Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 5.10 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Výstava věnovaná jablíčkům na dvorku novoměstského muzea o víkendu bude
Podzimní výstava ovoce se bude konat o víkendu 10. - 11. října na dvorku Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě. Tradiční výstava, která bude tentokrát věnována hlavně jablkům bude otevřena v sobotu od 10 do 16 hodin, v neděli pak od 10 do 15 hodin.
Jablíčka letos sice nejsou nic moc, ale jak se trefně vyjádřila Sára Rajnošková – „neřešíme krásu, ale pestrost.“
Na výstavě bude k vidění několik desítek druhů tradičních odrůd jablek z různých oblastí Žďárských vrchů - napříkla z farského sadu v Jimramově, které pro užitek i potěšení pěstovali naši předkové a dochovaly se dodnes. Pro srovnání budou vystaveny i některé moderní odrůdy.

Podle Alice Hradilové z muzea se tam dají otevřít velká vrata a pořadatelé dohlédnou, aby ve dvoře nebylo najednou víc než dvacet lidí.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Šestnáctiletý Lukáš z Jihlavy je na úrovni půlročního miminka, potřebuje speciální pomůcky
Šestnáctiletý Lukáš Škoda bydlí se svou maminkou a mladším bráškou v Jihlavě. Na svět přišel předčasně v 27. týdnu těhotenství. Po porodu vážil pouhých 790 gramů a měřil 33 centimetrů. Má dětskou mozkovou obrnu, podle doktorů je na úrovni půlročního miminka, nesedí, neotočí se, ale jinak je veselý kluk. Domluvit se s ním je velice těžké, dokáže akorát ma a ba, ale to stačí, aby někdo přiběhl. Společnost moc nevyhledává, ale jsou chvíle, kdy je za společnost dětí velice rád. Miluje pohádky i sport v televizi.
„S vaší pomocí bych ráda pořídila mechanický vozíček pro mého syna. Se starým vozíkem jsme 7 let spokojeni, ale bohužel nastal čas vyměnit ho za nový – větší a skládací. Jeho cena je vyšší, jelikož je odlehčený a Luky je prakticky ležák, takže musí být ve vozíku patřičně připoután a mít tam své pohodlí. Pokud se vyberou penízky nad rámec, využijeme je na nákup nového lehátka do sprchového koutu,“ děkuje všem dárcům Lukáškova maminka Katka.

Příběh maminky
Ve svých necelých 22 letech jsem čekala na svůj první uzlíček štěstí. Od začátku bylo dle doktorů mé těhotenství naprosto v pořádku. V těch letech mi ani nedošlo, že by se mohlo něco stát. Těšila jsem se na zdravé v termínu narozené mimčo, jak ho přivítám na světě, budu ho po porodu držet v náručí....
V sedmadvacátém týdnu těhotenství jsme dostala bolesti, no vyčítám si, že jsem nezašla k doktorovi dříve. Při návštěvě mého doktora mi bylo řečeno, že to tak strašné nebude, ale já už měla strach, s mým tělem se dělo něco, co nebylo v plánu. Manžel mě dovezl do nemocnice, tam mi dali kapačky, vzala se krev, udělalo se veškeré vyšetření a čekalo se, když se najednou ve dveřích objevili hned dva doktoři s primářem v čele, dostala jsem strach. Maminko, je mi to líto, ale máte v plodové vodě infekci.... to jsem opravdu slyšet nechtěla.... nevím, co se dělo poté, dnes už mi to vše strašně splývá, ale vím, že jedem mě chtěl poslat rychlou do Brna, druhý ne, že už je to riziko, nakonec jsem jela.
Lukášek se druhý den v Brně narodil. Tak malé miminko jsem snad v životě neviděla, stále jsem nechápala, jak se to všechno mohlo zvrtnout, koukala jsem na něj a plakala. Následovalo plno vyšetření a už jen a jen čekání. Jenže nastaly komplikace, krvácení do mozku a k tomu ještě trombóza dolní duté žíly. Převoz do Černých Polí....a další čekání, já již doma.
Volala jsem každý den, dvakrát za týden jezdila a čekala na jednu krásnou větu: ,,Už čůrá!!!,, přišel sice o jednu ledvinu, ale jinak je stabilizovaný. Problémů bylo ještě spousta, nechtěl jíst, byl strašně dlouho na kyslíku. Lukášek se narodil 18. května a já si ho domů dovezla 7. října.
Do života dostal diagnozu DMO kvadruparetická forma, těžkou mentální retardaci a další diagnozy. Nyní je mu už 16 let a stále se mám co učit, Luky je má škola života. Ale všichni ho milujeme takového jaký je.

POMOC LUKYMU PŘI ZAKOUPENÍ NOVÝCH KOMPENZAČNÍCH POMŮCEK

číslo účtu:
123-1478570277/0100

Více na:
https://lukasskoda.webnode.cz/pomoc-pro-lukaska/
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež oblečení, vloupání do auta či opilci na ulici
Pětačtyřicetiletý muž, který ukradl v pátek 2. října kolem 16. hodiny v jihlavském obchodním centru oblečení za téměř čtyři tisíce korun, je podezřelý ze spáchání trestného činu. V obchodě sebral bundu a asi o hodinu později v dalším mikinu, kterou při krádeži poškodil. Přivolaní policisté podezřelého muže dopadli a odvezli na oddělení policie, kde mu sdělili podezření ze spáchání přečinu krádeže. Jedná se o recidivistu, v minulosti byl za majetkovou trestnou činnost opakovaně odsouzen. Trest si odpykal i ve věznici, ze které byl propuštěn letos v únoru. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Vloupání do vozidla v Jihlavě, škoda přesahuje 10 tisíc korun
Policisté pátrají po pachateli, který se v Jihlavě vloupal do zaparkovaného vozidla v ulici Dominikánská. "V sobotu 3. října vnikl v době mezi sedmou a osmou hodinou večer do automobilu Mazda a sebral peněženku s finanční hotovostí. Krádeží a poškozením vozidla způsobil škodu za více než deset tisíc korun", uvedla mluvčí Jana Kroutilová. Policisté případ prověřují, místo činu ohledali, zadokumentovali a provedli v lokalitě šetření. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, po pachateli policisté pátrají.

Opilý muž povalující se na silnici skončil na záchytce
V sobotu 3. října krátce před desátou hodinou večer zajistili policisté na ulici V Brance v Humpolci na Pelhřimovsku opilého muže, který ležel na komunikaci. "U jednadvacetiletého muže policisté provedli dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl 2,45 promile alkoholu. Policisté ho zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", řekla policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Policisté silně opilou ženu odvezli na záchytku
Policisté integrovaného operačního střediska přijali v sobotu 3. října kolem půl jedné odpoledne na linku tísňového volání oznámení o opilé ženě, která se nacházela na ulici Hornoměstská ve Velkém Meziříčí. "Čtyřicetiletá žena ležela na zemi a nebyla schopna samostatné chůze. Že je pod vlivem alkoholu potvrdila dechová zkouška, jejíž naměřená hodnota činila 3,66 promile alkoholu", uvedla S. Rázlová s tím, že vzhledem k tomu, že žena svým jednáním ohrožovala svůj život a zdraví, policisté ji zajistili a eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý devětatřicetiletý muž, který řídil vozidlo, i když to má zakázáno. "V neděli 4. října jel v Jemnici na Třebíčsku s vozidlem Škoda Felicia a před devátou hodinou dopoledne ho na ulici Tyršova zastavili policisté, kteří kontrolou zjistili, že má řidič na základě rozhodnutí městského úřadu vysloven od letošního léta mimo jiné zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na dobu půl roku", informovala J. Kroutilová. Dechová zkouška u něho byla negativní. Muž již v další jízdě nesměl pokračovat. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Podnapilý řidič, také v Jemnici
V sobotu 3. října jel před druhou hodinou odpoledne sedmapadesátiletý řidič vozidla Ford Galaxy v Jemnici po ulici Velká brána ve směru od ulice V Ráji. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. "U řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,44 promile alkoholu a opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", řekla mluvčí Jana Kroutilová s tím, že řidič je podezřelý ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, který policisté prověřují.

Žena za volant usedla v době zákazu
Havlíčkobrodští policisté zastavili v pátek 2. října kolem půl druhé odpoledne na silnici první třídy v katastru obce Svatý Kříž osobní automobil Subaru. "Provedená lustrace ukázala, že třiačtyřicetiletá řidička má od prosince loňského roku vyslovený zákaz řízení, a to na dobu jednoho roku. Další jízdu jí policisté na místě zakázali", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, za což lze uložit až dvouletý trest odnětí svobody.

Alkohol za volantem v Radňovicích
Žďárští dopravní policisté zastavili v sobotu 3. října kolem třetí hodiny odpoledne na silnici první třídy v katastru obce Radňovice osobní automobil Škoda, jehož řidičem byl čtyřiapadesátiletý muž. "V rámci silniční kontroly policisté u řidiče provedli dechovou zkoušku. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,13 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 1,01, a 1,10 promile. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", uvedla S. Rázlová. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok a zákaz řízení motorových vozidel.

Na Velkomeziříčsku řídil auto opilý muž
Třicetiletého řidiče, který za volant usedl pod vlivem alkoholu, odhalili v neděli 4. října kolem půl sedmé večer velkomeziříčští policisté. Vozidlo Toyota kontrolovala policejní hlídka v katastru obce Křoví na Žďársku. "Dechová zkouška, které se řidič podrobil, vykázala naměřenou hodnotu 2,23 promile alkoholu a výsledky opakovaných měření byly 2,38 a 2,16 promile. V další jízdě již muž pokračovat nesměl", informovala S. Rázlová. Policisté vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

I na dětská hřiště a sportoviště maximálně dvacet lidí
Podle vládního opatření je od pondělí 5. října umožněn pohyb maximálně dvaceti osob i na dětských hřištích a na sportovištích.
Veškerá veřejně přístupná dětská a sportovní hřiště vlastněná statutárním městem Jihlava zůstávají i nadále v plném provozu. Otevřená jsou v rozsahu a v souladu s příslušnými návštěvními řády daných hřišť. Vzhledem ke skutečnosti, že sportovní aktivity na těchto hřištích nespadají pod aktivity v rámci akcí organizovaných sportovními svazy, kde je počet celkových osob stanoven na 130 osob, ale jedná se o neorganizované volnočasové sportovní aktivity veřejnosti, platí zde aktuální limity v souladu s vládním nařízením.

Počet osob v jednu chvíli nesmí přesáhnout maximální limit 20 lidí na každém jednotlivém sportovním popř. dětském hřišti. „Všechny uživatele veřejně přístupných dětských a sportovních hřišť žádáme kromě dodržování doporučených hygienických zásad o celkovou ohleduplnost a to především s ohledem na dodržení limitu pohybu max. 20 osob pro jednotlivá dětská případně sportovní hřiště,“ uvedl Ondřej Stránský z oddělení správy realit. Podle jeho slov je toto upozornění platné pouze na období, na které bylo přijato výše uvedené krizového opatření v rámci platného usnesení vlády ČR.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

V parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě probíhá Výstava na stromech s podtitulem Práce (bez) budoucnosti
Netradiční fotografická Výstava na stromech s podtitulem Práce (bez) budoucnosti potrvá v aleji pod sochou Karla Havlíčka Borovského v parku Budoucnost v Havlíčkově Brodě až do soboty 10. října.
Výstava se zaměřuje na změnu pracovních podmínek souvisejících s moderními trendy, automatizací, digitalizací a robotizací. „Technologie proměňují nejen komunikaci a trávení volného času, ale také svět práce. O rizicích, která z nich plynou, se ovšem u nás příliš nemluví. Naším cílem je ukázat, jak dopadají na různé skupiny obyvatel,“ vysvětluje koncept kurátorka výstavy Gaby Khazalová.

„Na jedenácti stromech a zároveň i výstavních plochách návštěvníci uvidí inscenované snímky související s automatizací, autonomními a robotickými technologiemi, službami, moderními podobami dopravy, nebo cestování. Autorem snímků je fotograf Petr Vrabec, držitel Czech Press Photo 2019. Fotografie pak doplňují příběhy skutečných lidí, kteří onu „Práci (bez) budoucnosti“ vykonávají,“ dodává pořadatel havlíčkobrodské části výstavy Jiří Svoboda.

Výstava na stromech neboli výstavový happening probíhá po celé republice během Týdne důstojné práce. Důstojná práce neboli důstojné pracovní podmínky ctí svobodu, spravedlnost, jistotu. Jde o takovou práci, při níž jsou chráněna práva pracovníků, kteří dostávají odpovídající odměnu a těší se adekvátnímu sociálnímu zabezpečení. Zajištění důstojné práce pro všechny se tak stává jedním z nejúčinnějších způsobů, jak bojovat s globální chudobou a s ní spojenými problémy, jako jsou například dětská práce, utlačování ženských práv atd.

Podrobné informace k letošní výstavě najdete na webových stránkách www.vystavanastromec…
Jiří SVOBODAZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   27. 11. 2020

• V centrální laboratoři třebíčské nemocnice provádějí PCR testy díky nově vybudované PCR laboratoři
• Zvířecí osazenstvo táborské zoo rozšířil pár ovcí kamerunských
• Rekonstrukce dálničního mostu Vysočina ve Velkém Meziříčí je dokočena
• Téměř dvě stovky lidí čekalo na zakoupené zboží marně
• Z policejního deníku: obtěžující opilci či opilý řidič boural
• Spojů MHD v Jihlavě od pondělí 30. listopadu zase pojede víc
• Zájemce o štěně rasy Jack Russell se stal obětí podvodníka
• Podvodníci se vydávají za lékaře i americké vojáky; virtuální přátelství na sociálních sítích může lidi finančně zruinovat
• Kriminalisté na Žďársku dopadli tři muže, kteří distribuovali drogy

Čtvrtek   26. 11. 2020

• Havlíčkobrodská porodnice umožní od pondělí návštěvy tatínkům i partnerům na oddělení šestinedělí
• Odběrový tým záchranářů je v provozu již téměř devět měsíců
• Z policejního deníku: krádež zboží v obchodním domě, vloupání do garáže či muž, který lákal z ženy peníze
• Policisté pátrají po totožnosti zavražděného muže, jehož tělo bylo loni nalezeno na Havlíčkobrodsku a prosí o pomoc veřejnost

Středa   25. 11. 2020

• Vzdušný prostor Dukovan a Temelína chrání nový laserový systém, zachytí i letící dron
• Tři krále možná v ulicích nepotkáte, přesto koledovat budou
• Z policejního deníku: poškození nápojových automatů; vloupání do auta či bourající opilý řidič
• Na budově jihlavské nemocnice se ve čtvrtek 26. listopadu rozzáří Světlo lékařům
• Zájemci se mohou stát kmotry zraněných a ohrožených zvířat v záchranné stanice v Pavlově
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci při hledání totožnosti dvou mužů a žen z fotografie
• Kriminalisté dopadli recidivistu, který ukradl peněženku s finanční hotovostí a doklady
• Policisté zadrželi další tři migranty, muži riskovali život, cestovali na podvozku zahraničního návěsu

Úterý   24. 11. 2020

• Na jihlavském náměstí stojí vánoční strom, letos bude nazdobena i radnice
• Nevíte co pod stromeček? Nadělte mimořádné zážitky v táborské zoo
• Silniční meteorologické stanice- významný prvek zimní údržby
• Jihlava pošle na podporu stanice v Pavlově, která se zabývá záchranou poraněných volně žijících živočichů, 10 tisíc korun
• Z policejního deníku: útočné granáty a rozbušky na dně rybníka; devítiletý chlapec se našel v pořádku či posprejovaný vlak
• Ledová kalamita na trolejích trolejbusových drah: V Jihlavě dnes ráno trolejbusy měly zpoždění až přes sto minut!
• Humpoleckým Vánocům 2020 září hvězda: Na programu jsou třeba zimní promítání, adventní koncerty jinak, procházky městem i vánoční soutěže
• Všech pět krajských nemocnic na Vysočině je připraveno začít s plánovanými operacemi
• Od letecké katastrofy vrtulníku u Rudíkova na Třebíčsku uplynulo 12. září osmačtyřicet roků
• Druhý blok Dukovan po odstávce opět dodává elektřinu
• Nemocnice v Jihlavě chce pacientům pod stromeček opět nadělit Vánoční pokoj
• Do pomoci třebíčské nemocnici se zapojila i lékařka z Německa

Pondělí   23. 11. 2020

• Novoměstská Horácká galerie se dočká depozitářů a provozního zázemí
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; obtěžující opilec skončil na záchytce či cizinec bez řidičáku v Jihlavě
• Výstava ARTUR MAGROT - CANIS LUPUS je prezentována on-line, potrvá do 3. ledna

Neděle   22. 11. 2020

• Rozsvícení vánočního stromu ve Velkém Meziříčí budou moci lidé sledovat třeba na webu radnice
• Z policejního deníku: vandalové na hřbitově v Telči; krádež věcí ze stodoly či opilá řidička, která v Jihlavě narazila do několika zaparkovaných aut

Sobota   21. 11. 2020

• Hnízdění chráněných druhů ptáků v lesích na Vysočině v roce 2020

Pátek   20. 11. 2020

• V sobotu 21. listopadu mohou lidé na Vysočině v obchodních domech nakoupit zboží do potravinové banky
• Sovice sněžní v táborské zoo se už nemůže dočkat prvního sněhu
• Jihlavský magistrát od pondělí 23. listopadu rozšiřuje úřední hodiny
• Z policejního deníku: nález tříštivotrhavého granátu; poničení auta či dopadení distributora drog
• Africká vesnice Matongo v jihlavské zoologické zahradě má novou rákosovou střechu
• Co patří do krmítka? Poradíme, jak na zimní přikrmování

Čtvrtek   19. 11. 2020

• Tajemství plzeňských interiérů Adolfa Loose: Dále do světa
• Vlci arktičtí v táborské zoo si nízké teploty užívají
• Z policejního deníku: zloděje věcí za 30 tisíc policisté dopadli či agresivní opilec skončil na záchytce
• Muže, který okradl v Humpolci mladou dívku o mobil, policisté zadrželi
• Na Vysočině zadrželi policisté rakouský autobus s 21 muži s tureckými pasy; v Měříně zadrželi tři Maročany

Středa   18. 11. 2020

• Na Třebíčsku srazila auta dva chodce, oba utrpěli zranění
• V Hamrech nad Sázavou na silnici I/19 dělníci budují propustky odvodnění, sjezdy k domům a namontují zábradlí
• Novým hejtmanem Vysočiny je Vítězslav Schrek z Jihlavy
• Armáda v nemocnici v Třebíči bude pomáhat hlavně u ležících pacientů s polohováním
• Z policejního deníku: ztracená seniorka nalezena v pořádku; recidivista zmlátil muže či opilí a zdrogovaní řidiči
• Pacientům s dechovou nedostatečností v havlíčkobrodské nemocnici pomáhají přístroje od dárců

Úterý   17. 11. 2020

• V jihlavských ulicích se objevila vánoční výzdoba, strom na náměstí bude z nedalekých Dvorců
• Luteránské gymnázium ve Velkém Meziříčí vlastní umělecká rodina Kodetů, plánuje tam otevřít muzeum
• V Nové Brtnici na Třebíčsku hořel rodinný dům, škoda je jeden milion korun
• Při nehodě osobního auta u Římova na Třebíčsku utrpěli dva lidé zranění

Pondělí   16. 11. 2020

• V Jihlavě při příležitosti státního svátku zazní z amplionů Modlitba pro Martu
• Skalnatý svah v Mlýnské ulici v Jihlavě bude zajištěn
• Do pelhřimovské a třebíčské nemocnice nastoupí na pomoc armáda
• Nemocnice v Havlíčkově Brodě a kaplička v Antonínově Dole svítí purpurově za Děti do dlaně
• S podzimním počasím přicházejí časté mlhy, řidiči proto musí být mnohem opatrnější
• Z policejního deníku: krádež věcí z domu za více jak 25 tisíc či opilci a bez řidičáku za volantem
• Při střetu dvou osobních aut u Třebelovic se nikdo nezranil
• Český rozhlas opět potěší dříve narozené; začíná 4. ročník Ježíškových vnoučat
• V Pelhřimově se vánoční strom i výzdoba rozsvítí v neděli 29. listopadu, letos kvůli covidu bez lidí

Neděle   15. 11. 2020

• Mezi osadami Dvorek a Uhry u Přibyslavi byl vztyčen kovaný kříž
• Z policejního deníku: krádež nářadí z kontejneru a chalupy, krádež skútru a kola či zdrogovaný šofér bez řidičáku
• Vodní ptáci v jihlavské zoologické zahradě mají novou zimní ubikaci
• Požár chaty v Jihlavě napáchal škodu z 350 tisíc korun

Sobota   14. 11. 2020

• Občanská poradna v Havlíčkově Brodě slaví 20 let svého působení
• Výstava Vůně medu letos v Novém Městě na Moravě nebude, zájemci si však mohou med zakoupit v klubovně včelařů
• Ve Staré Říši shořel zahradní domek, jeden člověk utrpěl zranění a skončil v nemocnici
• Požár chaty ve Velkém Meziříčí napáchal škodu za 400 tisíc korun, nikdo nebyl zraněn

Pátek   13. 11. 2020

• Dálnice D1 od Devíti křížů po Ostrovačice bude o víkendu uzavřena
• Zemřela jedna z posledních pamětnic třebíčského ghetta
• Potravinová sbírka se bude konat v sobotu 21. listopadu, třebíčská charita bude v Tescu v Jihlavě
• Stavba přeložky silnice I/37 obchvatu u Osové Bítýšky bude zazimovaná, práce budou pokračovat na jaře
• Medvědi bratři v táborské zoo bojují o jídlo, ale vždy se nakonec dohodnou
• Z policejního deníku: bitka cizinců před ubytovnou; vloupání do chaty či opilý cizinec s padělanými doklady
• Havlíčkobrodští policisté dopadli dvaadvacetiletého muže, který se vloupal do auta a způsobil škodu za více jak 30 tisíc korun
• Odbahněné Strachovské rybníky v Pelhřimově oživí okrasné ryby
• Jihlava si připomene předčasně narozené děti; mariánský sloup a dům kultury se rozzáří do purpurové barvy

Čtvrtek   12. 11. 2020

• Česká centra ve světě připomenou výročí J. A. Komenského, na Slovensku dokonce přímo na Komenského náměstí
• Z policejního deníku: krádež peněženky; muž nevrátil nalezenou peněženku; vloupání do chalupy či bouračka opilého řidiče
• Šerpa vynesl k soše Radegasta rekordní náklad vážící 256 kg
• Mobilní buňka u vchodu do jihlavské nemocnice změří teplotu a vydezinfikuje; využívá ji i veřejnost
• Policisté na Vysočině odhalili sedm Srbů, kteří vstoupili na naše území neoprávněně
• V Havlíčkově Brodě funguje odběrový stan sedm dní v týdnu, v nemocnici je nejvytíženější JIP a ARO

Středa   11. 11. 2020