Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 16.9 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Sněmovna zakázala slepičí koncentráky od roku 2027
Zlatá střední cesta zvítězila ve středu v Poslanecké sněmovně při projednávání novely zákona na ochranu zvířat proti týrání. Poslanci se přiklonili k tomu, aby zákaz klecových chovů slepic začal platit v ČR od roku 2027, odmítali tedy návrhy, aby se startovacím rokem takového zákazu stal rok 2025 nebo rok 2033.
Přestože definitivní slovo ke zmíněné novele řekne ještě Senát, už dnes lze říci, že Česká republika konečně vykročila do civilizovaného světa. Tedy směrem k zemím, jimž kromě ekonomických ukazatelů záleží také na kvalitě života zvířat, která jejich obyvatelům přinášejí obživu.
O tom, že klecovým chovům už dlouho zvoní umíráček, nebylo pochyb. Už za pět let přestanou obchodní řetězce odebírat vejce pocházející z klecí, kde drůbež desítky měsíců trpí v nevyhovujícím malém prostoru. A bez možnosti přirozeného pohybu – tedy bez příležitosti hrabat a také si občas pořádně protáhnout křídla, svaly a klouby. I proto zákaz klecových chovů slepic už dlouho platí v Rakousku a také v německých zemích. Další evropské státy k tomu mají přinejmenším nakročeno tím, že o tom vedou odborné diskuse.

Přijetím zákazu klecových chovů slepic naši zákonodárci pochopili, že lidé 21. století odmítají, aby zvířata, která člověk využívá ke svému prospěchu, žila v utrpení. Nestvůrnost takových podmínek chovu spotřebitelům stále více vadí, proto častěji poptávají vejce od slepic žijících v co nejpřirozenějších podmínkách. Nejlépe v přírodních výbězích ve velkém prostoru, kde se kuři mohou relativně volně pohybovat, a co je nejdůležitější – také přirozeně hrabat, stejně jako to dělají na venkovských dvorcích.

Zemědělská lobby, která po celou dobu jen hořekovala nad údajnými ekonomickými ztrátami chovatelů slepic, aniž by dokázala předložit rozumné návrhy na zkvalitnění svých chovů, tedy ve středu prohrála na celé čáře. Nyní budou mít zemědělci sedm let na to, aby své nevyhovující chovy buď přizpůsobili poptávce spotřebitelů, nebo aby přesunuli své podnikání do oblasti, kde nebudou zvířatům škodit. Nejlepší podle mě bude, aby lidé, kteří zjevně vůbec nepochopili, jak slepicím ve stísněných klecích ubližují, od chovu jakýchkoli zvířat nadobro upustili.

Foto: ekolist.cz
Evžen KORECZpět nahoru na obsah...

Pohřešovaný muž z Novoměstska byl nalezen v pořádku, policie odvolala pátrání
Čtyřiasedmdesátiletý muž z pečovatelského domu v jedné obci na Novoměstsku, po kterém ve středu 16. září policie vydala celostátní pátrání, byl nalezen v pořádku. Informoval o tom policejní mluvčí David Linhart.
Ihned poté, co policisté přijali oznámení o pohřešování muže, začali po něm pátrat. Informace o pohřešování s jeho popisem byla předána všem policejním hlídkám. Policisté pohřešovaného muže hledali v místě pečovatelského domu a širokého okolí. Rovněž prověřili zdravotnická zařízení, dopravní spoje, další příbuzné a pátrali po něm i na dalších místech, u kterých vznikl předpoklad, že by se mohl nacházet. Do pátrání po pohřešovaném muži se zapojili také dobrovolní hasiči, psovod a vrtulník s termovizí.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Procházka havlíčkobrodským parkem Budoucnost s komentářem ředitele muzea Michala Kampa
Procházka parkem Budoucnost v Havlíčkově Brodě s historickým výkladem ředitele havlíčkobrodského muzea Michala Kampa se bude konat ve čtvrtek 17. září. Sraz účastníků je v 16 hodin za děkanským chrámem Nanebevzetí Panny Marie. Vstupné je dobrovolné.
Městský park Budoucnost ve východní části Havlíčkova Brodu za dochovanými hradbami založil na konci 19. století okrašlovací spolek Budoucnost. Za předchůdce parku jsou považovány tzv. Štěpánčiny sady, vytvořené 10. května 1881 při příležitosti sňatku korunní princezny Štěpánky Belgické a korunního prince Rudolfa. Tyto sady v roce 1889 zakoupil spolek Budoucnost. Druhý základ parku představoval obecní les mezi sv. Trojicí a Kalvárií. Spolek postupně nakupoval a upravoval další pozemky, až vznikl dnešní, 25 hektarů rozlehlý, park.

Na Cihlářském potoce byla zbudována unikátní soustava rybníků a rybníčků. Proti proudu je prvním Očko, dále rybník Obora, oddělený od Hastrmana romantickým vodopádem. Nad zimním stadionem je to pak Rantejch a nad koupalištěm rybník Cihlářský.
Kolem rybníků i ve stráni je zbudována řada vycházkových cest a pěšin. V jeho dolní části se nachází dominantní socha Karla Havlíčka Borovského a dřevěný altán. V parku je také socha matky K. H. Borovského, Bedřicha Smetany, Tyršův pomník či pamětní deska věnovaná zakladatelům parku J. K. Pruschákovi a J. Burešovi.
Nejhojnějšími dřevinami jsou zde lípy, javory, buky a jasany.
Parkem prochází okružní Naučná stezka, která má celkem šest zastavení s informačními tabulemi.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Muž obviněný ze zločinu loupeže skončil ve vazbě
Kriminalisté z odboru obecné kriminality v Havlíčkově Brodě odvedli skvělou práci, když se jim podařilo objasnit zločin loupeže, ke kterému došlo v sobotu 12. září okolo desáté hodiny večer v jedné z ubytoven na ulici Herdlovo nábřeží v Ledči nad Sázavou.
Čtyřiadvacetiletý muž zde po svém o dvaadvacet let starším spolubydlícím požadoval půjčit finanční hotovost ve výši padesáti korun. Ten mu peníze půjčit odmítl, přičemž se dvaadvacetiletý muž rozčílil, uchopil na stole ležící kuchyňský nůž, který zvedl do úrovně hlavy poškozeného a trval na svém požadavku. Když ale viděl, že mu poškozený žádné peníze skutečně nepůjčí, tak od dalšího jednání upustil a z ubytovny odešel neznámo kam. Po ohlášení události na tísňovou linku 158 na místo jako první přijeli policisté z policejní stanice Ledeč nad Sázavou, kteří provedli prvotní a neodkladné úkony a místo trestného činu zajistili. Následně dosahový důstojník rozhodl o tom, že na místo bude vyslána kompletní výjezdová skupina kriminální policie a vyšetřování z územního odboru Havlíčkův Brod. Ještě před příjezdem výjezdové skupiny se ale před ubytovnou pohyboval muž, který odpovídal popisu pachatele a policisté ho proto zadrželi. Zadržený muž, který byl podezřelý ze spáchání zločinu loupeže, jevil silné známky opilosti, a proto se s ním policisté rozhodli provést orientační zkoušku na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu. Provedená zkouška byla pozitivní a vykazovala hodnotu 2,7 promile. Z tohoto důvodu se policisté muže rozhodli převést na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Kriminalisté na místě spáchané události pracovali do brzkých ranních hodin. Místo trestného činu ohledali, provedli místní šetření a vytěžili svědky. Na základě zjištěných skutečností pak v neděli 13. září policejní komisař dvaadvacetiletého muže obvinil ze spáchání zločinu loupeže a zahájil proti němu trestní stíhání. Následně po sdělení obvinění podal návrh na jeho vzetí do vazby, který soud akceptoval a obviněný muž tak bude stíhán vazebně. Muži za jeho jednání hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až na deset let.
nprap. David LINHARTZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: zaplatil osm tisíc za dětský traktor, nedostal nic; opilec vykopl dveře na jihlavském nádraží či řidiči bez řidičáku
Muž z Havlíčkobrodska si z jednoho internetového portálu objednal dětský traktor v hodnotě necelých osmi tisíc korun, přičemž tuto částku plus poštovné čtyři sta korun zaslal prodávajícímu na jeho bankovní účet. Od obdržení platby ale prodávající s kupujícím přestal komunikovat a zboží mu do současné doby nezaslal. Policisté ze Světlé nad Sázavou případ evidují jako přečin podvodu, za který pachateli v případě jeho dopadení hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. Uvedl to policejní mluvčí David Linhart.
Na jihlavském městském nádraží řádil opilec
Opilý muž v ulici U Městského nádraží v Jihlavě v úterý 15. září před jedenáctou hodinou večer u čekárny nádražní budovy vykopl dřevěnou výplň dveří, čímž je poškodil a způsobil tak majiteli objektu škodu ve výši jeden tisíc korun. "Policisté, kteří na místo přijeli, jej vyzvali, aby upustil od svého protiprávního jednání, na což nereagoval, a proto se ho rozhodli zajistit. Následně s ním provedli dechovou zkoušku, která byla pozitivní a vykazovala hodnotu 2,98 promile", informoval mluvčí s tím, že muž neskýtal žádné záruky, že ve svém jednání nebude pokračovat, policisté jej převezli na záchytku k vystřízlivění. Následně policisté událost zadokumentovali jako přestupky proti majetku a proti veřejnému pořádku, ze kterých se muž bude zodpovídat před příslušným správním orgánem, kde mu hrozí až několikatisícová pokuta.

Vandal poškodil lak karoserie u zaparkovaného auta
O víkendu v ulici nádražní v Bystřici nad Pernštejnem poškodil neznámý vandal zaparkované osobní auto Škoda Octavia. "Neznámý pachatel u vozu poškodil lak karoserie u zavazadlového prostoru, čímž jeho majiteli způsobil škodu ve výši čtyř tisíc korun. Policisté v současné době událost evidují jako přestupek proti majetku a po pachateli pátrají", konstatoval mluvčí.

Sedmapadesátiletý řidič nadýchal 2,08 promile
Policisté z Pelhřimova zahájili trestní stíhání sedmapadesátiletého muže, který řídil osobní auto pod vlivem alkoholu. "K celé události došlo již 29. srpna před osmou hodinou večer na ulici Nádražní. Policisté zde v tu dobu prováděli v rámci obchůzkové služby běžnou silniční kontrolu, při které zastavili osobní automobil Hyundai. Sedmapadesátiletý muž, který vozidlo řídil, ale jevil silné známky opilosti, a proto se s ním policisté rozhodli provést orientační zkoušku na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu. Tato zkouška byla pozitivní a vykazovala hodnotu 2,08 promile", podotl mluvčí s tím, že proto policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Následně věc zadokumentovali jako přečin ohrožení pod vlivem návykové látky, za který v případě odsouzení hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok. V současné době je ve věci konáno zkrácené přípravné řízení.

Policisté na Třebíčsku odhalili dva hříšníky se zadrženými řidičskými průkazy
Při běžné silniční kontrole zastavili policisté v úterý 15. září po osmé hodině ráno v ulici Bezručova v Třebíči osobní auto Ford Mondeo, jehož pětatřicetiletý řidič policistům nepředložil řidičský průkaz. "Ti lustrací zjistili, že má městským úřadem vysloven platný zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel až do října roku 2021. Z tohoto důvodu policisté muži zakázali další jízdu a případ poté zadokumentovali jako přečin maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání", uvedl D. Linhart.

Doplnil, že k obdobnému případu došlo také v úterý 15. září po čtvrté hodině odpoledne v obci Račice na Třebíčsku, kdy třiačtyřicetiletý řidič osobního auta Renault při běžné silniční kontrole nepředložil řidičský průkaz. "Policisté z Hrotovic zjistili, že má rovněž pravomocným rozhodnutím městského úřadu vysloven zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel, a to až do ledna 2022. V obou případech tak mužům za jejich protiprávní jednání hrozí tresty odnětí svobody až na dva roky", dodal mluvčí.

A ještě hříšník bez řidičského průkazu v Chotěboři
V úterý 15. září okolo desáté hodiny dopoledne prováděli policisté z Chotěboře na Havlíčkobrodsku běžnou silniční kontrolu v ulici Sokolohradská, při které zastavili osobní auto Opel, který řídil třicetiletý muž. "Policisté v rámci kontroly řidiče prolustrovali v dostupných policejních evidencích, ze kterých vyšlo najevo, že má rozhodnutím příslušného městského úřadu vysloven platný zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel, a to až do září roku 2021", uvedl mluvčí. Doplnil, že policisté muži zakázali další jízdu a poté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, za který hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V Havlíčkově Brodě bude o víkendu jezdit městská hromadná doprava zdarma
O víkendu v sobotu 19. a v neděli 20. září bude v Havlíčkově Brodě v rámci akce den bez aut jezdit městská hromadná doprava zdarma.
Evropský den bez aut každoročně připadá na 22. září a má za úkol upozornit především na vysoký nárůst individuální automobilové dopravy ve městech a na různé způsoby jejího řešení.

"Město Havlíčkův Brod se zapojí do kampaně akcí MHD zdarma, která bude probíhat o víkendu 19. a 20. září. V tyto dny tedy není nutné platit jízdné ani používat předplacené karty. Jízdné zdarma bude platit pro všechny linky MHD v Havlíčkově Brodě", uvedla mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Komentovaná prohlídka věže kostela sv. Prokopa ve Žďáře nad Sázavou v sobotu 19. září
Věž kostela svatého Prokopa ve Žďáře nad Sázavou bude v sobotu 19. září zpřístupněna pro veřejnost od 9 do 20 hodin. Kdo zdolá sto a tři schody na ochoz, bude odměněn nejen výhledem na město a jeho okolí, ale také zajímavým výkladem pracovníků Regionálního muzea, nebo získáním turistického razítka, dokládajícího výstup na věž.
Na věž se vychází z budovy muzea ve Tvrzi, která je hned pod kostelem. Do věže se vchází ze severní strany kostela bočním vstupem. Nejprve se vystoupá po točivém schodišti 49 kamenných schodů, výše pak následuje ještě 56 schodů dřevěných. Na vyhlídkový ochoz se tak musí zdolat 105 schodů.Vyhlídkový ochoz se nachází 27 metrů nad zemí; celková výška kostelní věže je pak 53 metrů.

Prohlídka je zdarma! Rouška uvnitř věže nutná! V případě deště, nebo změny koronavirové situace bude věž uzavřena.

Věž gotického kostela, jehož historie sahá až do 13. století, je vysoká 53 metrů, jedná se půdorysně o lichoběžníkovou stavbu (proto z jihu můžeme vidět tři stěny najednou) přiléhající ke kněžišti. Stěny věže jsou řídce osazeny drobnými pravoúhle zakončenými okny. Výjimku tvoří zaklenutá okna v posledním patře. Krakorcovité konzolky dokazují umístění ochozu. Celá věž je zastřešena cibulovitou střechou s lucernou.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Výstava uměleckých fotografií Pavla Křečka v galerii Tympanon v Třebíči
Slavnostní zahájení výstavy fotografií Pavla Křečka proběhne ve čtvrtek 17. září v 17 hodin v prostorách galerie Tympanon v Třebíči. Výtvarná neboli umělecká fotografie je vytvářena za účelem naplnění tvůrčí vize umělce. Je také uměním i vědou využívající světla k vytvoření trvalého obrazového záznamu. Pojem tvůrčí fotografie má vícero pojmenování a určitě každý, kdo fotí fotografie s určitým přesahem, si nějaké to pojmenování našel.
Pavel Křeček (*1974, Třebíč) se často věnuje inscenované tvorbě, především u portrétů. Rád také pracuje s nelogičností až obyčejností, se zasazením těchto témat do přírody a návazností na ni. Je členem třebíčského fotografického sdružení Trefos.

Jak autor o sobě říká: „Co mě konkrétně na fotografii baví a fascinuje, jsou emoce, světlo, samotní lidé a převážně proces pořízení snímků. Náměty vidím všude kolem sebe. Tvořím si jakousi imaginaci ve své hlavě, a nemusím vždy přesně vědět, kam směřuji a co chci vyjádřit.“ Hodně autorových fotek vzniklo jen s odvahou chtít se do něčeho pustit. Fotograf, vlastně nejen fotograf, by se neměl bát sám sebe, svého neúspěchu a svého selhání.

Vystavované fotografie jsou sestavené z více souborů. Najdete mezi nimi portréty žen, dále fotografie, jak autor sám říká, „které prošly kolem mě“, a fotografie, které jsou zasazené a snímané v jeho pracovním prostředí. Fotografie jsou bez popisku, ale pokud budete chtít poodhalit vznik některých z nich, autor vám vše velmi rád v den vernisáže vysvětlí.

Výstava v galerii Tympanon potrvá do 1. listopadu.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině se koronavirem nakazilo šestačtyřicet lidí, další tři zemřeli
Na Vysočině zaznamenali hygienici k 15. září večer celkem šestačtyřicet nově nakažených covidem. Tři lidé zemřeli, od počátku pandemie tak v regionu zemřelo dvacet lidí.
V domově pro seniory v Humpolci tak hygienici evidují páté úmrtí klientů spojené s nákazou. Covid-19 se mezi klienty i zaměstnanci rozšířil na začátku září, onemocnělo 25 klientů a 19 pracovníků. Od 9. září pomáhá s péčí o klienty armáda. Vojáci asistují odbornému personálu a zajišťují dezinfekční opatření. Podle předběžné dohody by v humpoleckém zařízení mělo zůstat patnáct vojáků až do středy 23. září.

Celkový počet osob s prokázanou nákazou: 1257 - 46
z toho v okrese Jihlava: 312 - 5
z toho v okrese Havlíčkův Brod: 270 - 10
z toho v okrese Pelhřimov: 178 - 7
z toho v okrese Třebíč: 266 - 6
z toho v okrese Žďár nad Sázavou: 231 - 18
Počet platných karantén vydaných KHS: 33
Počet osob indikovaných KHS k testování: (stav od 22.3.2020 18:00): 27290 - 678
Počet vyléčených potvrzených případů onemocnění: 803 - 46
Počet zemřelých potvrzených případů onemocnění: 20 - 3

Zdroj: Krajská hygienická stanice na Vysočině, 15. září 2020 18.15 hodin

Foto: Armáda ČR
- red -Zpět nahoru na obsah...

Nové fototerapeutické lampy v jihlavské nemocnici poslouží pro léčbu novorozenecké žloutenky
Novorozenecké oddělení jihlavské nemocnice dostalo tři nové fototerapeutické lampy. Oficiálně je přijeli předat zástupci nadačního fondu Kapka Naděje a firmy Cara Plasma s.r.o., s jejíž pomocí bylo možné tyto přístroje zakoupit. LED lampy s modrým světlem slouží pro léčbu novorozenecké žloutenky.
„Moc děkujeme za lampy, které patří k nejlepším ve své kategorii. Používají technologii Hi Power LED. Pomohou jak fyziologickým, tak patologickým novorozencům. Novorozenecká žloutenka je častým onemocněním těch nejmenších pacientů, takže nové vybavení velmi vítáme,“ říká primář dětského oddělení Martin Zimen.

V jihlavské nemocnici se ročně narodí kolem 1300 dětí. Pro letošní rok je to zatím 950 miminek. Novorozenecká žloutenka se obvykle projevuje druhý nebo třetí den po narození.

Novorozenecká žloutenka je způsobena zvýšenou koncentrací bilirubinu v krvi. Bilirubin vzniká při rozpadu červených krvinek, pak se rozpadají a z kostní dřeně jsou průběžně vyplavovány krvinky nové. Žloutenka se léčí právě fototerapií, kdy je miminko umístěno pod lampu, které vysílá světlo o určité vlnové délce. Toto modré světlo rozkládá bilirubin v kůži na produkty, které jsou vylučovány močí. Tím se zvýší jeho vyloučené množství z těla.

Moc děkujeme za nové přístroje pro naše novorozence v hodnotě 250 tisíc korun. Poděkování patří nadačnímu fondu Kapka Naděje i za březnovou dodávku 100 kusů respirátorů FFP2 v hodnotě 24 tisíc korun.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Policisté prosí veřejnost o pomoc při hledání čtyřiasedmdesátiletého Josefa Kalouse ze Žďárska
Kriminalisté na Vysočině prosí veřejnost o pomoc při pátrání po čtyřiasedmdesátiletém Josefu Kalousovi, který v úterý 15. září odpoledne odešel z pečovatelského domu v jedné obci na Novoměstsku a do současné doby se nevrátil zpět ani o sobě nepodal žádnou zprávu.
Josef Kalous je vysoký přibližně 175 centimetrů, střední postavy, má zelenohnědé oči a šedé krátké vlasy. Naposledy na sobě měl oblečené červené tričko s krátkým rukávem, šedé tepláky a červenobílé bačkory.

"Ihned poté, co policisté přijali oznámení o pohřešování muže, začali po něm pátrat. Informace o pohřešování s jeho popisem byla předána všem policejním hlídkám. Policisté pohřešovaného muže hledali v místě pečovatelského domu a širokého okolí. Rovněž prověřili zdravotnická zařízení, dopravní spoje, další příbuzné a pátrali po něm i na dalších místech, u kterých vznikl předpoklad, že by se mohl nacházet. Do pátrání po pohřešovaném muži se zapojili také dobrovolní hasiči, psovod a vrtulník s termovizí, přičemž se muže do současné doby vypátrat nepodařilo", informoval policejní mluvčí David Linhart.

Pohřešovaný muž byl naposledy viděn na silnici z obce Jimramov vedoucí na obec Polničku na Žďársku. Dle dosavadního šetření policisté zjistili, že má vazby také na Hlinsko, Českou a Moravskou Třebovou a Poličku.

"Žádáme proto všechny občany, kteří mají informace o tom, kde by se pohřešovaný muž v současné době mohl pohybovat nebo nacházet, aby se policistům přihlásili na tísňovou linku 158", dodal D. Linhart.

https://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/PersonDetail.aspx?person_id=19370915201614
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Letošní výroba bezemisní elektřiny v Dukovanech právě dosáhla 10,5 TWh
Během dnešního dne přesáhne výroba elektrické energie v Jaderné elektrárně Dukovany přes 10,5 TWh. K vysoké výrobě přispěl plný provoz elektrárny, kde jsou už od května v provozu všechny čtyři výrobní bloky.
Na výši výroby se podílely zejména bloky číslo 1 a 2, na kterých výroba dosáhla přes 3 TWh. I přes několikatýdenní odstávky pro výměnu paliva v prvním čtvrtletí se tak dukovanským energetikům podařilo od začátku roku vyrobit tolik elektřiny, která by stačila na pokrytí více než osmiměsíční spotřeby všech českých domácností.

Dukovanská elektrárna od ledna do poloviny září vyrobila přes 10,5 TWh bezemisní elektrické energie. Od počátku roku jsou v provozu bloky č. 1 a 2 a v jeho závěru je čeká odstávka pro plánovanou výměnu paliva. Už koncem září tak energetici odstaví druhý výrobní blok a poslední odstávka letošního roku by měla začít v polovině listopadu na prvním výrobním bloku.

Účinnosti a efektivitě výroby elektřiny věnují dukovanští odborníci svoji pozornost již dlouhodobě. Například díky lepšímu využití tepla z chladičů odluhu parogenerátorů, zvýšení teploty napájecí vody při výrobě nebo optimalizaci průtoku chladících vod každoročně uspoří 37 525 000 kWh/rok. V posledních deseti letech díky podobným opatřením uspořili dalších 14 967 000 kWh elektrické energie. „Vždy bude naší hlavní prioritou bezpečný a spolehlivý provoz elektrárny. I přesto, že jsme jeden z největších výrobců elektřiny, budeme se i nadále věnovat hledání dalších možných opatření ke snížení vlastní spotřeby a energetické náročnosti provozu celé elektrárny,“ sdělil Roman Havlín, ředitel Jaderné elektrárny Dukovany. Maximální efektivitu výroby dosahují Dukovany obvykle v jarních a podzimních měsících. Důvodem je ideální teplota vody v chladicích věžích, která je v rozmezí 12,5°C až 14,5°C a odpovídá teplotě vzduchu 0°C až 2°C.

Jen díky letošní výrobě čisté bezemisní elektřiny v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín, jejichž výroba dohromady právě dosáhla 20,5 TWh, nemuselo být v uhelných elektrárnách spáleno 17 miliónů tun uhlí a do ovzduší vypuštěno 18 miliónů tun CO2.

Už od začátku pandemie platí v jaderných elektrárnách výrazně zpřísněná opatření související s nemocí COVID 19. „Temelín i Dukovany patří mezi důležité prvky kritické infrastruktury České republiky, a proto jsme k zavedení preventivních opatření přistoupili s předstihem. I díky nim jsou obě elektrárny plně v provozu a samotná pandemie se jich přímo nijak nedotkla,“ vysvětluje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika ČEZ Bohdan Zronek. Například roušky nosí zaměstnanci dukovanské elektrárny ve vnitřních prostorách téměř nepřetržitě od počátku pandemie. Platí zde zvýšená hygienická patření, povinností je používání desinfekcí nebo dodržování rozestupů včetně režimových opatření při stravování. Především díky těmto opatřením energetici od počátku pandemie zabezpečili vždy nepřetržitý spolehlivý provoz a dodávku elektřiny.
- tz -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   22. 10. 2020

• V trolejbusech a autobusech městské dopravy v Jihlavě začnou od pátku platit nová opatření
• Do židovské čtvrti v Třebíči budou moci vjet pouze její obyvatelé a podnikatelé
• V Dukovanech provádí mimořádnou údržbu hlavních cirkulačních čerpadel
• Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě v pátek končí
• Víte, že když jde o život přeparkovat nestihnete?
• Z policejního deníku: muž v Telči okradl svého známého či muž, který fyzicky napadl ženu
• Medvědi v táborské zoo marně vyhlíží návštěvníky
• Výzva praktických lékařů z Vysočiny: nepodceňujte náhlé změny svého zdraví
• Propadlé řidičské průkazy už ministerstva částečně tolerují; nejen jihlavskému odboru dopravy se tak ulevilo; v Jihlavě ve středu dokonce obsloužili všechny klienty
• V oblasti zabezpečení chat a chalup je stále co zlepšovat; letos policisté na Vysočině řešili 33 případů vloupání
• Na Staroměstském náměstí probíhal hlavně občanský protest proti vládě

Středa   21. 10. 2020

• Dětská hřiště a sportoviště nechá město Jihlava od čtvrtka 22. října otevřené
• Nevstupujte do nemocnice, pokud nemusíte
• Z policejního deníku: rvačka v Jihlavě; krádež čerpadla či hledaný muž skončil ve vězení
• V Prostředkovicích na silnici I/38 silničáři potrvá do pátku reklamační oprava, dopravu řídí semafory
• V Urbanově bouraly dva traktory, jeden řidič byl opilý
• Silnice I/38 mezi lokalitou u Vránů a křižovatkou Svatý Kříž na Havlíčkobrodsku se opravuje, provoz řídí semafory

Úterý   20. 10. 2020

• Krajské ustavující zastupitelstvo na Vysočině se posouvá, důvodem je přezkum voleb, který podala strana Pro TOP Vysočinu
• Policisté dopadli distributora pervitinu ze Žďárska
• Jihlavský magistrát zatím i přes vysokou nemocnost stíhá zajišťovat většinu agend, platit za komunální odpad zatím nelze
• Věž chrámu svatého Václava v Novém Veselí má dva nové zvony
• Z policejního deníku: nález munice na Žďársku; krádež stavebního materiálu, vloupání do kůlny či opilci na ulici
• Omezení MHD v Jihlavě už od středy 21. října
• Vyvěsme vlajky! aneb Český den s českými vlajkami NADĚJE
• Soud uložil přísný trest a opilého řidiče kamionu na pět ket vyhostil z České republiky

Pondělí   19. 10. 2020

• Jihlavská nemocnice omezuje ambulantní péči
• Silnice I/19 u obce Simtany na Havlíčkobrodsku by měla od počátku listopadu sloužit řidičům
• Opilá řidička se při nehodě s autem několikrát přetočila přes střechu
• Z policejního deníku: pokus o vloupání do garáže, poškození auta či agresivní opilec

Neděle   18. 10. 2020

• Požár Okříšek v roce 1903 a sbírka na pomoc postiženým
• Na zachraňování ježků je stále ještě čas, pomůžete úkrytem i přikrmováním
• Z policejního deníku: krádež peněženky s více jak 50 tisíci korunami; vloupání do kůlny; drogy a alkohol za volantem
• Zemřel bývalý starosta Pelhřimova František Kučera
• Židovský dům v Třebíči byl prohlášen za kulturní památku
• Ministerstvo zdravotnictví vydalo grafickou tabulku, která napoví rozdíl mezi covidem a chřipkou

Sobota   17. 10. 2020

• Nezahrávejme si s výrazem „osobní lockdown“
• Dukovany v rámci odstávky kontrolují i významné bezpečnostní systémy
• Z náměstí v Přibyslavi zmizel vrak auta
• Škola měšť., ochranná hráz proti germanisaci Okříšek
• Na Havlíčkobrodsku zemřela při požáru chalupy žena

Pátek   16. 10. 2020

• Starosta Velkého Meziříčí Alex Kaminaras má covid, zatím je bez příznaků
• Řidič s kamionem vjel v Okříškách na červenou na přejezd, policisté jej vypátrali
• Koalice Pro TOP Vysočinu podala návrh na neplatnost volby do krajského zastupitelstva
• Trojice křížů v Hrotovicích byla prohlášena za kulturní památku
• Pět řidičů se dřevem odmítlo najet na kontrolní váhy – dostali pokutu 30 tisíc korun
• Z policejního deníku: muž se chtěl vloupat do domu; poškození auta či opilci na ulici
• V Popicích u Jihlavy způsobil požár víceúčelového objektu předběžnou škodu 1,5 milionu korun
• Policisté zachránili muže, který chtěl skočit z dálničního mostu
• Dálnice D1 mezi exity 112 Jihlava a 119 Velký Beranov bude o víkendu zdarma, povede tudy objížďka

Čtvrtek   15. 10. 2020

• Na Karlově náměstí v Třebíči pokračuje archeologický průzkum
• Devět tisíc pět set čtyřicet čtyři
• Na silnici I/19 na Žďársku řídí kvůli opravám vozovky dopravu semafory
• Hřbitov na Karlově ve Velkém Meziříčí bude rozšířen, hospodářskou budovu čeká oprava
• Kolem Orlíku u Humpolce je nová turistická trasa pro vozíčkáře
• Muže, kteří se pokusili vloupat do prodejny, policisté dopadli
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil v cele; krádež peněženky; poškození aut
• V Pelhřimově si z nově vysazených stromků lidé sundají červené mašličky, připnou jméno dítěte a stromek bude jejich
• Policisté na Vysočině provedli ve středu 777 kontrol, zjistili 80 porušení mimořádných nebo krizových opatření
• Je tam práce jako na kostele...

Středa   14. 10. 2020

• Dopravnímu podniku v Jihlavě v nouzovém stavu výrazně klesají tržby, je nucen redukovat spoje
• Školní jídelny v Jihlavě vaří, výdejní doba jídelen je omezená
• Podpořte zvířata v táborské zoo, doneste jim kaštany a žaludy; děti i nadále za jejich tašku získají volnou vstupenku
• Z policejního deníku: rvačka dvou recidivistů v Jihlavě; žena neposlala zaplacené zboží; hledaný muž putoval do vězení
• V Herálci na Žďársku hrozí povodeň, Svratka se blíží ke třetímu stupni povodňové aktivity
• Nejsme ve válce, nepotřebujeme drakonická opatření
• Havlíčkobrodská nemocnice od pátku pozastavuje specializované ambulance, od pondělí pak plánované operace
• MHD v Havlíčkově Brodě jezdí jako o prázdninách
• Určené školy vykonávající péči o děti v době nouzového stavu

Úterý   13. 10. 2020

• Na Vysočině se nakazilo covidem 350 lidí, devět zemřelo
• Jihlava spouští mapu nouzového stavu, dobrovolnické centrum i péči o děti třeba zdravotních sestřiček
• Galerie, muzea, hrady Roštejn a Kámen a také Horácké divadlo jsou pro veřejnost zavřené
• Horní část parkovacího domu v Žižkově ulici v Havlíčkově Brodě slouží řidičům, směrem k Sázavě roste další parkoviště
• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo osm hroznýšů madagaskarských
• Z policejního deníku: řidič v Telči se dopustil trestného činu i přestupků; vloupání do domu či neplatiči alimentů
• Kamion vjel v Okříškách na přejezd v době, kdy se začaly spouštět závory, policie hledá svědky této události
• Muž našel v lese u Jam dělostřelecké granáty
• Lidé v Přibyslavi o víkendu krouhali a šlapali zelí, zdravou přílohu na zimu

Pondělí   12. 10. 2020

• Samolepky na zastávkách v Náměšti nad Oslavou ochrání ptáky proti nárazům do skel
• Kvůli výskytu onemocnění COVID-19 jsou v Jihlavě omezeny sociální sužby
• Policisté hledají ženu z Jihlavska, soud na ni vydal příkaz k výkonu trestu
• Pokračuje velmi důsledná dezinfekce vozů MHD Jihlava; dopravní podnik se potýká s úbytkem cestujících
• Sbírka Koláč pro hospic úspěšně vzdorovala koronaviru; vybralo se přes osmdesát tisíc korun
• Z policejního deníku: recidivista ukradl čokolády; opilec mlátil ženu či opilí řidiči

Neděle   11. 10. 2020

• Z policejního deníku: žena na elektrokoloběžce skončila v nemocnici; vloupání do prodejny; muž neplatící alimenty
• Žehnání opravených Božích muk v Jihlavě se posouvá na dobu, kdy opadne pandemie koronaviru

Sobota   10. 10. 2020

• Dálnice D1 bude na 83,2 kilometru v noci částečně uzavřená kvůli stavebním pracím
• Park v okolí Žižkovy mohyly u Žižkova pole bude omlazen
• Ve vysočinských řekách stále ještě žijí vzácní měkkýši

Pátek   9. 10. 2020

• Na Vysočině se nakazilo 269 lidí, tři lidé zemřeli
• O víkendu ještě výstava Majklova autíčka, od pondělí v muzeu v Třebíči zavřeno
• Prohlášení Institutu Václava Klause k výhružkám a strašení pánů Babiše a Prymuly
• Policie pátrá po šestnáctileté dívce a její několikadenní dceři
• Do zvláštní volební schránky odvolilo na Vysočině 12 osob
• Z policejního deníku: vloupačky na Havlíčkobrodsku; opilci skončili na záchytce či alkohol za volantem
• Silnice I/23 u obce Štěměchy na Třebíčsku bude od neděle plně průjezdná, opravy zde končí
• Energetici vykoupili přivezené koláče; podpořili tím hospic svaté Zdislavy v Třebíči
• Úřední hodiny služby pro zbraně a bezpečnostní materiál a odboru cizinecké policie na Vysočině pouze v pondělí a ve středu od 11 do 16 hodin
• Co dělat, když na sporáku dojde k samovznícení rozpáleného oleje na pánvi
• Dvacáté výročí tragického zřícení dvou letounů čáslavského letectva v Chotěboři - Bílku
• Osoby se sníženou schopností pohybu do nových trolejbusů nejpohodlněji nastoupí prostředními dveřmi
• Magické datum přilákalo do Jihlavy sedm svatebních párů, dva z nich svatbu zrušily kvůli koronaviru

Čtvrtek   8. 10. 2020

• Na Vysočině se nakazilo 318 lidí, v krajských nemocnicích je hospitalizováno s covidem 156 osob
• Z policejního deníku: řidička nadýchala přes dvě promile, zdrogovaný řidič či šofér bez řidičáku
• Další smrt pod trolejí na železnici, tentokrát v Přibyslavi
• Muži kradli o volbách v Jihlavě ve škole, policisté je chytili, zlodějům nepomohly ani roušky
• Záchranáři na Vysočině dostali speciální sanitku pro nadměrně obézní pacienty
• Senátoři mají v rukou osud zvířat týraných v cirkusech
• Mezi Oslavicí a Oslavičkou srazil vlak člověka, ten zraněním podlehl na místě
• Památný den sokolstva oslaví i v Jihlavě, v 17 hodin v divadle DIOD

Středa   7. 10. 2020

• Na Vysočině se nakazilo dalších 252 lidí covidem, tři zemřeli
• V druhém kole senátních voleb volilo na parkovištích 50 lidí, volby budou v pátek a v sobotu
• Z policejního deníku: mladistvá dívka se opila; opilci skončili na záchytce, opilí a zdrogovaní řidiči
• Jan Prchal z Polné: Jsem spisovatel dlouhých vět, jehož hudební kariéru odstartovali Beatles
• Výstava originálních obrazů Petra Vlacha v jihlavském muzeu
• I na železničním přejezdu platí určitá pravidla, která řidiči musí dodržovat
• Hejtmanem Vysočiny bude Vítězslav Schrek z ODS
• Na Vysočině se nakazilo koronavirem dalších 118 lidí, zemřel muž z Třebíčska

Úterý   6. 10. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz