Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 8.10 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině se nakazilo 318 lidí, v krajských nemocnicích je hospitalizováno s covidem 156 osob
Za posledních čtyřiadvacet hodin hygienici na Vysočině zaznamenali 318 lidí, z toho nejvíce na Třebíčsku - 109, na Žďársku 69, na Jihlavsku 65, na Havlíčkobrodsku 42 a na Pelhřimovsku 33. Uzdravilo se 128 lidí a nikdo nezemřel. Vyplývá to z webu vysočinské hygienické stanice.
Ve čtvrtek 8. října je ve všech pěti krajských nemocnicích na Vysočině hospitalizováno 156 osob s různě vážným průběhem COVID-19. U pacientů v kritickém stavu je nejpočetněji zastoupená věková skupina v rozmezí 50 – 70 let. „Nejde tedy zásadně o seniory nebo osoby pouze s vícečetnými závažnými diagnózami, ale i o osoby v produktivním věku. Krajští hygienici už začátkem tohoto týdne upozornili, že čísla pozitivně testovaných v našem kraji násobně stoupají a v některých okresech už není možné dotrasovat původce nákazy, tzn. vir je šířen komunitně, což není dobrá zpráva", uvedl dnes náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Vladimír Novotný.

Čísla obsazenosti lůžek určených pro nemocné s nákazou COVID se denně mění, mění se i během dne, není výjimkou, že se počet obsazených lůžek v jednom dni změní o více než 10 osob. Díky podrobné statistice jsou každé ráno k dispozici čísla obsazenosti, se kterými se následně pracuje. Vladimír Novotný upozorňuje, že jsou dny, kdy jsou všechna vyblokovaná lůžka plně obsazena. Proto nemocnice v Jihlavě a Novém Městě na Moravě už v minulém týdnu přistoupily k okamžitému odsunu plánované operativy, ostatní nemocnice provoz postupně dle potřeby utlumují.
„Zásadní nyní je, abychom měli k dispozici personál. V tomto směru apeluji na všechny spoluobčany, aby dodržovali všechna preventivní opatření včetně důsledného nošení roušky v uzavřených prostorech. Při komunitním přenosu nákazy už prakticky nemůžete uhlídat, kde a koho nakazíte. Nevíte, zda před vámi v samoobsluze nenakupuje zdravotní sestřička z JIP nebo v restauraci nevyzvedává objednané jídlo sanitář z urgentu. Chovejme se odpovědně, mysleme na všechny zdravotníky, bez nichž jsou nám vyčleněná lůžka na nic. Stejnou starost mám nyní i o lidi pracující v sociálních službách. Jejich zdraví je podmínkou pro zdraví klientů pobytových sociálních zařízení,“ připomíná Vladimír Novotný.

Denní přírůstky COVID pozitivních na Vysočině nevypadají optimisticky. Je třeba respektovat přísnější omezení, nezlehčovat současnou situaci, neriskovat, odpustit si na chvíli zbytné sociální kontakty, abychom je ve zdravější době mohli intenzivněji obnovit.

Vedení Kraje Vysočina děkuje všem spoluobčanům za odpovědný přístup k současným epidemiologickým opatřením a apeluje na veřejnost, aby na sebe byla přísná a chovala se důsledně zodpovědně.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: řidička nadýchala přes dvě promile, zdrogovaný řidič či šofér bez řidičáku
Řidička osobního auta Renault, kterou zastavili policisté ve středu 7. října kolem půl šesté večer v ulici Komenského ve Velkém Meziříčí na Žďársku, nadýchala 2,63 promile alkoholu. Výsledky opakovaných zkoušek byly 2,14 a 2,36 promile. Policisté ženě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. V případu zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což lze uložit trest odnětí svobody až na jeden rok a zákaz řízení motorových vozidel. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Alkohol za volantem a vozík bez technické kontroly
Policisté zastavili ve středu 7. října krátce po druhé hodině odpoledne v ulici Žižkova v Havlíčkově Brodě osobní auto Audi, jehož řidičem byl osmačtyřicetiletý muž. "Muž měl za vozidlem připojený ještě přívěsný vozík, který však neměl platnou technickou kontrolu. Dále byla součástí silniční kontroly dechová zkouška. Její výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,37 promile alkoholu. Stejnou hodnotu vykázalo také opakované měření", informovala mluvčí s tím, že policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Mladý řidič měl pozitivní test na amfetamin
Ve středu 7. října kolem druhé hodiny odpoledne zastavili policisté v ulici Brodské v Habrech na Havlíčkobrodsku vozidlo Renault. "Šestadvacetiletý řidič se na výzvu policistů podrobil testu na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní na amfetamin. Policisté muže dále vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítl", informovala mluvčí S. Rázlová s tím, že v další jízdě již pokračovat nesměl a policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz. Z přestupku na úseku dopravy se muž bude zodpovídat před příslušným správním orgánem.

Muž řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu je podezřelý osmačtyřicetiletý muž, který řídil vůz, i když to má zakázáno. "Ve středu 7. října jel v Jaroměřicích nad Rokytnou s vozidlem Fiat Marea a před šestou hodinou ráno ho na ulici Kaunicova zastavili policisté, kteří zjistili, že byl řidiči na základě rozhodnutí městského úřadu před necelými dvěma týdny vysloven mimo jiné zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, a to na dobu jednoho roku", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Dechová zkouška u něho byla negativní. Muž již v další jízdě nesměl pokračovat. Policisté řidiči sdělili podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Další smrt pod trolejí na železnici, tentokrát v Přibyslavi
Sedmnáctiletý mladík zemřel ve středu 7. října po desáté hodině večer na nádraží v Přibyslavi na Havlíčkobrodsku po zásahu elektrického výboje z trolejí.
Mladík po zásahu proudem z trakčního vedení utrpěl popáleniny po celém těle. "Zraněnou osobu již nebylo možné zachránit, přivolaný lékař pouze konstatoval smrt", uvedl mluvčí záchranářů na Vysočině Petr Janáček.

Okolnosti a příčiny tragédie vyšetřují policisté, kterým by podle tv nova mohla pomoci kamarádka chlapce. Dvojice si zkracovala cestu přes nádraží, kdy chlapce napadlo vylézt na nákladní vagon. A tam jej zasáhl elektrický výboj.

Poslední takové neštěstí se stalo v červnu v Jihlavě, kdy po zásahu elektrického proudu zemřela třináctiletá dívka.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Muži kradli o volbách v Jihlavě ve škole, policisté je chytili, zlodějům nepomohly ani roušky
Dva muži ve věku dvaadvacet a devětadvacet let sebrali v pátek 2. října kolem páté hodiny večer na základní škole v Jihlavě, která byla otevřená pro veřejnost kvůli volbám, výpočetní techniku, reproduktory, dataprojektor a projekční plátno. Škoda, která krádeží vznikla, byla předběžně vyčíslena na necelých pětadvacet tisíc korun. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová s tím, že muže policie dopadla.
"Policistům se již kromě pachatelů podařilo zajistit i většinu odcizených věcí", dodala mluvčí s tím, že za trestný čin krádeže lze uložit trest odnětí svobody až na dva roky.

Po přijetí oznámení o krádeži začali případ prověřovat policisté. Provedli šetření, zajistili a vyhodnotili záznamy z kamer, ze kterých vyplynulo, že se v budově pohybovali dva podezřelí muži zakrytí na hlavě kapucemi a rouškami. Dále policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže. Případ začali ihned policisté obvodního oddělení ve spolupráci s jihlavskými kriminalisty šetřit a po pachatelích pátrat. Na základě operativní činnosti a výborné místní i osobní znalosti se jim v krátké době podařilo zjistit totožnost mužů a oba dopadnout. Policisté zajistili také většinu odcizených věcí. Případ dále prověřují a provádějí další úkony trestního řízení.

"Tento případ svědčí mimo jiné také o tom, že podezřelým mužům nepomohlo ani jejich zamaskování, které v tomto případě znamenalo roušku na obličeji a přes hlavu kapuci", dodala J. Kroutilová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Záchranáři na Vysočině dostali speciální sanitku pro nadměrně obézní pacienty
Zdravotnická záchranná služba na Vysočině má k dispozici novou sanitku, tzv. XXL sanitku, pro pacienty s morbidní obezitou.
"Speciální automobil bude primárně sloužit pro pacienty, jejichž tělesná váha přesahuje hranici třeba i dvou set kilogramů. Právě u těchto osob nastávají velké problémy ve chvíli, kdy se v důsledku zdravotních obtíží stanou nepohyblivými a je nutné je převézt do nemocnice", informoval mluvčí záchranářů Petr Janáček.

V rámci realizované veřejné zakázky dorazil na základnu v Jihlavě sanitní automobil značky Mercedes-Benz s naftovým motorem o výkonu 140 kW, díky kterému může dosáhnout rychlosti až 158 km/hod.
K transportu obézních pacientů je vozidlo vybaveno samonakládacím (elektro-hydraulickým) nosítkem MEDIROL s nosností 300 kg a transportní vyprošťovací plachtou XXL-uni s nosností až 280 kg. Kromě automatické převodovky nebo klimatizovaného ambulantního prostoru disponuje vozidlo také čtyřcestnou filtrační jednotkou s UV filtrací a NBC a HEPA filtrem.
Celková částka činí 5 317 950 korun. Dodavatelem a současně výrobcem zdravotnické nástavby je firma Fosan s.r.o., Ivančice.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Senátoři mají v rukou osud zvířat týraných v cirkusech
Medvěd balancující na starém kole, lev proskakující hořící obručí, slon nepřirozeně vrávorající na jedné noze, šelma švihaná bičem nelítostného krotitele. Podobné obrázky nepřirozeného chování zvířat, kterých jsou plné cirkusy, budou snad už velmi brzy minulostí. Úplný zákaz drezury všech nově narozených jedinců divokých druhů zvířat v cirkusech už schválili poslanci a nyní jsou na řadě také senátoři. Doufám, že i oni si uvědomí závažnost tématu a přistoupí k němu stejně odpovědně jako jejich kolegové z dolní komory českého parlamentu.
Projednávaná novela zákona na ochranu zvířat proti týrání kromě konce drezury také zakazuje cirkusům divoká zvířata množit či jinak nabývat.

Tento krok je zcela na místě a jsem za něj rád. Dlouhodobě totiž poukazuji na to, že jsou zvířata v cirkusech týrána. Cirkusáci je kvůli pochybné zábavě pár lidí nutí dělat věci, které jsou pro ně nepřirozené. Navíc velmi často pod hrozbou tvrdých trestů. Viděl jsem spoustu videonahrávek, co všechno jsou cirkusáci nespolupracujícím zvířatům schopni udělat. Je mi zle, jen si na ty výjevy vzpomenu. Tak brutální týrání se hned tak nevidí.

Trvám na tom, že volně žijící zvířata do cirkusů jednoznačně nepatří. Životní podmínky, které tam mají, jsou nevyhovující a naplňují definici týrání. Velké šelmy často musí žít v miniaturních klecích často o rozměrech malé maringotky a o nějakém výběhu si mohou nechat jen zdát. Velké šelmy, typicky tygři, navíc většinu svého života prožijí samy, naopak v cirkusech je nutí žít a vystupovat ve skupinách, což je pro ně velmi nepřirozené. Také zajištění vhodné stravy a kvalitní veterinární péče je při častých přesunech cirkusů takřka nemožné. A právě tyto přesuny jsou dalším významným faktorem, který zvířata zvyklá na své území velmi stresují. V takových podmínkách se cirkusová zvířata mění jen v bezduché stroje na peníze.

Z vlastní zkušenosti v ZOO Tábor vím, že poskytnout zvířatům adekvátní výběhy tak, aby co nejlépe odpovídaly přirozenému prostředí, je i pro odborníky nelehký úkol. O tom, zda jsou podmínky v cirkusech pro zvířata vyhovující, tak nemůže být sporu. Stačí srovnat velikost výběhů ve standardních a renomovaných zoologických zahradách s podmínkami cirkusů tísnících se na malých pláccích kdesi na okraji měst.

Apeluji nyní na senátory, aby vzali v potaz, že doba výrazně pokročila a spolu s tím se mění i zájmy lidí. Jestliže před sto a více lety bylo pro diváky zpestřením bavit se v cirkusech roztomilými kousky zvířat žijících v katastrofálních podmínkách, dnes už to neplatí. V 21. století je společensky neúnosné bavit se na úkor zvířat žijících v nevyhovujících podmínkách a v neustálém stresu. Ostatně moderní cirkusy se bez drezury zvířat hravě obejdou. Například neustále vyprodaná představení Cirku La Putyka, který divákům nabízí kombinaci akrobacie, fantazie a sportovních výkonů jednoznačně dokazují, že lidé se dokáží bavit, aniž by přehlíželi týrání bezbranných zvířat a parazitování na nich.

Nejen to je jasný argument, aby novela zákona získala dostatečnou podporu také v senátu. Pokud by Česká republika přijala úplný zákaz chovu a drezury zvířat v cirkusech, přiřadila by se například k Itálii, Nizozemsku, Řecku a mnoha dalším zemím, kde už zákaz cirkusové drezury dávno platí. Aktuálně ho nyní řeší například Paříž. Apeluji proto na senátory, aby pomohli Česku připojit se v tomto ohledu k vyspělým zemím a pomohli lépe chránit ohrožená zvířata.
Evžen KORECZpět nahoru na obsah...

Mezi Oslavicí a Oslavičkou srazil vlak člověka, ten zraněním podlehl na místě
Mezi Oslavicí a Oslavičkou u Velkého Meziříčí na Žďársku srazil ve středu 7. října krátce po půl osmé večer vlak člověka. Ten na místě zemřel.
Vlak jel z z Křižanova do Studence, po nehodě byl provoz na trati mezi Velkým Meziříčím a Rudíkovem byl na tři hodiny zastaven.

Na místě zasahovali hasiči z Velkého Meziříčí.

Příčiny a okolnosti tragické události zjišťuje policie.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Památný den sokolstva oslaví i v Jihlavě, v 17 hodin v divadle DIOD
Na jihlavské radnici ve čtvrtek 8. října visí vlajka a "sokosky" jsou vyzdobené také vozy MHD v Jihlavě. Ve čtvrtek 8. října si všichni sokolové i široká veřejnost připnou na oblečení kokardu jako jednotný symbol sokolské perzekuce. V tomto roce tak podruhé oslavíme Památný den sokolstva také jako významný den České republiky.
Po vzniku Protektorátu Čechy a Morava se sokolové zapojili do činností odbojových organizací a vytvořili i vlastní organizaci s názvem Obec sokolská v odboji. To samozřejmě Němcům nezůstalo dlouho utajeno. V dubnu roku 1941 nařídil K. H. Frank zastavení činnosti Sokola. Čeští sokolové se scházeli dále tajně a spolupracovali i se zahraničními kolegy, o čemž věděla německá tajná policie. V září 1941 na místo říšského protektora nastoupil Reinhard Heydrich, který krátce po svém jmenování nechal několik sokolských představitelů popravit. Takzvané konečné vypořádání se Sokolem proběhlo v noci ze 7. na 8. října téhož roku při „Akci Sokol“, kdy byli zatýkáni funkcionáři, náčelníci i místonáčelníci. Celkem bylo zatčeno 1500 sokolů, kteří vesměs putovali přes Terezín do Osvětimi. V koncentračních táborech většina sokolů zemřela. Osmého října 1941také Heydrich podepsal úřední výměr o rozpuštění České obce sokolské. Sokolové se pak podíleli na atentátu na Reinharda Heydricha. I díky jejich přispěním se hnuly dějiny. Sokol Jihlava tyto události oslaví bohatým programem. V letošní připomínce je kladen důraz na hodnoty, které jsou dle sokolů důležité pro všechny a pojí se s heslem: “Být vzorem.”
Ve středu 7.10. proběhlo v areálu dopravního podniku "slavnostní zdobení" vozů MHD vlaječkami ČR a Sokola. Ve čtvrtek 8.10. Rada města Jihlavy a slavnostně vyvěsila vlajku ČR za účasti představitelů Sokola. Vyvěšení vlajky ČR proběhlo také na Krajském úřadě za účasti hejtmana a radních.

Slavnostní představení začíná ve čtvrtek 8. října v 17 hodin v divadle DIOD. Program představení se bude skládat z řečnického bloku po malé dramatizaci, kde budou představena jména a místa skonu členů Sokolu Jihlava za druhé světové války. Na konci budou “padlí” povstávat a představovat tím nesmrtelnost hodnot, které tvoří naší společnost. Jako poslední akt zazní státní hymna při rozsvícení pomyslných svíček ve tvaru “S” za padlébratry a sestry.
Na akci se podílí také studenti Gymnázia Jihlava v rámci výtvarného projektu pod vedením Mgr. Soni Jurkovičové. Přijďte i vy uctít Památný den sokolstva. Jste srdečně zváni.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   17. 1. 2021

• Ředitelkou Psychiatrické nemocnice v Jihlavě byla jmenovaná Dagmar Dvořáková
• Přírodovědci v Ptačím parku Kosteliska nalezli brouka, kterého už považovali v ČR za vyhynulého
• Z policejního deníku: krádež přívěsu, poškození auta, zničení květináčů a hrabla

Sobota   16. 1. 2021

• Josef Šálek poběží mrazivou Vysočinou bosý a v šortkách přes dvacet kilometrů
• Odbor služby pro zbraně v Havlíčkově Brodě otevřen od pondělí; počet žadatelů o zbrojní průkazy na Vysočině roste
• V Třebíči se loni narodilo 1230 dětí, vévodila jména Eliška a Matyáš

Pátek   15. 1. 2021

• U Štoků na silnici I/38 se střetl náklaďák a pět osobních aut, nikdo se nezranil
• Policisté pátrají po šestnáctileté Veronice, která se nevrátila z vycházky do zařízení pro mládež v Janštejně
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě má málo personálu, od pondělí pomohou hasiči
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributorku drog, vandal polil auto barvou, opilec nadýchal 3,35 promile
• Prvním letošním přírůstkem v táborské zoo je jehně ovce kamerunské
• Pachatele krádeže policisté v Kamenici nad Lipou dopadli na místě činu
• Sdružení Krajina po úpravě pastvisek nabízí přebytečné dřevo
• Na silnici I/38 u Štoků se srazila tři auta, řidička osobního auta utrpěla lehké zranění

Čtvrtek   14. 1. 2021

• U Havlíčkova Brodu se převrátil kamion a srazil chodce, silnice I/38 v místě nehody bude po celou noc průjezdná pouze jedním jízdním pruhem
• Vedle atletického stadionu na louce na Heulose v Jihlavě se již lyžuje
• V Jihlavě se loni narodilo 1371 dětí; vedla jména Terezka a Honzík
• U Havlíčkova Brodu na silnici I/38 se převrátil kamion, který srazil chodce; silnice je v místě neprůjezdná
• Z policejního deníku: krádež peněženky, vloupání do hospody a také do bývalé líhně
• U Jihlávky se převrátil náklaďák se dřevem
• Jihlavské muzeum vyhlásilo fotografickou soutěž na téma Atmosférické jevy
• Silnice I/38 v Dlouhé Brtnici na Jihlavsku je neprůjezdná

Středa   13. 1. 2021

• Děti na Vysočině budou mít jarní prázdniny od pondělí 1. do pátku 5. února, předcházet jim budou pololetní prázdniny
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě alkohol, vandal podrápal auta, řidička se při nehodě zranila
• Muži po vzájemné domluvě kradli v havlíčkobrodském obchodě zboží
• Na Vysočině průběžně sněží, nehody bez zranění

Úterý   12. 1. 2021

• Blackout ve střední Evropě odvracely manipulacemi i české jaderné elektrárny
• Lidé v Třebíči přispěli o Vánocích Barevnému světu na vybavení chráněné dílny
• Z policejního deníku: vloupání do chaty; krádež nářadí; střet dvou aut v Jihlavě
• Na Šacberku na sjezdovce utrpěl vážné zranění lyžař
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě nejsou návštěvy povoleny
• V novoměstské nemocnici se v roce 2020 narodilo nejvíce Aniček a Vojtěchů

Pondělí   11. 1. 2021

• Personálu v pelhřimovské nemocnici je málo, vypomohou hasiči
• Z policejního deníku: recidivista v Jihlavě kradl zboží, řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Meteorologové na Vysočině varují před sněhovými jazyky i čerstvým větrem
• Zámek v Červené Řečici na Pelhřimovsku prochází rozsáhlou rekonstrukcí
• Běžkaři mohou v okolí Žďáru nad Sázavou vyrazit do upravených stop
• V uplynulém roce si péči záchranářů vyžádal každý sedmnáctý občan Vysočiny
• Jihlavská nemocnice opraví pokoj pro pacienty po nehodách a úrazech

Neděle   10. 1. 2021

• Energetici Jaderné elektrárny Dukovany na prvním výrobním bloku, který je odstavený pro výměnu paliva, připravují další kontroly zařízení
• Z policejního deníku: zloděj vzal nářadí z kůlny; zloděj řádil ve dvou domech; dva muži, kteří se porvali
• Napadl sníh, v Okříškách probíhá soutěž Okříšský sněhulák
• Park miniatur v Bystřici nad Pernštejnem ohlídá Vilém z Pernštejna a kamery

Sobota   9. 1. 2021

• Zemřel Radek Vovsík, ředitel Dětského domova se školou v Jihlavě
• Až na dno jaderného reaktoru aneb do Jaderné elektrárny Dukovany virtuálně
• Co nepotřebuješ, pomůže jiným - oblečení, elektrospotřebiče, knihy i třeba hračky
• Odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál v Havlíčkově Brodě bude kvůli karanténě od pondělí uzavřen

Pátek   8. 1. 2021

• Tři králové v třebíčských ulicích nejsou, lidé mohou přispívat do kasiček
• Úprava technického sněhu a příprava lyžařských stop u amfiteátru v Jihlavě pokračuje, příští týden by se mohlo začít běžkovat
• Z policejního deníku: vandal poškrábal v Jihlavě auto a opilí či zdrogovaní řidiči
• Řidiči v Havlíčkově Brodě mají k dispozici již obě podlaží parkovacího domu na Žižkově ulici
• V havlíčkobrodské nemocnici pomáhají vojáci z Chrudimi
• Kriminalisté dopadli organizovanou skupinu výrobců pervitinu

Čtvrtek   7. 1. 2021

• Tisíce lidí po celém Česku budou opět o víkendu sčítat ptáky na krmítku
• Zvířata z táborské zoo si pochutnala na neprodaných vánočních stromcích
• Ve Žďáře nad Sázavou hořel od prskavky vánoční stromeček
• Důchodce v Jihlavě si ohříval oběd, málem podpálil dům
• Z policejního deníku: recidivista v jihlavském obchodním domě kradl čokoládu; řidiči pod vlivem alkoholu a drog za volantem
• Jihlavské zoo loni klesla kvůli lockdownu návštěvnost asi o třetinu
• Sníh stále komplikuje dopravu, na Chotěbořsku se srazilo auto s traktorem, na Pelhřimovsku spadl na náklaďák strom
• Na Vysočině stále sněží, silničáři mají plné ruce práce
• V Třebíči bude kvůli stavebním pracím uzavřeno parkoviště v horní části Karlova náměstí
• Hasiči na Vysočině odklízejí popadané stromy, některé domácnosti jsou bez proudu
• Dálnici D1 na Vysočině zablokoval v noci havarovaný kamion

Středa   6. 1. 2021

• V bytovém domě v Pelhřimově hořela elektroinstalace, hasiči evakuovali šestadvacet osob
• Sněhová kalamita na Vysočině, v Jihlavě spadl řidič s autem do řeky
• Insolvenčních návrhů loni v Česku navzdory krizi ubylo; u firem už se ale ekonomické problémy začaly v závěru roku do žádostí o insolvenci citelně promítat
• Z policejního deníku: krádež dřeva; rvačka na zábavě či krádež kola
• U Rácova se srazila dvě nákladní auta, jeden řidič skončil v nemocnici
• Na Vysočině sněží, silnice ucpávají kamiony, na dálnici na Jihlavsku se stala nehoda se zraněním
• Z jihlavských ulic začne mizet vánoční výzdoba

Úterý   5. 1. 2021

• Dopis Václava Klause ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému
• Řidič projížděl po dálnici rychlosti 188 km/h
• I v koronavirovém roce vyrobily jaderné elektrárny v Dukovanech a Temelíně přes 30 TWh elektřiny
• Meteorologové varují na Vysočině před mokrým sněhem, padat má začít ve středu ráno
• Z policejního deníku: nález útočného granátu; recidivista kradl nože, alkohol za volantem
• Letošní Tříkrálová sbírka 2021 prozatím jen online

Pondělí   4. 1. 2021