Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 21.9 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

U Mozerova na Havlíčkobrodsku boural cyklista, po nehodě zemřel
Mezi Havlíčkovým Brodem a Humpolcem u Mozerova boural v pondělí 21. září asi v 16.45 hodin cyklista. Při nehodě zemřel.
Na místě nehody zasahovali hasiči z Havlíčkova Brodu a Humpolce. Ti asistovali záchranné zdravotnické službě.

Informaci uvádějí hasiči na svém webu.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Havlíčkobrodsko se zabarví do oranžova, na Vysočině se ruší některé akce, školy zatím plošně zavírány nebudou
Havlíčkobrodsko se patrně už dnes podle aktuálních informací krajských hygieniků na semaforu epidemiologické situace zbarví do oranžova. Důvodem k tomuto posunu jsou nepříznivá čísla pozitivních případů COVID.
"V praxi to představuje od čtvrtka 24. září zpřísnění epidemiologických opatření v regionu: povinnost nošení roušek na venkovních akcích pro více než 100 osob, doporučuje se zrušit návštěvy v nemocnicích, v pobytových zařízeních sociálních služeb. V této souvislosti bezpečnostní rada kraje doporučila omezit návštěvy v dětských domovech a uvolňování dětí do domácích návštěv alespoň po dobu dvou až tří týdnů. Konkrétní opatření budou k danému datu vydána nařízením krajské hygienické stanice", uvedla mluvčí kraje Vysočina Eva Neuwirthová.

Bez náhrady byly zrušeny akce jako Technické fórum Kraje Vysočina a také Den otevřených dveří Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina „Důvody jsou zřejmé. Ani na jedné z těchto akcí nejsme schopni důsledně zajistit bezpečnost příchozí veřejnosti. Jde o akce částečně v uzavřených prostorech, v případě záchranky navíc ve strategické organizaci, kde si nemůžeme dovolit žádné improvizace,“ uvedl vysočinský hejtman Jiří Běhounek.

Na základě požadavku domova seniorů Humpolec byla prodloužena asistence Armády ČR zajišťující provoz zařízení až do pátku 25. září.

Vysočina hledá další kapacity laboratoří pro vyhodnocení odebraných vzorků. Do několika dní by měla být známa možnost rozšíření kapacit na pracovišti Akademie věd. Díky zápůjčce laboratorních zařízení byla rozšířena kapacita laboratoře nemocnice v Havlíčkově Brodě, podobným způsobem dojde k navýšení kapacit laboratoře v Jihlavě, ta čeká na dodání vlastní pipetovací robotické linky pro testování PCR vzorků.

Podle informací krajských hygieniků není zatím nutné při stávající situaci na Vysočině plošně přistoupit k uzavírání středních a základních škol.

Hejtman dal pokyn ke každodennímu sdílení informací o volných i obsazených lůžkách v režimu s plicní podporou a dalších.

Bezpečnostní rada kraje po široké diskuzi doporučuje organizátorům Světového poháru horských kol v Novém Městě na Moravě zvážit přítomnost diváků. Za stávající situace není Kraj Vysočina schopen zajistit specifická opatření ani pravidla zohledňující bezpečnost diváků.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Ve Žďáře nad Sázavou u autobusového nádraží přibude do konce října sedmadvacet parkovacích míst
Celkem sedmadvacet nových parkovacích míst včetně dvou pro invalidy budou výsledkem stavebních prací, které nedávno začaly v části autobusového nádraží ve Žďáře nad Sázavou. Dalších dvanáct stání přibude ve vedlejší Chelčického ulici před bytovým domem 2141/8.
Parkovací místa u autobusového nádraží budou šikmá s jednosměrnou příjezdovou komunikací ve směru od Jihlavské ulice. V Chelčického ulici jde o vyplnění mezery mezi původními stáními, kde vznikne dvanáct kolmých míst z betonové zatravňovací dlažby. Kvůli stavbě bylo v místě pokáceno několik suchých stromů, projekt počítá s doplněním nové veřejné zeleně. Realizace stavebních prací za 8,1 milionu korun bez DPH má být hotova do konce letošního října.

Zejména nové parkoviště v části autobusového nádraží má alespoň částečně nahradit bezplatné odstavné plochy, o které motoristé v lokalitě v posledních letech přišli. Nejdříve byla možnost parkování eliminována vyčleněním zrekonstruovaného parkoviště vedle budovy Českých drah pro potřeby Správy železnic a loni došlo k instalaci parkovacích bran a zpoplatnění delšího stání na ploše u Kauflandu. Ta byla při kolaudaci prodejny v roce 2007 řešena jako veřejná, takže zástupci žďárské radnice tehdy smluvně nepožadovali zajištění volně přístupných parkovacích stání.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

U Vilémova na Havlíčkobrodsku hořela samochodná řezačka, škoda je 3,5 milionu korun
Samochodná řezačka vzplála v pondělí 21. září okolo půl druhé hodiny odpoledne na poli ve Vilémově nedaleko Chotěboře na Havlíčkobrodsku. Předběžná škoda je asi 3,5 milionu korun.
Na místě zasahovala jednotka profesionálních hasičů ze stanice Chotěboř společně s jednotkou sboru dobrovolných hasičů z Golčova Jeníkova.

Požár samochodné řezačky zapříčinila technická závada.

Majetková škoda vzniklá při požáru byla předběžně vyčíslena na částku 3,5 milionu korun.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: agresivní opilci, krádež motorky či řidič pod vlivem drog
V sobotou 19. září jel před desátou hodinou večer v Jihlavě po silnici ve směru od ulice Smrčenská na jízdním kole cyklista, který na ulici 5. května havaroval. Muž se při nehodě zranil a záchranáři jej převezli na ošetření do nemocnice. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 2,45 promile alkoholu. Obdobnou hodnotu u něho ukázala také opakovaná zkouška. Devětadvacetiletý muž je podezřelý ze spáchání závažného přestupku na úseku dopravy, který policisté dále šetří. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Vulgární opilou ženu policisté zajistili, skončila na záchytce
V sobotu 19. září přijali policisté kolem půlnoci opakovaná oznámení o ženě, která obtěžovala obyvatele bytového domu v Golčově Jeníkově na Havlíčkobrodsku. Chovala se značně hlučně, vulgárně a ostatní slovně napadala. Svého jednání odmítala zanechat. "Policisté zjistili, že se jedná o osmačtyřicetiletou ženu, které při dechové zkoušce naměřili hodnotu 2,65 promile alkoholu. Její komunikace byla zmatená a pokusy o chůzi nejisté", uvedla mluvčí s tím, že policisté opilou ženu zajistili a odvezli na záchytku k vystřízlivění. Je podezřelá ze spáchání přestupku proti občanskému soužití, případ policisté šetří.

Neznámý pachatel v Havlíčkově Brodě ukradl motorku Jawa
Policisté řeší případ vloupání do rekreačního objektu, ke kterému došlo v Havlíčkově Brodě v místní části Janovec. Čin byl spáchán v době od nedělního večera 13. září do sobotního rána 19. září. "Pachatel vnikl do chalupy, kterou prohledal. Dále se vloupal do stodoly, kde odcizil motocykl Jawa. Krádeží způsobil předběžně vyčíslenou škodu deset tisíc korun, další škoda vznikla majiteli poškozením", uvedla J. Kroutilová s tím, že pachatel se dopustil trestných činů krádeže a porušování domovní svobody, případ policisté prověřují. Po pachateli a odcizeném motocyklu pátrají.

Řidič na Pelhřimovsku byl pod vlivem alkoholu
Policisté odhalili sedmatřicetiletého řidiče, který usedl za volant pod vlivem alkoholu. V neděli 20. září jel před desátou hodinou dopoledne s automobilem Nissan Primera v obci Hořepník ve směru na Lukavec na Pelhřimovsku. "Policisté, kteří jej zastavili, u řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,08 promile alkoholu a opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty ještě vyšší", informovala mluvčí. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Muž v Třebíči řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý pětapadesátiletý muž z Brněnska, který řídil v Třebíči auto, i když má uložený zákaz. V sobotu 19. září jel před desátou hodinou dopoledne s vozidlem Land Rover po ulici Hrotovická. "Policisté zjistili, že má řidič na základě rozhodnutí městského úřadu vysloven od letošního jara mimo jiné zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na dobu jednoho roku", uvedla mluvčí. Dechová zkouška u něho byla negativní. Muž již v další jízdě nesměl pokračovat. Policisté mu sdělili podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Opilého a agresivního muže policisté zajistili a vykázali jej z obydlí
V sobotu 19. září byli policisté v Třebíči po druhé hodině v noci přivoláni k bytovému domu, kde opilý muž napadal v bytě své blízké příbuzné. Po příjezdu učinili policisté opatření, aby již nemohlo docházet k dalšímu násilnému jednání. "Opilého muže zajistili, při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 1,62 promile alkoholu. Zranění utrpěla napadená žena, která byla ošetřena v nemocnici. Opilého devětatřicetiletého muže odvezli policisté na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění, je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití. Provedeným šetřením dále policisté zjistili, že muž se vůči své blízké příbuzné chová agresivně již delší dobu a jeho jednání má stupňující se tendenci", popsala incident mluvčí s tím, že policisté rozhodli o vykázání muže ze společného obydlí. Případ policisté dále šetří.

Řidič na Žďársku byl pod vlivem drog
Policisté odhalili řidiče, který usedl za volant pod vlivem drog. Třiadvacetiletý muž jel v neděli 20. září s vozidlem Volvo po silnici ve směru z Nového Veselí na Budeč na Žďársku a před desátou hodinou večer automobil zastavila hlídka. Policisté provedli u muže test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na amfetamin. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Opravovaný úsek silnice I/19 mezi Stříbrnými Horami a Keřkovem je částečně průjezdný, ovšem s omezenou rychlostí 50 km/hod
Práce na 2019 metrů dlouhém úseku silnice I/19 mezi obcemi Stříbrné Hory a Keřkov na Havlíčkobrodsku se blíží ke svému konci. Opravu povrchu vozovky a odvodnění, která byla prováděna v rámci druhé etapy rekonstrukce silnice I/19 Simtany-Keřkov, se daří realizovat podle schváleného harmonogramu. Rekonstruovaný úsek je tak již dnes, v pondělí 21. září s drobnými omezeními uveden do provozu.
Jelikož zde ještě do středy 30. září budou probíhat dokončovací práce v rámci tzv. pohyblivého pracovního místa, musí řidiči v úseku Stříbrné Hory - Keřkov počítat s omezením rychlosti na 50 km/h a rovněž s omezením v jízdním pruhu, kde aktuálně budou probíhat dokončovací práce. Provoz v takovém místě bude řízen kyvadlově.

Pracovat se například ještě bude na části krajnice nebo osazení ocelových svodidel. Probíhat budou rovněž dokončovací zemní práce.

Pokračovat se bude příští stavební sezónu, kdy se silničáři vrátí v rámci plánované první etapy, aby realizovali práce v úseku Simtany - Stříbrné Hory. Stavební práce na tomto úseku by měly trvat čtyři měsíce a ŘSD jako investor by je rádo zahájilo již na jaře 2021.
Martin BUČEKZpět nahoru na obsah...

Dopravní policisté budou soutěžit v řízení křižovatky
Dopravní policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v úterý 22. září změří své praktické dovednosti a teoretické znalosti v rámci krajského kola soutěže dopravních policistů. Soutěže se zúčastní celkem čtrnáct dopravních policistů. Jedná se o policisty z pěti dopravních inspektorátů územních odborů, z oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie kraje Vysočina a z dálničního oddělení ve Velkém Beranově.
„Hlavním účelem krajské soutěže je prověřit teoretické znalosti a praktické dovednosti dopravních policistů na krajské úrovni. Proto má krajská soutěž dvě části - teoretickou a praktickou část. Soutěž bývá postupová, kdy dva nejlepší policisté postupují do celorepublikového kola. V letošním roce tomu tak ale nebude. Důvodem jsou mimořádná opatření související s šířením COVID-19,“ uvedl plk. Mgr. David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Teoretická část soutěže zahrnuje test z pravidel silničního provozu a test z odborných znalostí právních předpisů, které se týkají výkonu služby dopravních policistů. Na vypracování testu z pravidel silničního provozu bude účastníkům stanoven časový limit. Praktická část soutěže, a to jízda zručnosti, se bude konat ve venkovním areálu na ploše bývalého letiště v Komárovicích.

Poté se soutěžící a tým rozhodčích přesunou na křižovatku u autobusového nádraží na ulice Jiráskova - Fritzova, kde bude pokračovat praktická část soutěže. Ta bude zahrnovat řízení silničního provozu na této křižovatce stanovenými pokyny po dobu pěti minut pro každého účastníka. V době, kdy budou řídit křižovatku policisté, bude vypnuta světelná signalizace. Řidiči i chodci se tak budou muset řídit pokyny policistů.

Časový harmonogram:

10:15 hodin - zahájení praktické části soutěže – jízda zručnosti (výcviková plocha)

12:45 hodin - zahájení praktické části soutěže – řízení křižovatky

mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   22. 10. 2020

• V trolejbusech a autobusech městské dopravy v Jihlavě začnou od pátku platit nová opatření
• Do židovské čtvrti v Třebíči budou moci vjet pouze její obyvatelé a podnikatelé
• V Dukovanech provádí mimořádnou údržbu hlavních cirkulačních čerpadel
• Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě v pátek končí
• Víte, že když jde o život přeparkovat nestihnete?
• Z policejního deníku: muž v Telči okradl svého známého či muž, který fyzicky napadl ženu
• Medvědi v táborské zoo marně vyhlíží návštěvníky
• Výzva praktických lékařů z Vysočiny: nepodceňujte náhlé změny svého zdraví
• Propadlé řidičské průkazy už ministerstva částečně tolerují; nejen jihlavskému odboru dopravy se tak ulevilo; v Jihlavě ve středu dokonce obsloužili všechny klienty
• V oblasti zabezpečení chat a chalup je stále co zlepšovat; letos policisté na Vysočině řešili 33 případů vloupání
• Na Staroměstském náměstí probíhal hlavně občanský protest proti vládě

Středa   21. 10. 2020

• Dětská hřiště a sportoviště nechá město Jihlava od čtvrtka 22. října otevřené
• Nevstupujte do nemocnice, pokud nemusíte
• Z policejního deníku: rvačka v Jihlavě; krádež čerpadla či hledaný muž skončil ve vězení
• V Prostředkovicích na silnici I/38 silničáři potrvá do pátku reklamační oprava, dopravu řídí semafory
• V Urbanově bouraly dva traktory, jeden řidič byl opilý
• Silnice I/38 mezi lokalitou u Vránů a křižovatkou Svatý Kříž na Havlíčkobrodsku se opravuje, provoz řídí semafory

Úterý   20. 10. 2020

• Krajské ustavující zastupitelstvo na Vysočině se posouvá, důvodem je přezkum voleb, který podala strana Pro TOP Vysočinu
• Policisté dopadli distributora pervitinu ze Žďárska
• Jihlavský magistrát zatím i přes vysokou nemocnost stíhá zajišťovat většinu agend, platit za komunální odpad zatím nelze
• Věž chrámu svatého Václava v Novém Veselí má dva nové zvony
• Z policejního deníku: nález munice na Žďársku; krádež stavebního materiálu, vloupání do kůlny či opilci na ulici
• Omezení MHD v Jihlavě už od středy 21. října
• Vyvěsme vlajky! aneb Český den s českými vlajkami NADĚJE
• Soud uložil přísný trest a opilého řidiče kamionu na pět ket vyhostil z České republiky

Pondělí   19. 10. 2020

• Jihlavská nemocnice omezuje ambulantní péči
• Silnice I/19 u obce Simtany na Havlíčkobrodsku by měla od počátku listopadu sloužit řidičům
• Opilá řidička se při nehodě s autem několikrát přetočila přes střechu
• Z policejního deníku: pokus o vloupání do garáže, poškození auta či agresivní opilec

Neděle   18. 10. 2020

• Požár Okříšek v roce 1903 a sbírka na pomoc postiženým
• Na zachraňování ježků je stále ještě čas, pomůžete úkrytem i přikrmováním
• Z policejního deníku: krádež peněženky s více jak 50 tisíci korunami; vloupání do kůlny; drogy a alkohol za volantem
• Zemřel bývalý starosta Pelhřimova František Kučera
• Židovský dům v Třebíči byl prohlášen za kulturní památku
• Ministerstvo zdravotnictví vydalo grafickou tabulku, která napoví rozdíl mezi covidem a chřipkou

Sobota   17. 10. 2020

• Nezahrávejme si s výrazem „osobní lockdown“
• Dukovany v rámci odstávky kontrolují i významné bezpečnostní systémy
• Z náměstí v Přibyslavi zmizel vrak auta
• Škola měšť., ochranná hráz proti germanisaci Okříšek
• Na Havlíčkobrodsku zemřela při požáru chalupy žena

Pátek   16. 10. 2020

• Starosta Velkého Meziříčí Alex Kaminaras má covid, zatím je bez příznaků
• Řidič s kamionem vjel v Okříškách na červenou na přejezd, policisté jej vypátrali
• Koalice Pro TOP Vysočinu podala návrh na neplatnost volby do krajského zastupitelstva
• Trojice křížů v Hrotovicích byla prohlášena za kulturní památku
• Pět řidičů se dřevem odmítlo najet na kontrolní váhy – dostali pokutu 30 tisíc korun
• Z policejního deníku: muž se chtěl vloupat do domu; poškození auta či opilci na ulici
• V Popicích u Jihlavy způsobil požár víceúčelového objektu předběžnou škodu 1,5 milionu korun
• Policisté zachránili muže, který chtěl skočit z dálničního mostu
• Dálnice D1 mezi exity 112 Jihlava a 119 Velký Beranov bude o víkendu zdarma, povede tudy objížďka

Čtvrtek   15. 10. 2020

• Na Karlově náměstí v Třebíči pokračuje archeologický průzkum
• Devět tisíc pět set čtyřicet čtyři
• Na silnici I/19 na Žďársku řídí kvůli opravám vozovky dopravu semafory
• Hřbitov na Karlově ve Velkém Meziříčí bude rozšířen, hospodářskou budovu čeká oprava
• Kolem Orlíku u Humpolce je nová turistická trasa pro vozíčkáře
• Muže, kteří se pokusili vloupat do prodejny, policisté dopadli
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil v cele; krádež peněženky; poškození aut
• V Pelhřimově si z nově vysazených stromků lidé sundají červené mašličky, připnou jméno dítěte a stromek bude jejich
• Policisté na Vysočině provedli ve středu 777 kontrol, zjistili 80 porušení mimořádných nebo krizových opatření
• Je tam práce jako na kostele...

Středa   14. 10. 2020

• Dopravnímu podniku v Jihlavě v nouzovém stavu výrazně klesají tržby, je nucen redukovat spoje
• Školní jídelny v Jihlavě vaří, výdejní doba jídelen je omezená
• Podpořte zvířata v táborské zoo, doneste jim kaštany a žaludy; děti i nadále za jejich tašku získají volnou vstupenku
• Z policejního deníku: rvačka dvou recidivistů v Jihlavě; žena neposlala zaplacené zboží; hledaný muž putoval do vězení
• V Herálci na Žďársku hrozí povodeň, Svratka se blíží ke třetímu stupni povodňové aktivity
• Nejsme ve válce, nepotřebujeme drakonická opatření
• Havlíčkobrodská nemocnice od pátku pozastavuje specializované ambulance, od pondělí pak plánované operace
• MHD v Havlíčkově Brodě jezdí jako o prázdninách
• Určené školy vykonávající péči o děti v době nouzového stavu

Úterý   13. 10. 2020

• Na Vysočině se nakazilo covidem 350 lidí, devět zemřelo
• Jihlava spouští mapu nouzového stavu, dobrovolnické centrum i péči o děti třeba zdravotních sestřiček
• Galerie, muzea, hrady Roštejn a Kámen a také Horácké divadlo jsou pro veřejnost zavřené
• Horní část parkovacího domu v Žižkově ulici v Havlíčkově Brodě slouží řidičům, směrem k Sázavě roste další parkoviště
• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo osm hroznýšů madagaskarských
• Z policejního deníku: řidič v Telči se dopustil trestného činu i přestupků; vloupání do domu či neplatiči alimentů
• Kamion vjel v Okříškách na přejezd v době, kdy se začaly spouštět závory, policie hledá svědky této události
• Muž našel v lese u Jam dělostřelecké granáty
• Lidé v Přibyslavi o víkendu krouhali a šlapali zelí, zdravou přílohu na zimu

Pondělí   12. 10. 2020

• Samolepky na zastávkách v Náměšti nad Oslavou ochrání ptáky proti nárazům do skel
• Kvůli výskytu onemocnění COVID-19 jsou v Jihlavě omezeny sociální sužby
• Policisté hledají ženu z Jihlavska, soud na ni vydal příkaz k výkonu trestu
• Pokračuje velmi důsledná dezinfekce vozů MHD Jihlava; dopravní podnik se potýká s úbytkem cestujících
• Sbírka Koláč pro hospic úspěšně vzdorovala koronaviru; vybralo se přes osmdesát tisíc korun
• Z policejního deníku: recidivista ukradl čokolády; opilec mlátil ženu či opilí řidiči

Neděle   11. 10. 2020

• Z policejního deníku: žena na elektrokoloběžce skončila v nemocnici; vloupání do prodejny; muž neplatící alimenty
• Žehnání opravených Božích muk v Jihlavě se posouvá na dobu, kdy opadne pandemie koronaviru

Sobota   10. 10. 2020

• Dálnice D1 bude na 83,2 kilometru v noci částečně uzavřená kvůli stavebním pracím
• Park v okolí Žižkovy mohyly u Žižkova pole bude omlazen
• Ve vysočinských řekách stále ještě žijí vzácní měkkýši

Pátek   9. 10. 2020

• Na Vysočině se nakazilo 269 lidí, tři lidé zemřeli
• O víkendu ještě výstava Majklova autíčka, od pondělí v muzeu v Třebíči zavřeno
• Prohlášení Institutu Václava Klause k výhružkám a strašení pánů Babiše a Prymuly
• Policie pátrá po šestnáctileté dívce a její několikadenní dceři
• Do zvláštní volební schránky odvolilo na Vysočině 12 osob
• Z policejního deníku: vloupačky na Havlíčkobrodsku; opilci skončili na záchytce či alkohol za volantem
• Silnice I/23 u obce Štěměchy na Třebíčsku bude od neděle plně průjezdná, opravy zde končí
• Energetici vykoupili přivezené koláče; podpořili tím hospic svaté Zdislavy v Třebíči
• Úřední hodiny služby pro zbraně a bezpečnostní materiál a odboru cizinecké policie na Vysočině pouze v pondělí a ve středu od 11 do 16 hodin
• Co dělat, když na sporáku dojde k samovznícení rozpáleného oleje na pánvi
• Dvacáté výročí tragického zřícení dvou letounů čáslavského letectva v Chotěboři - Bílku
• Osoby se sníženou schopností pohybu do nových trolejbusů nejpohodlněji nastoupí prostředními dveřmi
• Magické datum přilákalo do Jihlavy sedm svatebních párů, dva z nich svatbu zrušily kvůli koronaviru

Čtvrtek   8. 10. 2020

• Na Vysočině se nakazilo 318 lidí, v krajských nemocnicích je hospitalizováno s covidem 156 osob
• Z policejního deníku: řidička nadýchala přes dvě promile, zdrogovaný řidič či šofér bez řidičáku
• Další smrt pod trolejí na železnici, tentokrát v Přibyslavi
• Muži kradli o volbách v Jihlavě ve škole, policisté je chytili, zlodějům nepomohly ani roušky
• Záchranáři na Vysočině dostali speciální sanitku pro nadměrně obézní pacienty
• Senátoři mají v rukou osud zvířat týraných v cirkusech
• Mezi Oslavicí a Oslavičkou srazil vlak člověka, ten zraněním podlehl na místě
• Památný den sokolstva oslaví i v Jihlavě, v 17 hodin v divadle DIOD

Středa   7. 10. 2020

• Na Vysočině se nakazilo dalších 252 lidí covidem, tři zemřeli
• V druhém kole senátních voleb volilo na parkovištích 50 lidí, volby budou v pátek a v sobotu
• Z policejního deníku: mladistvá dívka se opila; opilci skončili na záchytce, opilí a zdrogovaní řidiči
• Jan Prchal z Polné: Jsem spisovatel dlouhých vět, jehož hudební kariéru odstartovali Beatles
• Výstava originálních obrazů Petra Vlacha v jihlavském muzeu
• I na železničním přejezdu platí určitá pravidla, která řidiči musí dodržovat
• Hejtmanem Vysočiny bude Vítězslav Schrek z ODS
• Na Vysočině se nakazilo koronavirem dalších 118 lidí, zemřel muž z Třebíčska

Úterý   6. 10. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz