Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 13.10 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Na Vysočině se nakazilo covidem 350 lidí, devět zemřelo
Na Vysočině přibylo za posledních čtyřiadvacet hodin 350 lidí nakažených covidem. Nejvíce pozitivních je ze Žďárska, celkem 91, nejméně pak - 43 lidí je z Havlíčkobrodska.
Podle webových stránek krajské hygienické stanice zemřelo devět lidí. Podle hygieniků to není jen za úterý, ale za poslední čtyři dny, protože se čekalo na potvrzení anamnéz. Šest zemřelých je z léčebny dlouhodobě nemocných v Moravských Budějovicích. Všem bylo podle hygieniků více než osmdesát let a měli několik dalších nemocí. Dva zemřelí jsou ze Žďárska a zbývající pak z Jihlavska. Dvěma z nich bylo kolem šedesáti let a hygienici předpokládají, že se nakazili od žáka nebo od vnuka. Sice nějaké problémy měli, ale Covid-19 se na tom výrazně podepsal.

Celkový počet osob s prokázanou nákazou: 5252 - 350
z toho v okrese Jihlava: 1188 - 78
z toho v okrese Havlíčkův Brod: 819 - 43
z toho v okrese Pelhřimov: 844 - 62
z toho v okrese Třebíč: 1139 - 76
z toho v okrese Žďár nad Sázavou: 1262 - 91
Počet platných karantén vydaných KHS: 24
Počet osob indikovaných KHS k testování: (stav od 22.3.2020 18:00) 43705 - 1079
Počet vyléčených potvrzených případů onemocnění: 2446 - 58
Počet zemřelých potvrzených případů onemocnění: 44 - 9

- red -Zpět nahoru na obsah...

Jihlava spouští mapu nouzového stavu, dobrovolnické centrum i péči o děti třeba zdravotních sestřiček
Jihlava opět spouští mapu nouzového stavu. Dobrovolnické centrum je opět v plném provozu. Péče o děti zaměstnanců krizové infrastruktury je zajištěna.
Opět spouštíme Mapu nouzového stavu

Město Jihlava opět spouští interaktivní mapovou aplikaci nazvanou Mapa Nouzového Stavu (MNS) Podobně jako na jaře má pomáhat především s orientací v nabídkách restaurací. Nyní po zveřejnění je zaměřena prioritně na restaurace, které zajišťují rozvoj jídla nebo okénkový prodej. Restaurace, které budou takto fungovat, se mohou do Mapy nouzového stavu (MNS) přihlásit prostřednictvím formuláře: https://survey123.arcgis.com/share/ea66f8a13fe64506a0d4df59e2a99289
Na MNS, která je už teď k vidění:
https://experience.arcgis.com/experience/1a48de5ee9b444b3ba7fb458ecf1d5f4/page/home/
každý zájemce uvidí všechny potřebné informace, např. zda si lze donést vlastní nádobu na jídlo, zda restaurace nabízí i rozvoz apod.

Dobrovolnické centrum není pouze pro seniory

Zdálo by se, že naši dobrovolníci pomáhají jen starým lidem, ale není tomu tak! Dnes jsme pomáhali i mladému nemocnému páru s nákupem žrádla pro kočky. Mladí lidé, kteří si i v nemoci potraviny obstarávají přes eshop rohlik.cz, si nevěděli rady s tím, jak obstarat krmení a tak se obrátili na naše dobrovolníky. Máme radost, že jsme mohli zachránit i jednu hladovou kočku. :-) Dnes také jedna naše odvážná dobrovolnice pomáhala i mladé rodině s miminkem, která je doma v karanténě s COVID pozitivním otcem, a došel jim Sunar. Nákup trval jen chvilku a i ten jsme vyřídili. Máme z toho obrovskou radost a dobrovolníkům děkujeme!

Pomoc aktuálně nabízí asi deset dobrovolníků a za dnešek vyřídili asi pět požadavků pomoci. Už se nešijí roušky a nelze u nás vyzvedávat roušky, dobrovolníci vyřizují hlavně nákupy, vyzvedávání léků na recept, venčení domácích zvířat, drobné úklidy nemohoucím nebo např. doprovod k lékaři. Na našem Facebooku a na webu města Jihlavy jsou všechny důležité kontakty.

Péče o děti zaměstnanců krizové infrastruktury je zajištěna

Nezbytnou péči pro děti ve věku o 3 do 10 let v rámci krizového vládního opatření bude od 14. října zajišťovat na území města Jihlavy ZŠ Evžena Rošického. Provoz školy je zajištěn od 6.30 hod. do 16.00 hodin v malé budově s jídelnou. Péče bude poskytována pouze v pracovní dny. Pitný režim a oběd pro děti bude zajištěn.
Kontakt p. Svoboda 731 420 000, p. Průchová 604 741 731.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Galerie, muzea, hrady Roštejn a Kámen a také Horácké divadlo jsou pro veřejnost zavřené
Krajské galerie, Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě, Horácká galerie v Novém Města na Moravě, Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě a krajská muzea v Havlíčkově Brodě, Jihlavě, Pelhřimově a Třebíči a také hrady Roštejn a Kámen budou pro veřejnost uzavřené minimálně čtrnáct dnů kvůli vládnímu nařízení přijatému v důsledku nepříznivého vývoje epidemické situace koronaviru. Uzavřeno zůstane také Horácké divadlo v Jihlavě.
"Svoji činnost po dobu nařízeného uzavření organizace prioritně soustředí na práci se sbírkovým fondem, tedy na péči o sbírkové předměty, a na přípravu plánovaných výstavních programů. Jejich cílem je ale také co nejvíce zůstat i nyní v kontaktu se svými návštěvníky, příznivci muzeí, galerií, umění a kultury. Využijí k tomu všechna dostupná média, nabídnou on-line výstavy, některé z nich připravují na svých webových stránkách on-line spuštění i doprovodných programů", uvedla mluvčí krajského úřadu na Vysočině Eva Neuwirthová.

Výrazný zásah do hlavní činnosti znamenají mimořádná opatření i pro chod Horáckého divadla Jihlava, jediné profesionální divadelní scény v regionu. Zrušená představení plánuje Horácké divadlo ve většině nahrazovat, nové termíny však bude možné sdělovat až po úplném ukončení mimořádných opatření. V prvním týdnu následujícího čtrnáctidenního období bude uzavřena také divadelní pokladna, vrácení a výměna zakoupených vstupenek bude možná po jejím znovuotevření. Více informací na www.hdj.cz

Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě bude od 19. října pro veřejnost uzavřena. "Důvodem zde je plánované zahájení stěhování knihovního fondu do nové budovy knihovny, která by měla být předána uživatelům již v závěru letošního roku", informovala mluvčí.
Konkrétní instrukce pro uživatele knihovny a rozsah omezení služeb, které budou se stěhováním knihovního fondu a knihovny jako takové spojeny, jsou uvedeny na webových stránkách knihovny www.kkvysociny.cz.

Foto: Horácké divadlo v Jihlavě
- red -Zpět nahoru na obsah...

Horní část parkovacího domu v Žižkově ulici v Havlíčkově Brodě slouží řidičům, směrem k Sázavě roste další parkoviště
Horní část parkovacího domu v Žižkově ulici v Havlíčkově Brodě, který město vybudovalo u nové budovy krajské knihovny Vysočiny, je již v provozu. Spodní zastřešené podlaží, jež je zatím v důvodu stěhování knihovny uzavřeno, bude řidičům sloužit do konce letošního roku. Další nové parkovitě buduje město pod knihovnou směrem k řece Sázavě. Uvedla to mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.
Do parkovacího domu se vejde 88 automobilů, pět stání je vyhrazeno pro osoby se zdravotním postižením. Parkoviště disponuje v každém patře dvěma parkovacími terminály. První a druhou hodinu mohou řidiči využít stání zdarma, za každou další je účtováno 10 korun. Placenou provozní dobu nastavilo město v pracovní dny od 7 do 17 hodin, v sobotu pak od 8 do 12 hodin. V neděli a o státních svátkách stání zpoplatněno nebude.

"Pod novou budovou krajské knihovny směrem k řece Sázavě vzniká v současné době další parkoviště, které zvýší kapacitu stání ve městě o 132 míst, na šesti z nich budou moci parkovat pouze osoby se zdravotním postižením. Na parkoviště povede příjezdová komunikace z asfaltobetonu a doplní ho veřejné osvětlení. Řidiči elektromobilů budou moci využít dobíjecí stanici", informovala dále A. Doležalová.

Doplnila, že náklady na stavbu, které zaplatí město ze svého rozpočtu, činí 21,5 milionu korun. Parkovací plocha začne sloužit řidičům v červnu příštího roku.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V jihlavské zoologické zahradě se narodilo osm hroznýšů madagaskarských
V zoologické zahradě v Jihlavě se v pondělí 12. října narodilo osm hroznýšů madagaskarských. Hroznýšata na fotografii mají teprve několik desítek minut života a jsou překvapivě veliká, dlouhá jsou asi 50 centimetrů a váží asi sto gramů.
Tito hroznýši (Acrantophis madagascariensis) jsou stejně jako všechna původní madagaskarská zvířata ohroženi vyhubením. V jejich případě to bylo kvůli krásně zbarvené kůži, pro kterou byli loveni na výrobu ozdobných předmětů a suvenýrů, nebo pro potřeby chovatelů. Tato nebezpečí už naštěstí takřka pominula, ale stále přetrvává jejich ohrožení ztrátou původních biotopů, zabíjením z neznalosti a tím, že je loví spousta nepůvodních druhů živočichů, jakými jsou třeba psi, kočky a zdivočelá prasata.

"Jsme rádi, že alespoň tímto drobným chovatelským úspěchem, pomáháme chránit madagaskarskou přírodu", píší zástupci jihlavské zoologické zahrady.

Hroznýš madagaskarský je velmi barevný až dva a půl metru dlouhý had, má hnědé, pískové nebo béžové zbarvení s tmavými skvrnami a černým pruhem přes oči. Břicho mívá světlejší, většinou bez skvrn. Svou kořist - savce a ptáky - zabíjí zadušením Mláďata jsou zvyklá žít hlavně na stromech, dospělci spíše vyhledávají lesní podrost. Preferují však suché a více otevřené lesy, kde porost není příliš hustý. Je to noční živočich a zajímavé je, že v období sucha přezimují.
Hadi se páří po skončení období sucha, samice za 7 až 8 měsíců rodí až 6 živých mláďat.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: řidič v Telči se dopustil trestného činu i přestupků; vloupání do domu či neplatiči alimentů
Policisté odhalili v pondělí 12. října po 11. hodině v Telči v ulici Hradecká třicetiletého řidiče, který řídil auta VW Polo přes zákaz, pod vlivem drog a na voze měl umístěné jiné registrační značky. Muž je podezřelý ze spáchání trestného činu a přestupků na úseku dopravy. Policisté kontrolou zjistili, že byl řidiči na základě rozhodnutí městského úřadu letos v létě vysloven mimo jiné zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel na jeden a půl roku. Dále provedli u řidiče test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní. Dechová zkouška u něho byla negativní. Při kontrole vozu policisté dále zjistili, že registrační značky k automobilu nepatří. Podezřelého muže zadrželi a odvezli ho na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů. Značky zajistili a zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí. Dále je řidič podezřelý ze spáchání dopravních přestupků. Případ policisté prověřují. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Zloděj se vloupal do domu v Ledči nad Sázavou, způsobil škodu přes 40 tisíc korun
Policisté ze Světlé nad Sázavou prověřují případ vloupání do domu, ke kterému došlo v době od poloviny června do soboty 10. října na ulici Nádražní v Ledči nad Sázavou. "Pachatel zde násilím vnikl do vnitřních prostorů domu, které prohledal a odcizil mimo jiné elektroniku, domácí potřeby a nástěnné hodiny. Škoda, kterou svým jednáním způsobil, byla předběžně vyčíslena na částku přes třicet tisíc korun", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Přivolaní policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů porušování domovní svobody, krádeže a poškození cizí věci. Případ policisté nadále prověřují a po pachateli pátrají.

Muži neplatí alimenty na svoje děti
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy čtyřiapadesátiletému muži ze Žďárska, který neplatí výživné na dvě děti. "Vyživovací povinnost si muž na jedenáctiletou dívku a šestiletého chlapce žijící na Třebíčsku neplní od loňského léta. Měsíčně má platit přes dva tisíce korun a celkově dluží přes třicet tisíc korun", informovala J. Kroutilová.
"Trestného činu se dopustil také jednačtyřicetiletý muž z Třebíče. Vyživovací povinnost si neplní od druhé poloviny roku 2018 na dvanáctiletou dceru. Celkově muž dluží necelých čtyřicet tisíc korun", dodala dále mluvčí. Na základě shromážděných důkazů sdělili policisté muži podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy.
Oba případy řešili ve zkráceném přípravném řízení.

Muž dluží na alimentech přes 90 tisíc korun
Policisté v Havlíčkově Brodě sdělili dvaačtyřicetiletému muži podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy. "Muž si od roku 2012 řádně neplnil vyživovací povinnost na svoji nezletilou dceru. Výživné mu bylo stanoveno okresním soudem a měsíčně měl na výživné pro dceru přispívat kolem jednoho tisíce korun", informovala mluvčí Stanislava Rázlová. Vzhledem k tomu, že tak řádně nečinil a pravidelně na výživu nepřispíval, dluží celkovou částku přes devadesát tisíc korun.

Opilého muže v Třešti policisté zajistili, válel se před domem
V pondělí 12. října přijali policisté před sedmou hodinou večer oznámení o muži, který ležel bezvládně na silnici před domem v Třešti na Jihlavsku. "Policisté na místě zjistili, že muž byl opilý, nebyl schopen samostatné chůze ani provedení dechové zkoušky. Čtyřicetiletého muže policisté zajistili a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala Jana Kroutilová s tím, že je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku, který policisté šetří.

Alkohol za volantem v Humpolci
Policisté zastavili v pondělí 12. října kolem půl deváté večer na ulici Kamarytova v Humpolci na Pelhřimovsku osobní vůz Škoda, jehož řidičem byl osmapadesátiletý muž. "Součástí silniční kontroly byla dechová zkouška. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,56 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní. V další jízdě již muž pokračovat nesměl", uvedla S. Rázlová. Policisté případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.


Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Kamion vjel v Okříškách na přejezd v době, kdy se začaly spouštět závory, policie hledá svědky této události
Zatím nezjištěný řidič nákladního vozu s návěsem projížděl v pondělí 12. října krátce po jedenácté hodině po silnici II/405 v Okříškách ve směru jízdy od Jihlavy. Při jízdě před železničním přejezdem z dosud nezjištěných příčin nerespektoval výstrahu dávanou dvěma červenými střídavě přerušovanými světly a vjel na železniční přejezd v době, kdy se začaly sklápět závory železničního přejezdu. Po jejichž sklopení řidič s nákladním vozidlem zůstal stát mezi sklopenými závorami.
"Na tuto situaci naštěstí dokázal zareagovat strojvedoucí právě přijíždějícího vlaku, který přijížděl k železničnímu přejezdu a byl nucen urychleně zatáhnout rychlobrzdu vlaku se čtyřmi připojenými železničními vozy. Ve vlaku se v době události přepravovalo 22 cestujících, včetně průvodčího. Vlakovou soupravu se podařilo zastavit v bezprostřední blízkosti před stojícím nákladním vozidlem s návěsem. Poté řidič nákladního vozidla začal couvat, přičemž poškodil návěsem závory železničního přejezdu, následně využil zvednutí závor nacházejících se před nákladním vozidlem a z místa ujel. Nákladní vozidlo mělo pokračovat v jízdě po silnici ve směru na Třebíč", popsala celou událost policejní mluvčí Dana Čírtková.

Na místo vyjeli policisté a kriminální policie a vyšetřování z Třebíče.

"Řidič nákladního vozidla je podezřelý ze spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti", doplnila mluvčí.

Policisté se obracejí na veřejnost se žádostí o pomoc při pátrání po neznámém vozidle a jeho řidiči. Mělo by se jednat o nákladní soupravu složenou z tahače, který měl oranžovou kabinu a návěsu se šedou plachtou. "Pomoci by nám mohli všichni řidiči, kteří projížděli v pondělí mezi 10.45 – 11 hodinou po silnici II/406 ve směru od Brtnice na Třebíč a mají ve svém voze palubní kameru. Stejně tak by nám při pátrání po autě a jeho řidiči pomohly záběry z kamer nebo svědectví řidičů, kteří kolem jedenácté hodiny projížděli po silnici II/405 v opačném směru, tedy ve směru od Třebíče na Okříšky. S případným svědectvím se obracejte na linku 158. Policisté by uvítali, kdyby se přihlásil samotný řidič vozidla nebo jeho provozovatel", dodala D. Čírtková.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Muž našel v lese u Jam dělostřelecké granáty
U obce Jámy na Žďársku v sobotu 10. října krátce před polednem našel muž v lese předměty připomínající munici.
"Policisté, kteří na místo přijeli, okolí nálezu zajistili a vyžádali si součinnost policejního pyrotechnika", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová.

Na místo se dostavil pyrotechnik brněnské expozitury, který zajistil tři dělostřelecké granáty ráže 7,5 cm Pzgr. a jeden dělostřelecký granát ráže 7,5 cm Sprgr.
Další nalezenou munici, konkrétně dělostřelecký granát ráže 2 cm Sprgr. a puškový granát G.Sprgr 30, pyrotechnik zlikvidoval na místě.
Zbylou munici pyrotechnik zajistil a převezl k dalšímu opatření a následné likvidaci.

Foto: Policie ČR
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Lidé v Přibyslavi o víkendu krouhali a šlapali zelí, zdravou přílohu na zimu
Velký kamión krouhané i nekrouhané bílé brukve zelné, nebo-li hlávkového zelí, zaparkoval v pátek 9. října krátce po poledni na Bechyňově náměstí v Přibyslavi.
Obchod s ovocem a zeleninou Zdeňky Servítové, který si letos připomíná 30. výročí svého založení jako vůbec první soukromé prodejny po roce 1989 v Přibyslavi, do pozdně odpoledních hodin rozprodal celou dodávku. Kdo si předem neobjednal, nekoupil. Zákazníci si pytle krouhanky odváželi v autech nebo na vozícících. V domácnostech byly připravené dřevěné, kameninové a keramické soudky, nebo třeba jen větší sklenice.
K povinné soli a keřkovskému někdo také přidal jablka, cibuli, křen nebo bobule jedlého jeřábu. Každý podle osvědčeného receptu nakládal, šlapal a dusal, protože první podmínkou zdaru je uvolnit buněčnou šťávu. Čtyři až šest týdnů bude nyní trvat, než elixír zdraví ochutnáme. Nejlépe jako přílohu svatomartinské husy.

Kysané zelí je česká klasika, ale nechybělo ani ve sklepích starých Řeků a Římanů, ve středověku bylo dokonce považováno za všelék. Napěchováno v sudech provázelo Kryštofa Kolumba na jeho objevných zaoceánských plavbách a chránilo námořníky před kurdějemi z nedostatku vitaminu C.
Ivo HAVLÍKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   27. 11. 2020

• Spojů MHD v Jihlavě od pondělí 30. listopadu zase pojede víc
• Zájemce o štěně rasy Jack Russell se stal obětí podvodníka
• Podvodníci se vydávají za lékaře i americké vojáky; virtuální přátelství na sociálních sítích může lidi finančně zruinovat
• Kriminalisté na Žďársku dopadli tři muže, kteří distribuovali drogy

Čtvrtek   26. 11. 2020

• Havlíčkobrodská porodnice umožní od pondělí návštěvy tatínkům i partnerům na oddělení šestinedělí
• Odběrový tým záchranářů je v provozu již téměř devět měsíců
• Z policejního deníku: krádež zboží v obchodním domě, vloupání do garáže či muž, který lákal z ženy peníze
• Policisté pátrají po totožnosti zavražděného muže, jehož tělo bylo loni nalezeno na Havlíčkobrodsku a prosí o pomoc veřejnost

Středa   25. 11. 2020

• Vzdušný prostor Dukovan a Temelína chrání nový laserový systém, zachytí i letící dron
• Tři krále možná v ulicích nepotkáte, přesto koledovat budou
• Z policejního deníku: poškození nápojových automatů; vloupání do auta či bourající opilý řidič
• Na budově jihlavské nemocnice se ve čtvrtek 26. listopadu rozzáří Světlo lékařům
• Zájemci se mohou stát kmotry zraněných a ohrožených zvířat v záchranné stanice v Pavlově
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci při hledání totožnosti dvou mužů a žen z fotografie
• Kriminalisté dopadli recidivistu, který ukradl peněženku s finanční hotovostí a doklady
• Policisté zadrželi další tři migranty, muži riskovali život, cestovali na podvozku zahraničního návěsu

Úterý   24. 11. 2020

• Na jihlavském náměstí stojí vánoční strom, letos bude nazdobena i radnice
• Nevíte co pod stromeček? Nadělte mimořádné zážitky v táborské zoo
• Silniční meteorologické stanice- významný prvek zimní údržby
• Jihlava pošle na podporu stanice v Pavlově, která se zabývá záchranou poraněných volně žijících živočichů, 10 tisíc korun
• Z policejního deníku: útočné granáty a rozbušky na dně rybníka; devítiletý chlapec se našel v pořádku či posprejovaný vlak
• Ledová kalamita na trolejích trolejbusových drah: V Jihlavě dnes ráno trolejbusy měly zpoždění až přes sto minut!
• Humpoleckým Vánocům 2020 září hvězda: Na programu jsou třeba zimní promítání, adventní koncerty jinak, procházky městem i vánoční soutěže
• Všech pět krajských nemocnic na Vysočině je připraveno začít s plánovanými operacemi
• Od letecké katastrofy vrtulníku u Rudíkova na Třebíčsku uplynulo 12. září osmačtyřicet roků
• Druhý blok Dukovan po odstávce opět dodává elektřinu
• Nemocnice v Jihlavě chce pacientům pod stromeček opět nadělit Vánoční pokoj
• Do pomoci třebíčské nemocnici se zapojila i lékařka z Německa

Pondělí   23. 11. 2020

• Novoměstská Horácká galerie se dočká depozitářů a provozního zázemí
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; obtěžující opilec skončil na záchytce či cizinec bez řidičáku v Jihlavě
• Výstava ARTUR MAGROT - CANIS LUPUS je prezentována on-line, potrvá do 3. ledna

Neděle   22. 11. 2020

• Rozsvícení vánočního stromu ve Velkém Meziříčí budou moci lidé sledovat třeba na webu radnice
• Z policejního deníku: vandalové na hřbitově v Telči; krádež věcí ze stodoly či opilá řidička, která v Jihlavě narazila do několika zaparkovaných aut

Sobota   21. 11. 2020

• Hnízdění chráněných druhů ptáků v lesích na Vysočině v roce 2020

Pátek   20. 11. 2020

• V sobotu 21. listopadu mohou lidé na Vysočině v obchodních domech nakoupit zboží do potravinové banky
• Sovice sněžní v táborské zoo se už nemůže dočkat prvního sněhu
• Jihlavský magistrát od pondělí 23. listopadu rozšiřuje úřední hodiny
• Z policejního deníku: nález tříštivotrhavého granátu; poničení auta či dopadení distributora drog
• Africká vesnice Matongo v jihlavské zoologické zahradě má novou rákosovou střechu
• Co patří do krmítka? Poradíme, jak na zimní přikrmování

Čtvrtek   19. 11. 2020

• Tajemství plzeňských interiérů Adolfa Loose: Dále do světa
• Vlci arktičtí v táborské zoo si nízké teploty užívají
• Z policejního deníku: zloděje věcí za 30 tisíc policisté dopadli či agresivní opilec skončil na záchytce
• Muže, který okradl v Humpolci mladou dívku o mobil, policisté zadrželi
• Na Vysočině zadrželi policisté rakouský autobus s 21 muži s tureckými pasy; v Měříně zadrželi tři Maročany

Středa   18. 11. 2020

• Na Třebíčsku srazila auta dva chodce, oba utrpěli zranění
• V Hamrech nad Sázavou na silnici I/19 dělníci budují propustky odvodnění, sjezdy k domům a namontují zábradlí
• Novým hejtmanem Vysočiny je Vítězslav Schrek z Jihlavy
• Armáda v nemocnici v Třebíči bude pomáhat hlavně u ležících pacientů s polohováním
• Z policejního deníku: ztracená seniorka nalezena v pořádku; recidivista zmlátil muže či opilí a zdrogovaní řidiči
• Pacientům s dechovou nedostatečností v havlíčkobrodské nemocnici pomáhají přístroje od dárců

Úterý   17. 11. 2020

• V jihlavských ulicích se objevila vánoční výzdoba, strom na náměstí bude z nedalekých Dvorců
• Luteránské gymnázium ve Velkém Meziříčí vlastní umělecká rodina Kodetů, plánuje tam otevřít muzeum
• V Nové Brtnici na Třebíčsku hořel rodinný dům, škoda je jeden milion korun
• Při nehodě osobního auta u Římova na Třebíčsku utrpěli dva lidé zranění

Pondělí   16. 11. 2020

• V Jihlavě při příležitosti státního svátku zazní z amplionů Modlitba pro Martu
• Skalnatý svah v Mlýnské ulici v Jihlavě bude zajištěn
• Do pelhřimovské a třebíčské nemocnice nastoupí na pomoc armáda
• Nemocnice v Havlíčkově Brodě a kaplička v Antonínově Dole svítí purpurově za Děti do dlaně
• S podzimním počasím přicházejí časté mlhy, řidiči proto musí být mnohem opatrnější
• Z policejního deníku: krádež věcí z domu za více jak 25 tisíc či opilci a bez řidičáku za volantem
• Při střetu dvou osobních aut u Třebelovic se nikdo nezranil
• Český rozhlas opět potěší dříve narozené; začíná 4. ročník Ježíškových vnoučat
• V Pelhřimově se vánoční strom i výzdoba rozsvítí v neděli 29. listopadu, letos kvůli covidu bez lidí

Neděle   15. 11. 2020

• Mezi osadami Dvorek a Uhry u Přibyslavi byl vztyčen kovaný kříž
• Z policejního deníku: krádež nářadí z kontejneru a chalupy, krádež skútru a kola či zdrogovaný šofér bez řidičáku
• Vodní ptáci v jihlavské zoologické zahradě mají novou zimní ubikaci
• Požár chaty v Jihlavě napáchal škodu z 350 tisíc korun

Sobota   14. 11. 2020

• Občanská poradna v Havlíčkově Brodě slaví 20 let svého působení
• Výstava Vůně medu letos v Novém Městě na Moravě nebude, zájemci si však mohou med zakoupit v klubovně včelařů
• Ve Staré Říši shořel zahradní domek, jeden člověk utrpěl zranění a skončil v nemocnici
• Požár chaty ve Velkém Meziříčí napáchal škodu za 400 tisíc korun, nikdo nebyl zraněn

Pátek   13. 11. 2020

• Dálnice D1 od Devíti křížů po Ostrovačice bude o víkendu uzavřena
• Zemřela jedna z posledních pamětnic třebíčského ghetta
• Potravinová sbírka se bude konat v sobotu 21. listopadu, třebíčská charita bude v Tescu v Jihlavě
• Stavba přeložky silnice I/37 obchvatu u Osové Bítýšky bude zazimovaná, práce budou pokračovat na jaře
• Medvědi bratři v táborské zoo bojují o jídlo, ale vždy se nakonec dohodnou
• Z policejního deníku: bitka cizinců před ubytovnou; vloupání do chaty či opilý cizinec s padělanými doklady
• Havlíčkobrodští policisté dopadli dvaadvacetiletého muže, který se vloupal do auta a způsobil škodu za více jak 30 tisíc korun
• Odbahněné Strachovské rybníky v Pelhřimově oživí okrasné ryby
• Jihlava si připomene předčasně narozené děti; mariánský sloup a dům kultury se rozzáří do purpurové barvy

Čtvrtek   12. 11. 2020

• Česká centra ve světě připomenou výročí J. A. Komenského, na Slovensku dokonce přímo na Komenského náměstí
• Z policejního deníku: krádež peněženky; muž nevrátil nalezenou peněženku; vloupání do chalupy či bouračka opilého řidiče
• Šerpa vynesl k soše Radegasta rekordní náklad vážící 256 kg
• Mobilní buňka u vchodu do jihlavské nemocnice změří teplotu a vydezinfikuje; využívá ji i veřejnost
• Policisté na Vysočině odhalili sedm Srbů, kteří vstoupili na naše území neoprávněně
• V Havlíčkově Brodě funguje odběrový stan sedm dní v týdnu, v nemocnici je nejvytíženější JIP a ARO

Středa   11. 11. 2020