Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 23.10 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Knižní veletrh v Havlíčkově Brodě se nekoná, tak vzal na sebe podobu knihy Země skrytých úsměvů
Jubilejní 30. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě není z důvodu mimořádných opatření se konat nemůže, a proto na sebe vzal alespoň podobu nové knihy. Jmenuje se Země skrytých úsměvů a obsahuje povídky od 33 autorů. Od dnešního dne je k dostání za veletržní cenu v lahůdkách Hejkal v Dolní ulici v Havlíčkově Brodě nebo online v havlíčkobrodském knihkupectví Petrkov. I přesto, že se veletrh nemůže konat v tradiční podobě, podařilo se uskutečnit jednu z jeho doprovodných částí, a to soutěž O nejkrásnější knihy Podzimního knižního veletrhu. Soutěž každoročně vyhlašuje Krajská knihovna Vysočiny.
Ceny byly uděleny v kategoriích:

Kraj Vysočina udělil Cenu Kraje Vysočina za nejkrásnější knihu Vysočiny. Toto ocenění mohly získat knihy, které jsou s Krajem Vysočina spjaté obsahově a tematicky, přičemž nebylo podmínkou, aby jejich nakladatelé či autoři měli sídlo v Kraji Vysočina.

Město Havlíčkův Brod udělilo Cenu za nejkrásnější knihu veletrhu. Do této kategorie byly zahrnuty jak knihy beletristické, tak populárně-naučné a naučné (fiction i non-fiction); v dřívějších ročnících mohly být oceněny pouze knihy beletristické.

Tiskárny Havlíčkův Brod, a. s., udělily Cenu za nejkrásnější dětskou knihu.
Oceněný nakladatel získal slevu na výrobu publikace v Tiskárnách Havlíčkův Brod, a.s.

I v letošním roce byla udělena Cena čtenářů Krajské knihovny Vysočiny a posluchačů Českého rozhlasu Vysočiny, knihy o regionu a v regionu vydané tak mohly být i letos oceněny hned dvakrát. Informace o přihlášených knihách byly dostupné na webových stránkách Českého rozhlasu Vysočina a ve vysílání Českého rozhlasu Vysočina. Posluchači mohli svým hlasováním vybrat tu knihu, která je nejvíc zaujala.

Oceněny byly tyto knihy:

Cena Kraje Vysočina za nejkrásnější knihu Vysočiny
nakladatelství: Nezávislý podmelechovský spolek
autor: Miloš Doležal
titul: Když není motorka, lépe chodit pěšky

Cena města Havlíčkův Brod za nejkrásnější knihu veletrhu
nakladatelství: Academia
autor: Naděžda Blažíčková-Horová – Eliška Havlová
titul: Oldřich Blažíček

Cena Tiskáren Havlíčkův Brod za nejkrásnější dětskou knihu
nakladatelství: Nezávislý podmelechovský spolek
autor: Miloš Doležal
titul: Pepito, (ne)plivej!

Cena čtenářů Krajské knihovny Vysočiny a posluchačů Českého rozhlasu Vysočiny
nakladatelství: CBS Nakladatelství
autor: Milan Paprčka – Martina Grznárová
titul: Jihlavsko z nebe
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Václav Klaus ke skandálu ministra Prymuly
Čtyřtýdenní ministr zdravotnictví Roman Prymula byl od počátku nedůvěryhodnou osobou a nikdy se ministrem stát neměl. Pochybnosti, které mnozí z nás měli od počátku, byly posíleny autoritářským jednáním, které stačil v této funkci za jeden měsíc předvést. Strašil nás, ale z jeho chování je vidět, že svým slovům sám nevěřil. Zdiskreditoval nejen sebe, ale i všechna opatření, která prosadil.
Doufám, že předseda vlády do této funkce vybere věrohodného a racionálního člověka, který opustí destruktivní politiku plošných restrikcí, zastrašování a rozvratu naší ekonomiky a společnosti.

Václav Klaus, 23. října 2020
Václav KLAUSZpět nahoru na obsah...

Nadělte si pod vánoční stromek tygra, lva nebo třeba medvěda
Mnoho rodičů stále svým dětem naděluje jako vánoční dárek živé zvíře. Děti jsou takovým dárkem nejprve velmi potěšeny a nadšeny. Prvotní okouzlení však velmi brzy zmizí, protože se z péče o zvíře stane nudná a hlavně nutná rutina. Místo radosti začnou dohady, kdo toho psa vyvenčí, kdo po kočce umyje pomočenou podlahu a kdo křečkovi konečně už vymění podestýlku. Každoročně proto už během ledna začnou zvířecí útulky praskat ve švech pod náporem živých vánočních dárků, které už obdarované omrzely.
Tomuto každoročnímu martyriu se lze přitom jednoduše vyhnout a na zmar nepřijdou ani ti, kteří si živé zvířátko opravdu přejí. Stačí si vyhlédnout zvíře v ZOO Tábor a stát se jeho adoptivním rodičem. Navštěvovat ho díky celoroční vstupence budete moci klidně každý den, jen vám odpadnou všechny starosti s pravidelnou péčí.

„Letošní rok je pro nás opravdu velmi špatný. Už podruhé jsme museli nuceně uzavřít brány a obejít se bez příjmů od návštěvníků. Milionová ztráta z letošního jara se tak nyní opět prohlubuje. Jednou z možností, jak nás mohou naši příznivci v této těžké chvíli podpořit, je právě adopce vybraného zvířete. Peníze od adoptivních rodičů jdou na zabezpečení kvalitní stravy a špičkové veterinární péče ´jejich´ zvířete,“ říká ředitel ZOO Tábor Evžen Korec.

Adoptovat mohou zájemci libovolné zvíře – od maličkaté a roztomilé surikaty až po majestátního lva nebo impozantního tygra. Jejich seznam i přesné informace o adopci naleznou zájemci na webových stránkách táborské zoo www.zootabor.eu. „Adoptivní rodič získá spoustu výhod. Kromě volného celoročního vstupu do naší zoologické zahrady si může také vybrat knihu o zvířatech napsanou ředitelem táborské zoo. Jméno adoptivního rodiče se objeví na seznamu adoptivních rodičů, který je vystaven u vchodu do ZOO Tábor, i u výběhu konkrétního zvířete. Adoptivní rodič se může také zúčastnit setkání adoptivních rodičů, kde se dostane i do běžně nepřístupných částí zoo. V případě vyšších částek získá adoptivní rodič také možnost bezplatného přenocování v zoo pro sebe i celou rodinu a bezplatnou účast na zážitkovém programu den ošetřovatelem. Samozřejmostí pro všechny je speciální vánoční certifikát,“ doplňuje mluvčí ZOO Tábor Filip Sušanka.

Pokud se někdo nedokáže rozhodnout pro konkrétní zvíře, může se stát sponzorem celé táborské zoologické zahrady. V eshopu lze koupit také speciální samolepky pro sponzory a příznivce ZOO Tábor. I ty jistě milovníky zvířat pod vánočním stromkem velmi potěší.

Na svého adoptivního rodiče v ZOO Tábor čekají například surikaty vlnkované.
- fš -Zpět nahoru na obsah...

Charita v Třebíči zahájila službu Nákupy ohroženým, volat můžou na číslo 603 499 850
V souvislosti s aktuální situací ohledně šíření nemoci Covid 19 se pro města, obce i poskytovatele sociálních služeb stalo výzvou zajištění nákupu lidem, kteří jsou nemocí ohroženi. Z tohoto důvodu Charitní záchranná síť Oblastní charity Třebíč ve spolupráci s Městem Třebíč zahájila službu Nákupy ohroženým.
Cílem této služby je zajištění základních potřeb a obstarání léků lidem, kteří patří k velmi rizikové skupině ohrožené nákazou Covid 19, anebo se ocitli v karanténě či izolaci, a nemají jinou dostupnou pomoc.

Pro tuto pomoc se mohou lidé obracet na telefonní linku: 603 499 850

Linka je dostupná

v pondělí od 8 do 11 hodin,

v úterý od 12 do 15 hodin

ve čtvrtek od 8 do 11 hodin

Je možné napsat také zprávu na e-mail: krizovynakup@trebic.….cz

Nákupy budou realizovány zpravidla následující pracovní den v dopoledních hodinách.

Z hygienických důvodů upřednostníme balené potraviny a jednorázové tašky.

Z kapacitních důvodů nelze volit obchod, v němž bude zboží zakoupeno.

S ohledem na minimalizaci rizika přenosu nákazy usilujeme o bezkontaktní poskytnutí služby.

Služba nenahrazuje činnosti sociálních služeb nebo jinou dostupnou pomoc a může být poskytnuta nejvýše 1x týdně.
Marie PALOČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: policisté chytili zloděje při činu; krádež platebních karet či řidič s třemi promile alkoholu
Policisté ve Světlé nad Sázavou sdělili čtyřiatřicetiletému muži podezření ze spáchání trestné činnosti v souvislosti s pokusem vloupání. Muž se první říjnový týden v nočních hodinách pokusil vloupat do prodejny potravin na Světelsku. Snažil se vypáčit vchodové dveře a dále rozbil část jejich skleněné výplně. Do vnitřních prostorů se mu však dostat nepodařilo a schoval se v okolí prodejny. Zde ho vypátrali policisté a zadrželi ho. Svým jednáním muž způsobil majiteli pětitisícovou škodu. Na základě shromážděných důkazů policejní inspektor sdělil muži podezření ze spáchání trestného činu krádeže ve stádiu pokusu. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová.
Vloupání do domu v Humpolci
Policisté z Humpolce na Pelhřimovsku pátrají po dosud neznámém pachateli, který se vloupal do domu v Rozkoši v době od 11. října do neděle 18. října. "Pachatel vnikl na oplocený pozemek u rodinného domu a dále násilím do vnitřních prostorů objektu, které prohledal. Odcizil odtud čtyři obrazy a oblečení a škoda, kterou svým jednáním způsobil, byla předběžně vyčíslena na částku kolem čtyř tisíc korun", informovala S. Rázlová s tím, že policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody. Po pachateli policisté nadále pátrají.

Zneužití platebních karet
Policisté objasnili případ zneužití cizích platebních karet, ke kterému došlo v létě v Jihlavě. "Trestného činu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku se dopustili tři mladí muži, dva z Jihlavska a jeden z Třebíčska. V druhé polovině srpna získali tři mladí muži neoprávněně platební karty patřící ženě z Brněnska. Za použití karet pak platili útratu v jihlavských prodejnách. Provedli celkem šest plateb a o další se pokusili. Poslední platba už ale úspěšná nebyla z důvodu blokace", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová s tím, že ženě vznikla škoda za necelé dva tisíce korun. Po přijetí oznámení začali policisté případ prověřovat a na základě šetření se jim všechny tři pachatele podařilo dopadnout.

Napadení v podniku v Třešti na Jihlavsku
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání trestného činu muži a ženě, kteří na počátku září v Třešti napadali v zábavním podniku a jeho okolí ostatní. "Kolem páté hodiny ráno dvojice nejprve zaútočila na jiného návštěvníka provozovny. Napadený muž utrpěl drobné zranění. Jiného muže pak žena napadla ještě venku před vstupem do podniku", uvedla J. Kroutilová. Po přijetí oznámení začali případ prověřovat policisté. Provedli šetření, výslechy osob a shromáždili důkazy. Pětatřicetiletému muži a třiatřicetileté ženě sdělili podezření ze spáchání přečinu výtržnictví. Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Řidič měl přes tři promile alkoholu
V pátek 23. října jel po desáté hodině dopoledne šestačtyřicetiletý řidič vozidla Škoda Octavia v Třebíči po ulici Cyrilometodějská směrem k odbočce na ulici Zdislavina. "Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. U řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 3,28 promile alkoholu a opakovaná zkouška u něho ukázala hodnotu ještě vyšší", informovala Jana Kroutilová. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz. Řidič je podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují.

Drogy za volantem v Pelhřimově
V pátek 23. října, krátce po půl druhé ráno zastavila policejní hlídka na ulici Humpolecká v Pelhřimově osobní vozidlo Ford, jehož řidičem byl osmatřicetiletý muž. Součástí silniční kontroly byl také test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami. "Výsledek byl pozitivní a ukázal přítomnost amfetaminu a marihuany. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil", uvedla mluvčí S. Rázlová. Policisté muži na místě zakázali další jízdu. Vše zadokumentovali a muž je podezřelý ze spáchání přestupku na ú seku dopravy.

Řidička pod vlivem drog
Ve čtvrtek 22. října před půl jednou ráno zastavili policisté na ulici Neumannova ve Žďáře nad Sázavou osobní auto Volkswagen. "Dvaadvacetiletá řidička se v rámci kontroly podrobila testu na drogy, který byl pozitivní na amfetamin. Policisté ženu vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, což bezdůvodně odmítla", informovala S. Rázlová s tím, že další jízdu ženě policisté na místě zakázali. Žena je podezřelá ze spáchání přestupku na úseku dopravy.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Provoz na silnici I/37 od Ořechova na Křižanov bude řízen po dobu oprav kyvadlově
Silnice I/37 u Ořechova v délce 1130 metrů od hranice obce směrem na Křižanov na Žďársku bude od soboty 24. října v opravě. Práce budou probíhat po polovinách a provoz zde bude řízen kyvadlově jedním jízdním pruhem za použití semaforů.
"Vzhledem ke stavu komunikace se bude frézovat stará ložná i obrusná konstrukční vrstva a tyto vrstvy se následně budou pokládat nové. S ohledem na počasí by zde nový povrh měl být položen nejpozději v průběhu soboty 31. října", informoval Martin Buček z Ředitelství silnic a dálnic.

S dokončením těchto prací bude demontováno i dopravní omezení v podobě kyvadlově řízeného provozu.

Nicméně od neděl 1. listopadu budou ještě probíhat dokončovací práce spočívající v zalití spár asfaltem a pokládce vodorovného dopravního značení. Ty již však budou probíhat v rámci tzv. posuvného pracovního místa a provoz tak omezí pouze v aktuálním místě prací.

Opravu za nabídkovou cenu ve VVZ 5 229 972 korun bez DPH realizuje společnost Colas CZ a.s.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   27. 11. 2020

• Spojů MHD v Jihlavě od pondělí 30. listopadu zase pojede víc
• Zájemce o štěně rasy Jack Russell se stal obětí podvodníka
• Podvodníci se vydávají za lékaře i americké vojáky; virtuální přátelství na sociálních sítích může lidi finančně zruinovat
• Kriminalisté na Žďársku dopadli tři muže, kteří distribuovali drogy

Čtvrtek   26. 11. 2020

• Havlíčkobrodská porodnice umožní od pondělí návštěvy tatínkům i partnerům na oddělení šestinedělí
• Odběrový tým záchranářů je v provozu již téměř devět měsíců
• Z policejního deníku: krádež zboží v obchodním domě, vloupání do garáže či muž, který lákal z ženy peníze
• Policisté pátrají po totožnosti zavražděného muže, jehož tělo bylo loni nalezeno na Havlíčkobrodsku a prosí o pomoc veřejnost

Středa   25. 11. 2020

• Vzdušný prostor Dukovan a Temelína chrání nový laserový systém, zachytí i letící dron
• Tři krále možná v ulicích nepotkáte, přesto koledovat budou
• Z policejního deníku: poškození nápojových automatů; vloupání do auta či bourající opilý řidič
• Na budově jihlavské nemocnice se ve čtvrtek 26. listopadu rozzáří Světlo lékařům
• Zájemci se mohou stát kmotry zraněných a ohrožených zvířat v záchranné stanice v Pavlově
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci při hledání totožnosti dvou mužů a žen z fotografie
• Kriminalisté dopadli recidivistu, který ukradl peněženku s finanční hotovostí a doklady
• Policisté zadrželi další tři migranty, muži riskovali život, cestovali na podvozku zahraničního návěsu

Úterý   24. 11. 2020

• Na jihlavském náměstí stojí vánoční strom, letos bude nazdobena i radnice
• Nevíte co pod stromeček? Nadělte mimořádné zážitky v táborské zoo
• Silniční meteorologické stanice- významný prvek zimní údržby
• Jihlava pošle na podporu stanice v Pavlově, která se zabývá záchranou poraněných volně žijících živočichů, 10 tisíc korun
• Z policejního deníku: útočné granáty a rozbušky na dně rybníka; devítiletý chlapec se našel v pořádku či posprejovaný vlak
• Ledová kalamita na trolejích trolejbusových drah: V Jihlavě dnes ráno trolejbusy měly zpoždění až přes sto minut!
• Humpoleckým Vánocům 2020 září hvězda: Na programu jsou třeba zimní promítání, adventní koncerty jinak, procházky městem i vánoční soutěže
• Všech pět krajských nemocnic na Vysočině je připraveno začít s plánovanými operacemi
• Od letecké katastrofy vrtulníku u Rudíkova na Třebíčsku uplynulo 12. září osmačtyřicet roků
• Druhý blok Dukovan po odstávce opět dodává elektřinu
• Nemocnice v Jihlavě chce pacientům pod stromeček opět nadělit Vánoční pokoj
• Do pomoci třebíčské nemocnici se zapojila i lékařka z Německa

Pondělí   23. 11. 2020

• Novoměstská Horácká galerie se dočká depozitářů a provozního zázemí
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; obtěžující opilec skončil na záchytce či cizinec bez řidičáku v Jihlavě
• Výstava ARTUR MAGROT - CANIS LUPUS je prezentována on-line, potrvá do 3. ledna

Neděle   22. 11. 2020

• Rozsvícení vánočního stromu ve Velkém Meziříčí budou moci lidé sledovat třeba na webu radnice
• Z policejního deníku: vandalové na hřbitově v Telči; krádež věcí ze stodoly či opilá řidička, která v Jihlavě narazila do několika zaparkovaných aut

Sobota   21. 11. 2020

• Hnízdění chráněných druhů ptáků v lesích na Vysočině v roce 2020

Pátek   20. 11. 2020

• V sobotu 21. listopadu mohou lidé na Vysočině v obchodních domech nakoupit zboží do potravinové banky
• Sovice sněžní v táborské zoo se už nemůže dočkat prvního sněhu
• Jihlavský magistrát od pondělí 23. listopadu rozšiřuje úřední hodiny
• Z policejního deníku: nález tříštivotrhavého granátu; poničení auta či dopadení distributora drog
• Africká vesnice Matongo v jihlavské zoologické zahradě má novou rákosovou střechu
• Co patří do krmítka? Poradíme, jak na zimní přikrmování

Čtvrtek   19. 11. 2020

• Tajemství plzeňských interiérů Adolfa Loose: Dále do světa
• Vlci arktičtí v táborské zoo si nízké teploty užívají
• Z policejního deníku: zloděje věcí za 30 tisíc policisté dopadli či agresivní opilec skončil na záchytce
• Muže, který okradl v Humpolci mladou dívku o mobil, policisté zadrželi
• Na Vysočině zadrželi policisté rakouský autobus s 21 muži s tureckými pasy; v Měříně zadrželi tři Maročany

Středa   18. 11. 2020

• Na Třebíčsku srazila auta dva chodce, oba utrpěli zranění
• V Hamrech nad Sázavou na silnici I/19 dělníci budují propustky odvodnění, sjezdy k domům a namontují zábradlí
• Novým hejtmanem Vysočiny je Vítězslav Schrek z Jihlavy
• Armáda v nemocnici v Třebíči bude pomáhat hlavně u ležících pacientů s polohováním
• Z policejního deníku: ztracená seniorka nalezena v pořádku; recidivista zmlátil muže či opilí a zdrogovaní řidiči
• Pacientům s dechovou nedostatečností v havlíčkobrodské nemocnici pomáhají přístroje od dárců

Úterý   17. 11. 2020

• V jihlavských ulicích se objevila vánoční výzdoba, strom na náměstí bude z nedalekých Dvorců
• Luteránské gymnázium ve Velkém Meziříčí vlastní umělecká rodina Kodetů, plánuje tam otevřít muzeum
• V Nové Brtnici na Třebíčsku hořel rodinný dům, škoda je jeden milion korun
• Při nehodě osobního auta u Římova na Třebíčsku utrpěli dva lidé zranění

Pondělí   16. 11. 2020

• V Jihlavě při příležitosti státního svátku zazní z amplionů Modlitba pro Martu
• Skalnatý svah v Mlýnské ulici v Jihlavě bude zajištěn
• Do pelhřimovské a třebíčské nemocnice nastoupí na pomoc armáda
• Nemocnice v Havlíčkově Brodě a kaplička v Antonínově Dole svítí purpurově za Děti do dlaně
• S podzimním počasím přicházejí časté mlhy, řidiči proto musí být mnohem opatrnější
• Z policejního deníku: krádež věcí z domu za více jak 25 tisíc či opilci a bez řidičáku za volantem
• Při střetu dvou osobních aut u Třebelovic se nikdo nezranil
• Český rozhlas opět potěší dříve narozené; začíná 4. ročník Ježíškových vnoučat
• V Pelhřimově se vánoční strom i výzdoba rozsvítí v neděli 29. listopadu, letos kvůli covidu bez lidí

Neděle   15. 11. 2020

• Mezi osadami Dvorek a Uhry u Přibyslavi byl vztyčen kovaný kříž
• Z policejního deníku: krádež nářadí z kontejneru a chalupy, krádež skútru a kola či zdrogovaný šofér bez řidičáku
• Vodní ptáci v jihlavské zoologické zahradě mají novou zimní ubikaci
• Požár chaty v Jihlavě napáchal škodu z 350 tisíc korun

Sobota   14. 11. 2020

• Občanská poradna v Havlíčkově Brodě slaví 20 let svého působení
• Výstava Vůně medu letos v Novém Městě na Moravě nebude, zájemci si však mohou med zakoupit v klubovně včelařů
• Ve Staré Říši shořel zahradní domek, jeden člověk utrpěl zranění a skončil v nemocnici
• Požár chaty ve Velkém Meziříčí napáchal škodu za 400 tisíc korun, nikdo nebyl zraněn

Pátek   13. 11. 2020

• Dálnice D1 od Devíti křížů po Ostrovačice bude o víkendu uzavřena
• Zemřela jedna z posledních pamětnic třebíčského ghetta
• Potravinová sbírka se bude konat v sobotu 21. listopadu, třebíčská charita bude v Tescu v Jihlavě
• Stavba přeložky silnice I/37 obchvatu u Osové Bítýšky bude zazimovaná, práce budou pokračovat na jaře
• Medvědi bratři v táborské zoo bojují o jídlo, ale vždy se nakonec dohodnou
• Z policejního deníku: bitka cizinců před ubytovnou; vloupání do chaty či opilý cizinec s padělanými doklady
• Havlíčkobrodští policisté dopadli dvaadvacetiletého muže, který se vloupal do auta a způsobil škodu za více jak 30 tisíc korun
• Odbahněné Strachovské rybníky v Pelhřimově oživí okrasné ryby
• Jihlava si připomene předčasně narozené děti; mariánský sloup a dům kultury se rozzáří do purpurové barvy

Čtvrtek   12. 11. 2020

• Česká centra ve světě připomenou výročí J. A. Komenského, na Slovensku dokonce přímo na Komenského náměstí
• Z policejního deníku: krádež peněženky; muž nevrátil nalezenou peněženku; vloupání do chalupy či bouračka opilého řidiče
• Šerpa vynesl k soše Radegasta rekordní náklad vážící 256 kg
• Mobilní buňka u vchodu do jihlavské nemocnice změří teplotu a vydezinfikuje; využívá ji i veřejnost
• Policisté na Vysočině odhalili sedm Srbů, kteří vstoupili na naše území neoprávněně
• V Havlíčkově Brodě funguje odběrový stan sedm dní v týdnu, v nemocnici je nejvytíženější JIP a ARO

Středa   11. 11. 2020