Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

neděle Zpět na hlavní stránku... 4.10 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...




Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...



Reklama v Regionalistu...




Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...






Zpět nahoru na obsah...

Počet dopravních nehod od začátku roku na Vysočině mírně poklesl; zvýšil se však počet nehod podnapilých řidičů
Od začátku letošního roku do konce září policisté na Vysočině vyšetřovali 3 418 dopravních nehod, což je o 121 nehod méně než za stejné období v loni a tento počet představuje mírný pokles ve výši tří procent. Velice závažné jsou ale následky letošních dopravních nehod, kdy zemřelo 33 osob bezprostředně při dopravní nehodě, což je o tři osoby méně než za devět měsíců roku 2019. Další tři osoby zemřely na následky nehody později v nemocnici. Dále se letos při nehodách 84 osob těžce zranilo, což představuje nárůst o 15 těžce zraněných osob (nárůst o 22 procent) oproti počtu těžce zraněných v roce předchozím. Dalších 884 osob se zranilo lehce, což představuje pokles o 85 lehce zraněných osob – vyjádřeno procenty jde o pokles o devět procent ve srovnání se stejným obdobím roku 2019.
Při letošních nehodách vznikla hmotná škoda na havarovaných vozidlech a ostatním majetku v celkové výši 226 021 000 korun – tato částka představuje velmi mírný pokles výše škody - o tři procenta – ve srovnání se stejným obdobím roku 2019. Při vyšetřování letošních dopravních nehod policisté zjistili, že 143 řidičů usedlo za volant pod vlivem alkoholu a další tři byli pod vlivem jiných omamných a psychotropních látek. Počet podnapilých řidičů, kteří letos havarovali, se v porovnání s rokem předchozím zvýšil o 14 procent, což je velmi alarmující. Policisté v letošním roce dokumentují také několik dopravních nehod, kdy řidiči, kteří s vozidlem havarovali, usedli za volant v silně podnapilém stavu, kdy výjimkou nebyly ani hodnoty přesahující tři promile.

Proto policisté Krajského ředitelství policie kraje věnují a v dalším období budou věnovat zvýšenou pozornost v rámci běžného výkonu služby i v rámci vyhlašovaných dopravně bezpečnostních akcích kontrolám řidičů, zda nejsou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Rozsáhlé dopravně bezpečnostní akce zaměřené na všechny účastníky silničního provozu budou probíhat po celý zbytek letošního roku.

Mezi nejčastější příčiny letošních dopravních nehod řadíme v našem kraji nesprávný způsob jízdy (1 337 nehod), nepřiměřená rychlost (462 dopravních nehod) a nedání přednosti v jízdě (244 nehod) a nesprávné předjíždění (48 dopravních nehod). Celkem 1 399 dopravních nehod byly nehody nezaviněné řidičem, když se ve většině případů (1 273 nehod) jednalo o střety vozidel s lesní zvěří, kdy právě střety s lesní zvěří tvoří v letošním roce více než 37 procent z celkového počtu dopravních nehod.

Za první pololetí letošního roku jsme v našem kraji vyšetřovali dopravní nehody, při kterých mělo účast 62 chodců, kdy ve 13 případech jsou chodci viníkem nehody. Pět chodců při nehodě zemřelo, osm dalších se těžce zranilo a 46 jich bylo zraněno lehce. Pouze tři chodci vyvázli z dopravní nehody bez zranění.

Od začátku letošního roku do konce září letošního roku jsme v Kraji Vysočina šetřili příčiny dopravních nehod, na kterých mělo účast 116 cyklistů. Čtyři cyklisté při nehodě zemřeli, šestnáct se jich těžce zranilo a 90 dalších utrpělo lehké zranění. Pouze šest cyklistů vyvázlo z dopravní nehody bez zranění. Ve 23 případech policisté u cyklistů, kteří byli účastníkem dopravní nehody, zjistili požití alkoholu.

V této souvislosti je zapotřebí připomenout, že cyklista je účastník silničního provozu, pro kterého platí stejná pravidla silničního zákona o provozu na pozemních komunikacích jako pro řidiče. Řidič – tedy i cyklista - nesmí požít alkoholický nápoj nebo užít návykovou látku během jízdy. Požitím alkoholu a omamné látky ohrožuje sebe i ostatní a vystavuje se právnímu postihu. V případě zjištění požití alkoholu do jednoho promile mu hrozí pokuta ve správním řízení od 2 000 do 20 000 korun, nad jedno promile v částce 2 000 až 50 000 korun. Odmítne-li dechovou zkoušku, může mu být ve správním řízení uložena pokuta od 25 do 50 tisíc korun. Jediný rozdíl od postihu hrozícímu řidičům je ten, že cyklista nepřichází o svá řidičská oprávnění.

Cyklisté jsou jednou z nejohroženějších skupin účastníků silničního provozu. V případě dopravní nehody dochází v naprosté většině případů ke zranění cyklisty. Ten totiž, na rozdíl od řidiče osobního nebo nákladního vozidla, není chráněn karoserií vozidla ani žádným jiným bezpečnostním prvkem. Jediné, čím cyklista může přispět ke své bezpečnosti, je jeho opatrnost, důsledné dodržování pravidel silničního provozu a vhodné oblečení. V současné době se začíná výrazně zkracovat denní doba, později svítá a dříve se začíná stmívat. Navíc se začínají objevovat ranní mlhy a způsobují zhoršenou viditelnost. Cyklisté si musí uvědomit, že je musí být v silničním provozu dobře vidět. Na to by měli cyklisté myslet zejména při současném podzimním počasí. Je opravdu zapotřebí počítat častějšími mlhami, při kterých je dobrá viditelnost všech účastníků silničního provozu na prvním místě.

Podle zákona je cyklista, který je mladší osmnácti let, povinen použít za jízdy ochrannou přilbu. Přilba je to jediné, co v případě pádu na komunikaci nebo při střetu s jiným vozidlem, chrání cyklistovu hlavu a v mnoha případech již přilba zachránila jejímu uživateli život. Je vhodné používat přilbu i tehdy, pokud je cyklistovi více jak osmnáct let. Riziko dopravní nehody lze také snížit správným vybavením a dobrým technickým stavem jízdního kola. Policisté proto v rámci výkonu služby kontrolují povinnou výbavu jízdních kol. Funkční brzdy na jízdním kole musí být samozřejmostí. Policisté se často setkávají s jízdními koly, která nejsou vybavena odrazkami a v případě snížené viditelnosti ani předepsaným osvětlením. Tito cyklisté zbytečně hazardují se svým zdravím.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Týden skleněného zabijáka začíná v pondělí 5. října; potrvá do neděle 11. října
Milion ptáků ročně přijde v Česku o život poté, co narazí do prosklené překážky, odhadují ornitologové. Aby zmapovali nebezpečná místa, organizují druhý říjnový týden akci Týden skleněné zabijáka, ve které budou odborníci i veřejnost pátrat po místech, kde se o skla zabíjejí ptáci. Nejčastěji jde o zrcadlící pláště obchodních center či moderních výškových domů, průhledné spojovací krčky budov, ale i prosklené stěny zastávek. Údaje získané při hromadném mapování ptáků zabitých o sklo poskytnou České společnosti ornitologické přesnější čísla a jasné argumenty pro jednání s majiteli nebezpečných objektů.
Problém, o kterém se nemluví
Jde o jednu z nejčastějších příčin úmrtí ptáků, přesto se o ní příliš nemluví. „Náraz do prosklené plochy patří vedle sražení autem a úhynu na drátech a sloupech vysokého napětí k nejčastějším důvodům, proč u nás divoce žijící ptáci hynou. Problém ale není tolik viditelný. Zatímco mrtvé ptáky na silnicích nebo pod vysokým napětím vidíme často, opeřence, kteří zahynou po nárazu do skleněné plochy, úklidové čety velmi rychle odstraní. Jde o neviditelný, ale velký problém,“ zdůrazňuje Lukáš Viktora, který se v České společnosti ornitologické zabývá ochranou ptáků ve městech.

Podle Viktory jsou pro ptáky nejnebezpečnější skleněné plochy, které jsou buď průhledné nebo zrcadlící. „Průhledné sklo, jako je například plášť autobusové zastávky anebo protihluková stěna u dálnice, nedokáže pták zaznamenat jako překážku a v plné rychlosti do ní narazí. U zrcadlících plášťů budov, které často vidíme například na obchodních centrech nebo výškových budovách, je problematické, že zrcadlí buď oblohu anebo okolní zeleň. Stávají se tak pro ptáky neviditelnými a poskytují fikci možného průletu,“ vysvětluje Viktora.

Do mapování se může zapojit každý
Po nebezpečných místech, kde se ptáci zabíjejí a zraňují o skla, budou od 5. do 11. října pátrat lidé po celém světě. Akci Global Bird Rescue organizuje FLAP Canada a v Česku se koná pod záštitou České společnosti ornitologické. „Mapovat ptáky zabité o skla může opravdu každý. Stačí obejít skleněné plochy v okolí. Když pak lidé najdou zabitého nebo zraněného ptáka, je důležité zadat informace o nálezu – datum, čas, místo a fotodokumentaci – do databáze birds.cz,“ vysvětluje Gabriela Dobruská, která se v České společnosti ornitologické věnuje osvětě a koordinuje Týden skleněného zabijáka.
Díky údajům z mapování získají ornitologové přesnější čísla a jasné argumenty pro jednání s majiteli nebezpečných objektů. „Z dosavadních zkušeností při jednání s majiteli a provozovateli nebezpečných skleněných ploch víme, jak je důležité mít data, o která se můžeme opřít,“ říká Viktora.

Jedna nálepka siluety dravce nestačí
Skleněné plochy lze zabezpečit tak, že je lidé pro ptáky zviditelní. „Silueta jednoho dravce nefunguje. Ze všeho nejdůležitější je zajistit, aby ptáci měli možnost včas si prosklených ploch všimnout a bezpečně se jim vyhnout. K tomu slouží například barvy na sklo, samolepící fólie nebo samolepky s nejrůznějšími motivy. Na tvaru ani barvě nezáleží, musí být ale maximálně 10 cm od sebe a z vnější strany – jinak by v případě zrcadlení nebyly vidět,“ zdůrazňuje Viktora.
Mezi ptačí oběti skleněných ploch patří jak malí pěvci jako například červenka nebo sýkora, tak i větší draví ptáci jako je poštolka či krahujec. Odhady odborníků hovoří o milionu ptáků v Česku a jedné až dvou miliardách ptáků na celém světě, kteří každoročně zahynou po nárazu do skleněné plochy.



Informace k akci Týden skleněného zabijáka
Jak se mohu zapojit?
Vydejte se od 5. do 11. října 2020 ke skleněným plochám ve vašem okolí a pátrejte po mrtvých a zraněných ptácích v blízkosti těchto míst. Ideální je vypravit se na mapování brzy ráno, kdy ještě mrtvolky nejsou odklizené úklidovými četami.

Doporučujeme se zaměřit hlavně na prosklené budovy (obytné, kancelářské, obchodní, průmyslové). V zájmu vaší bezpečnosti naopak nedoporučujeme protihlukové stěny, kde je pro zmapování potřeba pohybovat se v místech se zvýšenou dopravou.

Uložte si do mobilu číslo na nejbližší záchrannou stanici, v případě nálezu zraněného ptáka. Kontakty na záchranné stanice najdete na stránkách zvirevnouzi.cz nebo využijte stejnojmennou mobilní aplikaci.

Prosíme, respektujte při mapování soukromý majetek a zákazy vstupu.

Co vše je dobré sledovat?
Při nálezu mrtvého nebo zraněného ptáka si zaznamenejte:

datum a čas nálezu
co nejpřesnější místo a ideálně i orientaci stěny budovy (S/J/V/Z), u které jste ptáka našli
nález vyfoťte se skleněnou plochou na pozadí, ne pouze detail uhynulého/poraněného ptáka
o jaký druh se jedná (pokud ho máte vyfocený, přesné určení zajistí ČSO)

Co s nasbíranými údaji?
Údaje z mapování vložte do ornitologické databáze Avif na adrese birds.cz.

Pokud nemůžete vložit údaje do výše uvedené databáze, můžete nám je poslat e-mailem na adresu viktora@birdlife.cz.

Jak to pomůže ptákům?
Zraněným ptákům pomůžete přímo vy předáním do péče záchranné stanice a díky nasbíraným údajům získáme dobrý argument, o který se budeme moci opřít při jednání s majiteli a provozovateli nebezpečných staveb.

Více informací na:
https://www.birdlife.cz/tyde…
Věra SYCHROVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Tradiční sbírka Koláč pro hospic v Jihlavě bude ve středu 7. října
Diecézní charita Brno pořádá ve středu 7. října tradiční sbírku a osvětovou akci Koláč pro hospic. Na webu www.kolacprohospic.cz a ve stanech po Jihomoravském kraji a v části Vysočiny Charita veřejnosti nabídne informace o domácí neboli mobilní hospicové péči. V Jihlavě se sbírková akce, která je známá i pod názvem Koláč pro Bárku, uskuteční na Masarykově náměstí od 7.30 do 16 hodin. Stánek s koláči bude připraven také v nemocnici od 7 do 15 hodin. Koláče budou k dispozici i v některých jihlavských firmách. Na všech těchto místech bude podpořen Bárka – domácí hospic, který funguje při Oblastní charitě Jihlava. Získané peníze budou využity na podporu a zkvalitňování služeb domácího hospice Bárka.
Domácí hospicová péče pomáhá nevyléčitelně nemocným strávit poslední okamžiky s blízkými lidmi a v prostředí, kde prožili celý život. Zájemci mohou podpořit rozvoj domácí hospicové péče darem (doporučená výše daru je 40 korun) do charitní kasičky, za který Charita dárce odmění lahodným koláčem. Sbírku v letošním roce mediálně podporuje i vítězka televizní soutěže Peče celá země Petra Burianová.

Podrobné informace o hospicové péči Charity i o sbírce najdete na webu www.kolacprohospic.cz. Zde je možnost podpory i online platbou. „Na webových stránkách www.kolacprohospic.cz najdou lidé informace o deseti domácích hospicích, které provozuje Charita. Mohou si také vybrat, který konkrétní hospic chtějí svým darem ve sbírce podpořit,“ vysvětlil ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman.

Zájem o domácí hospicovou péči Diecézní charity Brno, pod níž spadá Oblastní charita Jihlava, dlouhodobě roste. V roce 2015 pomáhala Charita 317 nevyléčitelně nemocným v domácím prostředí, v roce 2019 pečovala desítka charitních hospiců dokonce o 755 umírajících. Pro rozvoj domácí hospicové péče hovoří také stárnutí populace nebo náročnost provozu pobytových služeb. I počátek pandemie koronaviru ukázal, že naše společnost potřebuje nová řešení, která budou založena na flexibilitě a otevřenosti. „Právě takovým je i služba domácího hospice s podporou neformální péče. Pokud znovu zasáhne koronavirová krize, péče v domácím prostředí v době pandemie bude jednodušší a levnější než v pobytových službách,“ doplnil ředitel Haičman.

Zpracováno podle Tiskové zprávy Diecézní charity Brno, upraveno.

Radka BĚHALOVÁ



Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilý motorkář boural; dvě těžká zranění při nehodě u Krasoňova či nehoda u Třebíče
Ve Velkém Meziříčí na Žďársku boural v pátek 2. října ve 21.30 hodin opilý třicetiletý motorkář. Policistům muž nadýchal 1,90 promile, při opakované zkoušce pak 1,95 promile. Test na drogy měl negativní.
"Se strojem Ducati projížděl po silnici od ulice Zelená k ulici Zahradní, kde u domu na přímém úseku vozovky před pravotočivou zatáčkou v mírném klesání nepřizpůsobil rychlost jízdy a dostal s motorkou smyk. Přejel do levé poloviny vozovky, kde s motocyklem upadl a poté vjel vlevo na chodník a následně vlevo mimo komunikaci na travnatou mez, přičemž utrpěl lehké zranění, se kterým skončil v nemocnici v Třebíči", popsala nehodu policejní mluvčí Dana Čírtková.
Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda na motocyklu a na pozemní komunikaci v celkové výši 37 tisíc korun. "Provedenou lustrací řidiče policisté zjistili, že není držitelem řidičského oprávnění pro danou skupinu motocyklu. Dále bylo zjištěno, že na motocyklu skončila loni v květnu platnost technické prohlídky. Ve věci policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky", doplnila mluvčí.

Dvě těžká zranění u dopravní nehody u Krasoňova na Humpolecku
V pátek 2. října kolem sedmnácté hodiny se stala u Krasoňova na Humpolecku na Pelhřimovsku vážná dopravní nehoda. "Jednašedesátiletý řidič osobního auta BMW X5 projížděl po silnici II/523 ve směru od Krasoňova na Humpolec. V pravotočivé zatáčce z dosud nezjištěných příčin přejel s osobním autem do protisměru, kde se čelně střetl s protijedoucím osobním autem Trabant 601. Trabant se nárazem přetočil napříč vozovkou, kdy následně do jeho levého boku narazilo osobní auto Ford Mondeo, které jelo po silnici II/523 za Trabantem. Ford odrazil osobní automobil Trabant vpravo mimo vozovku, kde zadní částí narazil do stromu a okamžitě začal hořet. Svědci dopravní nehody vyprostili zraněného řidiče a jeho spolujezdkyni z hořícího vozidla. Při dopravní nehodě došlo k těžkým zraněním řidiče a jeho spolujezdkyně ve vozidle Trabant. Oba byli letecky transportováni do Nemocnice v Brně", popsala vážnou událost mluvčí D. Čírtková. Ke zranění jiných osob nedošlo.
Policisté provedli na místě dechové zkoušky na alkohol u řidičů vozidel. Řidič Trabantu nebyl z důvodu poranění schopen provést dechovou zkoušku na alkohol, proto byl cestou operačního střediska v nemocnici zajištěn odběr krve. Při nehodě vznikla hmotná škoda ve výši 115 tisíc korun. Další okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního šetření.

Tři zranění při dopravní nehodě u Třebíče
V pátek 2. října deset minut po osmnácté hodině se stala dopravní nehoda na Třebíčsku na silnici I/23 mezi Třebíčí a obcí Vladislav v prostoru tříramenné křižovatky se silnicí III. třídy. "Osmapadesátiletá řidička jedoucí s vozidlem Kia ve směru od Třebíče při odbočování vlevo ze silnice I/23 na silnici III. třídy nedala přednost protijedoucímu osobnímu autu Subaru, jehož řidič jel po silnici ve směru od Vladislavi na Třebíč. Došlo k čelnímu střetu vozidel, která byla po střetu odhozena mimo komunikaci do travnatého příkopu", informovala D. Čírtková s tím, že při nehodě utrpěla zranění řidička a spolujedoucí z vozidla Kia a na místě byl také ošetřen řidič z vozidla Subaru. Obě ženy převezli záchranáři do nemocnice v Třebíči. Zranění řidiče druhého vozidla si odvoz do zdravotnického zařízení nevyžádalo. Alkohol u řidičů zúčastněných vozidel vyloučily na místě dopravní nehody provedené dechové zkoušky. Při dopravní nehodě vznikla hmotná škoda na zúčastněných vozidlech v celkové výši 250 tisíc korun.

Jihlavou se v sobotu časně ráno projížděl opilý řidič BMW
Policisté z pohotovostního a eskortního oddělení Krajského ředitelství policie kraje Vysočina kontrolovali v sobotu 3. října časně ráno před půl pátou řidiče osobního vozidla značky BMW. Řidič projížděl s vozidlem centrem města Jihlavy a na ulici Palackého ho zastavili policisté k provedení silniční kontroly. Policisté při kontrole měli podezření, že řidič je pod vlivem alkoholu, proto ho vyzvali k provedení dechové zkoušky. Její výsledek byl pozitivní - naměřená hodnota dosáhla hodnoty 1,60 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měla také opakovaná dechová zkouška - 1,43 promile alkoholu v dechu. "Čtyřicetiletý řidič se následně podrobil lékařskému vyšetření, které bylo spojené s odběrem krve. Policisté řidiči zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu. Ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky", uvedla mluvčí.

Muž v Havlíčkově Brodě usedl za volant pod vlivem alkoholu
Policisté z obvodního oddělení Havlíčkův Brod v rámci běžného výkonu služby dohlíželi 1. října na bezpečnost a plynulost silničního provozu. Krátce před dvaadvacátou hodinou kontrolovali řidiče osobního tovární značky Škoda Octavia, který s vozidlem projížděl po silnici II/350 a mířil na parkoviště za železničním přejezdem v Havlíčkově Brodě. Zde vozidlo zastavila policejní hlídka za účelem provedení silniční kontroly. Policisté vyzvali řidiče k předložení dokladů potřebných pro provoz a řízení vozidla. "Poté policisté muže vyzvali k provedení dechové zkoušky, jejíž výsledek byl pozitivní - 1,91 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledek měly také opakované dechové zkoušky - 1,47 promile alkoholu v dechu a 1,94 promile alkoholu v dechu. Policisté čtyřiačtyřicetiletého řidiče následně vyzvali k provedení lékařského vyšetření spojeného s odběrem krve, kterému se podrobil v nemocnici v Havlíčkově Brodě. Policisté muži zadrželi řidičský průkaz a zakázali mu další jízdu", informovala D. Čírtková. Ve věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.




- red -



Zpět nahoru na obsah...

Hasiči na Vysočině kvůli silnému větru uklízeli stromy, na Třebíčsku bylo asi 700 domácností bez proudu
U více jak padesáti událostí kvůli silnému větru zasahují hasiči na Vysočině od sobotního odpoledne. Nejvíce odstraňují popadané stromy.
Nejvíce práce s odstraňováním následků silného větru měli hasiči na Jihlavsku a Žďársku; naopak nejméně zásahů evidují na Pelhřimovsku.

Kvůli silnému větru a popadaným stromům je také na Vysočině bez elektřiny asi tisícovka domácností, z toho nejvíce na Třebíčsku. Výpadek dodávek elektřiny na Třebíčsku je asi v 700 domácnostech, dalších 300 na Humpolecku. Výpadky některé domácnosti postihl už v sobotu večer.
„S ohledem na povětrnostní podmínky a bezpečnost našich pracovníku jsme byli včera ve 21: hodin nuceni ukončit práce v terénu. Znovu ale pracujeme na opravách od časného nedělního rána a počty domácností bez dodávek elektrické energie budou postupně klesat", informoval mluvčí společnosti E.On Roman Šperňák.


- red -



Zpět nahoru na obsah...

Výstava Portréty z Kavárny i odjinud - 2020 v muzejní kavárně v Jihlavě
Výstava Portréty z Kavárny i odjinud - 2020, která bude zahájena v Kavárně Muzeum na Masarykově náměstí v Jihlavě v úterý 6. října, představí kresby profesionálních i amatérských výtvarníků, kteří se v kavárně pravidelně scházejí.
"Pro Kavárnu Muzeum jsme již počtvrté (2014, 2016, 2018, 2020) připravili výstavu kreseb kolektivu profesionálních a amatérských výtvarníků, kteří se již osmým rokem, vyjma prázdnin, scházejí jednou týdně v této kavárně, aby zde besedovali a kreslili portréty přítomných hostů. Kromě toho si pravidelně organizují plenéry v různých koutech Vysočiny a také v ZOO Jihlava", informoval kurátor výstavy Pavel Bezděčka.

Výsledky nejnovější tvorby připravili jednotliví autoři do samostatných souborů takto:
Akademická malířka Jana Šimáčková – Portréty z kavárny
MgA. Alice Waisserová – Portréty z lesa
Petr Kolros – Portréty z kavárny
Vladislava Škrháková – Zátiší s květinami.

Výstava v Kavárně Muzeum potrvá neděle 22. listopadu.
Eva ŠINKOVSKÁ



Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   29. 3. 2024

• Vodní svět v táborské zoo se rozrostl o pět čírek sibiřských, jinde než v Táboře je neuvidíte
• Jarní blokové čištění ulic v Jihlavě začne v úterý 2. dubna

Čtvrtek   28. 3. 2024

• Zámek ve Velkém Meziříčí se o Velikonocích zahalí do květinového hávu
• Zastřelit chráněného medvěda je neospravedlnitelné. Slováci nyní navíc chystají ústavní zákon umožňující hromadné vraždění těchto ohrožených zvířat
• Z policejního deníku: nález granátu a nábojů; zloděj si odnesl kolo za dvacet tisíc
• Žena za volant nesmí, přesto stále řídí, opakovaně odmítá test na drogy. Jen v březnu ji policisté zastavili čtyřikrát
• Josef Patočka z Jihlavy oslavil sté narozeniny

Středa   27. 3. 2024

• Staročeské Velikonoce na Michalově statku nabídnou nahlédnutí do časů před zrušením poddanství v Čechách
• Historii Velkého Meziříčí pomohou dětem poznávat muzejní programy
• Na operačních sálech v jihlavské nemocnici využívají anesteziologové nové přístroje
• Z policejního deníku: zloděj si odnesl nářadí; za volantem bez řidičáku
• Kriminalisté dopadli další distributory pervitinu

Úterý   26. 3. 2024

• Malebnou krajinou jihozápadní Moravy s historickou Jemnickou dráhou
• Silný vítr trápí Vysočinu, hasiči odklízejí popadané stromy
• Velikonoce v Jihlavě zahájí na Zelený čtvrtek jarmark, řehtačkový průvod, velikonoční loupení vajíček i folklorní muzika
• Autobus z Moldavska vezl do Londýna místo cestujících přes šest set litrů alkoholu
• Řidič Audi od nehody, která se stala u Šimanova, ujel. Policisté hledají svědky
• Z policejního deníku: vandal poškodil auta; při střetu osobního auta a náklaďáku utrpěli zranění čtyři lidé

Pondělí   25. 3. 2024

• Na louce u Nového Města na Moravě vykvétají kriticky ohrožené šafrány bělokvěté
• Policisté na Vysočině dohlédnou o Velikonocích na chování řidičů, cyklistů i chodců
• Upleťte si pomlázku v táborské zoo nebo hledejte velikonoční vejce
• Andulčí kraslice či největší keramické vejce v pelhřimovském Muzeu rekordů
• Na přírodní rezervaci Havranka se pase stádo oveček
• Řidič převrátil bagr na bok
• Z policejního deníku: nález ručního granátu; auto po nehodě shořelo, řidičku transportoval do nemocnice vrtulník

Neděle   24. 3. 2024

• Gotický hrad Roštejn na skále u Telče bude po celé Velikonoce otevřený pro veřejnost
• Z policejního deníku: senior boural, spolucestující utrpěla zranění; za volantem bez řidičáku a pod vlivem drog
• V tradiční pašijové hře Co se stalo s Ježíšem? ve Žďáře nad Sázavou letos vystoupí i herci z Brna
• Lékařem by neměl být člověk, který nemá rád lidi, říká MUDr. Jiří Šustáček

Sobota   23. 3. 2024

• Zelené srdce hledá na Vysočině sovu pálenou, naposledy tu byla spatřena před dvaceti lety
• Z Bosny až na konec světa
• Na festivalu Rock for People v Hradci Králové vystoupí Brutalismus 3000, Kerryho Kinga z legendárních Slayer nebo The Darkness
• Letové ukázky dravců a sov v jihlavské zoo končí, rozšíří se komentované krmení zvířat
• U Budíkovic hoří les, hasiči vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu
• Loď Horácko vypluje na hladinu Dalešické přehrady na Velký pátek, plout bude po celé svátky

Pátek   22. 3. 2024

• Primář chirurgie školil lékaře, jak laparoskopicky operovat střeva
• Kvůli opravám Hybrálecké ulice v Jihlavě vzniknou nové zastávky MHD v Okrajové
• Havlíčkobrodští policisté hledají cyklistku, která ujela od nehody
• Z policejního deníku: krádež nafty
• Dálnice D1 bude o víkendu v úseku mezi Velkým Beranovem EXIT 119 a Měřínem EXIT 134 v obou směrech zcela uzavřena

Čtvrtek   21. 3. 2024

• Maskot táborské zoo tygr Rocky si ranní mrazíky užívá
• Studenti gymnázií navštívili pelhřimovskou nemocnici, prohlédli si třeba ARO, internu i oddělení klinické biochemie
• Porodní asistentky pomocí tejpů ulevují od bolestí a urychlují hojení
• Policisté pátrají po muži z Jihlavy, na kterého byl vydán zatykač. Pobývat může v Praze
• Pohřešovaný muž z Jihlavska byl nalezen mrtev nedaleko svého auta
• Z policejního deníku: nález dělostřeleckého granátu; řidič od nehody ujel

Středa   20. 3. 2024

• Příběhy, které jsou za obrazy Martina Jelínka, na komentované prohlídce výstavy v novoměstské galerii
• Kraj Vysočina vyhlásil čtyři zvláště chráněná území - přírodní rezervaci U Hájenky a přírodní památky Čertův kámen, Horní Nekolov a Hájky.
• Zdravotní sestra domácí péče: Nejtěžší pro mě je vidět lidi, kteří by strašně stáli o to nebýt sami, a jsou
• Zdravá hmotnost jako prevence proti onemocnění
• Z policejního deníku: recidivista ukradl mobil; řidič ujel od nehody
• Cizinec řídil kamion až pětadvacet hodin bez přestávky

Úterý   19. 3. 2024

• Mara stepní přicestovala do táborské zoo z Německa
• V jihlavské zoo se narodilo několik andulek
• Pašijová hra o utrpení Krista Ježíše v želivských klášterních zdech
• Noc divadel v Jihlavě - děti budou vyšetřovat velkou loupež, dospělí se projdou tajemným zákulisím
• Celníci na Vysočině vybrali od zahraničních řidičů dluhy za přetížené kamiony
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o téměř 150 tisíc; zraněného řidiče transportoval do nemocnice vrtulník

Pondělí   18. 3. 2024

• U Pacova někdo postřelil brokovnicí orla mořského, má zlomené křídlo
• Ulice Hybrálecká v Jihlavě bude od pondělí 25. března z důvodu oprav uzavřena, objížďka povede po ulicích Romana Havelky a Okrajová
• Jihlavané cvičením podpoří lidi s roztroušenou sklerózou
• Z policejního deníku: šestnáctiletá dívka byla opila a agresivní; zloděj kradl alkohol a současně napadl zaměstnance prodejny

Neděle   17. 3. 2024

• Z policejního deníku: muž nalezl tříštivý granát; zloděj ukradl sazenice jedlí a smrků

Sobota   16. 3. 2024

• Večerní prohlídky Moučkova domu ve Žďáře nad Sázavou
• Z velkomeziříčského zámku: sbírka měřidel
• Výstava nástěnných kuchařek - Dobré samo se chválí v třebíčské galerii Tympanon

Pátek   15. 3. 2024

• Řidiči, jezděte opatrně, dávejte pozor na putující žáby, jsou to přirození regulátoři třeba komárů
• Oprava hradu Kámen pokračuje, zatím se podařilo odkrýt otvor původního rozetového okna, přibude třeba i pavlač
• Z policejního deníku: žena naletěla podvodníkovi, přišla o 150 tisíc korun

Čtvrtek   14. 3. 2024