Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 6.10 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Ve středu neproběhne zkouška sirén
Pravidelná měsíční zkouška sirén, která se koná vždy první středu v měsíci, ve středu 7. října 2020 nebude.
O zrušení akustické zkoušky koncových prvků varování a vyrozumění rozhodl generální ředitel Hasičského záchranného sboru České republiky, generálporučík Ing. Drahoslav Ryba, po dohodě na jednání Ústředního krizového štábu.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V parku miniatur příští rok přibude například hrad Pyšolec, klášter v Doubravníku či havířská osada
Na další miniatury šlechtických sídel či svatostánků v Lužánkách u Bystřice nad Pernštejnem se mohou těšit milovníci historie i umění příští rok. Pod rukama brněnského modeláře Zdeňka Brachtla by měl vyrůst model zříceného hradu Pyšolec, hradu Skály, Trmačova, kláštera v Doubravníku a havířské osady.
Historie parku miniatur se začala psát 2018, kdy pod rukama Zdeňka Brachtla začaly dostávat obrysy první skulptury. Nejdříve přišly na řadu hrady Čepička, Lúčka, Lomnice, kostel v Černvíru a klášter Porta coeli v Předklášteří, v roce 2019 pak rozsáhlé a členité modely hradů Zubštejn a Pernštejn, letos přibyly Dalečín, Louka, Aueršperk a Kunštát.

Miniatury z betonu v měřítku jedna ku padesáti odráží stav hradů či dalších objektů vypínajících se kolem řeky Svratky od Jimramova až po Tišnov v době jejich největšího rozkvětu, tedy ve 14. a 15. století. Mezi stavbami vedou cestičky, doplňují je informační tabulky i lavičky a před celoročně volně přístupným areálem návštěvníky naviguje informační panel s plánem rozmístění modelů.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Výstava Odmocnina z malby bude v novoměstské galerii zahájena bez vernisáže, zájemci se mohou s autorem setkávat ve čtvrtky
Prodejní výstava s titulem Odmocnina z malby malíře Jana Svobody se otevře bez vernisáže ve čtvrtek 8. října v zámeckém podkroví Horácké galerie v Novém Městě na Moravě.
"Hlavním oborem Jana Svobody je malba akryl na plátně, příležitostně se věnuje sochám, kresbě či nábytkovým solitérům. Motivy obrazů byly řadu let figury, předměty a symboly pojímané ve zkratce, archetypálně, s humorem. Před deseti lety nastal ústup od konkrétních objektů ke geometrickým tvarům, čárám, bodům a křivkám. Dnes v jeho tvorbě dominují horizonty a barevné plochy", informovala Marta Hauptmanová z novoměstské galerie.

Zájemci, kteří se budou chtít s malířem Janem Svobodou z Radňovic na Žďársku setkat osobně, budou mít příležitost již ve čtvrtek 8. října. Autor bude na výstavě přítomen od 14 do 17 hodin a potom každý další čtvrtek vždy hodinu před zavírací dobou, tedy od 16 do 17 hodin.

Výstava potrvá do neděle 15. listopadu.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: opilý řidič boural; rvačka dvou cizinců v Jihlavě či opilec, který obtěžoval v Třebíči školačku
Na silnici druhé třídy mezi obcemi Červená Řečice a Čakovice na Pelhřimovsku havaroval v pondělí 5. října kolem půl třetí odpoledne dvaačtyřicetiletý řidič osobního auta Renault, který policistům nadýchal 1,89 promile alkoholu, opakovaně pak 1,74 a 1,83 promile. Po projetí zatáčky vyjel mimo komunikaci, kde se vozidlo převrátilo na střechu. Ke zranění, které by si vyžádalo lékařské ošetření, nedošlo. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky. Řidiči za takový trestný čin hrozí až tříletý trest odnětí svobody. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Opilý muž, který se povaloval v Ledči nad Sázavou na trávě, skončil na záchytce
V pondělí 2. října kolem půl čtvrté odpoledne přijali policisté oznámení o opilém muži, který ležel na trávě na ulici M. Majerové v Ledči nad Sázavou. "Policisté, kteří na místo přijeli, zjistili, že se jedná o devatenáctiletého muže. Ten vykazoval známky značné opilosti, což potvrdila i dechová zkouška. Výsledek byl 2,58 promile alkoholu", informovala mluvčí Stanislava Rázlová. Vzhledem k tomu, že svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na záchytku k vystřízlivění.

Řidič v Havlíčkově Brodě nadýchal přes jedno promile
Havlíčkobrodští policisté v pondělí 5. října krátce po půl desáté večer kontrolovali na ulici Dolní osobní auto Ford, které řídil šestadvacetiletý muž. "Ten se v rámci kontroly podrobil dechové zkoušce, jejíž naměřená hodnota činila 1,10 promile alkoholu. Výsledek opakovaného měření byl 1,15 promile. "Policisté řidiči další jízdu zakázali, vše zadokumentovali a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Za uvedený trestný čin lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok a zákaz řízení motorových vozidel", doplnila S. Rázlová.

V Jihlavě se porvali dva cizinci
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání dvou trestných činů šestadvacetiletému muži, který v druhé polovině září v Jihlavě napadl a zranil jiného muže. "Před osmou hodinou večer došlo mezi dvěma cizinci na ulici ke slovní rozepři. Útočník druhého muže srazil na chodník a opakovaně ho udeřil do oblasti hlavy. Zraněný muž po útoku odešel do svého bydliště, kam za ním ale šel také útočník a v násilí vůči němu pokračoval. Napadenému poté pomohly přítomné osoby a útočník utekl. Zraněný muž vyhledal lékařské ošetření a případ byl oznámen policii", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté provedli prověřování, shromáždili důkazy, poté sdělili šestadvacetiletému cizinci podezření ze spáchání trestných činů ublížení na zdraví a výtržnictví. Případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Muž narazil autem do stromu
Dne 5. října jel po desáté hodině dopoledne dvaačtyřicetiletý řidič vozidla Hyundai ve směru od Stáje na Arnolec na Jihlavsku. "Při projetí mírné zatáčky dostal vlivem nepřiměřené rychlosti jízdy smyk, vyjel mimo komunikaci a narazil do stromu. Při havárii se řidič zranil a vozidlem zdravotnické záchranné služby byl převezen do jihlavské nemocnice", informovala J. Kroutilová s tím, že policisté provedenou dechovou zkouškou u řidiče požití alkoholu vyloučili. Na vozidle vznikla škoda přes sto tisíc korun.

Řidič v Třebíči byl pod vlivem drog
Policisté zastavili v pondělí 5. října v Třebíči řidiče, u kterého zjistili pozitivní hodnotu na drogy. Sedmatřicetiletý muž jel s vozem Škoda Octavia po silnici ve směru z ulice Bráfova třída na ulici Sucheniova a po jedenácté hodině dopoledne ho zastavila hlídka. "Řidič řidičský průkaz nepředložil a test na zjištění ovlivnění návykovou látkou měl pozitivní na marihuanu. Lékařskému vyšetření se odmítl bezdůvodně podrobit", uvedla J. Kroutilová s tím, že dechová zkouška u něho byla negativní. Policisté muži zakázali pokračovat v další jízdě. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Opilého muže, který obtěžoval v Třebíči školačku, policisté zajistili
Ve čtvrtek 1. října přijali policisté v odpoledních hodinách oznámení od rodičů, jejichž nezletilou dceru v Třebíči kontaktoval neznámý muž. "Muž školačku na ulici oslovil a nevhodnou formou se s ní snažil komunikovat, což odmítla, poté muž z místa odešel. K fyzickému kontaktu nedošlo. Policisté zjistili popis neznámého muže, který poskytla dívka velmi dobrý, a začali po něm v lokalitě pátrat. Informaci předali také strážníkům městské policie, kteří byli během chvíle úspěšní a podezřelého muže vypátrali. Jednalo se o šestašedesátiletého opilého muže. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu necelé dvě promile alkoholu", popsala celou záležitost mluvčí Jana Kroutilová s tím, že opilého muže odvezli na záchytku a po vystřízlivění byl následně převezen na oddělení policie k provedení příslušných úkonů. Jednání podezřelého muže policisté šetří.Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Muzejní a galerijní noc 2020 v jihlavském muzeu v pátek 16. října zřejmě bude, zájemci by se měli objednat
Z důvodu omezení v rámci nouzového stavu se v plánovaných termínech neuskuteční přednáška Sklářství na Vysočině a přednáška z cyklu Science café, která měla být v úterý 13. října. Muzejní a galerijní noc 2020 plánovaná na pátek 16. října se pravděpodobně uskuteční, ale pouze pro objednané zájemce.
Nabízíme tento program:
v 17 a v 19 hodin komentované prohlídky muzea s Renatou Kremláčkovou, DiS.
V 18 a v 19 hodin začne prohlídka výstavy Archeologické výzkumy, objevy a nálezy na Jihlavsku aneb využití dendrochronologie v archeologii s kurátorem Mgr. Davidem Zimolou.
Abychom dodrželi povolený limit max. 10 osob v interiéru, je nutné předem si prohlídky zamluvit, a to na tel. 567 573 899 nebo na oberreiterova@muzeum.ji.cz.
Osoby nad daný limit nebudou do muzea vpuštěny.

Běžný provoz muzea není přerušen – stále funguje každé pondělí od 16 do 17 hodin podzimní mykologická poradna v předsálí expoziční budovy. Je otevřena výstava Skleněná krása ze sbírek jihlavského muzea, která představuje užitkové, dekorativní a osvětlovací sklo z jihlavských fondů. Ještě do 25. října mají návštěvníci možnost prohlédnout si v prostorách muzejní půdy končící výstavu Archeologické výzkumy, objevy a nálezy na Jihlavsku aneb využití dendrochronologie v archeologii.

V pátek 9. října začne autorská výstava obrazů Petra Vlacha s názvem Sny za stavu bdělosti. Na arkádách bude od 13. října k vidění výstava Poetika tvorby – obrázky smyslné i nesmyslné představující výběr z tvorby Yvony Bartoňkové a Jiřího Grégra.

I za současné složité situace se jihlavské muzeum těší na své návštěvníky…
Dana OBERREITEROVÁZpět nahoru na obsah...

V Česku v září přibylo nových insolvenčních návrhů; spíše než hospodářská krize ale za nárůstem stojí sezónnost
V tuzemsku bylo v září sepsáno nejvíce nových insolvenčních návrhů za posledního půl roku. Ve srovnání se srpnem se jejich počet zvýšil o jedenáct procent. Více než prohlubování ekonomických problémů je důvodem sezónnost. Často se však objevují insolvenční návrhy podané zaměstnanci kvůli dluhům na mzdách. Konec moratorií a odkladů splátek úvěru povede k nárůstu počtu insolvenčních návrhů. Projeví se ale až s odstupem času.
Počet nových insolvenčních návrhů v Česku v září činil 2442. Ve srovnání se srpnem šlo o více než jedenáctiprocentní nárůst, zároveň se jedná o nejvyšší hodnotu od letošního března. Vývoj však lze i přesto označit za poměrně příznivý. Nenaplnily se totiž obavy ze skokového nárůstu počtu nových insolvenčních návrhů ve chvíli, kdy věřitelé se začátkem září znovu získají dočasně pozastavenou možnost podat věřitelský insolvenční návrh. “Insolvenčních návrhů v září přibylo hlavně kvůli sezónnosti. Lidé si letos vzhledem k okolnostem vybírali dovolenou častěji na sklonku léta. K řešení vlastní finanční situace se tak začali vracet až v září. Nárůst byl patrný zejména ve druhé polovině měsíce, kdy bylo podáváno v průměru 124 nových návrhů denně,” popisuje Tomáš Valášek, výkonný ředitel společnosti Insolvence 2008, která vyvíjí a dodává IT řešení pro insolvenční správce a zabývá se i jejich odborným vzděláváním.

Že se na poli insolvencí zatím navzdory hospodářskému propadu neděje nic mimořádného, potvrzuje také srovnání s loňským rokem. Počet nových insolvenčních návrhů se letos v září meziročně snížil o téměř 30 procent. Lidí v potížích však může být podle Valáška ve skutečnosti více, jen se na ně dosud vztahovala vládní ochranná opatření. “Na konci října padne moratorium na splátky úvěrů a splácet povinně tak znovu začnou i ti, kteří původně požádali svoji banku o odklad,” popisuje. Na počtu nových insolvenčních návrhů se však podle něj postupné ukončování podpůrných opatření projeví až s odstupem času. Lidé se nejdříve pokusí svoji situaci vyřešit refinancováním stávajících úvěrů či půjčováním dalších peněz, až pak sáhnou k sepsání insolvenčního návrhu. Ve výrazně větším počtu by k tomu mohlo docházet v období za zhruba půl roku až rok.

Totéž se týká i firem. V září bylo letos poprvé podáno více než 100 nových insolvenčních návrhů na právnické osoby, konkrétně 108. Ve srovnání s předchozím měsícem šlo o více než 50% nárůst, meziročně je však počet srovnatelný. “Často jsou vidět insolvenční návrhy sepsané zaměstnanci kvůli dlužným mzdám,” přibližuje Valášek.

Pokud nedojde ke zlepšení epidemiologické situace, bude insolvenčních návrhů na fyzické i právnické osoby rychle přibývat v době, kdy se řada soudců, insolvenčních správců či odborných pracovníků v dluhových poradnách bude potýkat buď s nákazou samotnou, nebo v lepším případě s karanténou. “Za takových okolností by se mohla situace v oblasti vyřizování insolvenčních návrhů značně zkomplikovat. Řešení se ale nabízí - alespoň částečně upustit od lpění na osobním jednání v situacích, kdy lze za pomocí digitalizace a moderních technologií plnohodnotně komunikovat s klientem na dálku,” říká výkonný ředitel společnosti Insolvence 2008.

O tom, kam za stávajících podmínek oddlužení dál posunout a nakolik k tomu mohou přispět moderní technologie, jako jsou například nové elektronické formuláře pro insolvenční řízení, budou špičkoví řečníci z řad insolvenčních správců, soudců, advokátů, představitelů státní správy i legislativců mluvit na Konferenci Insolvence 2020. Program jejího již sedmého ročníku ovšem obsahuje i řadu dalších témat spojených s insolvencemi a insolvenčním právem. Mimo jiné bude řeč o postavení a povinnostech insolvenčního správce či o evropské směrnici o preventivní restruktutralizaci. Konference Insolvence 2020 se uskuteční v pátek 9. října 2020 v Praze. S ohledem na bezpečnost a na nová vládní nařízení však pořadatelé z Insolvence 2008 rozhodli o tom, že letos bude možné konferenci navštívit pouze online.

Foto: ilustrační
Monika STRAKOVÁZpět nahoru na obsah...

Havlíčkobrodská nemocnice bude mít teplo za velice výhodnou cenu
Velký tahač přivezl v září novou kogenerační jednotku do nemocnice v Havlíčkově Brodě. Ta je důležitým základem pro modernizaci energetického hospodářství v nemocnici.
Veřejnou soutěží se podařilo nemocnici najít spolehlivého partnera a vytvořit výhodné podmínky pro dodávky tepla. Firma ČEZ Energo vybraná ve veřejné soutěži realizuje instalaci kogenerační jednotky na vlastní náklady. Jejím hlavním záměrem je výroba elektrické energie pro podporu rozvodné sítě. Kogenerace je kombinovaná výroba elektrické energie, při které vzniká teplo jako vedlejší produkt a to bude využívat nemocnice. Kogenerační jednotku si lze představit jako mini-elektrárnu a mini-teplárnu v jednom. Jde o vysoce efektivní způsob výroby energie.

„Tímto způsobem jsme si zajistili část spotřeby tepla nemocnice z moderního zdroje. Navíc jsme si také stabilizovali cenu tepla do budoucna. Tím uspoříme finance, které budeme moci využít na péči o naše pacienty,“ zhodnotil výhody projektu ředitel Nemocnice Havlíčkův Brod Mgr. David Rezničenko, MBA.

Do nemocnice bude ČEZ Energo dodávat teplo vyrobené při výrobě elektrické energie, kterou bude distribuovat do rozvodné sítě. Nemocnice mu proto se souhlasem zřizovatele, Kraje Vysočina, pronajala prostor na 15 let a ve veřejné zakázce vysoutěžila ekonomicky výhodné podmínky.

„Teplo bude nemocnice odebírat pouze v případě, že jeho systém měření a regulace v energetice zaznamená potřebu dodávky tepla do nemocničního systému. Pokud nebude nemocnice teplo potřebovat, bude si ho dodavatel uskladňovat v akumulační nádrži,“ dodal Josef Tvrdý. Systém bude regulovat odběry přes fakturační měřidlo, čímž bude zaručena i maximální hospodárnost v odběru tepla.

Kogenerační jednotky o výkonu 1 MWe byla umístěna v prostorách nemocniční kotelny. Vedle objektu byla nainstalována akumulační nádrž.

Dosud nemocnice využívala centrální plynovou kotelnu s dvěma nízkotlakými teplovodními kotli a jedním středotlakým parním kotlem s plynovými hořáky a automatickou regulací výkonu. Topná voda je dále pomocí kotlových čerpadel rozváděna z teplovodních kotlů přes rozdělovač a sběrač do jednotlivých objektů nemocnice, kde také dochází k přípravě teplé vody.

Dokončení realizace díla je plánováno na prosinec tohoto roku. Uvedení do provozu je ještě závislé na připojení do rozvodné elektrické sítě.
Petra ČERNOZpět nahoru na obsah...

Podpořte hospice, přijďte kamkoli v papučích a vyfoťte se
Již čtvrtým rokem se lidé z celé České republiky zapojí do osvětové kampaně pro mobilní hospice. Ve středu 7. října můžeme potkávat lidi v papučích na ulici, na poště, v bance nebo v obchodě. Říkají nám tím, že umírat doma je možné. Kousek svého „DOMA“ ve formě papučí si proto ten den budou brát všude s sebou.
Zapojte se i VY, přizvěte vaše kolegy, kamarády a všechny, kdo chtějí změnit povědomí o umírání v České republice. Upozorněte společně s námi na to, že umírat doma je možné, a že existují služby, které nabízejí doprovod. Odborný i lidský.

Vyfoťte se v papučích kdekoliv, kde tento den budete, fotku sdílejte s hashtagem #papucovyden nebo ji pošlete k nám do Sdílení.

Více informací se dozvíte na stránkách www.papucovyden.cz a umiratdoma.cz

Lidé v papučích pomohou šířit povědomí o domácích hospicích. Šířit informace o možnosti dožít svůj život důstojně a doma i pro nevyléčitelně nemocné dospělé a děti. Papuče nasazuje třeba také herec Pavel Liška, herečka Markéta Stehlíková či dokumentaristka a scénáristka Olga Sommerová.

Po celé ČR potrvá až do neděle 11. října osvětová kampaň „DOMA. Týden pro mobilní hospice“, jejíž součástí je i Papučový den. Zapojilo se do ní 32 mobilních hospiců z ČR, které budou společně šířit myšlenku umírání doma.

„Protože si můžeme vybrat, kde strávíme závěr svého života. Osmdesát procent lidí si přeje zemřít doma, ale pouze dvaceti procentům se to podaří. Každý hospic v tomto týdnu pořádá akce pro laickou i odbornou veřejnost.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   27. 11. 2020

• V centrální laboratoři třebíčské nemocnice provádějí PCR testy díky nově vybudované PCR laboratoři
• Zvířecí osazenstvo táborské zoo rozšířil pár ovcí kamerunských
• Rekonstrukce dálničního mostu Vysočina ve Velkém Meziříčí je dokočena
• Téměř dvě stovky lidí čekalo na zakoupené zboží marně
• Z policejního deníku: obtěžující opilci či opilý řidič boural
• Spojů MHD v Jihlavě od pondělí 30. listopadu zase pojede víc
• Zájemce o štěně rasy Jack Russell se stal obětí podvodníka
• Podvodníci se vydávají za lékaře i americké vojáky; virtuální přátelství na sociálních sítích může lidi finančně zruinovat
• Kriminalisté na Žďársku dopadli tři muže, kteří distribuovali drogy

Čtvrtek   26. 11. 2020

• Havlíčkobrodská porodnice umožní od pondělí návštěvy tatínkům i partnerům na oddělení šestinedělí
• Odběrový tým záchranářů je v provozu již téměř devět měsíců
• Z policejního deníku: krádež zboží v obchodním domě, vloupání do garáže či muž, který lákal z ženy peníze
• Policisté pátrají po totožnosti zavražděného muže, jehož tělo bylo loni nalezeno na Havlíčkobrodsku a prosí o pomoc veřejnost

Středa   25. 11. 2020

• Vzdušný prostor Dukovan a Temelína chrání nový laserový systém, zachytí i letící dron
• Tři krále možná v ulicích nepotkáte, přesto koledovat budou
• Z policejního deníku: poškození nápojových automatů; vloupání do auta či bourající opilý řidič
• Na budově jihlavské nemocnice se ve čtvrtek 26. listopadu rozzáří Světlo lékařům
• Zájemci se mohou stát kmotry zraněných a ohrožených zvířat v záchranné stanice v Pavlově
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci při hledání totožnosti dvou mužů a žen z fotografie
• Kriminalisté dopadli recidivistu, který ukradl peněženku s finanční hotovostí a doklady
• Policisté zadrželi další tři migranty, muži riskovali život, cestovali na podvozku zahraničního návěsu

Úterý   24. 11. 2020

• Na jihlavském náměstí stojí vánoční strom, letos bude nazdobena i radnice
• Nevíte co pod stromeček? Nadělte mimořádné zážitky v táborské zoo
• Silniční meteorologické stanice- významný prvek zimní údržby
• Jihlava pošle na podporu stanice v Pavlově, která se zabývá záchranou poraněných volně žijících živočichů, 10 tisíc korun
• Z policejního deníku: útočné granáty a rozbušky na dně rybníka; devítiletý chlapec se našel v pořádku či posprejovaný vlak
• Ledová kalamita na trolejích trolejbusových drah: V Jihlavě dnes ráno trolejbusy měly zpoždění až přes sto minut!
• Humpoleckým Vánocům 2020 září hvězda: Na programu jsou třeba zimní promítání, adventní koncerty jinak, procházky městem i vánoční soutěže
• Všech pět krajských nemocnic na Vysočině je připraveno začít s plánovanými operacemi
• Od letecké katastrofy vrtulníku u Rudíkova na Třebíčsku uplynulo 12. září osmačtyřicet roků
• Druhý blok Dukovan po odstávce opět dodává elektřinu
• Nemocnice v Jihlavě chce pacientům pod stromeček opět nadělit Vánoční pokoj
• Do pomoci třebíčské nemocnici se zapojila i lékařka z Německa

Pondělí   23. 11. 2020

• Novoměstská Horácká galerie se dočká depozitářů a provozního zázemí
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; obtěžující opilec skončil na záchytce či cizinec bez řidičáku v Jihlavě
• Výstava ARTUR MAGROT - CANIS LUPUS je prezentována on-line, potrvá do 3. ledna

Neděle   22. 11. 2020

• Rozsvícení vánočního stromu ve Velkém Meziříčí budou moci lidé sledovat třeba na webu radnice
• Z policejního deníku: vandalové na hřbitově v Telči; krádež věcí ze stodoly či opilá řidička, která v Jihlavě narazila do několika zaparkovaných aut

Sobota   21. 11. 2020

• Hnízdění chráněných druhů ptáků v lesích na Vysočině v roce 2020

Pátek   20. 11. 2020

• V sobotu 21. listopadu mohou lidé na Vysočině v obchodních domech nakoupit zboží do potravinové banky
• Sovice sněžní v táborské zoo se už nemůže dočkat prvního sněhu
• Jihlavský magistrát od pondělí 23. listopadu rozšiřuje úřední hodiny
• Z policejního deníku: nález tříštivotrhavého granátu; poničení auta či dopadení distributora drog
• Africká vesnice Matongo v jihlavské zoologické zahradě má novou rákosovou střechu
• Co patří do krmítka? Poradíme, jak na zimní přikrmování

Čtvrtek   19. 11. 2020

• Tajemství plzeňských interiérů Adolfa Loose: Dále do světa
• Vlci arktičtí v táborské zoo si nízké teploty užívají
• Z policejního deníku: zloděje věcí za 30 tisíc policisté dopadli či agresivní opilec skončil na záchytce
• Muže, který okradl v Humpolci mladou dívku o mobil, policisté zadrželi
• Na Vysočině zadrželi policisté rakouský autobus s 21 muži s tureckými pasy; v Měříně zadrželi tři Maročany

Středa   18. 11. 2020

• Na Třebíčsku srazila auta dva chodce, oba utrpěli zranění
• V Hamrech nad Sázavou na silnici I/19 dělníci budují propustky odvodnění, sjezdy k domům a namontují zábradlí
• Novým hejtmanem Vysočiny je Vítězslav Schrek z Jihlavy
• Armáda v nemocnici v Třebíči bude pomáhat hlavně u ležících pacientů s polohováním
• Z policejního deníku: ztracená seniorka nalezena v pořádku; recidivista zmlátil muže či opilí a zdrogovaní řidiči
• Pacientům s dechovou nedostatečností v havlíčkobrodské nemocnici pomáhají přístroje od dárců

Úterý   17. 11. 2020

• V jihlavských ulicích se objevila vánoční výzdoba, strom na náměstí bude z nedalekých Dvorců
• Luteránské gymnázium ve Velkém Meziříčí vlastní umělecká rodina Kodetů, plánuje tam otevřít muzeum
• V Nové Brtnici na Třebíčsku hořel rodinný dům, škoda je jeden milion korun
• Při nehodě osobního auta u Římova na Třebíčsku utrpěli dva lidé zranění

Pondělí   16. 11. 2020

• V Jihlavě při příležitosti státního svátku zazní z amplionů Modlitba pro Martu
• Skalnatý svah v Mlýnské ulici v Jihlavě bude zajištěn
• Do pelhřimovské a třebíčské nemocnice nastoupí na pomoc armáda
• Nemocnice v Havlíčkově Brodě a kaplička v Antonínově Dole svítí purpurově za Děti do dlaně
• S podzimním počasím přicházejí časté mlhy, řidiči proto musí být mnohem opatrnější
• Z policejního deníku: krádež věcí z domu za více jak 25 tisíc či opilci a bez řidičáku za volantem
• Při střetu dvou osobních aut u Třebelovic se nikdo nezranil
• Český rozhlas opět potěší dříve narozené; začíná 4. ročník Ježíškových vnoučat
• V Pelhřimově se vánoční strom i výzdoba rozsvítí v neděli 29. listopadu, letos kvůli covidu bez lidí

Neděle   15. 11. 2020

• Mezi osadami Dvorek a Uhry u Přibyslavi byl vztyčen kovaný kříž
• Z policejního deníku: krádež nářadí z kontejneru a chalupy, krádež skútru a kola či zdrogovaný šofér bez řidičáku
• Vodní ptáci v jihlavské zoologické zahradě mají novou zimní ubikaci
• Požár chaty v Jihlavě napáchal škodu z 350 tisíc korun

Sobota   14. 11. 2020

• Občanská poradna v Havlíčkově Brodě slaví 20 let svého působení
• Výstava Vůně medu letos v Novém Městě na Moravě nebude, zájemci si však mohou med zakoupit v klubovně včelařů
• Ve Staré Říši shořel zahradní domek, jeden člověk utrpěl zranění a skončil v nemocnici
• Požár chaty ve Velkém Meziříčí napáchal škodu za 400 tisíc korun, nikdo nebyl zraněn

Pátek   13. 11. 2020

• Dálnice D1 od Devíti křížů po Ostrovačice bude o víkendu uzavřena
• Zemřela jedna z posledních pamětnic třebíčského ghetta
• Potravinová sbírka se bude konat v sobotu 21. listopadu, třebíčská charita bude v Tescu v Jihlavě
• Stavba přeložky silnice I/37 obchvatu u Osové Bítýšky bude zazimovaná, práce budou pokračovat na jaře
• Medvědi bratři v táborské zoo bojují o jídlo, ale vždy se nakonec dohodnou
• Z policejního deníku: bitka cizinců před ubytovnou; vloupání do chaty či opilý cizinec s padělanými doklady
• Havlíčkobrodští policisté dopadli dvaadvacetiletého muže, který se vloupal do auta a způsobil škodu za více jak 30 tisíc korun
• Odbahněné Strachovské rybníky v Pelhřimově oživí okrasné ryby
• Jihlava si připomene předčasně narozené děti; mariánský sloup a dům kultury se rozzáří do purpurové barvy

Čtvrtek   12. 11. 2020

• Česká centra ve světě připomenou výročí J. A. Komenského, na Slovensku dokonce přímo na Komenského náměstí
• Z policejního deníku: krádež peněženky; muž nevrátil nalezenou peněženku; vloupání do chalupy či bouračka opilého řidiče
• Šerpa vynesl k soše Radegasta rekordní náklad vážící 256 kg
• Mobilní buňka u vchodu do jihlavské nemocnice změří teplotu a vydezinfikuje; využívá ji i veřejnost
• Policisté na Vysočině odhalili sedm Srbů, kteří vstoupili na naše území neoprávněně
• V Havlíčkově Brodě funguje odběrový stan sedm dní v týdnu, v nemocnici je nejvytíženější JIP a ARO

Středa   11. 11. 2020