Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 22.10 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V trolejbusech a autobusech městské dopravy v Jihlavě začnou od pátku platit nová opatření
Od pátku 23. října budou proto pro cestující platit nová opatření. První řada sedadel za řidičem bude přehrazena páskou a cestující je nebudou moci využívat k sezení. Na podlaze vozu v přední části bude vyznačen prostor, kde se cestující během jízdy nebudou moci zdržovat.
Cestující také musejí pro nástup a výstup přednostně využívat prostřední a zadní dveře. Nástup předními dveřmi bude umožněn jen pro nejnutnější nákup jízdenek u řidiče. „Zvenčí ani není nutné sahat na tlačítka otevírání dveří, řidič při zastavení na zastávce otevírá dveře automaticky,“ informoval předseda představenstva DPMJ, a.s. Radim Rovner.

V jihlavském dopravním podniku už od začátku týdne platí kvůli zamezení šíření nákazy také přísná interní opatření. Zaměstnanci musejí minimalizovat veškeré vzájemně kontakty, v areálu podniku venku i uvnitř musejí všichni nosit roušky nebo respirátory bez ohledu na vzájemné rozestupy. Respirátory jsou povinné za všech okolností pro pracovníky údržby, servisu, přepravní kontroly a pracovníky myčky a STK.

Řidiči museli omezit i kontakt s dispečery nebo s tůrařem. Vše se řeší po telefonu nebo písemně bez vzájemného potkávání. Také u oběda v závodní jídelně smí sedět vždy pouze jeden zaměstnanec u jednoho stolu. Do arálu DPMJ na Brněnské ulici také nesmí vstupovat žádné návštěvy s výjimkou zákazníků čerpací stanice, STK a myčky. Také přirážky k jízdnému za jízdu bez platné jízdenky je nyní možné hradit pouze bezhotovostním převodem na účet a nikoli na pokladně.

Dopravní podnik města Jihlavy (DPMJ) se snaží zavedením dalších pravidel v maximální možné míře ochránit svoje zaměstnance. „Pokud by se u nás nákaza rozšířila, hrozilo by další omezení spojů", doplnil R. Rovner.

"Připravujeme už letos ale také jednu pozitivní zásadní novinku. Od 6. 11. 2020 zavedeme akceptaci platebních karet na předprodeji jízdenek a na pokladně v areálu podniku," uzavřel Radim Rovner.

Dopravní podnik města Jihlavy už od středy 21. října omezil spoje MHD:
https://www.jihlava.cz/omeze…
a od začátku říjnového nouzového stavu zavádí úsporná opatření:
https://www.jihlava.cz/dopra…

Změny v opatření v DPMJ od pátku 23. října:

1) První řada sedadel za řidičem bude přehrazena páskou a cestující je nebudou moci využívat k sezení

2) Na podlaze vozu v přední části bude vyznačen prostor, kde se cestující během jízdy nebudou moci zdržovat

3) Cestující využijí pro nástup a výstup přednostně prostřední a zadní dveře

4) Nástup předními dveřmi bude umožněn pouze pro nákup jízdenek u řidiče

5) Řidič při zastavení na zastávce automaticky otevírá dveře pro výstup a nástup cestujících
- red -Zpět nahoru na obsah...

Do židovské čtvrti v Třebíči budou moci vjet pouze její obyvatelé a podnikatelé
Třebíč čelí v posledních letech stále rostoucímu počtu aut, což způsobuje problémy v celém městě, zejména v jeho centru. Nejvýznamnějším problémem je překračování kapacity komunikací, zvlášť v historické části města Zámostí, židovské čtvrti, památce UNESCO.
„Město nechalo zpracovat průzkum, ze kterého vyplývá, že právě v Zámostí je dle sčítání tato kapacita překročena při odstavování vozidel až o 200 procent. Za 24 hodin zde projede více než 500 aut. V židovské čtvrti jsou cenné nemovitosti i vozovka, která je z větší části složená z historické dlažby a míra průjezdu aut způsobuje zvýšenou míru hluku a otřesů. Cílem města je omezit obrovskou míru dopravy a zároveň zachovat přístup pro obyvatele i podnikatele,“ popsal důvody změny dopravního režimu v památce UNESCO starosta města Pavel Pacal.

Změna režimu dopravy, která začne platit od 1. ledna 2021:

Do židovské čtvrti (Zámostí) budou moci vjet pouze držitelé parkovacích karet – rezidenti (obyvatelé s trvalým pobytem) a podnikatelé, pro které zde budou zároveň vyhrazeny stávající parkovací plochy.

Dojde také k úpravě parkování na Žerotínově náměstí. Parkoviště bude sloužit obyvatelům a podnikatelům ze Zámostí. Parkovací automat bude vydávat krátkodobá povolení k vjezdu do Zámostí na 30 minut majitelům nemovitostí bez trvalého pobytu. Parkovat zde budou moci držitelé parkovacích karet pro Zámostí.

Celodenní vjezd do Zámostí v případě potřeby bude majitelům nemovitostí bez trvalého pobytu povolovat Odbor dopravy a komunálních služeb Městského úřadu v Třebíči v ceně jeden tisíc korun.

Pro obyvatele Zámostí a podnikatele budou parkovací karty pro Zámostí a Žerotínovo náměstí v ceně 600 korun, nebo zvýhodněné pro parkoviště Pod Zámkem za 300 korun.

Vjezd pro zásobování do Zámostí bude umožněn denně od 5 do 10 hodin.

Foto: Jakub Mertl
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

V Dukovanech provádí mimořádnou údržbu hlavních cirkulačních čerpadel
Na jednom z hlavních zařízení primárního okruhu, které jsou v provozu od spuštění elektrárny, energetici provádí mimořádnou údržbu. Jedná se o 24 cirkulačních čerpadel, která zajišťují odvod tepla z aktivní zóny čtyř reaktorů.
Energetici se pro mimořádnou výměnu ucpávkových systémů rozhodli z preventivních důvodů. Jde o časově náročné práce, které může provádět pouze speciální skupina techniků s předepsanou odborností a zkušenostmi.

Pro zajištění spolehlivého a bezpečného provozu elektrárny platí na Jaderné elektrárně Dukovany přísná preventivní opatření. Jedním z důvodů je také zajištění řádného průběhu všech naplánovaných činností v rámci probíhající odstávky druhého výrobního bloku. Případné onemocnění nebo preventivní izolace specialistů, kteří provádí například výměnu ucpávkových systémů hlavních cirkulačních čerpadel by mohly ovlivnit celkovou délku odstávky.

Úkolem šestice cirkulačních čerpadel na každém ze čtyř reaktorových bloků je zajištění požadovaného průtoku vody pro odvod tepla z aktivní zóny reaktoru přes chladicí smyčky parogenerátorů a zpět. „Po zkušenosti z ledna toho roku, kdy jsme na třetím bloku zaznamenali závadu na ucpávkovém systému jednoho z šesti cirkulačních čerpadel, jsme se rozhodli k mimořádné výměně ucpávkových systémů u všech cirkulačních čerpadel na všech blocích,“ vysvětlil Roman Havlín, ředitel elektrárny.

Čtyřstupňový ucpávkový systém slouží k oddělení vody v primárním okruhu s tlakem 12 MPa a teplotou 270 °C od okolního prostoru. „Aktuální mimořádná údržba ucpávkových systémů vyžaduje vysokou technickou odbornost a zkušenosti. Tyto činnosti proto provádí pouze specializovaná skupina techniků, kteří servisují čerpadla jedno po druhém,“ vysvětluje Miroslav Coufal, vedoucí primární části elektrárny. Celková délka odstávky je tak dána časem potřebným pro provedení údržby na všech šesti cirkulačních čerpadlech a časem potřebným pro provedení dalších navazujících činností a plánovaných investičních a technických akcí. Hlavní cirkulační čerpadla jsou s příkonem 1,6 MW hned po čerpadlech chladicího okruhu druhým největším spotřebičem v celé elektrárně. S otáčkami 1500 ot/min zajišťují průtok 7100 m3 vody hodinově každou z šesti smyček primárního okruhu.

Na konci roku by měli mít energetici hotovou výměnu u tří ze čtyř výrobních bloků. Poslední šestici čeká výměna na začátku příštího roku při odstávce pro výměnu paliva na bloku číslo čtyři.
- tz -Zpět nahoru na obsah...

Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě v pátek končí
Tržnice na Masarykově náměstí v Jihlavě ukončí svůj provoz v pátek 23. října. Stánky budou opuštěné předčasně z důvodu zhoršení epidemiologické situace a nařízení vlády České republiky.
Služby města Jihlavy, které tržnici provozují na základě opatření kvůli koronaviru zahájily oproti předchozím rokům provoz městské tržnice až 20. dubna. Prodejní místa na tržnici v podobě pultů musela mít mezi sebou odstupy nejméně 2 metry. Aktivně se bránilo tomu, aby se zákazníci zdržovali v kratších vzdálenostech než jsou 2 metry. Povinná byla ochrana horních cest dýchacích na obou stranách. Jak pracovník na prodejním místě, tak i zákazník. Dále bylo zajištěno, aby pracovníci na prodejních místech nosili rukavice při kontaktu se zbožím a při přijímání plateb od zákazníků. Prodávané zboží bylo bez možnosti ochutnávky nebo konzumace potravin. Tato opatření trvala až do letních měsíců, kdy je postupně začala uvolňovat vláda ČR a příslušná ministerstva.

Trhovci prodávali během jarní a letní sezóny zemědělské produkty, květiny, potraviny, řemeslné a rukodělné výrobky. Prodávaný sortiment se ale většinou týkal hospodářských přebytků. Jednalo se zejména o ovoce, zeleninu a sazenice. Tento prodej převažoval zvláště v jarním období. Proto se v jarních měsících objevovaly na pultech zejména květiny, sazenice salátu, paprik, rajčat, okurek a dalších produktů. Denní pronájem na tržnici byl stanoven na 220 korun. Zájem trhovců o prodejní místa vždy úzce souvisel s aktuálním počasím.

Zázemí tržnice tvořil určený prostor, který nebyl oplocen a na noc ho nešlo zamykat. K dispozici měli trhovci bezplatně veřejné WC. Na místě byla také mobilní umývárna pro prodávající. Dřevěný stánek stojící u tržnice sloužil správci SMJ. Ten řídil prodej, vybíral poplatky a kontroloval oprávnění i podmínky prodeje. Tržnice byla vybavena kontrolní váhou na převážení koupeného zboží. Trhovci měli nad pulty altány, které pokrývaly vždy dva stoly naráz. Na tržnici se umístil kontejner na komunální odpad, papír, plasty a bio odpad.

Martin MÁLEKZpět nahoru na obsah...

Víte, že když jde o život přeparkovat nestihnete?
I jediné špatně zaparkované auto může znamenat zbytečně zmařený život. Zachování třímetrové šíře komunikace pro průjezd záchranářské techniky je klíčové pro včasný dojezd na místo události, kdy často o životě rozhodují vteřiny. Bohužel se záchranáři často setkávají se špatně parkujícími vozidly, které znemožňují bezproblémový dojezd na místo zásahu, a to zvláště na sídlištích a v husté zástavbě.
Hasiči si uvědomují složitost parkování v lokalitách, kde je velmi vysoká koncentrace obyvatel a tím i množství osobních vozidel, či v místech historických center měst, kde zase ulice a uličky nejsou koncipovány na dostatečnou šíři pro parkování a zároveň průjezd velkých aut. Nicméně pro provedení zásahu je potřeba se k místu neštěstí především dostat. A i jediné špatně parkující vozidlo může tento příjezd výrazně zkomplikovat či dokonce zcela znemožnit. Přitom stačí zachovat 3 metry pro průjezd, tedy 3 metry pro život.

Zdroj: FB HZS Kraje Vysočina
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: muž v Telči okradl svého známého či muž, který fyzicky napadl ženu
Čtyřiadvacetiletý muž, který na konci září okolo deváté hodiny večer okradl v ulici Svatoanenská v Telči svého známého, je podezřelý ze spáchání trestného činu. Muži se na ulici potkali a podezřelý muž využil toho, že jeho známý držel v ruce bankovku, kterou předával své přítelkyni. Tu pachatel vzal a utekl. Okradený tak v okamžiku přišel o dva tisíce korun. Muž z Jihlavska je podezřelý ze spáchání přečinu krádeže. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Opilý muž napadl ženu, skončil na záchytce
Ve středu 21. října přijali policisté před jedenáctou hodinou večer oznámení o fyzickém napadení, ke kterému došlo v bytě domu v Jihlavě. Na místo vyjeli policisté situaci prověřit. "Vzhledem ke zranění napadené ženy přivolali zdravotnickou záchrannou službu, která ji odvezla na ošetření do nemocnice. Policisté provedeným šetřením zjistili, že muž po předchozí slovní rozepři napadl v bytě svoji partnerku, kterou opakovaně udeřil. Policisté provedli u sedmadvacetiletého muže dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,97 promile alkoholu", informovala J. Kroutilová s tím, že opilého muže zajistili a odvezli na záchytku k vystřízlivění. Případ policisté dále šetří, a to pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

Zdrogovaný řidič bez řidičáku v Třebíči
Ve středu 21. října jel pětatřicetiletý řidič vozidla Opel Vectra v Třebíči ve směru z ulice Sucheniova na ulici Revoluční, kde ho před druhou hodinou v noci zastavila hlídka. "Řidičský průkaz muž při kontrole nepředložil a policisté zjistili, že ho muž ani nevlastní. Bezdůvodně se odmítl podrobit testu na zjištění ovlivnění návykovou látkou a dopustil se tak přestupku na úseku dopravy. Požití drog před jízdou přiznal. Dechová zkouška u něho byla negativní", uvedla mluvčí Jana Kroutilová a dodala, že policisté pětatřicetiletému muži z Brněnska zakázali pokračovat v další jízdě. Řidič je podezřelý ze spáchání dopravních přestupků, případ policisté šetří.

Žena řídila i přes blokaci řidičského oprávnění
Ve středu 21. října zastavili policisté kolem půl čtvrté odpoledne na ulici Masarykova v Havlíčkově Brodě osobní vůz Volkswagen. "Provedenou lustrací policisté zjistili, že jednačtyřicetiletá řidička má od letošního května platnou blokaci řidičského oprávnění. Policisté jí na místě další jízdu zakázali a vše zadokumentovali", informovala policejní mluvčí Stanislava Rázlová. Přestupkem na úseku dopravy se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Test u řidiče vykázal přítomnost drog - amfetaminu, marihuany a kokainu
Řidiče, u kterého test na drogy vykázal pozitivní výsledek, odhalili v úterý kolem půl jedenácté v noci policisté. Vozidlo Volkswagen kontrolovala policejní hlídka na ulici Na Výsluní v Havlíčkově Brodě. "Test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami vykázal u devatenáctiletého řidiče pozitivní výsledek na amfetamin, marihuanu a kokain. S výzvou k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu muž souhlasil", uvedla S. Rázlová. Policisté mu na místě zakázali další jízdu. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Alkohol za volantem ve Velkém Meziříčí
Policisté zastavili ve středu 21. října krátce před desátou hodinou večer na ulici Oslavická ve Velkém Meziříčí osobní automobil Škoda. V rámci silniční kontroly se dvaatřicetiletý muž podrobil dechové zkoušce. "Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 0,33 promile alkoholu. Také opakované měření vykázalo pozitivní hodnotu. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz", uvedla S. Rázlová. Případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Medvědi v táborské zoo marně vyhlíží návštěvníky
Medvědi hnědí mají v táborské zoologické zahradě opravdu velkorysý rozhlehlý výběh plný stromů a terénních nerovností, které jim umožňují věnovat se tomu, co je nejvíce baví.
Některý rád hloubí nory, jiný trénuje fyzičku šplháním na stromy. Velmi často je musí návštěvníci hledat po celém jejich výběhu. Čas od času ale některý z medvědů vyrazí na průzkum, kdo že se to na ně přišel podívat.
Přijde až k ohradníku a postaví se na zadní pěkně do pozoru. Jakoby ukazoval, kdo je tady největší zvíře. Zatím žádný návštěvník nevyhrál – medvěd hnědý totiž může být vysoký více než dva a půl metru. Svou výškou by tak překonal i nejvyššího člena basketbalového týmu. Nejen svým vzrůstem by jim byl zdatným soupeřem, člověk by medvědovi nestačil ani v běhu.

Přestože se může tato šelma zdát neohrabaná, dokáže se rozběhnout velice rychle. Nyní však medvědi na své vyzyvatele z řad návštěvníků čekají marně.
ZOO Tábor je stejně jako ostatní zahrady z nařízení vlády až do odvolání uzavřená.

Foto: Tereza Šedivá
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Výzva praktických lékařů z Vysočiny: nepodceňujte náhlé změny svého zdraví
Praktičtí lékaři na Vysočině žádají své pacienty, aby nepodceňovali náhlé změny svého zdraví a věnovali pozornost následujícímu připomenutí pravidel správného chování v době pandemie.
Desatero doporučení praktických lékařů:

Noste důsledně roušky na každém místě, kde se shromažďuje více lidí na menší ploše - chráním sebe, chráním tebe. Důležité je mít roušku správně nasazenou, tzn. že překrývá nos i ústa.

Do doby než epidemie poleví udržujte, pokud to jde, dobrovolný sociální distanc - opravdu nejde ta návštěva odložit a nemůžeme si jen zavolat? Omezme rodinné oslavy a setkávání.

Sledujte případné změny nebo aktuální informace o provozu na webových stránkách či Facebooku zdravotnických zařízení, ve většině případů je mají.

Pokud se objeví zdravotní potíže, zůstaňte doma v dobrovolné karanténě a kontaktujte svého praktického lékaře (telefonicky či smluvenou elektronickou cestou). Pokud se Vám nedaří dovolat, prosím, zkoušejte to opakovaně nebo další den v ordinačních hodinách.

Nedovoláte-li se hned první den, není třeba panikařit. Zůstaňte doma, pracovní neschopnost lze bez problému vystavit až 3 dny zpětně. Řada zaměstnavatelů umožňuje homeoffice a umožní Vám pracovat z domova i v karanténě či izolaci, pokud jsou zdravotní potíže jen lehké.

Pokud svůj stav považujete akutní, je nejlépe se praktickému lékaři snažit dovolat od počátku jeho ordinačních hodin, zvýšíte tím pravděpodobnost, že se dovoláte včas. Všechny ordinace jsou přetížené a řeší mnohonásobně více telefonátů než normálně, buďte prosím trpěliví. Nevyčkávejte a nenechávejte problém gradovat do nočních hodin!

Pokud jste ze zaměstnání odesláni z důvodu zdravotních komplikací k lékaři, je třeba se vždy dopředu před osobní návštěvou ohlásit a upozornit na své zdravotní komplikace. Sdělte prosím pravdivě všechny důležité skutečnosti. Není možné jít rovnou s horečkou, kašlem nebo průjmem do čekárny...

Jste Covid 19 pozitivní, není vám dobře, ale nemáte úplně závažné příznaky? Zachovejte klid a stonejte jako při jakékoli jiné viróze. Většina průběhů je lehkých a klid na lůžku, čaj s citrónem, vitamíny a běžné léky na horečku a kašel volně prodejné v lékárně udělají dobrou službu.

Nesnažte se prosím Covid19 bagatelizovat a přecházet!

Zdravotnickou záchrannou službu volejte až ve chvíli, kdybyste se cítili ohroženi na životě! (horšící se dušnost omezující i běžný pohyb, několik dní trvající horečka bez reakce na běžné léky proti horečce, neschopnost přijímat tekutiny ústy, bolesti na hrudi horšící se při fyzické zátěži, kolapsový stav apod...)

Obecně platná preventivní doporučení:

omezte na minimum nakupování s dětmi

nevoďte své děti na pracoviště

nenechávejte své nemocné děti na starost prarodičům

i k praktickému lékaři pro děti a dorost se předem ohlaste

návštěvy u prarodičů nyní absolvujte raději s nasazenou rouškou, i tak Vás velice rádi uvidí
Jitka SVATOŠOVÁZpět nahoru na obsah...

Propadlé řidičské průkazy už ministerstva částečně tolerují; nejen jihlavskému odboru dopravy se tak ulevilo; v Jihlavě ve středu dokonce obsloužili všechny klienty
Pracoviště registru vozidel a řidičů byla v minulých dnech kvůli zkrácené pracovní době přehlcená a vytvářely se dlouhé fronty. Ministerstvo dopravy po dohodě s ministerstvem vnitra ale nyní umožnilo řidičům jezdit i s neplatným dokladem.
Během středy 21. října stihl za 5 hodin jihlavský odbor dopravy při maximálním nasazení všech dostupných úředníků obsloužit 347 klientů. „To je množství, které často nezvládneme obsloužit ani v běžném desetihodinovém úředním dni, řekl vedoucí odboru dopravy jihlavského magistrátu Lubomír Dohnal s tím, že po zapojení všech úředníků jeho pracoviště se ale tentokrát podařilo odbavit všechny klienty i za zkrácený úřední čas.

„Nebylo nutné ani vypínat vydávání pořadových čísel ve vyvolávacím systému,“ doplnil s tím, že příští týden nebude možné takový výkon zopakovat, protože přibývá nemocných úředníků a navíc je ve středu státní svátek. Do konce října tak zbývá posledních pět úředních hodin v pondělí 26. října.

Ministerstva dopravy a vnitra ale zareagovala na aktuální nápor klientů a podobně jako na jaře budou neplatné doklady v rámci nouzového stavu na území ČR tolerovat. „Pokud vám vypršela platnost dokladu během aktuálního nouzového stavu, tak můžete dál řídit, na doklad se hledí jako na platný a nehrozí žádné pokuty,“ sdělilo ministerstvo dopravy.

Opatření platí pouze na území ČR. Při nutnosti cestovat do zahraničí doporučuje ministerstvo výměnu za využití rezervačních systémů na jednotlivých pracovištích kdekoli v republice. „Řidičské průkazy, ale také průkazy profesní způsobilosti či paměťové karty digitálního tachografu je možné vyřídit na kterémkoliv úřadu obce s rozšířenou působností,“ upozornil Radovan Daněk, mluvčí jihlavského magistrátu. Dodal, že toto opatření slouží už dva roky a lidé proto nemusejí navštěvovat jen přehlcené pracoviště v Jihlavě, ale mohou si vybrat jinou obec s méně vytíženým pracovištěm.

O nový doklad je možné žádat tři měsíce dopředu. Prodloužení zatím platí po dobu tuzemského nouzového stavu, ministerstvo dopravy ovšem vyjednává s Evropskou komisí o jeho platnosti až do konce března 2021.

AKTUÁLNÍ POČTY KLIENTŮ JIHLAVSK0HO ODBORU DOPRAVY:

St 21.10.2020

úřední hodiny 12,00 – 17,00

- registr vozidel – 160 klientů

- registr řidičů – 187 klientů

- všichni klienti odbaveni, nebylo nutno ve vyvolávacím systému vypínat vydávání pořadových čísel

- ve 14.45 hodin již nebyli na registru řidičů žádní čekající klienti

- cca 25% žadatelů o výměnu ŘP mělo ŘP propadlý již před nouzovým stavem vyhlášeným od 12. 10. 2020

Foto: ilustrační
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

V oblasti zabezpečení chat a chalup je stále co zlepšovat; letos policisté na Vysočině řešili 33 případů vloupání
Od začátku letošního roku do konce září evidují policisté v Kraji Vysočina celkem 33 případů vloupání do rekreačních objektů, přičemž pachatelé způsobili majitelům těchto nemovitostí škodu, která přesahuje částku 300 tisíc korun. V porovnání se stejným obdobím loňského roku se jedná o pokles nápadu této trestné činnosti o 43 skutků, kdy vloni policisté evidovali 76 takových případů.
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina se v této souvislosti pravidelně zapojuje do projektu „Zabezpečte se, chraňte majetek sobě i svým sousedům“, který v říjnu letošního roku doplnila celoevropská kampaň Evropské sítě prevence kriminality, jejímž cílem je předávání informací o aktuálních trendech v oblasti vloupání do objektů s tipy na efektivní ochranu proti pachatelům krádeží. Evropský den proti vloupání letos připadnul na 17. června a policisté na Vysočině se do něj rovněž zapojili. V řadě evropských zemí byl ale vzhledem ke koronavirové situaci odložen až na podzim, konkrétně na 21. října. K této aktivitě se k ostatním členským státům policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina rovněž připojili, přičemž zkontrolovali desítky chat a rekreačních objektů napříč celým krajem.

Policisté kontroly chatových oblastí a rekreačních objektů provádějí v nepravidelných intervalech v průběhu celého roku, ale v zimních měsících jsou pak intenzivnější. Má to hned několik důvodů. Majitelé rekreační objekty mnohdy opustí na podzim a vrací se k nim až v jarních měsících následujícího roku. Proto se také stává, že napadení a vykradení chaty nebo chalupy zjistí až po delší době. To ale nahrává pachatelům a znesnadňuje práci policistům, protože vlivem časové prodlevy dochází k poškození nebo zničení stop, které by pachatele mohly pomoci dopadnout. Dalším nepříznivým vlivem je také to, že se v chatových lokalitách přes zimu pohybuje menší počet lidí, kteří by se mohli stát svědky vloupání a poskytnout tak policistům důležité informace. Z tohoto důvodu je pro policisty dopadení pachatele velice obtížné.

Pachatelé jsou ale v dnešní době čím dál více vynalézaví, a proto je zapotřebí si svůj majetek patřičně chránit a dobře zabezpečit. Majitelům rekreačních objektů proto doporučujeme, aby v nich přes zimu nenechávali žádné cenné věci, jako jsou například sekačky, křovinořezy, motorové pily, televizory nebo starožitnosti či hodnotná umělecká díla. Tyto věci pachatelé kradou nejčastěji. Ve své podstatě ale mohou odcizit cokoliv, co lze jakýmkoliv způsobem zpeněžit. Proto je více než vhodné si chatu nebo chalupu v době své nepřítomnosti zabezpečit například elektronicky nebo mechanickými zábrannými prostředky jakou jsou například bezpečnostní zámky, mříže nebo uzamykatelné okenice. Objekty je také vhodné v nepravidelných intervalech navštěvovat a vzbuzovat tak dojem, že se v nich někdo nachází.

Pokud ale k vloupání do objektu přece jen dojde, je pro kriminalisty velice důležité, aby majitelé nevstupovali dovnitř a tuto věc neprodleně oznámili policii, která již provede prvotní úkony k zajištění stop a potřebných důkazů.

Statistická tabulka vloupání do rekreačních objektů v Kraji Vysočina za období od 1. ledna do 30. září 2020:
Počet vloupání objasněno Škoda (Kč)
ÚO Jihlava: 6 - 0 - 25 545

ÚO Třebíč: 4 - 4 - 8 095

ÚO Žďár nad Sázavou: 1 - 0 - 118 275

ÚO Havlíčkův Brod: 14 - 2 - 102 110

ÚO Pelhřimov: 8 - 4 - 54 539

Kraj celkem: 33 - 10 - 308 564
nprap. David LINHARTZpět nahoru na obsah...

Na Staroměstském náměstí probíhal hlavně občanský protest proti vládě
Demonstrace na Staroměstském náměstí v Praze v neděli 18. října 2020 byla občanským protestem proti vládním protikoronavirovým opatřením. Většinu účastníků tvořili běžní občané různého věku, profese, napříč celou společností. Nebyli tam žádní zvenku organizovaní internacionalističtí profesionální demonstranti, kteří tvoří v poslední době významnou součást všech demonstrací na Staroměstském náměstí.
Nedělní demonstraci bereme jako důkaz, že část občanů s vynucováním plošných vládních opatření nesouhlasí a že cítí povinnost dalšímu stupňování jejich restriktivnosti odporovat. Pokud hlavním smyslem staroměstské demonstrace mělo být vyjádření postojů, kterými někteří občané odmítají další nezodpovědnou vládní likvidaci společenských a mezilidských aktivit, naší ekonomiky, zdravotní péče, vzdělávacího systému, pokud cílem byl i odpor proti této formě likvidace našeho státu slepým podřizováním se příkazům nadnárodních institucí a pokud základním smyslem byla obhajoba svobody žít životy po svém, bez vládního dirigismu, pak záměry a cíle demonstrace schvalujeme a podporujeme.

Chceme připomenout a zdůraznit, že potyčky fotbalových fanoušků s policejními těžkooděnci, se kterými souhlasit není možné, následovaly až po ukončení demonstrace a po jejím řádném rozpuštění. Přesto záběry právě těchto střetů okamžitě naplnily sdělovací prostředky s cílem záměrně překrýt podstatu občanského protestu na straně jedné, vytvořit ve zbytku společnosti nepříznivý mediální obraz o těch, kteří „nesouhlasí s nošením roušek“ na straně druhé. Proti takové manipulaci zásadně protestujeme.

Pokud diskreditace kohokoli, kdo bezvýhradně nesouhlasí s rozhodnutími pánů Prymuly, Hamáčka či Babiše, měla být cílem a vyzněním celé policejní akce, pak se nelze vyhnout ani spekulacím o vyprovokování agresivních střetů policií samotnou. O tom může svědčit i fakt, že přístupové ulice ke Staroměstskému náměstí byly zataraseny policejními těžkooděnci už před zahájením řádně ohlášené občanské demonstrace a že to pak komplikovalo i odchody běžných lidí z ní.

Česká politická scéna – vláda i opozice – svými prohlášeními zúžila občanský protest ze Staroměstského náměstí na střet mezi fotbalovými chuligány a Policií ČR. Zcela se vyhnula interpretaci příčin, proč část občanů cítila potřebu protestovat proti vládou organizovanému omezování našich svobod, zastavení společenského života, rozvratu veřejných financí a vzdělávacího systému. Taková politická zbabělost nás už ale u vládních i opozičních politiků nepřekvapuje.

Ivo Strejček a kolektiv autorů IVK, 19. října 2020.
Ivo STREJČEKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   27. 11. 2020

• Spojů MHD v Jihlavě od pondělí 30. listopadu zase pojede víc
• Zájemce o štěně rasy Jack Russell se stal obětí podvodníka
• Podvodníci se vydávají za lékaře i americké vojáky; virtuální přátelství na sociálních sítích může lidi finančně zruinovat
• Kriminalisté na Žďársku dopadli tři muže, kteří distribuovali drogy

Čtvrtek   26. 11. 2020

• Havlíčkobrodská porodnice umožní od pondělí návštěvy tatínkům i partnerům na oddělení šestinedělí
• Odběrový tým záchranářů je v provozu již téměř devět měsíců
• Z policejního deníku: krádež zboží v obchodním domě, vloupání do garáže či muž, který lákal z ženy peníze
• Policisté pátrají po totožnosti zavražděného muže, jehož tělo bylo loni nalezeno na Havlíčkobrodsku a prosí o pomoc veřejnost

Středa   25. 11. 2020

• Vzdušný prostor Dukovan a Temelína chrání nový laserový systém, zachytí i letící dron
• Tři krále možná v ulicích nepotkáte, přesto koledovat budou
• Z policejního deníku: poškození nápojových automatů; vloupání do auta či bourající opilý řidič
• Na budově jihlavské nemocnice se ve čtvrtek 26. listopadu rozzáří Světlo lékařům
• Zájemci se mohou stát kmotry zraněných a ohrožených zvířat v záchranné stanice v Pavlově
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci při hledání totožnosti dvou mužů a žen z fotografie
• Kriminalisté dopadli recidivistu, který ukradl peněženku s finanční hotovostí a doklady
• Policisté zadrželi další tři migranty, muži riskovali život, cestovali na podvozku zahraničního návěsu

Úterý   24. 11. 2020

• Na jihlavském náměstí stojí vánoční strom, letos bude nazdobena i radnice
• Nevíte co pod stromeček? Nadělte mimořádné zážitky v táborské zoo
• Silniční meteorologické stanice- významný prvek zimní údržby
• Jihlava pošle na podporu stanice v Pavlově, která se zabývá záchranou poraněných volně žijících živočichů, 10 tisíc korun
• Z policejního deníku: útočné granáty a rozbušky na dně rybníka; devítiletý chlapec se našel v pořádku či posprejovaný vlak
• Ledová kalamita na trolejích trolejbusových drah: V Jihlavě dnes ráno trolejbusy měly zpoždění až přes sto minut!
• Humpoleckým Vánocům 2020 září hvězda: Na programu jsou třeba zimní promítání, adventní koncerty jinak, procházky městem i vánoční soutěže
• Všech pět krajských nemocnic na Vysočině je připraveno začít s plánovanými operacemi
• Od letecké katastrofy vrtulníku u Rudíkova na Třebíčsku uplynulo 12. září osmačtyřicet roků
• Druhý blok Dukovan po odstávce opět dodává elektřinu
• Nemocnice v Jihlavě chce pacientům pod stromeček opět nadělit Vánoční pokoj
• Do pomoci třebíčské nemocnici se zapojila i lékařka z Německa

Pondělí   23. 11. 2020

• Novoměstská Horácká galerie se dočká depozitářů a provozního zázemí
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; obtěžující opilec skončil na záchytce či cizinec bez řidičáku v Jihlavě
• Výstava ARTUR MAGROT - CANIS LUPUS je prezentována on-line, potrvá do 3. ledna

Neděle   22. 11. 2020

• Rozsvícení vánočního stromu ve Velkém Meziříčí budou moci lidé sledovat třeba na webu radnice
• Z policejního deníku: vandalové na hřbitově v Telči; krádež věcí ze stodoly či opilá řidička, která v Jihlavě narazila do několika zaparkovaných aut

Sobota   21. 11. 2020

• Hnízdění chráněných druhů ptáků v lesích na Vysočině v roce 2020

Pátek   20. 11. 2020

• V sobotu 21. listopadu mohou lidé na Vysočině v obchodních domech nakoupit zboží do potravinové banky
• Sovice sněžní v táborské zoo se už nemůže dočkat prvního sněhu
• Jihlavský magistrát od pondělí 23. listopadu rozšiřuje úřední hodiny
• Z policejního deníku: nález tříštivotrhavého granátu; poničení auta či dopadení distributora drog
• Africká vesnice Matongo v jihlavské zoologické zahradě má novou rákosovou střechu
• Co patří do krmítka? Poradíme, jak na zimní přikrmování

Čtvrtek   19. 11. 2020

• Tajemství plzeňských interiérů Adolfa Loose: Dále do světa
• Vlci arktičtí v táborské zoo si nízké teploty užívají
• Z policejního deníku: zloděje věcí za 30 tisíc policisté dopadli či agresivní opilec skončil na záchytce
• Muže, který okradl v Humpolci mladou dívku o mobil, policisté zadrželi
• Na Vysočině zadrželi policisté rakouský autobus s 21 muži s tureckými pasy; v Měříně zadrželi tři Maročany

Středa   18. 11. 2020

• Na Třebíčsku srazila auta dva chodce, oba utrpěli zranění
• V Hamrech nad Sázavou na silnici I/19 dělníci budují propustky odvodnění, sjezdy k domům a namontují zábradlí
• Novým hejtmanem Vysočiny je Vítězslav Schrek z Jihlavy
• Armáda v nemocnici v Třebíči bude pomáhat hlavně u ležících pacientů s polohováním
• Z policejního deníku: ztracená seniorka nalezena v pořádku; recidivista zmlátil muže či opilí a zdrogovaní řidiči
• Pacientům s dechovou nedostatečností v havlíčkobrodské nemocnici pomáhají přístroje od dárců

Úterý   17. 11. 2020

• V jihlavských ulicích se objevila vánoční výzdoba, strom na náměstí bude z nedalekých Dvorců
• Luteránské gymnázium ve Velkém Meziříčí vlastní umělecká rodina Kodetů, plánuje tam otevřít muzeum
• V Nové Brtnici na Třebíčsku hořel rodinný dům, škoda je jeden milion korun
• Při nehodě osobního auta u Římova na Třebíčsku utrpěli dva lidé zranění

Pondělí   16. 11. 2020

• V Jihlavě při příležitosti státního svátku zazní z amplionů Modlitba pro Martu
• Skalnatý svah v Mlýnské ulici v Jihlavě bude zajištěn
• Do pelhřimovské a třebíčské nemocnice nastoupí na pomoc armáda
• Nemocnice v Havlíčkově Brodě a kaplička v Antonínově Dole svítí purpurově za Děti do dlaně
• S podzimním počasím přicházejí časté mlhy, řidiči proto musí být mnohem opatrnější
• Z policejního deníku: krádež věcí z domu za více jak 25 tisíc či opilci a bez řidičáku za volantem
• Při střetu dvou osobních aut u Třebelovic se nikdo nezranil
• Český rozhlas opět potěší dříve narozené; začíná 4. ročník Ježíškových vnoučat
• V Pelhřimově se vánoční strom i výzdoba rozsvítí v neděli 29. listopadu, letos kvůli covidu bez lidí

Neděle   15. 11. 2020

• Mezi osadami Dvorek a Uhry u Přibyslavi byl vztyčen kovaný kříž
• Z policejního deníku: krádež nářadí z kontejneru a chalupy, krádež skútru a kola či zdrogovaný šofér bez řidičáku
• Vodní ptáci v jihlavské zoologické zahradě mají novou zimní ubikaci
• Požár chaty v Jihlavě napáchal škodu z 350 tisíc korun

Sobota   14. 11. 2020

• Občanská poradna v Havlíčkově Brodě slaví 20 let svého působení
• Výstava Vůně medu letos v Novém Městě na Moravě nebude, zájemci si však mohou med zakoupit v klubovně včelařů
• Ve Staré Říši shořel zahradní domek, jeden člověk utrpěl zranění a skončil v nemocnici
• Požár chaty ve Velkém Meziříčí napáchal škodu za 400 tisíc korun, nikdo nebyl zraněn

Pátek   13. 11. 2020

• Dálnice D1 od Devíti křížů po Ostrovačice bude o víkendu uzavřena
• Zemřela jedna z posledních pamětnic třebíčského ghetta
• Potravinová sbírka se bude konat v sobotu 21. listopadu, třebíčská charita bude v Tescu v Jihlavě
• Stavba přeložky silnice I/37 obchvatu u Osové Bítýšky bude zazimovaná, práce budou pokračovat na jaře
• Medvědi bratři v táborské zoo bojují o jídlo, ale vždy se nakonec dohodnou
• Z policejního deníku: bitka cizinců před ubytovnou; vloupání do chaty či opilý cizinec s padělanými doklady
• Havlíčkobrodští policisté dopadli dvaadvacetiletého muže, který se vloupal do auta a způsobil škodu za více jak 30 tisíc korun
• Odbahněné Strachovské rybníky v Pelhřimově oživí okrasné ryby
• Jihlava si připomene předčasně narozené děti; mariánský sloup a dům kultury se rozzáří do purpurové barvy

Čtvrtek   12. 11. 2020

• Česká centra ve světě připomenou výročí J. A. Komenského, na Slovensku dokonce přímo na Komenského náměstí
• Z policejního deníku: krádež peněženky; muž nevrátil nalezenou peněženku; vloupání do chalupy či bouračka opilého řidiče
• Šerpa vynesl k soše Radegasta rekordní náklad vážící 256 kg
• Mobilní buňka u vchodu do jihlavské nemocnice změří teplotu a vydezinfikuje; využívá ji i veřejnost
• Policisté na Vysočině odhalili sedm Srbů, kteří vstoupili na naše území neoprávněně
• V Havlíčkově Brodě funguje odběrový stan sedm dní v týdnu, v nemocnici je nejvytíženější JIP a ARO

Středa   11. 11. 2020