Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 16.10 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Starosta Velkého Meziříčí Alex Kaminaras má covid, zatím je bez příznaků
Starosta Velkého Meziříčí Alex Kaminaras byl ve čtvrtek 15. října v Brně testován na COVID-19, výsledek je pozitivní a starosta je v domácí karanténě.
"Překvapující je, že dosud nemám žádné příznaky nemoci. Kdyby se v mé rodině neobjevil pozitivně testovaný člověk s mírnými příznaky, nejel bych včera do Brna na testy a touto dobou bych pracoval na radnici jako každý pátek", uvedl starosta.

"Nezávidím práci epidemiologům, kteří jenom velmi těžko nachází funkční opatření a je třeba jim v tuto dobu spíše fandit, než je obviňovat. Často v prohlášeních za město říkáme, že to společně zvládneme. A platí to i teď. Společně to zvládneme! – já konkrétně se svojí rodinou doma, odkud budu na dálku pracovat. Chci vyjádřit vděk a podporu všem našim zdravotníkům, učitelům, pracovníkům v sociálních službách a zaměstnancům městského úřadu a příspěvkových organizací za jejich nasazení v této složité době", dodal starosta A. Kaminaras.

Na Vysočině se podle hygieniků nakazilo za posledních čtyřiadvacet hodin 228 lidí, uzdravilo se 173 osob a pět zemřelo. Nejvíce nakažených je na Žďársku - 70, na Jihlavsku 61, na Havlíčkobrodsku 48, na Třebíčsku 25 a na Jihlavsku 24.
Podle hygieniků se posouvá věková hranice zemřelých. Dříve to bylo osmdesát plus, nyní je to sedmdesát plus. A v regionu zemřel v souvislosti s onemocněním Covid-19 i člověk nad šedesát let.

Celkový počet osob s prokázanou nákazou: 6333 - 228
z toho v okrese Jihlava: 1456 - 61
z toho v okrese Havlíčkův Brod: 981 - 48
z toho v okrese Pelhřimov: 978 - 24
z toho v okrese Třebíč: 1349 - 25
z toho v okrese Žďár nad Sázavou: 1569 - 70
Počet platných karantén vydaných KHS: 7
Počet osob indikovaných KHS k testování: (stav od 22.3.2020 18:00) : 47022 - 1055
Počet vyléčených potvrzených případů onemocnění: 2846 - 173
Počet zemřelých potvrzených případů onemocnění: 53 - 5

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Řidič s kamionem vjel v Okříškách na červenou na přejezd, policisté jej vypátrali
Řidič nákladního auta s návěsem jel v pondělí 12. října krátce po jedenácté hodině po silnici II/405 ve směru jízdy od Jihlavy a na přejezdu v Okříškách na Třebíčsku nerespektoval výstrahu dávanou dvěma červenými střídavě přerušovanými světly a vjel na železniční přejezd v době, kdy se začaly sklápět závory železničního přejezdu. Policisté následně zjistili, že nákladní soupravu provozuje zahraniční spediční firma z Bosny a Hercegoviny. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
Řidič, který výstrahu na přejezdu nerespektoval, zůstal s nákladním vozem stát mezi sklopenými závorami. "Na tuto situaci naštěstí dokázal zareagovat strojvedoucí právě přijíždějícího vlaku, který přijížděl k železničnímu přejezdu a byl nucen urychleně zatáhnout rychlobrzdu vlaku se čtyřmi připojenými železničními vozy. Ve vlaku se v době události přepravovalo 22 cestujících, včetně průvodčího. Vlakovou soupravu se podařilo zastavit v bezprostřední blízkosti před stojícím nákladním vozidlem s návěsem. Poté řidič nákladního vozidla začal couvat, přičemž poškodil návěsem závory železničního přejezdu, následně využil zvednutí závor nacházejících se před nákladním vozidlem a z místa ujel. Nákladní vozidlo mělo pokračovat v jízdě po silnici ve směru na Třebíč", popsala celou událost mluvčí.

Policisté následně vydali veřejnou výzvu s žádostí o pomoc s pátráním po neznámém vozidle a jeho řidiči. "Zveřejnili jsme fotografii vozidla a od veřejnosti jsme ještě tentýž den odpoledne získali důležitý poznatek, že nákladní vozidlo zřejmě mířilo do obce na Třebíčsku, kde nakládalo zboží. Tato informace se na základě dalšího šetření ukázala jako pravdivá", doplnila D. Čírtková.

Dodala, že se podařilo šetřením zjistit, že nákladní soupravu provozuje zahraniční spediční firma z Bosny a Hercegoviny. Kriminalisté nyní cestou mezinárodní policejní spolupráce požádali zahraniční kolegy o součinnost při ztotožnění řidiče jízdní soupravy, který se svým jednáním dopustil přečinu obecného ohrožení z nedbalosti. "Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání tohoto přečinu, za který v případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody v trvání až dvou let", konstatovala mluvčí.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Koalice Pro TOP Vysočinu podala návrh na neplatnost volby do krajského zastupitelstva
Koalice Pro TOP Vysočinu, tvořená TOP 09, Klubem angažovaných nestraníků, Korunou Českou s podporou Třebíč občanům již po ukončení sčítání avizovala, že zvažuje podání návrhu na neplatnost volby do krajského zastupitelstva Kraje Vysočina. Koalice podle sčítání získala 7972 hlasů z celkového počtu 159 447 odevzdaných platných hlasů, tedy 4,99978 %. K překročení pětiprocentní hranice a k zisku dvou mandátů v krajském zastupitelstvu jí chyběl jeden hlas.
V pátek 16. 10. 2020 advokátní kancelář KKL PARTNERS, zastupující koalici Pro TOP Vysočinu v právních záležitostech týkajících se voleb do zastupitelstev krajů konaných ve dnech 2. a 3. 10. 2020, podala návrh na neplatnost volby ke Krajskému soudu v Brně.

„Jeden jediný chybějící hlas nemá ve volební historii obdoby. Při podrobném seznámení se s dílčími výsledky voleb dochází k nalezení mnoha nesrovnalostí, které při takto těsném výsledku považujeme za nutné objasnit. Není možné, aby případné drobné pochybení jednotlivce zásadně ovlivnilo volební výsledek,“ shrnul předseda krajské TOP 09 Jiří Blažek.

„Návrh koalice Pro TOP Vysočinu stojí na 3 hlavních pilířích. Voliči při kontrole zjistili, že v jejich okrsku chybí preferenční hlas, který svému kandidátovi udělili. Druhým okruhem jsou okrsky s velkým množstvím neplatných hlasů, kde jak v absolutních číslech, tak v procentech neplatných hlasů dochází k významné odchylce od průměru kraje. Třetí oblastí jsou okrsky s nesouladem v počtu vydaných a odevzdaných obálek,“ upřesnil obsah návrhu Zdeněk Dvořák, lídr kandidátky a starosta Dolní Cerekve.
Michael KUBÍKZpět nahoru na obsah...

Trojice křížů v Hrotovicích byla prohlášena za kulturní památku
Sousoší Kalvárie v Hrotovicích bylo letos na podzim prohlášeno za kulturní památku. Trojice kamenných křížů, které společně vytvářejí sousoší Kalvárie, stojí v Hrotovicích proti budově zámku na křižovatce ulic Zákostelní a Znojemská. Na centrálním kříži se nachází figura ukřižovaného Krista, po obou stranách jsou další dva samostatně stojící kříže s dynamicky vyobrazenými figurami ukřižovaných zločinců. Všechny kříže jsou vytesané z jednoho kusu pískovce, každý je osazen na vlastním, shodně komponovaném žulovém hranolovém podstavci, s nápisovou deskou na přední straně. Nápisy na deskách jsou zvýrazněny černou barvou.
Zajímavostí je, že v Hrotovicích se dochoval poměrně vysoký počet sochařských děl. K těm nejcennějším patří barokní sochy šesti světců volně rozmístěné v intravilánu obce, které jsou také památkově chráněné.

„Detailně propracované sousoší Kalvárie od neznámého umělce, které roku 1898 nechal postavit místní mlynář, vykazuje vysoké uměleckořemeslné kvality a je hodnotným příkladem drobné památky spojené s křesťanským kultem“, konstatuje Ing. Marie Fuňáková z územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Telči. Sousoší také významně dotváří a obohacuje intravilán obce v blízkosti památkově chráněného zámku a představuje hodnotnou ukázku lidové zbožnosti a projevu tvůrčích schopností člověka.


- red -Zpět nahoru na obsah...

Pět řidičů se dřevem odmítlo najet na kontrolní váhy – dostali pokutu 30 tisíc korun
I když kontroly zaměřené na nákladní vozidla převážející dřevní hmotu se na Vysočině realizují téměř denně, řidiči těchto nákladních souprav jsou nepoučitelní a stále porušují platné zákony. Svědčí o tom výsledky kontrol, které proběhly ve středu 14. a ve čtvrtek 15. října na dálnici D1. Policisté z dálničního oddělení Velký Beranov a z oddělení silničního dohledu zkontrolovali 80 nákladních vozidel převážejících dřevní kulatinu.
Ve 34 případech jsme zjistili nějaké porušení právních předpisů. Pět řidičů odmítlo na výzvu policistů najet na nízko rychlostní váhy a nechat převážený náklad zvážit. Tito řidiči dostali za porušení zákona o pozemních komunikacích pokutu ve výši 30 000 korun. Policisté jim zakázali další jízdu a museli náklad přeložit na jiné vozidlo. Za odmítnutí – neuposlechnutí výzvy podrobit se nízko rychlostnímu vážení - „nechat zvážit náklad“ policisté ukládají řidiči pokutu v maximální výši 30 000 korun v příkazním řízení. Řidič je povinen v souladu s příslušným ustanovením zákona 13/1997 Sb. o pozemních komunikacích na výzvu policisty podrobit vozidlo nízko rychlostnímu kontrolnímu vážení, kdy zajížďka, včetně cesty zpět, nesmí být delší než 16 kilometrů.

V dalších 17 případech policisté při vážení zjistili, že je kontrolované vozidlo přetížené. Ve dvou případech policisté řidičům uložili kauce ve výši 9 000 a 5 000 korun a ve všech zbývajících případech také uložili za přetížené vozidlo pokutu v příkazním řízení. Ve dvou případech policisté zjistili, že řidič má špatně upevněný náklad – řidiči museli na místě kontroly náklad dřevní kulatiny správně upevnit, dříve nemohli z míst odjet. I tito řidiči dostali na místě pokutu v příkazním řízení. V devíti případech policisté oznámili porušení zákona ze strany dopravce do správního řízení.

Opakované přísné kontroly nákladních vozidel přepracujících dřevní kulatinu jsou v našem kraji reakcí na neustálé se opakující stížnosti na chování řidičů převážejících dřevní kulatinu, kdy zejména ostatní řidiči upozorňují na zjevně přeložené náklady. Na řidiče nákladních vozidel, která převážejí na návěsu dřevo, si často stěžují řidiči především osobních vozidel. Na lince tísňového volání přijímáme oznámení, že z těchto vozidel odlétávají kusy kůry, že jsou tato vozidla „viditelně“ přeložena, mají náklad vysoko nad klanice a náklad je špatně zajištěn a tato vozidla tak mohou ohrožovat bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu.

Policisté se při středeční a včerejší akci na dálnici D1 zaměřili na kontrolu dokladů k vozidlu a převáženému náladu, kontrolu nejvyšší povolené hmotnosti silničního vozidla, kontrolu největší povolené hmotnosti na nápravu a na skupinu náprav silničního vozidla, další hmotnostní poměry vozidla a kontrolu největších povolených rozměrů vozidla a jízdních souprav – zejména výšku a délku soupravy a nákladu. Policisty zajímal také technický stav vozidel, stejně jako zdali je dobře a dostatečně upevněný a uložený převážený náklad.

Všechna zjištěná pochybení policisté řešili nekompromisně uložením pokut v příkazním řízení, případně zahraničním řidičům uložili kaucí a zjištěná porušení dopravců jsme zadokumentovali a oznámíme k řešení do správního řízení. Výrazně přetížené jízdní soupravy museli jejich řidiči v několika případech přeložit na další vozidlo, jinak by nemohli pokračovat v jízdě. Kontrolní akce budou s tímto zaměřením pokračovat i v dalším období.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: muž se chtěl vloupat do domu; poškození auta či opilci na ulici
Ze spáchání trestného činu je podezřelý osmapadesátiletý muž z Třebíčska, který se neúspěšně snažil dostat do cizího bytu. V polovině července se v bytovém domě v Třebíči pokoušel vniknout do bytu, vypáčit dveře a dostat se dovnitř se mu ale nepodařilo. Poškozením dveří způsobil škodu za necelé čtyři tisíce korun. Muž je podezřelý ze spáchání pokusu přečinu porušování domovní svobody. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Pachatel poškodil sklo u auta
Policisté pátrají po pachateli, který od úterního večera 13. října do středečního dopoledne na ulici Husova v Náměšti nad Oslavou poškodil zaparkované vozidlo. "Pachatel u zaparkovaného vozidla Škoda Octavia poškodil skleněnou výplň zavazadlového prostoru. Majiteli vznikla škoda přibližně dva tisíce korun", uvedla mluvčí Jana Kroutilová. Policisté poškození vozidla šetří pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku, po pachateli policisté pátrají.

Žena z Jihlavska neplatí alimenty
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání přečinu zanedbání povinné výživy šestatřicetileté ženě z Jihlavska, která neplatí výživné na své dva syny. "Vyživovací povinnost si žena na třináctileté chlapce neplnila téměř dva roky. Měsíčně by měla platit tři tisíce korun, v daném období však peníze uhradila jen výjimečně. Celkově dluží žena necelých sedmdesát tisíc korun", informovala J. Kroutilová. Na základě shromážděných důkazů jí policisté sdělili podezření ze spáchání trestného činu. Případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Muž měl přes tři promile alkoholu
Ve čtvrtek 15. října byli policisté v Jihlavě po jedenácté hodině dopoledne přivoláni na ulici Kollárova, kde se nacházel v obchodě značně opilý muž, který ležel na podlaze a choval se útočně ke svému okolí. "Muž se válel na zemi a na pokusy mu pomoci reagoval agresivně. Na místo vyjeli policisté. Dvaašedesátiletému muži při dechové zkoušce naměřili hodnotu 3,21 promile alkoholu", uvedla mluvčí J. Kroutilová s tím, že policisté jej odvezli na záchytku k vystřízlivění. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku, který policisté šetří.

Policisté zajistili opilého muže
Ve čtvrtek 15. října kolem půl deváté večer vyjížděli policisté z obvodního oddělení v Bystřici nad Pernštejnem na Žďársku na oznámení o opilém muži, který se nacházel ve společných prostorách domu na ulici Hornická. "Policisté na místě nalezli dvaapadesátiletého muže, který vykazoval známky silné opilosti. Muž nekomunikoval a nebyl schopen vlastní chůze. Vzhledem k jeho značné opilosti se nebyl schopen podrobit dechové zkoušce", informovala mluvčí Stanislava Rázlová s tím, že svým jednáním tak ohrožoval svůj život a zdraví, proto ho policisté zajistili a eskortovali na záchytku.

Alkohol za volantem
Chotěbořští policisté zastavili ve čtvrtek 15. října kolem desáté hodiny dopoledne na ulici 5. května v Golčově Jeníkově na Havlíčkobrodsku osobní automobil Ford. "V rámci kontroly se čtyřiatřicetiletý řidič vozidla podrobil dechové zkoušce. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,36 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní", uvedla S. Rázlová s tím, že v další jízdě již muž pokračovat nesměl a policisté mu na místě zadrželi řidičský průkaz.

Jízda bez řidičského oprávnění
Ve čtvrtek 15. října kolem půl desáté večer kontrolovali pelhřimovští policisté v katastru obce Myslotín na Pelhřimovsku osobní vozidlo Volkswagen. Provedená lustrace ukázala, že třicetiletý muž, který automobil řídil, není držitelem řidičského oprávnění. V další jízdě již pokračovat nesměl. Policisté případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

V Popicích u Jihlavy způsobil požár víceúčelového objektu předběžnou škodu 1,5 milionu korun
V Popicích na Jihlavsku vzplála ve čtvrtek 15. října v 16.14 hodin garáž. Hasiči, kteří na místo přijeli, průzkumem místa zásahu hasiči zjistili, že se jedná o požár víceúčelového objektu. Vyhlášen byl druhý stupeň požárního poplachu. Uvedla to mluvčí hasičů Petra Musilová.
Na místo události vyjely jednotky profesionálních hasičů ze stanic v Jihlavě a Třešti společně s jednotkami sborů dobrovolných hasičů z Jihlavy – Bedřichova a Dolní Cerekve.

Při požáru ani samotném zásahu se nikdo nezranil.

"Majetková škoda vzniklá požárem byla předběžně vyčíslena na částku 1,5 milionu korun. Požár zapříčinila technická závada na nabíječce", informovala P. Musilová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Policisté zachránili muže, který chtěl skočit z dálničního mostu
Život sedmadvacetiletého muže zachránili ve středu v odpoledních hodinách policisté z oddělení silničního dohledu. Svoji tíživou životní situaci se rozhodl řešit skokem z mostu a díky zákroku policistů je muž v pořádku. Policisté přijali ve středu 14. října krátce před půl čtvrtou odpoledne na linku tísňového volání 158 oznámení o muži, který se pohyboval na mostě ve Velkém Meziříčí na 146. kilometru dálnice D1.
Navíc se jedná o místo, kde je omezen jízdní pruh z důvodu rekonstrukce, velmi silný provoz a situace tak byla komplikovanější. Muž se pohyboval za zábradlím a vzbuzoval obavu, že skočí dolů. Operační důstojník na místo ihned vyslal nejbližší policejní hlídku.

V době příjezdu policistů se muž pohyboval za svodidlem vedle zábradlí, a ve chvíli, kdy je spatřil, začal zrychlovat. Zastavil se na železné plošině, kde si sednul na okraj zábradlí. Policisté s ním začali komunikovat, na což muž zpočátku vůbec nereagoval. Hlídka však v pokusu o navázání komunikace neustala a snažila se získat jeho pozornost. Muž začal na komunikaci reagovat a uváděl, že skok dolů je pro něj jediným řešením situace, přičemž se sunul směrem dolů a připravoval se ke skoku.

Policisté v nepřetržité komunikaci neustávali a byli úspěšní. Podařilo se jim získat jeho důvěru a muž se vrátil zpět do bezpečného prostoru za zábradlí, odkud ho policisté převedli do bezpečí služebního vozidla a nadále s ním komunikovali až do příjezdu zdravotnické záchranné služby.
por. Mgr. Stanislava RÁZLOVÁZpět nahoru na obsah...

Dálnice D1 mezi exity 112 Jihlava a 119 Velký Beranov bude o víkendu zdarma, povede tudy objížďka
Semaforový úsek na stavbě obchvatu z Helenína až do Nových Domků bude od soboty 17. října do pondělí 19. října až do nočních hodin uzavřen. Dělníci tu budou pokládat asfalt na vozovku. V těchto dnech povede objížďka pro linkové autobusy, MHD a dopravní obsluhu přes Malý Beranov, ostatní doprava bude svedena na dálnici D1 mezi exity 112 Jihlava a 119 Velký Beranov a to zdarma, tedy bez dálniční známky.
"Uzavírka je povolena na tři dny, tedy až do nočních hodin v pondělí 19. října, ale dodavatel stavby udělá vše pro to, aby uzavírka trvala jen nezbytně nutnou dobu, předpoklad je asi jeden den. Záležet však bude hlavně na počasí", uvedla mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová.

V ideálním případě by mohly být neděle a pondělí pouze rezervou pro případ zmíněné nepřízně počasí. Po dokončení prací bude zhotovitel ihned úplnou uzavírku odstraňovat a budou kontaktováni dopravci veřejné dopravy o možnosti opětovného průjezdu. Objízdná trasa pro linkové autobusy, MHD a dopravní obsluhu bude vedena přes Malý Beranov, pro veškerou ostatní dopravu přes D1 mezi exity 112 Jihlava a 119 Velký Beranov (v tomto úseku je po dobu uzavírky možno dálnici využít bez zpoplatnění, tj.i bez dálniční známky).

Převedení veřejného provozu a spuštění trasy obchvatu Velkého Beranova proběhne dle předpokladů v pátek 30. října 2020 kolem 13. hodiny. „Prakticky to bude znamenat zaslepení trasy na Nové Domky v konci semaforového úseku a pokračování už po novém velkém mostě a dále po obchvatu. Pouze pro linkové autobusy i MHD a dopravní obsluhu vč. části obyvatel Nových Domků bude umožněno dále použít už novou odbočku na Nové Domky a přes hráz rybníka na stávající II/602 v Nových Domcích a to obousměrně. Kompletně bude tato komunikace po hrázi rybníka dokončena a pro veřejnost v plném rozsahu otevřena přibližně na Mikuláše,“ informoval Karel Liška z odboru dopravy a silničního hospodářství Krajského úřadu Kraje Vysočina.

Do Vánoc (zejména v průběhu listopadu) budou ještě na celé trase obchvatu cca 3-4 pracovní místa, kde bude v konkrétních časech krátkodobé lokální omezení dopravy (bez semaforů, pouze omezená rychlost a zúžení obousměrného provozu). V místě mostů na začátku trasy bude ještě z důvodu dokončovacích prací souvislejší omezení rychlosti.
- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   26. 11. 2020

• Odběrový tým záchranářů je v provozu již téměř devět měsíců
• Z policejního deníku: krádež zboží v obchodním domě, vloupání do garáže či muž, který lákal z ženy peníze
• Policisté pátrají po totožnosti zavražděného muže, jehož tělo bylo loni nalezeno na Havlíčkobrodsku a prosí o pomoc veřejnost

Středa   25. 11. 2020

• Vzdušný prostor Dukovan a Temelína chrání nový laserový systém, zachytí i letící dron
• Tři krále možná v ulicích nepotkáte, přesto koledovat budou
• Z policejního deníku: poškození nápojových automatů; vloupání do auta či bourající opilý řidič
• Na budově jihlavské nemocnice se ve čtvrtek 26. listopadu rozzáří Světlo lékařům
• Zájemci se mohou stát kmotry zraněných a ohrožených zvířat v záchranné stanice v Pavlově
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci při hledání totožnosti dvou mužů a žen z fotografie
• Kriminalisté dopadli recidivistu, který ukradl peněženku s finanční hotovostí a doklady
• Policisté zadrželi další tři migranty, muži riskovali život, cestovali na podvozku zahraničního návěsu

Úterý   24. 11. 2020

• Na jihlavském náměstí stojí vánoční strom, letos bude nazdobena i radnice
• Nevíte co pod stromeček? Nadělte mimořádné zážitky v táborské zoo
• Silniční meteorologické stanice- významný prvek zimní údržby
• Jihlava pošle na podporu stanice v Pavlově, která se zabývá záchranou poraněných volně žijících živočichů, 10 tisíc korun
• Z policejního deníku: útočné granáty a rozbušky na dně rybníka; devítiletý chlapec se našel v pořádku či posprejovaný vlak
• Ledová kalamita na trolejích trolejbusových drah: V Jihlavě dnes ráno trolejbusy měly zpoždění až přes sto minut!
• Humpoleckým Vánocům 2020 září hvězda: Na programu jsou třeba zimní promítání, adventní koncerty jinak, procházky městem i vánoční soutěže
• Všech pět krajských nemocnic na Vysočině je připraveno začít s plánovanými operacemi
• Od letecké katastrofy vrtulníku u Rudíkova na Třebíčsku uplynulo 12. září osmačtyřicet roků
• Druhý blok Dukovan po odstávce opět dodává elektřinu
• Nemocnice v Jihlavě chce pacientům pod stromeček opět nadělit Vánoční pokoj
• Do pomoci třebíčské nemocnici se zapojila i lékařka z Německa

Pondělí   23. 11. 2020

• Novoměstská Horácká galerie se dočká depozitářů a provozního zázemí
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; obtěžující opilec skončil na záchytce či cizinec bez řidičáku v Jihlavě
• Výstava ARTUR MAGROT - CANIS LUPUS je prezentována on-line, potrvá do 3. ledna

Neděle   22. 11. 2020

• Rozsvícení vánočního stromu ve Velkém Meziříčí budou moci lidé sledovat třeba na webu radnice
• Z policejního deníku: vandalové na hřbitově v Telči; krádež věcí ze stodoly či opilá řidička, která v Jihlavě narazila do několika zaparkovaných aut

Sobota   21. 11. 2020

• Hnízdění chráněných druhů ptáků v lesích na Vysočině v roce 2020

Pátek   20. 11. 2020

• V sobotu 21. listopadu mohou lidé na Vysočině v obchodních domech nakoupit zboží do potravinové banky
• Sovice sněžní v táborské zoo se už nemůže dočkat prvního sněhu
• Jihlavský magistrát od pondělí 23. listopadu rozšiřuje úřední hodiny
• Z policejního deníku: nález tříštivotrhavého granátu; poničení auta či dopadení distributora drog
• Africká vesnice Matongo v jihlavské zoologické zahradě má novou rákosovou střechu
• Co patří do krmítka? Poradíme, jak na zimní přikrmování

Čtvrtek   19. 11. 2020

• Tajemství plzeňských interiérů Adolfa Loose: Dále do světa
• Vlci arktičtí v táborské zoo si nízké teploty užívají
• Z policejního deníku: zloděje věcí za 30 tisíc policisté dopadli či agresivní opilec skončil na záchytce
• Muže, který okradl v Humpolci mladou dívku o mobil, policisté zadrželi
• Na Vysočině zadrželi policisté rakouský autobus s 21 muži s tureckými pasy; v Měříně zadrželi tři Maročany

Středa   18. 11. 2020

• Na Třebíčsku srazila auta dva chodce, oba utrpěli zranění
• V Hamrech nad Sázavou na silnici I/19 dělníci budují propustky odvodnění, sjezdy k domům a namontují zábradlí
• Novým hejtmanem Vysočiny je Vítězslav Schrek z Jihlavy
• Armáda v nemocnici v Třebíči bude pomáhat hlavně u ležících pacientů s polohováním
• Z policejního deníku: ztracená seniorka nalezena v pořádku; recidivista zmlátil muže či opilí a zdrogovaní řidiči
• Pacientům s dechovou nedostatečností v havlíčkobrodské nemocnici pomáhají přístroje od dárců

Úterý   17. 11. 2020

• V jihlavských ulicích se objevila vánoční výzdoba, strom na náměstí bude z nedalekých Dvorců
• Luteránské gymnázium ve Velkém Meziříčí vlastní umělecká rodina Kodetů, plánuje tam otevřít muzeum
• V Nové Brtnici na Třebíčsku hořel rodinný dům, škoda je jeden milion korun
• Při nehodě osobního auta u Římova na Třebíčsku utrpěli dva lidé zranění

Pondělí   16. 11. 2020

• V Jihlavě při příležitosti státního svátku zazní z amplionů Modlitba pro Martu
• Skalnatý svah v Mlýnské ulici v Jihlavě bude zajištěn
• Do pelhřimovské a třebíčské nemocnice nastoupí na pomoc armáda
• Nemocnice v Havlíčkově Brodě a kaplička v Antonínově Dole svítí purpurově za Děti do dlaně
• S podzimním počasím přicházejí časté mlhy, řidiči proto musí být mnohem opatrnější
• Z policejního deníku: krádež věcí z domu za více jak 25 tisíc či opilci a bez řidičáku za volantem
• Při střetu dvou osobních aut u Třebelovic se nikdo nezranil
• Český rozhlas opět potěší dříve narozené; začíná 4. ročník Ježíškových vnoučat
• V Pelhřimově se vánoční strom i výzdoba rozsvítí v neděli 29. listopadu, letos kvůli covidu bez lidí

Neděle   15. 11. 2020

• Mezi osadami Dvorek a Uhry u Přibyslavi byl vztyčen kovaný kříž
• Z policejního deníku: krádež nářadí z kontejneru a chalupy, krádež skútru a kola či zdrogovaný šofér bez řidičáku
• Vodní ptáci v jihlavské zoologické zahradě mají novou zimní ubikaci
• Požár chaty v Jihlavě napáchal škodu z 350 tisíc korun

Sobota   14. 11. 2020

• Občanská poradna v Havlíčkově Brodě slaví 20 let svého působení
• Výstava Vůně medu letos v Novém Městě na Moravě nebude, zájemci si však mohou med zakoupit v klubovně včelařů
• Ve Staré Říši shořel zahradní domek, jeden člověk utrpěl zranění a skončil v nemocnici
• Požár chaty ve Velkém Meziříčí napáchal škodu za 400 tisíc korun, nikdo nebyl zraněn

Pátek   13. 11. 2020

• Dálnice D1 od Devíti křížů po Ostrovačice bude o víkendu uzavřena
• Zemřela jedna z posledních pamětnic třebíčského ghetta
• Potravinová sbírka se bude konat v sobotu 21. listopadu, třebíčská charita bude v Tescu v Jihlavě
• Stavba přeložky silnice I/37 obchvatu u Osové Bítýšky bude zazimovaná, práce budou pokračovat na jaře
• Medvědi bratři v táborské zoo bojují o jídlo, ale vždy se nakonec dohodnou
• Z policejního deníku: bitka cizinců před ubytovnou; vloupání do chaty či opilý cizinec s padělanými doklady
• Havlíčkobrodští policisté dopadli dvaadvacetiletého muže, který se vloupal do auta a způsobil škodu za více jak 30 tisíc korun
• Odbahněné Strachovské rybníky v Pelhřimově oživí okrasné ryby
• Jihlava si připomene předčasně narozené děti; mariánský sloup a dům kultury se rozzáří do purpurové barvy

Čtvrtek   12. 11. 2020

• Česká centra ve světě připomenou výročí J. A. Komenského, na Slovensku dokonce přímo na Komenského náměstí
• Z policejního deníku: krádež peněženky; muž nevrátil nalezenou peněženku; vloupání do chalupy či bouračka opilého řidiče
• Šerpa vynesl k soše Radegasta rekordní náklad vážící 256 kg
• Mobilní buňka u vchodu do jihlavské nemocnice změří teplotu a vydezinfikuje; využívá ji i veřejnost
• Policisté na Vysočině odhalili sedm Srbů, kteří vstoupili na naše území neoprávněně
• V Havlíčkově Brodě funguje odběrový stan sedm dní v týdnu, v nemocnici je nejvytíženější JIP a ARO

Středa   11. 11. 2020

• Ve Velkém Meziříčí zemřel při požáru chatky jeden člověk
• POZOR: Do konce listopadu je nutné podat přihlášku na střední školu do oborů s talentovou zkouškou
• Z policejního deníku: vypátrání seniorky; nenapravitelný recidivista v Třebíči či zboží zaplatil, ale nic nedostal
• Moderní léčba diabetu chrání srdce a cévy ne všem ji na Vysočině pojišťovna hradí
• Třebíč si připomíná Den válečných veteránů

Úterý   10. 11. 2020