Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 20.10 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Krajské ustavující zastupitelstvo na Vysočině se posouvá, důvodem je přezkum voleb, který podala strana Pro TOP Vysočinu
Ustavující Zastupitelstvo Kraje Vysočina, které mělo proběhnout ve čtvrtek 29. října, se odkládá. Důvodem je podání návrhu na soudní přezkum voleb ke Krajskému soudu v Brně, kterého plně v souladu s platným právním řádem využila volební strana Pro TOP Vysočinu.
„Z tohoto důvodu není možné, aby bylo svoláno ustavující zasedání zastupitelstva kraje na původně plánovaný termín, tedy na 29. říjen. Nový možný termín pro svolání ustavujícího zasedání zastupitelstva kraje se odvíjí od termínu, kdy soud v dané věci rozhodne, resp. přesněji ode dne, kdy takové rozhodnutí nabyde právní moci. Právní moc přitom nastane zveřejněním rozhodnutí soudu na jeho úřední desce. Teprve po zveřejnění je možné svolat zasedání zastupitelstva,“ informoval ředitel Krajského úřadu Kraje Vysočina Zdeněk Kadlec.

„Protože musí být splněna zákonná podmínka desetidenní lhůty zveřejnění informace o svolání zasedání nejvyššího orgánu kraje na úřední desce kraje, nemůže se zasedání zastupitelstva konat dříve než 11. kalendářní den po právní moci soudního rozhodnutí. Zákon však omezuje i lhůtu maximální, a to tak, že se zasedání musí konat do 15 dnů od takového okamžiku. Do doby ustavujícího zastupitelstva kraje, tedy v období tzv. povolebního mezidobí, rozhoduje v nezměněné šíři svých pravomocí dosavadní rada kraje. Dnem voleb skončil mandát dosavadním zastupitelům a činnost ukončily všechny poradní orgány zastupitelstva i rady,“ říká David Marek, vedoucí oddělení ostatních správních činností Krajského úřadu Kraje Vysočina.

Na programu ustavujícího zastupitelstva, jehož termín bude zveřejněn v okamžiku rozhodnutí krajského soudu, bude tradičně nejen složení slibu nově zvolených zastupitelů ještě do rukou stávajícího hejtmana, volba nového hejtmana, jeho náměstků a dalších členů rady kraje, ale není vyloučeno, že hned v rámci prvního ustavujícího zastupitelstva budou zřízeny povinné a další výbory vč. jejich předsedů. V případě potřeby není vyloučeno, že budou noví zastupitelé schvalovat navržené rozpočtové změny týkající se stanovení objemu prostředků pro řešení současné mimořádné situace v souvislosti s COVID-19

Soudní přezkum výsledku voleb je zákonné právo. Proti rozhodnutí soudu o podaném návrhu není opravný prostředek přípustný, v úvahu přichází pouze ústavní stížnost, kterou lze podat ve lhůtě dvou měsíců od oznámení rozhodnutí soudu. Institut soudního přezkumu výsledku voleb byl využit v případě krajských voleb na Vysočině poprvé v historii.

Eva NEUWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

Policisté dopadli distributora pervitinu ze Žďárska
Kriminalisté třebíčského územního odboru zadrželi minulý týden muže, který distribuoval pervitin. Obviněn byl ze spáchání zvlášť závažného zločinu. Jedná se o recidivistu, který byl v minulosti za drogovou trestnou činnost již soudně trestán. V nedávné době si odpykal trest odnětí svobody, po propuštění z věznice se ale v krátké době začal opět věnovat drogové trestné činnosti.
Podezřelého muže se kriminalistům podařilo vypátrat na základě jejich výborné operativní činnosti. Třicetiletého muže ze Žďárska zadrželi v pátek 16. října v ranních hodinách v Třebíči. Jeho další cesta směřovala na třebíčské oddělení policie, kde byl umístěn do policejní cely. V rámci prověřování případu zajistili kriminalisté krystalickou látku, kterou muž jednomu ze zájemců prodal.

Policejní komisař zahájil na základě shromážděných důkazů trestní stíhání zadrženého muže. „Muž byl obviněn ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy,“ řekl npor. Mgr. Milan Špaček, vedoucí oddělení obecné kriminality. Obviněný muž byl v minulosti za drogovou trestnou činnost opakovaně odsouzen, naposledy byl potrestán čtyřletým trestem odnětí svobody, který si odpykal letos v květnu, zkušební dobu má přitom uloženou až do roku 2023. Trvalo ale jen pár dní od doby, kdy opustil brány věznice, a opět se začal dopouštět drogové trestné činnosti.

Třicetiletý muž je obviněn z toho, že přibližně od června distribuoval na Třebíčsku dalším lidem pervitin. Drogy muž poskytoval zejména v Třebíči a Jemnici. Za pervitin mu zájemci platili, někdy jim drogy poskytl zdarma.

Obviněný muž byl po provedení všech nezbytných úkonů ze zadržení propuštěn a je stíhán na svobodě. Případ kriminalisté dále vyšetřují. „Za drogovou trestnou činnost lze uložit trest odnětí svobody na dva roky až deset let,“ dodal vedoucí třebíčských kriminalistů.

V letošním roce odhalili třebíčští kriminalisté do konce září již 31 drogových trestných činů. Jejich cílem jsou pachatelé, kteří drogy vyrábějí, distribuují či přechovávají.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Jihlavský magistrát zatím i přes vysokou nemocnost stíhá zajišťovat většinu agend, platit za komunální odpad zatím nelze
Problémy s frontami jsou prakticky jen na odboru dopravy kvůli výměnám řidičských průkazů a klienty dočasně neobsluhuje oddělení místních poplatků na úseku správy poplatku za komunální odpad.
Nemoc nebo karanténa aktuálně vyřadila z běžného fungování na magistrátu celkem padesát zaměstnanců. V domácí karanténě musí fungovat i oddělení vnějších vztahů, ale jinak se na všech úsecích se zatím daří udržet provoz. Rozsah činností je však částečně omezen a lhůty vyřizování se logicky budou muset prodlužovat. „Na více pracovištích zavádíme směnování a zvýšil se rozsah práce z domova, tzv. home office, ovšem jen tam, kde to má smysl a je vhodné,“ uvedl tajemník magistrátu Evžen Zámek.

Také vedení města zatím funguje a jeho jednání probíhají buď online nebo osobními schůzkami za dodržení všech vládou nařízených opatření. Na datové sítě se přesunulo také úterní zásadní veřejné jednání o spolupráci města s developery. Jednání Rady města Jihlavy zatím fungují klasicky prezenčně. Rada se takto sejde i ve čtvrtek 22. října. Magistrát také počítá s tím, že i listopadové zastupitelstvo proběhne v původně oznámeném termínu 3.11. Jeho jednání by mělo kvůli potřebným rozestupům opět proběhnout v novém přednáškovém sále VŠPJ.

Fronty se tvoří pouze na odboru dopravy, kterému se bohužel nedaří obsloužit podobný nápor klientů jako v běžných úředních dnech. „V nařízené zkrácené provozní době to prostě nejde. Běžně k nám chodí kolem tří set klientů denně. Teď zvládneme za poloviční úřední den obsloužit maximálně stovku klientů a to jen díky tomu, že na této agendě teď intenzivně pracuje každý volný úředník, který agendě rozumí a má přístup do patřičných registrů a systémů,“ povzdechl si vedoucí odboru dopravy Lubomír Dohnal s tím, že stát zatím bohužel neplánuje umožnit lidem jezdit autem i s propadlými doklady tak, jako tomu bylo letos na jaře.

Místo běžných 25 úředních hodin týdně může odbor dopravy počítat jen s nařízenou zkrácenou úřední dobou v pondělí dopoledne a ve středu odpoledne v celkovém rozsahu deset hodin za týden. Také objednávací systém webcall je proto až do prosince na odboru dopravy zcela zaplněn.

Dovolujeme si Vás informovat o dočasném uzavření oddělení místních poplatků na úseku správy poplatku za komunální odpad v týdnu od 19. 10 do 23. 10. 2020 v souvislosti s pandemií koronaviru. Všechny pracovnice tohoto úseku jsou v současné době v karanténě. Z tohoto důvodu posečkejte, prosíme, s řešením Vaší životní situace týkající se poplatku za komunální odpad.

Je-li Vaše situace neodkladná, lze např. pro ohlášení poplatku využít formuláře uveřejněného na webových stránkách města a doručit jej, vlastnoručně podepsán, na podatelnu Magistrátu města Jihlavy, či využít elektronickou komunikaci a žádost zaslat e-mailem se zaručeným elektronickým podpisem na adresu epodatelna@jihlava-c…. Pracovnice úseku správy poplatku za komunální odpad by se Vám v těchto případech ozvaly zpět.

Příjem veškerých dokumentů od klientů úřadu a od veřejnosti je nyní umožněn pouze prostřednictvím pracoviště podatelny. Pracoviště podatelny zatím funguje bez omezení. Podání je možno uskutečnit i do bezkontaktních podacích boxů u vstupů na úřad na Masarykově náměstí 97/1 a v Hluboké 8.

Tajemník mgistrátu Evžen Zámek upozorňuje, že kvůli rychlému zvyšování počtu nemocných, kvůli vysokému počtu úředníků s nařízenou karanténou a také kvůli pracovnicím, které musejí doma pečovat o děti do deseti let, hrozí i uzavírání dalších oddělní. Uzavřeno je tak už od minulého týdne např. celé oddělní vnějších vztahů a dá se v týdnu očekávat další nárůst takových případů. "Uděláme maximum pro zabezpečení chodu úřadu a vyřizování neodkladných záležitostí. Co ale snese odklad nebo se dá vyřešit telefonicky nebo emailem, prosíme odložte nebo se pokusíme to s vámi vyřešit elektronicky," dodal Evžen Zámek.

Už od minulého pondělí 12. října platí na všech úřadech v ČR omezení úředních hodin. Magistrát v Jihlavě je otevřen v pondělí dopoledne od 8 do 13 hod a ve středu odpoledne od 12 do 17 hod.

Je nutné respektovat tato pravidla: vstup pouze s rouškou, dodržování rozestupů minimálně 2 metry a dezinfekce rukou.

Předem objednaní klienti mohou být výjimečně vyřizováni i mimo uvedené časové rozmezí. Objednávkový systém https://www.jihlava.cz/webca… funguje zatím bez omezení.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Věž chrámu svatého Václava v Novém Veselí má dva nové zvony
Na věž kostela svatého Václava v Novém Veselí na Žďársku byly v úterý 20. října před polednem za pomoci těžké techniky vytaženy a následně osazeny dva nové zvony. Nahradily ty, které byly zrekvírovány během druhé světové války. Odlity byly ve zvonařské dílně Jana Felczyňského v polském Przemyslu.
Větší, vážící 435 kilogramů, je zasvěcen svatému Václavu, menší o váze 205 kilogramů pak Pavlovi II., svaté Zdislavě a Janu Sarkanderovi. Již v září se zvony dočkaly požehnání a lidé si je také mohli prohlédnout přímo v kostele. Dosud jsou ve věži kostela zvony dva – 280 kilogramů těžký Ave Maria z roku 1947, který odlila První moravská zvonárna v Brně Husovicích, ladění C2 a umíráček z roku 1832, který byl po požáru ulit z původní zvonoviny v pražské zvonařské dílně.

Pořízení nových zvonů do novoveselského kostela předcházela veřejná sbírka, kde se sešlo přes milion korun a která stále trvá. Předpokládané náklady byly vyčísleny na devět set tisíc korun s tím, že případný zbytek darovaných financí bude využit na úpravu interiérů věže, jako je například obnova schodů, zábradlí, podlah či omítek. Více informací o sbírce je k dispozici na webu www.zvonyprovaclava.cz. Zvony podpořil také městys, a to částkou ve výši dvě stě tisíc korun.

Věž kostela svatého Václava v roce 2017 prošla rekonstrukcí za 2,3 milionu korun. Při stavebních pracích došlo k objevu časové schránky v makovici věže, která obsahovala dokumenty z pěti období mezi lety 1833 až 1959. Novoveselští poté k původním listinám dodali ještě současné dokumenty a vše opět uložili v opravené věži.

- red -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: nález munice na Žďársku; krádež stavebního materiálu, vloupání do kůlny či opilci na ulici
Policisté přijali v sobotu 17. října kolem poledne oznámení o nálezu předmětu připomínajícího munici v lese u obce Osová na Žďársku. Policejní pyrotechnik z brněnské expozitury předmět identifikoval jako dělostřelecký granát ráže 7,5 cm Pzgr. 39. Munici pyrotechnik zajistil a převezl k dalšímu opatření a následné likvidaci. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
"V souvislosti s případy nálezů munice policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina na veřejnost apelují, aby nález předmětů připomínajících munici nebo její součásti, náboje, granáty nebo zbraně okamžitě oznámili na linku tísňového volání 158 nebo na nejbližší policejní služebně.
V žádném případě s takovými předměty nikdy sami nemanipulujte, nedotýkejte se jich a nikam je nepřevážejte. Neodborným zacházením a sebemenší manipulací s předmětem může dojít k výbuchu nebo výstřelu a můžete tak ohrozit na životě a zdraví sebe nebo ostatní osoby, které se v okolí nacházejí", informovala.
Doplnila, že v případech, kdy je na místo přivolán policejní pyrotechnik, který zjistí, že se nejedná o nebezpečný předmět v podobě munice nebo její součásti, nehrozí oznamovateli za takové oznámení žádný postih.

Krádež stavebního materiálu
Policisté z Chotěboře prošetřují případ krádeže stavebního materiálu, ke kterému došlo u obce Horní Studenec na Havlíčkobrodsku. "Pachatel v době od pátku 16. října do neděle 18. října odcizil z volně přístupného pozemku u domu hliníkový žebřík, komínové tvárnice, komínové vložky a stavební tvárnice. Majiteli tak vznikla škoda kolem osmi tisíc korun", uvedla S. Rázlová s tím, že policisté případ prošetřují jako přestupek proti majetku a po pachateli pátrají.
Opilého muže policisté zajistili

Vloupání do kůlny
Policisté pátrají po pachateli, který se v Jihlavě vloupal do zahradní kůlny a způsobil majiteli škodu za více než pět tisíc korun. Ke spáchání činu došlo v době od středečního večera 14. října do sobotního dopoledne na ulici U Hlavního nádraží. "Pachatel vnikl po vypáčení dveří do kůlny, kterou prohledal. Odcizil motorovou pilu, kanystr s pohonnými hmotami, sekery, alkoholické nápoje, lovecký nůž a další věci. Krádeží způsobil škodu přes tři tisíce korun, další škoda vznikla majiteli poškozením dveří", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Po přijetí oznámení začali policisté případ prověřovat. Místo činu ohledali, zadokumentovali a provedli v lokalitě šetření. Případ policisté prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, po pachateli pátrají.

Opilec skončil na záchytce
V pondělí 19. října kolem půl třetí ráno zajistili policisté značně opilého muže, který se nacházel na ulici Dolnokubínská v Pelhřimově. "Muž se pohyboval po ulici, vrávoral a padal na zem. Že je pod vlivem alkoholu potvrdila také dechová zkouška. Její naměřená hodnota činila 2,27 promile alkoholu", informovala mluvčí S. Rázlová s tím, že vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na záchytku k vystřízlivění.

Opilého muže policisté zajistili
V pondělí 19. října přijali policisté v Jihlavě po desáté hodině večer oznámení, že se na ulici Telečská nachází v lokalitě parku muž, který ležel na zemi. "Policisté na místě zjistili, že se jedná o devětatřicetiletého muže, který byl značně opilý. Policisté mu při dechové zkoušce naměřili hodnotu 3,02 promile alkoholu", uvedla J. Kroutilová s tím, že vzhledem k aktuálnímu chladnému počasí byl ohrožen jeho život a zdraví. Opilého muže policisté zajistili a odvezli ho na záchytku vystřízlivění.

Řidička je podezřelá ze spáchání přestupků
V pondělí 19. října jela šestadvacetiletá řidička vozidla Mercedes v Třebíči po ulici M. Majerové, kde ji před čtvrtou hodinou odpoledne zastavila hlídka. "Řidičský průkaz žena při kontrole nepředložila. Odmítla se bezdůvodně podrobit testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou a dopustila se tak přestupku na úseku dopravy. Dechová zkouška u ní byla negativní", uvedla J. Kroutilová s tím, že žena již v další jízdě nesměla pokračovat. Řidička je podezřelá ze spáchání dopravních přestupků, případ policisté šetří.

Test u řidiče byl pozitivní na marihuanu
Policisté z obvodního oddělení v Kamenici nad Lipou zastavili v pondělí 19. října krátce před půl čtvrtou odpoledne u Počátek na Pelhřimovsku osobní auto Honda, jehož řidičem byl osmnáctiletý muž. "Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. Výsledek byl pozitivní na marihuanu. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil", uvedla S. Rázlová V další jízdě již pokračovat nesměl. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Omezení MHD v Jihlavě už od středy 21. října
Trolejbusy v Jihlavě začnou jezdit místo po dvanácti minutách v patnáctiminutových a dvacetiminutových intervalech už od středy 21. října. Autobus č. 5 přejde na interval 60 minut.
Vzhledem k vyhlášeným mimořádným opatřením a zásadnímu úbytku cestujících dojde v MHD

v Jihlavě po nezbytně nutnou dobu už od středy 21. 10. 2020 v pracovní dny k těmto omezením:

Trolejbusy:

Linky A a B interval 15 minut ve špičce od 05:00 do 08:00 a od 12:00 do 16:30, mimo špičku interval 20 minut, ruší se spoje po 23:00

Linka C – ruší se pouze 2 spoje po 21:00, jinak beze změn,

Linka D a F – přechod na interval 30 minut po celý den, ruší se spoj s odjezdem z Hlavního nádraží ve 23:05

Linka E beze změn

Autobusy:

Linka 5 přechod na interval 60 minut po celý den.

Ostatní autobusové linky beze změn.

Už minulý týden byla zrušena noční linka N a brzký ranní spoj na lince D s odjezdem z Hlavního nádraží ve 03:52 a nejedou také školní spoje označené v jízdních řádech poznámkou „jede ve dnech školního vyučování“.

O důvodech změn v jihlavské městské hromadné dopravě jsme psali už na:
www.regionalist.cz/i…
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Vyvěsme vlajky! aneb Český den s českými vlajkami NADĚJE
Před dvěma lety, když se slavilo 100 let samostatné republiky, bylo na popud pelhřimovské Agentury Dobrý den v rámci akce Český den s českými vlajkami vyvěšeno 225 191 vlajek České republiky. A byl z toho zápis do České knihy rekordů.
Červenomodrobílé vlajky visely na veřejných prostranstvích, v zahradách, na budovách, rozhlednách, v oknech domů a na dalších místech po celé České republice. Do celorepublikového rekordu, jenž byl vytvořen v den státního svátku 28. října 2018, se zapojilo 2 445 obcí, měst, škol, institucí a jednotlivců. Loni si tahle akce dál žila svým životem a do pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit přicházely bez jakékoliv výzvy další fotografie s vlajkami v bytech, na rozhlednách, chatách... Letos je ale všechno jinak. Je stav nouze, obav, zákazů, ale také naděje. Pojďme tuto naději společně vyjádřit! Dejme si navzájem vědět, že i přes prázdné ulice, náměstí, sportoviště či školy, JSME TU! Že o sobě víme, ač nemůžeme být pospolu a že v sobě máme NADĚJI, že zas bude dobře.

VYVĚSME 28. října, ve středu, v den našeho společného svátku, vlajku naděje. Českou vlajku! Do oken, z balkonu, na plot. Nemáte-li vlajku, namalujte si ji na papír, ušijte, vytiskněte v počítači... malou, velkou, jak budete chtít. V minulosti mnozí připojili i nějaký vzkaz...

A budete-li chtít, pošlete do Pelhřimova fotku, a to na emailovou adresu: vlajky@dobryden.cz. Budeme rádi. Možná vznikne pocit sounáležitosti, třeba (což je ale velmi nedůležité!) půjde i o úplně nový rekord. Pojďme aspoň takto, osamoceně, když to nejde jinak, vyjádřit svou NADĚJI, že budeme po čase zase žít normální život.

Původně akce Český den s českými vlajkami úzce související s Měsícem věží a rozhleden nabádala k výstupu s českou vlajkou na rozhledny a věže a k zaslání vrcholových fotografií. Jste-li rodina či dvojice, máte samozřejmě i tuto možnost! Udělejte si procházku v přírodě, vystoupejte na kopec, vezměte vlajku na své oblíbené místo, vyfoťte se s ní a pošlete fotku na výše uvedený e-mail nebo ji vložte na facebook - hledejte událost Český den s českými vlajkami NADĚJE (https://www.facebook.com/eve… Výzva pelhřimovských probíhá v součinnosti s Českou pohádkovou akademií, která každoročně Měsíc věží a rozhleden vyhlašuje.
Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...

Soud uložil přísný trest a opilého řidiče kamionu na pět ket vyhostil z České republiky
Pětiletý zákaz činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel a trest vyhoštění z České republiky na pět let – takový verdikt si vyslechl o víkendu u Okresního soudu ve Žďáru nad Sázavou polský řidič kamionu. Tyto přísné tresty padly přitom druhý den poté, co policisté z územního odboru Žďár nad Sázavou polského řidiče obvinili z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, a to kvůli zaviněné dopravní nehodě.
Policisté z integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie kraje Vysočina přijali v pátek 16. října deset minut po patnácté hodině oznámení o dopravní nehodě, která se stala na Žďársku. Osmačtyřicetiletý řidič – jednalo se o cizího státního příslušníka – projížděl s jízdní soupravou složenou z tahače a návěsu po silnici I/37 ve směru od Vojnova Městce na Stržanov. Jak vyplynulo z výpovědi řidiče, jel z polského města Kudowa – Zdrój a s jízdní soupravou mířil do Brna.

Řidič kamionu při jízdě v důsledku předchozího požití alkoholu nezvládl řízení vozidla, přejel do protisměru, kde došlo ke střetu zpětných zrcátek a k bočnímu střetu s protijedoucím nákladním vozidlem. Viník nehody ale na místě nezastavil a pokračoval v jízdě ve směru k obci Stržanov, kde po projetí mírné levotočivé zatáčky na přímém úseku v klesání přejel na pravou krajnici a sjel s jízdní soupravou do pravého silničního příkopu, kde se jízdní souprava zastavila.

Na místo vyjeli policisté, kteří řidiče vyzvali k předložení dokladů potřebných pro provoz a řízení vozidla a poté také k provedení dechové zkoušky. Její výsledek byl pozitivní – 3,08 promile alkoholu v dechu. Pozitivní výsledky měly také opakované dechové zkoušky – 2,84 a 2,90 promile alkoholu v dechu. U řidiče druhého nákladního vozidla byla dechová zkouška negativní. Při dopravní nehodě nebyl nikdo zraněn a hmotná škoda dosáhla částky 155 000 korun. Policisté cizinci na místě zadrželi řidičský průkaz a ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté cizince z důvodu jeho silné opilosti zajistili a umístili ho k vystřízlivění na protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy.

Případ řešili po dohodě s dozorujícím státním zástupcem v tzv. super zkráceném přípravném řízení a muž si druhý den, tedy v sobotu, poté co na protialkoholní záchytné stanici vystřízlivěl, převzal podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Případ se tak ještě tentýž den dostal k Okresnímu soudu ve Žďáru nad Sázavou a cizinec byl odsouzen k trestu zákazu činnosti a na dobu pěti let byl vyhoštěn z České republiky.

Tento případ je velice alarmující, neboť silně podnapilý řidič kamionu podle svého vyjádření pil alkohol již na území Polska a s jízdní soupravou se vědomě vydal na cestu do České republiky, i když byl v silně podnapilém stavu. Jen obrovským štěstím bylo, že páteční dopravní nehoda na Vysočině neměla fatální následky a že se „pouze“ bočně střetla dvě nákladní vozidla a vznikla jen majetková škoda. Dopravní nehody, ke kterým dochází na silnici Kraje Vysočina pod vlivem alkoholu, jsou důvodem pro mnohem intenzivnější kontroly řidičů v rámci běžného výkonu policejní služby a při mimořádných dopravně bezpečnostních opatřeních.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Čtvrtek   26. 11. 2020

• Policisté pátrají po totožnosti zavražděného muže, jehož tělo bylo loni nalezeno na Havlíčkobrodsku a prosí o pomoc veřejnost

Středa   25. 11. 2020

• Vzdušný prostor Dukovan a Temelína chrání nový laserový systém, zachytí i letící dron
• Tři krále možná v ulicích nepotkáte, přesto koledovat budou
• Z policejního deníku: poškození nápojových automatů; vloupání do auta či bourající opilý řidič
• Na budově jihlavské nemocnice se ve čtvrtek 26. listopadu rozzáří Světlo lékařům
• Zájemci se mohou stát kmotry zraněných a ohrožených zvířat v záchranné stanice v Pavlově
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci při hledání totožnosti dvou mužů a žen z fotografie
• Kriminalisté dopadli recidivistu, který ukradl peněženku s finanční hotovostí a doklady
• Policisté zadrželi další tři migranty, muži riskovali život, cestovali na podvozku zahraničního návěsu

Úterý   24. 11. 2020

• Na jihlavském náměstí stojí vánoční strom, letos bude nazdobena i radnice
• Nevíte co pod stromeček? Nadělte mimořádné zážitky v táborské zoo
• Silniční meteorologické stanice- významný prvek zimní údržby
• Jihlava pošle na podporu stanice v Pavlově, která se zabývá záchranou poraněných volně žijících živočichů, 10 tisíc korun
• Z policejního deníku: útočné granáty a rozbušky na dně rybníka; devítiletý chlapec se našel v pořádku či posprejovaný vlak
• Ledová kalamita na trolejích trolejbusových drah: V Jihlavě dnes ráno trolejbusy měly zpoždění až přes sto minut!
• Humpoleckým Vánocům 2020 září hvězda: Na programu jsou třeba zimní promítání, adventní koncerty jinak, procházky městem i vánoční soutěže
• Všech pět krajských nemocnic na Vysočině je připraveno začít s plánovanými operacemi
• Od letecké katastrofy vrtulníku u Rudíkova na Třebíčsku uplynulo 12. září osmačtyřicet roků
• Druhý blok Dukovan po odstávce opět dodává elektřinu
• Nemocnice v Jihlavě chce pacientům pod stromeček opět nadělit Vánoční pokoj
• Do pomoci třebíčské nemocnici se zapojila i lékařka z Německa

Pondělí   23. 11. 2020

• Novoměstská Horácká galerie se dočká depozitářů a provozního zázemí
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; obtěžující opilec skončil na záchytce či cizinec bez řidičáku v Jihlavě
• Výstava ARTUR MAGROT - CANIS LUPUS je prezentována on-line, potrvá do 3. ledna

Neděle   22. 11. 2020

• Rozsvícení vánočního stromu ve Velkém Meziříčí budou moci lidé sledovat třeba na webu radnice
• Z policejního deníku: vandalové na hřbitově v Telči; krádež věcí ze stodoly či opilá řidička, která v Jihlavě narazila do několika zaparkovaných aut

Sobota   21. 11. 2020

• Hnízdění chráněných druhů ptáků v lesích na Vysočině v roce 2020

Pátek   20. 11. 2020

• V sobotu 21. listopadu mohou lidé na Vysočině v obchodních domech nakoupit zboží do potravinové banky
• Sovice sněžní v táborské zoo se už nemůže dočkat prvního sněhu
• Jihlavský magistrát od pondělí 23. listopadu rozšiřuje úřední hodiny
• Z policejního deníku: nález tříštivotrhavého granátu; poničení auta či dopadení distributora drog
• Africká vesnice Matongo v jihlavské zoologické zahradě má novou rákosovou střechu
• Co patří do krmítka? Poradíme, jak na zimní přikrmování

Čtvrtek   19. 11. 2020

• Tajemství plzeňských interiérů Adolfa Loose: Dále do světa
• Vlci arktičtí v táborské zoo si nízké teploty užívají
• Z policejního deníku: zloděje věcí za 30 tisíc policisté dopadli či agresivní opilec skončil na záchytce
• Muže, který okradl v Humpolci mladou dívku o mobil, policisté zadrželi
• Na Vysočině zadrželi policisté rakouský autobus s 21 muži s tureckými pasy; v Měříně zadrželi tři Maročany

Středa   18. 11. 2020

• Na Třebíčsku srazila auta dva chodce, oba utrpěli zranění
• V Hamrech nad Sázavou na silnici I/19 dělníci budují propustky odvodnění, sjezdy k domům a namontují zábradlí
• Novým hejtmanem Vysočiny je Vítězslav Schrek z Jihlavy
• Armáda v nemocnici v Třebíči bude pomáhat hlavně u ležících pacientů s polohováním
• Z policejního deníku: ztracená seniorka nalezena v pořádku; recidivista zmlátil muže či opilí a zdrogovaní řidiči
• Pacientům s dechovou nedostatečností v havlíčkobrodské nemocnici pomáhají přístroje od dárců

Úterý   17. 11. 2020

• V jihlavských ulicích se objevila vánoční výzdoba, strom na náměstí bude z nedalekých Dvorců
• Luteránské gymnázium ve Velkém Meziříčí vlastní umělecká rodina Kodetů, plánuje tam otevřít muzeum
• V Nové Brtnici na Třebíčsku hořel rodinný dům, škoda je jeden milion korun
• Při nehodě osobního auta u Římova na Třebíčsku utrpěli dva lidé zranění

Pondělí   16. 11. 2020

• V Jihlavě při příležitosti státního svátku zazní z amplionů Modlitba pro Martu
• Skalnatý svah v Mlýnské ulici v Jihlavě bude zajištěn
• Do pelhřimovské a třebíčské nemocnice nastoupí na pomoc armáda
• Nemocnice v Havlíčkově Brodě a kaplička v Antonínově Dole svítí purpurově za Děti do dlaně
• S podzimním počasím přicházejí časté mlhy, řidiči proto musí být mnohem opatrnější
• Z policejního deníku: krádež věcí z domu za více jak 25 tisíc či opilci a bez řidičáku za volantem
• Při střetu dvou osobních aut u Třebelovic se nikdo nezranil
• Český rozhlas opět potěší dříve narozené; začíná 4. ročník Ježíškových vnoučat
• V Pelhřimově se vánoční strom i výzdoba rozsvítí v neděli 29. listopadu, letos kvůli covidu bez lidí

Neděle   15. 11. 2020

• Mezi osadami Dvorek a Uhry u Přibyslavi byl vztyčen kovaný kříž
• Z policejního deníku: krádež nářadí z kontejneru a chalupy, krádež skútru a kola či zdrogovaný šofér bez řidičáku
• Vodní ptáci v jihlavské zoologické zahradě mají novou zimní ubikaci
• Požár chaty v Jihlavě napáchal škodu z 350 tisíc korun

Sobota   14. 11. 2020

• Občanská poradna v Havlíčkově Brodě slaví 20 let svého působení
• Výstava Vůně medu letos v Novém Městě na Moravě nebude, zájemci si však mohou med zakoupit v klubovně včelařů
• Ve Staré Říši shořel zahradní domek, jeden člověk utrpěl zranění a skončil v nemocnici
• Požár chaty ve Velkém Meziříčí napáchal škodu za 400 tisíc korun, nikdo nebyl zraněn

Pátek   13. 11. 2020

• Dálnice D1 od Devíti křížů po Ostrovačice bude o víkendu uzavřena
• Zemřela jedna z posledních pamětnic třebíčského ghetta
• Potravinová sbírka se bude konat v sobotu 21. listopadu, třebíčská charita bude v Tescu v Jihlavě
• Stavba přeložky silnice I/37 obchvatu u Osové Bítýšky bude zazimovaná, práce budou pokračovat na jaře
• Medvědi bratři v táborské zoo bojují o jídlo, ale vždy se nakonec dohodnou
• Z policejního deníku: bitka cizinců před ubytovnou; vloupání do chaty či opilý cizinec s padělanými doklady
• Havlíčkobrodští policisté dopadli dvaadvacetiletého muže, který se vloupal do auta a způsobil škodu za více jak 30 tisíc korun
• Odbahněné Strachovské rybníky v Pelhřimově oživí okrasné ryby
• Jihlava si připomene předčasně narozené děti; mariánský sloup a dům kultury se rozzáří do purpurové barvy

Čtvrtek   12. 11. 2020

• Česká centra ve světě připomenou výročí J. A. Komenského, na Slovensku dokonce přímo na Komenského náměstí
• Z policejního deníku: krádež peněženky; muž nevrátil nalezenou peněženku; vloupání do chalupy či bouračka opilého řidiče
• Šerpa vynesl k soše Radegasta rekordní náklad vážící 256 kg
• Mobilní buňka u vchodu do jihlavské nemocnice změří teplotu a vydezinfikuje; využívá ji i veřejnost
• Policisté na Vysočině odhalili sedm Srbů, kteří vstoupili na naše území neoprávněně
• V Havlíčkově Brodě funguje odběrový stan sedm dní v týdnu, v nemocnici je nejvytíženější JIP a ARO

Středa   11. 11. 2020

• Ve Velkém Meziříčí zemřel při požáru chatky jeden člověk
• POZOR: Do konce listopadu je nutné podat přihlášku na střední školu do oborů s talentovou zkouškou
• Z policejního deníku: vypátrání seniorky; nenapravitelný recidivista v Třebíči či zboží zaplatil, ale nic nedostal
• Moderní léčba diabetu chrání srdce a cévy ne všem ji na Vysočině pojišťovna hradí
• Třebíč si připomíná Den válečných veteránů

Úterý   10. 11. 2020