Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 9.9 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Vodní ráj v Jihlavě nebude v září uzavřen, návštěvníků v sezoně bylo kvůli počasí a také koronaviru méně
Největší aquapark na Vysočině, Vodní ráj v Jihlavě, nebude mít v září pravidelnou technologickou odstávku. Neplánované uzavření aquaparku proběhlo již od 13. března do 29. května kvůli epidemii koronaviru a následnému vyhlášení nouzového stavu v zemi vládou ČR. Uvedl to tiskový mluvčí provozujících Služeb města Jihlavy s.r.o. Martin Málek.
"Během této nucené přestávky byly provedeny veškeré údržbářské a opravářské práce včetně vypuštění a opětovného napuštění bazénových van. Tyto práce nelze dělat za běžného provozu. Zajímavostí také je, že to je poprvé za osmnáct let provozu kryté části Vodního ráje kdy v září neproběhne pravidelná technologická odstávka", doplnil mluvčí.

Během letní sezony Vodní ráj navštívilo od 13. června do 6. září 58 267 lidí. Do kryté části si vstupenku zakoupilo 29 125 hostů; bazény a atrakce venkovního areálu využilo 29 142 milovníků koupání. "Oproti loňské letní sezóně jde v našem aquaparku o pokles 17 363 lidí. Vzhledem k vývoji počasí a výskytu covidu 19, považujeme tato čísla za úspěch. Kupodivu to nebyla ani nejhorší sezóna za existenci Vodního ráje, protože v roce 2004 navštívilo venkovní část pouze 26 032 lidí", konstatoval M. Málek.

Letní dny s vysokými teplotami za sebou byly pouze v srpnu. "Děkujeme všem našim příznivcům, kteří i přes ne příliš vydařené léto a koronavirovou situaci k nám našli cestu. Věříme, že u nás prožili příjemné letní chvilky a příští rok s námi oslaví již 21. letní sezónu na Vodním ráji", zakončil M. Málek.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Na zmodernizovanou dálnici D1 bude nainstalován 160 kilometrů dlouhý optický kabel
Ředitelství silnic a dálnic nainstaluje v rámci modernizace dálnice D1 160 kilometrů dlouhý páteřní optický kabel. Bude se jednat o vůbec nejdelší optický kabel ve správě ŘSD. Instalace proběhne metodou tzv. zafukování.
Nový optický kabel umožní výrazné zrychlení komunikace mezi Národním dopravním informačním centrem a jednotlivými centry telematiky, které jsou umístěny na jednotlivých střediscích správy a údržby dálnice a zařízeními umístěnými přímo na dálnici. Nově bude možná také jejich vzájemná zástupnost. Tím dojde k dalšímu zvýšení rychlosti a přesnosti přenášených informací o provozu na dálnici D1 pro veřejnost.

K instalaci optického kabelu je možné přistoupit vzhledem k blížícímu se konci celé modernizace D1, neboť kabel je zafukován do již připravených chrániček, které byly položeny ve středním dělícím pásu v rámci modernizace jednotlivých úseků. Posledním úsekem, kde došlo k položení chráničky, byl letos zahájený úsek Devět křížů – Ostrovačice.

Instalace bude prováděna postupně v úsecích mezi jednotlivými středisky správy a údržby dálnice SSÚD Mirošovice, SSÚD Bernartice, SSÚD Velký Beranov a SSÚD Domašov na podzim 2020 a na jaře 2021. Řidiči se musí připravit na částečné uzavírky již modernizovaných úseků dálnice ve směru do Prahy, spočívající v uzavření levého jízdního pruhu a vedení dopravy ve dvou zúžených pruzích při pravém okraji vozovky. Ve směru do Brna bude provoz veden až na lokální omezení provozu v místě některých šachet bez větších omezení.

Uzavírky začnou o prvním zářijovém víkendu a budou prováděny v několika etapách v uzavírkách o průměrné délce cca 4 km, jejichž umístění se bude každé 3 – 4 dny měnit. Zřizování a změny uzavírek jsou naplánovány do víkendových dnů nebo nočních hodin. Prosíme řidiče o zvýšenou opatrnost při průjezdu uzavírkami.
Martin BUČEKZpět nahoru na obsah...

V Novém Městě na Moravě odhalí stolpersteiny ve čtvrtek, ve Žďáře nad Sázavou za týden v neděli
Připomínka na spoluobčany zavražděné nacisty se uskuteční ve čtvrtek 10. září v 17 hodin v parku před Horáckou galerií v Novém Městě na Moravě odhalením stolpersteinů neboli kamenů zmizelých.
V Novém Městě bude umístěno osm kamenů. Pět kamenů připomene vyvražděnou židovskou rodinu Skuteckých a tři kameny pak oběti rodiny Bradyových.
Ještě předtím ale před Horáckou galerií zazpívají novoměstské sbory Naenia a Novocantus a pak se vydá slavnostní průvod po náměstí k odhalení Stolpersteinů.

Stolperstein neboli „kámen, o který se zakopává“, je dílem německého umělce Guntera Demninga. Jejich princip je jednoduchý a velmi účinný. Umístit na chodník před dům malou kovovou dlažební kostku s iniciálami lidí, kteří odtud byli odvlečeni do koncentračních táborů, kde zahynuli. Projekt tak názorně připomíná, že tito lidé žili mezi námi a byli nespravedlivě odvlečeni ze svých domovů vstříc násilí a smrti.

Stolperstein neboli „kámen, o který se zakopává“, je dílem německého umělce Guntera Demninga. Jejich princip je jednoduchý a velmi účinný. Umístit na chodník před dům malou kovovou dlažební kostku s iniciálami lidí, kteří odtud byli odvlečeni do koncentračních táborů, kde zahynuli. Projekt tak názorně připomíná, že tito lidé žili mezi námi a byli nespravedlivě odvlečeni ze svých domovů vstříc násilí a smrti.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V jihlavské zoologické zahradě se narodilo historicky první mládě nosála bělohubého
Poprvé v historii zoologické zahrady v Jihlavě se podařilo odchovat nosála bělohubého. Jedno mládě, zatím neznámého pohlaví, se narodilo 14. července tři roky starým rodičům pocházejícím ze Zoo Magdeburg.
Mládě se nosálům navíc narodilo hned druhý den po tom, co se podařilo odchytit uprchlého nosálího samce. Chovatelé tak měli hned o důvod k radosti navíc.

Nosáli bělohubí (Nasua narica) žijí v celé Střední Americe, ale okrajově zasahují do Severní i do Jižní Ameriky. Jsou to teplomilné šelmy příbuzné mývalům severním i pandám červeným, které žijí ve vedlejších expozicích.
Tato milá medvídkovitá zvířátka jsou všežravci, pochutnají si na malých obratlovcích, ovoci, mršinách, hmyzu a vajíčkách. Bez potíží šplhají na stromy, kde jim k udržení rovnováhy pomáhá dlouhý ocas, přesto ale častěji hledají potravu na zemi. Nosáli se lehce adaptují na přítomnost člověka; stejně jako mývalové rabují v kempech odpadkové koše. Snadno mohou být ochočeni a na základě vědeckých experimentů bylo dokázáno, že jsou poměrně inteligentní.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Ara se umí najíst stejně šikovně, jako když člověk užívá ruce
To, že zvířata umí dovedně používat své tlapky a pařáty tak, jako člověk používá ruce, není žádným tajemstvím. Některé druhy opic se dokonce naučily používat i různé nástroje.
Ovšem ara zelenokřídlý v ZOO Tábor tomu všemu dává korunu! Obrovský papoušek (druhý největší na světě po aře hyacintové), umí uchopit a držet list ovocného stromu stejně šikovně, jako kdyby člověk držel v ruce třeba kornout a lízal zmrzlinu. Dlouhé minuty si pestrobarevný pták pochutnává na čerstvém listoví neméně labužnicky jako lidé na mražených pochoutkách. Ara zelenokřídlý, který váží 1,1 až 1,7 kg a měří 65 až 93 cm (i s ocasem), přitom po celou dobu takového hodování sedí na větvi jen na jedné noze, aniž by ztrácel balanc!

Domovinou arů zelenokřídlých jsou tropické lesy v severní a střední oblasti jihoamerického kontinentu. Živí se především semeny, ořechy, bobulemi, zelení a ovocem, jehož různé druhy v jejich domovině dozrávají v odlišnou dobu. Díky tomu mají arové k čerstvému ovoci přístup po celý rok.

Foto: Václav Kučera/ZOO Tábor
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež kosmetiky, lešení, opilý cyklista, dvě zranění při nehodě
Dosud neznámý zloděj sebral v pondělí 7. září v jedné z prodejen v Hradební ulici v Jihlavě z regálu holicí strojky, parfémy a pleťovou kosmetiku. Tyto věci si pachatel vložil do tašky a bez zaplacení z obchodu odešel, čímž poškozené společnosti způsobil škodu převyšující částku 11 tisíc korun. Pachateli, po kterém pátrají policisté, v případě jeho dopadení hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. Uvedl to policejní mluvčí David Linhart.
Náměští nad Oslavou se projížděl opilý cyklista
Osmatřicetiletý cyklista v Nádražní ulici v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku v úterý 8. září po jedenácté hodině dopoledne nadýchal 0,56 promile. "Policisté muži zakázali další jízdu a celou událost zadokumentovali jako přestupek v dopravě, ze kterého se muž bude zodpovídat před příslušným správním orgánem", uvedl D. Linhart.

Krádež lešení z rozestavěného domu v Lipnici nad Sázavou
Dosud neznámý pachatel vnikl v době od pátku 4. září do pondělí 7. září v Lipnici nad Sázavou na pozemek u rozestavěného domu a následně do vnitřních prostorů domu, odkud sebral tři kostky HAKI lešení. "Majiteli tak vznikla škoda kolem čtyřiceti tisíc korun. Přivolaní policisté ze Světlé nad Sázavou zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže, případ nadále prověřují a po pachateli pátrají. Za uvedenou trestnou činnost mu hrozí až dvouletý trest odnětí svobody", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Při dopravní nehodě v Lípě na Havlíčkobrodsku utrpěli dva lidé zranění
V úterý 8. září kolem půl třetí odpoledne se stala v obci Lípa na Havlíčkobrodsku dopravní nehoda, při které se lehce zranily dvě osoby. "Dvaadvacetiletý řidič vozidla Volkswagen v křižovatce nedal přednost projíždějícímu autu Škoda a došlo ke střetu. Řidiče vozidla Škoda na místě ošetřila zdravotnická záchranná služba. Jeho spolujezdkyni zdravotníci převezli s podezřením na lehké zranění na ošetření do nemocnice. Způsobená škoda byla vyčíslena na částku kolem sta tisíce korun", popsala nehodu S. Rázlová a doplnila, že dechové zkoušky u řidičů byly negativní. Policisté nehodu dále šetří.

Třiadvacetiletý muž v Humpolci řídil bez příslušného řidičského oprávnění
Humpolečtí policisté zastavili v úterý 8. září kolem půl třetí odpoledne v ulici Jihlavská osobní automobil Ford, jehož řidičem byl třiadvacetiletý muž. "Provedená lustrace ukázala, že není vlastníkem příslušného řidičského oprávnění. V další jízdě již pokračovat nesměl", informovala S. Rázlová s tím, že policisté případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

V Novém Veselí ležel na vozovce opilý muž
V Novém Veselí na Žďársku ležel v úterý 8. září kolem jedné hodiny ráno na vozovce osmašedesátiletý muž, který nebyl schopen samostatné chůze. Dechová zkouška naměřila 2,09 promile alkoholu. "Vzhledem k tomu, že muž svým chováním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté, kteří byli na místo zavoláni, ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", dodal S. Rázlová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V třebíčské nemocnici byla otevřena paliativní ambulance
Nová ambulance paliativní medicíny funguje od počátku září v nemocnici v Třebíči. Ambulance nabízí podporu specialistů v paliativní medicíně a léčbě chronické bolesti zastoupených primářem Ladislavem Kabelkou a doktorem Zdeňkem Heřmánkem, podporu psychologa a sociálních pracovníků. Umožňuje koordinaci komplexní péče a podporu života v závažné nemoci.
„Nově otevřená ambulance je určena pacientům, nejlépe s doprovodem svých blízkých i ke konzultaci rodinám pacientů s nevyléčitelným, chronickým onemocněním. Současně slouží k nastavení další péče při propouštění z oddělení akutní péče či následné péče. Návštěva v ambulanci probíhá na základně indikace ošetřujícího praktického lékaře či specialisty", vysvětluje činnost ambulance primář Ladislav Kabelka.

Objednání je možné v systému e-ambulance, obdobně jako u ostatních ambulancí nemocnice. Je možné také kontaktovat Bc. Evu Hanákovou, koordinátorku nemocničního konziliárního týmu paliativní medicíny.
Ambulance se nachází v budově U a v počátečním režimu otevřena je každé úterý od 11 do 15 hodin.
Jitka MÁCOVÁZpět nahoru na obsah...

Svatomichaelská pouť v Pacově je zrušena
Pouť, kterou v Pacově slaví u příležitosti svátku svatého Michaela Archanděla 3. - 4. října, letos město pořádat nebude. Rozhodlo o tom vedení pacovské radnice.
"Důvodem je ohled na současnou epidemiologickou situaci v ČR a nereálnost zajištění platných hygienických norem, jako je především maximální počet návštěvníků. Nebudou tedy pořádány pouťové atrakce ani stánkový prodej", informoval starosta Lukáš Vlček s tím, že po domluvě s pořadatelem pouťové zábavy v sokolovně – oddílem volejbalu, je zrušená také tancovačka.

Původně gotický kostel svatého Michaela byl založen ve 13. století, postaven kolem roku 1350, přestavěn v 15. a počátkem 16. století. Obnoven roku 1737.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Poradna pro gambling kraje Vysočina pomáhá se závislostí na hraní, sázení, ale i na nakupování
Pobočky Poradny pro gambling (PPG) Kraje Vysočina najdete v Jihlavě, Třebíči, Havlíčkově Brodě a ve Žďáře nad Sázavou. Projekt vznikl na základě spolupráce Oblastní charity Jihlava, Oblastní charity Třebíč a Kolpingova díla České republiky. Tým PPG je připraven poskytnout své terapeutické a poradenské služby těm, kteří se potýkají s jakoukoliv formou hráčství, se sázením, přemírou času na internetu, nebo jinou nelátkovou závislostí, (např. nakupování). Informace a podporu poskytuje také rodičům a osobám blízkým lidem, kteří se s výše zmíněnými problémy potýkají.
„Prakticky vypadá spolupráce tak, že se na nás člověk obrátí buď telefonicky nebo i pomocí sociálních sítí, konkrétně Facebooku, (@gamblingvysocina). Můžeme se pobavit jen po telefonu či Facebooku, nebo si rovnou domluvíme termín setkání. Na prvním setkání řešíme většinu času formální náležitosti a zjišťujeme základní informace, navzájem se s klientem seznamujeme a „oťukáváme“. Nastavíme společně jak často se budeme scházet a co bude chtít klient řešit. Většinou spolupráci nastavíme na frekvenci setkávání 1x týdně či 1x za 14 dní. Délka setkání je 45 minut. Veškeré jmenované služby jsou poskytovány zdarma,“ uvedla Michaela Vitmajerová, poradkyně pro jihlavskou pobočku Poradny pro gambling.

Život se závislostí na sázení či online hraní není jednoduchý. Je to náročná životní situace pro celou rodinu. Většina „hráčů“ svou závislost před rodinou tají, snaží se vyhrát zpět to, co prohráli, co dluží. Tím spadnou do nekonečné točící se spirály dluhů a problémů ve vztazích s rodinou. Lze tedy říci, že takový člověk vede dvojí život. Jaké je pak překvapení pro jeho okolí, když zjistí, že nejen že veškeré rodinné úspory zmizeli, ale ještě k tomu se závislý topí v nemalých dluzích. Co v takové situaci dělat? Určitě je na místě vyhledat odbornou pomoc, kromě zajištění praktických záležitostí, je třeba také pracovat s narušenými vztahy v rodině, se ztracenou důvěrou, se zlobou a výčitkami, které se na provinilce hrnou, identifikovat proč k tomuto došlo a jak tomu předejít. S pracovníky PPG může spolupracovat nejen závislý, ale i jeho rodina či osoba blízká.

„V Poradně najdete bezpečné místo, kde bez jakýchkoliv obav můžete vyjádřit své emoce, podívat se na svou situaci z různých stran, svěřit se s tím, co Vás trápí nejvíce. Pracovník klientovi trpělivě naslouchá a zrcadlí jeho pocity. Bývá velkou úlevou už jen to, že o svých obavách může klient hovořit bez ostychu s vědomím, že ho někdo poslouchá a jeho příběh ho opravdu zajímá. Dle slov mých klientů, často mají pocit, že o takto intimních problémech nemohou mluvit s nikým ze svého okolí, protože tomu nerozumí, či je okolí velmi rychle odsoudí,“ vysvětluje M. Vitmajerová.

Velkým tématem dnešní doby je také čas strávený v online prostředí u dospívajících. Často vídáme malé děti s tabletem či telefonem, jak brouzdají po internetu s mnohdy větší zdatností než já a vzpomínám, jak rodiče zabavovali mě. Toto téma je velmi citlivé a ožehavé. Dle mého názoru, dětství s přemírou času na tabletu je počátkem dospívání stráveného u PC či s mobilem v ruce. Beze sporu dnešní doba vyžaduje online zdatnosti. Žijeme v době, kdy se úkoly na základní době posílají na e-mail a tištěnou knihu při psaní seminární práce vezme do ruky málokdo. Zkrátka jsme nuceni umět pracovat online, s PC a je to součást našich životů. Otázkou je, kde je hranice mezi online a skutečným světem?

Je třeba vyvážit pomyslné misky online a skutečného života. Jak již bylo zmíněno, v online prostoru je v dnešní době třeba umět se pohybovat, je ale také potřeba nezapomenout na hry, zábavu a život off-line. Je možná představitelné vzít dopoledne děti do lesa či na zahradu, stavět domečky pro skřítky nebo soutěžit, čí vyrobená lodička bude déle plavat v kaluži a po příchodu domů, kdy budu muset uvařit oběd, pustit dětem pohádku na tabletu.

„Pokud to mám převést na dospívající, moje představa je asi taková, že dopoledne bude ve znamení toho vaření, neb drahý dospívající bude vyspávat. Odpoledne si můžeme zahrát pétanque, jít na výlet nebo vyrazit omrknout novou kolekci oblečení. No a po společně připravené večeři, si zahrajeme PC online hru, ve které samozřejmě prohraju, ale strávím další čas společně se svým blízkým. A navíc, kdo z dospívajících může říct, že paří hru se svými rodiči? Je určitě také třeba, nechat každému dostatek času, který má sám pro sebe. Jsem si vědoma toho, že s dospívajícími je domluva těžká, nic je nebaví a vše je nudí, ostatně, nebyla jsem jiná. Pokud se vám ale podaří společně se dohodnout kam vyrazit a snesete pár otrávených výrazů a poznámek o tom, jak jste trapní, bude z toho vlastně docela fajn výlet,“ uvedla závěrem M. Vitmajerová.

A jaká je Vaše představa o vyvážení času online a off-line?

Michaela VITMAJEROVÁZpět nahoru na obsah...

Zámecké interiéry v Jaroměřicích nad Rokytnou ovládnou v neděli filmaři
Barokní zámek v Jaroměřicích nad Rokytnou v neděli 13. září ovládnou filmaři a zámecké interiéry tak budou pro veřejnost uzavřeny. Bude se tu natáčet film Il Boemo, který diváky seznámí s osudy nejvyhledávanějšího hudebního skladatele druhé poloviny 18. století Josefa Myslivečka. Přístupná návštěvníkům zůstane zahrada.
„Zámecké interiéry budou ve filmu představovat veřejný dům", prozradil kastelán zámku Radim Petr.

Historický velkofilm Petra Václava je inspirovaný skutečným příběhem jednoho z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století – Josefa Myslivečka. Zavede diváka do slunné Itálie, kde Mysliveček žil, tvořil a stal se legendou, ale také zemřel v zapomnění.

V pondělí 29. července 2019 začalo v italském městě Como a v okolí italského jezera Lago di Como natáčení historického příběhu Il Boemo o českém operním skladateli Josefu Myslivečkovi v režii Petra Václava. V místním divadle Teatro Sociale di Como zazněly Myslivečkovy skladby pod taktovkou Václava Lukse a orchestru Collegium 1704. Hlavní postavu ztvární Vojtěch Dyk.

Josef Mysliveček, též Joseph Misliweczek, od 1767 též italský tvar Giuseppe Venatorini, nazývaný také Il divino boemo (9. března 1737 Praha – 4. února 1781 Řím), byl český hudební skladatel období pozdního baroka a klasicismu. Druhou polovinu svého života prožil v Itálii, kde se proslavil především svými operami. Kromě dvaceti šesti oper jeho bohatá tvůrčí činnost zahrnuje řadu oratorií a kantát, sinfonií a nástrojových komorních skladeb. V českém prostředí je jeho životní osud spojen s legendou, kterou vytvořil Jakub Arbes ve své próze Il divino Boemo.

Foto: ceskatelevize.cz
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   26. 10. 2020

• Tragický požár sudu na palivo v Moravci
• Lavičku Václava Havla v Jihlavě poškodil neznámý vandal; město podává trestní oznámení
• Primátorka Jihlavy Karolína Koubová musí do karantény
• Stavba na obchvatu Osové Bítýšky pokračuje i přes to, že osm dělníků je v karanténě
• Domov pro seniory v Reynkově ulici v Havlíčkově Brodě zasáhl Covid 19, potřebuje doplnit zdravotnický personál
• Z policejního deníku: dělostřelecký granát v nákladu dřeva; opilý řidič havaroval či opilec, který chtěl skočit z okna
• Na sociální sítě s jihlavským muzeem
• Nová naučná stezka provede zájemce Ranským polesím ve Žďárských vrších
• Dvaadvacetiletý muž z Pelhřimovska se v Jihlavě vloupal do čerpací stanice
• Řidič osobního auta se v Jihlavě zřítil s autem z mostu na cyklostezku

Neděle   25. 10. 2020

• Rozšířené návštěvní hodiny v období dušičkových svátků u urnového háje a rozptylové loučky u jihlavského krematoria
• Jihlavskou zoologickou zahradu nově obývá čája obojková
• Alej u Tří křížů v Novém Městě na Moravě bude připomínat Domácí hospic Vysočina
• Odběrové místo u jihlavské nemocnice bude přestěhováno do průjezdu mezi nemocnicí a Domem zdraví
• Z policejního deníku: krádež peněženky na ubytovně; krádež dřeva za 112 tisíc korun či silně opilý řidič v Třebíči

Sobota   24. 10. 2020

• Při nehodě traktoru na poli na Humpolecku zemřel muž
• Knihovna ve Velkém Meziříčí zavedla okénkovou půjčovnu
• Žďár nad Sázavou má babybox, již je plně funkční, slavnostně bude otevřen 6. listoapadu
• U silnice od Pelhřimova na Řemenov bylo vysazeno devětačtyřicet švestek
• Při zámeckých inventurách se počítaly peřiny i motyky

Pátek   23. 10. 2020

• Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě se nekoná, tak vzal na sebe podobu knihy Země skrytých úsměvů
• Václav Klaus ke skandálu ministra Prymuly
• Nadělte si pod vánoční stromek tygra, lva nebo třeba medvěda
• Charita v Třebíči zahájila službu Nákupy ohroženým, volat můžou na číslo 603 499 850
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje při činu; krádež platebních karet či řidič s třemi promile alkoholu
• Provoz na silnici I/37 od Ořechova na Křižanov bude řízen po dobu oprav kyvadlově

Čtvrtek   22. 10. 2020

• V trolejbusech a autobusech městské dopravy v Jihlavě začnou od pátku platit nová opatření
• Do židovské čtvrti v Třebíči budou moci vjet pouze její obyvatelé a podnikatelé
• V Dukovanech provádí mimořádnou údržbu hlavních cirkulačních čerpadel
• Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě v pátek končí
• Víte, že když jde o život přeparkovat nestihnete?
• Z policejního deníku: muž v Telči okradl svého známého či muž, který fyzicky napadl ženu
• Medvědi v táborské zoo marně vyhlíží návštěvníky
• Výzva praktických lékařů z Vysočiny: nepodceňujte náhlé změny svého zdraví
• Propadlé řidičské průkazy už ministerstva částečně tolerují; nejen jihlavskému odboru dopravy se tak ulevilo; v Jihlavě ve středu dokonce obsloužili všechny klienty
• V oblasti zabezpečení chat a chalup je stále co zlepšovat; letos policisté na Vysočině řešili 33 případů vloupání
• Na Staroměstském náměstí probíhal hlavně občanský protest proti vládě

Středa   21. 10. 2020

• Dětská hřiště a sportoviště nechá město Jihlava od čtvrtka 22. října otevřené
• Nevstupujte do nemocnice, pokud nemusíte
• Z policejního deníku: rvačka v Jihlavě; krádež čerpadla či hledaný muž skončil ve vězení
• V Prostředkovicích na silnici I/38 silničáři potrvá do pátku reklamační oprava, dopravu řídí semafory
• V Urbanově bouraly dva traktory, jeden řidič byl opilý
• Silnice I/38 mezi lokalitou u Vránů a křižovatkou Svatý Kříž na Havlíčkobrodsku se opravuje, provoz řídí semafory

Úterý   20. 10. 2020

• Krajské ustavující zastupitelstvo na Vysočině se posouvá, důvodem je přezkum voleb, který podala strana Pro TOP Vysočinu
• Policisté dopadli distributora pervitinu ze Žďárska
• Jihlavský magistrát zatím i přes vysokou nemocnost stíhá zajišťovat většinu agend, platit za komunální odpad zatím nelze
• Věž chrámu svatého Václava v Novém Veselí má dva nové zvony
• Z policejního deníku: nález munice na Žďársku; krádež stavebního materiálu, vloupání do kůlny či opilci na ulici
• Omezení MHD v Jihlavě už od středy 21. října
• Vyvěsme vlajky! aneb Český den s českými vlajkami NADĚJE
• Soud uložil přísný trest a opilého řidiče kamionu na pět ket vyhostil z České republiky

Pondělí   19. 10. 2020

• Jihlavská nemocnice omezuje ambulantní péči
• Silnice I/19 u obce Simtany na Havlíčkobrodsku by měla od počátku listopadu sloužit řidičům
• Opilá řidička se při nehodě s autem několikrát přetočila přes střechu
• Z policejního deníku: pokus o vloupání do garáže, poškození auta či agresivní opilec

Neděle   18. 10. 2020

• Požár Okříšek v roce 1903 a sbírka na pomoc postiženým
• Na zachraňování ježků je stále ještě čas, pomůžete úkrytem i přikrmováním
• Z policejního deníku: krádež peněženky s více jak 50 tisíci korunami; vloupání do kůlny; drogy a alkohol za volantem
• Zemřel bývalý starosta Pelhřimova František Kučera
• Židovský dům v Třebíči byl prohlášen za kulturní památku
• Ministerstvo zdravotnictví vydalo grafickou tabulku, která napoví rozdíl mezi covidem a chřipkou

Sobota   17. 10. 2020

• Nezahrávejme si s výrazem „osobní lockdown“
• Dukovany v rámci odstávky kontrolují i významné bezpečnostní systémy
• Z náměstí v Přibyslavi zmizel vrak auta
• Škola měšť., ochranná hráz proti germanisaci Okříšek
• Na Havlíčkobrodsku zemřela při požáru chalupy žena

Pátek   16. 10. 2020

• Starosta Velkého Meziříčí Alex Kaminaras má covid, zatím je bez příznaků
• Řidič s kamionem vjel v Okříškách na červenou na přejezd, policisté jej vypátrali
• Koalice Pro TOP Vysočinu podala návrh na neplatnost volby do krajského zastupitelstva
• Trojice křížů v Hrotovicích byla prohlášena za kulturní památku
• Pět řidičů se dřevem odmítlo najet na kontrolní váhy – dostali pokutu 30 tisíc korun
• Z policejního deníku: muž se chtěl vloupat do domu; poškození auta či opilci na ulici
• V Popicích u Jihlavy způsobil požár víceúčelového objektu předběžnou škodu 1,5 milionu korun
• Policisté zachránili muže, který chtěl skočit z dálničního mostu
• Dálnice D1 mezi exity 112 Jihlava a 119 Velký Beranov bude o víkendu zdarma, povede tudy objížďka

Čtvrtek   15. 10. 2020

• Na Karlově náměstí v Třebíči pokračuje archeologický průzkum
• Devět tisíc pět set čtyřicet čtyři
• Na silnici I/19 na Žďársku řídí kvůli opravám vozovky dopravu semafory
• Hřbitov na Karlově ve Velkém Meziříčí bude rozšířen, hospodářskou budovu čeká oprava
• Kolem Orlíku u Humpolce je nová turistická trasa pro vozíčkáře
• Muže, kteří se pokusili vloupat do prodejny, policisté dopadli
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil v cele; krádež peněženky; poškození aut
• V Pelhřimově si z nově vysazených stromků lidé sundají červené mašličky, připnou jméno dítěte a stromek bude jejich
• Policisté na Vysočině provedli ve středu 777 kontrol, zjistili 80 porušení mimořádných nebo krizových opatření
• Je tam práce jako na kostele...

Středa   14. 10. 2020

• Dopravnímu podniku v Jihlavě v nouzovém stavu výrazně klesají tržby, je nucen redukovat spoje
• Školní jídelny v Jihlavě vaří, výdejní doba jídelen je omezená
• Podpořte zvířata v táborské zoo, doneste jim kaštany a žaludy; děti i nadále za jejich tašku získají volnou vstupenku
• Z policejního deníku: rvačka dvou recidivistů v Jihlavě; žena neposlala zaplacené zboží; hledaný muž putoval do vězení
• V Herálci na Žďársku hrozí povodeň, Svratka se blíží ke třetímu stupni povodňové aktivity
• Nejsme ve válce, nepotřebujeme drakonická opatření
• Havlíčkobrodská nemocnice od pátku pozastavuje specializované ambulance, od pondělí pak plánované operace
• MHD v Havlíčkově Brodě jezdí jako o prázdninách
• Určené školy vykonávající péči o děti v době nouzového stavu

Úterý   13. 10. 2020

• Na Vysočině se nakazilo covidem 350 lidí, devět zemřelo
• Jihlava spouští mapu nouzového stavu, dobrovolnické centrum i péči o děti třeba zdravotních sestřiček
• Galerie, muzea, hrady Roštejn a Kámen a také Horácké divadlo jsou pro veřejnost zavřené
• Horní část parkovacího domu v Žižkově ulici v Havlíčkově Brodě slouží řidičům, směrem k Sázavě roste další parkoviště
• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo osm hroznýšů madagaskarských
• Z policejního deníku: řidič v Telči se dopustil trestného činu i přestupků; vloupání do domu či neplatiči alimentů
• Kamion vjel v Okříškách na přejezd v době, kdy se začaly spouštět závory, policie hledá svědky této události
• Muž našel v lese u Jam dělostřelecké granáty
• Lidé v Přibyslavi o víkendu krouhali a šlapali zelí, zdravou přílohu na zimu

Pondělí   12. 10. 2020