Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 7.10 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině se nakazilo dalších 252 lidí covidem, tři zemřeli
Za posledních čtyřiadvacet hodin se na Vysočině covidem nakazilo 252 osob, tři lidé zemřeli a 97 se uzdravilo. Vyplývá to ze stránek krajské hygienické stanice.
Tři poslední úmrtí souvisí se zařízením sociální péče v Havlíčkově Brodě a v Třebíči.

Celkový počet osob s prokázanou nákazou: 3637 - 252
z toho v okrese Jihlava: 804 - 47
z toho v okrese Havlíčkův Brod: 636 - 41
z toho v okrese Pelhřimov: 624 - 36
z toho v okrese Třebíč: 788 - 65
z toho v okrese Žďár nad Sázavou: 785 - 63

Počet platných karantén vydaných KHS: 22
Počet osob indikovaných KHS k testování (stav od 22.3.2020 18:00): 39132 - 789
Počet vyléčených potvrzených případů onemocnění: 1858 - 97
Počet zemřelých potvrzených případů onemocnění: 32 - 3

Na Vysočině je obsazená většina lůžek určených pro lidi s covidem-19. Další je možné v nemocnicích vyčlenit na úkor ostatní péče. Plánované zákroky omezila nemocnice v Jihlavě a Novém Městě na Moravě, postupně se přidávají i další tři krajské nemocnice. Potýkají se i z vyšším počtem nemocného personálu, nejvíc v Jihlavě.


Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V druhém kole senátních voleb volilo na parkovištích 50 lidí, volby budou v pátek a v sobotu
Celkem padesát hlasů odevzdali voliči ve středu 7. října v tzv. drive-in volbách do Senátu v Pelhřimově a ve Žďáře nad Sázavou. Na parkovištích odvolili lidé, kteří jsou kvůli koronaviru v karanténě a do volebních místností vstoupit nemohou.
V Pelhřimově, v obvodu číslo 15, přijelo 29 občanů, na opačném konci kraje, v obvodu číslo 51 ve Žďáře nad Sázavou, dorazilo 21 voličů.
"Volební schránky byly zapečetěny a budou sečteny až po hlasování ve standardním termínu – tedy v sobotu 10. října po 14. hodině", uvedla krajská mluvčí Jitka Svatošová s tím, že volby na vysočinských drive-inech proběhly i tentokrát hladce.

Vzhledem k tomu, že žádné ze sociálních nebo pobytových zařízení na Vysočině nemá nařízenou karanténu krajskou hygienickou stanicí, nevyjede zvláštní volební komise zítra do terénu. Mobilizována bude až v pátek, kdy pravděpodobně dva týmy objedou karanténní voliče na základě jejich telefonické objednávky.

Řádné doplňovací volby do Senátu proběhnou na Pelhřimovsku a Žďársku ve dnech 9. a 10. října. V pátek 9. října budou volební místnosti otevřeny od 14 do 22 hodin, v sobotu 10. října pak od 8 do 14 hodin.

Na Žďársku do druhého kola postoupil Josef Klement z KDU-ČSL, který získal 31,01 procenta hlasů. Na druhém místě se umístil Michal Šmarda z ČSSD, který získal 25,28 procent hlasů.

Na Pelhřimovsku do druhého kola postoupil Milan Štěch z ČSSD, který získal 31,22 procent hlasů. Na druhém místě se umístil Jaroslav Chalupský, bezpartijní za strany Svobodní, který získal 23,54 procent hlasů.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: mladistvá dívka se opila; opilci skončili na záchytce, opilí a zdrogovaní řidiči
V úterý 6. října přijali policisté v časných ranních hodinách oznámení, že na silnici u Jemnice na Třebíčsku sedí mladá žena se psem. Policisté na místě zjistili, že se jedná o mladistvou dívku, která byla pod vlivem alkoholu, jinak byla v pořádku. Při dechové zkoušce jí naměřili hodnotu jedno a půl promile alkoholu. Policisté informovali její příbuzné a ti si opilou dívku převzali do péče. Dále zjišťují, za jakých okolností se k alkoholu dostala. Policisté informovali také odbor sociálně právní ochrany dětí, případ dále prošetřují. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Muži neplatí na svoje děti výživné
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy osmatřicetiletému muži ze Žďárska, který neplatí výživné na svoji dceru. "Vyživovací povinnost si muž na dvanáctiletou dívku žijící na Jihlavsku neplní od letošního jara. Měsíčně má platit necelé dva tisíce korun, což plnil pouze částečně. Celkově dluží přes sedm tisíc korun", informovala J. Kroutilová s tím, že policisté na základě shromážděných důkazů sdělili muži podezření ze spáchání trestného činu, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

"Trestného činu se dopustil také třiadvacetiletý muž z Jihlavy. Vyživovací povinnost si neplní od konce loňského roku na šestiletého syna. Měsíčně má muž platit 1 500 korun a celkově tak dluží patnáct tisíc korun", uvedla J. Kroutilová s tím, že na základě shromážděných důkazů sdělili policisté muži podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.

Opilí muži, kteří leželi v Pelhřimově na chodníku, skončili na záchytce
V úterý 6. října kolem desáté hodiny večer policisté zajistili dva opilé muže, kteří leželi na ulici Slovanského bratrství v Pelhřimově. "Muži leželi na chodníku, byli zjevně opilí a nesrozumitelně komunikovali. Při dechové zkoušce čtyřiatřicetiletý muž nadýchal 1,90 promile alkoholu, u devětatřicetiletého muže naměřená hodnota činila 2,66 promile", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová s tím, že oba muži skončili na záchytce.

Test na drogy byl u řidičů v Jihlavě pozitivní na amfetamin
V úterý 6. října zastavili jihlavští policisté řidiče, u něhož byl test na drogy pozitivní. Osobní automobil Seat kontrolovala policejní hlídka na ulici Okružní v Jihlavě kolem jedenácté hodiny dopoledne. Osmnáctiletý řidič se na výzvu policistů podrobil testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami, který vykázal přítomnost amfetaminu.
Dalšího řidiče, u kterého test ukázal pozitivní hodnotu drog, kontrolovali policisté na ulici Žižkova. Vozidlo Peugeot, které řídil třiadvacetiletý muž, zastavila policejní hlídka kolem páté hodiny večer. Také v tomto případě byl test na drogy pozitivní na amfetaminy.
"Oba muži již v další jízdě pokračovat nesměli a jsou podezřelí ze spáchání přestupkového jednání na úseku dopravy", informovala mluvčí Jana Kroutilová.

Dvaačtyřicetiletá řidička nadýchala přes dvě promile
V úterý 6. října kolem půl deváté ráno zastavili policisté u obce Vyskytná na Pelhřimovsku osobní auto Renault, jehož řidičkou byla dvaačtyřicetiletá žena. "V rámci kontroly se žena podrobila dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 2,12 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 1,85 a 1,89 promile. Policisté řidičce na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", uvedla policejní mluvčí S. Rázlová s tím, že žena svým jednáním naplnila znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok a zákaz řízení motorových vozidel.

Žena řídila auto pod vlivem alkoholu
Policisté zastavili v úterý 6. října kolem jedenácté hodiny dopoledne v Jiřicích u Humpolce na Pelhřimovsku osobní vůz Audi. "Třicetiletá řidička se na výzvu policistů podrobila dechové zkoušce. Naměřená hodnota činila 0,36 promile alkoholu a také opakované měření bylo pozitivní", řekla S. Rázlová s tím, že žena již v další jízdě pokračovat nesměla. Policisté případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Řidič pod vlivem alkoholu
Policisté kontrolovali v úterý 6. října krátce po půlnoci u obce Vatín na Žďársku osobní auto Škoda, jehož řidičem byl třiatřicetiletý muž. Ten se na výzvu policistů podrobil dechové zkoušce, jejíž výsledek byl 0,30 promile alkoholu. Výsledek opakované zkoušky byl 0,32 promile. V další jízdě již pokračovat nesměl a z přestupku na úseku dopravy se bude zodpovídat před příslušným správním orgánem. Informovala o tom policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Jan Prchal z Polné: Jsem spisovatel dlouhých vět, jehož hudební kariéru odstartovali Beatles
Jan Prchal prožil celý svůj život v Polné, působil zde jako knihkupec a nakladatel, je aktivní v Klubu za historickou Polnou, miluje hudbu a regionální historii, o které píše krásné knihy. Na svém kontě má už padesátku publikací jako autor nebo spoluautor. Mezi poslední autorské počiny patří vydání několika dílů pověstí z Polné i z celé Vysočiny, které se mezi veřejností těší velkému ohlasu. Jan Prchal za několik dní oslaví krásné životní jubileum a při této příležitosti převzal pamětní bronzovou medaili Kraje Vysočina, kterou zcela mimořádně uděluje hejtman kraje.
Obyvatelé, rodáci a přátelé Polné znají pana Jana Prchala jako velice činorodého, aktivního a vzdělaného souseda. Sám se označuje za jednoho z největších milovníků spisovatele Bohumila Hrabala, který je mu celý život inspirací a vzorem. „Jsem autorem dlouhých vět. Svá díla píšu jedním dechem. Pak nastoupí má manželka, která je mou věrnou korektorkou a vlastně řídí mou ediční činnost. Jsme tým,“ říká Jan Prchal. A nezapomíná zmínit obrovskou podporu svých autorských kolegů, kteří mu pravidelně v rámci redakční rady pomáhají s přípravou příspěvků a dalších textů.

Jan Prchal pochází z muzikantské rodiny. Jeho tatínek byl multiinstrumentalista, skvělý aranžér hudby, hudební pedagog a malého Jana nutil ke hře na housle. „Muzika mě chytla vlastně až v éře Beatles. Byl jsem u založení první bigbeatové skupiny v Polné na začátku 70. let minulého století a od té doby jsem hudbě věrný,“ vzpomíná Jan Prchal, kterého na hejtmanství do Jihlavy doprovodila manželka a starosta Polné Jindřich Skočdopole. Město Polná patří společně s Krajem Vysočina k podporovatelům ediční činnosti Jana Prchala, jehož publikace mohou vznikat i díky podpoře z dotačního titulu Fondu Vysočiny Edice Vysočina.

Vedení Kraje Vysočina gratuluje Janu Prchalovi k jeho životnímu jubileu a přeje mu řadu dalších úspěšných autorských počinů.

- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Výstava originálních obrazů Petra Vlacha v jihlavském muzeu
Výstava originálních obrazů Petra Vlacha bude od pátku 9. října k vidění ve velkém výstavním sále v Muzeu Vysočiny na Masarykově náměstí v Jihlavě.
Jeho tvorbu okomentoval historik umění a kulturní publicista Jan Dočekal takto:

Malířské začátky Petra Vlacha leží na začátku 90. let minulého století, náležitě tvoří od roku 2009. Není zasažen žádnou orientační odbornou tvůrčí lekcí. Na místo, na němž je průběžně v tomto čase, dospěl subjektivními pěšinami poznání.

Vůlí a zápalem překlenul úskalí a neskrývá ambici pokračovat v sebevzdělávání skrze tvorbu, s vizí nalezení v převaze subjektivního malířského výrazu. Protože nevyznává metodu objektivního zprostředkování skutečnosti světa, pravděpodobně zůstane nezobrazujícím výtvarníkem. Půjde ve směru vyznačeném třemi dosavadními autorskými výstavami. Ty ukázaly na jeho poučení z vývoje umění ve 20. století, sdružené v dotycích abstraktního expresionismu, geometrické abstrakce, tašizmu a nového realismu.

Dle teorií týkajících se nedeskriptivních směrů malířství neměly by Vlachovy obrazy vyjadřovat nic konkrétního. Ale patrně vyjadřují. Dle autora dojista. Příčina je tato: ví o existenci odborných poučení, ale není s nimi ztotožněn. Upíná se, vedle volných témat, například k sociálním otázkám a k humanismu. Do roviny výchozího bodu vzniku obrazu ukládá v ideji kód příběhu, který má dle jeho verbální interpretace inspirační sílu. V procesu tvorby je onen příběh ovšem překryt malbou nebo autorským nakládáním s materiálovými jednotlivostmi (např. v asambláži). Tedy není zřetelně definován, vnímatel jej sotva může zachytit. Specifický smysl míněného příběhu tak zůstává u výtvarníka, pro něhož je žitým podnětem tvorby. Ve shrnutí je to prazvláštní spojnice modifikované konceptuální literární tvorby (příběh v mysli) s nefigurativním malířstvím pozoruhodné úrovně.

K příbuzným výsledkům Vlach dospívá, ovšem přes prostor jiné formy – již jmenovaný nový realismus. Svébytně oživuje myšlenky a postupy jeho aktérů vytrysklé před půlstoletím.

Výstava potrvá do 15. listopadu
Dana OBERREITEROVÁZpět nahoru na obsah...

I na železničním přejezdu platí určitá pravidla, která řidiči musí dodržovat
Od začátku letošního roku do konce září řešili policisté na železničních přejezdech na Vysočině celkem 21 dopravních nehod, při kterých byla jedna osoba usmrcena, a dalších osm jich utrpělo zranění. V naprosté většině případů jsou viníky takových dopravních nehod samotní řidiči, kteří nerespektují zvukové a světelné výstražné znamení nebo vlak na železničním přejezdu přehlédnou.
V první řadě je zapotřebí si uvědomit, že řidiči si na železničních přejezdech musí počínat obzvláště opatrně a mít na paměti, že srážka s vlakem mívá fatální následky. Vlaková souprava nedokáže okamžitě zastavit a její brzdná dráha se může počítat až na stovky metrů, a to i při relativně nízké rychlosti soupravy. Proto je zapotřebí, aby si řidiči při přejíždění přejezdu počínali obzvláště opatrně, zejména se pak přesvědčili, že ho mohou bezpečně přejet.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích nám jasně říká, že vozidla se před železničním přejezdem řadí za sebou v pořadí, ve kterém k němu přijela. Ve vzdálenosti 50 metrů před železničním přejezdem a při jeho přejíždění smí řidič jet rychlostí nejvýše 30 kilometrů v hodině. Svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení, smí 50 metrů před železničním přejezdem a při jeho přejíždění jet rychlostí nejvýše 50 kilometrů v hodině. Při přejíždění železničního přejezdu nesmí řidič zbytečně prodlužovat dobu jeho přejíždění.

V případě, že dojde k zastavení vozidla na železničním přejezdu, musí jeho řidič odstranit vozidlo mimo železniční trať a nemůže-li tak učinit, musí neprodleně učinit vše, aby řidiči kolejových vozidel byli před nebezpečím včas varováni.

Před železničním přejezdem, u kterého je umístěna dopravní značka "Stůj, dej přednost v jízdě!", musí řidič zastavit vozidlo na takovém místě, odkud má náležitý rozhled na trať.

Řidič nesmí vjíždět na železniční přejezd v těchto případech:

· je-li dávána výstraha dvěma červenými střídavě přerušovanými světly signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení

· je-li dávána výstraha přerušovaným zvukem houkačky nebo zvonku přejezdového zabezpečovacího zařízení

· sklápějí-li se, jsou-li sklopeny nebo zdvihají-li se závory

· je-li již vidět nebo slyšet přijíždějící vlak nebo jiné drážní vozidlo nebo je-li slyšet jeho houkání nebo pískání; toto neplatí, svítí-li přerušované bílé světlo signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení

· dává-li znamení k zastavení vozidla zaměstnanec dráhy kroužením červeným nebo žlutým praporkem a za snížené viditelnosti kroužením červeným světlem

· nedovoluje-li situace za železničním přejezdem jeho bezpečné přejetí a pokračování v jízdě

V případech, je-li dávána výstraha dvěma červenými střídavě přerušovanými světly signálu přejezdového zabezpečovacího zařízení nebo je-li dávána výstraha přerušovaným zvukem houkačky nebo zvonku přejezdového zabezpečovacího zařízení nebo sklápějí-li se, jsou-li sklopeny nebo zdvihají-li se závory, smí řidič vjíždět na železniční přejezd pouze tehdy, jestliže před železničním přejezdem dostal od pověřeného zaměstnance provozovatele dráhy k jízdě přes železniční přejezd ústní souhlas. V tomto případě je řidič povinen řídit se při jízdě přes železniční přejezd pokyny pověřeného zaměstnance provozovatele dráhy. Pověřený zaměstnanec provozovatele dráhy je povinen se na požádání řidiče prokázat platným pověřením provozovatele dráhy. Řidič musí mít na paměti, že zaměstnanec provozovatele dráhy je oprávněn v blízkosti železničního přejezdu zastavovat vozidla. Znamení k zastavení vozidla dává vztyčenou paží nebo zastavovacím terčem a za snížené viditelnosti červeným světlem, kterým pohybuje v horním půlkruhu.

Při jízdě přes železniční přejezd musí řidič dodržovat i další pravidla silničního provozu. Na železničním přejezdu nesmí předjíždět další vozidla, otáčet se a couvat. Na železničním přejezdu a ve vzdálenosti 15 metrů před ním a za ním nesmí zastavit a stát. Řidič nesmí užít dálková světla, mohl-li by být oslněn strojvedoucí vlaku nebo řidič protijedoucího vozidla. Při zastavení vozidla před železničním přejezdem nesmí řidič užít ani potkávací světla, pokud by jimi mohl oslnit řidiče vozidla v protisměru.

Pokud řidič vozidla poruší tato pravidla, dopouští se přestupku proti bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, za který hrozí pokuta ve správním řízení až do výše pěti tisíc korun. V blokovém řízení může být řidiči uložena pokuta až do výše dva a půl tisíce korun. V případě, že řidič bude na železničním přejezdu nebo v jeho těsné blízkosti předjíždět, bude tento přestupek oznámen správnímu orgánu k projednání, kde je sankce ještě vyšší. Ve správním řízení může také správní orgán uložit přestupci zákaz činnosti spočívající v řízení motorových vozidel.
nprap. David LINHARTZpět nahoru na obsah...

Hejtmanem Vysočiny bude Vítězslav Schrek z ODS
Na Vysočině vznikne koalice složená z ODS a Starostů pro občany, Pirátů, KDU-ČSL, ČSSD a Starosty pro Vysočinu (STAN a SNK ED). Hejtmanem bude lídr ODS Vítězslav Schrek.
Podle prvního nástřelu bude mít ODS a Starostové pro občany hejtmana a radního, KDU-ČSL bude mít náměstka a radního, Piráti první náměstkyni a radního, i Starostové pro Vysočinu budou mít náměstka a radního, pro ČSSD to představuje druhého náměstka a uvolněného zastupitele.

Nyní začnou všechny strany, které se dohodly na spolupráci, budou mít v koalici 32 ze 45 hlasů v krajském zastupitelstvu a začnou připravovat koaliční smlouvu.

Vítězné hnutí ANO s deseti mandáty míří do opozice, stejně jako komunisté, kteří získali tři mandáty.
Piráti a ODS v koalici se Starosty pro občany mají po sedmi mandátech; po šesti má KDU-ČSL, ČSSD a Starostové pro Vysočinu.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině se nakazilo koronavirem dalších 118 lidí, zemřel muž z Třebíčska
Vysočina hlásila ve středu 6. října večer dalších 118 lidí nakažených koronavirem a jedno úmrtí. Podle hygieniků zemřel muž z Třebíčska, ročník 1946. I u něj, jako v mnoha případech v minulosti šlo o souběh více chorob.
Během uplynulého dne se nejvíce osob nakazilo na Třebíčsku - celkem čtyřicet, na Jihlavsku pak 28, na Žďársku 21, na Pelhřimovsku 18 a na Havlíčkobrodsku 11 lidí.
Od počátku pandemie se na celé Vysočině nakazilo koronavirem celkem 3385 lidí, 29 zemřelo a 1761 se uzdravilo.

Celkový počet osob s prokázanou nákazou: 3385 - 118
z toho v okrese Jihlava: 757 - 28
z toho v okrese Havlíčkův Brod: 595 - 11
z toho v okrese Pelhřimov: 588 - 18
z toho v okrese Třebíč: 723 - 40
z toho v okrese Žďár nad Sázavou: 722 - 21

Počet platných karantén vydaných KHS: 22
Počet osob indikovaných KHS k testování: (stav od 22.3.2020 18:00) : 38343 - 761
Počet vyléčených potvrzených případů onemocnění: 1761 - 79
Počet zemřelých potvrzených případů onemocnění: 29 - 1
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   25. 11. 2020

• Tři krále možná v ulicích nepotkáte, přesto koledovat budou
• Z policejního deníku: poškození nápojových automatů; vloupání do auta či bourající opilý řidič
• Na budově jihlavské nemocnice se ve čtvrtek 26. listopadu rozzáří Světlo lékařům
• Zájemci se mohou stát kmotry zraněných a ohrožených zvířat v záchranné stanice v Pavlově
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci při hledání totožnosti dvou mužů a žen z fotografie
• Kriminalisté dopadli recidivistu, který ukradl peněženku s finanční hotovostí a doklady
• Policisté zadrželi další tři migranty, muži riskovali život, cestovali na podvozku zahraničního návěsu

Úterý   24. 11. 2020

• Na jihlavském náměstí stojí vánoční strom, letos bude nazdobena i radnice
• Nevíte co pod stromeček? Nadělte mimořádné zážitky v táborské zoo
• Silniční meteorologické stanice- významný prvek zimní údržby
• Jihlava pošle na podporu stanice v Pavlově, která se zabývá záchranou poraněných volně žijících živočichů, 10 tisíc korun
• Z policejního deníku: útočné granáty a rozbušky na dně rybníka; devítiletý chlapec se našel v pořádku či posprejovaný vlak
• Ledová kalamita na trolejích trolejbusových drah: V Jihlavě dnes ráno trolejbusy měly zpoždění až přes sto minut!
• Humpoleckým Vánocům 2020 září hvězda: Na programu jsou třeba zimní promítání, adventní koncerty jinak, procházky městem i vánoční soutěže
• Všech pět krajských nemocnic na Vysočině je připraveno začít s plánovanými operacemi
• Od letecké katastrofy vrtulníku u Rudíkova na Třebíčsku uplynulo 12. září osmačtyřicet roků
• Druhý blok Dukovan po odstávce opět dodává elektřinu
• Nemocnice v Jihlavě chce pacientům pod stromeček opět nadělit Vánoční pokoj
• Do pomoci třebíčské nemocnici se zapojila i lékařka z Německa

Pondělí   23. 11. 2020

• Novoměstská Horácká galerie se dočká depozitářů a provozního zázemí
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; obtěžující opilec skončil na záchytce či cizinec bez řidičáku v Jihlavě
• Výstava ARTUR MAGROT - CANIS LUPUS je prezentována on-line, potrvá do 3. ledna

Neděle   22. 11. 2020

• Rozsvícení vánočního stromu ve Velkém Meziříčí budou moci lidé sledovat třeba na webu radnice
• Z policejního deníku: vandalové na hřbitově v Telči; krádež věcí ze stodoly či opilá řidička, která v Jihlavě narazila do několika zaparkovaných aut

Sobota   21. 11. 2020

• Hnízdění chráněných druhů ptáků v lesích na Vysočině v roce 2020

Pátek   20. 11. 2020

• V sobotu 21. listopadu mohou lidé na Vysočině v obchodních domech nakoupit zboží do potravinové banky
• Sovice sněžní v táborské zoo se už nemůže dočkat prvního sněhu
• Jihlavský magistrát od pondělí 23. listopadu rozšiřuje úřední hodiny
• Z policejního deníku: nález tříštivotrhavého granátu; poničení auta či dopadení distributora drog
• Africká vesnice Matongo v jihlavské zoologické zahradě má novou rákosovou střechu
• Co patří do krmítka? Poradíme, jak na zimní přikrmování

Čtvrtek   19. 11. 2020

• Tajemství plzeňských interiérů Adolfa Loose: Dále do světa
• Vlci arktičtí v táborské zoo si nízké teploty užívají
• Z policejního deníku: zloděje věcí za 30 tisíc policisté dopadli či agresivní opilec skončil na záchytce
• Muže, který okradl v Humpolci mladou dívku o mobil, policisté zadrželi
• Na Vysočině zadrželi policisté rakouský autobus s 21 muži s tureckými pasy; v Měříně zadrželi tři Maročany

Středa   18. 11. 2020

• Na Třebíčsku srazila auta dva chodce, oba utrpěli zranění
• V Hamrech nad Sázavou na silnici I/19 dělníci budují propustky odvodnění, sjezdy k domům a namontují zábradlí
• Novým hejtmanem Vysočiny je Vítězslav Schrek z Jihlavy
• Armáda v nemocnici v Třebíči bude pomáhat hlavně u ležících pacientů s polohováním
• Z policejního deníku: ztracená seniorka nalezena v pořádku; recidivista zmlátil muže či opilí a zdrogovaní řidiči
• Pacientům s dechovou nedostatečností v havlíčkobrodské nemocnici pomáhají přístroje od dárců

Úterý   17. 11. 2020

• V jihlavských ulicích se objevila vánoční výzdoba, strom na náměstí bude z nedalekých Dvorců
• Luteránské gymnázium ve Velkém Meziříčí vlastní umělecká rodina Kodetů, plánuje tam otevřít muzeum
• V Nové Brtnici na Třebíčsku hořel rodinný dům, škoda je jeden milion korun
• Při nehodě osobního auta u Římova na Třebíčsku utrpěli dva lidé zranění

Pondělí   16. 11. 2020

• V Jihlavě při příležitosti státního svátku zazní z amplionů Modlitba pro Martu
• Skalnatý svah v Mlýnské ulici v Jihlavě bude zajištěn
• Do pelhřimovské a třebíčské nemocnice nastoupí na pomoc armáda
• Nemocnice v Havlíčkově Brodě a kaplička v Antonínově Dole svítí purpurově za Děti do dlaně
• S podzimním počasím přicházejí časté mlhy, řidiči proto musí být mnohem opatrnější
• Z policejního deníku: krádež věcí z domu za více jak 25 tisíc či opilci a bez řidičáku za volantem
• Při střetu dvou osobních aut u Třebelovic se nikdo nezranil
• Český rozhlas opět potěší dříve narozené; začíná 4. ročník Ježíškových vnoučat
• V Pelhřimově se vánoční strom i výzdoba rozsvítí v neděli 29. listopadu, letos kvůli covidu bez lidí

Neděle   15. 11. 2020

• Mezi osadami Dvorek a Uhry u Přibyslavi byl vztyčen kovaný kříž
• Z policejního deníku: krádež nářadí z kontejneru a chalupy, krádež skútru a kola či zdrogovaný šofér bez řidičáku
• Vodní ptáci v jihlavské zoologické zahradě mají novou zimní ubikaci
• Požár chaty v Jihlavě napáchal škodu z 350 tisíc korun

Sobota   14. 11. 2020

• Občanská poradna v Havlíčkově Brodě slaví 20 let svého působení
• Výstava Vůně medu letos v Novém Městě na Moravě nebude, zájemci si však mohou med zakoupit v klubovně včelařů
• Ve Staré Říši shořel zahradní domek, jeden člověk utrpěl zranění a skončil v nemocnici
• Požár chaty ve Velkém Meziříčí napáchal škodu za 400 tisíc korun, nikdo nebyl zraněn

Pátek   13. 11. 2020

• Dálnice D1 od Devíti křížů po Ostrovačice bude o víkendu uzavřena
• Zemřela jedna z posledních pamětnic třebíčského ghetta
• Potravinová sbírka se bude konat v sobotu 21. listopadu, třebíčská charita bude v Tescu v Jihlavě
• Stavba přeložky silnice I/37 obchvatu u Osové Bítýšky bude zazimovaná, práce budou pokračovat na jaře
• Medvědi bratři v táborské zoo bojují o jídlo, ale vždy se nakonec dohodnou
• Z policejního deníku: bitka cizinců před ubytovnou; vloupání do chaty či opilý cizinec s padělanými doklady
• Havlíčkobrodští policisté dopadli dvaadvacetiletého muže, který se vloupal do auta a způsobil škodu za více jak 30 tisíc korun
• Odbahněné Strachovské rybníky v Pelhřimově oživí okrasné ryby
• Jihlava si připomene předčasně narozené děti; mariánský sloup a dům kultury se rozzáří do purpurové barvy

Čtvrtek   12. 11. 2020

• Česká centra ve světě připomenou výročí J. A. Komenského, na Slovensku dokonce přímo na Komenského náměstí
• Z policejního deníku: krádež peněženky; muž nevrátil nalezenou peněženku; vloupání do chalupy či bouračka opilého řidiče
• Šerpa vynesl k soše Radegasta rekordní náklad vážící 256 kg
• Mobilní buňka u vchodu do jihlavské nemocnice změří teplotu a vydezinfikuje; využívá ji i veřejnost
• Policisté na Vysočině odhalili sedm Srbů, kteří vstoupili na naše území neoprávněně
• V Havlíčkově Brodě funguje odběrový stan sedm dní v týdnu, v nemocnici je nejvytíženější JIP a ARO

Středa   11. 11. 2020

• Ve Velkém Meziříčí zemřel při požáru chatky jeden člověk
• POZOR: Do konce listopadu je nutné podat přihlášku na střední školu do oborů s talentovou zkouškou
• Z policejního deníku: vypátrání seniorky; nenapravitelný recidivista v Třebíči či zboží zaplatil, ale nic nedostal
• Moderní léčba diabetu chrání srdce a cévy ne všem ji na Vysočině pojišťovna hradí
• Třebíč si připomíná Den válečných veteránů

Úterý   10. 11. 2020

• Stavební práce na odpočívce Studený na dálnici D1 budou dokončeny 22. listopadu, na jaře přibude mobiliář
• U Olešné na Pelhřimovsku havarovala dodávka, řidič se zranil
• Z policejního deníku: nález munice; poškrábání skla u auta; krádež dřeva či vloupání do sklepa
• Svátek 17. listopadu v Jihlavě letos také online; žádná hromadná akce u řeky není možná
• U městského nádraží v Jihlavě v sobotu proběhne sbírka věcí pro potřebné

Pondělí   9. 11. 2020