Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 14.9 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V jihlavské zoo se narodila mláďata křečků stromových, návštěvníci zahrady je ale neznají
V jihlavské zoologické zahradě se 5. července narodila mláďata křečků stromových, které však návštěvníci nevidí. Neznají ani jejich rodiče. Jsou to zvířata, která žijí pečlivě ukrytá před zraky veřejnosti i ostatních zaměstnanců zahrady.
Každá zoologická zahrada je plná všelijakých zákoutí a míst, kde zoologové společně s chovateli mají celou řadu podivných a vzácných druhů zvířat pečlivě ukrytých před zraky návštěvníků i ostatních zaměstnanců zoo... Jde často o zvířata nesmírně vzácná, plachá, nebo vyžadující speciální péči, navíc pro většinu lidí jde i o živočichy nepříliš zajímavé svým vzhledem, nebo i způsobem života.

Jedním z takových druhů zvířat je i křeček stromový (Brachytarsomys albicauda), zvaný též antsangy, čti "ansandži". Tito myšovití hlodavci žijí na Madagaskaru, kde obývají tropické deštné pralesy, jsou aktivní v noci a žijí na stromech a keřích.

O jejich životě toho není příliš známo. O to více poznatků se o nich snaží získat při jejich chovu pracovníci v zoologických zahradách, kde patří k nejvzácnějším chovancům. V Evropě jsou chováni v pouhých šesti zoologických zahradách v počtu 26 jedinců. V Zoo Jihlavě chovají tři páry křečků od roku 2019 a teprve v letošním roce se je podařilo rozmnožit.

Nyní, kdy se mláďata narodila, pracovníci jihlavké zoo ví, že jde o samce a samici, mladí křečci rychle rostou a mají se čile k světu i to, že mají skutečně ostré zuby a drápy.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Hrad Kámen nabízí o víkendu speciální prohlídky pro děti a jejich doprovod
O víkendu v sobotu 19. a v neděli 20. září je vyhrazeno na hradě Kámen na Pelhřimovsku několik prohlídek výlučně pro děti a jejich doprovod. Zbývá ještě několik volných míst na speciální dětské prohlídky, které zábavnou a jednoduchou formou přibližují historii hradu. Navíc děti budou v programu aktivně zapojovány a na závěr budou obdarovány drobnou odměnou.
Dětské prohlídky jsou určeny převážně dětem od 4 do 12 let. Po celou dobu je přítomen i jejich doprovod, který je rovněž započítáván do celkové kapacity. Nejbližší termíny jsou o víkendu 19. a 20. září v časech v 10.30, 12.30 a 14.30 hodin.
S ohledem na limit počtu návštěvníků a i kvůli hygienickým opatřením je nezbytné si s předstihem zarezervovat svá místa, a to na tel. č. 565 426 609 nebo 721 846 931.
Děti z těchto prohlídek odcházejí plní nadšení a dojmů. Zkrátka nepřijdou ani jejich rodiče. Pánská část populace zaručeně ocení expozici motocyklů. A maminky zase potěší různorodé kočárky a kolébky, které jsou vystaveny v rámci prohlídkové trasy.

Hrad Kámen bude až do konce září otevřen sedm dní v týdnu, tedy i v pondělí, kdy je jinak zavírací den. Až do konce září platí do hradních expozic mimořádné vstupné, které je pro dospělé návštěvníky ve výši pouhých 20 Kč/trasa a pro děti, studenty a seniory zcela zdarma.

„Se zahájením letošní sezóny jsme avizovali dřívější uzavření hradu kvůli připravované rekonstrukci. Ta se prozatím o rok posouvá, a proto není potřeba návštěvníkům hrad předčasně uzavírat. Ve stávající podobě budou hradní expozice provozovány ještě v příštím roce, a to minimálně do srpna 2021,“ uvedl Ondřej Hájek, ředitel pelhřimovského muzea, pod které hrad spadá.
Po stavební stránce však na Kámeni rozhodně nezahálí. Aktuálně probíhají stavební práce na nedaleké kapli Panny Marie Bolestné, ve které je plánována nová expozice, která rozšíří stávající nabídku prohlídkových tras. Zahájena byla také revitalizace bývalého pivovaru pro účely návštěvnického centra s tím, že nedochází k zásadnímu omezení návštěvnického provozu. Počítat je potřeba pouze s provizorními mobilními toaletami a umyvadly. Rovněž okolní park je návštěvníkům přístupný, a to dle oficiální otevírací doby.
Bližší informace jsou k dispozici na webové stránce hradu www.hradkamen.cz.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Na Jihlavsku vrcholí přípravy na volby do zastupitelstev krajů, od úterý začne distribuce lístků do schránek
Distribuce hlasovacích lístků do poštovních schránek voličů začne v úterý 15. září, lidé by je měli mít doma nejpozději v úterý 29. září do 16 hodin. V Jihlavě už také proběhlo vstupní školení členů okrskových volebních komisí. Volební místnosti budou pro veřejnost otevřeny v pátek 2. října od 14 do 22 hodin; v sobotu 3. října pak od 8 do 14 hodin.
Ve čtvrtek 10. září proběhlo v jihlavském Domě kultury odborů první zasedání a školení členů okrskových volebních komisí. I na něm bylo zcela zřetelné, že letošní volby budou výrazně ovlivněny koronavirem. Všichni členové komisí i školitelé pracovali v rouškách. Školení kladlo důraz také na to, že každá volební místnost musí být vybavena nejenom tradiční zástěnou, volební urnou a vzory všech hlasovacích lístků, ale součástí všech musí být také dezinfekce, ochranné rukavice nebo zásoba roušek pro případné zapomnětlivce. Distribuce ochranných prostředků z vládních zásob do obcí už na Jihlavsku probíhá. „Do volebních místností platí zákaz vstupu bez roušky, pokud by někdo nařízení porušil, bude muset proběhnout dezinfekce místnosti a její důkladné vyvětrání, než do ní budou vpuštěni další voliči,“ uvedl mluvčí magistrátu Radovan Daněk, který bude také členem jedné z okrskových volebních komisí v Jihlavě. Podle jeho informací budou muset členové volebních komisí s občanskými průkazy voličů, s obálkami i s hlasovacími lístky manipulovat v rukavicích.

Členy okrskových volebních komisí delegují podle zákona volební strany, ze strany starších občanů byl tentokrát zájem menší, ale přibyli studenti, neboť je o brigády nyní nouze. Zatím jsou všechny okrsky na Jihlavsku dostatečně obsazeny. „Setkáváme se nyní ale s tím, že někteří starší členové volebních komisí své členství kvůli obavám z koronaviru odvolávají. Většinou za sebe ale sami najdou náhradu například z řad příbuzných,“ říká Alena Holubová z jihlavského magistrátu, která má přípravu voleb na Jihlavsku na starosti. Podle ní jsou v záloze připraveni ještě zaměstnanci úřadu, kteří by v případě poklesu členů pod minimální počet museli chybějící nebo nemocné členy zastoupit. „Podle nového zákona je minimum pět členů v jedné komisi. Náhradníky by musela v případě poklesu tohoto čísla jmenovat primátorka ať už jako zapisovatele nebo člena komise,“ upřesnil mluvčí magistrátu Daněk. Podle jeho slov nezůstávají komise neobsazeny a jsou v nich často mladší příbuzní tradičních členů také kvůli tomu, že na mnoha místech bývá komise dobrou partou přátel, která se u voleb tradičně ráda potkává.

Lákadlem jsou letos také odměny za volby. Ty byly vzhledem ke stávající virové situaci, ještě o 500 korun navýšeny. Člen okrskové volební komise si tak na odměně za účast u krajských voleb 2. - 3. října může přivydělat až 2.300 korun. Nesmí však u voleb chybět déle než dvě hodiny, musí se podílet na přípravě i úklidu volební místnosti i na sčítání hlasů a musí také absolvovat potřebná školení.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: řidiči opilí, zdrogovaní a bez řidičáku
Policisté z Humpolce zajistili v neděli 13. září časně ráno čtyřiadvacetiletého muže, který silně opilý řídil osobní auto Škoda Felicia. Muž jel s z Hněvkovic na Pelhřimovsku směrem k silnici I/19. Ze silnice náhle odbočil na účelovou komunikaci vedoucí směrem na Havlův kopec. Odsud pokračoval po polní cestě, kde začal osobní vůz vlivem technické závady hořet. Policisté muže vyzvali k předložení dokladů potřebných pro řízení a provoz vozidla poté k provedení dechové zkoušky. Její výsledek byl pozitivní – 3,12 promile alkoholu v dechu; opakované dechové zkoušky naměřily – 3,16 a 3,01 promile alkoholu v dechu. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
Řidič osobního auta ve Žďáře nad Sázavou byl v podnapilém stavu
V pondělí 14. září krátce před jednou hodinou ranní kontrolovali policisté dvacetiletého řidiče osobního vozidla Škoda Superb. "Řidič projížděl po ulici Žižkova a Neumannova ve Žďáře nad Sázavou a na ulici Neumannova ho zastavila k silniční kontrole policejní hlídka. Policisté vyzvali řidiče k předložení dokladů potřebných pro řízení a provoz vozidla a poté k provedení dechové zkoušky. Její výsledek byl pozitivní – 2,22 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledky měla také opakovaná dechová zkouška – 2,23 promile alkoholu v dechu", informovala mluvčí D. Čírtková. Řidič s naměřenými hodnotami souhlasil a nepožadoval lékařské vyšetření spojené s odběrem krve. Na místě na výzvu policistů nepředložil řidičský průkaz. "Při lustraci v příslušných databázích policisté zjistili, že nikdy nebyl držitelem žádného řidičského oprávnění", doplnila s tím, že řidiči nyní hrozí obvinění z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro tento přečin.

Jízda pod vlivem alkoholu v Třebíči
V ulici Znojemská v Třebíči zastavili v sobotu 12. září po půlnoci policisté osobní auto Škoda Octavia, které řídil třiačtyřicetiletý muž. "Policisté s mužem v rámci kontroly provedli dechovou zkoušku na zjištění přítomnosti alkoholu, která byla pozitivní a vykazovala hodnotu 0,4 promile. Z tohoto důvodu policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informoval policejní mluvčí David Linhart s tím, že policisté událost zaevidovali jako přestupek proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, ze kterého se muž bude zodpovídat před příslušným správním orgánem.

V Jihlavě řídil muž pod vlivem drog
Policisté v neděli 13. září po čtvrté hodině odpoledne v ulici Hradební v Jihlavě zastavili osobní automobil Volkswagen, který řídil sedmadvacetiletý muž. "Policisté s mužem v rámci kontroly provedli zkoušku na zjištění přítomnosti návykových látek, která byla pozitivní na amfetaminy a kokain. Z tohoto důvodu policisté řidiči zakázali další jízdu a případ zadokumentovali jako přestupek v dopravě, za který ve správním řízení hrozí pokuta a zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel", uvedl mluvčí.

Maření výkonu úředního rozhodnutí
Havlíčkobrodští policisté prováděli v neděli 13. září okolo půl druhé odpoledne běžnou silniční kontrolu v ulici Lipnická, kde zastavili osobní automobil Audi, který řídil jednadvacetiletý muž. "Řidič policistům při kontrole nepředložil řidičský průkaz, a proto se ho rozhodli prolustrovat v dostupných policejních evidencích, kde vyšlo najevo, že má pravomocným rozhodnutím městského úřadu vysloven platný zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel, a to až do února roku 2021", informoval David Linhart s tím, že z tohoto důvodu policisté muži zakázali další jízdu a následně ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za který v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Emu hnědý v táborské zoologické zahradě rád zlobí ošetřovatele
Jít do výběhu zvířat ať už s jídlem nebo uklízet není jen tak. Ošetřovatelé musí být velmi obezřetní a pečliví, zvlášť když jde třeba o šelmy, u kterých se musí opakovaně ujistit, jestli jsou dobře zavřené v ubikaci, než vstoupí na jejich výsostné území.
Ovšem neméně obezřetní musí být také ve výbězích zdánlivě méně nebezpečných zvířat. Příkladem mohou být emu hnědí, kteří jsou až neskutečně zvídaví a jejich pozornost spolehlivě upoutá cokoliv neznámého. Nejen blýskavé náušnice, ale třeba i maličkost v podobě šňůry od klíčů, která by visela ošetřovatelům z kapsy, je pro „emáky“ výzvou k tomu, aby neznámý předmět co nejrychleji zobákem prozkoumali. A že emu dokážou zabrat pořádnou silou, o tom už se přesvědčil nejeden z ošetřovatelů, přestože všichni dobře vědí, že mezi emu se musí mít obzvlášť na pozoru.

Emu hnědý je vysoký 1,5 až 1,8 metru a váží 30 až 55 kilogramů. Na australském kontinentu je největším původním druhem ptáka. Tento všežravec se živí hmyzem, drobnými ještěrkami i hlodavci, semeny, pupeny rostlin a ovocem. Ve volné přírodě se dožívá 5 až 10 let věku, v zajetí to bývá až 35 let.

Foto: Václav Kučera/ZOO Tábor
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Silnice I/38 u Rančířova na Jihlavsku bude kvůli tragické nehodě zcela neprůjezdná několik hodin
Na silnici I/38 u Rančířova na Jihlavsku se stala v pondělí 14. září krátce před půl dvanáctou dopoledne vážná nehoda, při které se srazilo nákladní auto s dodávkou. Silnice od Jihlavy a Stonařova je zcela neprůjezdná, objížďka vede přes Brtnici. Auta nad 3,5 musí zvolit jinou trasu. Při nehodě zemřel řidič dodávky.
Policisté kvůli zablokované silnici dvěma auty po nehodě stanovili objízdnou trasu. Odklon dopravy ve směru od Znojma je ve Stonařově a vozidla pojedou přes Brtnici do Jihlavy. Odklon dopravy v Jihlavě také přes Brtnici. Na objízdné trase dbejte zvýšené opatrnosti.

Objížďka přes Brtnici je vedena oběma směry a je určena pouze pro osobní dopravu do 3,5 tuny. Nákladní vozidla musí zůstat na silnici I/38, případně mohou zvolit s předstihem pro tranzit jinou trasu. V Jihlavě policisté doporučují řidičům nákladních vozidel využít dálnici D1 a pokračovat přes Velké Meziříčí.

"Účast na nehodě mají čtyři vozidla – dvě nákladní vozidla, jedno dodávkové vozidlo a jedno osobní vozidlo. Dvě vozidla se při nehodě čelně střetla. Čelní střet mezi dodávkovým vozidlem a nákladním vozidlem převážejícím na přepravníku auta má fatální následky. Řidiči dodávkového vozidla utrpěl vážná zranění, kterým podlehl, řidič nákladního vozidla utrpěl lehké zranění, se kterým byl přepraven do zdravotnického zařízení. Řidiči zbývajících dvou vozidel, která byla při nehodě poškozena, zranění neutrpěli", popsala celou událost policejní mluvčí Dana Čírtková.

"Řidiče dodávky již nebylo možné zachránit a svým vážným zraněním na místě události podlehl. Druhou osobu, řidiče kamionu, transportovali zdravotníci s lehčím zraněním na urgetní příjem do nemocnice v Jihlavě", doplnil mluvčí krajských záchranářů Petr Janáček.

Při střetu nákladní vozidla převážejícího auta s dodávkovým vozem utrpěly podle policie zranění dvě osoby.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Provoz na silnici I/19 u Hamrů nad Sázavou bude kvůli opravám až do poloviny listopadu řízen kyvadlově
Silnice I/19 na kraji obce Hamry nad Sázavou při vjezdu od Přibyslavi bude po levém okraji vozovky v délce 165 metrů od pondělí 14. září opravována. Jízdní pruh ve směru od Žďáru nad Sázavou na Přibyslav bude proto uzavřen a doprava bude přibližně v délce 190 metrů vedena kyvadlově pouze jedním jízdním pruhem. S tímto omezením dopravy se zde počítá do poloviny listopadu v závislosti na počasí a postupu prací.
"Komunikace je v místě u Hamrů nad Sázavou v mírném náspu a svah je ve skonu, což způsobuje jeho nestabilitu, ačkoliv je silniční příkop zpevněný příkopovou tvárnicí. Proto bude při levé krajnici silnice postavena opěrná zeď z monolitického železobetonu založeného na mikropilotách. Na horní části zdi bude osazeno 1,1 metru vysoké zábradlí. Uvedené řešení zamezí pozvolnému sesouvání silničního tělesa vlivem dopravy a klimatických podmínek do podélného příkopu odvodnění", vysvětlil Martin Buček z Ředitelství silnic a dálnic.

Doplnil, že jelikož se v úseku stavby vyskytují hospodářské sjezdy na přilehlé pozemky, bude její součástí také demolice stávajících propustků a sjezdů a výstavba sjezdů nových. "Navrženy jsou nové trubní propustky se šikmými čely včetně dláždění vtokové a výtokové části. Součástí stavby je zatravnění těch částí silničního tělesa, u nichž dojde v rámci opravy k jejich obnažení. Nová bude rovněž krajnice a vodorovné dopravní značení", popsal sled prací M. Buček.

V místě prací dojde k omezení provozu. Jízdní pruh ve směru od Žďáru nad Sázavou na Přibyslav bude uzavřen a doprava bude přibližně v délce 190 metrů vedena kyvadlově pouze jedním jízdním pruhem. S tímto omezením dopravy se zde počítá do poloviny listopadu v závislosti na počasí a postupu prací. Další měsíc po uvedení opravovaného úseku silnice I/19 do provozu budou ještě probíhat dokončovací práce. Ty by však již plynulost dopravy výrazně ovlivnit neměly.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Havlíčkobrodská porodnice slaví tisící porod, jubilantem je malý František z Druhanova
V havlíčkobrodské porodnici se v sobotu 12. září jako v první porodnici na Vysočině uskutečnil letošní tisící porod. Ve 3.45 hodin ráno se narodil malý František Svoboda, který vážil 3130 gramů. Maminka Kristýna přijela do porodnice v Havlíčkově Brodě z Druhanova u Světlé nad Sázavou. Doma na Františka čeká tříletá sestřička.
"V úterý 15. září v 10 hodin dostane malý František při odchodu domů dárek od vedení nemocnice, města Havlíčkův Brod i celého gynekologicko-porodnického oddělení. Vše bude v komorním duchu, neboť v naší nemocnici platí zákaz návštěv a vzhledem k epidemiologické situaci tentokrát výjimečně starosta města Jan Tecl nepředá dárek osobně, ale prostřednictvím zdravotníků", informovala mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

Pro zajímavost doplnila, že v letošním roce zatím rodiče nejčastěji volí jména Jakub, Jan, Ondřej a Štěpán, u holčiček vedou Elišky, Natálky a Aničky.
Každoročně se v havlíčkobrodské porodnici narodí kolem 1500 dětí.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Matrika na jihlavském magistrátu již bez omezení, uzavřena jsou turistická infocentra
Matrika na jihlavském magistrátu je od pondělí 14. září již v provozu bez omezení. Všechny pracovnice už mají negativní testy na COVID-19. Uzavřena zůstávají jen turistická infocentra. Uvedl to tiskový mluvčí magistrátu Radovan Daněk.
Druhé testy u všech pracovníků, kteří byli v karanténě, jsou negativní. „Také pracovnici, která byla jako první pozitivně testovaná, lékař sdělil, že může nastoupit do práce. Je bez příznaků a v pondělí také přišla do zaměstnání,“ sdělila vedoucí jihlavského správního odboru Jana Batoušková.

"Bylo naopak nutné dočasně uzavřít turistické informační centrum. Kvůli jedné pracovnici s pozitivním testem musely do karantény všechny její kolegyně, protože se vzájemně potkávaly. Uzavřena tak budou do pátku 18. září obě turistická infocentra, na radnici i na Bráně Matky Boží", informoval mluvčí.

Doplnil, že žádná další opatření není nutné přijímat, víc nemocných magistrát nehlásí, preventivně se však kvůli koronaviru a zpřísnění hygienických pravidel odložilo na neurčito pondělní plánované setkání vedení města Jihlavy s občany. Náhradní termín bude včas oznámen.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Přednáška o cestě na Měsíc, která se nepovedla, v jihlavském muzeu
Přednáška publicisty a odborníka v oblasti kosmonautiky Tomáše Přibyla s titulem Cesta na Měsíc, která se nepovedla se bude konat v malovaném sále muzea v Jihlavě ve čtvrtek 17. září od 17 hodin.
V roce 1969 byla na Měsíci vztyčena vlajka s hvězdami a pruhy, čímž pro sebe Spojené státy získaly nejcennější metu v kosmických závodech. Opravdu se ale Sovětský svaz vzdal - navíc po počáteční nadvládě ve vesmíru - Měsíce zcela bez boje? Nikoliv, vytvořil impozantní lunární program. Třeba obří raketu N-1, jenže ta při všech čtyřech pokusech o start explodovala. Celý sovětský lunární program pak byl utajený.
"Přednáška nás provede jeho vpravdě neuvěřitelným příběhem", uvedla Dana Oberreiterová z jihlavského muzea.

Ing. Tomáš Přibyl: Publicista v oblasti kosmonautiky a autor mnoha knih literatury faktu (Smrt měla jméno Challenger, Den, kdy se nevrátila Columbia, Poklady kosmonautiky aj.). Osobně navštívil všechna kosmická střediska NASA, potkal více než 260 kosmonautů, viděl startovat všechny americké raketoplány. Působí jako kurátor letectví a kosmonautiky v Technickém muzeu v Brně. Osobní stránky: www.kosmonaut.cz.

- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   30. 10. 2020

• V Třebíči otevřou okruh Zámiš - Bažantnice, poslouží běžcům, pěším, cyklistům i lyžařům na běžkách
• Motorkář, který boural u Domamile na Třebíčsku, skončil zraněný v nemocnici
• Osobní auto po nehodě u Lidmaně na Pelhřimovsku začalo hořet
• Nechte se oslovit jihlavskou kulturou online
• V souvislosti s dušičkovým obdobím buďte obezřetní nejen na silnici, ale i při návštěvách hřbitovů
• Přes facebook nesdělujte nikomu údaje ke svému účtu; kriminalisté z Vysočiny se zabývají podvodným vylákáním peněz na sociálních sítích
• Silnice u Simtan bude od neděle plně průjezdná, zatím tam bude omezená rychlost 70 km/hod
• Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě se stěhuje do nových prostor
• Muž na Třebíčsku použil cizí platební kartu, pátrá po něm policie
• Z policejního deníku: vloupání do auta; obtěžující opilci či opilí řidiči

Čtvrtek   29. 10. 2020

• U Chotěboře při nehodě zemřel motorkář
• Obchvat Velkého Beranova na Jihlavsku bude v pátek 30. října předán řidičům
• Táborskému nosálovi chutná, nejvíce si pochutná na vejcích
• Řidič kamionu se chtěl v koloně otočit, utrhl se pod ním mostek a zatarasil silnici
• Požár kamionu v Kralicích nad Oslavou přesáhl škodu jeden milion korun
• Na Vysočině za posledních sedm dní hygienici zaznamenali přes čtyři tisíce pozitivních osob
• Dobrovolníci mohou pomoci nejen v Jihlavě
• Z policejního deníku: policisté zjistili 145 vládních porušení, postřelený myslivec či navrtaná lípa
• Lékaři na Vysočině vyšetřili plíce čtyřiatřiceti lidem, plicní fibrózu neměl nikdo
• V pelhřimovských ulicích již dělníci instalují vánoční výzdobu

Středa   28. 10. 2020

• Cestáři na Vysočině mají na zimu dostatek posypového materiálu i připravenou techniku
• Rektor Vysoké školy polytechnické v Jihlavě uctil památku 28. října
• Nenechme zvítězit strach nad našimi životy
• Prymulovo drzé a arogantní chování je skandální
• Sdružení Krajina z Počítek zrušilo podzimní výsadbu stromů

Úterý   27. 10. 2020

• Mobilní odběrový tým vysočinských hasičů odebral v domově pro seniory v Telči 43 vzorků na covid
• Udělejte z podzimní zahrady ráj pro ptáky
• Z policejního deníku: z chaty u hřiště zmizela kasička; opilec budil pohoršení či srážka se zvěří
• Časové kupóny a elektronickou peněženku do Jihlavské MHD lze již zaplatit i kartou
• Návštěvníci hřbitovů by měli o Dušičkách dodržovat vládní pravidla a nařízení
• Na dálnici D1 boural kamion, směr na Brno je neprůjezdný
• Neznámý zloděj sebral v Brtnici autobus a havaroval, policie žádá o pomoc svědky
• Prasata divoká z táborské zoo děkují za lesní plody

Pondělí   26. 10. 2020

• Tragický požár sudu na palivo v Moravci
• Lavičku Václava Havla v Jihlavě poškodil neznámý vandal; město podává trestní oznámení
• Primátorka Jihlavy Karolína Koubová musí do karantény
• Stavba na obchvatu Osové Bítýšky pokračuje i přes to, že osm dělníků je v karanténě
• Domov pro seniory v Reynkově ulici v Havlíčkově Brodě zasáhl Covid 19, potřebuje doplnit zdravotnický personál
• Z policejního deníku: dělostřelecký granát v nákladu dřeva; opilý řidič havaroval či opilec, který chtěl skočit z okna
• Na sociální sítě s jihlavským muzeem
• Nová naučná stezka provede zájemce Ranským polesím ve Žďárských vrších
• Dvaadvacetiletý muž z Pelhřimovska se v Jihlavě vloupal do čerpací stanice
• Řidič osobního auta se v Jihlavě zřítil s autem z mostu na cyklostezku

Neděle   25. 10. 2020

• Rozšířené návštěvní hodiny v období dušičkových svátků u urnového háje a rozptylové loučky u jihlavského krematoria
• Jihlavskou zoologickou zahradu nově obývá čája obojková
• Alej u Tří křížů v Novém Městě na Moravě bude připomínat Domácí hospic Vysočina
• Odběrové místo u jihlavské nemocnice bude přestěhováno do průjezdu mezi nemocnicí a Domem zdraví
• Z policejního deníku: krádež peněženky na ubytovně; krádež dřeva za 112 tisíc korun či silně opilý řidič v Třebíči

Sobota   24. 10. 2020

• Při nehodě traktoru na poli na Humpolecku zemřel muž
• Knihovna ve Velkém Meziříčí zavedla okénkovou půjčovnu
• Žďár nad Sázavou má babybox, již je plně funkční, slavnostně bude otevřen 6. listoapadu
• U silnice od Pelhřimova na Řemenov bylo vysazeno devětačtyřicet švestek
• Při zámeckých inventurách se počítaly peřiny i motyky

Pátek   23. 10. 2020

• Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě se nekoná, tak vzal na sebe podobu knihy Země skrytých úsměvů
• Václav Klaus ke skandálu ministra Prymuly
• Nadělte si pod vánoční stromek tygra, lva nebo třeba medvěda
• Charita v Třebíči zahájila službu Nákupy ohroženým, volat můžou na číslo 603 499 850
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje při činu; krádež platebních karet či řidič s třemi promile alkoholu
• Provoz na silnici I/37 od Ořechova na Křižanov bude řízen po dobu oprav kyvadlově

Čtvrtek   22. 10. 2020

• V trolejbusech a autobusech městské dopravy v Jihlavě začnou od pátku platit nová opatření
• Do židovské čtvrti v Třebíči budou moci vjet pouze její obyvatelé a podnikatelé
• V Dukovanech provádí mimořádnou údržbu hlavních cirkulačních čerpadel
• Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě v pátek končí
• Víte, že když jde o život přeparkovat nestihnete?
• Z policejního deníku: muž v Telči okradl svého známého či muž, který fyzicky napadl ženu
• Medvědi v táborské zoo marně vyhlíží návštěvníky
• Výzva praktických lékařů z Vysočiny: nepodceňujte náhlé změny svého zdraví
• Propadlé řidičské průkazy už ministerstva částečně tolerují; nejen jihlavskému odboru dopravy se tak ulevilo; v Jihlavě ve středu dokonce obsloužili všechny klienty
• V oblasti zabezpečení chat a chalup je stále co zlepšovat; letos policisté na Vysočině řešili 33 případů vloupání
• Na Staroměstském náměstí probíhal hlavně občanský protest proti vládě

Středa   21. 10. 2020

• Dětská hřiště a sportoviště nechá město Jihlava od čtvrtka 22. října otevřené
• Nevstupujte do nemocnice, pokud nemusíte
• Z policejního deníku: rvačka v Jihlavě; krádež čerpadla či hledaný muž skončil ve vězení
• V Prostředkovicích na silnici I/38 silničáři potrvá do pátku reklamační oprava, dopravu řídí semafory
• V Urbanově bouraly dva traktory, jeden řidič byl opilý
• Silnice I/38 mezi lokalitou u Vránů a křižovatkou Svatý Kříž na Havlíčkobrodsku se opravuje, provoz řídí semafory

Úterý   20. 10. 2020

• Krajské ustavující zastupitelstvo na Vysočině se posouvá, důvodem je přezkum voleb, který podala strana Pro TOP Vysočinu
• Policisté dopadli distributora pervitinu ze Žďárska
• Jihlavský magistrát zatím i přes vysokou nemocnost stíhá zajišťovat většinu agend, platit za komunální odpad zatím nelze
• Věž chrámu svatého Václava v Novém Veselí má dva nové zvony
• Z policejního deníku: nález munice na Žďársku; krádež stavebního materiálu, vloupání do kůlny či opilci na ulici
• Omezení MHD v Jihlavě už od středy 21. října
• Vyvěsme vlajky! aneb Český den s českými vlajkami NADĚJE
• Soud uložil přísný trest a opilého řidiče kamionu na pět ket vyhostil z České republiky

Pondělí   19. 10. 2020

• Jihlavská nemocnice omezuje ambulantní péči
• Silnice I/19 u obce Simtany na Havlíčkobrodsku by měla od počátku listopadu sloužit řidičům
• Opilá řidička se při nehodě s autem několikrát přetočila přes střechu
• Z policejního deníku: pokus o vloupání do garáže, poškození auta či agresivní opilec

Neděle   18. 10. 2020

• Požár Okříšek v roce 1903 a sbírka na pomoc postiženým
• Na zachraňování ježků je stále ještě čas, pomůžete úkrytem i přikrmováním
• Z policejního deníku: krádež peněženky s více jak 50 tisíci korunami; vloupání do kůlny; drogy a alkohol za volantem
• Zemřel bývalý starosta Pelhřimova František Kučera
• Židovský dům v Třebíči byl prohlášen za kulturní památku
• Ministerstvo zdravotnictví vydalo grafickou tabulku, která napoví rozdíl mezi covidem a chřipkou

Sobota   17. 10. 2020

• Nezahrávejme si s výrazem „osobní lockdown“
• Dukovany v rámci odstávky kontrolují i významné bezpečnostní systémy
• Z náměstí v Přibyslavi zmizel vrak auta
• Škola měšť., ochranná hráz proti germanisaci Okříšek
• Na Havlíčkobrodsku zemřela při požáru chalupy žena

Pátek   16. 10. 2020

• Starosta Velkého Meziříčí Alex Kaminaras má covid, zatím je bez příznaků
• Řidič s kamionem vjel v Okříškách na červenou na přejezd, policisté jej vypátrali
• Koalice Pro TOP Vysočinu podala návrh na neplatnost volby do krajského zastupitelstva
• Trojice křížů v Hrotovicích byla prohlášena za kulturní památku
• Pět řidičů se dřevem odmítlo najet na kontrolní váhy – dostali pokutu 30 tisíc korun
• Z policejního deníku: muž se chtěl vloupat do domu; poškození auta či opilci na ulici
• V Popicích u Jihlavy způsobil požár víceúčelového objektu předběžnou škodu 1,5 milionu korun
• Policisté zachránili muže, který chtěl skočit z dálničního mostu
• Dálnice D1 mezi exity 112 Jihlava a 119 Velký Beranov bude o víkendu zdarma, povede tudy objížďka

Čtvrtek   15. 10. 2020

• Na Karlově náměstí v Třebíči pokračuje archeologický průzkum
• Devět tisíc pět set čtyřicet čtyři
• Na silnici I/19 na Žďársku řídí kvůli opravám vozovky dopravu semafory
• Hřbitov na Karlově ve Velkém Meziříčí bude rozšířen, hospodářskou budovu čeká oprava
• Kolem Orlíku u Humpolce je nová turistická trasa pro vozíčkáře
• Muže, kteří se pokusili vloupat do prodejny, policisté dopadli
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil v cele; krádež peněženky; poškození aut
• V Pelhřimově si z nově vysazených stromků lidé sundají červené mašličky, připnou jméno dítěte a stromek bude jejich
• Policisté na Vysočině provedli ve středu 777 kontrol, zjistili 80 porušení mimořádných nebo krizových opatření
• Je tam práce jako na kostele...

Středa   14. 10. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz