Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 9.10 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině se nakazilo 269 lidí, tři lidé zemřeli
Na Vysočině se za posledních čtyřiadvacet hodin nakazilo covidem 269 lidí, šestašedesát osob se uzdravilo a tři zemřely. Vyplývá to z informací na webu krajské hygienické stanice.
Podle hygieniků byl jeden ze zesnulých z Třebíče, další dva z Jihlavska. Podle hygieniků byly tyto osoby ještě před nakažením covidem nemocné. Úmrtí se však bohužel přesouvají k mladším ročníkům; umírali lidé narození okolo roku 1930, nyní začínají být o deset až dvacet let mladší. Příčinou je zřejmě to, že je zasažen čím dál větší okruh lidí.

Celkový počet osob s prokázanou nákazou: 4224 - 269
z toho v okrese Jihlava: 916 - 47
z toho v okrese Havlíčkův Brod: 720 - 42
z toho v okrese Pelhřimov: 690 - 33
z toho v okrese Třebíč: 950 - 53
z toho v okrese Žďár nad Sázavou: 948 - 94
Počet platných karantén vydaných KHS: 24
Počet osob indikovaných KHS k testování: (stav od 22.3.2020 18:00): 40662 - 783
Počet vyléčených potvrzených případů onemocnění: 2052 - 66
Počet zemřelých potvrzených případů onemocnění: 35 - 3
- red -Zpět nahoru na obsah...

O víkendu ještě výstava Majklova autíčka, od pondělí v muzeu v Třebíči zavřeno
V důsledku vládních nařízeních bude Muzeum Vysočiny v Třebíči od pondělí 12. října pro veřejnost uzavřeno. O víkendu si mohou ještě zájemci prohlédnout výstavu Majklova autíčka, se kterou se v neděli rozloučí.
"Shlédnutí výstavy určitě stojí za to. Uvidíte přibližně 2500 modelů autíček Matchbox", pozvala zájemce na víkend Eva Novotná z muzea v Třebíči.

Muzeum bude uzavřeno po dobu čtrnácti dnů, všechny plánované akce v tomto období jsou zrušeny.
"O náhradních termínech pro plánované akce a výstavy budeme včas informovat", dodala E. Novotná s tím, že uzavření se týká všech objektů Muzea Vysočiny Třebíč, které jsou nyní otevřeny pro veřejnost: Zámek 1, Kosmákova 66 a Cyrilometodějská 48, Třebíč.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Prohlášení Institutu Václava Klause k výhružkám a strašení pánů Babiše a Prymuly
1. Považujeme za nutné říci právě teď zřetelně a nahlas, že strašení a vyhrožování občanům, jaké předvedli pánové Babiš a Prymula na dnešní tiskové konferenci, je rezignací na seriózní přístup k řešení dnešní situace a na poskytování pravdivých informací.
2. Nestrašme se. Nepoužívejme výroky typu, že u nás nastal exponenciální růst počtu nakažených. To jen prozrazuje nedostatečnou znalost jednoduché matematiky. Počet nakažených (nemluvě o tom, že to není počet nemocných) exponenciálně neroste.

3. Zjevná nesmyslnost, přestřelenost a nadsazenost některých přijatých a zejména navrhovaných opatření prozrazuje absenci racionálního přístupu. To zesiluje nedůvěru občanů ke krokům vlády.

4. Nejen eventuálně uskutečněný lock-down ekonomiky a společnosti, ale i výroky o možném lock-downu z úst předsedy vlády mají v okamžiku jejich vyslovení obrovské ekonomické náklady. Zásadním způsobem už dnes podvazují veškerou ekonomickou aktivitu. Vzniká bludný kruh, který bude obtížné opustit.

9. října 2020
Václav KlAUS, Jiří WEIGL, Ladislav JAKLZpět nahoru na obsah...

Policie pátrá po šestnáctileté dívce a její několikadenní dceři
Jihomoravská policie pátrá po šestnáctileté Kateřině Rehovičové, která je na útěku i s několikadenním novorozencem. Dívka je svěřenkyně výchovného ústavu v Moravském Krumlově.
"V úterý 6. října bylo vyhlášeno celostátní pátrání po šestnáctileté dívce, svěřenkyni dětského výchovného ústavu v obci Moravský Krumlov. Znojemští kriminalisté jí hledají také v souvislosti s tím, že na útěku je společně s několikadenní novorozenou dcerou. Policisté předpokládají, že by se měla v současné době pohybovat s otcem jejího dítěte v Olomouckém kraji, odkud pochází", informovala jihomoravská policejní mluvčí Lenka Koryťáková.

Další informace k hledané jsou na:
https://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/PersonDetail.aspx?person_id=22491006200613

Hledaná dívka má asi 161 centimetrů vysokou, obézní postavu, hnědé oči, černé rovné vlasy. Na levé ruce má dívka jizvu od sebepoškozování. Na sobě by měla mít bílou sukni a černou halenku

"Policisté přijmou jakékoliv informace týkající se hledané dívky a novorozence na bezplatné tísňové lince 158 nebo na kterékoliv policejní služebně", doplnila mluvčí
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Do zvláštní volební schránky odvolilo na Vysočině 12 osob
Do přenosné zvláštní volební schránky v pátek 9. října ve volebním senátním obvodu č. 15 Pelhřimov odvolil jeden volič, v senátním obvodu č. 51 Žďár nad Sázavou byla zvláštní volební schránka objednána pro 15 voličů, nakonec odvolilo 11 osob s tím, že čtyři volbu odmítli. Jejich rozhodnutí bylo respektováno. Ve většině případů o volbu tímto způsobem požádali klienti sociálních zařízení. Uvedla to mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová
Na místa vyjela volební komise složená z vojáků a zapisovatelů Krajského úřadu Kraje Vysočina. Přenosná urna je uložena v zapečetěné místnosti sídla Kraje Vysočina, sečtení hlasů bude následovat v sobotu 10. října po 14. hodině.

Komise se zvláštní volební schránkou zajíždí na telefonické požádání např. do nemocnice, do domovů pro seniory i přímo do domácností.

Veškeré informace týkající se senátních voleb budou v sobotu zveřejňovány po uzavření volebních místností na www.volby.cz.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vloupačky na Havlíčkobrodsku; opilci skončili na záchytce či alkohol za volantem
Do domu v obci Skorkov na Havlíčkobrodsku se násilím vloupal v době od večerních hodin neděle 4. října do odpoledních hodin úterý 6. října neznámý zloděj, který si odtud odnesl potraviny. Vloupáním a krádeží způsobil škodu přes deset tisíc korun a svým jednáním tak naplnil znaky skutkové podstaty dvou trestných činů, a to krádeže a porušování domovní svobody. Případ policisté nadále prověřují a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
"Policisté na Havlíčkobrodsku od začátku letošního roku do konce září evidují osmadvacet případů vloupání do rodinných domů. Osm případů se jim do konce tohoto období podařilo objasnit a objasněnost tak činí 28,6 procent. Po osmi případech v tomto období zaevidovali policisté v rámci působnosti obvodních oddělení v Havlíčkově Brodě a Světlé nad Sázavou. Dvanáct případů od začátku roku prověřovali chotěbořští policisté, přičemž při objasňování byli úspěšní a objasněnost činila v tomto období 50 procent", informovala S. Rázlová.

V Třebíči policisté zajistili dva silně opilé muže
Ve středu 7. října byli policisté po desáté hodině večer přivoláni do ubytovacího zařízení v Třebíči, kde se dle přijatého oznámení nacházel agresivní opilý muž a odmítal se zklidnit. "Muž byl opilý, odmítal spolupracovat, byl hlučný a choval se agresivně. Šestatřicetiletého muže tedy policisté, kteří na místo přijeli, odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění, při dechové zkoušce mu byla naměřena hodnotu 2,34 promile alkoholu", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku, případ policisté šetří.
Doplnila, že v objektu navíc ležel na schodech ještě jeho známý. Značně opilý muž nebyl schopen vstát, samostatné chůze, komunikace, ani provedení dechové zkoušky. Také tento muž po vyšetření lékařem střízlivěl na záchytce.

Opilý muž měl přes tři promile alkoholu
Ve čtvrtek 8. října přijali policisté před sedmou hodinou večer oznámení o muži, který leží u jihlavského obchodního centra a nehýbe se. Na místo vyjeli policisté situaci prověřit. "Muž byl v pořádku ale značně opilý, kdy nebyl schopen se samostatně pohybovat a postarat se o sebe. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 3,22 promile alkoholu", uvedla J. Kroutilová s tím, že třiatřicetiletého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Řidič je podezřelý ze spáchání přestupků
Ve čtvrtek 8. října zastavili policisté po třetí hodině odpoledne v Jihlavě vozidlo Opel Astra, které na křižovatce nezastavilo na signál s červeným světlem Stůj. "Policisté zjistili, že řidičem je čtyřiadvacetiletý muž, který navíc není držitelem příslušného řidičského oprávnění. V další jízdě řidič již nesměl pokračovat", uvedla mluvčí J. Kroutilová s tím, že muž je podezřelý ze spáchání závažných přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Ze spáchání trestného činu je podezřelý muž, který řídil auto, i přes soudem uložený zákaz
V pátek 9. října jel po desáté hodině dopoledne s vozidlem VW Transportér po silnici v obci Okříšky na Třebíčsku. Policisté automobil zastavili a provedli kontrolu. "Zjistili, že má řidič na základě rozhodnutí soudu uložen mimo jiné trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, který skončí až na jaře příštího roku", informovala mluvčí J. Kroutilová. Dechová zkouška u něho byla negativní. Třiatřicetiletý muž již v další jízdě nesměl pokračovat, je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.

Třiašedesátiletý muž za volantem nadýchal alkohol
Třiašedesátiletý řidič auta Škoda, kterého policisté zastavili ve čtvrtek 8. října kolem půl desáté dopoledne v ulici Táborská v Pelhřimově, nadýchal 0,40 promile alkoholu. Výsledek opakovaného měření byl také pozitivní. "V další jízdě již muž pokračovat nesměl a z přestupku na úseku dopravy se bude zodpovídat před příslušným správním orgánem", uvedla S. Rázlová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Silnice I/23 u obce Štěměchy na Třebíčsku bude od neděle plně průjezdná, opravy zde končí
Oprava 1700 metrů silnice I/23 u obce Štěměchy na Třebíčsku finišuje a v neděli 11. října večer by již zrekonstruovaný úsek měl být předán řidičům k užívání.
"Ve čtvrtek 8. října byly položeny nové konstrukční vrstvy vozovky, dnes se pokračuje zalitím spár, v sobotu se dosype krajnice a vše zakončí vyznačení vodorovného dopravního značení", informoval Martin Buček z Ředitelství silnic a dálnic.

Podle M. Bučka si zásah od Štěměch k Třebíči vyžádal neuspokojivý stav vozovky, který vykazovaly stávající konstrukční vrstvy v tomto úseku. Frézovaly se staré vrstvy v obou jízdních pruzích, které byly nahrazeny konstrukčními vrstvami novými. Obnoveno je také vodorovné dopravní značení.

Oprava si vyžádala částku přes pět milionů korun.Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Energetici vykoupili přivezené koláče; podpořili tím hospic svaté Zdislavy v Třebíči
Na 700 koláčků přivezly ve středu 7. října pracovnice charity v rámci sbírkově-propagační akce, která se odehrála v JE Dukovany i na dalších místech na Třebíčsku. Zaměstnanci dobrovolným finančním příspěvkem za koláček podpořili činnost hospice. Pořadatelem akce byl Domácí hospic sv. Zdislavy, který je součástí Oblastní charity Třebíč.
„Skupina ČEZ je dlouholetým významným partnerem Oblastní charity Třebíč a jsme velmi rádi, že je nám oporou i v těchto komplikovaných časech. Díky pečlivému dodržování hygienických opatření jsme mohli zachovat kontinuitu a uspořádat další ročník tradiční sbírky Koláč pro hospic, ve které zaměstnanci JE Dukovany přispívají na zdravotnický materiál pro vážně nemocné pacienty Domácího hospice sv. Zdislavy Třebíč, řekla po sbírce koordinátorka akce Babora Živná. „Chtěli bychom moc poděkovat za krásných 13 336 Kč, které nám zaměstnanci darovali v letošním ročníku sbírky,“ dodala PR pracovnice Babora Živná.

Sbírkové akce Oblastní charity Třebíč jako je například Koláč pro hospic nebo Tříkrálová sbírka jsou v elektrárně Dukovany běžnou součástí společenské odpovědnosti dukovanských zaměstnanců. Energetici, kteří navíc navštěvují také jako dobrovolníci zařízení charity jak v rámci organizovaných dobrovolnických dnů, tak také ve svém osobním volnu, štědře přispívali do charitních pokladniček. Odměnou jim byly chutné tvarohové nebo povidlové koláčky.

„Jsem ráda, že mohu přispět na dobrou věc v místě svého pracoviště. Na domácí hospic přispívám každý rok. Když jsem se starala o své stárnoucí rodiče takováto pomoc chyběla. Jsem ráda, že ji charita dnes nabízí a že je možné o své blízké pečovat v domácím prostředí,“ říká Hana Kalábová z útvaru fyzická ochrana JE Dukovany.

Akce se konala při příležitosti Světového dne hospicové a paliativní péče a zapojily se do ní všechny oblastní charity Diecézní charity Brno. Vedle možného finančního profitu z dobrovolných příspěvků je podle organizátorů neméně důležitý informativní přínos akce. Díky veřejné sbírce Koláč pro hospic se loni na podporu charitativní hospicové a paliativní péče podařilo v celé brněnské diecézi získat víc než milion korun. Výtěžek umožnil podpořit rozvoj péče o nevyléčitelně nemocné, zajistit provoz domácích hospiců a pořídit nové zdravotnické vybavení.

Domácí hospic sv. Zdislavy Oblastní charita Třebíč nabízí v rámci ČR jedny z nejkomplexnějších služeb, a to včetně dětské paliativy, nebo zajištění školení a seminářů pro jiné organizace. Třebíčský hospic byl jedním ze sedmi poskytovatelů těchto služeb v České republice, kteří byli zahrnuti do pilotního programu VZP, Ministerstva zdravotnictví a České společnosti paliativní medicíny. Ten ověřil možnost financování hospicové péče z veřejného zdravotního pojištění a péči tak udělal dostupnější. Na Vysočině výrazným způsobem napomohl vzniku krajské koncepce a zapojuje se aktivně do projektu Paliatr Vysočina.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Úřední hodiny služby pro zbraně a bezpečnostní materiál a odboru cizinecké policie na Vysočině pouze v pondělí a ve středu od 11 do 16 hodin
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina oznamuje, že dochází ke změně úředních hodin na pracovištích odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál a odboru cizinecké policie na území Kraje Vysočina. Od pondělí 12. října jsou úřední hodiny stanoveny na pondělí a středu v době od 11 do 16 hodin.
"Platí přitom omezení osobního kontaktu s žadateli a účastníky správních řízení na nezbytně nutnou úroveň, a to zejména upřednostňováním písemného, elektronického či telefonického kontaktu před osobním kontaktem ve všech případech, kdy je to možné", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Doplnila, že na internetových stránkách policie.cz a na jednotlivých pracovištích jsou viditelně vyvěšena oznámení s telefonními čísly, na kterých si občan individuálně dohodne způsob předání a vyřízení jeho podání nebo požadavku.

"Omezení se týká všech kontaktních pracovišť odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál v celém Kraji Vysočina a odboru cizinecké policie - oddělení pobytových agend - pracoviště v ulici Wolkerova v Jihlavě a v ulici Štáflova v Havlíčkově Brodě", dodala mluvčí.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Co dělat, když na sporáku dojde k samovznícení rozpáleného oleje na pánvi
Z okna činžáku se valí kouř. Zděšení kolemjdoucí volají hasiče, kteří průzkumem na místě zjistí, že v kuchyni na sporáku došlo k samovznícení rozpáleného oleje na pánvi. Pro tentokrát je neštěstí zažehnáno, ale co dělat, než zachránci v červených autech přijedou?
Rychlá a správná reakce může vše zachránit. Je třeba ihned vypnout zdroj tepla a celou pánev zakrýt pečícím plechem nebo dostatečně velkou poklicí. Je možné použít i navlhčenou utěrku. Tím se zamezí přístupu vzduchu k plamenům a oheň se během chvilky sám udusí. Nikdy se nesmí hořící olej hasit vodou! Hrozí tak ošklivé popálení nebo opaření a oheň se ještě více rozhoří.

Pozor také na odkládání hořlavých předmětů jako jsou utěrky, papírové ručníky či chňapky.

Pravidelné odstraňování mastnot z blízkosti plynového sporáku je prevence proti zahoření.

Zdroj: FB HZS Kraje Vysočina
- red -Zpět nahoru na obsah...

Dvacáté výročí tragického zřícení dvou letounů čáslavského letectva v Chotěboři - Bílku
Na konci obce po levé straně v zalesněném místě při výjezdu směr Sobíňov na Havlíčkobrodsku, v bývalém vojenském prostoru v Chotěboři - Bílku je umístěn malý pomníček z žulového kamene připomínající tragické zřícení dvou letounů čáslavského letectva, které se stalo 10. října 2000 v 9.45 hodin. Tehdy při neštěstí zemřeli piloti Zdeněk Svoboda a Ivan Indrák.
Piloti před dvaceti lety nacvičovali vzdušný boj ve skupině. Oba armádní letouny MiG-21 letící těsně za sebou narazily do vrcholku stromů, přičemž muži po pádu utrpěli smrtelná zranění.

Letouny narazily na vojenskou budovu vedle psince 52. ústřední muniční základny. Jeden ze svědků vyprávěl, že asi v 9.45 hodin uslyšel hroznou ránu, po které následovala ohromná exploze. Spálené větve a součástky letadla létaly až do těsné blízkosti osamělých domů v blízkosti základny. Tvrdil, že vzduchem viděl letět i sedačku, kterou potom našel prázdnou v lese, motor leží asi 150 až 200 metrů od místa dopadu.

Tělo jednoho pilota bylo nalezeno v lese u plotu areálu. Několik desítek metrů od něj byl motor a sedačka. pilot ležel pod bílým padákem. Na laně byl i oranžový člun a další záchranné pomůcky.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Osoby se sníženou schopností pohybu do nových trolejbusů nejpohodlněji nastoupí prostředními dveřmi
Dopravní podnik v Jihlavě začal provozovat patnáct nových nízkopodlažních vozů – deset trolejbusů (z toho sedm parciálních-bateriových) a pět autobusů na stlačený zemní plyn. Tyto vozy mají uprostřed plochu pro osoby se sníženou schopností pohybu. Seniorům, kteří mají problémy s vyššími schody a nerovnostmi, jsou určeny sedačky uprostřed nových vozidel. Je zde také prostor pro invalidní vozíky nebo pro kočárky. Pro všechny cestující s omezenou možností pohybu, případně se zrakovým postižením, je ideální nastupovat do vozu MHD prostředními dveřmi.
Všichni cestující s omezením pohybu by se měli řídit piktogramem chodce s hůlkou, který označuje vchod do nízkopodlažní části vozidla. „Po nástupu do vozu prostředními dveřmi jsou poblíž sedačky, které jsou uzpůsobeny pro cestující s omezenou možností pohybu například i tím, že jsou zde tlačítka pro zastavení vozu snadno dostupná i v sedě přímo ze sedačky,“ zdůraznil předseda představenstva Dopravního podniku města Jihlavy, a.s. Radim Rovner. Podle jeho slov jsou tato místa k sezení uzpůsobena i dostatečnou vzdáleností mezi překážkou případně dalším sedadlem tak, aby umožňovala lepší a pohodlnější pohyb. Tato místa ve voze jsou také označena piktogramem chodce s hůlkou.

„V nově dodaných autobusech Solaris Urbino a v nových trolejbusech Škoda 32 Tr je takto upraveno osm míst, kdy je u každé dvousedačky v blízkosti i tlačítko pro zastavení vozu a zároveň také vzdálenost mezi sedačkou a překážkou nebo další sedačkou je větší než v ostatních částech vozu,“ uzavřel Radim Rovner s tím, že v této části vozu jsou sedačky umístěny přímo na podlaze vozu.

Ostatní cestující, především sportovce, školáky a studenty dopravní podnik žádá o nastupování zadními dveřmi a o obsazování sedaček v zadní části vozidel.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Magické datum přilákalo do Jihlavy sedm svatebních párů, dva z nich svatbu zrušily kvůli koronaviru
V tuto chvíli máme na sobotu 10. 10. na jihlavské radnici nahlášených celkem pět svateb. Čtyři proběhnou ve velké obřadní síni a jedna v gotické síni. Dvě svatby z původního počtu sedmi obřadů snoubenci zrušili. Svatby budou v sobotu 10. října probíhat od 10:30 do 13:30 hodin. První svatba se původně měla realizovat 10.10. v 10 hodin, ale byla snoubenci zrušena a přesunuta na jiný termín. Jedna svatba se měla konat i mimo úřad, ale i ta byla vzhledem k současné epidemiologické situaci snoubenci zrušena.
Od začátku letošního roku bylo uzavřeno celkem 129 manželství a 4 registrovaná partnerství. Počet dalších plánovaných svateb nelze odhadnout, každý týden se situace mění v závislosti na přijatých opatřeních v souvislosti s onemocněním Covid-19. Hodně snoubenců plánované svatby přesouvá a někdy i ruší.

Snoubenci si vybírají i svatby mimo úřad. V letošním roce se jedna svatba uskutečnila ve vnitrobloku Muzea Vysočiny, další svatba se uskutečnila v Čížově na zahradě, kterou snoubenci rekonstruují na zvířecí farmu.

V současné době má radnice v Jihlavě k dispozici 21 oddávajících. Oddávající se pravidelně střídají, nelze říct, který z nich oddává více nebo méně. Pravidelně oddává i primátorka Jihlavy Karolína Koubová. Snoubenci si mohou při rezervaci sňatku zarezervovat i konkrétního oddávajícího. Jejich žádostem se matrika snaží vždy vyhovět.

Aktuální harmonogram termínů svateb a oddávajících je pro každý kvartál zveřejněn na webových stránkách města.

Vše k rezervaci svateb je zveřejněno zde: extranet.jihlava-cit…
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   25. 11. 2020

• Tři krále možná v ulicích nepotkáte, přesto koledovat budou
• Z policejního deníku: poškození nápojových automatů; vloupání do auta či bourající opilý řidič
• Na budově jihlavské nemocnice se ve čtvrtek 26. listopadu rozzáří Světlo lékařům
• Zájemci se mohou stát kmotry zraněných a ohrožených zvířat v záchranné stanice v Pavlově
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci při hledání totožnosti dvou mužů a žen z fotografie
• Kriminalisté dopadli recidivistu, který ukradl peněženku s finanční hotovostí a doklady
• Policisté zadrželi další tři migranty, muži riskovali život, cestovali na podvozku zahraničního návěsu

Úterý   24. 11. 2020

• Na jihlavském náměstí stojí vánoční strom, letos bude nazdobena i radnice
• Nevíte co pod stromeček? Nadělte mimořádné zážitky v táborské zoo
• Silniční meteorologické stanice- významný prvek zimní údržby
• Jihlava pošle na podporu stanice v Pavlově, která se zabývá záchranou poraněných volně žijících živočichů, 10 tisíc korun
• Z policejního deníku: útočné granáty a rozbušky na dně rybníka; devítiletý chlapec se našel v pořádku či posprejovaný vlak
• Ledová kalamita na trolejích trolejbusových drah: V Jihlavě dnes ráno trolejbusy měly zpoždění až přes sto minut!
• Humpoleckým Vánocům 2020 září hvězda: Na programu jsou třeba zimní promítání, adventní koncerty jinak, procházky městem i vánoční soutěže
• Všech pět krajských nemocnic na Vysočině je připraveno začít s plánovanými operacemi
• Od letecké katastrofy vrtulníku u Rudíkova na Třebíčsku uplynulo 12. září osmačtyřicet roků
• Druhý blok Dukovan po odstávce opět dodává elektřinu
• Nemocnice v Jihlavě chce pacientům pod stromeček opět nadělit Vánoční pokoj
• Do pomoci třebíčské nemocnici se zapojila i lékařka z Německa

Pondělí   23. 11. 2020

• Novoměstská Horácká galerie se dočká depozitářů a provozního zázemí
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; obtěžující opilec skončil na záchytce či cizinec bez řidičáku v Jihlavě
• Výstava ARTUR MAGROT - CANIS LUPUS je prezentována on-line, potrvá do 3. ledna

Neděle   22. 11. 2020

• Rozsvícení vánočního stromu ve Velkém Meziříčí budou moci lidé sledovat třeba na webu radnice
• Z policejního deníku: vandalové na hřbitově v Telči; krádež věcí ze stodoly či opilá řidička, která v Jihlavě narazila do několika zaparkovaných aut

Sobota   21. 11. 2020

• Hnízdění chráněných druhů ptáků v lesích na Vysočině v roce 2020

Pátek   20. 11. 2020

• V sobotu 21. listopadu mohou lidé na Vysočině v obchodních domech nakoupit zboží do potravinové banky
• Sovice sněžní v táborské zoo se už nemůže dočkat prvního sněhu
• Jihlavský magistrát od pondělí 23. listopadu rozšiřuje úřední hodiny
• Z policejního deníku: nález tříštivotrhavého granátu; poničení auta či dopadení distributora drog
• Africká vesnice Matongo v jihlavské zoologické zahradě má novou rákosovou střechu
• Co patří do krmítka? Poradíme, jak na zimní přikrmování

Čtvrtek   19. 11. 2020

• Tajemství plzeňských interiérů Adolfa Loose: Dále do světa
• Vlci arktičtí v táborské zoo si nízké teploty užívají
• Z policejního deníku: zloděje věcí za 30 tisíc policisté dopadli či agresivní opilec skončil na záchytce
• Muže, který okradl v Humpolci mladou dívku o mobil, policisté zadrželi
• Na Vysočině zadrželi policisté rakouský autobus s 21 muži s tureckými pasy; v Měříně zadrželi tři Maročany

Středa   18. 11. 2020

• Na Třebíčsku srazila auta dva chodce, oba utrpěli zranění
• V Hamrech nad Sázavou na silnici I/19 dělníci budují propustky odvodnění, sjezdy k domům a namontují zábradlí
• Novým hejtmanem Vysočiny je Vítězslav Schrek z Jihlavy
• Armáda v nemocnici v Třebíči bude pomáhat hlavně u ležících pacientů s polohováním
• Z policejního deníku: ztracená seniorka nalezena v pořádku; recidivista zmlátil muže či opilí a zdrogovaní řidiči
• Pacientům s dechovou nedostatečností v havlíčkobrodské nemocnici pomáhají přístroje od dárců

Úterý   17. 11. 2020

• V jihlavských ulicích se objevila vánoční výzdoba, strom na náměstí bude z nedalekých Dvorců
• Luteránské gymnázium ve Velkém Meziříčí vlastní umělecká rodina Kodetů, plánuje tam otevřít muzeum
• V Nové Brtnici na Třebíčsku hořel rodinný dům, škoda je jeden milion korun
• Při nehodě osobního auta u Římova na Třebíčsku utrpěli dva lidé zranění

Pondělí   16. 11. 2020

• V Jihlavě při příležitosti státního svátku zazní z amplionů Modlitba pro Martu
• Skalnatý svah v Mlýnské ulici v Jihlavě bude zajištěn
• Do pelhřimovské a třebíčské nemocnice nastoupí na pomoc armáda
• Nemocnice v Havlíčkově Brodě a kaplička v Antonínově Dole svítí purpurově za Děti do dlaně
• S podzimním počasím přicházejí časté mlhy, řidiči proto musí být mnohem opatrnější
• Z policejního deníku: krádež věcí z domu za více jak 25 tisíc či opilci a bez řidičáku za volantem
• Při střetu dvou osobních aut u Třebelovic se nikdo nezranil
• Český rozhlas opět potěší dříve narozené; začíná 4. ročník Ježíškových vnoučat
• V Pelhřimově se vánoční strom i výzdoba rozsvítí v neděli 29. listopadu, letos kvůli covidu bez lidí

Neděle   15. 11. 2020

• Mezi osadami Dvorek a Uhry u Přibyslavi byl vztyčen kovaný kříž
• Z policejního deníku: krádež nářadí z kontejneru a chalupy, krádež skútru a kola či zdrogovaný šofér bez řidičáku
• Vodní ptáci v jihlavské zoologické zahradě mají novou zimní ubikaci
• Požár chaty v Jihlavě napáchal škodu z 350 tisíc korun

Sobota   14. 11. 2020

• Občanská poradna v Havlíčkově Brodě slaví 20 let svého působení
• Výstava Vůně medu letos v Novém Městě na Moravě nebude, zájemci si však mohou med zakoupit v klubovně včelařů
• Ve Staré Říši shořel zahradní domek, jeden člověk utrpěl zranění a skončil v nemocnici
• Požár chaty ve Velkém Meziříčí napáchal škodu za 400 tisíc korun, nikdo nebyl zraněn

Pátek   13. 11. 2020

• Dálnice D1 od Devíti křížů po Ostrovačice bude o víkendu uzavřena
• Zemřela jedna z posledních pamětnic třebíčského ghetta
• Potravinová sbírka se bude konat v sobotu 21. listopadu, třebíčská charita bude v Tescu v Jihlavě
• Stavba přeložky silnice I/37 obchvatu u Osové Bítýšky bude zazimovaná, práce budou pokračovat na jaře
• Medvědi bratři v táborské zoo bojují o jídlo, ale vždy se nakonec dohodnou
• Z policejního deníku: bitka cizinců před ubytovnou; vloupání do chaty či opilý cizinec s padělanými doklady
• Havlíčkobrodští policisté dopadli dvaadvacetiletého muže, který se vloupal do auta a způsobil škodu za více jak 30 tisíc korun
• Odbahněné Strachovské rybníky v Pelhřimově oživí okrasné ryby
• Jihlava si připomene předčasně narozené děti; mariánský sloup a dům kultury se rozzáří do purpurové barvy

Čtvrtek   12. 11. 2020

• Česká centra ve světě připomenou výročí J. A. Komenského, na Slovensku dokonce přímo na Komenského náměstí
• Z policejního deníku: krádež peněženky; muž nevrátil nalezenou peněženku; vloupání do chalupy či bouračka opilého řidiče
• Šerpa vynesl k soše Radegasta rekordní náklad vážící 256 kg
• Mobilní buňka u vchodu do jihlavské nemocnice změří teplotu a vydezinfikuje; využívá ji i veřejnost
• Policisté na Vysočině odhalili sedm Srbů, kteří vstoupili na naše území neoprávněně
• V Havlíčkově Brodě funguje odběrový stan sedm dní v týdnu, v nemocnici je nejvytíženější JIP a ARO

Středa   11. 11. 2020

• Ve Velkém Meziříčí zemřel při požáru chatky jeden člověk
• POZOR: Do konce listopadu je nutné podat přihlášku na střední školu do oborů s talentovou zkouškou
• Z policejního deníku: vypátrání seniorky; nenapravitelný recidivista v Třebíči či zboží zaplatil, ale nic nedostal
• Moderní léčba diabetu chrání srdce a cévy ne všem ji na Vysočině pojišťovna hradí
• Třebíč si připomíná Den válečných veteránů

Úterý   10. 11. 2020

• Stavební práce na odpočívce Studený na dálnici D1 budou dokončeny 22. listopadu, na jaře přibude mobiliář
• U Olešné na Pelhřimovsku havarovala dodávka, řidič se zranil
• Z policejního deníku: nález munice; poškrábání skla u auta; krádež dřeva či vloupání do sklepa
• Svátek 17. listopadu v Jihlavě letos také online; žádná hromadná akce u řeky není možná
• U městského nádraží v Jihlavě v sobotu proběhne sbírka věcí pro potřebné

Pondělí   9. 11. 2020