Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 11.9 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede Vizionář Modigliani; po projekci bude následovat beseda s akademickým malířem Vladimírem Netoličkou
Filmový klub Jihlava uvede v pondělí 14. září od 19.30 hodin v kině Dukla premiéru italského filmu Vizionář Modigliani. Zemřel ve svých pětatřiceti, avšak zanechal po sobě úchvatné dílo, které změnilo vývoj výtvarného umění ve 20. století. Amedeo Modigliani. Příběh génia, který možná tušil, že se mu nedostává času, který žil divoce a tvořil rychle, rebela, který neměl potřebu splynout s davem a šel svou vlastní cestou.
Říkalo se mu Dedo nebo Modi a jeho rodné Livorno pro něj bylo od začátku příliš malé. Proto se Amedeo Modigliani vydal nejdříve do Florencie, poté do Benátek a nakonec ve 21 letech do Paříže, kde dal vzniknout legendě o svůdníku žen, výstředním buřiči, alkoholikovi a tragickém malíři. Ve skutečnosti však skrýval svou nemoc a nade vše miloval život a umění.

Dokument Vizionář Modigliani sleduje jeho kroky po místech, která navštěvoval nejčastěji: ulice, náměstí, tržiště i hory a venkov. Vypravěčem příběhu je přitom možná trochu nezvykle Modiglianiho mladá žena a múza Jeanne Hébuterne. Modigliani za svého života nebyl doceněn, mnoho svých děl rozdal. Teprve po své smrti se dočkal uznání a jeho jedinečné dílo ovlivnilo výtvarné umění po desítky let.
Snímek doprovází originální skladby Maximiliena Zaganelliho a Dmitrije Mjachina, zkušené dvojice, která za svou hudbu k uměleckým dokumentům získala nejedno ocenění.

Po projekci filmu proběhne beseda s Vladimírem Netoličkou, akademickým malířem.

Vizionář Modigliani
(Maledetto Modigliani)
Itálie, 2020, DCP, barevný, italsky, české titulky, 90 minut
Režie: Valeria Parisi
Scénář: Didi Gnocchi, Arianna Marelli, Valeria Parisi
Kamera: Sabina Bologna, Lorenzo Giromini
Hudba: Dmitrii Miachin, Maximilien Zaganelli
Produkce: Franco di Sarro, Chiara Dona, Didi Gnocchi
Hrají: Chloe Adridjis, Astrid Casali, Domitilla D'Amico, John Myatt, Klaus Albrecht Schröder, Paolo Virzi
- red -Zpět nahoru na obsah...

Zoologická zahrada v Táboře nabízí nejrozsáhlejší sérii komentovaných krmení
Víkend plný jedinečných zážitků připravila pro následující tři dny ZOO Tábor. Připojuje se k celoměstským oslavám nazvaným Táborská setkání tím, že svým návštěvníkům zcela výjimečně nabídne rozsáhlou sérii komentovaných krmení vybraných druhů zvířat. Díky této zcela ojedinělé akci budou mít návštěvníci možnost vidět krmení a dozvědět se spoustu zajímavostí o takových druzích zvířat, která zoo v nabídce komentovaných krmení obvykle nemá. Například v pátek, v sobotu i v neděli vždy od 12 hodin bude pro zájemce připraveno krmení zubra evropského, jehož chov a návrat do přírody patří k vlajkovým lodím táborské zoo.
„Pro dětské návštěvníky jsme připravili také vědomostní hru pojatou ve středověkém stylu stejně jako celé táborské slavnosti. Na pokladně dostanou ´malí rytíři´ soutěžní kartičku s otázkami, kterou po vyplnění odevzdají opět na pokladně, kde za své úsilí získají drobnou pozornost. Soutěžící, kteří na sebe zanechají i rychlý kontakt (e-mail nebo telefonní číslo), pak budou zařazeni do slosování o hodnotné ceny,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Série komentovaných krmení začne v pátek od 11 hodin u výběhu nosálů červených, v pravé poledne se dočká své krmě zubřice Karla, od 14 hodin nakrmí ošetřovatelé surikaty vlnkované, které pro svou neutuchající aktivitu patří k miláčkům zejména dětských návštěvníků zahrady. Sobotní komentovaná krmení pak zahájí od 11 hodin jedinečná šelma fosa madagaskarská, jejíž exempláře mají v ČR pouze dvě zoologické zahrady. V pravé poledne pak čeká krmení opět na zubřici Karlu, od 13 hodin se své potravy dočkají medvědi hnědí, na sobotní 14. hodinu je připraveno krmení makaků jávských a od 15 hodin surikat vlnkovaných. Nedělní komentovaná krmení začínají v 11 hodin u výběhu tygra ussurijského Rockyho, v pravé poledne nakrmí ošetřovatelé opět zubřici Karlu a 13. hodina bude patřit krmení velbloudů dvouhrbých. Ve 14 hodin se pustí do své bašty surikaty vlnkované a celou víkendovou sérii uzavře v neděli od 15 hodin komentované krmení medvědů baribalů.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Přibyslavské slavnosti letos bez ochutnávek ve sklepě
Již tradiční Mlékárenské dny a slavnosti v Přibyslavi budou letos kvůli koronaviru ochuzeny o ochutnávky mléčných výrobků v radničním sklepení a ve farní stodole a také o diváckou soutěž Přibyslavský krajáč. Návštěvníci se však i přesto mohou těšit na prodej a prezentaci mlékárenských výrobků v sobotu 12. září na Bechyňově náměstí.
Připraven je také kulturní, hudební a doprovodný program s možností navštívit památky – kostel Narození sv. Jana Křtitele, středověkou štolu pod farou, městské muzeum a gotickou věž.
Na náměstí bude připraven také doprovodný program pro děti.

"Ze zajímavých mléčných novinek lze zmínit například jogurtovou zmrzlinu, Hallouni - sýr na grilování a také sýr PANÝR, nový plátkový sýr Koliba na zdobení, přepuštěné máslo, pribináček mixík, hermelín s mákem, ledovou kávu s novou recepturou, tavené sýry v tubách, kde není již potřeba používat nůž na roztírání, řecký jogurt s příchutí karamelu, mléčný nápoj AYARAN, sýr Herold s příchutí oříšku, zrající sýr Václav, kefírové dezerty ve skle, pomazánkové máslo se skyrem a další", informovala mluvčí krajského úřadu na Vysočině Eva Neuwirthová.

Jiří Kopáček z Českomoravského svazu mlékárenského na slavnostech představuje novou publikaci s titulem Mýty o mléce a mléčných výrobcích.
"Spotřeba mléka byla v loňském roce 249 kg/osobu/rok, spotřeba sýru a tvarohu byla 18,5 kg/osobu/rok a spotřeba másla byla 5,4 kg/osobu/rok. Dodávky mléka během sedmi měsíců v roce 2020 se zvýšily o 4,7 procenta a kumulativní cena mléka je 8,58 korun za litr", uvedl Jiří Kopáček.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Primátorka Jihlavy a její náměstci se kvůli koronaviru s občany Jihlavy v pondělí nesejdou
Kvůli nemoci covid-19 a zpřísnění hygienických pravidel se zatím na neurčito odkládá plánované setkání vedení města Jihlavy s občany, které se mělo uskutečnit v pondělí 14. září.
„V době, kdy od hygieniků zaznívají výzvy k maximální opatrnosti a obezřetnosti, nechce město zbytečně riskovat a plánovaná setkání jsou prozatím odložena na neurčito,“ uvedl mluvčí města Radovan Daněk. Podle jeho slov by se mohla uskutečnit nejdříve v říjnu, témat k řešení je totiž celá řada.

„Uvažujeme také o online způsobu takových setkání,“ řekl Daněk a doplnil, že vedení města chce lidem vysvětlit například nové způsoby revitalizace sídlišť, aby v budoucnu předešlo případným nedorozuměním. Dalším důležitým tématem, které je potřeba důkladně probrat s obyvateli Jihlavy, jsou investiční příspěvky, které chce město zavést pro investory a developery. Mluvit by se mělo také o rozpočtu a plánovaných úsporách v příštím roce a na podzim chce vedení Jihlavy lidi podrobně informovat také o tom, jak proběhne změna dodavatele vody.

Město už si jedno setkání veřejnosti s vedením města vyzkoušelo venku na náměstí v rámci Léta s gustem, kdy byli primátorka a většina radních připraveni k diskuzi v pátek 28. srpna odpoledne na festivalu Barevnost chutí. „Bylo to příjemné setkání na příjemném místě s lidmi, kteří sice kladli nepříjemné a kritické dotazy, ale my jim chceme a musíme vysvětlovat i to, co se nám třeba nedaří přesně podle představ,“ říká primátorka Jihlavy Karolína Koubová.

Prvního venkovního setkání se zúčastnilo asi deset obyvatel Jihlavy. Kromě dotazů týkajících se například dopravy, parkování nebo nutných oprav ulic a chodníků se lidé ptali i na letošní údržbu zeleně a jeden dotaz směřoval také k plánované revitalizaci náměstí.

Foto: jihlava.cz
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Pokus o rekord co nejvíce retro kočárků na jednom místě v Mimoni, následovat bude spanilá jízda
Komisaři pelhřimovské agentury Dobrý den se pokusí v sobotu 12. září zapsat do knihy rekordů nejvíc historických kočárků na jednom místě, které by se měly setkat na náměstí 1. máje v Mimoni na Českolipsku. Registrace účastníků s historickými a retro kočárky mezi bude od 9.30 až do 12 hodin.
"Půjde o pokus o rekord v nejvyšším počtu historických a retro kočárků na jednom místě. Započítány budou kočárky vyrobené ve 20. století a dříve. Do této kategorie budou spadat všechny druhy kočárků, tedy jak hluboké, tak i sportovní. Akce vyvrcholí společnou spanilou jízdou všech kočárků. Předpokládat lze i účast maminek v dobových kostýmech", informoval prezident pelhřimovské agentury Miroslav Marek.

Vítány jsou také historické panenky, reborn panenky, retro oblečení i klobouky.

V případě nepříznivého počasí se akce přesune do kulturního domu Ralsko.

Foto: ilustrační
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež motocyklu, poškrábání auta či neplatič alimentů
Neznámý pachatel ukradl v Rapoticích na Třebíčsku motocykl. Lapka vnikl na oplocený dvůr domu, kde se následně po odstranění visacího zámku vloupal do kolny, ze které motocykl sebral. Jednalo se o neregistrovaný motocykl KTM oranžové barvy. Pachatel majiteli jeho odcizením způsobil škodu převyšující 50 tisíc korun. Hrozí mu až pětiletý trest, policisté po zloději pátrají. Uvedl to policejní mluvčí David Linhart.
Muž jel po jihlavském náměstí pod vlivem drog
Čtyřiačtyřicetiletý muž, kterého v autě Ford zastavili ve čtvrtek 10. září okolo půl dvanácté dopoledne na Masarykově náměstí v Jihlavě policisté, měl pozitivní test na amfetamin. "Policisté muži zakázali další jízdu a událost zadokumentovali jako přestupek v dopravě, za který hrozí pokuta a zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel", informoval D. Linhart.

Pachatel v Havlíčkově Brodě poškodil zaparkované auto
Neznámý pachatel, který v době od večerních hodin pondělí 7. září do středy 9. září v ulici Máchova v Havlíčkově Brodě u auta Škoda poškrábal lak na celé pravé straně, způsobil majiteli škodu kolem čtyřiadvaceti tisíc korun. "Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci, po pachateli, kterému hrozí trest za mřížemi až jeden rok, nadále pátrají", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Opilý muž se v Humpolci válel u silnice, skončil na záchytce
Opilého muže, který ležel na ulici V Brance v Humpolci, zajistili ve čtvrtek 10. září kolem půl desáté večer policisté. "Šestadvacetiletý muž ležel na trávě vedle silnice a nebyl schopen vstát a samostatně chodit. Policisté u něj provedli dechovou zkoušku a naměřená hodnota činila 3,24 promile alkoholu", uvedla S Rázlová s tím, že vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, jej policisté eskortovali záchytku k vystřízlivění.

Zanedbání povinné výživy na čtyři děti
Třiatřicetiletý muž je podezřelý ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy, protože od konce loňského roku řádně neplnil vyživovací povinnost ke svým čtyřem nezletilým dětem. "Výživné mu bylo stanoveno okresním soudem a na každé z dětí ve věku dva, čtyři, šest a osm let má měsíčně přispívat částkou kolem pěti set korun. Vzhledem k tomu, že tak řádně nečinil, na výživném dluží částku kolem osmnácti tisíc korun", vysvětlila M. Rázlová s tím, že policisté případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Čtyřiapadesátiletý muž za volantem nadýchal 1,68 promile
V pátek 11. září, kolem půl páté ráno zastavili žďárští policisté na silnici první třídy v katastru obce Nové Dvory osobní automobil Škoda. Řidičem vozidla byl čtyřiapadesátiletý muž, u kterého policisté v rámci kontroly provedli dechovou zkoušku. "Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,63 promile alkoholu. Výsledek opakovaného měření byl 1,68 promile. V další jízdě již řidič pokračovat nesměl", uvedla mluvčí. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok a zákaz řízení motorových vozidel.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V Hejnickém potoce na Jihlavsku se vyskytla vzácná mihule potoční
Mihule potoční je jedním z nejvzácnějších vodních obratlovců, jedná se o kriticky ohrožený zvláště chráněný druh. V České republice tento druh v současnosti obývá hlavně drobné toky náležící k pstruhovému pásmu v horských a podhorských polohách hraničních pohoří a Českomoravské vrchoviny. Protože je mihule vázána na čisté vody s vyšším obsahem rozpuštěného kyslíku, je označována jako bioindikační druh čistoty vody. Dalším nezbytným faktorem pro její dlouhodobý výskyt je přítomnost bahnitopísčitých náplavů, které se vytváří dlouhodobou sedimentací v proudových stínech meandrů a které je nutné ponechávat v korytě.
Tření mihule probíhá na jaře, a to pouze jedenkrát za život. Samice v tomto období klade na písčité až štěrkovité dno jikry, z nichž se líhnou larvy – minohy. Ty žijí skrytě v písčitých až bahnitých nánosech, živí se detritem (jakákoli forma neživé organické hmoty, včetně různých rostlinných tkání) a organickými usazeninami. Minohy se po 3 – 4 letech mění v dospělou mihuli. Během vývoje v dospělce zakrňuje trávicí trakt, v dospělosti již žádnou potravu nepřijímá.

Výskyt mihule potoční na Vysočině je evidován jen na několika místech, jedním z nich je Jankovský potok. Začátkem září se uskutečnil průzkum na dvou přítocích Jankovského potoka, na Hejnickém a Kladinském potoce.

Hejnický potok pramení v přírodní památce Hajnice, po opuštění tohoto území směřuje přes obec Ústí k Hejnickému rybníku (na některých mapách Oplazský rybník). Proloveny byly čtyři úseky v délce cca 100 metrů, první byl pár metrů nad Hejnickým rybníkem, poslední byl pod přírodní památkou; pod silnicí Branišov–Šimanov na Jihlavsku. Mihule byly zjištěny ve dvou úsecích, a to v počtu až 4 a 7 minoh. Poslední zkoumaný úsek pod přírodní památkou není ještě dostatečně morfologicky vyvinutý a z důvodu absence náplav není proto pro mihuli vhodný. Na Kladinském potoce se výskyt mihule potoční nepotvrdil.

Potvrzení výskytu mihule potoční na Hejnickém potoce je velmi radostným zjištěním, údaje o výskytu tohoto kriticky ohroženého druhy byly staré více než 40 let!

Nejvýznamnějšími faktory ohrožení pro mihuli potoční jsou nevhodné úpravy toků, při nichž dochází k likvidaci vhodných náplavů a dnového substrátu pro život minoh a také znečištění některých potoků a řek. Je nutné zachovat toky, v nichž se vyskytuje, ve stavu umožňujícím její dlouhodobou existenci. Je zapotřebí přísně chránit obývaný biotop a případně umožnit jeho další rozšíření vhodnými úpravami, po kterých se vytvoří více vyhovujících stanovišť. Je nutné vyvarovat se především zahlubování toků, zpevňování koryt a těžby jemných náplavů.

Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

Havlíčkobrodská nemocnice navýší kapacity odběrů až na sto za den
Nemocnice v Havlíčkově Brodě v souvislosti s aktuálním vývojem epidemiologické situace navýší od pondělí 14. září odběrové dny i kapacitu odběrového místa. Týká se to indikovaných pacientů i samoplátců.
"Od pondělí 14. září budou odběry v odběrovém stanu na hlavním parkovišti nemocnice v Rozkošské ulici od pondělí do pátku mezi sedmou a jedenáctou hodinou dopoledne s kapacitou sto pacientů za den", informovala mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

Podle informací pracovníků nemocnice preferují dopravu autem, ale bude možnost odebrat i od osob přicházející pěšky.

INFORMACE PRO PACIENTY:

Zajeďte vozidlem až do odběrového stanu
NEVYSTUPUJTE z vozidla!
Vyčkejte na pokyny personálu odběrového místa
Na vyžádání personálu sdělte osobní údaje.
Před otevřením okénka musíte mít NASAZENOU ROUŠKU!!!
Roušku SEJMĚTE AŽ PO POKYNU PERSONÁLU!!!
Personál provede výtěr.
Poté odjeďte z areálu parkoviště.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   26. 10. 2020

• Tragický požár sudu na palivo v Moravci
• Lavičku Václava Havla v Jihlavě poškodil neznámý vandal; město podává trestní oznámení
• Primátorka Jihlavy Karolína Koubová musí do karantény
• Stavba na obchvatu Osové Bítýšky pokračuje i přes to, že osm dělníků je v karanténě
• Domov pro seniory v Reynkově ulici v Havlíčkově Brodě zasáhl Covid 19, potřebuje doplnit zdravotnický personál
• Z policejního deníku: dělostřelecký granát v nákladu dřeva; opilý řidič havaroval či opilec, který chtěl skočit z okna
• Na sociální sítě s jihlavským muzeem
• Nová naučná stezka provede zájemce Ranským polesím ve Žďárských vrších
• Dvaadvacetiletý muž z Pelhřimovska se v Jihlavě vloupal do čerpací stanice
• Řidič osobního auta se v Jihlavě zřítil s autem z mostu na cyklostezku

Neděle   25. 10. 2020

• Rozšířené návštěvní hodiny v období dušičkových svátků u urnového háje a rozptylové loučky u jihlavského krematoria
• Jihlavskou zoologickou zahradu nově obývá čája obojková
• Alej u Tří křížů v Novém Městě na Moravě bude připomínat Domácí hospic Vysočina
• Odběrové místo u jihlavské nemocnice bude přestěhováno do průjezdu mezi nemocnicí a Domem zdraví
• Z policejního deníku: krádež peněženky na ubytovně; krádež dřeva za 112 tisíc korun či silně opilý řidič v Třebíči

Sobota   24. 10. 2020

• Při nehodě traktoru na poli na Humpolecku zemřel muž
• Knihovna ve Velkém Meziříčí zavedla okénkovou půjčovnu
• Žďár nad Sázavou má babybox, již je plně funkční, slavnostně bude otevřen 6. listoapadu
• U silnice od Pelhřimova na Řemenov bylo vysazeno devětačtyřicet švestek
• Při zámeckých inventurách se počítaly peřiny i motyky

Pátek   23. 10. 2020

• Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě se nekoná, tak vzal na sebe podobu knihy Země skrytých úsměvů
• Václav Klaus ke skandálu ministra Prymuly
• Nadělte si pod vánoční stromek tygra, lva nebo třeba medvěda
• Charita v Třebíči zahájila službu Nákupy ohroženým, volat můžou na číslo 603 499 850
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje při činu; krádež platebních karet či řidič s třemi promile alkoholu
• Provoz na silnici I/37 od Ořechova na Křižanov bude řízen po dobu oprav kyvadlově

Čtvrtek   22. 10. 2020

• V trolejbusech a autobusech městské dopravy v Jihlavě začnou od pátku platit nová opatření
• Do židovské čtvrti v Třebíči budou moci vjet pouze její obyvatelé a podnikatelé
• V Dukovanech provádí mimořádnou údržbu hlavních cirkulačních čerpadel
• Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě v pátek končí
• Víte, že když jde o život přeparkovat nestihnete?
• Z policejního deníku: muž v Telči okradl svého známého či muž, který fyzicky napadl ženu
• Medvědi v táborské zoo marně vyhlíží návštěvníky
• Výzva praktických lékařů z Vysočiny: nepodceňujte náhlé změny svého zdraví
• Propadlé řidičské průkazy už ministerstva částečně tolerují; nejen jihlavskému odboru dopravy se tak ulevilo; v Jihlavě ve středu dokonce obsloužili všechny klienty
• V oblasti zabezpečení chat a chalup je stále co zlepšovat; letos policisté na Vysočině řešili 33 případů vloupání
• Na Staroměstském náměstí probíhal hlavně občanský protest proti vládě

Středa   21. 10. 2020

• Dětská hřiště a sportoviště nechá město Jihlava od čtvrtka 22. října otevřené
• Nevstupujte do nemocnice, pokud nemusíte
• Z policejního deníku: rvačka v Jihlavě; krádež čerpadla či hledaný muž skončil ve vězení
• V Prostředkovicích na silnici I/38 silničáři potrvá do pátku reklamační oprava, dopravu řídí semafory
• V Urbanově bouraly dva traktory, jeden řidič byl opilý
• Silnice I/38 mezi lokalitou u Vránů a křižovatkou Svatý Kříž na Havlíčkobrodsku se opravuje, provoz řídí semafory

Úterý   20. 10. 2020

• Krajské ustavující zastupitelstvo na Vysočině se posouvá, důvodem je přezkum voleb, který podala strana Pro TOP Vysočinu
• Policisté dopadli distributora pervitinu ze Žďárska
• Jihlavský magistrát zatím i přes vysokou nemocnost stíhá zajišťovat většinu agend, platit za komunální odpad zatím nelze
• Věž chrámu svatého Václava v Novém Veselí má dva nové zvony
• Z policejního deníku: nález munice na Žďársku; krádež stavebního materiálu, vloupání do kůlny či opilci na ulici
• Omezení MHD v Jihlavě už od středy 21. října
• Vyvěsme vlajky! aneb Český den s českými vlajkami NADĚJE
• Soud uložil přísný trest a opilého řidiče kamionu na pět ket vyhostil z České republiky

Pondělí   19. 10. 2020

• Jihlavská nemocnice omezuje ambulantní péči
• Silnice I/19 u obce Simtany na Havlíčkobrodsku by měla od počátku listopadu sloužit řidičům
• Opilá řidička se při nehodě s autem několikrát přetočila přes střechu
• Z policejního deníku: pokus o vloupání do garáže, poškození auta či agresivní opilec

Neděle   18. 10. 2020

• Požár Okříšek v roce 1903 a sbírka na pomoc postiženým
• Na zachraňování ježků je stále ještě čas, pomůžete úkrytem i přikrmováním
• Z policejního deníku: krádež peněženky s více jak 50 tisíci korunami; vloupání do kůlny; drogy a alkohol za volantem
• Zemřel bývalý starosta Pelhřimova František Kučera
• Židovský dům v Třebíči byl prohlášen za kulturní památku
• Ministerstvo zdravotnictví vydalo grafickou tabulku, která napoví rozdíl mezi covidem a chřipkou

Sobota   17. 10. 2020

• Nezahrávejme si s výrazem „osobní lockdown“
• Dukovany v rámci odstávky kontrolují i významné bezpečnostní systémy
• Z náměstí v Přibyslavi zmizel vrak auta
• Škola měšť., ochranná hráz proti germanisaci Okříšek
• Na Havlíčkobrodsku zemřela při požáru chalupy žena

Pátek   16. 10. 2020

• Starosta Velkého Meziříčí Alex Kaminaras má covid, zatím je bez příznaků
• Řidič s kamionem vjel v Okříškách na červenou na přejezd, policisté jej vypátrali
• Koalice Pro TOP Vysočinu podala návrh na neplatnost volby do krajského zastupitelstva
• Trojice křížů v Hrotovicích byla prohlášena za kulturní památku
• Pět řidičů se dřevem odmítlo najet na kontrolní váhy – dostali pokutu 30 tisíc korun
• Z policejního deníku: muž se chtěl vloupat do domu; poškození auta či opilci na ulici
• V Popicích u Jihlavy způsobil požár víceúčelového objektu předběžnou škodu 1,5 milionu korun
• Policisté zachránili muže, který chtěl skočit z dálničního mostu
• Dálnice D1 mezi exity 112 Jihlava a 119 Velký Beranov bude o víkendu zdarma, povede tudy objížďka

Čtvrtek   15. 10. 2020

• Na Karlově náměstí v Třebíči pokračuje archeologický průzkum
• Devět tisíc pět set čtyřicet čtyři
• Na silnici I/19 na Žďársku řídí kvůli opravám vozovky dopravu semafory
• Hřbitov na Karlově ve Velkém Meziříčí bude rozšířen, hospodářskou budovu čeká oprava
• Kolem Orlíku u Humpolce je nová turistická trasa pro vozíčkáře
• Muže, kteří se pokusili vloupat do prodejny, policisté dopadli
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil v cele; krádež peněženky; poškození aut
• V Pelhřimově si z nově vysazených stromků lidé sundají červené mašličky, připnou jméno dítěte a stromek bude jejich
• Policisté na Vysočině provedli ve středu 777 kontrol, zjistili 80 porušení mimořádných nebo krizových opatření
• Je tam práce jako na kostele...

Středa   14. 10. 2020

• Dopravnímu podniku v Jihlavě v nouzovém stavu výrazně klesají tržby, je nucen redukovat spoje
• Školní jídelny v Jihlavě vaří, výdejní doba jídelen je omezená
• Podpořte zvířata v táborské zoo, doneste jim kaštany a žaludy; děti i nadále za jejich tašku získají volnou vstupenku
• Z policejního deníku: rvačka dvou recidivistů v Jihlavě; žena neposlala zaplacené zboží; hledaný muž putoval do vězení
• V Herálci na Žďársku hrozí povodeň, Svratka se blíží ke třetímu stupni povodňové aktivity
• Nejsme ve válce, nepotřebujeme drakonická opatření
• Havlíčkobrodská nemocnice od pátku pozastavuje specializované ambulance, od pondělí pak plánované operace
• MHD v Havlíčkově Brodě jezdí jako o prázdninách
• Určené školy vykonávající péči o děti v době nouzového stavu

Úterý   13. 10. 2020

• Na Vysočině se nakazilo covidem 350 lidí, devět zemřelo
• Jihlava spouští mapu nouzového stavu, dobrovolnické centrum i péči o děti třeba zdravotních sestřiček
• Galerie, muzea, hrady Roštejn a Kámen a také Horácké divadlo jsou pro veřejnost zavřené
• Horní část parkovacího domu v Žižkově ulici v Havlíčkově Brodě slouží řidičům, směrem k Sázavě roste další parkoviště
• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo osm hroznýšů madagaskarských
• Z policejního deníku: řidič v Telči se dopustil trestného činu i přestupků; vloupání do domu či neplatiči alimentů
• Kamion vjel v Okříškách na přejezd v době, kdy se začaly spouštět závory, policie hledá svědky této události
• Muž našel v lese u Jam dělostřelecké granáty
• Lidé v Přibyslavi o víkendu krouhali a šlapali zelí, zdravou přílohu na zimu

Pondělí   12. 10. 2020