Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 9.9 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Vodní ráj v Jihlavě nebude v září uzavřen, návštěvníků v sezoně bylo kvůli počasí a také koronaviru méně
Největší aquapark na Vysočině, Vodní ráj v Jihlavě, nebude mít v září pravidelnou technologickou odstávku. Neplánované uzavření aquaparku proběhlo již od 13. března do 29. května kvůli epidemii koronaviru a následnému vyhlášení nouzového stavu v zemi vládou ČR. Uvedl to tiskový mluvčí provozujících Služeb města Jihlavy s.r.o. Martin Málek.
"Během této nucené přestávky byly provedeny veškeré údržbářské a opravářské práce včetně vypuštění a opětovného napuštění bazénových van. Tyto práce nelze dělat za běžného provozu. Zajímavostí také je, že to je poprvé za osmnáct let provozu kryté části Vodního ráje kdy v září neproběhne pravidelná technologická odstávka", doplnil mluvčí.

Během letní sezony Vodní ráj navštívilo od 13. června do 6. září 58 267 lidí. Do kryté části si vstupenku zakoupilo 29 125 hostů; bazény a atrakce venkovního areálu využilo 29 142 milovníků koupání. "Oproti loňské letní sezóně jde v našem aquaparku o pokles 17 363 lidí. Vzhledem k vývoji počasí a výskytu covidu 19, považujeme tato čísla za úspěch. Kupodivu to nebyla ani nejhorší sezóna za existenci Vodního ráje, protože v roce 2004 navštívilo venkovní část pouze 26 032 lidí", konstatoval M. Málek.

Letní dny s vysokými teplotami za sebou byly pouze v srpnu. "Děkujeme všem našim příznivcům, kteří i přes ne příliš vydařené léto a koronavirovou situaci k nám našli cestu. Věříme, že u nás prožili příjemné letní chvilky a příští rok s námi oslaví již 21. letní sezónu na Vodním ráji", zakončil M. Málek.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Na zmodernizovanou dálnici D1 bude nainstalován 160 kilometrů dlouhý optický kabel
Ředitelství silnic a dálnic nainstaluje v rámci modernizace dálnice D1 160 kilometrů dlouhý páteřní optický kabel. Bude se jednat o vůbec nejdelší optický kabel ve správě ŘSD. Instalace proběhne metodou tzv. zafukování.
Nový optický kabel umožní výrazné zrychlení komunikace mezi Národním dopravním informačním centrem a jednotlivými centry telematiky, které jsou umístěny na jednotlivých střediscích správy a údržby dálnice a zařízeními umístěnými přímo na dálnici. Nově bude možná také jejich vzájemná zástupnost. Tím dojde k dalšímu zvýšení rychlosti a přesnosti přenášených informací o provozu na dálnici D1 pro veřejnost.

K instalaci optického kabelu je možné přistoupit vzhledem k blížícímu se konci celé modernizace D1, neboť kabel je zafukován do již připravených chrániček, které byly položeny ve středním dělícím pásu v rámci modernizace jednotlivých úseků. Posledním úsekem, kde došlo k položení chráničky, byl letos zahájený úsek Devět křížů – Ostrovačice.

Instalace bude prováděna postupně v úsecích mezi jednotlivými středisky správy a údržby dálnice SSÚD Mirošovice, SSÚD Bernartice, SSÚD Velký Beranov a SSÚD Domašov na podzim 2020 a na jaře 2021. Řidiči se musí připravit na částečné uzavírky již modernizovaných úseků dálnice ve směru do Prahy, spočívající v uzavření levého jízdního pruhu a vedení dopravy ve dvou zúžených pruzích při pravém okraji vozovky. Ve směru do Brna bude provoz veden až na lokální omezení provozu v místě některých šachet bez větších omezení.

Uzavírky začnou o prvním zářijovém víkendu a budou prováděny v několika etapách v uzavírkách o průměrné délce cca 4 km, jejichž umístění se bude každé 3 – 4 dny měnit. Zřizování a změny uzavírek jsou naplánovány do víkendových dnů nebo nočních hodin. Prosíme řidiče o zvýšenou opatrnost při průjezdu uzavírkami.
Martin BUČEKZpět nahoru na obsah...

V Novém Městě na Moravě odhalí stolpersteiny ve čtvrtek, ve Žďáře nad Sázavou za týden v neděli
Připomínka na spoluobčany zavražděné nacisty se uskuteční ve čtvrtek 10. září v 17 hodin v parku před Horáckou galerií v Novém Městě na Moravě odhalením stolpersteinů neboli kamenů zmizelých.
V Novém Městě bude umístěno osm kamenů. Pět kamenů připomene vyvražděnou židovskou rodinu Skuteckých a tři kameny pak oběti rodiny Bradyových.
Ještě předtím ale před Horáckou galerií zazpívají novoměstské sbory Naenia a Novocantus a pak se vydá slavnostní průvod po náměstí k odhalení Stolpersteinů.

Stolperstein neboli „kámen, o který se zakopává“, je dílem německého umělce Guntera Demninga. Jejich princip je jednoduchý a velmi účinný. Umístit na chodník před dům malou kovovou dlažební kostku s iniciálami lidí, kteří odtud byli odvlečeni do koncentračních táborů, kde zahynuli. Projekt tak názorně připomíná, že tito lidé žili mezi námi a byli nespravedlivě odvlečeni ze svých domovů vstříc násilí a smrti.

Stolperstein neboli „kámen, o který se zakopává“, je dílem německého umělce Guntera Demninga. Jejich princip je jednoduchý a velmi účinný. Umístit na chodník před dům malou kovovou dlažební kostku s iniciálami lidí, kteří odtud byli odvlečeni do koncentračních táborů, kde zahynuli. Projekt tak názorně připomíná, že tito lidé žili mezi námi a byli nespravedlivě odvlečeni ze svých domovů vstříc násilí a smrti.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V jihlavské zoologické zahradě se narodilo historicky první mládě nosála bělohubého
Poprvé v historii zoologické zahrady v Jihlavě se podařilo odchovat nosála bělohubého. Jedno mládě, zatím neznámého pohlaví, se narodilo 14. července tři roky starým rodičům pocházejícím ze Zoo Magdeburg.
Mládě se nosálům navíc narodilo hned druhý den po tom, co se podařilo odchytit uprchlého nosálího samce. Chovatelé tak měli hned o důvod k radosti navíc.

Nosáli bělohubí (Nasua narica) žijí v celé Střední Americe, ale okrajově zasahují do Severní i do Jižní Ameriky. Jsou to teplomilné šelmy příbuzné mývalům severním i pandám červeným, které žijí ve vedlejších expozicích.
Tato milá medvídkovitá zvířátka jsou všežravci, pochutnají si na malých obratlovcích, ovoci, mršinách, hmyzu a vajíčkách. Bez potíží šplhají na stromy, kde jim k udržení rovnováhy pomáhá dlouhý ocas, přesto ale častěji hledají potravu na zemi. Nosáli se lehce adaptují na přítomnost člověka; stejně jako mývalové rabují v kempech odpadkové koše. Snadno mohou být ochočeni a na základě vědeckých experimentů bylo dokázáno, že jsou poměrně inteligentní.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Ara se umí najíst stejně šikovně, jako když člověk užívá ruce
To, že zvířata umí dovedně používat své tlapky a pařáty tak, jako člověk používá ruce, není žádným tajemstvím. Některé druhy opic se dokonce naučily používat i různé nástroje.
Ovšem ara zelenokřídlý v ZOO Tábor tomu všemu dává korunu! Obrovský papoušek (druhý největší na světě po aře hyacintové), umí uchopit a držet list ovocného stromu stejně šikovně, jako kdyby člověk držel v ruce třeba kornout a lízal zmrzlinu. Dlouhé minuty si pestrobarevný pták pochutnává na čerstvém listoví neméně labužnicky jako lidé na mražených pochoutkách. Ara zelenokřídlý, který váží 1,1 až 1,7 kg a měří 65 až 93 cm (i s ocasem), přitom po celou dobu takového hodování sedí na větvi jen na jedné noze, aniž by ztrácel balanc!

Domovinou arů zelenokřídlých jsou tropické lesy v severní a střední oblasti jihoamerického kontinentu. Živí se především semeny, ořechy, bobulemi, zelení a ovocem, jehož různé druhy v jejich domovině dozrávají v odlišnou dobu. Díky tomu mají arové k čerstvému ovoci přístup po celý rok.

Foto: Václav Kučera/ZOO Tábor
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež kosmetiky, lešení, opilý cyklista, dvě zranění při nehodě
Dosud neznámý zloděj sebral v pondělí 7. září v jedné z prodejen v Hradební ulici v Jihlavě z regálu holicí strojky, parfémy a pleťovou kosmetiku. Tyto věci si pachatel vložil do tašky a bez zaplacení z obchodu odešel, čímž poškozené společnosti způsobil škodu převyšující částku 11 tisíc korun. Pachateli, po kterém pátrají policisté, v případě jeho dopadení hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. Uvedl to policejní mluvčí David Linhart.
Náměští nad Oslavou se projížděl opilý cyklista
Osmatřicetiletý cyklista v Nádražní ulici v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku v úterý 8. září po jedenácté hodině dopoledne nadýchal 0,56 promile. "Policisté muži zakázali další jízdu a celou událost zadokumentovali jako přestupek v dopravě, ze kterého se muž bude zodpovídat před příslušným správním orgánem", uvedl D. Linhart.

Krádež lešení z rozestavěného domu v Lipnici nad Sázavou
Dosud neznámý pachatel vnikl v době od pátku 4. září do pondělí 7. září v Lipnici nad Sázavou na pozemek u rozestavěného domu a následně do vnitřních prostorů domu, odkud sebral tři kostky HAKI lešení. "Majiteli tak vznikla škoda kolem čtyřiceti tisíc korun. Přivolaní policisté ze Světlé nad Sázavou zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže, případ nadále prověřují a po pachateli pátrají. Za uvedenou trestnou činnost mu hrozí až dvouletý trest odnětí svobody", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Při dopravní nehodě v Lípě na Havlíčkobrodsku utrpěli dva lidé zranění
V úterý 8. září kolem půl třetí odpoledne se stala v obci Lípa na Havlíčkobrodsku dopravní nehoda, při které se lehce zranily dvě osoby. "Dvaadvacetiletý řidič vozidla Volkswagen v křižovatce nedal přednost projíždějícímu autu Škoda a došlo ke střetu. Řidiče vozidla Škoda na místě ošetřila zdravotnická záchranná služba. Jeho spolujezdkyni zdravotníci převezli s podezřením na lehké zranění na ošetření do nemocnice. Způsobená škoda byla vyčíslena na částku kolem sta tisíce korun", popsala nehodu S. Rázlová a doplnila, že dechové zkoušky u řidičů byly negativní. Policisté nehodu dále šetří.

Třiadvacetiletý muž v Humpolci řídil bez příslušného řidičského oprávnění
Humpolečtí policisté zastavili v úterý 8. září kolem půl třetí odpoledne v ulici Jihlavská osobní automobil Ford, jehož řidičem byl třiadvacetiletý muž. "Provedená lustrace ukázala, že není vlastníkem příslušného řidičského oprávnění. V další jízdě již pokračovat nesměl", informovala S. Rázlová s tím, že policisté případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

V Novém Veselí ležel na vozovce opilý muž
V Novém Veselí na Žďársku ležel v úterý 8. září kolem jedné hodiny ráno na vozovce osmašedesátiletý muž, který nebyl schopen samostatné chůze. Dechová zkouška naměřila 2,09 promile alkoholu. "Vzhledem k tomu, že muž svým chováním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté, kteří byli na místo zavoláni, ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", dodal S. Rázlová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V třebíčské nemocnici byla otevřena paliativní ambulance
Nová ambulance paliativní medicíny funguje od počátku září v nemocnici v Třebíči. Ambulance nabízí podporu specialistů v paliativní medicíně a léčbě chronické bolesti zastoupených primářem Ladislavem Kabelkou a doktorem Zdeňkem Heřmánkem, podporu psychologa a sociálních pracovníků. Umožňuje koordinaci komplexní péče a podporu života v závažné nemoci.
„Nově otevřená ambulance je určena pacientům, nejlépe s doprovodem svých blízkých i ke konzultaci rodinám pacientů s nevyléčitelným, chronickým onemocněním. Současně slouží k nastavení další péče při propouštění z oddělení akutní péče či následné péče. Návštěva v ambulanci probíhá na základně indikace ošetřujícího praktického lékaře či specialisty", vysvětluje činnost ambulance primář Ladislav Kabelka.

Objednání je možné v systému e-ambulance, obdobně jako u ostatních ambulancí nemocnice. Je možné také kontaktovat Bc. Evu Hanákovou, koordinátorku nemocničního konziliárního týmu paliativní medicíny.
Ambulance se nachází v budově U a v počátečním režimu otevřena je každé úterý od 11 do 15 hodin.
Jitka MÁCOVÁZpět nahoru na obsah...

Svatomichaelská pouť v Pacově je zrušena
Pouť, kterou v Pacově slaví u příležitosti svátku svatého Michaela Archanděla 3. - 4. října, letos město pořádat nebude. Rozhodlo o tom vedení pacovské radnice.
"Důvodem je ohled na současnou epidemiologickou situaci v ČR a nereálnost zajištění platných hygienických norem, jako je především maximální počet návštěvníků. Nebudou tedy pořádány pouťové atrakce ani stánkový prodej", informoval starosta Lukáš Vlček s tím, že po domluvě s pořadatelem pouťové zábavy v sokolovně – oddílem volejbalu, je zrušená také tancovačka.

Původně gotický kostel svatého Michaela byl založen ve 13. století, postaven kolem roku 1350, přestavěn v 15. a počátkem 16. století. Obnoven roku 1737.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Poradna pro gambling kraje Vysočina pomáhá se závislostí na hraní, sázení, ale i na nakupování
Pobočky Poradny pro gambling (PPG) Kraje Vysočina najdete v Jihlavě, Třebíči, Havlíčkově Brodě a ve Žďáře nad Sázavou. Projekt vznikl na základě spolupráce Oblastní charity Jihlava, Oblastní charity Třebíč a Kolpingova díla České republiky. Tým PPG je připraven poskytnout své terapeutické a poradenské služby těm, kteří se potýkají s jakoukoliv formou hráčství, se sázením, přemírou času na internetu, nebo jinou nelátkovou závislostí, (např. nakupování). Informace a podporu poskytuje také rodičům a osobám blízkým lidem, kteří se s výše zmíněnými problémy potýkají.
„Prakticky vypadá spolupráce tak, že se na nás člověk obrátí buď telefonicky nebo i pomocí sociálních sítí, konkrétně Facebooku, (@gamblingvysocina). Můžeme se pobavit jen po telefonu či Facebooku, nebo si rovnou domluvíme termín setkání. Na prvním setkání řešíme většinu času formální náležitosti a zjišťujeme základní informace, navzájem se s klientem seznamujeme a „oťukáváme“. Nastavíme společně jak často se budeme scházet a co bude chtít klient řešit. Většinou spolupráci nastavíme na frekvenci setkávání 1x týdně či 1x za 14 dní. Délka setkání je 45 minut. Veškeré jmenované služby jsou poskytovány zdarma,“ uvedla Michaela Vitmajerová, poradkyně pro jihlavskou pobočku Poradny pro gambling.

Život se závislostí na sázení či online hraní není jednoduchý. Je to náročná životní situace pro celou rodinu. Většina „hráčů“ svou závislost před rodinou tají, snaží se vyhrát zpět to, co prohráli, co dluží. Tím spadnou do nekonečné točící se spirály dluhů a problémů ve vztazích s rodinou. Lze tedy říci, že takový člověk vede dvojí život. Jaké je pak překvapení pro jeho okolí, když zjistí, že nejen že veškeré rodinné úspory zmizeli, ale ještě k tomu se závislý topí v nemalých dluzích. Co v takové situaci dělat? Určitě je na místě vyhledat odbornou pomoc, kromě zajištění praktických záležitostí, je třeba také pracovat s narušenými vztahy v rodině, se ztracenou důvěrou, se zlobou a výčitkami, které se na provinilce hrnou, identifikovat proč k tomuto došlo a jak tomu předejít. S pracovníky PPG může spolupracovat nejen závislý, ale i jeho rodina či osoba blízká.

„V Poradně najdete bezpečné místo, kde bez jakýchkoliv obav můžete vyjádřit své emoce, podívat se na svou situaci z různých stran, svěřit se s tím, co Vás trápí nejvíce. Pracovník klientovi trpělivě naslouchá a zrcadlí jeho pocity. Bývá velkou úlevou už jen to, že o svých obavách může klient hovořit bez ostychu s vědomím, že ho někdo poslouchá a jeho příběh ho opravdu zajímá. Dle slov mých klientů, často mají pocit, že o takto intimních problémech nemohou mluvit s nikým ze svého okolí, protože tomu nerozumí, či je okolí velmi rychle odsoudí,“ vysvětluje M. Vitmajerová.

Velkým tématem dnešní doby je také čas strávený v online prostředí u dospívajících. Často vídáme malé děti s tabletem či telefonem, jak brouzdají po internetu s mnohdy větší zdatností než já a vzpomínám, jak rodiče zabavovali mě. Toto téma je velmi citlivé a ožehavé. Dle mého názoru, dětství s přemírou času na tabletu je počátkem dospívání stráveného u PC či s mobilem v ruce. Beze sporu dnešní doba vyžaduje online zdatnosti. Žijeme v době, kdy se úkoly na základní době posílají na e-mail a tištěnou knihu při psaní seminární práce vezme do ruky málokdo. Zkrátka jsme nuceni umět pracovat online, s PC a je to součást našich životů. Otázkou je, kde je hranice mezi online a skutečným světem?

Je třeba vyvážit pomyslné misky online a skutečného života. Jak již bylo zmíněno, v online prostoru je v dnešní době třeba umět se pohybovat, je ale také potřeba nezapomenout na hry, zábavu a život off-line. Je možná představitelné vzít dopoledne děti do lesa či na zahradu, stavět domečky pro skřítky nebo soutěžit, čí vyrobená lodička bude déle plavat v kaluži a po příchodu domů, kdy budu muset uvařit oběd, pustit dětem pohádku na tabletu.

„Pokud to mám převést na dospívající, moje představa je asi taková, že dopoledne bude ve znamení toho vaření, neb drahý dospívající bude vyspávat. Odpoledne si můžeme zahrát pétanque, jít na výlet nebo vyrazit omrknout novou kolekci oblečení. No a po společně připravené večeři, si zahrajeme PC online hru, ve které samozřejmě prohraju, ale strávím další čas společně se svým blízkým. A navíc, kdo z dospívajících může říct, že paří hru se svými rodiči? Je určitě také třeba, nechat každému dostatek času, který má sám pro sebe. Jsem si vědoma toho, že s dospívajícími je domluva těžká, nic je nebaví a vše je nudí, ostatně, nebyla jsem jiná. Pokud se vám ale podaří společně se dohodnout kam vyrazit a snesete pár otrávených výrazů a poznámek o tom, jak jste trapní, bude z toho vlastně docela fajn výlet,“ uvedla závěrem M. Vitmajerová.

A jaká je Vaše představa o vyvážení času online a off-line?

Michaela VITMAJEROVÁZpět nahoru na obsah...

Zámecké interiéry v Jaroměřicích nad Rokytnou ovládnou v neděli filmaři
Barokní zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou v neděli 13. září ovládnou filmaři a zámecké interiéry tak budou pro veřejnost uzavřeny. Bude se tu natáčet film Il Boemo, který diváky seznámí s osudy nejvyhledávanějšího hudebního skladatele druhé poloviny 18. století Josefa Myslivečka. Přístupná návštěvníkům zůstane zahrada.
„Zámecké interiéry budou ve filmu představovat veřejný dům", prozradil kastelán zámku Radim Petr.

Historický velkofilm Petra Václava je inspirovaný skutečným příběhem jednoho z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století – Josefa Myslivečka. Zavede diváka do slunné Itálie, kde Mysliveček žil, tvořil a stal se legendou, ale také zemřel v zapomnění.

V pondělí 29. července 2019 začalo v italském městě Como a v okolí italského jezera Lago di Como natáčení historického příběhu Il Boemo o českém operním skladateli Josefu Myslivečkovi v režii Petra Václava. V místním divadle Teatro Sociale di Como zazněly Myslivečkovy skladby pod taktovkou Václava Lukse a orchestru Collegium 1704. Hlavní postavu ztvární Vojtěch Dyk.

Josef Mysliveček, též Joseph Misliweczek, od 1767 též italský tvar Giuseppe Venatorini, nazývaný také Il divino boemo (9. března 1737 Praha – 4. února 1781 Řím), byl český hudební skladatel období pozdního baroka a klasicismu. Druhou polovinu svého života prožil v Itálii, kde se proslavil především svými operami. Kromě dvaceti šesti oper jeho bohatá tvůrčí činnost zahrnuje řadu oratorií a kantát, sinfonií a nástrojových komorních skladeb. V českém prostředí je jeho životní osud spojen s legendou, kterou vytvořil Jakub Arbes ve své próze Il divino Boemo.

Foto: ceskatelevize.cz
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   27. 11. 2020

• V centrální laboratoři třebíčské nemocnice provádějí PCR testy díky nově vybudované PCR laboratoři
• Zvířecí osazenstvo táborské zoo rozšířil pár ovcí kamerunských
• Rekonstrukce dálničního mostu Vysočina ve Velkém Meziříčí je dokočena
• Téměř dvě stovky lidí čekalo na zakoupené zboží marně
• Z policejního deníku: obtěžující opilci či opilý řidič boural
• Spojů MHD v Jihlavě od pondělí 30. listopadu zase pojede víc
• Zájemce o štěně rasy Jack Russell se stal obětí podvodníka
• Podvodníci se vydávají za lékaře i americké vojáky; virtuální přátelství na sociálních sítích může lidi finančně zruinovat
• Kriminalisté na Žďársku dopadli tři muže, kteří distribuovali drogy

Čtvrtek   26. 11. 2020

• Havlíčkobrodská porodnice umožní od pondělí návštěvy tatínkům i partnerům na oddělení šestinedělí
• Odběrový tým záchranářů je v provozu již téměř devět měsíců
• Z policejního deníku: krádež zboží v obchodním domě, vloupání do garáže či muž, který lákal z ženy peníze
• Policisté pátrají po totožnosti zavražděného muže, jehož tělo bylo loni nalezeno na Havlíčkobrodsku a prosí o pomoc veřejnost

Středa   25. 11. 2020

• Vzdušný prostor Dukovan a Temelína chrání nový laserový systém, zachytí i letící dron
• Tři krále možná v ulicích nepotkáte, přesto koledovat budou
• Z policejního deníku: poškození nápojových automatů; vloupání do auta či bourající opilý řidič
• Na budově jihlavské nemocnice se ve čtvrtek 26. listopadu rozzáří Světlo lékařům
• Zájemci se mohou stát kmotry zraněných a ohrožených zvířat v záchranné stanice v Pavlově
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci při hledání totožnosti dvou mužů a žen z fotografie
• Kriminalisté dopadli recidivistu, který ukradl peněženku s finanční hotovostí a doklady
• Policisté zadrželi další tři migranty, muži riskovali život, cestovali na podvozku zahraničního návěsu

Úterý   24. 11. 2020

• Na jihlavském náměstí stojí vánoční strom, letos bude nazdobena i radnice
• Nevíte co pod stromeček? Nadělte mimořádné zážitky v táborské zoo
• Silniční meteorologické stanice- významný prvek zimní údržby
• Jihlava pošle na podporu stanice v Pavlově, která se zabývá záchranou poraněných volně žijících živočichů, 10 tisíc korun
• Z policejního deníku: útočné granáty a rozbušky na dně rybníka; devítiletý chlapec se našel v pořádku či posprejovaný vlak
• Ledová kalamita na trolejích trolejbusových drah: V Jihlavě dnes ráno trolejbusy měly zpoždění až přes sto minut!
• Humpoleckým Vánocům 2020 září hvězda: Na programu jsou třeba zimní promítání, adventní koncerty jinak, procházky městem i vánoční soutěže
• Všech pět krajských nemocnic na Vysočině je připraveno začít s plánovanými operacemi
• Od letecké katastrofy vrtulníku u Rudíkova na Třebíčsku uplynulo 12. září osmačtyřicet roků
• Druhý blok Dukovan po odstávce opět dodává elektřinu
• Nemocnice v Jihlavě chce pacientům pod stromeček opět nadělit Vánoční pokoj
• Do pomoci třebíčské nemocnici se zapojila i lékařka z Německa

Pondělí   23. 11. 2020

• Novoměstská Horácká galerie se dočká depozitářů a provozního zázemí
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; obtěžující opilec skončil na záchytce či cizinec bez řidičáku v Jihlavě
• Výstava ARTUR MAGROT - CANIS LUPUS je prezentována on-line, potrvá do 3. ledna

Neděle   22. 11. 2020

• Rozsvícení vánočního stromu ve Velkém Meziříčí budou moci lidé sledovat třeba na webu radnice
• Z policejního deníku: vandalové na hřbitově v Telči; krádež věcí ze stodoly či opilá řidička, která v Jihlavě narazila do několika zaparkovaných aut

Sobota   21. 11. 2020

• Hnízdění chráněných druhů ptáků v lesích na Vysočině v roce 2020

Pátek   20. 11. 2020

• V sobotu 21. listopadu mohou lidé na Vysočině v obchodních domech nakoupit zboží do potravinové banky
• Sovice sněžní v táborské zoo se už nemůže dočkat prvního sněhu
• Jihlavský magistrát od pondělí 23. listopadu rozšiřuje úřední hodiny
• Z policejního deníku: nález tříštivotrhavého granátu; poničení auta či dopadení distributora drog
• Africká vesnice Matongo v jihlavské zoologické zahradě má novou rákosovou střechu
• Co patří do krmítka? Poradíme, jak na zimní přikrmování

Čtvrtek   19. 11. 2020

• Tajemství plzeňských interiérů Adolfa Loose: Dále do světa
• Vlci arktičtí v táborské zoo si nízké teploty užívají
• Z policejního deníku: zloděje věcí za 30 tisíc policisté dopadli či agresivní opilec skončil na záchytce
• Muže, který okradl v Humpolci mladou dívku o mobil, policisté zadrželi
• Na Vysočině zadrželi policisté rakouský autobus s 21 muži s tureckými pasy; v Měříně zadrželi tři Maročany

Středa   18. 11. 2020

• Na Třebíčsku srazila auta dva chodce, oba utrpěli zranění
• V Hamrech nad Sázavou na silnici I/19 dělníci budují propustky odvodnění, sjezdy k domům a namontují zábradlí
• Novým hejtmanem Vysočiny je Vítězslav Schrek z Jihlavy
• Armáda v nemocnici v Třebíči bude pomáhat hlavně u ležících pacientů s polohováním
• Z policejního deníku: ztracená seniorka nalezena v pořádku; recidivista zmlátil muže či opilí a zdrogovaní řidiči
• Pacientům s dechovou nedostatečností v havlíčkobrodské nemocnici pomáhají přístroje od dárců

Úterý   17. 11. 2020

• V jihlavských ulicích se objevila vánoční výzdoba, strom na náměstí bude z nedalekých Dvorců
• Luteránské gymnázium ve Velkém Meziříčí vlastní umělecká rodina Kodetů, plánuje tam otevřít muzeum
• V Nové Brtnici na Třebíčsku hořel rodinný dům, škoda je jeden milion korun
• Při nehodě osobního auta u Římova na Třebíčsku utrpěli dva lidé zranění

Pondělí   16. 11. 2020

• V Jihlavě při příležitosti státního svátku zazní z amplionů Modlitba pro Martu
• Skalnatý svah v Mlýnské ulici v Jihlavě bude zajištěn
• Do pelhřimovské a třebíčské nemocnice nastoupí na pomoc armáda
• Nemocnice v Havlíčkově Brodě a kaplička v Antonínově Dole svítí purpurově za Děti do dlaně
• S podzimním počasím přicházejí časté mlhy, řidiči proto musí být mnohem opatrnější
• Z policejního deníku: krádež věcí z domu za více jak 25 tisíc či opilci a bez řidičáku za volantem
• Při střetu dvou osobních aut u Třebelovic se nikdo nezranil
• Český rozhlas opět potěší dříve narozené; začíná 4. ročník Ježíškových vnoučat
• V Pelhřimově se vánoční strom i výzdoba rozsvítí v neděli 29. listopadu, letos kvůli covidu bez lidí

Neděle   15. 11. 2020

• Mezi osadami Dvorek a Uhry u Přibyslavi byl vztyčen kovaný kříž
• Z policejního deníku: krádež nářadí z kontejneru a chalupy, krádež skútru a kola či zdrogovaný šofér bez řidičáku
• Vodní ptáci v jihlavské zoologické zahradě mají novou zimní ubikaci
• Požár chaty v Jihlavě napáchal škodu z 350 tisíc korun

Sobota   14. 11. 2020

• Občanská poradna v Havlíčkově Brodě slaví 20 let svého působení
• Výstava Vůně medu letos v Novém Městě na Moravě nebude, zájemci si však mohou med zakoupit v klubovně včelařů
• Ve Staré Říši shořel zahradní domek, jeden člověk utrpěl zranění a skončil v nemocnici
• Požár chaty ve Velkém Meziříčí napáchal škodu za 400 tisíc korun, nikdo nebyl zraněn

Pátek   13. 11. 2020

• Dálnice D1 od Devíti křížů po Ostrovačice bude o víkendu uzavřena
• Zemřela jedna z posledních pamětnic třebíčského ghetta
• Potravinová sbírka se bude konat v sobotu 21. listopadu, třebíčská charita bude v Tescu v Jihlavě
• Stavba přeložky silnice I/37 obchvatu u Osové Bítýšky bude zazimovaná, práce budou pokračovat na jaře
• Medvědi bratři v táborské zoo bojují o jídlo, ale vždy se nakonec dohodnou
• Z policejního deníku: bitka cizinců před ubytovnou; vloupání do chaty či opilý cizinec s padělanými doklady
• Havlíčkobrodští policisté dopadli dvaadvacetiletého muže, který se vloupal do auta a způsobil škodu za více jak 30 tisíc korun
• Odbahněné Strachovské rybníky v Pelhřimově oživí okrasné ryby
• Jihlava si připomene předčasně narozené děti; mariánský sloup a dům kultury se rozzáří do purpurové barvy

Čtvrtek   12. 11. 2020

• Česká centra ve světě připomenou výročí J. A. Komenského, na Slovensku dokonce přímo na Komenského náměstí
• Z policejního deníku: krádež peněženky; muž nevrátil nalezenou peněženku; vloupání do chalupy či bouračka opilého řidiče
• Šerpa vynesl k soše Radegasta rekordní náklad vážící 256 kg
• Mobilní buňka u vchodu do jihlavské nemocnice změří teplotu a vydezinfikuje; využívá ji i veřejnost
• Policisté na Vysočině odhalili sedm Srbů, kteří vstoupili na naše území neoprávněně
• V Havlíčkově Brodě funguje odběrový stan sedm dní v týdnu, v nemocnici je nejvytíženější JIP a ARO

Středa   11. 11. 2020