Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 9.10 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině se nakazilo 269 lidí, tři lidé zemřeli
Na Vysočině se za posledních čtyřiadvacet hodin nakazilo covidem 269 lidí, šestašedesát osob se uzdravilo a tři zemřely. Vyplývá to z informací na webu krajské hygienické stanice.
Podle hygieniků byl jeden ze zesnulých z Třebíče, další dva z Jihlavska. Podle hygieniků byly tyto osoby ještě před nakažením covidem nemocné. Úmrtí se však bohužel přesouvají k mladším ročníkům; umírali lidé narození okolo roku 1930, nyní začínají být o deset až dvacet let mladší. Příčinou je zřejmě to, že je zasažen čím dál větší okruh lidí.

Celkový počet osob s prokázanou nákazou: 4224 - 269
z toho v okrese Jihlava: 916 - 47
z toho v okrese Havlíčkův Brod: 720 - 42
z toho v okrese Pelhřimov: 690 - 33
z toho v okrese Třebíč: 950 - 53
z toho v okrese Žďár nad Sázavou: 948 - 94
Počet platných karantén vydaných KHS: 24
Počet osob indikovaných KHS k testování: (stav od 22.3.2020 18:00): 40662 - 783
Počet vyléčených potvrzených případů onemocnění: 2052 - 66
Počet zemřelých potvrzených případů onemocnění: 35 - 3
- red -Zpět nahoru na obsah...

O víkendu ještě výstava Majklova autíčka, od pondělí v muzeu v Třebíči zavřeno
V důsledku vládních nařízeních bude Muzeum Vysočiny v Třebíči od pondělí 12. října pro veřejnost uzavřeno. O víkendu si mohou ještě zájemci prohlédnout výstavu Majklova autíčka, se kterou se v neděli rozloučí.
"Shlédnutí výstavy určitě stojí za to. Uvidíte přibližně 2500 modelů autíček Matchbox", pozvala zájemce na víkend Eva Novotná z muzea v Třebíči.

Muzeum bude uzavřeno po dobu čtrnácti dnů, všechny plánované akce v tomto období jsou zrušeny.
"O náhradních termínech pro plánované akce a výstavy budeme včas informovat", dodala E. Novotná s tím, že uzavření se týká všech objektů Muzea Vysočiny Třebíč, které jsou nyní otevřeny pro veřejnost: Zámek 1, Kosmákova 66 a Cyrilometodějská 48, Třebíč.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Prohlášení Institutu Václava Klause k výhružkám a strašení pánů Babiše a Prymuly
1. Považujeme za nutné říci právě teď zřetelně a nahlas, že strašení a vyhrožování občanům, jaké předvedli pánové Babiš a Prymula na dnešní tiskové konferenci, je rezignací na seriózní přístup k řešení dnešní situace a na poskytování pravdivých informací.
2. Nestrašme se. Nepoužívejme výroky typu, že u nás nastal exponenciální růst počtu nakažených. To jen prozrazuje nedostatečnou znalost jednoduché matematiky. Počet nakažených (nemluvě o tom, že to není počet nemocných) exponenciálně neroste.

3. Zjevná nesmyslnost, přestřelenost a nadsazenost některých přijatých a zejména navrhovaných opatření prozrazuje absenci racionálního přístupu. To zesiluje nedůvěru občanů ke krokům vlády.

4. Nejen eventuálně uskutečněný lock-down ekonomiky a společnosti, ale i výroky o možném lock-downu z úst předsedy vlády mají v okamžiku jejich vyslovení obrovské ekonomické náklady. Zásadním způsobem už dnes podvazují veškerou ekonomickou aktivitu. Vzniká bludný kruh, který bude obtížné opustit.

9. října 2020
Václav KlAUS, Jiří WEIGL, Ladislav JAKLZpět nahoru na obsah...

Policie pátrá po šestnáctileté dívce a její několikadenní dceři
Jihomoravská policie pátrá po šestnáctileté Kateřině Rehovičové, která je na útěku i s několikadenním novorozencem. Dívka je svěřenkyně výchovného ústavu v Moravském Krumlově.
"V úterý 6. října bylo vyhlášeno celostátní pátrání po šestnáctileté dívce, svěřenkyni dětského výchovného ústavu v obci Moravský Krumlov. Znojemští kriminalisté jí hledají také v souvislosti s tím, že na útěku je společně s několikadenní novorozenou dcerou. Policisté předpokládají, že by se měla v současné době pohybovat s otcem jejího dítěte v Olomouckém kraji, odkud pochází", informovala jihomoravská policejní mluvčí Lenka Koryťáková.

Další informace k hledané jsou na:
https://aplikace.policie.cz/patrani-osoby/PersonDetail.aspx?person_id=22491006200613

Hledaná dívka má asi 161 centimetrů vysokou, obézní postavu, hnědé oči, černé rovné vlasy. Na levé ruce má dívka jizvu od sebepoškozování. Na sobě by měla mít bílou sukni a černou halenku

"Policisté přijmou jakékoliv informace týkající se hledané dívky a novorozence na bezplatné tísňové lince 158 nebo na kterékoliv policejní služebně", doplnila mluvčí
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Do zvláštní volební schránky odvolilo na Vysočině 12 osob
Do přenosné zvláštní volební schránky v pátek 9. října ve volebním senátním obvodu č. 15 Pelhřimov odvolil jeden volič, v senátním obvodu č. 51 Žďár nad Sázavou byla zvláštní volební schránka objednána pro 15 voličů, nakonec odvolilo 11 osob s tím, že čtyři volbu odmítli. Jejich rozhodnutí bylo respektováno. Ve většině případů o volbu tímto způsobem požádali klienti sociálních zařízení. Uvedla to mluvčí kraje Vysočina Jitka Svatošová
Na místa vyjela volební komise složená z vojáků a zapisovatelů Krajského úřadu Kraje Vysočina. Přenosná urna je uložena v zapečetěné místnosti sídla Kraje Vysočina, sečtení hlasů bude následovat v sobotu 10. října po 14. hodině.

Komise se zvláštní volební schránkou zajíždí na telefonické požádání např. do nemocnice, do domovů pro seniory i přímo do domácností.

Veškeré informace týkající se senátních voleb budou v sobotu zveřejňovány po uzavření volebních místností na www.volby.cz.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vloupačky na Havlíčkobrodsku; opilci skončili na záchytce či alkohol za volantem
Do domu v obci Skorkov na Havlíčkobrodsku se násilím vloupal v době od večerních hodin neděle 4. října do odpoledních hodin úterý 6. října neznámý zloděj, který si odtud odnesl potraviny. Vloupáním a krádeží způsobil škodu přes deset tisíc korun a svým jednáním tak naplnil znaky skutkové podstaty dvou trestných činů, a to krádeže a porušování domovní svobody. Případ policisté nadále prověřují a po pachateli pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
"Policisté na Havlíčkobrodsku od začátku letošního roku do konce září evidují osmadvacet případů vloupání do rodinných domů. Osm případů se jim do konce tohoto období podařilo objasnit a objasněnost tak činí 28,6 procent. Po osmi případech v tomto období zaevidovali policisté v rámci působnosti obvodních oddělení v Havlíčkově Brodě a Světlé nad Sázavou. Dvanáct případů od začátku roku prověřovali chotěbořští policisté, přičemž při objasňování byli úspěšní a objasněnost činila v tomto období 50 procent", informovala S. Rázlová.

V Třebíči policisté zajistili dva silně opilé muže
Ve středu 7. října byli policisté po desáté hodině večer přivoláni do ubytovacího zařízení v Třebíči, kde se dle přijatého oznámení nacházel agresivní opilý muž a odmítal se zklidnit. "Muž byl opilý, odmítal spolupracovat, byl hlučný a choval se agresivně. Šestatřicetiletého muže tedy policisté, kteří na místo přijeli, odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění, při dechové zkoušce mu byla naměřena hodnotu 2,34 promile alkoholu", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku, případ policisté šetří.
Doplnila, že v objektu navíc ležel na schodech ještě jeho známý. Značně opilý muž nebyl schopen vstát, samostatné chůze, komunikace, ani provedení dechové zkoušky. Také tento muž po vyšetření lékařem střízlivěl na záchytce.

Opilý muž měl přes tři promile alkoholu
Ve čtvrtek 8. října přijali policisté před sedmou hodinou večer oznámení o muži, který leží u jihlavského obchodního centra a nehýbe se. Na místo vyjeli policisté situaci prověřit. "Muž byl v pořádku ale značně opilý, kdy nebyl schopen se samostatně pohybovat a postarat se o sebe. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 3,22 promile alkoholu", uvedla J. Kroutilová s tím, že třiatřicetiletého muže zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Řidič je podezřelý ze spáchání přestupků
Ve čtvrtek 8. října zastavili policisté po třetí hodině odpoledne v Jihlavě vozidlo Opel Astra, které na křižovatce nezastavilo na signál s červeným světlem Stůj. "Policisté zjistili, že řidičem je čtyřiadvacetiletý muž, který navíc není držitelem příslušného řidičského oprávnění. V další jízdě řidič již nesměl pokračovat", uvedla mluvčí J. Kroutilová s tím, že muž je podezřelý ze spáchání závažných přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří.

Ze spáchání trestného činu je podezřelý muž, který řídil auto, i přes soudem uložený zákaz
V pátek 9. října jel po desáté hodině dopoledne s vozidlem VW Transportér po silnici v obci Okříšky na Třebíčsku. Policisté automobil zastavili a provedli kontrolu. "Zjistili, že má řidič na základě rozhodnutí soudu uložen mimo jiné trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel, který skončí až na jaře příštího roku", informovala mluvčí J. Kroutilová. Dechová zkouška u něho byla negativní. Třiatřicetiletý muž již v další jízdě nesměl pokračovat, je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí, případ policisté prověřují.

Třiašedesátiletý muž za volantem nadýchal alkohol
Třiašedesátiletý řidič auta Škoda, kterého policisté zastavili ve čtvrtek 8. října kolem půl desáté dopoledne v ulici Táborská v Pelhřimově, nadýchal 0,40 promile alkoholu. Výsledek opakovaného měření byl také pozitivní. "V další jízdě již muž pokračovat nesměl a z přestupku na úseku dopravy se bude zodpovídat před příslušným správním orgánem", uvedla S. Rázlová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Silnice I/23 u obce Štěměchy na Třebíčsku bude od neděle plně průjezdná, opravy zde končí
Oprava 1700 metrů silnice I/23 u obce Štěměchy na Třebíčsku finišuje a v neděli 11. října večer by již zrekonstruovaný úsek měl být předán řidičům k užívání.
"Ve čtvrtek 8. října byly položeny nové konstrukční vrstvy vozovky, dnes se pokračuje zalitím spár, v sobotu se dosype krajnice a vše zakončí vyznačení vodorovného dopravního značení", informoval Martin Buček z Ředitelství silnic a dálnic.

Podle M. Bučka si zásah od Štěměch k Třebíči vyžádal neuspokojivý stav vozovky, který vykazovaly stávající konstrukční vrstvy v tomto úseku. Frézovaly se staré vrstvy v obou jízdních pruzích, které byly nahrazeny konstrukčními vrstvami novými. Obnoveno je také vodorovné dopravní značení.

Oprava si vyžádala částku přes pět milionů korun.Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Energetici vykoupili přivezené koláče; podpořili tím hospic svaté Zdislavy v Třebíči
Na 700 koláčků přivezly ve středu 7. října pracovnice charity v rámci sbírkově-propagační akce, která se odehrála v JE Dukovany i na dalších místech na Třebíčsku. Zaměstnanci dobrovolným finančním příspěvkem za koláček podpořili činnost hospice. Pořadatelem akce byl Domácí hospic sv. Zdislavy, který je součástí Oblastní charity Třebíč.
„Skupina ČEZ je dlouholetým významným partnerem Oblastní charity Třebíč a jsme velmi rádi, že je nám oporou i v těchto komplikovaných časech. Díky pečlivému dodržování hygienických opatření jsme mohli zachovat kontinuitu a uspořádat další ročník tradiční sbírky Koláč pro hospic, ve které zaměstnanci JE Dukovany přispívají na zdravotnický materiál pro vážně nemocné pacienty Domácího hospice sv. Zdislavy Třebíč, řekla po sbírce koordinátorka akce Babora Živná. „Chtěli bychom moc poděkovat za krásných 13 336 Kč, které nám zaměstnanci darovali v letošním ročníku sbírky,“ dodala PR pracovnice Babora Živná.

Sbírkové akce Oblastní charity Třebíč jako je například Koláč pro hospic nebo Tříkrálová sbírka jsou v elektrárně Dukovany běžnou součástí společenské odpovědnosti dukovanských zaměstnanců. Energetici, kteří navíc navštěvují také jako dobrovolníci zařízení charity jak v rámci organizovaných dobrovolnických dnů, tak také ve svém osobním volnu, štědře přispívali do charitních pokladniček. Odměnou jim byly chutné tvarohové nebo povidlové koláčky.

„Jsem ráda, že mohu přispět na dobrou věc v místě svého pracoviště. Na domácí hospic přispívám každý rok. Když jsem se starala o své stárnoucí rodiče takováto pomoc chyběla. Jsem ráda, že ji charita dnes nabízí a že je možné o své blízké pečovat v domácím prostředí,“ říká Hana Kalábová z útvaru fyzická ochrana JE Dukovany.

Akce se konala při příležitosti Světového dne hospicové a paliativní péče a zapojily se do ní všechny oblastní charity Diecézní charity Brno. Vedle možného finančního profitu z dobrovolných příspěvků je podle organizátorů neméně důležitý informativní přínos akce. Díky veřejné sbírce Koláč pro hospic se loni na podporu charitativní hospicové a paliativní péče podařilo v celé brněnské diecézi získat víc než milion korun. Výtěžek umožnil podpořit rozvoj péče o nevyléčitelně nemocné, zajistit provoz domácích hospiců a pořídit nové zdravotnické vybavení.

Domácí hospic sv. Zdislavy Oblastní charita Třebíč nabízí v rámci ČR jedny z nejkomplexnějších služeb, a to včetně dětské paliativy, nebo zajištění školení a seminářů pro jiné organizace. Třebíčský hospic byl jedním ze sedmi poskytovatelů těchto služeb v České republice, kteří byli zahrnuti do pilotního programu VZP, Ministerstva zdravotnictví a České společnosti paliativní medicíny. Ten ověřil možnost financování hospicové péče z veřejného zdravotního pojištění a péči tak udělal dostupnější. Na Vysočině výrazným způsobem napomohl vzniku krajské koncepce a zapojuje se aktivně do projektu Paliatr Vysočina.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Úřední hodiny služby pro zbraně a bezpečnostní materiál a odboru cizinecké policie na Vysočině pouze v pondělí a ve středu od 11 do 16 hodin
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina oznamuje, že dochází ke změně úředních hodin na pracovištích odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál a odboru cizinecké policie na území Kraje Vysočina. Od pondělí 12. října jsou úřední hodiny stanoveny na pondělí a středu v době od 11 do 16 hodin.
"Platí přitom omezení osobního kontaktu s žadateli a účastníky správních řízení na nezbytně nutnou úroveň, a to zejména upřednostňováním písemného, elektronického či telefonického kontaktu před osobním kontaktem ve všech případech, kdy je to možné", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Doplnila, že na internetových stránkách policie.cz a na jednotlivých pracovištích jsou viditelně vyvěšena oznámení s telefonními čísly, na kterých si občan individuálně dohodne způsob předání a vyřízení jeho podání nebo požadavku.

"Omezení se týká všech kontaktních pracovišť odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál v celém Kraji Vysočina a odboru cizinecké policie - oddělení pobytových agend - pracoviště v ulici Wolkerova v Jihlavě a v ulici Štáflova v Havlíčkově Brodě", dodala mluvčí.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Co dělat, když na sporáku dojde k samovznícení rozpáleného oleje na pánvi
Z okna činžáku se valí kouř. Zděšení kolemjdoucí volají hasiče, kteří průzkumem na místě zjistí, že v kuchyni na sporáku došlo k samovznícení rozpáleného oleje na pánvi. Pro tentokrát je neštěstí zažehnáno, ale co dělat, než zachránci v červených autech přijedou?
Rychlá a správná reakce může vše zachránit. Je třeba ihned vypnout zdroj tepla a celou pánev zakrýt pečícím plechem nebo dostatečně velkou poklicí. Je možné použít i navlhčenou utěrku. Tím se zamezí přístupu vzduchu k plamenům a oheň se během chvilky sám udusí. Nikdy se nesmí hořící olej hasit vodou! Hrozí tak ošklivé popálení nebo opaření a oheň se ještě více rozhoří.

Pozor také na odkládání hořlavých předmětů jako jsou utěrky, papírové ručníky či chňapky.

Pravidelné odstraňování mastnot z blízkosti plynového sporáku je prevence proti zahoření.

Zdroj: FB HZS Kraje Vysočina
- red -Zpět nahoru na obsah...

Dvacáté výročí tragického zřícení dvou letounů čáslavského letectva v Chotěboři - Bílku
Na konci obce po levé straně v zalesněném místě při výjezdu směr Sobíňov na Havlíčkobrodsku, v bývalém vojenském prostoru v Chotěboři - Bílku je umístěn malý pomníček z žulového kamene připomínající tragické zřícení dvou letounů čáslavského letectva, které se stalo 10. října 2000 v 9.45 hodin. Tehdy při neštěstí zemřeli piloti Zdeněk Svoboda a Ivan Indrák.
Piloti před dvaceti lety nacvičovali vzdušný boj ve skupině. Oba armádní letouny MiG-21 letící těsně za sebou narazily do vrcholku stromů, přičemž muži po pádu utrpěli smrtelná zranění.

Letouny narazily na vojenskou budovu vedle psince 52. ústřední muniční základny. Jeden ze svědků vyprávěl, že asi v 9.45 hodin uslyšel hroznou ránu, po které následovala ohromná exploze. Spálené větve a součástky letadla létaly až do těsné blízkosti osamělých domů v blízkosti základny. Tvrdil, že vzduchem viděl letět i sedačku, kterou potom našel prázdnou v lese, motor leží asi 150 až 200 metrů od místa dopadu.

Tělo jednoho pilota bylo nalezeno v lese u plotu areálu. Několik desítek metrů od něj byl motor a sedačka. pilot ležel pod bílým padákem. Na laně byl i oranžový člun a další záchranné pomůcky.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Osoby se sníženou schopností pohybu do nových trolejbusů nejpohodlněji nastoupí prostředními dveřmi
Dopravní podnik v Jihlavě začal provozovat patnáct nových nízkopodlažních vozů – deset trolejbusů (z toho sedm parciálních-bateriových) a pět autobusů na stlačený zemní plyn. Tyto vozy mají uprostřed plochu pro osoby se sníženou schopností pohybu. Seniorům, kteří mají problémy s vyššími schody a nerovnostmi, jsou určeny sedačky uprostřed nových vozidel. Je zde také prostor pro invalidní vozíky nebo pro kočárky. Pro všechny cestující s omezenou možností pohybu, případně se zrakovým postižením, je ideální nastupovat do vozu MHD prostředními dveřmi.
Všichni cestující s omezením pohybu by se měli řídit piktogramem chodce s hůlkou, který označuje vchod do nízkopodlažní části vozidla. „Po nástupu do vozu prostředními dveřmi jsou poblíž sedačky, které jsou uzpůsobeny pro cestující s omezenou možností pohybu například i tím, že jsou zde tlačítka pro zastavení vozu snadno dostupná i v sedě přímo ze sedačky,“ zdůraznil předseda představenstva Dopravního podniku města Jihlavy, a.s. Radim Rovner. Podle jeho slov jsou tato místa k sezení uzpůsobena i dostatečnou vzdáleností mezi překážkou případně dalším sedadlem tak, aby umožňovala lepší a pohodlnější pohyb. Tato místa ve voze jsou také označena piktogramem chodce s hůlkou.

„V nově dodaných autobusech Solaris Urbino a v nových trolejbusech Škoda 32 Tr je takto upraveno osm míst, kdy je u každé dvousedačky v blízkosti i tlačítko pro zastavení vozu a zároveň také vzdálenost mezi sedačkou a překážkou nebo další sedačkou je větší než v ostatních částech vozu,“ uzavřel Radim Rovner s tím, že v této části vozu jsou sedačky umístěny přímo na podlaze vozu.

Ostatní cestující, především sportovce, školáky a studenty dopravní podnik žádá o nastupování zadními dveřmi a o obsazování sedaček v zadní části vozidel.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Magické datum přilákalo do Jihlavy sedm svatebních párů, dva z nich svatbu zrušily kvůli koronaviru
V tuto chvíli máme na sobotu 10. 10. na jihlavské radnici nahlášených celkem pět svateb. Čtyři proběhnou ve velké obřadní síni a jedna v gotické síni. Dvě svatby z původního počtu sedmi obřadů snoubenci zrušili. Svatby budou v sobotu 10. října probíhat od 10:30 do 13:30 hodin. První svatba se původně měla realizovat 10.10. v 10 hodin, ale byla snoubenci zrušena a přesunuta na jiný termín. Jedna svatba se měla konat i mimo úřad, ale i ta byla vzhledem k současné epidemiologické situaci snoubenci zrušena.
Od začátku letošního roku bylo uzavřeno celkem 129 manželství a 4 registrovaná partnerství. Počet dalších plánovaných svateb nelze odhadnout, každý týden se situace mění v závislosti na přijatých opatřeních v souvislosti s onemocněním Covid-19. Hodně snoubenců plánované svatby přesouvá a někdy i ruší.

Snoubenci si vybírají i svatby mimo úřad. V letošním roce se jedna svatba uskutečnila ve vnitrobloku Muzea Vysočiny, další svatba se uskutečnila v Čížově na zahradě, kterou snoubenci rekonstruují na zvířecí farmu.

V současné době má radnice v Jihlavě k dispozici 21 oddávajících. Oddávající se pravidelně střídají, nelze říct, který z nich oddává více nebo méně. Pravidelně oddává i primátorka Jihlavy Karolína Koubová. Snoubenci si mohou při rezervaci sňatku zarezervovat i konkrétního oddávajícího. Jejich žádostem se matrika snaží vždy vyhovět.

Aktuální harmonogram termínů svateb a oddávajících je pro každý kvartál zveřejněn na webových stránkách města.

Vše k rezervaci svateb je zveřejněno zde: extranet.jihlava-cit…
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   16. 5. 2021

• V Lukách nad Jihlavou byla z řeky vytažena utopená žena
• Středověké studny ve Velkém Meziříčí vydaly poklady, třeba středověkou pokladničku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z aut nářadí; rozbitá výloha; opilý osmnáctiletý řidič boural

Sobota   15. 5. 2021

• V jihlavské zoologické zahradě se narodil dikobraz palawanský
• Festival Hudba tisíců Mahler Jihlava 2021 zahájí koncert Symfonie č. 7 v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava a dirigenta Marka Štilce

Pátek   14. 5. 2021

• Výstava Vladimír Kiseljov – Bratři vášně: Wagner – Bruckner - Mahler v Jihlavě u příležitosti 110. výročí úmrtí skladatele Gustava Mahlera
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje dlažby; krádež notebooku a dalších věcí z auta; opilci skončili na záchytce
• Dominanta Karlova náměstí v Třebíči bude do konce října zrekonstruovaná
• Linka 155, která zachraňuje životy, slaví svůj den. Na Vysočině loni záchranáři přijali více jak 87 tisíc tísňových volání
• Na silnici I/38 u Havlíčkova Brodu začne oprava kanalizace odvodnění

Čtvrtek   13. 5. 2021

• Celníci na Vysočině zajistili přes 26 tisíc cigaret bez platné tabákové nálepky
• V Předíně zbourají most, doprava povede po provizorní komunikaci a řízena bude kyvadlově
• Z policejního deníku: recidivista s komplicem kradli mobily; nález munice z druhé světové války; krádež kola
• U Svatého Kříže na silnici I/38 se stala tragická nehoda, silnice již je plně průjezdná
• Pelhřimovské muzeum rekordů má ve sbírkách další přírůstek - půlmetrákový kuchyňský nůž
• Lávka z Polanky v Třebíči typu Bailey Bridge do šrotu nepůjde
• Svatojánská pouť na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou pod širým nebem

Středa   12. 5. 2021

• Přes Českou republiku pojedou americké konvoje; přespí v Rančířově na Jihlavsku
• Prvních čtyři sta metrů obchvatu Osové Bítýšky už je uvolněn pro dopravu
• U příležitosti Světového dne boje proti mozkové mrtvici bude v sobotu Mariánský sloup v Jihlavě svítit narůžovo
• Zfetovaný opilec z Hrotovic za jízdu v nepříčetnosti, při níž u Stonařova zmrzačil dva lidi, dostal šest let
• Z policejního deníku: distributorovi drog až pět let za mřížemi; krádež katalyzátoru; šestnáctiletý chodec skončil po střetu s autobusem v brněnské nemocnici
• Puma Líla se začala opalovat a když má náladu, předvede svou ladnou krásu návštěvníkům
• Sestřičky v nemocnicích na Vysočině dostaly k svátku růže
• Lékárna v jihlavské nemocnici se otevřela po opravách veřejnosti

Úterý   11. 5. 2021

• Archeologický výzkum na Karlově náměstí v Třebíči odhalil pravděpodobně historický pranýř
• Z policejního deníku: poškození postřikovacího stroje; opilec nadýchal 3,72 promile; chodkyně s kolem vstoupila přímo pod auto
• Na silnici I/19 v úseku Stříbrné Hory - Simtany položí silničáři nový asfalt v červnu
• Studenti popřáli maminkám na oddělení dlouhodobě nemocných v pelhřimovské nemocnici k svátku
• Rybník Stráž v Pelhřimově se připravuje na letní sezónu, pročištěná voda bude vhodná ke koupání

Pondělí   10. 5. 2021

• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž skončil za mřížemi; recidivista kradl v obchodě; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Krokočíně shořela hájenka i s přístřeškem

Neděle   9. 5. 2021

• Motorkář u Radňovic boural, utrpěl vážná zranění se kterými byl letecky transportován do Brna
• Magdalena Křenková - Floriánová vystaví obrazy inspirované její rodnou Starou Říší a krajinou její duše v prostorách gotické věže na Roštejně
• Jihlavská polytechnika volila svůj akademický senát poprvé on-line
• Z policejního deníku: zloděj ukradl zboží za 45 tisíc; motorkář se po nehodě těžce zranil; silně opilý cizinec v Jihlavě boural
• Muž u Sudic na Třebíčsku zemřel po srážce s vlakem

Sobota   8. 5. 2021

• Kouzelné zahrady rodiny Kinských na zámku ve Žďáře nad Sázavou zvou hosty na poslední květnový víkend
• Muzea a galerie na Vysočině v úterý 11. května přivítají první návštěvníky

Pátek   7. 5. 2021

• Vyhlídka z věže gotického chrámu svatého Jakuba v Jihlavě se otevře veřejnosti
• Z policejního deníku: žena za distribuci pervitinu hrozí pět let za mřížemi; krádež horského kola; muž bez řidičáku se před policisty tvářil jako spolujezdec
• Řidič kamionu hodil na jiné auto visací zámek
• Policisté evakuovali obyvatele z hořícího domu v Pelhřimově, od policejního ředitele obdrželi skleněnou plaketu za projevení odvahy a osobní statečnosti
• Usmrtit medvědici i s mládětem je neodpustitelný barbarský čin
• V Batelově chytla od zapálené svíčky chata, majitel utrpěl zranění
• U Březinky na Havlíčkobrodsku hořel autojeřáb, škoda je jeden milion korun

Čtvrtek   6. 5. 2021

• Telefon za volantem i překročená povolená rychlost. Policisté kontrolovali řidiče na dálnici D1
• Na silnici I/23 od okružní křižovatky Kasárna se silnicí I/38 až po část obce Předín - Hory na Třebíčsku začnou v pondělí opravy
• Na Vysočině bude foukat silný vítr a v sobotu hrozí ranní mráz
• Oslavy výročí narození Karla Havlíčka Borovského odstartují 8. května, prozatím v podobě venkovních expozic
• Z policejního deníku: krádež kola z chaty; distributorovi pervitinu hrozí až pět let za mřížemi; agresivní opilec skončil na záchytce
• Nakupování na internetu vyžaduje více obezřetnosti
• Nadšenci z Vysočiny ve volném čase budují nová místa pro setkávání
• V Jihlavě - Pístově shořelo osobní auto, škoda je 50 tisíc korun

Středa   5. 5. 2021

• Z policejního deníku: žena na elektrokole nedala přednost autu, skončila v nemocnici; opilec fyzicky i slovně napadl partnerku
• On-line programy primární prevence hrají v době distanční a rotační výuky důležitou roli
• Restaurátorské práce v interiéru chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře budou pokračovat, až se oteplí

Úterý   4. 5. 2021

• V kuchyni domu v Ostrově nad Oslavou vzplál požár, jedna osoba zemřela
• Pod novodobým ciferníkem na věži jihlavské radnice byl schovaný barokní ciferník
• Jste obézní, máte cukrovkou? Třebíčská nemocnice otevírá bariatrickou poradnu
• Z policejního deníku: krádež nářadí; krádež dámského kola; muž bil svoji partnerku
• Katedra sociální práce VŠPJ slaví akreditační úspěch
• Na silnicích Vysočiny se snížil počet tragických nehod; policisté za první čtyři měsíce letošního roku řešili 1 284 dopravních nehod

Pondělí   3. 5. 2021

• Nejvyšší soud potvrdil správnost trasy obchvatu v Třebíči
• Vysazování úhořů do vod Vysočiny, například do přehrady v Dalešicích či Trnávky
• Ocelová lana nad klenbou ekoduktu v nočních hodinách o víkendu zmizela
• Benefiční online koncert Hrajeme pro 20 ZOO v neděli od 17 hodin
• Z policejního deníku: opilý muž bez řidičáku boural; muž napadl partnerku a ničil jí auto; agresivní opilci skončili na záchytce
• Na Vysočině hrozí noční mráz
• Betonové torzo památníku připomínajícího padlé rudoarmějce ze hřbitova v Novém Městě na Moravě zmizí
• V Pelhřimově hořela ubytovna, sedm lidí bylo zraněno

Neděle   2. 5. 2021