Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 15.9 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Oslava mezinárodního dne pand červených v jihlavské zoologické zahradě
Máte rádi pandy červené? Chcete se o nich dozvědět co nejvíce informací? Nepochybujeme, že ano, a proto se vydejte v sobotu 19. září do jihlavské zoo strávit krásný podzimní den v jejich přítomnosti. V sobotu 19. září začne v 10 hodin v areálu zoo oslava mezinárodního dne pand červených.
Dospělí i děti se mohou těšit na zábavné, hravé i vzdělávací aktivity nazvané „Ze života pandy“. Připraven bude i velký pandí kvíz o speciální rodinnou prohlídku s průvodcem a další ceny. Chybět nebude ani zcela mimořádné komentované krmení pan červených ve 14 hodin.

Panda červená (Ailurus fulgens) je menší šelma stojící na pomezí mezi medvědovitými a medvídkovitými šelmami. Obývá podhůří Himálaje a dalších pohoří v okolí v nadmořských výškách 2000 – 5000 metrů nad mořem. Živí se převážně různými druhy bambusů, nepohrdne však ani plody, listy a kořínky dalších rostlin a občas uloví i drobné živočichy, nebo vybere ptačí vejce. V současnosti jsou pandy červené ohroženým druhem, kvůli velkému úbytku přirozeného prostředí a také kvůli nelegálnímu lovu pro kožešiny. V naší zoo se podařilo pandy červené již čtyřikrát úspěšně odchovat.
Martin MALÁČZpět nahoru na obsah...

Lidé v karanténě budou moci volit z auta ve středu 30. září; v každém okresním městě na Vysočině bude jedno stanoviště
Krajské volby, které se budou konat 2. - 3. října, se do historie zapíší několika unikáty. Vedle běžného hlasování ve volebních místnostech bude mimo jiné umožněno i tzv. drive-in hlasování voličům s nařízenou karanténou z důvodu onemocnění covid-19 a to ve středu 30. září od 7 do 15 hodin.
Podle ředitele krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeňka Kadlece jsou ve všech pěti okresních městech na Vysočině ve spolupráci s tamními městskými úřady vytipovány lokality, kde bude umožněno ve středu 30. září od 7 do 15 hodin hlasovat přímo z vozidla.

Přesné lokace budou v zákonném termínu nejpozději 10 dní před termínem voleb zveřejněny na www.kr-vysocina.cz.

Vše je připraveno i na umožnění hlasování v pobytových zařízeních, která by případně musela být uzavřena. Sem krajský úřad vyšle speciální komisi, hlasovat bude možné 1. případně i 2. října. Pravidla všech variant upravuje Zákon č. 350/2020 Sb.

Místa ve všech pěti okresních městech – v Havlíčkově Brodě, v Jihlavě, v Pelhřimově, v Třebíči a ve Žďáře nad Sázavou už má namapována Armáda, která byla pověřena logistikou a zajištěním bezproblémového průběhu nového způsobu voleb, v jejich režii je veškerá technika pro volební komise. Volič přijede na hlasovací místo dle místa svého trvalého pobytu (např. pokud má trvalý pobyt v obci v okresu Havlíčkův Brod, může hlasovat pouze na stanovišti v Havlíčkově Brodě), na jiném stanovišti mu nebude hlasování umožněno. Volič neopouští automobil, po celou dobu je v něm a řídí se pokyny komise pro hlasování.

Popis vybraných drive-in hlasovacích míst na stránkách:
https://www.kr-vysocina.cz/k…

Volební stanoviště budou označena.

Foto: ilustrační
Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež pily a křovinořezu, poškrábání auta, zdrogovaní řidiči
Neznámý zloděj sebral v neděli 13. září mezi desátou a dvanáctou hodinou dopoledne ve Velkém Meziříčí z neuzamčeného přístavku u domu motorovou pilu a křovinořez Stihl, čímž majiteli způsobil škodu více jak 30 tisíc korun. Policisté případ řeší jako přečin krádeže, za který pachateli v případě jeho dopadení a odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. Uvedl to policejní mluvčí David Linhart.
Neznámý vandal v Moravských Budějovicích podrápal osobní auto
Neznámý vandal v průběhu minulého týdne poškrábal osobní automobil Volkswagen Touran. "Poškození auta si majitel všiml na jedné z automyček v Moravských Budějovicích, kde zjistil, že je automobil poškozen vrypy na předních a zadních dveřích a blatníku, čímž způsobil majiteli škodu v předběžné výši 24 tisíc korun", uvedl mluvčí s tím, že policisté na místě provedli ohledání a fotodokumentaci a ve věci následně zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci, za který hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok.

Zdrogovaní řidiči v Pelhřimově a v Jihlavě
Policisté při běžné dopravní kontrole zastavili v pondělí 14. září před jedenáctou hodinou večer v ulici Pražská v Pelhřimově osobní auto Volkswagen, který řídil pětatřicetiletý muž. "Zkoušku na zjištění přítomnosti návykové látky měl muž pozitivní na kokain. Proto mu policisté muži zakázali další jízdu a případ zaevidovali jako přestupek proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, za který ve správním řízení hrozí pokuta a zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel", řekl D. Linhart.

Jihlavští policisté prováděli v pondělí 14. září okolo deváté hodiny dopoledne při běžné silniční kontrole v ulici Tolstého zastavili osobní auto Škoda Superb, který řídil devětatřicetiletý muž. "Při kontrole policisté nabyli podezření, že by muž mohl být ovlivněn návykovou látkou, a proto se s ním rozhodli provést test na zjištění přítomnosti omamných a psychotropních látek. Tento test vyšel pozitivně na amfetamin", konstatoval mluvčí s tím, že z tohoto důvodu policisté řidiči zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Následně celou věc zadokumentovali jako přestupek v dopravě, ze kterého se bude zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Osmnáctiletý mladík řídil auto bez řidičáku
Policisté v pondělí 14. září před desátou hodinou dopoledne v Herálci na Havlíčkobrodsku zastavili osobní auto Citroen, který řídil osmnáctiletý muž. "Jelikož mladík policistům při kontrole nepředložil řidičský průkaz, tak se ho rozhodli prolustrovat v dostupných policejních evidencích, přičemž vyšlo najevo, že není držitelem řidičského oprávnění pro danou skupinu motorového vozidla", uvedl D. Linhart s tím, že policisté muži zakázali další jízdu a událost zadokumentovali jako přestupek v dopravě, za který ve správním řízení hrozí pokuta a zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež Vrakbar Jihlava a ZASTÁVka Telč zvou veřejnost na návštěvu světa teenagerů
Nízkoprahové kluby po celém Česku otevírají své dveře široké veřejnosti. Do kampaně České asociace streetwork, které pro letošní už čtrnáctý ročník zvolila motto s titulem Přijďte nahlédnout do světa teenagerů, se letos zapojilo stodevatenáct terénních a nízkoprahových programů. Ty poskytují služby pro mladé lidi.
Během posledního zářijového týdne, od pondělí 21. do pátku 25. září má veřejnost možnost bezplatně navštívit přes stovku nízkoprahových klubů. Kromě nahlédnutí do činnosti a fungování klubů mohou zejména rodiče teenagerů v rámci bezplatného poradenství získat odborné rady ohledně problémů týkajících se dospívání jejich dětí. Každý klub si také připravuje svůj vlastní program. Do týdne nízkoprahových klubů se na Vysočině zapojilo i Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež (dále jen NZDM) Vrakbar Jihlava a NZDM ZASTAVka Telč při Oblastní charitě Jihlava.

NZDM Vrakbar Jihlava bude pro veřejnost zdarma otevřeno ve středu 23. září od 16 do 18 hodin, kdy proběhne promítání filmů s Robinem Striou.
NZDM ZASTÁVka Telč si ve středu 23. září od 10 do 17 hodin připravila pro veřejnost program s názvem „Není droga jako droga“. V rámci něj se tu bude promítat dokument OFFLINE a budou se zde věnovat aktivitám zaměřeným na problematiku nelátkových závislostí.

„Všichni se v pubertě cítí někdy bezradní. Ať už jde o starosti způsobené problémy doma, ve škole, experimentováním s drogami, obtížemi s hledáním práce či pocitem, že jste sami a nikdo vám nerozumí. Nízkoprahové kluby poskytují bezpečný prostor, ve kterém mladí lidé nachází podporu při řešení nejrůznějších obtíží – naši pracovníci poskytnou radu nebo doprovod při hledání východiska z obtížné vztahové, rodinné nebo studijní situace,” přibližuje poslání těchto klubů pracovnice v sociálních službách Jana Kašparová. A dodává, že službu jen ve Varkbaru v loňském ruce využilo 160 mladých lidí. Stejným zařízením ZASTÁVkou v Telči prošlo v loňském roce 130 dětí a mládeže.

Právě odborná intervence těchto pracovníků snižuje rizika, která mladým dospívání často přináší. “Jsme rádi, když nízkoprahové kluby přijdou navštívit rodiče dětí v rizikovém věku nebo dokonce i učitelé, kteří děti a mladé dospělé mohou na tyto služby nasměrovat,” uvádí Martina Zikmundová z České asociace streetwork s tím, že během tohoto týdne chtějí oslovit skrze své návštěvníky i další děti a mladé, kteří zatím do klubů nedocházejí. “Nemusí vždy jít o nějaký závažný problém, teenageři mají vůči dospělým přirozenou nedůvěru, v klubech často najdou v pracovnících parťáky,” dodává.

Nízkoprahových klubů je v Česku podle posledních údajů MPSV celkem 249. Veškeré služby jsou klientům poskytovány zdarma.

Bližší informace k programu klubu Vrakbar v rámci Týdne nízkoprahových klubů najdete na www.nzdm.vrakbar.cz nebo na facebookové stránce @NZDM Vrakbar Jihlava. ZASTÁVka Telč zveřejní svůj program na webu bit.ly/…elc.

NZDM VRAKBAR JIHLAVA a ZASTÁVka Telč - pomáhají mladým lidem orientovat se v jejich přirozeném prostředí a poskytuje bezpečný prostor k řešení jejich obtíží a seberealizaci. Vytváří podmínky k tomu, aby mladí lidé byli schopni a ochotni podílet se na řešení svých nesnází, životních situací a lépe se s nimi vyrovnávali.

Česká asociace streetwork sdružuje nízkoprahové sociální služby, mezi nimi nízkoprahová zařízení pro děti a mládež a terénní programy pro děti a mládež. Tyto služby poskytují bezplatně poradenství a pomoc v nepříznivé sociální situaci dětem a mladým lidem ve věku 6–26 let. Více na www.streetwork.cz.
Radka BĚHALOVÁZpět nahoru na obsah...

Brněnskou ulici v Novém Městě na Moravě, Rokytno a Pohledec budou kvůli bezohledným řidičům hlídat radary
Kvůli bezohledným jízdám řidičů a častým nehodám schválili radní Nového Města na Moravě instalaci radarů s automatickým záznamem v novoměstské Brněnské ulici a v místních částech města Rokytno a Pohledec.
S úsekovým měřením s automatickým záznamem, které vyšlo jako nejoptimálnější způsob z výsledků analýzy možných omezujících opatření se řidiči setkají již od počátku příštího roku.

Každé překročení povolené rychlosti pak bude mít za následek automatickou pokutu udělenou provinilému šoférovi. Na několika dalších místech se počítá také s rozmístěním upozorňujících stacionárním radarů.

K tomuto kroku se rozhodli přistoupit na základě četných stížností obyvatel na bezohlednou jízdu některých řidičů a také se zřetelem na dopravní nehody kvůli nepřiměřené rychlosti, které se v daných lokalitách staly.

Foto: ilustrační

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Den tiskařů v památníku Bible kralické nabídne program pro děti i dospělé
Den tiskařů v památníku Bible kralické v Kralicích nad Oslavou na Třebíčsku připomene v sobotu 19. září 710 let od první písemné zmínky o Kralicích (1310), 440 let od vydání 2. dílu Bible kralické (1580) a 350 let od úmrtí J. A. Komenského (1670).
Po slavnostním zahájení akce v 9.30 hodin u pomníku Bibli kralické bude od 10 do 17 následovat program v podobě komentovaných prohlídek Památníku Bible kralické, středověké tvrze a kostela svatého Martina.

Připraveno je hudební vystoupení i odborné přednášky.
V 10 hodin začne první přednáška na téma Písně z doby reformační v podání Anny Junové a Jana Juna. Na jedenáctou hodinu je připraveno povídání Jan Amos Komenský - Muž touhy v podání Martina Kopa z Církve bratrské v Třebíči a ve 12 hodin následuje přednáška Vladislava Donáta z Malého muzea Bible Starý Pelhřimov na téma Ručně psaná Bible s ukázkou dvousetletého svitku Tóry.
Ve 13.30 hodin vystoupí hudební skupina Listověj, která představí hudbu Vysočiny.

"Pestrý program pro celou rodinu je připraven v areálu gotické tvrze – divadelní oddělení Moravského zemského muzea zde nabídne ukázky čištění tiskařských štočků, Dětské muzeum Moravského zemského muzea zabaví děti v tiskařském workshopu, nebudou chybět ani již tradiční řemeslné dílny Studia Bez Kliky", informovala Barbora Javorová z Moravského zemského muzea v Brně.

Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou postavený podle architekta Bohuslava Fuchse (1895 - 1972) stojí v budově v sousedství bývalé tvrze, kde v letech 1578 - 1620 nalezla útočiště tajná bratrská tiskárna. Ta zde tiskla nejenom knihy náboženského charakteru (tj. Bibli či bratrské kancionály), ale také nejrůznější světská díla a učebnice. Jejím nejvýznamnějším produktem však přesto zůstává šestidílná tzv. Bible kralická, náležící nejen k vrcholům tiskařského umění v našich zemích, ale kvalitou svého projevu především k pokladům českého jazyka, který přispěl k jeho uchování a rozvíjení v pozdějších dobách protireformace a exilu.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Po dálnici D1 se řítila rychle a nebezpečně škodovka s částečně zakrytým číslem
Policisté přijali v pátek 11. září odpoledne kolem šestnácté hodiny oznámení, že po dálnici D1 jede ve směru na Brno řidič osobního auta Škoda Superb s českou registrační značkou velmi agresivně a svým jednáním ohrožuje ostatní ostatní. Z oznámení navíc vyplývalo, že na vozidle je částečně něčím zakrytá registrační značka, což neumožňuje její identifikaci
"V době oznámení auto jelo na 82. kilometru dálnice D1. Operační důstojní předal pokyn nejbližším hlídkám na dálnici D1. Jedna z hlídek si na průjezd vozidla počkala na 90. kilometru ve směru na Brno. Tato hlídka zaznamenala průjezd vozidla a z vozidla poté dala signál k následování a zastavila jej na parkovišti na 95,8 km ve směru na Brno", popsala událost policejní mluvčí Dana Čírtková .

Sedmatřicetiletý řidič jel ve voze sám. "Policisté vozidlo důkladně ohledali a zjistili, že na zadních dveřích zavazadlového prostoru v plastovém rámečku, kde je umístěna registrační značka, je zastrčený papírový obal od bonbónů. Tím byla podstatně snížena čitelnost tabulky s registrační značkou. Tento papírový obal byl do rámečku pevně zastrčený, takže bylo vyloučeno, aby se za plastový rámeček dostal samovolně během jízdy", dodala mluvčí.

Řidič se tak dopustil přestupku v dopravě, který ale nebylo možné vyřešit na místě uložením pokuty v příkazním řízení. Přestupek policisté zadokumentovali a odevzdali k projednání místně příslušnému správnímu orgánu obce s rozšířenou působností.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   26. 10. 2020

• Tragický požár sudu na palivo v Moravci
• Lavičku Václava Havla v Jihlavě poškodil neznámý vandal; město podává trestní oznámení
• Primátorka Jihlavy Karolína Koubová musí do karantény
• Stavba na obchvatu Osové Bítýšky pokračuje i přes to, že osm dělníků je v karanténě
• Domov pro seniory v Reynkově ulici v Havlíčkově Brodě zasáhl Covid 19, potřebuje doplnit zdravotnický personál
• Z policejního deníku: dělostřelecký granát v nákladu dřeva; opilý řidič havaroval či opilec, který chtěl skočit z okna
• Na sociální sítě s jihlavským muzeem
• Nová naučná stezka provede zájemce Ranským polesím ve Žďárských vrších
• Dvaadvacetiletý muž z Pelhřimovska se v Jihlavě vloupal do čerpací stanice
• Řidič osobního auta se v Jihlavě zřítil s autem z mostu na cyklostezku

Neděle   25. 10. 2020

• Rozšířené návštěvní hodiny v období dušičkových svátků u urnového háje a rozptylové loučky u jihlavského krematoria
• Jihlavskou zoologickou zahradu nově obývá čája obojková
• Alej u Tří křížů v Novém Městě na Moravě bude připomínat Domácí hospic Vysočina
• Odběrové místo u jihlavské nemocnice bude přestěhováno do průjezdu mezi nemocnicí a Domem zdraví
• Z policejního deníku: krádež peněženky na ubytovně; krádež dřeva za 112 tisíc korun či silně opilý řidič v Třebíči

Sobota   24. 10. 2020

• Při nehodě traktoru na poli na Humpolecku zemřel muž
• Knihovna ve Velkém Meziříčí zavedla okénkovou půjčovnu
• Žďár nad Sázavou má babybox, již je plně funkční, slavnostně bude otevřen 6. listoapadu
• U silnice od Pelhřimova na Řemenov bylo vysazeno devětačtyřicet švestek
• Při zámeckých inventurách se počítaly peřiny i motyky

Pátek   23. 10. 2020

• Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě se nekoná, tak vzal na sebe podobu knihy Země skrytých úsměvů
• Václav Klaus ke skandálu ministra Prymuly
• Nadělte si pod vánoční stromek tygra, lva nebo třeba medvěda
• Charita v Třebíči zahájila službu Nákupy ohroženým, volat můžou na číslo 603 499 850
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje při činu; krádež platebních karet či řidič s třemi promile alkoholu
• Provoz na silnici I/37 od Ořechova na Křižanov bude řízen po dobu oprav kyvadlově

Čtvrtek   22. 10. 2020

• V trolejbusech a autobusech městské dopravy v Jihlavě začnou od pátku platit nová opatření
• Do židovské čtvrti v Třebíči budou moci vjet pouze její obyvatelé a podnikatelé
• V Dukovanech provádí mimořádnou údržbu hlavních cirkulačních čerpadel
• Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě v pátek končí
• Víte, že když jde o život přeparkovat nestihnete?
• Z policejního deníku: muž v Telči okradl svého známého či muž, který fyzicky napadl ženu
• Medvědi v táborské zoo marně vyhlíží návštěvníky
• Výzva praktických lékařů z Vysočiny: nepodceňujte náhlé změny svého zdraví
• Propadlé řidičské průkazy už ministerstva částečně tolerují; nejen jihlavskému odboru dopravy se tak ulevilo; v Jihlavě ve středu dokonce obsloužili všechny klienty
• V oblasti zabezpečení chat a chalup je stále co zlepšovat; letos policisté na Vysočině řešili 33 případů vloupání
• Na Staroměstském náměstí probíhal hlavně občanský protest proti vládě

Středa   21. 10. 2020

• Dětská hřiště a sportoviště nechá město Jihlava od čtvrtka 22. října otevřené
• Nevstupujte do nemocnice, pokud nemusíte
• Z policejního deníku: rvačka v Jihlavě; krádež čerpadla či hledaný muž skončil ve vězení
• V Prostředkovicích na silnici I/38 silničáři potrvá do pátku reklamační oprava, dopravu řídí semafory
• V Urbanově bouraly dva traktory, jeden řidič byl opilý
• Silnice I/38 mezi lokalitou u Vránů a křižovatkou Svatý Kříž na Havlíčkobrodsku se opravuje, provoz řídí semafory

Úterý   20. 10. 2020

• Krajské ustavující zastupitelstvo na Vysočině se posouvá, důvodem je přezkum voleb, který podala strana Pro TOP Vysočinu
• Policisté dopadli distributora pervitinu ze Žďárska
• Jihlavský magistrát zatím i přes vysokou nemocnost stíhá zajišťovat většinu agend, platit za komunální odpad zatím nelze
• Věž chrámu svatého Václava v Novém Veselí má dva nové zvony
• Z policejního deníku: nález munice na Žďársku; krádež stavebního materiálu, vloupání do kůlny či opilci na ulici
• Omezení MHD v Jihlavě už od středy 21. října
• Vyvěsme vlajky! aneb Český den s českými vlajkami NADĚJE
• Soud uložil přísný trest a opilého řidiče kamionu na pět ket vyhostil z České republiky

Pondělí   19. 10. 2020

• Jihlavská nemocnice omezuje ambulantní péči
• Silnice I/19 u obce Simtany na Havlíčkobrodsku by měla od počátku listopadu sloužit řidičům
• Opilá řidička se při nehodě s autem několikrát přetočila přes střechu
• Z policejního deníku: pokus o vloupání do garáže, poškození auta či agresivní opilec

Neděle   18. 10. 2020

• Požár Okříšek v roce 1903 a sbírka na pomoc postiženým
• Na zachraňování ježků je stále ještě čas, pomůžete úkrytem i přikrmováním
• Z policejního deníku: krádež peněženky s více jak 50 tisíci korunami; vloupání do kůlny; drogy a alkohol za volantem
• Zemřel bývalý starosta Pelhřimova František Kučera
• Židovský dům v Třebíči byl prohlášen za kulturní památku
• Ministerstvo zdravotnictví vydalo grafickou tabulku, která napoví rozdíl mezi covidem a chřipkou

Sobota   17. 10. 2020

• Nezahrávejme si s výrazem „osobní lockdown“
• Dukovany v rámci odstávky kontrolují i významné bezpečnostní systémy
• Z náměstí v Přibyslavi zmizel vrak auta
• Škola měšť., ochranná hráz proti germanisaci Okříšek
• Na Havlíčkobrodsku zemřela při požáru chalupy žena

Pátek   16. 10. 2020

• Starosta Velkého Meziříčí Alex Kaminaras má covid, zatím je bez příznaků
• Řidič s kamionem vjel v Okříškách na červenou na přejezd, policisté jej vypátrali
• Koalice Pro TOP Vysočinu podala návrh na neplatnost volby do krajského zastupitelstva
• Trojice křížů v Hrotovicích byla prohlášena za kulturní památku
• Pět řidičů se dřevem odmítlo najet na kontrolní váhy – dostali pokutu 30 tisíc korun
• Z policejního deníku: muž se chtěl vloupat do domu; poškození auta či opilci na ulici
• V Popicích u Jihlavy způsobil požár víceúčelového objektu předběžnou škodu 1,5 milionu korun
• Policisté zachránili muže, který chtěl skočit z dálničního mostu
• Dálnice D1 mezi exity 112 Jihlava a 119 Velký Beranov bude o víkendu zdarma, povede tudy objížďka

Čtvrtek   15. 10. 2020

• Na Karlově náměstí v Třebíči pokračuje archeologický průzkum
• Devět tisíc pět set čtyřicet čtyři
• Na silnici I/19 na Žďársku řídí kvůli opravám vozovky dopravu semafory
• Hřbitov na Karlově ve Velkém Meziříčí bude rozšířen, hospodářskou budovu čeká oprava
• Kolem Orlíku u Humpolce je nová turistická trasa pro vozíčkáře
• Muže, kteří se pokusili vloupat do prodejny, policisté dopadli
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil v cele; krádež peněženky; poškození aut
• V Pelhřimově si z nově vysazených stromků lidé sundají červené mašličky, připnou jméno dítěte a stromek bude jejich
• Policisté na Vysočině provedli ve středu 777 kontrol, zjistili 80 porušení mimořádných nebo krizových opatření
• Je tam práce jako na kostele...

Středa   14. 10. 2020

• Dopravnímu podniku v Jihlavě v nouzovém stavu výrazně klesají tržby, je nucen redukovat spoje
• Školní jídelny v Jihlavě vaří, výdejní doba jídelen je omezená
• Podpořte zvířata v táborské zoo, doneste jim kaštany a žaludy; děti i nadále za jejich tašku získají volnou vstupenku
• Z policejního deníku: rvačka dvou recidivistů v Jihlavě; žena neposlala zaplacené zboží; hledaný muž putoval do vězení
• V Herálci na Žďársku hrozí povodeň, Svratka se blíží ke třetímu stupni povodňové aktivity
• Nejsme ve válce, nepotřebujeme drakonická opatření
• Havlíčkobrodská nemocnice od pátku pozastavuje specializované ambulance, od pondělí pak plánované operace
• MHD v Havlíčkově Brodě jezdí jako o prázdninách
• Určené školy vykonávající péči o děti v době nouzového stavu

Úterý   13. 10. 2020

• Na Vysočině se nakazilo covidem 350 lidí, devět zemřelo
• Jihlava spouští mapu nouzového stavu, dobrovolnické centrum i péči o děti třeba zdravotních sestřiček
• Galerie, muzea, hrady Roštejn a Kámen a také Horácké divadlo jsou pro veřejnost zavřené
• Horní část parkovacího domu v Žižkově ulici v Havlíčkově Brodě slouží řidičům, směrem k Sázavě roste další parkoviště
• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo osm hroznýšů madagaskarských
• Z policejního deníku: řidič v Telči se dopustil trestného činu i přestupků; vloupání do domu či neplatiči alimentů
• Kamion vjel v Okříškách na přejezd v době, kdy se začaly spouštět závory, policie hledá svědky této události
• Muž našel v lese u Jam dělostřelecké granáty
• Lidé v Přibyslavi o víkendu krouhali a šlapali zelí, zdravou přílohu na zimu

Pondělí   12. 10. 2020

• Samolepky na zastávkách v Náměšti nad Oslavou ochrání ptáky proti nárazům do skel
• Kvůli výskytu onemocnění COVID-19 jsou v Jihlavě omezeny sociální sužby
• Policisté hledají ženu z Jihlavska, soud na ni vydal příkaz k výkonu trestu
• Pokračuje velmi důsledná dezinfekce vozů MHD Jihlava; dopravní podnik se potýká s úbytkem cestujících
• Sbírka Koláč pro hospic úspěšně vzdorovala koronaviru; vybralo se přes osmdesát tisíc korun
• Z policejního deníku: recidivista ukradl čokolády; opilec mlátil ženu či opilí řidiči

Neděle   11. 10. 2020

• Z policejního deníku: žena na elektrokoloběžce skončila v nemocnici; vloupání do prodejny; muž neplatící alimenty
• Žehnání opravených Božích muk v Jihlavě se posouvá na dobu, kdy opadne pandemie koronaviru

Sobota   10. 10. 2020

• Dálnice D1 bude na 83,2 kilometru v noci částečně uzavřená kvůli stavebním pracím
• Park v okolí Žižkovy mohyly u Žižkova pole bude omlazen
• Ve vysočinských řekách stále ještě žijí vzácní měkkýši

Pátek   9. 10. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz