Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 24.9 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Jihlava spouští od úterý 29. září dobrovolnické centrum, zájemci se již mohou hlásit
Město Jihlava spouští od úterý 29. září provoz dobrovolnického centra. Kdo má čas a chuť pomoci, může se opět přihlásit na telefonu 565 591 847 nebo napsat na email: nabidky.pomoci@jihla…
"Kvůli GDPR už nesmíme pracovat s kontakty dobrovolníků z jarních měsíců, a tak vyzýváme k účasti všechny případné zájemce – nové i původní", uvedl mluvčí jihlavského magistrátu Radovan Daněk.

Dobrovolnické činnosti budou, stejně jako na jaře, koordinovat pracovnice Turistického informačního centra na Masarykově náměstí 2. Pracovnice budou registrovat zájemce - dobrovolníky a uzavírat s nimi smlouvy a zároveň budou také sbírat požadavky na využití pomoci dobrovolníků.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež elektrokol; hledaná žena putovala do vězení; opilá řidička otočila auto na střechu
Neznámý zloděj ukradl v době od odpoledních hodin soboty 19. září do osmé hodiny ráno následujícího dne z garáže u rodinného domu ve Vojtěchově na Žďársku pánské elektrokolo Lectron Voyager RX 2019 černé barvy se zeleným potiskem a dámské elektrokolo Lectron Altezza barvy bílé se zeleným potiskem, včetně nabíječek a také ještě stavební elektrické bourací kladivo Asist. Loupeží způsobil majitel škodu přes čtyřicet tisíc korun. Policisté z Bystřice nad Pernštejnem zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody. Případ nadále prověřují. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Krádež dřeva u Vepřové na Žďársku, škoda je přes čtyři tisíce korun
Neznámý pachatel od neděle 20. září do středy 23. září ze skládky dřeva u příjezdové cesty u obce Vepřová na Žďársku ukradl téměř čtyři kubíky borovicového dřeva, čímž majiteli způsobil škodu přes čtyři tisíce korun. "Policisté případ prošetřují jako přestupek proti majetku a po pachateli pátrají", informovala S. Rázlová.

Neznámý zloděj si z chalupy u Zbinoh odnesl alkohol, potraviny i nádoby
Policisté pátrají po pachateli, který se u obce Zbinohy na Jihlavsku vloupal do rekreační chalupy v době od nedělního večera 20. září do středečního dopoledne. "Pachatel vnikl na uzavřený dvůr objektu a vloupal se do chalupy, kterou prohledal. Odcizil alkoholické nápoje, nádoby a potraviny. Způsobil škodu za více než šest tisíc korun", uvedla mluvčí Jana Kroutilová s tím, že případ policisté prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody, po pachateli pátrají.

Policisté vypátrali hledanou ženu, putovala do vězení
Policisté vypátrali a následně zadrželi ve středu 23. září po šesté hodině ráno v obci na Moravskobudějovicku na Třebíčsku jednapadesátiletou ženu, po které bylo vyhlášeno celostátní pátrání. "Na ženu byl na začátku září vydán soudem příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Celostátně hledanou ženu policisté odvezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů a následně byla eskortována do brněnské věznice", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Podnapilý řidič v Jihlavě havaroval
Ve středu 23. září jel po osmé hodině ráno řidič vozidla Seat Leon ve směru od silnice první třídy číslo 38 ke křižovatce s ulicí Pávovská v Jihlavě, kde pokračoval v jízdě rovně a narazil do svodidel. Ke zranění osob při nehodě nedošlo. "Policisté provedli u šestasedmdesátiletého řidiče dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 0,58 promile alkoholu. Místo nehody policisté ohledali a zadokumentovali. Při havárii vznikla předběžně vyčíslená škoda 180 tisíc korun", uvedla mluvčí J. Kroutilová s tím, že policisté řidiči na místě zadrželi řidičský průkaz, je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy. Dopravní nehodu policisté šetří.

Jednadvacetiletý muž řídil pod vlivem alkoholu i drog
Policisté z policejní stanice v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku zastavili ve středu 23. září kolem půl desáté večer na ulici Pecháčkova osobní automobil Volkswagen. "Jednadvacetiletý řidič se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,46 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní. Další součástí kontroly byl test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami a ten byl pozitivní na amfetamin", uvedla mluvčí S. Rázlová s tím, že policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl. V další jízdě již pokračovat nesměl a policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz. Z přestupků na úseku dopravy se muž bude zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Řidička, která měla přes dvě promile alkoholu, otočila auto na střechu
Ve středu 23. září došlo v Radoticích na Třebíčsku k dopravní nehodě, u řidičky policisté při dechové zkoušce naměřili přes dvě a půl promile alkoholu. "Ve středu 23. září jela před osmou hodinou večer dvaatřicetiletá žena s vozidlem Ford ve směru na Jemnici. Po projetí zatáčky vyjela s automobilem mimo komunikaci do příkopu, kde se vozidlo převrátilo na střechu. Při nehodě došlo také k poškození dopravního značení", popsala nehodu mluvčí J. Kroutilová. Záchranáři na místě ošetřili řidičku a spolujedoucího. "Policisté provedli u ženy dechovou zkoušku a naměřili jí hodnotu 2,71 promile alkoholu. Opakovaná zkouška u ní ukázala obdobnou hodnotu. Policisté řidičce zadrželi řidičský průkaz", doplnila informace mluvčí s tím, že žena je podezřelá ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují. Při nehodě vznikla předběžně vyčíslená škoda přes dvacet tisíc korun.Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Pod třebíčským náměstím archeologové našli například středověký poutní odznak, hrací kostku či minci krále Václava II.
Už v červnu letošního roku, když započaly přípravné práce před revitalizací Karlova náměstí v Třebíči, začali jihlavští archeologové se svým průzkumem v Jejkovské bráně a v ulici Přerovského. Odhalili pozůstatek původní gotické brány, příkop, mostek a z menších nálezů například gotický komorový kachel, renesanční sponu k dámskému opasku, barokní dýmky a části keramických pohárů.
Nyní započala další etapa archeologického průzkumu v ploše vlastního náměstí. „Zjistili jsme první zásadní informace o tomhle prostoru. Pod kamennou dlažbou jsou středověké povrchy, jejichž vrstvy sahají rámcově do poloviny třináctého století. Tvoří je například i hnůj či sláma a obsahují množství keramického materiálu, kovových a dřevěných artefaktů nebo součásti oděvů,“ popsal pokračování prací hlavní archeolog Mgr. Aleš Hoch, Ph.D. z Archeologického oddělení Muzea Vysočiny Jihlava.

Přibyly také menší, vzácnější nálezy, které jsou téměř unikátní. „Například poutní odznak svatého Jiljí z 12. – 14. století, kování opasku z 12. – 14. století, mince krále Václava II. z počátku 14. století nebo hrací kostka z 13. – 14. století,“ přiblížil další nálezy starosta Třebíče Pavel Pacal.

Z nemovitých památek objevili archeologové například kamenný kanálek pro odvedení odpadní vody či vrstvu kamenného štětu, což je podkladní vrstva lomového kamene. Touto metodou se zpevňovaly staré silnice i říční koryta.

Foto: poutní odznak 12. - 14. století
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Vyrážíte na houby? Nepřeceňujte své síly, radí záchranáři
Houbaření bohužel není jen o plných košíkách pravých hřibů a vynikající smaženici k večeři, ale také o nešťastných událostech, které čas od času končí výjezdem záchranky. Nejčastěji se jedná o úrazy, alergické reakce po štípnutí hmyzem nebo oběhové obtíže, například když houbař přecení své síly. Jen ve středu 23. září vzlétl vrtulník Kryštof 12 zdravotnické záchranné služby na Vysočině ke dvěma takovým případům. Uvedl to mluvčí krajských záchranářů Petr Janáček
"Podobný scénář měl i nedávný zásah posádky z Velké Bíteše v lese u Zbraslavi, kde bylo nutné zraněného pacienta z těžko přístupného terénu, transportovat do sanitky ve spolupráci s hasičskou záchrannou službou. Technická pomoc hasičů je v takovém případě nepostradatelná", informoval P. Janáček.

"Jak se tedy v lese chovat a na co si dát pozor? V první řadě nepřeceňujte své síly, myslete na svůj aktuální zdravotní stav a sbírejte pouze ty houby, které dobře znáte. Doporučujeme si vzít na sebe snadno viditelné oblečení, vhodnou - pevnou - obuv a v neposlední řadě mobilní telefon, kterým si můžete v případě potřeby přivolat pomoc", poskytl základní rady mluvčí.

A nezapomeňte na Aplikace Záchranka, díky které může operátor na lince 155 určit přesné GPS souřadnice a snadněji tak lokalizovat místo události.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Kuchařka Z receptáře našich předků nabízí staré recepty z Vysočiny, jihu Čech a Moravy a Dolního Rakouska
Dvojjazyčná publikace Z receptáře našich předků / Aus den Rezeptbüchern unserer Vorfahren je jedním z výstupů dvouleté spolupráce etnografů čtyř regionů – Jižních Čech, Vysočiny, Jižní Moravy a Dolního Rakouska. Jejím cílem je přiblížit stravování našich předků nejen obvyklou výkladovou formou, ale především za pomoci konkrétních receptur a návodů. Čerpá z výsledků terénních výzkumů, ze vzpomínek pamětníků a zachycuje prostou lidovou stravu obyvatel venkova a menších měst na přelomu devatenáctého a první poloviny dvacátého století.
Kniha v praktické kroužkové vazbě je rozdělena do šesti tematických oddílů, které odpovídají nejčastěji podávaným pokrmům a užívaným surovinám – polévky a zavářky, recepty ze zeleniny, luštěnin, obilí a hub, bramborové pokrmy, moučné pokrmy, masité pokrmy a omáčky, publikaci pak uzavírá poslední kapitola se svátečními pokrmy, pečivem a nápoji. Tato nově vydaná publikace zahrnuje celkem stovku receptů ze všech koutů česko-moravsko-rakouského příhraničí, které jsou kromě úvodního výkladového textu představeny a doplněny i obrázky zachycujícími některé popisované pokrmy či dobové vybavení kuchyní.

Svým čtenářům tento receptář přináší nejen čistě teoretické poučení, ale rovněž praktický návod, jak nahlédnout do každodenního života našich pradědečků a prababiček prostřednictvím přirozeného, zdravého a hospodárného stravování.

Publikace Z receptáře našich předků / Aus den Rezeptbüchern unserer Vorfahren bude k zakoupení ve vybraných muzeích, galeriích a informačních centrech regionu Vysočina. Knihu je možné také objednat na adrese Muzeum Vysočiny Třebíč. Kontaktní osoba: Zdeňka Mrňová, e-mail: z.mrnova@muzeumtr.cz. Cena publikace je 80 korun.
Eva NOVOTNÁZpět nahoru na obsah...

V Pelhřimově byla vystavena největší skleněná plastika na světě
Největší skleněná celoleštěná plastika na světě z dílny proslulého umělce Vlastimila Beránka nazvaná Venuše byla odhalena v Kapli sv. Kříže v Pelhřimově. Uvedl to prezident pelhřimovské agentury Dobrý den Miroslav Marek.
"Plastika světle modré barvy o průměru 88 cm a hmotnosti téměř čtvrt tuny, 243 kg, vznikala osmnáct měsíců. O náročnosti vzniku díla svědčí i skutečnost, že sklo chladlo déle než 60 dnů", informoval M. Marek s tím, že autor Vlastimil Beránek, rodák z Nového Města na Moravě, byl zařazen mezi sto nejvýznamnějších žijících umělců Evropy napříč uměleckými obory.

I proto vzbudila akce, kterou Muzeum rekordů a kuriozit uspořádalo ve spolupráci s panem Markem Landou, majitelem sklárny Crystal Caviar ve Šluknově, takovou pozornost! Dílo bude moci veřejnost vidět zase až v říjnu 2021 v Dubaji, avšak o něco menší (identickou) plastiku Venuše z čirého skla, která byla prvotním modelem, podle něhož se světový unikát vytvářel, je již nyní součástí expozice Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově, kde ho návštěvníci současně s krátkým filmem o vzniku Venuše, budou moci obdivovat po dobu celého jednoho roku.

Umělecké dílo bylo v Pelhřimově odhaleno za přítomnosti generálního manažera české účasti na světové výstavě EXPO v Dubaji 2021 Jiřího Potužníka a komisařů z Agentury Dobrý den.

Foto: Marek Landa-sklárny Šluknov; Luboš Rafaj, agentura Dobrý den Pelhřimov; Jiří F. Potužník - EXPO 2021
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Jak vybrat elektrokolo a jak zvládnout jízdu bez úrazu?
Elektrokola si často pořizují senioři, aby dojeli do nejbližšího okolí nebo na nákup, ale i k udržení dobré kondice. Ženy pak třeba na cestu do práce, ale také manažeři, kteří nemají natrénováno a na kole by se trápili. Velkou skupinu tvoří i manželské páry: buď si e-kola pořídí oba, anebo ho manžel koupí ženě, aby mohli jezdit spolu. Na co si dát pozor při výběru elektrokola a jak s jízdou začít tak, abychom už během první jízdy nepotřebovali lékárničku?
„Elektrokola si sice pořizují především aktivní senioři, ale pravdou je, že máme i zákazníky kolem čtyřicítky a někteří dokonce kupují elektrokola dětem,“ potvrzuje trend v oblasti cykloturistiky David Adam ze společnosti Cyklo Adam. „Spousta lidí si myslí, že elektrokola jsou vlastně takovou malou motorkou. Není to pravda. Elektrokolo sice jízdu usnadní, ale i tak je třeba zapojit svaly a dá se u toho snadno propotit triko,“ dodává.

Pozor na kapacitu baterie

Elektrokolo nabízí několik modů. Podle toho, který z nich zvolíte, určuje, jak moc Vám bude energie pomáhat. Čím víc energie ovšem využijete, tím rychleji se baterka elektrokola vybije. Na jedno nabití se dá ujet padesát, ale i sto kilometrů. Záleží na zvoleném módu, váze cyklisty, povětrnostních podmínkách, rychlosti jízdy a v jakém terénu se pohybuje. Méně z baterky ubývá na údolní cyklostezce, více jí dá zabrat těžký terén a stoupání do prudkých kopců. Abyste pak elektrokolo nemuseli tlačit, což bývá k jeho vyšší váze docela náročné, je dobré vozit si s sebou nabíječku. V Česku i v zahraničí ovšem přibývá míst, kde se kola dají během pauzy na oběd nebo na kávu dobíjet.

Nepřeceňujte své schopnosti

Jestliže jste si pořídili elektrokolo a jste spíše sváteční cyklisté, smiřte se s tím, že se v podstatě bude znovu učit jezdit. Nejde o udržení rovnováhy, ale je třeba zvládnout jeho ovládání i jeho technické vybavení.

„Pokud si na elektrokolo sedají lidé s malými zkušenostmi s jízdou v terénu, mohou vzniknout velmi vážné situace, které ohrožují nejen cyklistu, ale i turisty na procházkách,“ upozorňuje David Adam. Podle něho je lepší začít s jízdou na rovných cyklostezkách, které jsou tomu uzpůsobené.

Nebezpečí ale hrozí i na rovné cyklostezce, kde kolo snadno jede maximální rychlostí 25 kilometrů za hodinu a kde se mnohdy pohybují i lidé na vycházce se psy. Mnohé dokáže znejistit i popojíždění ve velkém provozu, například ve velkých městech. Zranění na kole bývají častá a mnohdy i vážná. Proto nikdy nesedejte na elektrokolo bez cyklistické helmy. Ale doporučují se i rukavice, které zabrání krvácejícím odřeninám. Když už k nějakému pádu dojde, je vždy dobré vozit s sebou – kromě základního cyklovybavení – také alespoň základně vybavenou lékárničku náplastmi, obvazem a samozřejmě lahvičkou s dezinfekcí, ideálně na bázi jodu. Budete tak mít jistotu, že se do čerstvého zranění nedostane infekce.
Jaroslav BARTOŠZpět nahoru na obsah...

Okříšky zakoupily nové vratné kelímky na nápoje s kresbou Štěpána Mareše
Heslo Okříšky, městys, kde to žije! s kresbou od výtvarníka a okříšského rodáka Štěpána Mareše zdobí 300 kelímků o objemu 0,2 l na horké nápoje s víčkem a 500 kelímků s klipem o objemu 0,5 l na pivo a limonády.
Množství odpadu po skončení kulturních a společenských akcí je jedním z velkých problémů, jelikož velkou část tvoří jednorázové plastové kelímky na pivo, limonádu či horké nápoje. Proto se v poslední době především na velkých akcích používají speciální vratné kelímky s klipem od českého výrobce NICKNACK s.r.o. Brno. Jejich výhoda je, kromě opakovaného použití a tím šetrnosti k životnímu prostředí, také možnost potisku s propagací akce nebo pořadatele.

Protože i v Okříškách se snaží chovat ekologicky, rozhodla rada městyse o nákupu těchto kelímků v rámci projektu do grantového programu Fondu Vysočiny Odpady 2020. Ten se zaměřil na několik oblastí – modernizaci sběrných míst, pořízení laviček z recyklovaných plastů, doplnění sad tašek na tříděný odpad pro domácnosti a právě vratné kelímky. K nim byla zakoupena ještě myčka na jejich vymývání, tu jsme instalovali do kulturního domu.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   22. 10. 2020

• V trolejbusech a autobusech městské dopravy v Jihlavě začnou od pátku platit nová opatření
• Do židovské čtvrti v Třebíči budou moci vjet pouze její obyvatelé a podnikatelé
• V Dukovanech provádí mimořádnou údržbu hlavních cirkulačních čerpadel
• Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě v pátek končí
• Víte, že když jde o život přeparkovat nestihnete?
• Z policejního deníku: muž v Telči okradl svého známého či muž, který fyzicky napadl ženu
• Medvědi v táborské zoo marně vyhlíží návštěvníky
• Výzva praktických lékařů z Vysočiny: nepodceňujte náhlé změny svého zdraví
• Propadlé řidičské průkazy už ministerstva částečně tolerují; nejen jihlavskému odboru dopravy se tak ulevilo; v Jihlavě ve středu dokonce obsloužili všechny klienty
• V oblasti zabezpečení chat a chalup je stále co zlepšovat; letos policisté na Vysočině řešili 33 případů vloupání
• Na Staroměstském náměstí probíhal hlavně občanský protest proti vládě

Středa   21. 10. 2020

• Dětská hřiště a sportoviště nechá město Jihlava od čtvrtka 22. října otevřené
• Nevstupujte do nemocnice, pokud nemusíte
• Z policejního deníku: rvačka v Jihlavě; krádež čerpadla či hledaný muž skončil ve vězení
• V Prostředkovicích na silnici I/38 silničáři potrvá do pátku reklamační oprava, dopravu řídí semafory
• V Urbanově bouraly dva traktory, jeden řidič byl opilý
• Silnice I/38 mezi lokalitou u Vránů a křižovatkou Svatý Kříž na Havlíčkobrodsku se opravuje, provoz řídí semafory

Úterý   20. 10. 2020

• Krajské ustavující zastupitelstvo na Vysočině se posouvá, důvodem je přezkum voleb, který podala strana Pro TOP Vysočinu
• Policisté dopadli distributora pervitinu ze Žďárska
• Jihlavský magistrát zatím i přes vysokou nemocnost stíhá zajišťovat většinu agend, platit za komunální odpad zatím nelze
• Věž chrámu svatého Václava v Novém Veselí má dva nové zvony
• Z policejního deníku: nález munice na Žďársku; krádež stavebního materiálu, vloupání do kůlny či opilci na ulici
• Omezení MHD v Jihlavě už od středy 21. října
• Vyvěsme vlajky! aneb Český den s českými vlajkami NADĚJE
• Soud uložil přísný trest a opilého řidiče kamionu na pět ket vyhostil z České republiky

Pondělí   19. 10. 2020

• Jihlavská nemocnice omezuje ambulantní péči
• Silnice I/19 u obce Simtany na Havlíčkobrodsku by měla od počátku listopadu sloužit řidičům
• Opilá řidička se při nehodě s autem několikrát přetočila přes střechu
• Z policejního deníku: pokus o vloupání do garáže, poškození auta či agresivní opilec

Neděle   18. 10. 2020

• Požár Okříšek v roce 1903 a sbírka na pomoc postiženým
• Na zachraňování ježků je stále ještě čas, pomůžete úkrytem i přikrmováním
• Z policejního deníku: krádež peněženky s více jak 50 tisíci korunami; vloupání do kůlny; drogy a alkohol za volantem
• Zemřel bývalý starosta Pelhřimova František Kučera
• Židovský dům v Třebíči byl prohlášen za kulturní památku
• Ministerstvo zdravotnictví vydalo grafickou tabulku, která napoví rozdíl mezi covidem a chřipkou

Sobota   17. 10. 2020

• Nezahrávejme si s výrazem „osobní lockdown“
• Dukovany v rámci odstávky kontrolují i významné bezpečnostní systémy
• Z náměstí v Přibyslavi zmizel vrak auta
• Škola měšť., ochranná hráz proti germanisaci Okříšek
• Na Havlíčkobrodsku zemřela při požáru chalupy žena

Pátek   16. 10. 2020

• Starosta Velkého Meziříčí Alex Kaminaras má covid, zatím je bez příznaků
• Řidič s kamionem vjel v Okříškách na červenou na přejezd, policisté jej vypátrali
• Koalice Pro TOP Vysočinu podala návrh na neplatnost volby do krajského zastupitelstva
• Trojice křížů v Hrotovicích byla prohlášena za kulturní památku
• Pět řidičů se dřevem odmítlo najet na kontrolní váhy – dostali pokutu 30 tisíc korun
• Z policejního deníku: muž se chtěl vloupat do domu; poškození auta či opilci na ulici
• V Popicích u Jihlavy způsobil požár víceúčelového objektu předběžnou škodu 1,5 milionu korun
• Policisté zachránili muže, který chtěl skočit z dálničního mostu
• Dálnice D1 mezi exity 112 Jihlava a 119 Velký Beranov bude o víkendu zdarma, povede tudy objížďka

Čtvrtek   15. 10. 2020

• Na Karlově náměstí v Třebíči pokračuje archeologický průzkum
• Devět tisíc pět set čtyřicet čtyři
• Na silnici I/19 na Žďársku řídí kvůli opravám vozovky dopravu semafory
• Hřbitov na Karlově ve Velkém Meziříčí bude rozšířen, hospodářskou budovu čeká oprava
• Kolem Orlíku u Humpolce je nová turistická trasa pro vozíčkáře
• Muže, kteří se pokusili vloupat do prodejny, policisté dopadli
• Z policejního deníku: hledaný muž skončil v cele; krádež peněženky; poškození aut
• V Pelhřimově si z nově vysazených stromků lidé sundají červené mašličky, připnou jméno dítěte a stromek bude jejich
• Policisté na Vysočině provedli ve středu 777 kontrol, zjistili 80 porušení mimořádných nebo krizových opatření
• Je tam práce jako na kostele...

Středa   14. 10. 2020

• Dopravnímu podniku v Jihlavě v nouzovém stavu výrazně klesají tržby, je nucen redukovat spoje
• Školní jídelny v Jihlavě vaří, výdejní doba jídelen je omezená
• Podpořte zvířata v táborské zoo, doneste jim kaštany a žaludy; děti i nadále za jejich tašku získají volnou vstupenku
• Z policejního deníku: rvačka dvou recidivistů v Jihlavě; žena neposlala zaplacené zboží; hledaný muž putoval do vězení
• V Herálci na Žďársku hrozí povodeň, Svratka se blíží ke třetímu stupni povodňové aktivity
• Nejsme ve válce, nepotřebujeme drakonická opatření
• Havlíčkobrodská nemocnice od pátku pozastavuje specializované ambulance, od pondělí pak plánované operace
• MHD v Havlíčkově Brodě jezdí jako o prázdninách
• Určené školy vykonávající péči o děti v době nouzového stavu

Úterý   13. 10. 2020

• Na Vysočině se nakazilo covidem 350 lidí, devět zemřelo
• Jihlava spouští mapu nouzového stavu, dobrovolnické centrum i péči o děti třeba zdravotních sestřiček
• Galerie, muzea, hrady Roštejn a Kámen a také Horácké divadlo jsou pro veřejnost zavřené
• Horní část parkovacího domu v Žižkově ulici v Havlíčkově Brodě slouží řidičům, směrem k Sázavě roste další parkoviště
• V jihlavské zoologické zahradě se narodilo osm hroznýšů madagaskarských
• Z policejního deníku: řidič v Telči se dopustil trestného činu i přestupků; vloupání do domu či neplatiči alimentů
• Kamion vjel v Okříškách na přejezd v době, kdy se začaly spouštět závory, policie hledá svědky této události
• Muž našel v lese u Jam dělostřelecké granáty
• Lidé v Přibyslavi o víkendu krouhali a šlapali zelí, zdravou přílohu na zimu

Pondělí   12. 10. 2020

• Samolepky na zastávkách v Náměšti nad Oslavou ochrání ptáky proti nárazům do skel
• Kvůli výskytu onemocnění COVID-19 jsou v Jihlavě omezeny sociální sužby
• Policisté hledají ženu z Jihlavska, soud na ni vydal příkaz k výkonu trestu
• Pokračuje velmi důsledná dezinfekce vozů MHD Jihlava; dopravní podnik se potýká s úbytkem cestujících
• Sbírka Koláč pro hospic úspěšně vzdorovala koronaviru; vybralo se přes osmdesát tisíc korun
• Z policejního deníku: recidivista ukradl čokolády; opilec mlátil ženu či opilí řidiči

Neděle   11. 10. 2020

• Z policejního deníku: žena na elektrokoloběžce skončila v nemocnici; vloupání do prodejny; muž neplatící alimenty
• Žehnání opravených Božích muk v Jihlavě se posouvá na dobu, kdy opadne pandemie koronaviru

Sobota   10. 10. 2020

• Dálnice D1 bude na 83,2 kilometru v noci částečně uzavřená kvůli stavebním pracím
• Park v okolí Žižkovy mohyly u Žižkova pole bude omlazen
• Ve vysočinských řekách stále ještě žijí vzácní měkkýši

Pátek   9. 10. 2020

• Na Vysočině se nakazilo 269 lidí, tři lidé zemřeli
• O víkendu ještě výstava Majklova autíčka, od pondělí v muzeu v Třebíči zavřeno
• Prohlášení Institutu Václava Klause k výhružkám a strašení pánů Babiše a Prymuly
• Policie pátrá po šestnáctileté dívce a její několikadenní dceři
• Do zvláštní volební schránky odvolilo na Vysočině 12 osob
• Z policejního deníku: vloupačky na Havlíčkobrodsku; opilci skončili na záchytce či alkohol za volantem
• Silnice I/23 u obce Štěměchy na Třebíčsku bude od neděle plně průjezdná, opravy zde končí
• Energetici vykoupili přivezené koláče; podpořili tím hospic svaté Zdislavy v Třebíči
• Úřední hodiny služby pro zbraně a bezpečnostní materiál a odboru cizinecké policie na Vysočině pouze v pondělí a ve středu od 11 do 16 hodin
• Co dělat, když na sporáku dojde k samovznícení rozpáleného oleje na pánvi
• Dvacáté výročí tragického zřícení dvou letounů čáslavského letectva v Chotěboři - Bílku
• Osoby se sníženou schopností pohybu do nových trolejbusů nejpohodlněji nastoupí prostředními dveřmi
• Magické datum přilákalo do Jihlavy sedm svatebních párů, dva z nich svatbu zrušily kvůli koronaviru

Čtvrtek   8. 10. 2020

• Na Vysočině se nakazilo 318 lidí, v krajských nemocnicích je hospitalizováno s covidem 156 osob
• Z policejního deníku: řidička nadýchala přes dvě promile, zdrogovaný řidič či šofér bez řidičáku
• Další smrt pod trolejí na železnici, tentokrát v Přibyslavi
• Muži kradli o volbách v Jihlavě ve škole, policisté je chytili, zlodějům nepomohly ani roušky
• Záchranáři na Vysočině dostali speciální sanitku pro nadměrně obézní pacienty
• Senátoři mají v rukou osud zvířat týraných v cirkusech
• Mezi Oslavicí a Oslavičkou srazil vlak člověka, ten zraněním podlehl na místě
• Památný den sokolstva oslaví i v Jihlavě, v 17 hodin v divadle DIOD

Středa   7. 10. 2020

• Na Vysočině se nakazilo dalších 252 lidí covidem, tři zemřeli
• V druhém kole senátních voleb volilo na parkovištích 50 lidí, volby budou v pátek a v sobotu
• Z policejního deníku: mladistvá dívka se opila; opilci skončili na záchytce, opilí a zdrogovaní řidiči
• Jan Prchal z Polné: Jsem spisovatel dlouhých vět, jehož hudební kariéru odstartovali Beatles
• Výstava originálních obrazů Petra Vlacha v jihlavském muzeu
• I na železničním přejezdu platí určitá pravidla, která řidiči musí dodržovat
• Hejtmanem Vysočiny bude Vítězslav Schrek z ODS
• Na Vysočině se nakazilo koronavirem dalších 118 lidí, zemřel muž z Třebíčska

Úterý   6. 10. 2020
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz