Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

středa Zpět na hlavní stránku... 14.10 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Dopravnímu podniku v Jihlavě v nouzovém stavu výrazně klesají tržby, je nucen redukovat spoje
Vládou zaváděná opatření proti šíření koronaviru se negativně promítají do vytíženosti spojů Dopravního podniku města Jihlavy (DPMJ). Necestují teď hlavně žáci a studenti, výrazně ubývají ale i další cestující. Spoje bude nutné redukovat. V některých časech jezdí trolejbusy a autobusy po Jihlavě prázdné. Celkem už během října klesly tržby Dopravnímu podniku v Jihlavě o více než 25 procent proti plánům vycházejícím z října 2019.
„K první redukci spojů proto dojde od pátku 16. října,“ říká předseda představenstva DPMJ Radim Rovner. Zrušena bude podle jeho slov noční linka N a brzký ranní spoj na lince D s odjezdem z Hlavního nádraží ve 03:52. Už od středy 14. října nejedou také školní spoje označené v jízdních řádech poznámkou „jede ve dnech školního vyučování“.

Další výraznější omezení spojů zavede DPMJ od čtvrtka 22. října. Na páteřních trolejbusových linkách A, B, C bude zaveden interval 15 minut v době do cca 8:00 a od cca 13:00 do cca 16:30, v ostatní době budou jezdit trolejbusy A, B, C v intervalu 20 minut, večer po 20. hodině budou mít interval 30 minut a zcela ukončen provoz MHD v Jihlavě bude do 23:00.

„Redukce je nevyhnutelná, musíme začít ještě výrazněji šetřit na elektřině i pohonných hmotách, na uvolněné řidiče zatím naštěstí můžeme čerpat vládní program Antivirus B,“ vysvětluje Radim Rovner s tím, že na trolejbusových linkách D a F bude zaveden opět tzv. „letní režim“. To znamená, že intervaly mezi spoji budou 30 minut místo dosavadních dvaceti minut. Na autobusové lince č. 5 zruší DPMJ posilové spoje zavedené ve špičkách a linka bude mít celodenní interval nově 60 minut. Ostatní linky zatím zůstanou beze změn.

Tato opatření ušetří v provozu každý den pět vozidel – jeden autobus a čtyři trolejbusy a také práci šesti řidičů. „Je to nutné a nevyhnutelné opatření, protože ztráty podniku už teď jdou do milionů. Ztráta na letošním jízdném byla ke konci září 2020 na úrovni 6,8 milionu korun bez DPH, odhad ztráty za říjen je 1,6 milionu korun. Vývoj v listopadu a prosinci si netroufáme odhadnout,“ uvedl Jaroslav Vymazal, radní Jihlavy pro oblast dopravy s tím, že veškeré ztráty, které se nepodaří dorovnat úsporami, jdou za městem, jako objednavatelem MHD v Jihlavě.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Školní jídelny v Jihlavě vaří, výdejní doba jídelen je omezená
Žáci i studenti mají nárok na zvýhodněné státem dotované stravování ve školních jídelnách, a tak jsou všechny školní jídelny v Jihlavě v provozu. Rodiče a žáci jsou možná mylně informování a mysleli si, že s uzavřením škol se zavírají také jídelny. Během středy 14. října tak zůstala v mnoha jídelnách prázdná místa a nevyzvednuté obědy. Žáci a studenti by se měli řídit aktuálními pokyny na webových stránkách jednotlivých škol nebo se ptát svých třídních učitelů. Od příštího týdne je nutné si obědy znovu přihlásit, nebude výběr z několika druhů pokrmů, ale vařit se bude jen jedno jídlo. Samozřejmou součástí obědů je i polévka a nápoj, případně i salát nebo zákusek. Pozor ale na omezenou výdejní dobu jídelen a na dodržování hygienických pravidel.
Provoz školních jídelen není zakázán, ale se musí řídit pravidly pro provoz stravovacích služeb, jak uvádí usnesení vlády o přijetí krizového opatření. Především se jedná o rozestupy 1,5 metru mezi jednotlivými stoly, maximální počet osob u jednoho stolu je omezen na 4 osoby (jedná-li se o dlouhý stůl, lze u něj usadit více osob, ale mezi skupinkami osob musí být rozestup minimálně 2 metry) a současně nemůže být ve školní jídelně více osob, než je míst k sezení (jinými slovy není možné, aby čekali žáci v řadě v jídelně na to, dokud se neuvolní místo u stolu).

Přítomnost strávníků z řad zaměstnanců a těch, kteří odebírají školní stravování (děti, žáci), není v provozovně zakázána.

Poskytování stravy cizím strávníkům se řídí od 14. října stejnými pravidly jako provoz restaurací.

Samozřejmě stále platí požadavky na zvýšená hygienická opatření ve školních jídelnách. K upřesnění hygienického provozu školních jídelen dle manuálu dodáváme, že realizaci doporučení na umývání nádobí horkou vodou (60 °C respektive 85 °C) je nutné vyhodnotit dle místních podmínek. Není nutné zvlášť ohřívat horkou vodu a dostačující je vždy umývání nádobí horkou vodou zajišťovanou v rámci vodovodního řadu.

- Výdej jídel strávníkům, kteří se povinně vzdělávají distančním způsobem

Nebude-li provoz školní jídelny (příp. výdejny) přerušen, školní jídelna umožní odběr obědů v rámci školního stravování (za dotovanou cenu) i dětem/žákům/studentům (strávníci), kteří se povinně vzdělávají distančním způsobem. Strávníci pak mají možnost podle svých aktuálních podmínek oběd odebrat.

- Školní jídelny v případě, že je personál školní jídelny v karanténě

Primárně by měl ředitel zajistit, aby byl žákům v rámci hmotného zabezpečení poskytován „dotovaný“ oběd (zajistit chod školní jídelny náhradním personálem atd.). Může však nastat situace, kdy ředitel není z objektivních důvodů schopen zajistit chod školní jídelny s ohledem na personální a technické možnosti a také s ohledem na to, že je stále nutné dbát na protiepidemická opatření. V tom případě doporučujeme, aby ředitel ve spolupráci se zřizovatelem poskytoval žákům oběd alternativním způsobem. Jako nejvhodnější se jeví to, aby přípravu obědu zajistila jiná školní jídelna např. do krabiček. Takto zajištěné obědy žáci konzumovali např. ve třídách či jídelně, pokud by bylo možné zajistit zvýšená hygienická opatření. V případě, že se nepodaří žákům zajistit teplý oběd, je možné zajistit obědy ve formě studených balíčků (to však až v nejkrajnějším případě). Na okraj uvádíme, že žáci mají za každé z uvedených situací nárok na oběd za „dotovanou“ cenu.

Poskytování stravy cizím strávníkům se řídí od 14. října stejnými pravidly jako provoz restaurací.

- omezuje provoz provozovny stravovacích služeb tak, že jejich provozovatelé musí dodržovat následující pravidla:

a. zákaz přítomnosti veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb (např. restaurace, hospody a bary), s výjimkou provozoven, které neslouží pro veřejnost(např. zaměstnanecké stravování, stravování poskytovatelů zdravotních služeb a sociálních služeb, ve vězeňských zařízeních), a provozoven v ubytovacích zařízeních za podmínky, že poskytují stravování pouze ubytovaným osobám, a to pouze v čase mezi 06:00 hod. a 20:00 hod.; tento zákaz se nevztahuje na prodej mimo provozovnu stravovacích služeb (např. provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny) s tím, že prodej zákazníkům v místě provozovny (např. výdejové okénko) je zakázán v čase mezi 20:00 hod. a 06:00 hodin,

b. zákazníci jsou usazeni tak, že mezi nimi je odstup alespoň 1,5 metru, s výjimkou zákazníků sedících u jednoho stolu,

c. u jednoho stolu sedí nejvýše 4 zákazníci, s výjimkou členů domácnosti; jedná-li se o dlouhý stůl, lze u něj usadit více zákazníků tak, že mezi skupinami nejvýše 4 zákazníků, s výjimkou členů domácnosti, je rozestup alespoň 2 metry,

d. v případě prodeje z provozovny stravovacích služeb mimo její vnitřní postory (např. výdejové okénko) jsou osoby, které v bezprostředním okolí provozovny konzumují potraviny a pokrmy včetně nápojů zde zakoupených (s výjimkou alkoholických nápojů, jejichž pití je na veřejně přístupných místech zakázáno), povinny dodržovat rozestupy od jiných osob alespoň 2 metry, nejde-li o členy domácnosti,

e. provozovatel nepřipustí ve vnitřních prostorech provozovny více zákazníků, než je ve vnitřních prostorech provozovny míst k sezení pro zákazníky; provozovatel je povinen písemně evidovat celkový aktuální počet míst k sezení pro zákazníky,

f. zákaz produkce živé hudby a tance,

g. nebude poskytována možnost bezdrátového připojení se na Internet pro veřejnost.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Podpořte zvířata v táborské zoo, doneste jim kaštany a žaludy; děti i nadále za jejich tašku získají volnou vstupenku
Těžké jarní časy, kdy byla ZOO Tábor stejně jako ostatní zoologické zahrady dlouhých šest týdnů z nařízení vlády uzavřená, se bohužel nyní opět vrátily. Jarní milionová škoda se tak opět navyšuje. Táborská zoologická zahrada uvítá více než kdy dříve jakoukoliv pomoc od svým fanoušků a návštěvníků. Jednou z možností je donést tašku kaštanů nebo žaludů, na kterých si pochutnají daňci, zubři nebo divoká prasata. Táborská zoo uvítá také dýně.
„Nucené uzavření zoologické zahrady pro návštěvníky pro nás představuje výrazné ekonomické ztráty, které každým dnem narůstají. Opět jsme přišli o podstatnou část příjmů, přičemž náklady příliš snížit nemůžeme. Mnoho peněz totiž stojí zajištění kvalitní potravy a odpovídající veterinární péče pro naše zvířata a na tom šetřit nemůžeme a ani nechceme,“ zdůrazňuje ředitel ZOO Tábor Evžen Korec. Jakákoliv pomoc v této nelehké době je žádaná více než kdy dříve.

Také proto táborská zoo i přes nucené uzavření nezrušila oblíbenou akci za kaštany či žaludy do zoo. „Jen jsme ji museli upravit. Děti mohou i nadále nosit tašky s těmito lesními plody. Jen je nyní předají na pokladně, kde za ni získají slíbenou dětskou vstupenku. Tu sice nevyužijí hned, ale budou moci přijet později, až bude situace kolem koronaviru klidnější. Proto jsme platnost této bezplatné dětské vstupenky prodloužili až do konce dubna příštího roku,“ říká mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Dětskou vstupenku získá ten, kdo na pokladně odevzdá plnou igelitovou tašku kaštanů či žaludů. „Kaštany i žaludy ale musí být čisté, suché a nesmí být plesnivé. V opačném případě bychom je nemohli přijmout, protože by nevyhovující plody mohly našim zvířatům ublížit a způsobit jim vážné zažívací potíže či dokonce smrt,“ upozorňuje mluvčí Sušanka.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: rvačka dvou recidivistů v Jihlavě; žena neposlala zaplacené zboží; hledaný muž putoval do vězení
V úterý 13. října krátce před polednem přijali policisté na linku tísňového volání oznámení od ženy, která uvedla, že má obavu o život svého známého. Čtyřiatřicetiletý muž odešel z domu v obci nedaleko Ledče nad Sázavou na Havlíčkobrodsku a zaslal ženě sms zprávu, ve které sdělil, že má v úmyslu si ublížit. Policejní hlídky začaly propátrávat okolí i s policejním psovodem se služebním psem. Kolem jedné hodiny odpoledne policejní hlídka muže nalezla v lese nedaleko obce. Vzhledem k tomu, že muž pravděpodobně požil léky s alkoholem, do péče si ho převzali záchranáři, kteří ho transportovali do nemocnice. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Policisté z Velkého Meziříčí vypátrali hledaného muže ze Žďárska.
V pondělí 12. října prováděla hlídka obchůzkovou činnost ve Velké Bíteši, přičemž si kolem čtvrté hodiny odpoledne policisté všimli muže, který odpovídal popisu hledané osoby. "Čtyřiapadesátiletého muže zkontrolovali a zjistili, že se skutečně jedná o muže, na kterého byl na konci letošního září vydán příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Policisté muže zadrželi a po provedení potřebných úkonů ho eskortovali do věznice", informovala mluvčí S. Rázlová.

Humpolečtí policisté prověřují případ krádeže nivelačního laseru.
Ke krádeži došlo v úterý 13. října kolem půl deváté dopoledne na staveništi v ulici Okružní v Humpolci na Pelhřimovsku. "Dosud neznámý pachatel zde využil nestřeženého okamžiku a odcizil odložený aku nivelový laser Dewalt. Majiteli tak způsobil škodu přesahující částku dvanácti tisíc korun", uvedla S. Rázlová s tím, že přivolaní policisté na místě zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže. Případ policisté nadále prověřují a po pachateli pátrají.

V Jihlavě se porvali dva recidivisté, jeden skončil v bezvědomí
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání dvou trestných činů mužům, kteří se v první polovině srpna v Jihlavě vzájemně fyzicky napadli a zranili. "V časných ranních hodinách byli v zábavním podniku, kde se mladší z nich po hádce nejprve pokusil udeřit druhého muže takzvanou hlavičkou a poté mezi nimi došlo ke rvačce. Konflikt ukončila ostraha podniku a muži odešli ven, kde fyzické napadání pokračovalo. Po úderech pěstí a pádu na zem skončil jeden z nich v bezvědomí. Na místo byla přivolána zdravotnická záchranná služba a dvacetiletý muž byl převezen na ošetření do nemocnice. Po přijetí oznámení začali případ prověřovat policisté. Provedli šetření, výslechy osob a shromáždili důkazy. Mužům ve věku dvacet a sedmadvacet let sdělili podezření ze spáchání přečinu ublížení na zdraví a přečinu výtržnictví", popsala incident policejní mluvčí Jana Kroutilová s tím, že muži byli v minulosti za stejné trestné činy již soudně trestáni, oba byli odsouzeni k podmíněnému trestu odnětí svobody, zkušební doba mladšímu z nich skončila v září a staršímu trvá až do začátku příštího roku. Mužům tak nyní hrozí za násilné jednání přísnější postih. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Šestadvacetiletá žena na netu nabízela zboží, které nedodala
Ze spáchání trestného činu je podezřelá šestadvacetiletá žena, ta nabízela na internetovém portálu podvodně k prodeji zboží, které po zaplacení zájemcům nedodala. "V létě zveřejnila prostřednictvím sociální sítě nabídku k prodeji epilátoru. Na inzerát zareagovaly zájemkyně, mezi nimiž byla také žena z Třebíčska. Po dohodě pak ženy zaplatily částku přes pět tisíc korun, které poslaly na účet prodávající. Zboží ale poté neobdržely, nebyly jim vráceny ani již zaplacené peníze a rovněž komunikace s prodávající zanikla, nebo reagovala smyšlenými výmluvami", informovala J. Kroutilová s tím, že následně přijali policisté trestní oznámení a případ začali prověřovat. Na základě šetření zjistili, že podezřelou je šestadvacetiletá žena z Královéhradecka, které sdělili podezření ze spáchání trestného činu podvodu. Případ policisté řešili ve zkráceném přípravném řízení.

Opilého muže policisté zajistili, skončil na záchytce
V úterý 13. října zajistili policisté v Třebíči opilého čtyřiapadesátiletého muže. "Před osmou hodinou večer byl na ulici Soukenická, kde obtěžoval svoje okolí. Čtyřiapadesátiletý muž odmítal uposlechnout pokyny policistů a na výzvy směřující k tomu, aby svého jednání zanechal, nereagoval. Opilého muže zajistili, při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 1,44 promile alkoholu", uvedla mluvčí. Policisté muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění, je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku, který policisté šetří.

Muž na Jihlavsku řídil auto přes uložený zákaz
Ze spáchání trestného činu a závažného přestupku je podezřelý třiadvacetiletý muž, který řídil vozidlo i přes uložený zákaz a pod vlivem drog. V úterý 13. října jel po osmé hodině ráno s vozidlem Opel Vectra v Telči po ulici Hradecká, kde ho zastavila hlídka. Policisté provedli kontrolu. "Zjistili, že má řidič od letošního léta na základě rozhodnutí městského úřadu na jeden rok uložen trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení všech motorových vozidel. Dále policisté provedli u řidiče test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na marihuanu. Dechová zkouška u něho byla negativní", informovala J. Kroutilová s tím, že muž se podrobil lékařskému vyšetření, při kterém mu byl odebrán biologický materiál, další jízda mu byla zakázána. Muž je podezřelý ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí a přestupku na úseku dopravy, případ policisté prověřují.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V Herálci na Žďársku hrozí povodeň, Svratka se blíží ke třetímu stupni povodňové aktivity
Řeka Svratka v Herálci na Žďársku dosáhla druhého stupně povodňové aktivity, hasiči plní pytle pískem a staví protipovodňové hráze.
Čtyři jednotky hasičů zasahují v Herálci na Žďársku, kde hladina řeky Svratky dosáhla druhého stupně povodňové aktivity, od dosažení třetího stupně povodňové aktivity (tedy stavu pohotovosti) hladinu řeky dělí jen pár centimetrů.

Ze skladu Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina byly uvolněny pytlovačky a dva tisíce pytlů, které hasiči na místě plní pískem a staví protipovodňové hráze. Všechna opatření, která jsou na místě přijímána jsou realizována společně se starostou obce.

Obyvatelé ve vodou ohrožených domech byli o aktuálním stavu a možnosti, že budou muset své domovy opustit informováni. Hasiči připravují jejich případnou evakuaci do nepostižené části obce. Informováni byli o vzniklé situaci také starostové obcí po toku řeky Svratky.

Povodně hrozí na celé Moravě, déšť totiž neustává.
"Očekáváme nárůst hladin i dosažení nejvyšších povodňových stavů na řadě míst", upozornil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař. Vodohospodáři nyní napouštějí na Moravě všechny přehrady, aby povodňovou vlnu co nejvíce brzdili.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Nejsme ve válce, nepotřebujeme drakonická opatření
Prohlášení Institutu Václava Klause ze dne 13. října 2020 k nepřijatelným vládním opatřením
1. Vývoj koronavirové epidemie nesmí být podceňován a ani my ho nepodceňujeme. Čísla, kterými nás vláda zásobuje, vidíme, ale vidíme je trochu jinak než Hamáček, Prymula a podobní. Interpretace těchto čísel nesmí být ponechána lékařům, musí promluvit statistikové (odborníci na analýzu časových řad). Závěry musí udělat politikové. Jsme – spolu s řadou předních českých imunologů – přesvědčeni, že covid ohrožuje jen ty, kteří už jsou vážně nemocní. Navíc opakovaně připomínáme, že lidé s pozitivním testem jsou jen nakažení, nikoli nemocní.

2. Aktuální vývoj nemocnosti neopravňuje k výhružkám a výrokům, které z úst členů vlády zazněly v minulých dnech – mrazáky plné mrtvol v ulicích, optimální způsob pohřbívání není „do země“, atd. Používaná rétorika je útočnou zbraní, která má vystrašit občany nepřijatelnými, protože nepřiměřenými vládními opatřeními. Parlamentní opozice se nechala dotlačit do podobných výroků, i když si to nepřiznává.

Odmítáme zastrašování veřejnosti nejasnými a desinterpretovanými daty, která neumožňují popsat skutečný stav vývoje nákazy, porovnat jej v čase a mezi různými zeměmi. Straší se počtem obětí, ale o skutečném vývoji úmrtnosti v zemi – v porovnání s minulými lety – se vůbec nehovoří. Úmrtnost v naší zemi je do dnešních dnů roku 2020 nižší než v předcházejících dvou letech. Nesmíme připustit, aby zvýšené nebezpečí pro jednu specifickou rizikovou skupinu ochromilo celý stát. To není cynismus, to je racionální zhodnocení situace.

Strach milionů lidí naší země o své živobytí a o svou materiální existenci v důsledku umělé války s covidem je daleko reálnější věcí než strach z nemoci. Setkáváme se s tím dnes a denně.

3. Náklady covidové epidemie nejsou jen zdravotnické. Jsou především společenské, hospodářské, ve vzdělání našich dětí, atd. Odmítáme uzavření škol a poškození mladé generace v situaci, kdy není jasně prokázané její ohrožení touto nemocí. Přicházíme o naši svobodu, přicházíme o naše soukromí, přicházíme o elementární, pro lidský život nezbytné mezilidské kontakty, přicházíme o naše peníze.

Jedná se o první případ v moderní historii, kdy stát svými svévolnými rozhodnutími, která jsou jen předstíráním aktivity, vědomě ničí významnou část ekonomiky. Druhá strana téže mince je totální nezodpovědnost vlády vůči veřejným financím.

Ze všech těchto důvodů odmítáme radikální plošné restrikce života v naší zemi.

4. Politici musí zvolit politická řešení a nést za ně zodpovědnost. Je nepřijatelné, aby se vláda a její předseda chovali alibisticky a oportunisticky a schovávali se za nevolené experty – vedené nejasnou motivací a bez skládání účtů svým voličům.

5. Zažíváme test společnosti, co vše si ještě necháme líbit. Nastala chvíle, kdy je třeba říci dost. Nejde o válku s covidem, ale válku s podivnými mezinárodními organizacemi, s celosvětově propojenou politickou a mediální frontou a s mocnými byznysovými zájmy. Vše probíhá podle jednoho vzorce, týká se to celého světa, ale vinu a odpovědnost u nás nesou konkrétní domácí politikové.

6. Vás všechny, které toto prohlášení oslovilo, vyzýváme k jeho šíření a podpoře.

Václav Klaus a kolektiv IVK, 13. října 2020
Václav KLAUSZpět nahoru na obsah...

Havlíčkobrodská nemocnice od pátku pozastavuje specializované ambulance, od pondělí pak plánované operace
Nemocnice v Havlíčkově Brodě omezuje od pátku 16. října chod specializovaných ambulancí. Objednané pacienty bude kontaktovat telefonicky. Od pondělí 19. října pak pozastaví plánovanou operativu. Akutní péče o pacienty je zajištěna. Uvedla to mluvčí nemocnice Petra Černo.
"Omezení péče se samozřejmě netýká akutních zákroků, nebo operací, u kterých by časová prodleva vedla ke zhoršení zdravotního stavu pacienta", informovala mluvčí.

Provoz odborných ambulancí bude od 16. října pozastaven. "Dle naléhavosti vyšetření je ale možno objednávat bezpříznakové pacienty s minimálně 30 minutovými intervaly, aby se v čekárně setkali maximálně 2 pacienti. Pacienty žádáme, aby do nemocnice vstupovali bez doprovodu, pokud to jejich zdravotní stav dovoluje", doplnila P. Černo.

Cílem všech těchto opatření je snaha o zvládnutí této náročné situace a ochrana zdravotnického personálu, který zajišťuje každodenní péči o zvyšující se počty hospitalizovaných pacientů.

Veškeré aktuální informace z dění v nemocnici naleznete na www.onhb.cz - www.onhb.cz/…D=1
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

MHD v Havlíčkově Brodě jezdí jako o prázdninách
Autobusy městské hromadné dopravy v Havlíčkově Brodě jezdí od středy 14. října podle objížďkových prázdninových jízdních řádů. Důvodem je podle nařízení vlády uzavření všech škol a přechod na distanční výuku.
"Znamená to, že pojedou spoje, které jsou v jízdním řádu označeny symbolem 11. Naopak dočasně pozastavena bude linka č. 10. Toto opatření potrvá pouze do 21. října, kdy skončí dopravní uzavírka ulice Žižkova", informovala mluvčí havlíčkobrodské radnice Alena Doležalová.

Doplnila, že od tohoto data bude MHD jezdit v prázdninovém režimu podle jízdních řádů zelené barvy, které byly vydány 15. prosince 2019.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Určené školy vykonávající péči o děti v době nouzového stavu
Ve spolupráci s městy regionu bylo pověřeno 15 škol na území Kraje Vysočina, která se budou od 14. října starat o děti rodičů zařazených do složek IZS a dalších exponovaných krizových profesí stanovených vládou. Péče bude zajištěna pro děti ve věku 3 až 10 let. Školy budou fungovat zpravidla od pondělí do pátku v době dle dohody mezi rodiči a vedením. Maximální počet dětí ve skupinkách je 30. Ostatní základní školy jsou z rozhodnutí Vlády ČR uzavřeny pro prezenční vzdělávání, výuka probíhá distanční formou. Mateřské školy zůstávají otevřené.
Nezbytná péče o děti ve věku od 3 do 10 let je zajištěna pro klíčové profese:

zaměstnanci bezpečnostních sborů;
obecní policie;
poskytovatelů zdravotních služeb a orgánů ochrany veřejného zdraví;
příslušníci ozbrojených sil;
zaměstnanci uvedení v § 115 odst. 1 a další zaměstnanci v sociálních službách podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách;
sociální pracovníci zařazení k výkonu sociální práce na krajských a obecních úřadech podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách;
sociální pracovníci a další odborní pracovníci vykonávající činnosti podle zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí;
zaměstnanci určené školy nebo školského zařízení

Školy a školská zařízení byly vybrány po dohodě s příslušnými obcemi s rozšířenou působností (ORP). Povinností těchto zařízení je vykonávat péči spočívající zejména v:
vytvoření podmínek pro distanční výuku dětí (kterou zajišťuje jejich kmenová škola);
dozoru a dohledu zletilou osobou;
stravování (za tím účelem může být v provozu školní jídelna);
vedení základní evidence docházky dětí.

Dítě může být do zařízení umístěno na základě přihlášky, která je připojena pod tiskovou zprávou. Základem je vyplnění přihlášky, její potvrzení zaměstnavatelem kvůli ověření příslušnosti do krizových profesí a její doručení určené škole buď prostřednictvím zaměstnavatele nebo osobně (v obou případech lze i elektronicky). Určená škola následně kontaktuje rodiče a společně dohodnou podrobnosti nástupu. Z technických důvodů bude péče poskytována zpravidla až den následující po obdržení přihlášky. Mateřské školy jsou nyní otevřené, lze tedy očekávat především zájem rodičů dětí z prvního stupně ve věku do 10 let. Postup pro přihlášení bude zveřejněn rovněž na školském portálu krajských webových stránek.

Určené školy:

Základní škola Bystřice n. P., Nádražní 615

Základní škola a Mateřská škola Havlíčkův Brod, Wolkerova 2941

Základní škola Humpolec, Hálkova 591, okres Pelhřimov

Základní škola Chotěboř, Smetanova 745, okres Havlíčkův Brod

Základní škola Jihlava, E. Rošického 2, příspěvková organizace

Základní škola T.G.Masaryka Moravské Budějovice, náměstí Svobody 903, okres Třebíč

Základní škola Náměšť nad Oslavou, Husova 579

Základní škola Nové Město na Moravě, Leandra Čecha 860, okres Žďár nad Sázavou

Základní škola Pacov

Základní škola Pelhřimov, Na Pražské 1543, příspěvková organizace

Základní škola Světlá nad Sázavou, Komenského 234, příspěvková organizace

Základní škola Telč Hradecká 234, příspěvková organizace

Základní škola a mateřská škola Třebíč, Na Kopcích 342

Základní škola Velké Meziříčí, Oslavická 1800/20

Základní škola Žďár nad Sázavou, Švermova 4
Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   26. 11. 2020

• Policisté pátrají po totožnosti zavražděného muže, jehož tělo bylo loni nalezeno na Havlíčkobrodsku a prosí o pomoc veřejnost

Středa   25. 11. 2020

• Vzdušný prostor Dukovan a Temelína chrání nový laserový systém, zachytí i letící dron
• Tři krále možná v ulicích nepotkáte, přesto koledovat budou
• Z policejního deníku: poškození nápojových automatů; vloupání do auta či bourající opilý řidič
• Na budově jihlavské nemocnice se ve čtvrtek 26. listopadu rozzáří Světlo lékařům
• Zájemci se mohou stát kmotry zraněných a ohrožených zvířat v záchranné stanice v Pavlově
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci při hledání totožnosti dvou mužů a žen z fotografie
• Kriminalisté dopadli recidivistu, který ukradl peněženku s finanční hotovostí a doklady
• Policisté zadrželi další tři migranty, muži riskovali život, cestovali na podvozku zahraničního návěsu

Úterý   24. 11. 2020

• Na jihlavském náměstí stojí vánoční strom, letos bude nazdobena i radnice
• Nevíte co pod stromeček? Nadělte mimořádné zážitky v táborské zoo
• Silniční meteorologické stanice- významný prvek zimní údržby
• Jihlava pošle na podporu stanice v Pavlově, která se zabývá záchranou poraněných volně žijících živočichů, 10 tisíc korun
• Z policejního deníku: útočné granáty a rozbušky na dně rybníka; devítiletý chlapec se našel v pořádku či posprejovaný vlak
• Ledová kalamita na trolejích trolejbusových drah: V Jihlavě dnes ráno trolejbusy měly zpoždění až přes sto minut!
• Humpoleckým Vánocům 2020 září hvězda: Na programu jsou třeba zimní promítání, adventní koncerty jinak, procházky městem i vánoční soutěže
• Všech pět krajských nemocnic na Vysočině je připraveno začít s plánovanými operacemi
• Od letecké katastrofy vrtulníku u Rudíkova na Třebíčsku uplynulo 12. září osmačtyřicet roků
• Druhý blok Dukovan po odstávce opět dodává elektřinu
• Nemocnice v Jihlavě chce pacientům pod stromeček opět nadělit Vánoční pokoj
• Do pomoci třebíčské nemocnici se zapojila i lékařka z Německa

Pondělí   23. 11. 2020

• Novoměstská Horácká galerie se dočká depozitářů a provozního zázemí
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; obtěžující opilec skončil na záchytce či cizinec bez řidičáku v Jihlavě
• Výstava ARTUR MAGROT - CANIS LUPUS je prezentována on-line, potrvá do 3. ledna

Neděle   22. 11. 2020

• Rozsvícení vánočního stromu ve Velkém Meziříčí budou moci lidé sledovat třeba na webu radnice
• Z policejního deníku: vandalové na hřbitově v Telči; krádež věcí ze stodoly či opilá řidička, která v Jihlavě narazila do několika zaparkovaných aut

Sobota   21. 11. 2020

• Hnízdění chráněných druhů ptáků v lesích na Vysočině v roce 2020

Pátek   20. 11. 2020

• V sobotu 21. listopadu mohou lidé na Vysočině v obchodních domech nakoupit zboží do potravinové banky
• Sovice sněžní v táborské zoo se už nemůže dočkat prvního sněhu
• Jihlavský magistrát od pondělí 23. listopadu rozšiřuje úřední hodiny
• Z policejního deníku: nález tříštivotrhavého granátu; poničení auta či dopadení distributora drog
• Africká vesnice Matongo v jihlavské zoologické zahradě má novou rákosovou střechu
• Co patří do krmítka? Poradíme, jak na zimní přikrmování

Čtvrtek   19. 11. 2020

• Tajemství plzeňských interiérů Adolfa Loose: Dále do světa
• Vlci arktičtí v táborské zoo si nízké teploty užívají
• Z policejního deníku: zloděje věcí za 30 tisíc policisté dopadli či agresivní opilec skončil na záchytce
• Muže, který okradl v Humpolci mladou dívku o mobil, policisté zadrželi
• Na Vysočině zadrželi policisté rakouský autobus s 21 muži s tureckými pasy; v Měříně zadrželi tři Maročany

Středa   18. 11. 2020

• Na Třebíčsku srazila auta dva chodce, oba utrpěli zranění
• V Hamrech nad Sázavou na silnici I/19 dělníci budují propustky odvodnění, sjezdy k domům a namontují zábradlí
• Novým hejtmanem Vysočiny je Vítězslav Schrek z Jihlavy
• Armáda v nemocnici v Třebíči bude pomáhat hlavně u ležících pacientů s polohováním
• Z policejního deníku: ztracená seniorka nalezena v pořádku; recidivista zmlátil muže či opilí a zdrogovaní řidiči
• Pacientům s dechovou nedostatečností v havlíčkobrodské nemocnici pomáhají přístroje od dárců

Úterý   17. 11. 2020

• V jihlavských ulicích se objevila vánoční výzdoba, strom na náměstí bude z nedalekých Dvorců
• Luteránské gymnázium ve Velkém Meziříčí vlastní umělecká rodina Kodetů, plánuje tam otevřít muzeum
• V Nové Brtnici na Třebíčsku hořel rodinný dům, škoda je jeden milion korun
• Při nehodě osobního auta u Římova na Třebíčsku utrpěli dva lidé zranění

Pondělí   16. 11. 2020

• V Jihlavě při příležitosti státního svátku zazní z amplionů Modlitba pro Martu
• Skalnatý svah v Mlýnské ulici v Jihlavě bude zajištěn
• Do pelhřimovské a třebíčské nemocnice nastoupí na pomoc armáda
• Nemocnice v Havlíčkově Brodě a kaplička v Antonínově Dole svítí purpurově za Děti do dlaně
• S podzimním počasím přicházejí časté mlhy, řidiči proto musí být mnohem opatrnější
• Z policejního deníku: krádež věcí z domu za více jak 25 tisíc či opilci a bez řidičáku za volantem
• Při střetu dvou osobních aut u Třebelovic se nikdo nezranil
• Český rozhlas opět potěší dříve narozené; začíná 4. ročník Ježíškových vnoučat
• V Pelhřimově se vánoční strom i výzdoba rozsvítí v neděli 29. listopadu, letos kvůli covidu bez lidí

Neděle   15. 11. 2020

• Mezi osadami Dvorek a Uhry u Přibyslavi byl vztyčen kovaný kříž
• Z policejního deníku: krádež nářadí z kontejneru a chalupy, krádež skútru a kola či zdrogovaný šofér bez řidičáku
• Vodní ptáci v jihlavské zoologické zahradě mají novou zimní ubikaci
• Požár chaty v Jihlavě napáchal škodu z 350 tisíc korun

Sobota   14. 11. 2020

• Občanská poradna v Havlíčkově Brodě slaví 20 let svého působení
• Výstava Vůně medu letos v Novém Městě na Moravě nebude, zájemci si však mohou med zakoupit v klubovně včelařů
• Ve Staré Říši shořel zahradní domek, jeden člověk utrpěl zranění a skončil v nemocnici
• Požár chaty ve Velkém Meziříčí napáchal škodu za 400 tisíc korun, nikdo nebyl zraněn

Pátek   13. 11. 2020

• Dálnice D1 od Devíti křížů po Ostrovačice bude o víkendu uzavřena
• Zemřela jedna z posledních pamětnic třebíčského ghetta
• Potravinová sbírka se bude konat v sobotu 21. listopadu, třebíčská charita bude v Tescu v Jihlavě
• Stavba přeložky silnice I/37 obchvatu u Osové Bítýšky bude zazimovaná, práce budou pokračovat na jaře
• Medvědi bratři v táborské zoo bojují o jídlo, ale vždy se nakonec dohodnou
• Z policejního deníku: bitka cizinců před ubytovnou; vloupání do chaty či opilý cizinec s padělanými doklady
• Havlíčkobrodští policisté dopadli dvaadvacetiletého muže, který se vloupal do auta a způsobil škodu za více jak 30 tisíc korun
• Odbahněné Strachovské rybníky v Pelhřimově oživí okrasné ryby
• Jihlava si připomene předčasně narozené děti; mariánský sloup a dům kultury se rozzáří do purpurové barvy

Čtvrtek   12. 11. 2020

• Česká centra ve světě připomenou výročí J. A. Komenského, na Slovensku dokonce přímo na Komenského náměstí
• Z policejního deníku: krádež peněženky; muž nevrátil nalezenou peněženku; vloupání do chalupy či bouračka opilého řidiče
• Šerpa vynesl k soše Radegasta rekordní náklad vážící 256 kg
• Mobilní buňka u vchodu do jihlavské nemocnice změří teplotu a vydezinfikuje; využívá ji i veřejnost
• Policisté na Vysočině odhalili sedm Srbů, kteří vstoupili na naše území neoprávněně
• V Havlíčkově Brodě funguje odběrový stan sedm dní v týdnu, v nemocnici je nejvytíženější JIP a ARO

Středa   11. 11. 2020

• Ve Velkém Meziříčí zemřel při požáru chatky jeden člověk
• POZOR: Do konce listopadu je nutné podat přihlášku na střední školu do oborů s talentovou zkouškou
• Z policejního deníku: vypátrání seniorky; nenapravitelný recidivista v Třebíči či zboží zaplatil, ale nic nedostal
• Moderní léčba diabetu chrání srdce a cévy ne všem ji na Vysočině pojišťovna hradí
• Třebíč si připomíná Den válečných veteránů

Úterý   10. 11. 2020