Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 23.9 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Výstava Svět středověkých her získala Zlatého mamuta
Interaktivní výstava s názvem Svět středověkých her, která proběhla loni v jihlavském muzeu a ke které byl na počátku tohoto roku vydán stejnojmenný katalog, byla přihlášena do soutěže o Cenu Karla Absolona za popularizaci archeologie – Zlatý mamut. V kategorii Muzejní cena obsadila tato výstava 1. místo. Autorem výstavy je archeolog Aleš Hoch.
Výstava slavila úspěch, stala se putovní - naposledy byla k vidění v Západočeském muzeu v Plzni a byla také přihlášena do soutěže o Cenu Karla Absolona za popularizaci archeologie – Zlatý mamut.

Tento společný projekt Archeologického ústavu AV, Brno, v.v.i, Moravského zemského muzea a Ústavu archeologie a muzeologie FF MU (více na cenazlatymamut.cz) si klade za úkol motivovat archeology ze všech institucí k propagaci, prezentaci a popularizaci archeologické práce v očích laické veřejnosti.

Cena je vyhlašována ve třech kategoriích - Hlavní cena, Muzejní cena a Studentská cena, z nichž každou garantuje jeden z partnerů, a jsou vždy oceněny tři nejlepší výsledky.

V „temném“ středověku lidé měli spoustu svátečních dnů - až sedmdesát - a uměli si je užívat. Hry, slavnosti, hudba a tanec, to vše tehdy neodmyslitelně patřilo k životu napříč společenskými vrstvami. z hraček byly nalezeny třeba dřevěné koule určené ke hraní, dětské kožené botičky, figurky koníků, celodřevěné šípy, skleněné kuličky, dřevěná káča s bičíkem, hrací kostky nebo figurky. Mezi nejoblíbenější deskové hry středověku patřily vrhcáby. Nejstarší doklad této hry z našich zemí pochází z druhé poloviny 14. století, nejpopulárnější však byly v 15. a 16. století.
Šlechta zase milovala turnaje, lov či deskové hry a některé vydržely až do dnešních časů, třeba dáma, šachy, ovčinec či mlýn.

- red -



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: nehoda u Velkého Beranova; auto se samo rozjelo; neznámý vandal poškrábal lak na autě
Pětatřicetiletá řidička vozidla Opel Astra jela v úterý 22. září po třetí hodině odpoledne po silnici od Jihlavy a na křižovatce odbočovala vlevo směrem do Velkého Beranova. V té chvíli, ji ale předjíždělo BMW a došlo ke střetu. Při nehodě utrpěla řidička zranění a záchranáři ji převezli do jihlavské nemocnice. Dechová zkouška u obou řidičů vyloučila alkohol, škoda je přes sedmdesát tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Zaparkované auto v ulici Na Kopci v Jihlavě se samovolně rozjelo
Policisté řešili dopravní nehodu, při které se v úterý 22. září asi o půl sedmé ráno Jihlavě rozjelo zaparkované auto a narazilo do jiného automobilu a balkonu bytového domu. "Na ulici Na Kopci řidič při odchodu řádně nezabezpečil zaparkovaný vůz Volkswagen Transportér proti pohybu, to se samovolně rozjelo ve směru k ulici Březinova a narazilo do stojícího automobilu Škoda Octavia. Po nárazu transportér pokračoval v jízdě a zastavil se o balkon bytového domu. Ke zranění osob nedošlo", informovala mluvčí Jana Kroutilová. Dechovou zkouškou policisté u řidiče požití alkoholu vyloučili. Škoda byla předběžně vyčíslena na necelých šedesát tisíc korun. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Řidič na Třebíčsku byl pod vlivem alkoholu
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky třiapadesátiletému muži, který řídil auto pod vlivem alkoholu. V pondělí 21. září jel řidič kolem jedenácté hodiny dopoledne v Moravských Budějovicích s vozidlem Suzuki po ulici Husova, kde ho zastavila policejní hlídka. "Policisté provedli u řidiče dechovou zkoušku a naměřili mu hodnotu 1,26 promile alkoholu. Opakované zkoušky u něho ukázaly obdobné hodnoty. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", uvedla J. Kroutilová s tím, že následně řidiči sdělili podezření ze spáchání trestného činu, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Muž ze Znojemska neplatí na syna na Třebíčsku výživné
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy šestačtyřicetiletému muži ze Znojemska, který neplatí výživné svého syna. Vyživovací povinnost si muž na pětiletého chlapce žijícího na Třebíčsku neplní od začátku roku. Měsíčně má platit 500 korun a celkově dluží necelých pět tisíc korun. Policisté na základě shromážděných důkazů sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu, případ řešili ve zkráceném přípravném řízení. Informovala o tom policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Neznámý vandal ve Žďáře nad Sázavou poškrábal auto
Pětadvaceti tisícovou škodu způsobil dosud neznámý pachatel, který v době od středy 16. září do pátku 18. září ve Žďáře nad Sázavou poškodil zaparkované vozidlo. "Osobní automobil Renault byl zaparkovaný na ulici Dolní, přičemž na něm pachatel poškrábal levou stranu a zadní část", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová s tím, že přivolaní policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci, za což lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok. Případ policisté nadále prověřují a po pachateli pátrají.

Test u řidiče v Pelhřimově vykázal přítomnost kokainu
Pelhřimovští policisté zastavili v úterý 22. září krátce před desátou hodinou dopoledne na ulici Pražská vozidlo Volkswagen, jehož řidičem byl pětatřicetiletý muž. "Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní na kokain. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil", uvedla S. Rázlová s tím, že v další jízdě již pokračovat nesměl. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Meteorologové varují před silnými bouřkami v jižní části Vysočiny
Český hydrometeorologický ústav vydal varování před silnými bouřkami, které by mohly řádit na jihu Vysočiny a v jižních Čechách ve středu 23. září od 13 do 23 hodin. Bouřky mohou doprovázet přívalové srážky kolem 30 mm.
Výstraha se na Vysočině týká Humpolce, Jihlavy, Moravských Budějovic, Náměště nad Oslavou, Pacova, Pelhřimova, Telče a Třebíče.

Platí také pro celý Jihočeský kraj a části Plzeňského kraje.

Během středy bude v Česku polojasno, od jihozápadu ale postupně začne přibývat oblačnosti. Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi 21 až 25 stupni Celsia.

Doporučení ke zmírnění následků jevu: Lokálně se očekává přívalový déšť s ojedinělým rozvodněním malých toků, zatopení podchodů, podjezdů, sklepů apod. Nebezpečí mohou představovat také blesky. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně. Vývoj a postup bouřek lze sledovat na výstupech z meteorologických radarů na internetu ČHMÚ www.chmi.cz nebo v aplikaci mobilního telefonu.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Silnice I/19 u obce Simtany na Havlíčkobrodsku by mohla být na konci října průjezdná
Úprava silničního tělesa u obce Simtany na Havlíčkobrodsku probíhá v souladu se schváleným harmonogramem prací a směřuje k uvedení této prakticky nově budované části silnice I/19 do provozu v režimu předčasného užívání koncem října, kdy bude proinvestováno přibližně 50 milionů korun bez DPH.
Aktuálně bylo provedeno zadláždění kamenných obrub v délce 120 metrů od obce Simtany a pracuje se na zadlažďování kamenných kostek Ty jsou kladeny ve 4 řadách a budou sloužit jako odvodňovací pruh podél obruby. Pokračují práce na drenážích, což je důležitou součásti výstavby, neboť právě kvůli nefunkčnímu systému odvodnění došlo k sesouvání krajnice tělesa vozovky. V současné době se postupně kope, pokládá a zasypává levostranná drenáž (ve směru jízda od H. brodu). Každých 80 metrů se dle projektu vyvádějí revizní šachty, které budou složit pro kontrolu odvodnění prostřednictvím kamerových zkoušek. Voda z drenáže je svedena do 3 trubkových a 1 nového rámového propustku. Na pravé straně se dokončuje armovaný svah dopletením geomříže a jeho následným zasypáním. Po zasypání rámového propustku bylo dokončeno i jeho dláždění.

Tento týden se pokračuje dlážděním trubních propustků na v tokové straně. Proběhne urovnání pláně, kde už je položená první konstrukční vrstva štěrkodrtě v tloušťce 16 cm. Následovat bude její hutnění. Na 2. říjnový týden je již plánovaná pokládka kamenité konstrukční vrstvy MZK pomoci finišeru.
Hned začátkem následujícího týdne tedy asi od 12. října by již měl finišer zahájit pokládku živičných konstrukčních vrstev vozovky v závislosti na klimatických podmínkách.

Dokončovací práce v roce 2021, kdy se budou provádět terénní úpravy (sadové úpravy, ozelenění atd.), by již dopravu omezit výrazným způsobem neměly. Vysazovat se bude například nová alej z červeného dubu (na přání obce), která zde byla také před zahájením stavby. Pro ní je již před skalním zářezem připravena lavice pro osázení.
Martin BUČEK



Zpět nahoru na obsah...

Muž našel v lese u obce Svatá Anna dělostřeleckou minu z druhé světové války
U obce Svatá Anna na Havlíčkobrodsku našel v pondělí 21. září kolem půl jedenácté dopoledne muž při houbaření v lese předmět připomínající munici. Přivolaný policejní pyrotechnik z českobudějovické expozitury předmět identifikoval jako dělostřeleckou minu ráže 8 cm Wgr.34 bez iniciátoru. Jedná se o munici pocházející z období druhé světové války do německého minometu 8 cm Granatwerfer 34.
"Nebezpečí spočívá v tom, že je obnažena trhavina s kombinovanou počinkou a při neodborné manipulaci by mohlo dojít k výbuchu miny. Munici pyrotechnik zajistil a převezl k dalšímu opatření a následné likvidaci", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Dodala, že v souvislosti s případy nálezů munice policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina na veřejnost apelují, aby nález předmětů připomínajících munici nebo její součásti, náboje, granáty nebo zbraně okamžitě oznámili na linku tísňového volání 158 nebo na nejbližší policejní služebně.

V žádném případě s takovými předměty nikdy sami nemanipulujte, nedotýkejte se jich a nikam je nepřevážejte. Neodborným zacházením a sebemenší manipulací s předmětem může dojít k výbuchu nebo výstřelu a můžete tak ohrozit na životě a zdraví sebe nebo ostatní osoby, které se v okolí nacházejí.

"V případech, kdy je na místo přivolán policejní pyrotechnik, který zjistí, že se nejedná o nebezpečný předmět v podobě munice nebo její součásti, nehrozí oznamovateli za takové oznámení žádný postih", doplnila mluvčí.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...

Lidé si mohou ve středu 30. září nechat vyšetřit plíce
Lidé z Vysočiny si mohou nechat zkontrolovat plíce. Pneumologové jim otevřou dveře svých ordinací ve středu 30. září. Zájemce vyšetří i bez předchozího objednání a doporučení praktického lékaře. Preventivní akcí chtějí lékaři včas odhalit smrtelnou nemoc – idiopatickou plicní fibrózu (IPF). Letos se do dne otevřených dveří v kraji zapojí tři ambulance. Loni lékaři našli třináct případů plicních nemocí, jako jsou například astma či chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN), IPF nepotvrdili u žádného z pacientů.
„Dne otevřených plicních ambulancí by se měli zúčastnit pacienti, kteří pociťují potíže jako kašel nebo dušnost. Zbystřit by měli pacienti straší 50 let, kteří kouří a potýkají se s některým ze zmiňovaných příznaků. Naopak lidé s akutními příznaky jako náhlý kašel nebo horečka by rozhodně do ordinace chodit neměli. Tyto příznaky k projevům IPF nepatří,“ říká prim. MUDr. Ivana Čierna Peterová, místopředsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS) a předsedkyně Sekce ambulantních pneumologů.

Loni si na Vysočině přišlo své plíce nechat vyšetřit 32 pacientů. U jednoho z nich pneumologové pojali podezření na IPF a poslali jej do specializovaného centra k podrobnému vyšetření. Tamní lékaři u tohoto pacienta diagnózu vzácného onemocnění plic nepotvrdili. IPF je nemoc, která poškozuje plicní sklípky. Jemná tkáň se mění na husté vazivo a kvůli tomu plíce tuhnou. Změna je nevratná. Onemocnění, které postupně pustoší plíce, jizví je, až nezbývá plocha na dýchání, zabíjí pacienty bez léčby do pěti let.

„Pneumologové by měli do specializovaných center poslat všechny pacienty s nálezy, které nedokážou s jistotou rozpoznat. IPF se nejčastěji projevuje dušností a kašlem. Při poslechu plic slyšíme u pacienta zvuk připomínající chůzi po zmrzlém sněhu nebo rozepínání suchého zipu.
Dalším z příznaků jsou i paličkovité prsty a nehty ve tvaru hodinových sklíček,“ říká MUDr. Martina Šterclová, Ph.D., předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy (SIPP) ČPFS ČLS JEP.

Seznam pracovišť, která se ke dni otevřených dveří připojí, je dostupný na www.plicnifibroza.cz a www.pneumologie.cz. Odborníci se shodují, že je zásadní, aby nemoc u pacienta objevili včas a co nejdříve začali s léčbou. Jen tak mohou její postup zpomalit. Specialisté mohou pacienty léčit moderními antifibrotickými léky. Nemocným dosud hrozilo vysazení léčby, pokud naměřené hodnoty jejich plicních funkcí klesly o definovanou hodnotu. Bez léčby se jejich doba dožití krátila na týdny, maximálně měsíce. Takzvaná stopping rules jsou ale nově zrušena. „Nyní – i když pacientům plicní funkce poklesnou – můžeme v léčbě pokračovat. Je to naprosto logické, protože to, že se jednorázově sníží kapacita plic, rozhodně neznamená, že lék nezabírá. Pacient se velmi často po poklesu stabilizuje a nadále už drží na stejných hodnotách,“ vysvětluje prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., předsedkyně ČPFS ČLS JEP.

O idiopatické plicní fibróze Idiopatická plicní fibróza (IPF) poškozuje plicní sklípky, jizví je – bere plochu k dýchání, plíce tuhnou a člověk se nemůže nadechnout Projevy IPF lékaři často zaměňují za chronickou obstrukční plicní nemoc, zápal plic či srdeční selhání. Nemoc se ohlašuje zprvu nenápadně, člověk se začne zadýchávat do schodů, později i při chůzi či hovoru, v pokročilém stadiu má pocit nedostatku vzduchu při běžných denních činnostech a v závěru věnuje veškerou energii tomu, aby se nadechl. Bez správné léčby přitom IPF obvykle zabíjí do pěti let. S léčbou ale může pacient vzdorovat roky.

Více informací a kompletní seznam ambulancí v celé ČR na: www.plicnifibroza.cz nebo na www.mojemedicina.cz/…

Ambulance, které se zájemcům otevřou na Vysočině ve středu 30. září:
Jihlava: Nemocnice Jihlava – Plicní oddělení; Musilová Pavlína; Vrchlického 59; 567 157 733
Havlíčkův Brod: Nemocnice Havlíčkův Brod – Plicní oddělení; Švecová Romana; Husova 2624; 569 472 451
Třebíč: Poliklinika Třebíč – TRN ambulance; Kolářová Eva; Vltavínská 1289; 568 808 253
Pelhřimov: Nemocnice Pelhřimov – Plicní ambulance; Dosedělová Eva; Slovanského bratrství 710; 565 355 497
Vojtěch ŠPRDLÍK



Zpět nahoru na obsah...

Polojubilejní koncert v zámecké knihovně v Náměšti nad Oslavou věnovaný 270. výročí úmrtí J.S. Bacha
Czech ensemble baroque orchestra & choir pod vedením Romana Válka vystoupí v sobotu 26. září v 17 hodin v zámecké knihovně v Náměšti nad Oslavou. Program koncertu připomene dvěma kantátami výročí 270. výročí od smrti Johanna Sebastiana Bacha.
Vzhledem k mimořádné situaci letošního roku by se koncertu nemohli zúčastnit členové rodiny Haugwitz, což by bylo škoda. Tak se pořadatelé rozhodli jubilejní 30. Zámecký koncert uskutečnit až v roce příštím a letošní koncert označit netradičně číslem 29,5, jako polojubilejní.

Program:

Johann Sebastian Bach (1685-1750):
Wachet auf, ruft uns die Stimme (BWV 140)
1. Chorus: Wachet auf, ruft uns die Stimme
2. Recitative (tenor): Er kommt
3. Duett (soprano, bass): Wann kommst du, mein Heil?
4. Choral (tenor): Zion hört die Wächter singen
5. Recitative (bass): So geh herein zu mir
6. Duett (soprano, bass): Mein Freund ist mein!
7. Choral (chorus): Gloria sei dir gesungen

Tönet, ihr Pauken! Erschallet, Trompeten! (BWV 214)
1. Chorus: Tönet, ihr Pauken! Erschallet, Trompeten!
2. Recitative (tenor): Heut ist der Tag
3. Aria (soprano): Blast die wohlgegriffnen Flöten
4. Recitative (soprano): Mein knallendes Metall
5. Aria (alto): Fromme Musen! meine Glieder
6. Recitative (alto): Unsre Königin im Lande
7. Aria (bass): Kron und Preis gekrönter Damen
8. Recitative (bass): So dringe in das weite Erdenrund
9. Chorus (chorus): Blühet, ihr Linden in Sachsen, wie Zedern

Slovo k programu:

Mnoho ze světských kantát Johanna Sebastiana Bacha se nedochovalo do dnešní doby. Každopádně právě podle světských kantát, které byly psány kromě němčiny také v italštině a v některých vystupují postavy z řecké mytologie, si můžeme udělat představu o tom, jak by asi vypadala opera z Bachovy dílny, kdyby nějakou napsal. Lipské publikum, které od roku 1720 postrádalo vlastní operní dům, mohlo díky Bachovým „hudebním dramatům“ prožít něco z toho, co nabízela královská opera v Drážďanech. Zde ovšem podobnost s operou končí. Sborové věty Bachových světských kantát, stejně, jako árie i recitativy jsou mnohem propracovanější, než bylo zvykem u tehdejších operních partitur, ale jejich výraz, výpověď a účinek nejsou o nic slabší. Způsob, jakým Bach v kantátě 214 zvukomalebně vyjadřuje „řinčící kov“ svědčí o jedinečné fantazii, technické vytříbenosti a vysloveném smyslu pro efekt.

Kantáta BWV 214 byla zkomponována v roce 1733 na počest 34. narozenin Polské královny Marie Josefy. Proto je známá také jako Glückwünschkantate zum Geburtstag der Königin. Provedena byla poprvé 7. prosince 1733. Autor textu je neznámý. Pro Bacha bylo zřejmě jen logické, že hudba určená k oslavě narozenin v královské rodině mohla sloužit jako hudba k svátku Narození Páně a tak se kantáta 214 dočkala přepracování ve Vánočním oratoriu BWV 248 v roce 1734.

Podobně, jako své církevní kantáty, dokončoval Bach i světská příležitostná díla často na poslední chvíli. Například partitura „Tönet, ihr Pauken“ byla podle jeho vlastní závěrečné formule hotova teprve den před svým provedením.

Protipól této světské kantáty bude tvořit tradiční kantáta duchovní BWV 140 „Wachet auf, ruft uns die Stimme“ z roku 1724, ale také zde nalézáme styčné body s operou. Neznámý autor doplnil předepsaná biblická čtení na danou neděli o poezii založené na látce Písně písní. Nové texty se vyskytují v dramatických recitativech a „milostných duetech“, kde právě nalézáme paralelu s tehdejší lipskou operou.

Více informací na stránkách souboru: www.ebcz.eu/
- red -



Zpět nahoru na obsah...

Mezi Škrdlovicemi a Světnovem vyroste 760 metrů dlouhá ovocná alej
Zástupci Škrdlovic vysadí v podzimních měsících od Škrdlovic ke Světnovu na Žďársku novou ovocnou alej.
V aleji dlouhé 760 metrů mají být zastoupeny jabloně, hrušně, slivoně a třešně, přičemž stromořadí bude včleněno mezi skupinku již vzrostlých břízek, lip, borovic a dalších dřevin.

Ovocné stromy budou vysazeny deset metrů od sebe, aby byla zachována obslužnost přilehlých zemědělských pozemků. Oproti současnému stavu dojde ke zvýraznění a zachování cesty v krajině včetně zatravněných mezí.

Se sázením nové aleje je předběžně počítáno na přelomu října a listopadu s tím, že vedení obce doufá, že se do akce zapojí co nejvíce škrdlovických obyvatel.

Škrdlovice získali na ovocné stromky dotační podporu z Nadace ČEZ s názvem Stromy 2020.
- red -



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   19. 4. 2024

• Výstava S lilií i bez lilie připomene sté výročí třebíčského skautingu
• Z policejního deníku: opilý muž poškodil posuvné dveře na nádraží; způsobil nehodu a ujel
• Mladý cizinec zemřel při nehodě u Humpolce na dálnici D1, narazil do zaparkovaného kamionu

Čtvrtek   18. 4. 2024

• Lipnická poezie, haškovská poetika a hradní pověsti. Nad Lipnicí začne básnit Poesiomat
• Ve Velké Bíteši vysadili lípu svobody; v nedalekém Jáchymově bude otevřen sad s osmatřiceti ovocnými stromy
• Jihlavská nemocnice vybavila sanity moderními vysílačkami
• Měření rychlosti v pátek na Vysočině. Přehled vybraných míst měření rychlostních limitů
• Případem napadení psem se zabývají žďárští kriminalisté. V příspěvku, který se objevil na sociální síti, se objevily nepravdivé informace
• Z policejního deníku: řídil čtyřkolku i přes zákaz řízení vozidel; chodec po střetu s autem utrpěl zranění

Středa   17. 4. 2024

• Krematorium v Jihlavě bude od pondělí až téměř do konce května uzavřeno, smuteční obřady budou v kapli na hřbitově
• Krásu ručního zvonění technologie nenahradí, říká Vladimír Kalina
• Kraj Vysočina podpoří dědictví UNESCO, Třebíči, Telči i Žďáru nad Sázavou pošle dotaci
• U cyklostezky na Žďársku ležely v lese granáty z II. světové války
• Opilá řidička bourala, nadýchala přes dvě promile
• Z policejního deníku: vlak narazil do spadlého stromu; řidič od nehody ujel

Úterý   16. 4. 2024

• Smrtelná nehoda na věži svatého Jakuba v Jihlavě 16. dubna 1597
• Prase Maruška z táborské zoo spořádá, na co přijde
• Při čelním střetu dvou aut u Luk nad Jihlavou se zranilo pět lidí, zasahoval vrtulník
• Z policejního deníku: zloděj odčerpal 185 litrů nafty z bagru; podvod při prodeji dětské obuvi

Pondělí   15. 4. 2024

• V Praze se můžete setkat s autentickou byzantskou tradicí a vytvořit si vlastní ikonu svatého Metoděje
• Lidé v Jihlavě darovali na Sbírku potravin 1 632 kilogramů potravin a drogistického zboží, pomůže třeba seniorům i bezdomovcům
• V Jihlavě se poprvé bude konat festival kreativních nadšenců Maker Faire, nabídne program celým rodinám
• U Antonínova Dolu se srazilo auto s náklaďákem, řidič osobního vozidla utrpěl těžké zranění
• Policisté hledají svědky nehody Fordu, který na silnici mezi obcemi Habry a Bačkov narazil do stromu
• Z policejního deníku: zloděj si ze sklepa odnesl kolo i s příslušenstvím; řidič po bouračce nadýchal 2,7 promile

Neděle   14. 4. 2024

• Most v Poušově v Třebíči bude pro veřejnou dopravu otevřen v polovině června
• Den pro zdraví v pelhřimovské nemocnici
• Hvězdářská pozorovatelna s mobilními dalekohledy na venkovní terase, nové návštěvnické zázemí. Jihlavské muzeum bude zmodernizováno
• Na dálnici D1 u Větrného Jeníkova skončilo osobní auto na střeše. Policisté hledají svědky nehody
• Z policejního deníku: cyklista utrpěl po střetu s autem zranění; za volantem bez řidičského průkazu

Sobota   13. 4. 2024

• Je možné si odpracovat trest?
• Kaštany a lípa překážely inženýrským sítím, byly přesazeny na jiné stanoviště
• Dukovanští hasiči cvičili spuštění osoby v bezvědomí z vrcholu stožáru jeho středem, vyproštění osoby zachycené na bočním rameni vedení a záchranu a spuštění osoby uvízlé na laně elektrického vedení mezi stožáry
• Koupaliště Polanka v Třebíči zůstane letos zavřené, probíhá jeho rekonstrukce
• Na jihlavském náměstí pod jerlíny přibude pět kruhových laviček

Pátek   12. 4. 2024

• Energetici v Dukovanech zvýšili výkon třetího bloku, dodá víc elektřiny
• Nový přístroj v jihlavské nemocnici odhalí diabetikům včas případné poškození zraku
• V pelhřimovské nemocnici byla otevřená magnetická rezonance, vyšetří mozek, míchu svaly či klouby
• Agresivní řidič úmyslně narazil do auta před sebou, skončil ve vězení
• Z policejního deníku: opilý důchodce si chtěl ublížit, skončil v nemocnici; opilá cyklistka bourala

Čtvrtek   11. 4. 2024

• Tygr Rocky ze svého bazénku marně vyhlíží sníh a mráz
• Starou lípu ve Smrtelné ulici v Třebíči nahradí liliovník tulipánokvětý
• Vlak na úzkokolejku mezi Obrataní na Pelhřimovsku a Jindřichovým Hradcem by mohl vyjet v červnu
• Výstava připomene sté výročí narození jihlavského malíře Gustava Kruma
• Laktační poradna v pelhřimovské nemocnici rozšířila služby
• Muži ve věku sedmadvacet a třicet let distribuovali pervitin, skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž putoval do vězení; zloděj z ubytovny byl dopaden

Středa   10. 4. 2024

• První zmínka o Moravských Budějovicích v listině papeže Řehoře IX.
• Jarní Sbírka potravin v Jihlavě opět pomůže lidem v nouzi, konat se bude v sobotu 13. dubna v Lidlu a Ternu
• Vloupání do bytu třicetiletému muži nevyšlo
• Z policejního deníku: vandal poničil auta; recidivista okradl ženu, policisté jej dopadli

Úterý   9. 4. 2024

• Velbloudí pár z táborské zoo v sobotu společně oslaví narozeniny
• Vstup do lesa Ochoza v Novém Městě na Moravě až do odvolání pouze na vlastní nebezpečí
• V rybníku v Telči byla nalezena mrtvá žena
• Festival Expediční kamera míří do Jihlavy
• Řidička osobního auta zemřela po nárazu do sloupu v Horních Rapoticích
• Z policejního deníku: zloděj vykradl auto; opilý řidič skončil na záchytce

Pondělí   8. 4. 2024

• Požár ve Víru poškodil autodílnu a tři osobní auta
• Výstava Skici doplní bienále Sochy pod novoměstskou oblohou o přípravné kresby a komorní plastiku sochaře Jana Hendrycha
• Z policejního deníku: nález munice; krádež čtyřkolky; žena nadýchala téměř 4,5 promile

Neděle   7. 4. 2024

• Nové re-use centrum ve Velkém Meziříčí se druhého května otevře veřejnosti
• Harmonia laudes v podání souboru Musica animata v chrámu sv. Petra a Pavla v Tasově
• Z policejního deníku: žena dluží alimenty; muž si dal před jízdou piva, skončil na záchytce

Sobota   6. 4. 2024

• Při požáru trávy v Brzkově zasahovala i letecká hasící služba
• Po nehodě u Rožňáku zůstal kamion stát křížem přes celou silnici
• Výstava Imaginární ekologie / Ekologické imaginace v jihlavské galerii
• Dokumentární Ji.hlava se prodlužuje na deset dní. A spustila prodej akreditací

Pátek   5. 4. 2024

• Kaple sv. Jana Nepomuckého v Kněžicích je kulturní památka
• Bránu ambitu chrámu svatého Jana Nepomuckého hlídají andělé
• Pocta bratrům Lipským, rodákům z Pelhřimova, na poštovním aršíku
• Úsměv a laskavé slovo dokážou rozjasnit i ten nejtemnější den, říká Iva Procházková
• Po srážce dvou osobních aut u obce Mladé Bříště se zranila jedna osoba
• Postrach majitelů domů skončil ve vazbě, jihlavští kriminalisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí několik krádeží vloupání
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; dvě opilé ženy se popraly, ta agresivnější skončila na záchytce

Čtvrtek   4. 4. 2024

• Mláďata emu hnědých se v jihlavské zoologické zahradě vylíhla poprvé v historii
• Na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy se před pětapadesáti roky v Jihlavě upálil Evžen Plocek
• Policisté hledají řidiče, který v Ledči nad Sázavou srazil chodce a ujel
• Cizinec nezaplatil za pohonné hmoty, ujížděl policejní hlídce a poté s autem havaroval
• Z policejního deníku: krádež pětatřiceti kubíků dřeva; vandal počmáral fasádu garáže

Středa   3. 4. 2024