Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 17.9 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Ve Lhánicích u Mohelna narazila řidička autem do autobusové zastávky, na místě zemřela
Při dopravní nehodě, která se stala ve čtvrtek 17. září po půl sedmé večer ve Lhánicích u Mohelna na Třebíčsku, zemřela řidička osobního auta.
Na místo nehody, při které řidička s autem narazila do autobusové zastávky, vyjeli hasiči z Náměště nad Oslavou, Mohelna a Lhánic. "Vozidlo po nárazu zasypaly sutiny, řidička na místě podlehla svým zraněním", informovala mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.
Na místo vyjely všechny složky integrovaného záchranného systému.

Hasiči místo nehody technicky zajistili, zásah ješte probíhá. Okolnosti a příčiny dopravní nehody budou šetřit policisté.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Zraněnou řidičku u Jimramova museli z auta vyprostit hasiči
Na silnici 357 u Jimramova na Žďársku se stala ve čtvrtek 17. září krátce po šestnácté hodině dopravní nehoda osobního auta, jehož řidička zůstala zaklíněná ve voze.
Zasahující hasiči z Bystřice nad Pernštejnem museli zraněnou řidičku z vozu vyprostit za použití hydraulického nářadí. Poté ji předali do péče záchranářů.

Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Příčiny a okolnosti nehody vyšetřují policisté.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Zrekonstruované dopravní hřiště v Jihlavě se otevře dětem i veřejnosti
Děti i dospělí se mohou poprvé projet po dopravním hřišti v Jihlavě v pátek 18. září od devíti hodin ráno. Součástí opraveného areálu je nová budova s učebnou, zázemím pro personál, šatny i sklad kol spolu s dílnou pro jejich opravu. V budově je sociální zařízení, které bude moci částečně využívat i veřejnost. Vše doplňuje venkovní krytá terasa, na níž při pěkném počasí může probíhat výuka. Uvedla to mluvčí jihlavského magistrátu Aneta Hrdličková s tím, že město za obnovu hřiště zaplatilo asi pětadvacet milionů korun.
„Pro výuku bude ve zdejší kolárně k dispozici 35 dětských jízdních kol a 17 odrážedel, která zajistila městská policie. Je zde samozřejmě i potenciál pro půjčování kol veřejnosti, bylo by ale třeba pořídit jiná kola než ta, která jsou určena k výuce, zatím se s tím tedy nepočítá,“ informoval ředitel jihlavské městské policie Jan Frenc.

Areál bude provozován prostřednictvím Služeb města Jihlavy, odbornou výuku pro žáky zajistí Dům dětí a mládeže. Hřiště bude v dopoledních hodinách sloužit k dopravní výuce, odpoledne bude patřit veřejnosti.

"Bezpečnost na hřišti bude dopoledne zajišťovat DDM, odpoledne nepravidelnými pochůzkami strážníci a asistenti prevence kriminality městské policie, která místo hlídá také pomocí otočného kamerového systému", vysvětlila A. Hrdličková.

Kolem hřiště povede nová cyklostezka G02 za více než sedm milionů korun, která bude navazovat na stezky pod Brněnským mostem a u City Parku. Její dokončení je plánováno koncem října, kdy by mělo být hotové i rozšíření komunikace na Křižíkově ulici. Ta naváže na stavbu bytového komplexu „Jihlavské Benátky“. Příští rok se pro zvýšení bezpečnosti chodců plánuje také obnova chodníků na Brtnickém předměstí. Dále byl v první polovině letošního roku opraven most přes Křižíkovu ulici a povrch komunikací na ulici U Rybníčků. Do konce tohoto roku bude dokončena také oprava lávky pro pěší nad řekou Jihlávkou.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Světská pouť v Černovicích na Pelhřimovsku o víkendu kvůli koronaviru nebude
Město Černovice na Pelhřimovsku s ohledem na zhoršující se epidemiologickou situaci a doporučení hygieny přistoupilo k rozhodnutí o zrušení konání necírkevní části poutě v Černovicích ve dnech 18. - 20. září. Ve městě je zrušen lunapark i stánkový prodej.
"Omlouvám se jménem města za toto opatření, ale považuji ho spolu s drtivou většinou zastupitelů města za odůvodněné. I přesto, že se s virovou nákazou naše země potýká již šest měsíců, stále o ní nevíme prakticky nic. Není proto vhodné nadále zvyšovat riziko problémů. I v případě bezproblémového průběhu nemoci je pobyt v karanténě citelným zásahem do osobního, pracovního i společenského života. Nemluvě o případech, kdy má Covid19 těžký průběh, například kvůli jiným závažným onemocněním, nebo i z jiných důvodů, o kterých skutečně dnes nevíme nic", uvedl ke zrušeným poutním radovánkám starosta města Jan Brožek s tím, že věří, že rozhodnutí města občané pochopí a čas pouti využijí jiným způsobem – který nakonec nemusí být vůbec nepříjemný.

Církevní část poutě proběhne za podmínek určených farností Černovice.

Kostel Povýšení svatého Kříže byl v roce 1738 z rozvalin vyzdvižen Josefem Janem Maxmiliánem Kinským (jeho kamenný erb je nad vchodem), klenba byla dostavěna Josefem Leopoldem Šternberkem roku 1796. Na starou radnici před kostelem bylo tehdy přistavěno školní patro. Kostel má, kromě některých původních obrazů a soch, tři obrazy malované zdejším kaplanem (1860) Msgre. Bedřichem Kamarýtem a novorenesanční oltář z roku 1882 od Františka Eigla z Jihlavy. Nástropní fresky vytvořil Jan Vysekal ml. z Kutné Hory od 20. května do 9. srpna 1898 jsou dosud původní, neopravované.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Zvířata v táborské zoo si náramně vychutnávají sluneční paprsky
S blížícím se podzimem se začíná měnit i chování zvířat ve výbězích táborské zoo. Zatímco v letním parnu se ze všeho nejraději schovávala někde ve stínu, ubývající intenzita slunečního svitu je nyní vede k tomu, aby se vystavovala slunečním paprskům při každé příležitosti.
Například tak, jako to dělá klokan rudokrký (na snímku), který si dokáže sluníčko doslova slastně vychutnávat – podobně, jako si slunce užívá člověk při letním opalování na pláži. Ani klokan se při „slunění“ nenechá nikým a ničím rušit.

Táborská zoo chová albinotickou formu klokanů rudokrkých – všichni jedinci mají sněhově bílou srst. Po narození váží mládě klokana pouhý jeden gram. Je holé a slepé, ale přesto si hned po narození rychle najde cestu do matčina vaku, kde se přisaje k mléčné bradavce. V mateřském vaku pak dokončuje svůj vývoj, přičemž svůj úkryt několik měsíců vůbec neopustí. Později začne z vaku občas vyskakovat a nakonec ho opustí natrvalo. Dospělí klokani rudokrcí váží 12 až 27 kg a jejich tělo dosahuje výšky 66 až 95 cm.

Foto: Václav Kučera/ZOO Tábor
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Zadní synagoga v Třebíči je zavřená, dny evropského dědictví zde v sobotu nebudou
Z důvodu prokázaného výskytu nákazy novým koronavirem u pracovníků Turistického informačního centra v Zadní synagoze se od čtvrtka 17. září uzavírá TIC i sousedící turistické a památkové provozy - Zadní synagoga, Dům Seligmanna Bauera i Expozice Děti Antonína Kaliny.
"V sobotu 19. září se tedy v uvedených provozech nebude konat tradiční akce dny evropského dědictví. Provoz infocentra Zadní synagoga a sousedících památek bude obnoven v sobotu 26. září. Ostatní třebíčská infocentra a památky zůstávají v provozu bez omezení", uvedla ředitelka Městského kulturního střediska v Třebíči Jaromíra Hanáčková.

Zadní synagoga (původně Nová synagoga a Neuschul, případně také Vysoká synagoga či Horní modlitebna pochází z roku 1669. Nejdůležitější částí byla východní stěna, která směřuje k Izraeli, zde se nacházela schránka s Tórou. Ženská galerie pak byla rozšířena v roce 1837.
V roce 1926 přestala být synagoga využívána k náboženským účelůmEva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Pohřešovaného seniora ze Žďárska vypátral dobrovolník s belgickým ovčákem Duckem
Policisté na Žďársku v průběhu tohoto týdne pátrali po čtyřiasedmdesátiletém muži, který v úterý 15. září v odpoledních hodinách odešel z pečovatelského domu v Jimramově, kam se nevrátil a nepodal o sobě žádnou zprávu.
Ihned poté, co policisté přijali oznámení o jeho pohřešování, tak po něm začali intenzivně pátrat. Po muži jsme vyhlásili celostátní pátrání a informace o jeho pohřešování předali celostátním a regionálním televizím, rádiím a tisku. Informace o pohřešování muže i s jeho popisem byla předána také všem policejním hlídkám. Policisté muže hledali v blízkém i širokém okolí pečovatelského domu, prověřili zdravotnická zařízení, dopravní spoje, další příbuzné a pátrali po něm i na ostatních místech, u kterých vznikl předpoklad, že by se mohl nacházet. Do pátrací akce se zapojili také dobrovolní hasiči, myslivci, policejní psovodi, vrtulník s termovizí a v neposlední řadě dobrovolný atestovaný psovod ze Svazu záchranné brigády kynologů.
Tomuto psovodovi, který po muži pátral se svým šest a půl ročním Belgickým ovčákem Duckem se také ve středu 16. září okolo páté hodiny odpoledne podařilo seniora nalézt. Pohřešovaného muže psovod našel na okraji lesa u obce Jimramov. Muž byl dehydratovaný a dezorientovaný, ale co je nejdůležitější, byl při vědomí a v pořádku. Seniora si poté převzala zdravotnická záchranná služba, která ho převezla do zdravotnického zařízení k ošetření.

Naše poděkování směřuje ke všem, kteří se do pátrání ať už jakýmkoliv způsobem zapojili. Zvláštní poděkování pak směřuje k psovodovi ze záchranné brigády kynologů Královehradeckého kraje a jeho Belgickému ovčákovi Duckovi, kterým se muže podařilo nalézt.

nprap. David LINHARTZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: řádění opilců či nález granátu
Třiatřicetiletý opilec ve středu 16. září před pátou hodinou odpoledne v ulici Maškova v Telči rozbíjel doma majetek, byl vulgární a agresivní. Policistům, kteří na místo přijeli, nadýchal 1,74 promile, proto jej odvezli na záchytku k vystřízlivění. Uvedl to policejní mluvčí David Linhart.
Muž vyhrožoval své známé, se 4,29 promile skončil na záchytce
Dvaatřicetiletý muž ve středu 16. září okolo půl čtvrté odpoledne v ulici Rybníček ve Žďáře nad Sázavou zprostředkovaně vyhrožoval své známé napadením. "Policisté na místě zjistili, že muž je zjevně pod vlivem alkoholu, a proto s ním provedli zkoušku na zjištění přítomnosti alkoholu v dechu, která byla pozitivní a vykazovala hodnotu 4,29 promile. Protože muž neskýtal žádné záruky, že ve svém zamýšleném protiprávním jednání nebude pokračovat, tak ho policisté zajistili a převezli na Protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy k vystřízlivění", informoval D. Linhart s tím, že poté událost zadokumentovali jako přestupek proti občanskému soužití, ze kterého se muž bude zodpovídat před příslušným správním orgánem, kde mu hrozí několikatisícová pokuta.

Nález granátu u Skryjí na Havlíčkobrodsku
Ve středu 16. září po páté hodině odpoledne přijali policisté oznámení o nálezu předmětu u obce Skryje na Havlíčkobrodsku, který připomínal granát. Policisté z policejní stanice v Golčově Jeníkově se spojili s oznamovatelem a ten jim místo nálezu ukázal. "Policisté po zhlédnutí místa naznali, že by se mohlo jednat o výbušninu, a proto okolí nálezu zajistili a přivolali si na pomoc pyrotechnika. Po příjezdu na místo pyrotechnik uvedl, že se skutečně jedná o ruční granát, a to vzor 34, který zajistil a převezl ho k odborné likvidaci", uvedl mluvčí.

Muž v Humpolci řídil pod vlivem drog
Policisté při běžné silniční kontrole ve středu 16. září okolo půl druhé odpoledne zastavili v ulici Palackého v Humpolci osobní auto Toyota, který řídil šestadvacetiletý muž. "Policisté s mužem během kontroly provedli mimo jiné test na zjištění přítomnosti omamných a psychotropních látek, který byl pozitivní na amfetamin", informoval D. Linhart s tím, že muži zakázali další jízdu a případ zadokumentovali jako přestupek v dopravě, za který muži ve správním řízení hrozí pokuta a zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Záchrana kolonie jiřiček na památkově chráněné budově v Havlíčkově Brodě se podařila
Populace jiřičky obecné jsou často ohrožené shazováním hnízd. Po opravě omítky na památkově chráněném objektu v Havlíčkově Brodě pomohli pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) České republiky s přípravou náhradních hnízd.
Památkově chráněný objekt v centru Havlíčkova Brodu je oblíbeným hnízdištěm jiřičky obecné. Na objektu však v letošním roce probíhala rozsáhlá oprava fasády. Práce byly po dobu hnízdění přerušené, v polovině září však musela být prázdná hnízda odstraněná. Nová hladká fasáda by jiřičkám neumožnila stavbu nových hnízd, proto městský úřad na návrh AOPK ČR požadoval zajistit na objektu odpovídající počet náhradních umělých hnízd. Problém však vznikl při jednání s orgány památkové péče - instalace běžně dostupných umělých hnízd s masivní podložkou se na omítce s ozdobnými štuky ukázala jako neprůchodná.
Pracovníci regionálního pracoviště AOPK ČR tedy nabídli pomoc - ruční výrobu a instalaci hnízd. Nová hnízda budou umístěna na místě těch původních, a to tak, aby nenarušovala vzhled objektu. Tento způsob instalace byl orgány památkové péče akceptován. Hnízda byla vyrobena přímo na místě z materiálu, který by měl odolat i kavkám, které přirozená hnízda jiřiček na objektu v minulých letech často zničily. Výroba a instalace hnízd trvala jen několik hodin a nyní se již těšíme na jarní návrat jiřiček, které se mohou vrátit na své původní hnízdiště.  

Jiřička obecná nepatří mezi zvláště chráněné druhy, její populace zaznamenávají však na mnoha místech výrazný pokles právě v důsledku shazování hnízd. Pro jiřičky ve městech je také často problém nalézt vhodný zdroj bláta ke stavbě hnízd. Jde tedy o druh, který si rozhodně zaslouží naši podporu.

Foto: Umělá hnízda byla vyrobena přímo na místě tak, aby nenarušila vzhled památkově chráněné budovy. Na snímku je hnízdo těsně po dokončení, ze spodní strany bude následně upraveno stejnou barvou jako okolní omítka.

- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Při nehodě osobního auta na dálnici D1 u Jáchymova utrpěli zranění dva lidé, přistál i vrtulník
Na 156,5 kilometru dálnice D1 mezi Velkým Meziříčím a Velkou Bíteší ve směru na Prahu se stala ve čtvrtek 17. září krátce po osmé hodině ráno dopravní nehoda.
"Na místo nehody byla vyslána pozemní lékařská posádka z Velkého Meziříčí a vrtulník letecké záchranné služby z Jihlavy. Zranění utrpěly dvě osoby, které byly ve stabilizovaném stavu převezeny do nemocnic v Jihlavě a Brně", informoval mluvčí krajských záchranářů Petr Janáček.

Havarovalo osobní auto s přívěsem, které se podle dopravního infa u Jáchymova převrátilo mimo komunikaci.

"Při havárii osobního vozidla se zranili tři lidé. Jednoho zraněného transportovali zdravotníci do nemocnice letecky. Dva zranění byli do nemocnice převezeni sanitními vozy. Hasiči provedli na havarovaném vozidle protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili", informovala mluvčí krajských hasičů Petra Musilová.

U nehody zasahovaly dvě jednotky hasičů z Velkého Meziříčí a Velké Bíteše.

Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.

Foto: HZS Kraje Vysočina
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Ve Žďáře nad Sázavou představí své miláčky chovatelé hadů, agam, varanů, pavouků či švábů
Na čtyřicet vystavovatelů z Vysočiny a Pardubického kraje představí od pátku 18. do neděle 20. září v Active clubu na náměstí Republiky ve Žďáře nad Sázavou hady, agamy, varany, gekončíky, gekony, pagekony, anolisy, chameleony, želvy, papoušky, pavouky, šváby syčivé a jiné zástupce bezobratlých. Výstavu obohatí i nádherná sova pálená.
Návštěvníci budou moci shlédnout nejen všechny tyto živé exponáty, ale také pohovořit s chovateli, dozvědět se spoustu zajímavých informací o chovu, a třeba i to, kde se dá vystudovat obor chovatel exotických zvířat a jaké je následné uplatnění studentů.

Výstavu organizuje mladý profesionální chovatel Tomáš Vodička z Hlinska. To, že je k tomuto koníčku, který se mu postupem času stal profesí, zapotřebí mnoho píle a stovky hodin studia odborné literatury či návštěv burz, netřeba nic dodávat.

Velké Meziříčí zastupuje skoro třináctiletý chovatel sklípkanů Tomáš Jindřich Cejnek, žák 7. třídy ZŠ Sokolovská, který svému chovatelskému nadšení plně propadl zhruba před rokem. Na výstavě představí celkem 21 pavouků rodu brachypelma, kochiana, chromatopelma, poecilotheria a mnohé další.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V nemocničním parku v Jihlavě stojí nová knihobudka vyrobená ze starých školních lavic
Park v areálu jihlavské nemocnice oživila nová venkovní knihobudka vyrobená studenty Střední školy stavební v Jihlavě z vysloužilých školních lavic. Knihy, které byly původně vyhozené do kontejnerů na papír, jsou zachráněné z třídící odpadové linky. Těmto starým knihám dají jejich čtenáři nový život.
„Myšlenka na záchranu knih opětovným použitím vznikla na začátku roku 2018 na třídicí lince na Hruškových dvorech. Ročně jí projde 7 500 tun papíru, ve kterém se nachází stále více knih ve velmi dobrém stavu", uvedl Radek Kourek ze společnosti, která se zabývá nakládáním s odpady.

„V naší nemocnici mají pacienti možnost zapůjčení knížek také v čekárně urgentního příjmu a u bufetu Slunečnice", doplnil ředitel Lukáš Velev.

Další vytříděné knihy jsou umístěné v knihobudce v Zoologické zahradě v Jihlavě, rozšiřují i nabídku knižních titulů v domovech pro seniory.
"Tři střední technické školy zřizované krajem se zapojily do výroby knihobudek, při kterých využily vyřazené materiály. Studenti jihlavského gymnázia zrealizovali během trvání projektu několik sbírek doma nevyužitých knih", informovala krajská mluvčí Eva Neuwirthová.

- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   26. 10. 2020

• Tragický požár sudu na palivo v Moravci
• Lavičku Václava Havla v Jihlavě poškodil neznámý vandal; město podává trestní oznámení
• Primátorka Jihlavy Karolína Koubová musí do karantény
• Stavba na obchvatu Osové Bítýšky pokračuje i přes to, že osm dělníků je v karanténě
• Domov pro seniory v Reynkově ulici v Havlíčkově Brodě zasáhl Covid 19, potřebuje doplnit zdravotnický personál
• Z policejního deníku: dělostřelecký granát v nákladu dřeva; opilý řidič havaroval či opilec, který chtěl skočit z okna
• Na sociální sítě s jihlavským muzeem
• Nová naučná stezka provede zájemce Ranským polesím ve Žďárských vrších
• Dvaadvacetiletý muž z Pelhřimovska se v Jihlavě vloupal do čerpací stanice
• Řidič osobního auta se v Jihlavě zřítil s autem z mostu na cyklostezku

Neděle   25. 10. 2020

• Rozšířené návštěvní hodiny v období dušičkových svátků u urnového háje a rozptylové loučky u jihlavského krematoria
• Jihlavskou zoologickou zahradu nově obývá čája obojková
• Alej u Tří křížů v Novém Městě na Moravě bude připomínat Domácí hospic Vysočina
• Odběrové místo u jihlavské nemocnice bude přestěhováno do průjezdu mezi nemocnicí a Domem zdraví
• Z policejního deníku: krádež peněženky na ubytovně; krádež dřeva za 112 tisíc korun či silně opilý řidič v Třebíči

Sobota   24. 10. 2020

• Při nehodě traktoru na poli na Humpolecku zemřel muž
• Knihovna ve Velkém Meziříčí zavedla okénkovou půjčovnu
• Žďár nad Sázavou má babybox, již je plně funkční, slavnostně bude otevřen 6. listoapadu
• U silnice od Pelhřimova na Řemenov bylo vysazeno devětačtyřicet švestek
• Při zámeckých inventurách se počítaly peřiny i motyky

Pátek   23. 10. 2020

• Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě se nekoná, tak vzal na sebe podobu knihy Země skrytých úsměvů
• Václav Klaus ke skandálu ministra Prymuly
• Nadělte si pod vánoční stromek tygra, lva nebo třeba medvěda
• Charita v Třebíči zahájila službu Nákupy ohroženým, volat můžou na číslo 603 499 850
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje při činu; krádež platebních karet či řidič s třemi promile alkoholu
• Provoz na silnici I/37 od Ořechova na Křižanov bude řízen po dobu oprav kyvadlově

Čtvrtek   22. 10. 2020

• V trolejbusech a autobusech městské dopravy v Jihlavě začnou od pátku platit nová opatření
• Do židovské čtvrti v Třebíči budou moci vjet pouze její obyvatelé a podnikatelé
• V Dukovanech provádí mimořádnou údržbu hlavních cirkulačních čerpadel
• Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě v pátek končí
• Víte, že když jde o život přeparkovat nestihnete?
• Z policejního deníku: muž v Telči okradl svého známého či muž, který fyzicky napadl ženu
• Medvědi v táborské zoo marně vyhlíží návštěvníky
• Výzva praktických lékařů z Vysočiny: nepodceňujte náhlé změny svého zdraví
• Propadlé řidičské průkazy už ministerstva částečně tolerují; nejen jihlavskému odboru dopravy se tak ulevilo; v Jihlavě ve středu dokonce obsloužili všechny klienty
• V oblasti zabezpečení chat a chalup je stále co zlepšovat; letos policisté na Vysočině řešili 33 případů vloupání
• Na Staroměstském náměstí probíhal hlavně občanský protest proti vládě

Středa   21. 10. 2020

• Dětská hřiště a sportoviště nechá město Jihlava od čtvrtka 22. října otevřené
• Nevstupujte do nemocnice, pokud nemusíte
• Z policejního deníku: rvačka v Jihlavě; krádež čerpadla či hledaný muž skončil ve vězení
• V Prostředkovicích na silnici I/38 silničáři potrvá do pátku reklamační oprava, dopravu řídí semafory
• V Urbanově bouraly dva traktory, jeden řidič byl opilý
• Silnice I/38 mezi lokalitou u Vránů a křižovatkou Svatý Kříž na Havlíčkobrodsku se opravuje, provoz řídí semafory

Úterý   20. 10. 2020

• Krajské ustavující zastupitelstvo na Vysočině se posouvá, důvodem je přezkum voleb, který podala strana Pro TOP Vysočinu
• Policisté dopadli distributora pervitinu ze Žďárska
• Jihlavský magistrát zatím i přes vysokou nemocnost stíhá zajišťovat většinu agend, platit za komunální odpad zatím nelze
• Věž chrámu svatého Václava v Novém Veselí má dva nové zvony
• Z policejního deníku: nález munice na Žďársku; krádež stavebního materiálu, vloupání do kůlny či opilci na ulici
• Omezení MHD v Jihlavě už od středy 21. října
• Vyvěsme vlajky! aneb Český den s českými vlajkami NADĚJE
• Soud uložil přísný trest a opilého řidiče kamionu na pět ket vyhostil z České republiky

Pondělí   19. 10. 2020

• Jihlavská nemocnice omezuje ambulantní péči
• Silnice I/19 u obce Simtany na Havlíčkobrodsku by měla od počátku listopadu sloužit řidičům
• Opilá řidička se při nehodě s autem několikrát přetočila přes střechu
• Z policejního deníku: pokus o vloupání do garáže, poškození auta či agresivní opilec

Neděle   18. 10. 2020

• Požár Okříšek v roce 1903 a sbírka na pomoc postiženým
• Na zachraňování ježků je stále ještě čas, pomůžete úkrytem i přikrmováním
• Z policejního deníku: krádež peněženky s více jak 50 tisíci korunami; vloupání do kůlny; drogy a alkohol za volantem
• Zemřel bývalý starosta Pelhřimova František Kučera
• Židovský dům v Třebíči byl prohlášen za kulturní památku
• Ministerstvo zdravotnictví vydalo grafickou tabulku, která napoví rozdíl mezi covidem a chřipkou

Sobota   17. 10. 2020

• Nezahrávejme si s výrazem „osobní lockdown“
• Dukovany v rámci odstávky kontrolují i významné bezpečnostní systémy
• Z náměstí v Přibyslavi zmizel vrak auta
• Škola měšť., ochranná hráz proti germanisaci Okříšek
• Na Havlíčkobrodsku zemřela při požáru chalupy žena

Pátek   16. 10. 2020

• Starosta Velkého Meziříčí Alex Kaminaras má covid, zatím je bez příznaků
• Řidič s kamionem vjel v Okříškách na červenou na přejezd, policisté jej vypátrali
• Koalice Pro TOP Vysočinu podala návrh na neplatnost volby do krajského zastupitelstva
• Trojice křížů v Hrotovicích byla prohlášena za kulturní památku
• Pět řidičů se dřevem odmítlo najet na kontrolní váhy – dostali pokutu 30 tisíc korun
• Z policejního deníku: muž se chtěl vloupat do domu; poškození auta či opilci na ulici
• V Popicích u Jihlavy způsobil požár víceúčelového objektu předběžnou škodu 1,5 milionu korun
• Policisté zachránili muže, který chtěl skočit z dálničního mostu
• Dálnice D1 mezi exity 112 Jihlava a 119 Velký Beranov bude o víkendu zdarma, povede tudy objížďka

Čtvrtek   15. 10. 2020

• Na Karlově náměstí v Třebíči pokračuje archeologický průzkum
• Devět tisíc pět set čtyřicet čtyři
• Na silnici I/19 na Žďársku řídí kvůli opravám vozovky dopravu semafory
• Hřbitov na Karlově ve Velkém Meziříčí bude rozšířen, hospodářskou budovu čeká oprava
• Kolem Orlíku u Humpolce je nová turistická trasa pro vozíčkáře
• Muže, kteří se pokusili vloupat do prodejny, policisté dopadli
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil v cele; krádež peněženky; poškození aut
• V Pelhřimově si z nově vysazených stromků lidé sundají červené mašličky, připnou jméno dítěte a stromek bude jejich
• Policisté na Vysočině provedli ve středu 777 kontrol, zjistili 80 porušení mimořádných nebo krizových opatření
• Je tam práce jako na kostele...

Středa   14. 10. 2020

• Dopravnímu podniku v Jihlavě v nouzovém stavu výrazně klesají tržby, je nucen redukovat spoje
• Školní jídelny v Jihlavě vaří, výdejní doba jídelen je omezená
• Podpořte zvířata v táborské zoo, doneste jim kaštany a žaludy; děti i nadále za jejich tašku získají volnou vstupenku
• Z policejního deníku: rvačka dvou recidivistů v Jihlavě; žena neposlala zaplacené zboží; hledaný muž putoval do vězení
• V Herálci na Žďársku hrozí povodeň, Svratka se blíží ke třetímu stupni povodňové aktivity
• Nejsme ve válce, nepotřebujeme drakonická opatření
• Havlíčkobrodská nemocnice od pátku pozastavuje specializované ambulance, od pondělí pak plánované operace
• MHD v Havlíčkově Brodě jezdí jako o prázdninách
• Určené školy vykonávající péči o děti v době nouzového stavu

Úterý   13. 10. 2020

• Na Vysočině se nakazilo covidem 350 lidí, devět zemřelo
• Jihlava spouští mapu nouzového stavu, dobrovolnické centrum i péči o děti třeba zdravotních sestřiček
• Galerie, muzea, hrady Roštejn a Kámen a také Horácké divadlo jsou pro veřejnost zavřené
• Horní část parkovacího domu v Žižkově ulici v Havlíčkově Brodě slouží řidičům, směrem k Sázavě roste další parkoviště
• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo osm hroznýšů madagaskarských
• Z policejního deníku: řidič v Telči se dopustil trestného činu i přestupků; vloupání do domu či neplatiči alimentů
• Kamion vjel v Okříškách na přejezd v době, kdy se začaly spouštět závory, policie hledá svědky této události
• Muž našel v lese u Jam dělostřelecké granáty
• Lidé v Přibyslavi o víkendu krouhali a šlapali zelí, zdravou přílohu na zimu

Pondělí   12. 10. 2020

• Samolepky na zastávkách v Náměšti nad Oslavou ochrání ptáky proti nárazům do skel
• Kvůli výskytu onemocnění COVID-19 jsou v Jihlavě omezeny sociální sužby
• Policisté hledají ženu z Jihlavska, soud na ni vydal příkaz k výkonu trestu
• Pokračuje velmi důsledná dezinfekce vozů MHD Jihlava; dopravní podnik se potýká s úbytkem cestujících
• Sbírka Koláč pro hospic úspěšně vzdorovala koronaviru; vybralo se přes osmdesát tisíc korun
• Z policejního deníku: recidivista ukradl čokolády; opilec mlátil ženu či opilí řidiči

Neděle   11. 10. 2020

• Z policejního deníku: žena na elektrokoloběžce skončila v nemocnici; vloupání do prodejny; muž neplatící alimenty
• Žehnání opravených Božích muk v Jihlavě se posouvá na dobu, kdy opadne pandemie koronaviru

Sobota   10. 10. 2020

• Dálnice D1 bude na 83,2 kilometru v noci částečně uzavřená kvůli stavebním pracím
• Park v okolí Žižkovy mohyly u Žižkova pole bude omlazen
• Ve vysočinských řekách stále ještě žijí vzácní měkkýši

Pátek   9. 10. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz