsme pro nadaci Muži proti rakovině získali částku 130 tisíc korun. Snad i díky této aktivitě se na nás při schvalování grantů usmálo štěstí podruhé,“ říká tisková mluvčí nemocnice Tamara Pecková.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Pelhřimovský jarmark a farmářské trhy v neděli na náměstí v Pelhřimově
Na náměstí v Pelhřimově se bude v neděli 13. září od 10 do 16 hodin konat jarmark na způsob farmářský trhů, který podpoří nejen lokální farmáře a pěstitele, ale také řemeslníky, švadleny, umělce a všechny ručně vyráběné produkty pocházející z Pelhřimovska i v okolí.
"Podle místních v Pelhřimově podobná akce velmi chybí. Pelhřimovský jarmark vybízí k podpoře všeho regionálního i k tomu sejít se v neděli s přáteli u kvalitních a domácích surovin. Kromě prodejních stánků čeká návštěvníky tombola, tvořivé dílny i kulturní program. Zájemci mohou přinést k výměně vlastní přebytky ze zahrádky či si nechat namalovat skicu speciální technikou Touchpen", uvedla mluvčí radnice v Pelhřimově Andrea Unterfrancová.

I když na přípravu celé akce si daly organizátorky pouze čtyři týdny, zájem o prodejní místa je velký. „Na farmářských trzích a podobných akcích se pohybuji posledních deset let a vím o řadě překážek, které jsou s nimi spojeny, jak pro pořadatele, tak i prodejce. Dokáži tedy ocenit snahu v Pelhřimově podobnou akci zorganizovat a třeba tím začít novou tradici. Mám do Pelhřimova nejblíže, ale produkci zatím vozím do Polné, Tábora, Telče, Jihlavy, Jindřichova Hradce, Soběslavi, Dačic a dalších míst,“ zmiňuje pan Miroslav Jáchym, pěstitel z Antonky u Kamenice nad Lipou.

Na Pelhřimovském jarmarku, neboli „Pejaru“, jak název organizátorky zkracují, budou ke koupi brambory, mák, kmín i dýně vypěstované přímo na Pelhřimovsku. Nebude chybět například med, pečivo, maso, pomazánky, hořčice ani bylinky.
Organizátorky myslely i na domácí mazlíčky a k mání budou hobliny, malé balíky prvotřídního sena i zvířátka ze sena vyrobená na provonění bytu.
Děti se budou moct potěšit vystavenými morčaty či slepicemi nebo se zapojit do tvoření ze slámy.
„Nejde nám určitě o to zaplnit celé náměstí, ale spíše dát i vedle surovin a lokálních plodin možnost předvést opravdu originální a hand made výrobky, které jinde nekoupíte,“ zmiňuje organizátorka Markéta Petrů z Family Pointu Pelhřimov.
Několik stánků obsadí textil pro děti i dospělé z dílen regionálních švadlen s opravdu jedinečnými kousky. Představí se také originální šperky z různých materiálů, keramika, domácí mastičky i eko-obchůdek.

Na náměstí si budete moct dát k obědu například švestkové knedlíky, grilované maso, pivo z klášterního pivovaru Želiv i kávu s frgálem.

Součástí doprovodného programu Pelhřimovského jarmarku budou tvořivé dílny pro děti i dospělé, vyzkoušet budete moct malování na porcelán, enkasuistiku, výrobu bylinných solí do koupele, korálkování a další aktivity.
V 10:30 hodin vystoupí absolventky pěveckého oddělení ZUŠ Pelhřimov, ve 14 hodin je na řadě minutový tanec fenky Arwen s trenérkou psů Michaelou Chábovou a odpoledne zahraje od 15 do 16 hodin saxofonové seskupení z Humpolce Swinging.Chipses.
Vstup na akci je zdarma.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Přednáška o houbách a mykologická poradna v jihlavském muzeu
Přednáška na téma Mykologický rok 2019 na Vysočině v podání Jiřího Burela z Mykologického klubu Jihlava se bude konat v muzejním Malovaném sále v Jihlavě v pátek 11. září od 17 hodin.
"Každé pondělí v předsálí expoziční budovy muzea na Masarykově náměstí v Jihlavě od 16 do 17 hodin bude probíhat Podzimní mykologická poradna", informovala mluvčí muzea Dana Oberreiterová. Houby lze do muzea přinést ve dnech 2. - 3. října, kdy bude v muzeu probíhat jejich výstava.
Poradna nebude fungovat o státním svátku v pondělí 28. září.

Houby by měli lidé do poradny přinést neořezané a pokud možno čerstvé. Kdo nemůže přijít v pondělí, může je donést jiný den a nechat je na vrátnici muzea s místem nálezu, adresou a telefonním číslem.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   26. 10. 2020

• Tragický požár sudu na palivo v Moravci
• Lavičku Václava Havla v Jihlavě poškodil neznámý vandal; město podává trestní oznámení
• Primátorka Jihlavy Karolína Koubová musí do karantény
• Stavba na obchvatu Osové Bítýšky pokračuje i přes to, že osm dělníků je v karanténě
• Domov pro seniory v Reynkově ulici v Havlíčkově Brodě zasáhl Covid 19, potřebuje doplnit zdravotnický personál
• Z policejního deníku: dělostřelecký granát v nákladu dřeva; opilý řidič havaroval či opilec, který chtěl skočit z okna
• Na sociální sítě s jihlavským muzeem
• Nová naučná stezka provede zájemce Ranským polesím ve Žďárských vrších
• Dvaadvacetiletý muž z Pelhřimovska se v Jihlavě vloupal do čerpací stanice
• Řidič osobního auta se v Jihlavě zřítil s autem z mostu na cyklostezku

Neděle   25. 10. 2020

• Rozšířené návštěvní hodiny v období dušičkových svátků u urnového háje a rozptylové loučky u jihlavského krematoria
• Jihlavskou zoologickou zahradu nově obývá čája obojková
• Alej u Tří křížů v Novém Městě na Moravě bude připomínat Domácí hospic Vysočina
• Odběrové místo u jihlavské nemocnice bude přestěhováno do průjezdu mezi nemocnicí a Domem zdraví
• Z policejního deníku: krádež peněženky na ubytovně; krádež dřeva za 112 tisíc korun či silně opilý řidič v Třebíči

Sobota   24. 10. 2020

• Při nehodě traktoru na poli na Humpolecku zemřel muž
• Knihovna ve Velkém Meziříčí zavedla okénkovou půjčovnu
• Žďár nad Sázavou má babybox, již je plně funkční, slavnostně bude otevřen 6. listoapadu
• U silnice od Pelhřimova na Řemenov bylo vysazeno devětačtyřicet švestek
• Při zámeckých inventurách se počítaly peřiny i motyky

Pátek   23. 10. 2020

• Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě se nekoná, tak vzal na sebe podobu knihy Země skrytých úsměvů
• Václav Klaus ke skandálu ministra Prymuly
• Nadělte si pod vánoční stromek tygra, lva nebo třeba medvěda
• Charita v Třebíči zahájila službu Nákupy ohroženým, volat můžou na číslo 603 499 850
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje při činu; krádež platebních karet či řidič s třemi promile alkoholu
• Provoz na silnici I/37 od Ořechova na Křižanov bude řízen po dobu oprav kyvadlově

Čtvrtek   22. 10. 2020

• V trolejbusech a autobusech městské dopravy v Jihlavě začnou od pátku platit nová opatření
• Do židovské čtvrti v Třebíči budou moci vjet pouze její obyvatelé a podnikatelé
• V Dukovanech provádí mimořádnou údržbu hlavních cirkulačních čerpadel
• Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě v pátek končí
• Víte, že když jde o život přeparkovat nestihnete?
• Z policejního deníku: muž v Telči okradl svého známého či muž, který fyzicky napadl ženu
• Medvědi v táborské zoo marně vyhlíží návštěvníky
• Výzva praktických lékařů z Vysočiny: nepodceňujte náhlé změny svého zdraví
• Propadlé řidičské průkazy už ministerstva částečně tolerují; nejen jihlavskému odboru dopravy se tak ulevilo; v Jihlavě ve středu dokonce obsloužili všechny klienty
• V oblasti zabezpečení chat a chalup je stále co zlepšovat; letos policisté na Vysočině řešili 33 případů vloupání
• Na Staroměstském náměstí probíhal hlavně občanský protest proti vládě

Středa   21. 10. 2020

• Dětská hřiště a sportoviště nechá město Jihlava od čtvrtka 22. října otevřené
• Nevstupujte do nemocnice, pokud nemusíte
• Z policejního deníku: rvačka v Jihlavě; krádež čerpadla či hledaný muž skončil ve vězení
• V Prostředkovicích na silnici I/38 silničáři potrvá do pátku reklamační oprava, dopravu řídí semafory
• V Urbanově bouraly dva traktory, jeden řidič byl opilý
• Silnice I/38 mezi lokalitou u Vránů a křižovatkou Svatý Kříž na Havlíčkobrodsku se opravuje, provoz řídí semafory

Úterý   20. 10. 2020

• Krajské ustavující zastupitelstvo na Vysočině se posouvá, důvodem je přezkum voleb, který podala strana Pro TOP Vysočinu
• Policisté dopadli distributora pervitinu ze Žďárska
• Jihlavský magistrát zatím i přes vysokou nemocnost stíhá zajišťovat většinu agend, platit za komunální odpad zatím nelze
• Věž chrámu svatého Václava v Novém Veselí má dva nové zvony
• Z policejního deníku: nález munice na Žďársku; krádež stavebního materiálu, vloupání do kůlny či opilci na ulici
• Omezení MHD v Jihlavě už od středy 21. října
• Vyvěsme vlajky! aneb Český den s českými vlajkami NADĚJE
• Soud uložil přísný trest a opilého řidiče kamionu na pět ket vyhostil z České republiky

Pondělí   19. 10. 2020

• Jihlavská nemocnice omezuje ambulantní péči
• Silnice I/19 u obce Simtany na Havlíčkobrodsku by měla od počátku listopadu sloužit řidičům
• Opilá řidička se při nehodě s autem několikrát přetočila přes střechu
• Z policejního deníku: pokus o vloupání do garáže, poškození auta či agresivní opilec

Neděle   18. 10. 2020

• Požár Okříšek v roce 1903 a sbírka na pomoc postiženým
• Na zachraňování ježků je stále ještě čas, pomůžete úkrytem i přikrmováním
• Z policejního deníku: krádež peněženky s více jak 50 tisíci korunami; vloupání do kůlny; drogy a alkohol za volantem
• Zemřel bývalý starosta Pelhřimova František Kučera
• Židovský dům v Třebíči byl prohlášen za kulturní památku
• Ministerstvo zdravotnictví vydalo grafickou tabulku, která napoví rozdíl mezi covidem a chřipkou

Sobota   17. 10. 2020

• Nezahrávejme si s výrazem „osobní lockdown“
• Dukovany v rámci odstávky kontrolují i významné bezpečnostní systémy
• Z náměstí v Přibyslavi zmizel vrak auta
• Škola měšť., ochranná hráz proti germanisaci Okříšek
• Na Havlíčkobrodsku zemřela při požáru chalupy žena

Pátek   16. 10. 2020

• Starosta Velkého Meziříčí Alex Kaminaras má covid, zatím je bez příznaků
• Řidič s kamionem vjel v Okříškách na červenou na přejezd, policisté jej vypátrali
• Koalice Pro TOP Vysočinu podala návrh na neplatnost volby do krajského zastupitelstva
• Trojice křížů v Hrotovicích byla prohlášena za kulturní památku
• Pět řidičů se dřevem odmítlo najet na kontrolní váhy – dostali pokutu 30 tisíc korun
• Z policejního deníku: muž se chtěl vloupat do domu; poškození auta či opilci na ulici
• V Popicích u Jihlavy způsobil požár víceúčelového objektu předběžnou škodu 1,5 milionu korun
• Policisté zachránili muže, který chtěl skočit z dálničního mostu
• Dálnice D1 mezi exity 112 Jihlava a 119 Velký Beranov bude o víkendu zdarma, povede tudy objížďka

Čtvrtek   15. 10. 2020

• Na Karlově náměstí v Třebíči pokračuje archeologický průzkum
• Devět tisíc pět set čtyřicet čtyři
• Na silnici I/19 na Žďársku řídí kvůli opravám vozovky dopravu semafory
• Hřbitov na Karlově ve Velkém Meziříčí bude rozšířen, hospodářskou budovu čeká oprava
• Kolem Orlíku u Humpolce je nová turistická trasa pro vozíčkáře
• Muže, kteří se pokusili vloupat do prodejny, policisté dopadli
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil v cele; krádež peněženky; poškození aut
• V Pelhřimově si z nově vysazených stromků lidé sundají červené mašličky, připnou jméno dítěte a stromek bude jejich
• Policisté na Vysočině provedli ve středu 777 kontrol, zjistili 80 porušení mimořádných nebo krizových opatření
• Je tam práce jako na kostele...

Středa   14. 10. 2020

• Dopravnímu podniku v Jihlavě v nouzovém stavu výrazně klesají tržby, je nucen redukovat spoje
• Školní jídelny v Jihlavě vaří, výdejní doba jídelen je omezená
• Podpořte zvířata v táborské zoo, doneste jim kaštany a žaludy; děti i nadále za jejich tašku získají volnou vstupenku
• Z policejního deníku: rvačka dvou recidivistů v Jihlavě; žena neposlala zaplacené zboží; hledaný muž putoval do vězení
• V Herálci na Žďársku hrozí povodeň, Svratka se blíží ke třetímu stupni povodňové aktivity
• Nejsme ve válce, nepotřebujeme drakonická opatření
• Havlíčkobrodská nemocnice od pátku pozastavuje specializované ambulance, od pondělí pak plánované operace
• MHD v Havlíčkově Brodě jezdí jako o prázdninách
• Určené školy vykonávající péči o děti v době nouzového stavu

Úterý   13. 10. 2020

• Na Vysočině se nakazilo covidem 350 lidí, devět zemřelo
• Jihlava spouští mapu nouzového stavu, dobrovolnické centrum i péči o děti třeba zdravotních sestřiček
• Galerie, muzea, hrady Roštejn a Kámen a také Horácké divadlo jsou pro veřejnost zavřené
• Horní část parkovacího domu v Žižkově ulici v Havlíčkově Brodě slouží řidičům, směrem k Sázavě roste další parkoviště
• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo osm hroznýšů madagaskarských
• Z policejního deníku: řidič v Telči se dopustil trestného činu i přestupků; vloupání do domu či neplatiči alimentů
• Kamion vjel v Okříškách na přejezd v době, kdy se začaly spouštět závory, policie hledá svědky této události
• Muž našel v lese u Jam dělostřelecké granáty
• Lidé v Přibyslavi o víkendu krouhali a šlapali zelí, zdravou přílohu na zimu

Pondělí   12. 10. 2020