Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 18.9 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Na letišti v Jihlavě - Henčově prodáte kde co - a také kde co koupíte
Obnovené trhy všeho zboží se budou konat v neděli 27. září od 7 do 12 hodin na letišti v Henčově v Jihlavě.
Jak uvedl spoluorganizátor akce David Havlíček, burzu pořádají poprvé a nabízený sortiment bude záležet na tom, s čím lidé na burzu přijdou. "Klidně to mohou být klece na ptáky, čajové servisy, starý nábytek, díly ze starých aut, hračky po přerostlých dětech nebo i ventilátor ze zrušeného kravína", upřesnil organizátor.

Pořadatelé zvou širokou veřejnost prodávat či nakupovat na největší prodejní plochu na Vysočině.

Spolek FAJRO z.s. obnovuje tradici veřejné BURZY na letišti v Jihlavě, největší prodejní ploše na Vysočině.

Registrujte se ještě dnes za zvýhodněnou cenu nebo přijeďte na místo prodávat a zaplatíte o něco více v den konání. Návštěvníci mají slosovatelné vstupné 50 Kč, děti do 15 let vše zdarma... a ještě mohou vyhrát!

Plus kód místa: CJ9M+PP Jihlava
GPS souřadnice místa: 49.420652 N, 15.641167 E .

Přijet může prodávat skutečně kdokoliv a téměř cokoliv, registrace a více info na webu www.fajro.cz.

Občerstvení, toalety a dobrá zábava zajištěna!

Akce na facebooku: https://www.facebook.com/eve…
Facebooková stránka Burzy: https://www.facebook.com/bur…
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Filmový klub v Jihlavě uvede snímek Narušitel systému, po projekci bude následovat beseda s lékařkou dětské psychiatrie
Filmový klub v Jihlavě uvede v pondělí 21. září od 19.30 hodin v kině Dukla působivé emocionální drama Narušitel systému. Dnešní doba je charakteristická zvyšujícím se počtem dětí s nejrůznějšími poruchami chování (často vinou jejich rodičů). To platí také o devítileté Benni, která se rozhodla všemi prostředky vítězně vybojovat v naprosto beznadějné situaci to, co by chtěla nejen dostávat, ale i rozdávat. Lásku. Po projekci filmu proběhne beseda s paní Nikol Přibilovou, doktorkou dětské psychiatrie na Dětské psychiatrické klinice 2. LF UK a FN Motol v Praze.
Hodně silný film o nezvladatelné devítileté dívce, která svým chováním protestuje proti všemu a proti všem - problémová, nepochopená, vzteklá, s neutuchající touhou po lásce. Malá Benni je tady - dychtivá, vnímavá, milující, učenlivá, nesobecká, chytrá, citlivá, zručná… – a také obezřetná, mnohokrát zrazená, ostřílená, kolující mezi institucemi, urputně vzdorující absurdním pravidlům, provokující, testující, barometr na faleš a všechny podoby psychického násilí, nátlaku a lidského zla. Je několik lidí, kteří to s ní myslí upřímně a chtějí jí pomoci - avšak nedokáží jí poskytnout to, po čem její dětská duše touží nejvíc – lásku.
Pro citlivého diváka je u tohoto snímku kapesník nezbytnou výbavou.

Narušitel systému
(Systemsprenger)
Německo, 2019, DCP, barevný, německy, české titulky, 118 minut
Scénář a režie: Nora Fingscheidt
Kamera: Yunus Roy Imer
Hudba: John Gürtler
Produkce: Peter Hartwig, Milena Klemke, Frauke Kolbmüller, Yvonne Wellie, Jakob Weydemann, Jonas Weydemann
Hrají: Helena Zengel, Albrecht Schuch, Gabriela Maria Schmeide, Lisa Hagmeister a další.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Archeologové odkryli v údolí Stříbrného potoka u Havlíčkova Brodu mlýn na rudu z poloviny 13. století
Torzo rudního mlýna se spodní výpustí, odvodňovacím kanálem a odtokovým přepadem z poloviny 13. století odkryli archeologové v údolí Stříbrného potoka u Havlíčkova Brodu.
Výzkum v údolí Stříbrného potoka probíhá v rámci výstavby obchvatu Havlíčkova Brodu, nové silnice I/38 ve spolupráci s UAM Masarykovy univerzity již od jara. "A jak to tak bývá, největší objevy se stávají až v samotném závěru, což je i případ nálezu pozůstatků rudního mlýna, vlastně stoupy", uvedl vedoucí výzkumu Jakub Těsnohlídek ze společnosti Archaia Brno.

Dolování na Havlíčkobrodsku začalo někdy kolem poloviny 13. století a Stříbrný potok dostal své jméno právě v této divoké době, která si svým kvasem nezadala s americkým klondajkem. Na vrcholu těžby byl potok doslova přeplněn horníky obsluhujícími nejrůznější provozy spojené s úpravou a hutněním stříbrné rudy. V uplynulých měsících jsme měli možnost poodhalit pouhý zlomek někdejšího dlouhého výrobního areálu. Krom kmenů lesa smýceného ve 30. a 40. letech 13. století, zde bylo postupně odkryto velké množství hutnického odpadu včetně stovek kilogramů strusek a několik pecí.

Tím nejzásadnějším objevem je však torzo rudního mlýna se spodní výpustí, odvodňovacím kanálem a odtokovým přepadem. Z lednice, což byla obdélná zahloubená zděná stavba, v níž bylo usazeno mlýnské kolo, bylo získáno množství organických předmětů včetně kůží a dřev. "Dosavadní dendrodata činnost mlýna zasazují někam do poslední třetiny 13. století, nové odběry vzorků však mohou dobu trvání ještě upřesnit. Na samém dně byly vypreparovány i části někdejšího mlýnského kola o velikosti asi jednoho metru s lopatkami a loukotěmi či konopné provazy. V mlýnu se začalo kolo otáčet zřejmě po roce 1270. Celé mělo průměr přibližně čtyři metry. Je to nález vskutku evropského formátu a jen málo z našich kolegů mělo možnost něco podobného zažít na vlastní kůži", doplnil J. Těsnohlídek.

Mlýn byl součástí úpravny rudy. Když už ji nebylo možné třídit ručně, bylo nutné rozbít ji na menší fragmenty. Sloužily k tomu buchary ve stoupách. "Ale ani potom se třeba od sebe nedala ruda roztřídit, tak bylo nutné mlít ji v mlýně, který pohánělo mlýnské kolo, což je to, které jsme zde také nalezli," řekl Petr Hrubý z Ústavu archeologie a muzeologie Masarykovy univerzity v Brně, která se společností Archaia Brno na výzkumu spolupracuje. Rozdrcenou rudu pak bylo možné pod vodní hladinou roztřídit podobně, jako funguje rýžování zlata v řekách.

Českomoravská vrchovina není příliš bohatá na archeologické nálezy. Pravěkého osídlení je poskrovnu a dějiny zde vlastně začínají až s objevem ložisek stříbra na sklonku přemyslovské éry. V tomto ohledu je však tato oblast zcela výjimečná. Malá zastavěnost, odlehlost někdejších úpraven a hutí, ale zejména relativně krátké období těžby vytvořily většinou mimořádné podmínky pro dochování původních technických provozů spojených se středověkým hornictvím a zpracováním stříbra. Stejné to je i u Stříbrného potoka. Kdysi téměř zničená a znečištěná krajina dnes působí po mnoha staletích téměř idylickým dojmem.

Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu jihovýchodního obchvatu Havlíčkova Brodu v prosinci loňského roku. Asi 4,1 kilometru nové silnice I/38 začnou řidiči využívat na konci roku 2022. Archeologický průzkum začala letos na přelomu ledna a února. Jeho hlavní část skončí zřejmě na podzim, pak budou archeologové dohlížet nad postupem výstavby.

Zdroj: Archaia Brno

- red -Zpět nahoru na obsah...

Nemocnice v Novém Městě na Moravě zakázala návštěvy
Nemocnice v Novém Městě na Moravě vyhlásila od pátku 18. září až do odvolání zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních.
"Zákaz se netýká pouze nemocných pacientů v terminálním stadiu po předcházející dohodě s ošetřujícím lékařem", uvedla mluvčí nemocnice Tamara Pecková.
Doplnila, že přítomnost otců u porodu je nadále povolena.

Nemocnice v Třebíči od čtvrtka 17. září zkrátila návštěvní dobu u pacienta z 30 minut na 15 minut.
I nadále zde platí zákaz návštěv na infekčním oddělení. U oddělení ARO, JIP, LDN budou návštěvy povoleny individuálně dle domluvy s ošetřujícím lékařem.

V nemocnici v Havlíčkově Brodě jsou zakázány návštěvy na lůžkových odděleních z důvodu aktuální epidemiologické situace již od července. Na gynekologicko-porodnickém oddělení je povolena návštěva otce či partnera na oddělení šestinedělí po dobu jedné hodiny denně. Je zachována možnost přítomnosti otce či partnera u porodu!
"Dětské oddělení umožňuje návštěvy zákonných zástupců po dobu jedné hodiny denně nebo i déle po domluvě s ošetřujícím lékařem! To platí i na stanici intermediární péče o novorozence. U pacientů, kde není dobrá prognóza, jsou návštěvy možné", informovala mluvčí nemocnice v Havlíčkově Brodě Petra Černo.

S účinností od 9. září až do odvolání jsou vzhledem k epidemiologické situaci v nemocnici v Pelhřimově zakázány návštěvy na lůžkových odděleních.

V jihlavské nemocnici k pacientům hospitalizovaným méně než pět dnů návštěvy nesmí, u dlouhodobých hospitalizací je důležitá dohoda s lékařem. Návštěvy jsou jen na oddělení šestinedělí pouze pro tatínky. Spadá do toho i novorozenecká JIP a to pouze od 15 do 16 hodin.

V nemocnici svaté Zdislavy v Mostištích u Velkého Meziříčí platí zákaz návštěv na lůžkových odděleních již od 10. srpna.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Faraonský běh na Zelenou horu ve Žďáře nad Sázavou
Na osm desítek schodů i v letošním roce vyběhnou účastníci tradičního faraonského běhu, který se uskuteční v sobotu 19. září u poutního kostela svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou. Faraonský běh začne ve 14 hodin, konec akce je naplánován na šestnáctou hodinu.
Závodníci v několika kategoriích se při akci určené pro veřejnost, kterou už popatnácté pořádají dobrovolní hasiči sídlící v areálu žďárského zámku, opět utkají o putovní pohár. Ten na dobu jednoho roku získá absolutní vítěz s nejnižším dosaženým časem.

Název podniku odkazuje na dávné egyptské faraony, kteří před poddanými dokazovali svoji sílu vybíháním na pyramidu. Žďárští hasiči při realizaci podobné myšlenky využívají strmé schodiště vedoucí k baroknímu chrámu na Zelené hoře.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež nářadí z auta za 120 tisíc; zaplacený parfém ženě nikdo neposlal či krádež peněz a alkoholu
V noci ze středy na čtvrtek v obci Nevcehle na Jihlavsku ukradl neznámý zloděj ze zaparkovaného auta Citroen zaparkovaného před domem sadu měřících detektorů plynových kotlů, několik kufrů s elektronářadím a další ruční nářadí, čímž majiteli těchto věcí způsobil škodu 120 tisíc korun. Pachatel poškodil zámek zadních dveří a vloupal se do zavazadlového prostoru. Policisté z Telče po lapkovi, kterému hrozí až pět let za mřížemi, pátrají. Uvedl to policejní mluvčí David Linhart.
Žena z Havlíčkobrodska zaplatila za parfém nedostala nic
Policisté z obvodního oddělení Havlíčkův Brod šetří případ podvodného jednání na internetu, ke kterému došlo na jednom z inzertních webových portálů. Poškozená žena si zde objednala parfém Chanel, za který prodávajícímu zaslala na účet necelé dva tisíce korun. "Prodávající poté s ženou přestal komunikovat a do současné doby jí parfém nezaslal. Policisté v tomto případě událost zaevidovali a šetří ji jako přestupek proti majetku", informoval mluvčí.

Krádež alkoholu a peněz v Žirovnici za téměř 20 tisíc korun
Policisté z Kamenice nad Lipou pátrají po pachateli, který se v průběhu uplynulého týdne vloupal do jedné z budov na ulici Nový Svět v Žirovnici na Pelhřimovsku. "Pachatel zde odlištoval skleněnou výplň vstupních dveří a vzniklým otvorem vstoupil dovnitř. Z budovy poté odcizil alkohol a finanční hotovost, čímž poškozenému spolku způsobil škodu necelých 20 tisíc korun", popsal událost mluvčí. Policisté celý případ zadokumentovali jako přečin krádeže vloupáním, za který hrozí trest odnětí svobody až na dva roky.

Muž řídil vozidlo bez platného oprávnění
Ve čtvrtek 17. září okolo půl druhé odpoledne prováděli policisté z Moravských Budějovic běžnou silniční kontrolu v ulici Janáčkova, při které kontrolovali čtyřiatřicetiletého řidiče, který řídil osobní automobil Citroen. Policisté při kontrole zjistili, že muž není držitelem patřičného řidičského oprávnění, a proto mu zakázali další jízdu. Věc poté zadokumentovali jako přestupek proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, za který ve správním řízení hrozí pokuta a zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel.

Muž řídil pod vlivem drog, měl pozitivní kokain
Žďárští policisté ve čtvrtek 17. září po páté hodině ráno v ulici Nádražní ve Žďáře nad Sázavou, zastavili automobil Renault Master, který řídil sedmadvacetiletý muž. "Policisté s mužem v rámci kontroly provedli zkoušku na zjištění přítomnosti omamných a psychotropních látek, která byla pozitivní na kokain", informoval mluvčí s tím, že policisté muži zakázali další jízdu a událost zaevidovali jako přestupek v dopravě, za který ve správním řízení hrozí pokuta a zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Budkování na Orlíku nad Humpolcem v sobotu
Nedostatek bytů není problém jen pro lidi, ale třeba i pro sýkorky. U nich je ale řešení jednoduší, protože stačí pár prkýnek na vhodnou ptačí budku. Pomoct vyřešit ptačí bytovou krizi mohou zájemci v sobotu 19. září na hradě Orlíku nad Humpolcem, kde se od 10 hodin uskuteční akce nazvaná Budkování.
„Z připravených dílů zde může každý vlastnoručně pomoct zhotovit ptačí budku do městských parků v Humpolci,“ vysvětluje Pavel Koubek ze sdružení Zelené srdce, které akci po deváté pořádá.

Letos to bude trošku jiné, protože stavebnic je méně a všechny budky poputují do městských parků v Humpolci. Nebude tak možné si budku odnést na vlastní zahradu.

Akce se koná s podporou Města Humpolec.

Foto: zelenesrdce.cz
- red -Zpět nahoru na obsah...

Jihlavští senioři se mohou zdarma zúčastnit kurzu, jak pracovat s chytrým telefonem
Bezplatné kurzy, v nichž se senioři učí pracovat s chytrými telefony, se opět rozbíhají, a to na 14 místech v České republice, nově také v Jihlavě a to ve čtvrtek 1. října. Senioři se mohou přihlašovat na telefonním čísle 736 525 736. Všichni přítomní budou mít k dispozici jednorázové nanoroušky FFP2 české výroby.
Program je pro všechny zájemce zdarma v úzkém kruhu asi o pěti účastnících. Kurz je složen ze tří odpoledních bloků, které běží vždy první tři čtvrtky v měsíci. Nejbližší začíná 1. října na Mezinárodní den seniorů.

Výuka probíhá na 14 místech v ČR: 3x v Praze, Brně, Hradci Králové, Mladé Boleslavi, České Lípě, Nymburce, Jičíně, Jihlavě, Zlíně, Ostravě, Plzni a Liberci. Další města se brzy připojí.

Z pohledu účastníků kurzu jsou potřebnější než kdy dříve. „V posledních měsících, kdy mnoho starších lidí omezuje ze zdravotních důvodů pobyt ve společnosti ostatních, extrémně vzrostla jejich potřeba umět zacházet s elektronikou. Potřebují totiž umět nejen telefonovat, ale i posílat si fotky s vnoučaty, umět najít aktuální zpravodajství nebo nakupovat přes eshop,“ popisuje David Hubáček, šéf finančního vzdělávání v České spořitelně, která program připravila.

V České republice jsou bezmála dva miliony seniorů. Moderní technologie je zastihly v pokročilém věku a pro většinu je velmi těžké k nim najít cestu. „Mnozí účastníci našich kurzů mají svůj první chytrý telefon a vůbec nevědí, jak jej používat. Netuší, co je to aplikace a ani si třeba neumí vytvořit účet, aby si mohli nějakou stáhnout,“ vysvětluje David Hubáček.

- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Daňci i jeleni mají v zoologické zahradě v Táboře ideální podmínky
Málokde se člověk dostane do tak těsné blízkosti spárkaté zvěře jako v zoologické zahradě v Táboře.
Jeleni evropští i daňci skvrnití (na snímku) se spokojeně pasou v rozsáhlém výběhu, a pokud neavizují nějaké nebezpečí, dostávají se tak blízko k návštěvníkům zoo za ohrazením, jak by to v přírodě ani nebylo možné.

Milovníci přírody si proto mohou prohlížet tyto sudokopytníky v táborské zahradě i dlouhé minuty do nejmenších detailů. Ti pozornější tak mají jedinečnou možnost zaznamenat i přirozenou hierarchii ve stádě, kde samci se zdržují v menších skupinách odděleně od samic s mláďaty. Jejich skupinu pak vodí nejzkušenější daněla.

První paroží začíná samcům růst až zhruba ve druhém roce jejich života. Další zajímavostí u daňků je kromě typického lopatkovitého paroží například i to, že v zimních měsících mívá jejich srst barvu beze skvrn, zatímco letní srsti nechybějí charakteristické světlé skvrny, podle kterých získal daněk své druhové jméno.

Foto: Jiří Mikoláš
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

O víkendu trolejbusem přes Benešovu ulici do psího útulku na Pístově linkou HaF
Dopravní podnik města Jihlavy (DPMJ) oslaví o víkendu 111. výročí zahájení provozu. V sobotu 19. září v 16.30 hodin vyjedou z Masarykova náměstí asi dvě desítky především historických autobusů a trolejbusů mapujících kompletní poválečnou historii městské hromadné dopravy v Jihlavě. Po celý víkend se budou také moci zájemci zdarma svézt novými parciálními trolejbusy z Masarykova náměstí Benešovou ulicí až na Pístov do psího útulku linkou HaF.
V naprosto jedinečné koloně se ukážou např. autobusy Škoda 706 RO, dále autobusy Karosa Šx 11, Ikarus 280, Karosa B952 v novém laku, ale i celá řada slavných škodováckých trolejbusů počínaje „Sedmičkou“ z padesátých let přes vůz značky Škoda 14Tr, který si většina Jihlavanů pamatuje z dětství a mládí, ale přijede např. i jeho kloubová verze značky 15 Tr. Konvoj pojede z náměstí na hlavní nádraží a zpět. „Půjde o naprosto unikátní sbírku vozidel, kterou jsme si vypůjčili od kolegů z dopravních podniků v Pardubicích, Brně a ve Zlíně, pak také z Technického muzea a rovněž od jihlavského Občanského sdružení za záchranu historických trolejbusů a autobusů,“ zdůraznil předseda představenstva DPMJ, a.s. Radim Rovner.

Na Masarykově náměstí bude v sobotu po celý den probíhat bohatý program spojený s výstavou historických vozů i s představením současných nejmodernější technologií. Besip představí simulátory jízdy v autě a na motorce včetně simulátoru nárazu. Zajištěno je také bohaté a kvalitní občerstvení. Prodávat se budou kormě klobás, párků v rohlíku nebo sekané v housce i burgery s trhaným masem, halušky nebo club sandwich. V nabídce nápojů budou převažovat nealkoholické limonády, čaje a káva, v prodeji budou ale i točená piva značky Radegast nebo kvalitní burčák z Jižní Moravy.

K důkladné prohlídce budou v sobotu na náměstí přistaveny také nově nakoupené vozy Dopravního podniku města Jihlavy – autobusy Solaris Urbino 12 CNG a parciální trolejbusy Škoda 32 Tr. Právě tyto trolejbusy vybavené velkokapacitními nabíjecími bateriemi vyjedou od soboty na prodlouženou linku C až ke Kauflandu. Právě nové trolejbusy budou návštěvníky akce celý den zdarma vozit také na doprovodný program Městské policie Jihlava. Projíždět budou bez drátů pěší zónou v Benešově ulici a Telečskou ulicí až do útulku pro opuštěná zvířata v Pístově.

Podrobný program je uveden níže v textu a další podrobnosti jsou uvedeny na webu www.dpmj.cz/111

- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Zemřela Irena Sedlecká, autorka sochy Mercuryho i památníku obětem velkomeziříčské tragedie
Ve věku 91 let v Londýně zemřela česká sochařka Irena Sedlecká. Ve světě ji zvlášť u fanoušků zpěváka Freddieho Mercuryho proslavila její socha, která stojí u Ženevského jezera a stala se jednou ze švýcarských atrakcí. Držitelka medaile Artis Bohemiae Amicis za šíření dobrého jména české kultury v zahraničí zanechala kulturní odkaz také Velkému Meziříčí.
Těžko by se hledala souvislost mezi Velkým Meziříčím a švýcarským městem Montreux, ležícím na břehu Ženevského jezera. Obě města však spojuje jméno světoznámé sochařky českého původu, Ireny Sedlecké. Irena Sedlecká, narozená roku 1928, vytvořila pro obě města sochy, které se staly ikonickými. Ve svém raném období navrhla sousoší pro Velké Meziříčí věnované obětem druhé světové války, které se nachází na novém velkomeziříčském hřbitově, odhalené v roce 1960. U tohoto sousoší se každoročně konají pietní shromáždění. Pro švýcarské město Montreux vytvořila světově známou sochu Freddieho Mercuryho, která je ikonou pro návštěvníky Ženevského jezera. Třímetrová bronzová socha se stala poutním místem fanoušků kapely Queen.

Autorka obou soch, Irena Sedlecká, zemřela letos 4. srpna ve věku 91 let v Londýně, kam emigrovala se svojí rodinou v roce 1967. Tvořit v duchu socialistického realismu, jak bylo v padesátých letech vyžadováno, nebyl její „šálek kávy", ale i tak dovedla dát svým sochám zajímavý výraz. Po emigraci se nad ní v Československu „zavřela voda" a její jméno je pro většinu veřejnosti málo známé. V zahraničí, zejména v Londýně, jsou však její sochy dobře známé, protože jim dovedla výborně vdechnout dynamiku a charakter postavy. Vytvářela sochy politiků, sportovců, vynálezců s jedinečnou živostí. Byla členkou Královské britské sochařské společnosti.

Její druhý manžel, František Bělský, vstoupil do britských dějin jako sochař, který portrétoval čtyři generace britské královské rodiny. Je také autorem pamětní desky parašutistů na pražském chrámu sv. Cyrila a Metoděje či busty premiéra Winstona Churchilla před britským velvyslanectvím v Praze. V našem městě se nyní upravuje pietní místo s jejím sousoším. Bohužel o autorce sousoší není na pomníku žádná zmínka. Domnívám se proto, že by bylo vhodné upozornit na její autorství a světovou tvorbu.

Foto: sousoší obětem velkomeziříčské tragedie na hřbitově ve Velkém Meziříčí
Pavel PAVELKAZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pondělí   26. 10. 2020

• Lavičku Václava Havla v Jihlavě poškodil neznámý vandal; město podává trestní oznámení
• Primátorka Jihlavy Karolína Koubová musí do karantény
• Stavba na obchvatu Osové Bítýšky pokračuje i přes to, že osm dělníků je v karanténě
• Domov pro seniory v Reynkově ulici v Havlíčkově Brodě zasáhl Covid 19, potřebuje doplnit zdravotnický personál
• Z policejního deníku: dělostřelecký granát v nákladu dřeva; opilý řidič havaroval či opilec, který chtěl skočit z okna
• Na sociální sítě s jihlavským muzeem
• Nová naučná stezka provede zájemce Ranským polesím ve Žďárských vrších
• Dvaadvacetiletý muž z Pelhřimovska se v Jihlavě vloupal do čerpací stanice
• Řidič osobního auta se v Jihlavě zřítil s autem z mostu na cyklostezku

Neděle   25. 10. 2020

• Rozšířené návštěvní hodiny v období dušičkových svátků u urnového háje a rozptylové loučky u jihlavského krematoria
• Jihlavskou zoologickou zahradu nově obývá čája obojková
• Alej u Tří křížů v Novém Městě na Moravě bude připomínat Domácí hospic Vysočina
• Odběrové místo u jihlavské nemocnice bude přestěhováno do průjezdu mezi nemocnicí a Domem zdraví
• Z policejního deníku: krádež peněženky na ubytovně; krádež dřeva za 112 tisíc korun či silně opilý řidič v Třebíči

Sobota   24. 10. 2020

• Při nehodě traktoru na poli na Humpolecku zemřel muž
• Knihovna ve Velkém Meziříčí zavedla okénkovou půjčovnu
• Žďár nad Sázavou má babybox, již je plně funkční, slavnostně bude otevřen 6. listoapadu
• U silnice od Pelhřimova na Řemenov bylo vysazeno devětačtyřicet švestek
• Při zámeckých inventurách se počítaly peřiny i motyky

Pátek   23. 10. 2020

• Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě se nekoná, tak vzal na sebe podobu knihy Země skrytých úsměvů
• Václav Klaus ke skandálu ministra Prymuly
• Nadělte si pod vánoční stromek tygra, lva nebo třeba medvěda
• Charita v Třebíči zahájila službu Nákupy ohroženým, volat můžou na číslo 603 499 850
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje při činu; krádež platebních karet či řidič s třemi promile alkoholu
• Provoz na silnici I/37 od Ořechova na Křižanov bude řízen po dobu oprav kyvadlově

Čtvrtek   22. 10. 2020

• V trolejbusech a autobusech městské dopravy v Jihlavě začnou od pátku platit nová opatření
• Do židovské čtvrti v Třebíči budou moci vjet pouze její obyvatelé a podnikatelé
• V Dukovanech provádí mimořádnou údržbu hlavních cirkulačních čerpadel
• Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě v pátek končí
• Víte, že když jde o život přeparkovat nestihnete?
• Z policejního deníku: muž v Telči okradl svého známého či muž, který fyzicky napadl ženu
• Medvědi v táborské zoo marně vyhlíží návštěvníky
• Výzva praktických lékařů z Vysočiny: nepodceňujte náhlé změny svého zdraví
• Propadlé řidičské průkazy už ministerstva částečně tolerují; nejen jihlavskému odboru dopravy se tak ulevilo; v Jihlavě ve středu dokonce obsloužili všechny klienty
• V oblasti zabezpečení chat a chalup je stále co zlepšovat; letos policisté na Vysočině řešili 33 případů vloupání
• Na Staroměstském náměstí probíhal hlavně občanský protest proti vládě

Středa   21. 10. 2020

• Dětská hřiště a sportoviště nechá město Jihlava od čtvrtka 22. října otevřené
• Nevstupujte do nemocnice, pokud nemusíte
• Z policejního deníku: rvačka v Jihlavě; krádež čerpadla či hledaný muž skončil ve vězení
• V Prostředkovicích na silnici I/38 silničáři potrvá do pátku reklamační oprava, dopravu řídí semafory
• V Urbanově bouraly dva traktory, jeden řidič byl opilý
• Silnice I/38 mezi lokalitou u Vránů a křižovatkou Svatý Kříž na Havlíčkobrodsku se opravuje, provoz řídí semafory

Úterý   20. 10. 2020

• Krajské ustavující zastupitelstvo na Vysočině se posouvá, důvodem je přezkum voleb, který podala strana Pro TOP Vysočinu
• Policisté dopadli distributora pervitinu ze Žďárska
• Jihlavský magistrát zatím i přes vysokou nemocnost stíhá zajišťovat většinu agend, platit za komunální odpad zatím nelze
• Věž chrámu svatého Václava v Novém Veselí má dva nové zvony
• Z policejního deníku: nález munice na Žďársku; krádež stavebního materiálu, vloupání do kůlny či opilci na ulici
• Omezení MHD v Jihlavě už od středy 21. října
• Vyvěsme vlajky! aneb Český den s českými vlajkami NADĚJE
• Soud uložil přísný trest a opilého řidiče kamionu na pět ket vyhostil z České republiky

Pondělí   19. 10. 2020

• Jihlavská nemocnice omezuje ambulantní péči
• Silnice I/19 u obce Simtany na Havlíčkobrodsku by měla od počátku listopadu sloužit řidičům
• Opilá řidička se při nehodě s autem několikrát přetočila přes střechu
• Z policejního deníku: pokus o vloupání do garáže, poškození auta či agresivní opilec

Neděle   18. 10. 2020

• Požár Okříšek v roce 1903 a sbírka na pomoc postiženým
• Na zachraňování ježků je stále ještě čas, pomůžete úkrytem i přikrmováním
• Z policejního deníku: krádež peněženky s více jak 50 tisíci korunami; vloupání do kůlny; drogy a alkohol za volantem
• Zemřel bývalý starosta Pelhřimova František Kučera
• Židovský dům v Třebíči byl prohlášen za kulturní památku
• Ministerstvo zdravotnictví vydalo grafickou tabulku, která napoví rozdíl mezi covidem a chřipkou

Sobota   17. 10. 2020

• Nezahrávejme si s výrazem „osobní lockdown“
• Dukovany v rámci odstávky kontrolují i významné bezpečnostní systémy
• Z náměstí v Přibyslavi zmizel vrak auta
• Škola měšť., ochranná hráz proti germanisaci Okříšek
• Na Havlíčkobrodsku zemřela při požáru chalupy žena

Pátek   16. 10. 2020

• Starosta Velkého Meziříčí Alex Kaminaras má covid, zatím je bez příznaků
• Řidič s kamionem vjel v Okříškách na červenou na přejezd, policisté jej vypátrali
• Koalice Pro TOP Vysočinu podala návrh na neplatnost volby do krajského zastupitelstva
• Trojice křížů v Hrotovicích byla prohlášena za kulturní památku
• Pět řidičů se dřevem odmítlo najet na kontrolní váhy – dostali pokutu 30 tisíc korun
• Z policejního deníku: muž se chtěl vloupat do domu; poškození auta či opilci na ulici
• V Popicích u Jihlavy způsobil požár víceúčelového objektu předběžnou škodu 1,5 milionu korun
• Policisté zachránili muže, který chtěl skočit z dálničního mostu
• Dálnice D1 mezi exity 112 Jihlava a 119 Velký Beranov bude o víkendu zdarma, povede tudy objížďka

Čtvrtek   15. 10. 2020

• Na Karlově náměstí v Třebíči pokračuje archeologický průzkum
• Devět tisíc pět set čtyřicet čtyři
• Na silnici I/19 na Žďársku řídí kvůli opravám vozovky dopravu semafory
• Hřbitov na Karlově ve Velkém Meziříčí bude rozšířen, hospodářskou budovu čeká oprava
• Kolem Orlíku u Humpolce je nová turistická trasa pro vozíčkáře
• Muže, kteří se pokusili vloupat do prodejny, policisté dopadli
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil v cele; krádež peněženky; poškození aut
• V Pelhřimově si z nově vysazených stromků lidé sundají červené mašličky, připnou jméno dítěte a stromek bude jejich
• Policisté na Vysočině provedli ve středu 777 kontrol, zjistili 80 porušení mimořádných nebo krizových opatření
• Je tam práce jako na kostele...

Středa   14. 10. 2020

• Dopravnímu podniku v Jihlavě v nouzovém stavu výrazně klesají tržby, je nucen redukovat spoje
• Školní jídelny v Jihlavě vaří, výdejní doba jídelen je omezená
• Podpořte zvířata v táborské zoo, doneste jim kaštany a žaludy; děti i nadále za jejich tašku získají volnou vstupenku
• Z policejního deníku: rvačka dvou recidivistů v Jihlavě; žena neposlala zaplacené zboží; hledaný muž putoval do vězení
• V Herálci na Žďársku hrozí povodeň, Svratka se blíží ke třetímu stupni povodňové aktivity
• Nejsme ve válce, nepotřebujeme drakonická opatření
• Havlíčkobrodská nemocnice od pátku pozastavuje specializované ambulance, od pondělí pak plánované operace
• MHD v Havlíčkově Brodě jezdí jako o prázdninách
• Určené školy vykonávající péči o děti v době nouzového stavu

Úterý   13. 10. 2020

• Na Vysočině se nakazilo covidem 350 lidí, devět zemřelo
• Jihlava spouští mapu nouzového stavu, dobrovolnické centrum i péči o děti třeba zdravotních sestřiček
• Galerie, muzea, hrady Roštejn a Kámen a také Horácké divadlo jsou pro veřejnost zavřené
• Horní část parkovacího domu v Žižkově ulici v Havlíčkově Brodě slouží řidičům, směrem k Sázavě roste další parkoviště
• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo osm hroznýšů madagaskarských
• Z policejního deníku: řidič v Telči se dopustil trestného činu i přestupků; vloupání do domu či neplatiči alimentů
• Kamion vjel v Okříškách na přejezd v době, kdy se začaly spouštět závory, policie hledá svědky této události
• Muž našel v lese u Jam dělostřelecké granáty
• Lidé v Přibyslavi o víkendu krouhali a šlapali zelí, zdravou přílohu na zimu

Pondělí   12. 10. 2020

• Samolepky na zastávkách v Náměšti nad Oslavou ochrání ptáky proti nárazům do skel
• Kvůli výskytu onemocnění COVID-19 jsou v Jihlavě omezeny sociální sužby
• Policisté hledají ženu z Jihlavska, soud na ni vydal příkaz k výkonu trestu
• Pokračuje velmi důsledná dezinfekce vozů MHD Jihlava; dopravní podnik se potýká s úbytkem cestujících
• Sbírka Koláč pro hospic úspěšně vzdorovala koronaviru; vybralo se přes osmdesát tisíc korun
• Z policejního deníku: recidivista ukradl čokolády; opilec mlátil ženu či opilí řidiči

Neděle   11. 10. 2020

• Z policejního deníku: žena na elektrokoloběžce skončila v nemocnici; vloupání do prodejny; muž neplatící alimenty
• Žehnání opravených Božích muk v Jihlavě se posouvá na dobu, kdy opadne pandemie koronaviru

Sobota   10. 10. 2020

• Dálnice D1 bude na 83,2 kilometru v noci částečně uzavřená kvůli stavebním pracím
• Park v okolí Žižkovy mohyly u Žižkova pole bude omlazen
• Ve vysočinských řekách stále ještě žijí vzácní měkkýši

Pátek   9. 10. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz