Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 15.10 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Na Karlově náměstí v Třebíči pokračuje archeologický průzkum
Také v říjnu pokračují archeologové v záchranném výzkumu v prostoru Karlova náměstí v Třebíči. I v dalším úseku přibývají nálezy jednotlivých artefaktů i nálezy z oblasti nemovitých památek, tedy různé kamenné či dřevěné konstrukce, zahloubené objekty a podobně.
„Objevili jsme několik úseků pozdně středověké až raně novověké kamenné kanalizace, novověké větvě dřevěných vodovodů, pozůstatky nadzemních staveb v podobě kůlových konstrukcí a kamenný základ pro nadzemní dřevěnou stavbu (pravděpodobně krám). V prostoru blíže radnici byl odkryt relikt ploché kamenné konstrukce (nejspíše pec) z doby před vznikem vlastního města (konec 12. až 1. pol. 13. století),“ popsal nálezy hlavní archeolog Mgr. Aleš Hoch, Ph.D. z Archeologického oddělení Muzea Vysočiny Jihlava.

„Z posledních artefaktů, které ke sbírce přibyly, je to například nožík s dřevěnou rukojetí ze 14. století, prsten, datovaný do 1. poloviny 14. století nebo vodovodní potrubí (16. – 18. století),“ doplnil starosta Pavel Pacal.

Dalšími dosud nalezenými artefakty jsou kromě keramického materiálu a zvířecích kostí například podkovy, nože, hřeby, jehly, rybářské háčky, misky, lžičky, části obuvi, šperky nebo mince.

„Po ukončení archeologického výzkumu budou nálezy vystaveny v prostorách třebíčského muzea. Dohodli jsme se, že výstava pro veřejnost potrvá minimálně půl roku,“ uvedl Pavel Pacal.

Foto: prsten, první polovina 14. století
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Devět tisíc pět set čtyřicet čtyři
Devět tisíc pět set čtyřicet čtyři – dnes jako v posledních týdnech téměř každý den na nás z médií křičí další děsivé číslo údajně potvrzující nezadržitelnou explozi covidové pandemie. Říkají tomu počet nově nakažených z minulého dne, někteří dokonce počet nemocných. Většinu lidí toto trvale rostoucí číslo děsí a zřejmě je děsit má. Panika sílí.
Ve skutečnosti je toto číslo – náš hlavní indikátor vývoje situace – naprosto nesmyslné. Samo o sobě téměř postrádá vypovídací hodnotu. Jednak nejde ani o počet nově nemocných, ani nakažených, ale počet pozitivních testů zjištěných metodou PCR. To znamená, že obsahuje duplicity (lidi opakovaně testované) a pozitivita testů automaticky neznamená nákazu, natož stav nemoci. Devadesáti procentům pozitivně testovaných lidí vůbec nic není a mezi nemocné být počítáni nemohou. (Jenom pro srovnání, u chřipkových epidemií, kdy se uvádí řádově vyšší počet nakažených, jde o skutečně nemocné lidi, protože pozitivitu na chřipkový virus u zdravých lidí nikdo nezjišťuje).

Druhou zásadní věcí je fakt, že se v šířeném zpravodajství toto číslo pozitivně testovaných explicitně nedává do souvislosti s počtem provedených testů. Těch se dnes provádí cca 30 000 denně, což znamená, že pozitivních je dnes asi třetina. To je samozřejmě hodně, ale vůbec nám to nic neříká o vývoji nákazy v čase. Jestliže nám říkají pouze, že předevčírem bylo 6,5 tisíce pozitivních, včera 8000 a dnes 9 000, vypadá to, že nákaza prudce roste, ale dodáme-li, že první dva dny se provedlo 20 000 testů a dnes o třetinu více, znamená to, že se nárůst počtu pozitivních zpomaluje. Takto však situaci nikdo zřetelně neinterpretuje. Kdyby se nám dnes naráz podařilo zvýšit počet testů na sto tisíc, budeme mít nově „nemocných“ přes 30 000, a v současné interpretační praxi se nám nákaza ze dne na den více než ztrojnásobí. Ve skutečnosti však zůstává stejná.

Další zamlčenou neznámou je, jak se vytváří a v čase mění testovaný soubor obyvatelstva. Pokud jsou na testy orgány hygieny posíláni převážně lidé s příznaky nemoci a jejich blízké okolí zjištěné trasováním, poměr mezi celkovým počtem testů a počtem nakažených bude vysoký. Pokud do hry vstupuje větší počet náhodných osob, které nemají příznaky a nežijí s nakaženými, poměr se bude logicky snižovat. Jak se mění kompozice testovaného vzorku v čase, nám nesděluje nikdo, ale čísla jsou nám prezentována jako srovnatelná, což není pravda.

To vše znamená, že hlavní publikované indikátory epidemie, o něž jsou argumentačně opřena přijímaná drakonická opatření, nejsou seriózní a ve vážné diskusi nemohou obstát.

Jedinou relevantní informací může být nárůst počtu hospitalizovaných, hospitalizovaných v těžkém stavu a především počty zemřelých.

Právě vývoj úmrtnosti, respektive její radikální zhoršování, může ospravedlnit karantény, lock-downy a enormní ekonomické a finanční ztráty. Nejde však o úmrtnost na covid, ani s covidem, jde o vývoj úmrtnosti celkové. Počty úmrtí, které jsou publikovány a připisovány covidu, jsou absurdní nesmyslná čísla. Vyplývají z oficiální definice ministerstva zdravotnictví, že se za oběť covidu považuje každý pozitivně testovaný zemřelý, ať byla příčina jeho smrti jakákoliv. Nesmyslnost tohoto přístupu je tak evidentní, až je děsivá. Znamená, že pozitivně testované oběti dopravních nehod nebo sebevražd jsou vykazovány jako ti, jež zahubil koronavirus. Kdybychom obdobné pravidlo jako u covidu aplikovali na střevní bakterii escherichia coli, na kterou je pozitivní každý člověk, mohli bychom rázem označit za vymýcené všechny známé choroby a tvrdit, že smrt má na světě pouze jedinou příčinu – tuto bakterii.

Obrázek o závažnosti situace si tak můžeme udělat pouze z údajů o vývoji celkové úmrtnosti v zemi. Podle posledních zveřejněných údajů ČSÚ nejen že celková úmrtnost v ČR neroste, ale oproti relativně příznivému loňskému roku (mírná zima, slabá chřipková epidemie atd.) se dokonce snížila a za posledních 5 let zůstává druhá nejnižší. Nikde se také běžný občan, který je k smrti hysterizován výkřiky, že na covid již zemřelo přes tisíc lidí, nedozví, že za tři čtvrtiny každého roku zemře u nás mezi 80 a 90 tisíci lidmi, denně v průměru přes 300. Toto měřítko v mediálním hodnocení situace chybí.

Pokud nedochází k dramatické změně celkové úmrtnosti, znamená to, že covid fakticky nic podstatného nemění, pouze možná koncentruje běžné fatální případy způsobení jinými chorobami do kratšího období v průběhu roku, což může krátkodobě zahlcovat zdravotnický systém nebo jednotlivé nemocnice.

Oprávněnost drakonických opatření likvidujících celá odvětví ekonomiky a ničících na dlouhá léta veřejné finance v důsledku karantén a lock-downu však v takovém případě rozhodně mizí. O vývoji celkové úmrtnosti se zarytě mlčí.

O absurditě a nesmyslnosti publikovaných údajů a na nich založené propagandy vědí nejenom laici, ale vědí o ní samozřejmě především odborníci, příslušné státní orgány i politici, kteří již na to byli navíc mnohokrát upozorněni. Přesto s námi tímto nehorázným způsobem stále manipulují a vědomě šíří strach a hysterii. Ptejme se jich, proč to dělají.

15. října 2020
Jiří WEIGLZpět nahoru na obsah...

Na silnici I/19 na Žďársku řídí kvůli opravám vozovky dopravu semafory
Na výjezdu z Hamrů nad Sázavou ve směru na Přibyslav na silnici I/19 již několik týdnu probíhá výstavba opěrné stěny tělesa komunikace v délce přibližně 160 metrů. Provoz je zde omezen, doprava je řízena kyvadlově semafory.
"S dalším omezením musí řidiči počítat o přibližně jeden kilometr dále. Mezi obcemi Hamry nad Sázavou a Sázavou u křižovatky silnic I/19 a III/01842 směr Česká Mez bylo zahájeno zpevňování příkopu a odvodnění, které bylo poškozeno v důsledku přívalových dešťů", informoval Martin Buček z Ředitelství silnic a dálnic.
Doplnil, že opravovaný úsek je dlouhý 220 metrů a i zde se jezdí pouze jedním jízdním pruhem a provoz je řízen kyvadlově za pomocí semaforů.

Pracovat se zde bude až do konce října v závislosti na aktuálním počasí.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Hřbitov na Karlově ve Velkém Meziříčí bude rozšířen, hospodářskou budovu čeká oprava
Město Velké Meziříčí letos na podzim zahájí opravu hospodářské části obřadní síně a začne s rozšířením hřbitova. Během první fáze oprav, která by měla být hotová do poloviny listopadu, získá budova novou střechu. Dále bude následovat výměna oken, zateplení budovy a nové rozvody elektřiny. Ostatní práce uvnitř budovy včetně venkovních úprav by měl zhotovitel dokončit nejpozději do konce května příštího roku. Celková investice do přestavby nepřesáhne šest milionů korun.
Do konce tohoto roku také nechá město rozšířit počet urnových míst na hřbitově. Zejména aktuálních 612 míst sloužících k ukládání uren je delší dobu na hranici své kapacity. Nově by tak mělo vzniknout v průběhu tohoto a příštího roku v severovýchodním rohu hřbitova 165 urnových a 72 hrobových míst.

Projekt za necelé dva miliony korun počítá také s umístěním nových laviček, odpadkových košů a úpravou okolí. V letošním roce se počítá s navýšením 60 míst pro urny, zbylých 1,4 milionu korun potřebných na dokončení projektu budou zastupitelé schvalovat v rámci rozdělení rozpočtu na příští rok.

Foto: Michaela Hudková
Michaela HUDKOVÁZpět nahoru na obsah...

Kolem Orlíku u Humpolce je nová turistická trasa pro vozíčkáře
Nová turistická trasa pro vozíčkáře pod hradem Orlík u Humpolce nese název Za Hliníkem do Humpolce. Stezka je dlouhá tři kilometry s převýšením 72 metrů.
"Stezka začíná u restaurace Saloon Zlatá podkova u jezdeckého závodiště v Humpolci. Vede mezi rybníky Dusilovským a Dvorákem až k Židovskému hřbitovu krásnou krajinou pod Orlíkem Na startu je několik parkovacích míst, bezbariérová restaurace a WC. Celý okruh je vyznačen směrovkami s piktogramem vozíčkáře a je navržen jako jednosměrný proti směru hodinových ručiček", uvedla mluvčí Kraje Vysočina Eva Neuwirthová.

„Velmi mě těší, že Klub českých turistů, konkrétně odbor Šlápoty Hněvkovice u Humpolce mohl přispět k realizaci vozíčkářské trasy, a tím umožnit našim hendikepovaným spoluobčanům zapojit se do aktivní turistické činnosti. Zároveň děkuje všem, kteří se na vybudování vozíčkářské trasy podíleli,“ uvedla po otevření trasy Za Hliníkem do Humpolce Marie Vincencová, předsedkyně hněvkovického turistického spolku.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Muže, kteří se pokusili vloupat do prodejny, policisté dopadli
Policistům se podařilo objasnit případ, při kterém se minulý týden pokusili pachatelé vloupat do prodejny v Jihlavě. Ačkoli se jim nepodařilo nic odcizit, rozbitím dveří vznikla škoda přibližně za deset tisíc korun. Policisté dopadli podezřelé muže, kteří čelí obvinění ze spáchání dvou trestných činů. Jeden z nich, soudně trestaný recidivista, skončil ve věznici. Vzhledem k tomu, že čin byl spáchán v době vyhlášení nouzového stavu, hrozí oběma mužům přísnější tresty.
K případu došlo ve čtvrtek 8. října na ulici nedaleko centra města. Kolem druhé hodiny v noci přišli k prodejně pachatelé a pokusili se do objektu vloupat. Využili k tomu kus dlažby, kterou zabalili do části oblečení, a jeden z nich to celé hodil na prosklené dveře. Spuštění systému zabezpečení prodejny jim ale jednání překazilo a pachatelé utekli.

Následně přijali policisté oznámení a případ začali okamžitě prověřovat. Po podezřelých v lokalitě pátrali, místo činu ohledali, zajistili stopy a provedli šetření. Případ prověřovali policisté obvodního oddělení ve spolupráci s jihlavskými kriminalisty. Na základě operativní činnosti a výborné místní i osobní znalosti se jim v krátké době podařilo zjistit totožnost mužů a oba dopadnout. Jedná se o muže ve věku osmnáct a jednadvacet let.

Mladé muže kriminalisté zadrželi a oba byli umístěni do policejních cel. Na základě shromážděných důkazů zahájil policejní komisař jejich trestní stíhání. „Muži byli obviněni ze spáchání zločinu krádeže ukončené ve stádiu pokusu a přečinu poškození cizí věci,“ řekl npor. Ing. Bc. Radomír Němec, vedoucí oddělení obecné kriminality. Jak dále dodal, činu se dopustili v době, kdy je na území republiky vyhlášen nouzový stav, což je obzvláště přitěžující okolnost. Starší z obviněných mužů byl v minulosti již soudně trestán, naposledy byl odsouzen k trestu odnětí svobody, který měl aktuálně nastoupit. Dále se v druhé polovině září dopustil ještě krádeží ve dvou prodejnách v jihlavském obchodním centru. Další cesta tak pro jednadvacetiletého obviněného muže vedla za doprovodu policistů přímo do věznice.

Druhý obviněný, osmnáctiletý muž, je stíhán na svobodě.

Případ kriminalisté dále vyšetřují. Za spáchaný čin lze uložit trest odnětí svobody až na osm let.

V současné době může mít případné porušení zákona pro pachatele horší následky. V případě krádeže spáchané v době, kdy je na území republiky vyhlášen nouzový stav z důvodu nemoci, která vážně ohrožuje život nebo zdraví lidí, se jedná o obzvláště přitěžující okolnost a pachateli hrozí trest odnětí svobody od dvou do osmi let.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: hledaný muž skončil v cele; krádež peněženky; poškození aut
Policisté vypátrali sedmačtyřicetiletého muže z Náchodska, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání. V úterý 13. října byl po deváté hodině dopoledne v Telči na náměstí Zachariáše z Hradce, podezřelého muže policisté zkontrolovali a zjistili, že se jedná o hledaného, na kterého byl před přibližně dvěma lety byl na něho vydán soudem příkaz k dodání do výkonu trestu odnětí svobody. Celostátně hledaného muže policisté odvezli na oddělení policie k provedení nezbytných úkonů a následně ho eskortovali do brněnské věznice. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Poškození obchodního centra v Jihlavě
Policisté pátrají po pachateli, který v pondělí 12. října asi v osm hodin večer v ulici Hradební v Jihlavě poškodil plášť budovy a skleněnou desku obchodního centra a způsobil tak předběžně vyčíslenou škodu patnáct tisíc korun. "Případ policisté prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, po pachateli pátrají", informovala J. Kroutilová.

Krádež tašky z vozidla neznámým pachatelem
Policisté v Golčově Jeníkově na Havlíčkobrodsku prověřují případ krádeže pánské tašky z vozidla, ke které došlo v pondělí 12. října mezi jednou a druhou hodinou odpoledne na nám. T. G. Masaryka v Golčově Jeníkově. "Dosud neznámý pachatel využil nestřeženého okamžiku majitele, který ponechal peněženku v nezajištěné kabině nákladního vozidla. S taškou si tak odnesl mimo jiné peněženku s finanční hotovostí, doklady a platební karty. Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na částku přes dvacet tisíc korun", uvedla policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a neoprávněného opatření, padělán í a pozměnění platebního prostředku. Po pachateli policisté nadále pátrají.

Krádež peněženky v prodejně ve Velkém Meziříčí
Velkomeziříčští policisté prošetřují případ odcizené peněženky, kterou si majitel odložil v prodejně obchodního řetězce a to v úterý 13. října kolem páté hodiny večer v prodejně na ulici U Tržiště. "Majitel si peněženku s finanční hotovostí a doklady odložil na kráječ chleba, přičemž mu jí pachatel v nestřeženém okamžiku odcizil. Škoda byla předběžně vyčíslena na částku přes jeden tisíc korun", informovala S. Rázlová. Policisté případ prošetřují jako přestupek proti majetku a po pachateli pátrají.

Poškození vozidel v Obyčtově
Policisté prošetřují případ poškození vozidel, ke kterému došlo v době od 3. října do pondělí 12. října v katastru obce Obyčtov na Žďársku. "Pachatel zde poškodil tři odstavená vozidla, u kterých mimo jiné odcizil víčka nádrží, poškodil zpětná zrcátka a poškrábal lak. Škoda, kterou svým jednáním způsobil, byla předběžně vyčíslena na částku kolem osmi tisíc korun", informovala Stanislava Rázlová. Policisté na místě provedli ohledání a šetření. Případ zadokumentovali jako přestupek proti majetku a po pachateli pátrají.

Opilého muže v Jaroměřicích nad Rokytnou policisté zajistili
Ve středu 14. října byli policisté v Jaroměřicích nad Rokytnou po páté hodině večer přivoláni na ulici Komenského, kde se pohyboval směrem k náměstí agresivní opilý muž, který pokřikoval na kolemjdoucí. "Policisté zjistili, že muž udeřil hlavou do prosklené nástěnky, kterou rozbil a tak třicetiletého muže zajistili, při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 2,3 promile alkoholu", uvedla mluvčí Jana Kroutilová. Opilého muže odvezli na záchytku k vystřízlivění. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku a přestupku proti majetku, případ policisté šetří.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V Pelhřimově si z nově vysazených stromků lidé sundají červené mašličky, připnou jméno dítěte a stromek bude jejich
U příležitosti oslav Dne stromů a dřeva vysadí lidé nové stromy podél silnice směrem z Pelhřimova na Řemenov a to nalevo i napravo za příkopem. Akce v Pelhřimově je spojována s narozením dítěte a umožňuje rodičům podílet se na vysazení stromečku pro své potomky.
Z epidemiologických důvodů, které letos nedovolí tradiční průběh, je organizace celé akce odlišná od minulých let. Letos bude chybět společné zahájení s účastí vedení města i společné sázení.

Stromečky budou již zasázeny a budou na počátku opatřeny červenou mašlí. "V termínu od 12 hodin ve středu 21. října do čtvrtka 22. října do 17 hodin si v dané lokalitě vyberete podle vlastního uvážení strom s červenou mašlí, na tento stromek připevněte cedulku se jménem vašeho dítěte, následně sundejte červenou mašli a stromek je váš", popsal očekávanou událost starosta Pelhřimova Ladislav Med.

"Věřím, že i takto vysazený strom vám přinese radost a se svým potomkem budete v budoucnu často kontrolovat, jak zdárně roste", dodal starosta.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Policisté na Vysočině provedli ve středu 777 kontrol, zjistili 80 porušení mimořádných nebo krizových opatření
Policisté na Vysočině se denně v rámci běžného výkonu služby ve větší míře zaměřují na kontroly dodržování všech platných krizových a mimořádných opatření. Jen za včerejší operační den – tedy za uplynulých čtyřiadvacet hodin - provedli na území kraje 777 kontrol a při nich zjistili 80 porušení mimořádných nebo krizových opatření. Ve všech případech přestupci okamžitě zareagovali na upozornění ze strany policistů, a proto mohly být všechny přestupky vyřešeny na místě domluvou. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
V České republice platí nouzový stav a od včerejší půlnoci se některá opatření k zamezení nekontrolovaného šíření nákazy koronavirem výrazně zpřísnila. Z tohoto důvodu budou kontroly ze strany policie mnohem intenzívnější a občané, kteří by nerespektovali nařízená opatření a tato vědomě porušovali, musí počítat s postihem ze strany policistů.

„V rámci dosavadních kontrol jsme se vždy snažili působit na veřejnost především preventivně. Naši policisté lidem jejich povinnosti opakovaně vysvětlovali. Situace v šíření nákazy v České republice je ale nyní velmi vážná, proto i my musíme postupovat mnohem důrazněji a přísněji. Našim prvořadým úkolem je zajistit v našem kraji především bezpečnost občanů a veřejný pořádek a všechny slušné občany, kteří nařízení respektují ochránit od těch, kteří by nařízení brali na lehkou váhu. Jsem ale přesvědčený o tom, že obyvatelé Vysočiny jsou zodpovědní a disciplinovaní a uvědomují s se vší vážností, že dodržováním všech opatření nechrání jen sami sebe, ale především své blízké, své okolí a v konečném důsledku celou společnost,“ uvedl brig. gen. Mgr. Miloš Trojánek, ředitel Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Každodenní policejní kontroly se týkají všech oblastí dotčených mimořádnými opatřeními – kontroly se týkají restaurací, hospod a barů, nošení roušek na stanovených veřejných místech, zákaz konzumace alkoholických nápojů na veřejně přístupných místech. Reagujeme také na různá oznámení od občanů, která se týkají možného porušení mimořádných a krizových opatření. Všechna oznámení policisté vždy důkladně prověřují. Pokud zjistíme, že došlo k porušení některého z nařízení, osobu poučíme a důrazně vyzveme, aby od svého jednání upustila a nařízená opatření dodržovala. Včera jsme přijali na linku 158 jedno oznámení na možné rušení nočního klidu. Oznamovatel upozorňoval na hluk, který vycházel z jednoho z bytů na Třebíčsku. Policisté vyjeli na místo a majitele bytu upozornili na povinnost dodržovat noční klid.

V případě, že policisté během dohledu zjistí porušování krizových nařízení vlády nebo mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví, tak využijí všech svých zákonných oprávnění – mohou přikázat konkrétním osobám dodržování tohoto zákazu, mohou je vykázat z místa a v nejkrajnějším případě mohou osobu zajistit a umístit do policejní cely. Každý je povinen bez zbytečného odkladu uposlechnout výzvy anebo pokynu policisty. Neuposlechnutí výzvy je pak kvalifikováno jako přestupek proti veřejnému pořádku a lze za něj uložit sankci až do výše 10 tisíc korun.

Pokud osoba poruší povinnosti uložené krizovými opatřeními vlády nebo porušením mimořádných opatření ministerstva, dopouští se přestupku. Policie České republiky tyto přestupky nemůže řešit na místě uložením pokuty v příkazním řízení. Všechny zjištěné přestupky jsou oznámeny příslušnému správnímu orgánu, kterým může být úřad obce s rozšířenou působností nebo krajská hygienická stanice.

Důležité je také připomenout že právní kvalifikace u některých trestných činů v době nouzového stavu země je okolností podmiňující použití vyšší trestní sazby. Jedná se například o krádeže, podvody, šíření poplašné zprávy, šíření nakažlivé lidské nemoci a další. "Naši policisté využívají a i nadále budou tento institut využívat. Jednotlivé případy, které jsme řešili v období nouzového stavu, který byl vyhlášen na jaře, jsme již medializovali, abychom dali pachatelům jasný signál, že jejich protiprávní činnost je v současné době zcela nepřípustné, a proto se bude přísněji posuzovat. Pokud se pachatel dopustí přečinu krádeže, hrozí mu nyní trest odnětí svobody v sazbě až osm let. Jen v uplynulém týdnu jsme takových případů řešili v našem kraji cekem deset – v devíti případech se jednalo o trestný čin krádeže a v jednom případě o trestný čin podvodu", vysvětlila D. Čírtková.
- red -Zpět nahoru na obsah...

Je tam práce jako na kostele...
Ten, kdo používá rčení v titulku tohoto článku, naznačuje, že stavění kostela je něco jiného, než oprava střechy nad rodinným domkem. Platí to i o farním kostel svaté Markéty v Jaroměřicích nad Rokytnou.
Chrám vznikal postupně na místě středověkého chrámu mezi léty 1716-82. Vysvěcen byl sice už v roce 1739, ale dokončen byl až dostavbou jižního ochozu lodi a jižní věže. Jak vidno, stavba kostela trvala tehdejším zedníkům, štukatérům, nástěnným malířům, tesařům či klempířům přes padesát let.
Stavitelem kostela byl především hudby a divadla milovný šlechtic, držitel jaroměřického panství, hrabě Jan Adam z Questenberka (1678 –1752). Zemřel třicet let před dokončením úplné přestavby chrámu a jistě by nám mohl potvrdit, co dá taková stavba starostí a shánění financí, zkrátka práce jako na kostele.

Kostel nechal hrabě postavit v tehdy módním barokním slohu. Tento styl se vyžíval v dynamických křivkách, vydutých či vypuklých plochách, v elipsách kupolí a kaplí. Rovná zeď a pravé úhly v něm byly málem zakázány. Však také jedno úsloví říká – ono to baroko je pěkné na oko. Hrabě byl hlavně divadelník a svůj kostel pojal hodně jako kulisu, která si nedělá ambice stát na věčnost. Nám, současníkům, tím však nadělal hodně starostí. Kostel byl totiž prohlášen za národní kulturní památku, která tím pádem potřebuje náležitou údržbu.

Možnostmi přestavby starého chrámu sv. Markéty, který se po zničujícím požáru v roce 1631 opravoval již více než 50 let nákladem obce a farníků, se Questenberk začal zabývat po roce 1715. Už v době stavby kostela se vědělo, že ne vše je tak, jak má být. „Chrám se stal obětí finančních rozpaků,“ konstatoval prý v této souvislosti historik Vladimír Helfert. Ani pozdější léta údržbě kostela příliš nepřála. A tak se také stalo, že v naší době byl stav chrámu označen za havarijní. Jednou z jeho příčin je vlhkost, která i v tomto případě potvrdila, že stavebnictví je především věčným bojem s vodou. V sedmdesátých letech minulého století například tehdejší investoři nevhodně zaasfaltovali a zadláždili velké plochy podlahy kostela tak, že si vzlínající voda našla cestu do zdí a dřevěných zárubní dveří. Když pak zedníci navážku kolem zdí odvezli a oklepali vlhké omítky, „vonělo“ to v kostele jako ve vypuštěném rybníce.

Kostel byl pro veřejnost uzavřen v loňském roce, kdy hrozilo, že i silný průvan by mohl posunout krov jeho kupole a mohlo by dojít k jejímu zřícení. Někoho možná překvapí, že kupole kostela nebyla postavena z kamene, cihel ani z betonu. O Questenberkově poněkud „divadelním“ chápání architektury svědčí dřevěná kupole chrámu, zespodu pobitá bedněním, nesoucím stropní fresku a shora pokrytá měděným plechem. Na konstrukci krovů se zub času výrazně podepsal. Průzkum ukázal, že jeho mohutné trámy jsou doslova prožrány tesaříkem i červotočem. Snesení věžičky, přesněji lucerny, z vrcholu kupole koncem dubna letošního roku pak ukázalo, že situace krovu je ještě horší, než se zdálo. V některých místech se dřevo i díky holubímu trusu už zcela rozpadlo a tesařům nezbývá nic jiného, než jednotlivé segmenty nahrazovat novými. V horku a nepřístupných místech elipsovitého krovu je to práce krajně obtížná, inu, jako na kostele. Je to nepochybně ještě větší dřina a složitost, než když kostel vyrůstal jako novostavba. Tesaři přitom musí brát maximální ohled na nádhernou barevnou fresku, zachycující scénu nanebevstoupení svaté Markéty. Jako své závěrečné mistrovské dílo ji do ještě vlhké omítky, nanesené na bednění kupole pobité rákosem, namaloval moravský Mistr Karel František Tepper.
Záchranné práce na kostele a opravy jeho dvou věží mohly začít především díky evropským dotacím. Deset milionů poskytl český stát, zbytek církev a farníci. Přispěla také Nadace ČEZ.
Za částku, přesahující sto milionů, tak má být kostel zachráněn a opraven snad už v roce 2022.

Přejme řemeslníkům a restaurátorům, ať se jim to podaří. Na ty dva roky totiž mají v Jaroměřicích práce jako na kostele.

- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   26. 11. 2020

• Odběrový tým záchranářů je v provozu již téměř devět měsíců
• Z policejního deníku: krádež zboží v obchodním domě, vloupání do garáže či muž, který lákal z ženy peníze
• Policisté pátrají po totožnosti zavražděného muže, jehož tělo bylo loni nalezeno na Havlíčkobrodsku a prosí o pomoc veřejnost

Středa   25. 11. 2020

• Vzdušný prostor Dukovan a Temelína chrání nový laserový systém, zachytí i letící dron
• Tři krále možná v ulicích nepotkáte, přesto koledovat budou
• Z policejního deníku: poškození nápojových automatů; vloupání do auta či bourající opilý řidič
• Na budově jihlavské nemocnice se ve čtvrtek 26. listopadu rozzáří Světlo lékařům
• Zájemci se mohou stát kmotry zraněných a ohrožených zvířat v záchranné stanice v Pavlově
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci při hledání totožnosti dvou mužů a žen z fotografie
• Kriminalisté dopadli recidivistu, který ukradl peněženku s finanční hotovostí a doklady
• Policisté zadrželi další tři migranty, muži riskovali život, cestovali na podvozku zahraničního návěsu

Úterý   24. 11. 2020

• Na jihlavském náměstí stojí vánoční strom, letos bude nazdobena i radnice
• Nevíte co pod stromeček? Nadělte mimořádné zážitky v táborské zoo
• Silniční meteorologické stanice- významný prvek zimní údržby
• Jihlava pošle na podporu stanice v Pavlově, která se zabývá záchranou poraněných volně žijících živočichů, 10 tisíc korun
• Z policejního deníku: útočné granáty a rozbušky na dně rybníka; devítiletý chlapec se našel v pořádku či posprejovaný vlak
• Ledová kalamita na trolejích trolejbusových drah: V Jihlavě dnes ráno trolejbusy měly zpoždění až přes sto minut!
• Humpoleckým Vánocům 2020 září hvězda: Na programu jsou třeba zimní promítání, adventní koncerty jinak, procházky městem i vánoční soutěže
• Všech pět krajských nemocnic na Vysočině je připraveno začít s plánovanými operacemi
• Od letecké katastrofy vrtulníku u Rudíkova na Třebíčsku uplynulo 12. září osmačtyřicet roků
• Druhý blok Dukovan po odstávce opět dodává elektřinu
• Nemocnice v Jihlavě chce pacientům pod stromeček opět nadělit Vánoční pokoj
• Do pomoci třebíčské nemocnici se zapojila i lékařka z Německa

Pondělí   23. 11. 2020

• Novoměstská Horácká galerie se dočká depozitářů a provozního zázemí
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; obtěžující opilec skončil na záchytce či cizinec bez řidičáku v Jihlavě
• Výstava ARTUR MAGROT - CANIS LUPUS je prezentována on-line, potrvá do 3. ledna

Neděle   22. 11. 2020

• Rozsvícení vánočního stromu ve Velkém Meziříčí budou moci lidé sledovat třeba na webu radnice
• Z policejního deníku: vandalové na hřbitově v Telči; krádež věcí ze stodoly či opilá řidička, která v Jihlavě narazila do několika zaparkovaných aut

Sobota   21. 11. 2020

• Hnízdění chráněných druhů ptáků v lesích na Vysočině v roce 2020

Pátek   20. 11. 2020

• V sobotu 21. listopadu mohou lidé na Vysočině v obchodních domech nakoupit zboží do potravinové banky
• Sovice sněžní v táborské zoo se už nemůže dočkat prvního sněhu
• Jihlavský magistrát od pondělí 23. listopadu rozšiřuje úřední hodiny
• Z policejního deníku: nález tříštivotrhavého granátu; poničení auta či dopadení distributora drog
• Africká vesnice Matongo v jihlavské zoologické zahradě má novou rákosovou střechu
• Co patří do krmítka? Poradíme, jak na zimní přikrmování

Čtvrtek   19. 11. 2020

• Tajemství plzeňských interiérů Adolfa Loose: Dále do světa
• Vlci arktičtí v táborské zoo si nízké teploty užívají
• Z policejního deníku: zloděje věcí za 30 tisíc policisté dopadli či agresivní opilec skončil na záchytce
• Muže, který okradl v Humpolci mladou dívku o mobil, policisté zadrželi
• Na Vysočině zadrželi policisté rakouský autobus s 21 muži s tureckými pasy; v Měříně zadrželi tři Maročany

Středa   18. 11. 2020

• Na Třebíčsku srazila auta dva chodce, oba utrpěli zranění
• V Hamrech nad Sázavou na silnici I/19 dělníci budují propustky odvodnění, sjezdy k domům a namontují zábradlí
• Novým hejtmanem Vysočiny je Vítězslav Schrek z Jihlavy
• Armáda v nemocnici v Třebíči bude pomáhat hlavně u ležících pacientů s polohováním
• Z policejního deníku: ztracená seniorka nalezena v pořádku; recidivista zmlátil muže či opilí a zdrogovaní řidiči
• Pacientům s dechovou nedostatečností v havlíčkobrodské nemocnici pomáhají přístroje od dárců

Úterý   17. 11. 2020

• V jihlavských ulicích se objevila vánoční výzdoba, strom na náměstí bude z nedalekých Dvorců
• Luteránské gymnázium ve Velkém Meziříčí vlastní umělecká rodina Kodetů, plánuje tam otevřít muzeum
• V Nové Brtnici na Třebíčsku hořel rodinný dům, škoda je jeden milion korun
• Při nehodě osobního auta u Římova na Třebíčsku utrpěli dva lidé zranění

Pondělí   16. 11. 2020

• V Jihlavě při příležitosti státního svátku zazní z amplionů Modlitba pro Martu
• Skalnatý svah v Mlýnské ulici v Jihlavě bude zajištěn
• Do pelhřimovské a třebíčské nemocnice nastoupí na pomoc armáda
• Nemocnice v Havlíčkově Brodě a kaplička v Antonínově Dole svítí purpurově za Děti do dlaně
• S podzimním počasím přicházejí časté mlhy, řidiči proto musí být mnohem opatrnější
• Z policejního deníku: krádež věcí z domu za více jak 25 tisíc či opilci a bez řidičáku za volantem
• Při střetu dvou osobních aut u Třebelovic se nikdo nezranil
• Český rozhlas opět potěší dříve narozené; začíná 4. ročník Ježíškových vnoučat
• V Pelhřimově se vánoční strom i výzdoba rozsvítí v neděli 29. listopadu, letos kvůli covidu bez lidí

Neděle   15. 11. 2020

• Mezi osadami Dvorek a Uhry u Přibyslavi byl vztyčen kovaný kříž
• Z policejního deníku: krádež nářadí z kontejneru a chalupy, krádež skútru a kola či zdrogovaný šofér bez řidičáku
• Vodní ptáci v jihlavské zoologické zahradě mají novou zimní ubikaci
• Požár chaty v Jihlavě napáchal škodu z 350 tisíc korun

Sobota   14. 11. 2020

• Občanská poradna v Havlíčkově Brodě slaví 20 let svého působení
• Výstava Vůně medu letos v Novém Městě na Moravě nebude, zájemci si však mohou med zakoupit v klubovně včelařů
• Ve Staré Říši shořel zahradní domek, jeden člověk utrpěl zranění a skončil v nemocnici
• Požár chaty ve Velkém Meziříčí napáchal škodu za 400 tisíc korun, nikdo nebyl zraněn

Pátek   13. 11. 2020

• Dálnice D1 od Devíti křížů po Ostrovačice bude o víkendu uzavřena
• Zemřela jedna z posledních pamětnic třebíčského ghetta
• Potravinová sbírka se bude konat v sobotu 21. listopadu, třebíčská charita bude v Tescu v Jihlavě
• Stavba přeložky silnice I/37 obchvatu u Osové Bítýšky bude zazimovaná, práce budou pokračovat na jaře
• Medvědi bratři v táborské zoo bojují o jídlo, ale vždy se nakonec dohodnou
• Z policejního deníku: bitka cizinců před ubytovnou; vloupání do chaty či opilý cizinec s padělanými doklady
• Havlíčkobrodští policisté dopadli dvaadvacetiletého muže, který se vloupal do auta a způsobil škodu za více jak 30 tisíc korun
• Odbahněné Strachovské rybníky v Pelhřimově oživí okrasné ryby
• Jihlava si připomene předčasně narozené děti; mariánský sloup a dům kultury se rozzáří do purpurové barvy

Čtvrtek   12. 11. 2020

• Česká centra ve světě připomenou výročí J. A. Komenského, na Slovensku dokonce přímo na Komenského náměstí
• Z policejního deníku: krádež peněženky; muž nevrátil nalezenou peněženku; vloupání do chalupy či bouračka opilého řidiče
• Šerpa vynesl k soše Radegasta rekordní náklad vážící 256 kg
• Mobilní buňka u vchodu do jihlavské nemocnice změří teplotu a vydezinfikuje; využívá ji i veřejnost
• Policisté na Vysočině odhalili sedm Srbů, kteří vstoupili na naše území neoprávněně
• V Havlíčkově Brodě funguje odběrový stan sedm dní v týdnu, v nemocnici je nejvytíženější JIP a ARO

Středa   11. 11. 2020

• Ve Velkém Meziříčí zemřel při požáru chatky jeden člověk
• POZOR: Do konce listopadu je nutné podat přihlášku na střední školu do oborů s talentovou zkouškou
• Z policejního deníku: vypátrání seniorky; nenapravitelný recidivista v Třebíči či zboží zaplatil, ale nic nedostal
• Moderní léčba diabetu chrání srdce a cévy ne všem ji na Vysočině pojišťovna hradí
• Třebíč si připomíná Den válečných veteránů

Úterý   10. 11. 2020