Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

sobota Zpět na hlavní stránku... 24.10 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Při nehodě traktoru na poli na Humpolecku zemřel muž
Tragická nehoda traktoru se stala v sobotu 24. října krátce před půl osmou večer na poli mezi obcemi Staré a Mladé Bříště na Pelhřimovsku.
"Na poli v místní části obce Hojkovy se z dosud nezjištěných příčin převrátil traktor. Při převrácení traktoru se těžce zranil muž, který traktor řídil. Utrpěl těžká zranění neslučitelná se životem a na místě zemřel", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Na místě zasahovali hasiči z Humpolce a Mladého Bříště, kteří z traktoru muže vyprostili.

Na místo byla vyslána nejbližší policejní hlídka a poté k ohledání a zadokumentování události také kompletní výjezd služby kriminální policie a vyšetřování z Pelhřimova. Další okolnosti jsou předmětem policejního prověřování.

Dále provedli protipožární opatření a místo nehody zajistili.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Knihovna ve Velkém Meziříčí zavedla okénkovou půjčovnu
Chcete si půjčit knihu? V Městské knihovně Velké Meziříčí to stále možné je. Knihovna se přizpůsobila současné situaci a zavedla takzvaný okénkový provoz, na jehož základě čtenářům může bezpečnějším způsobem půjčit předem objednanou knihu, časopis i CD až do výše šesti kusů.
Opatření platí od pondělí 19. října do odvolání. „V pondělky, středy a pátky od 8 do 16.30 hodin bude možno si zapůjčit knihovní dokumenty po jejich předchozím objednání mailem nebo telefonicky přes výdejní okénko v půjčovně pro dospělé. Jde o opatření, kterým se v době velkého množství nakažených koronavirem v našem městě a při zavření ostatních kulturních a školských organizací snažíme ochránit zdraví zaměstnanců i návštěvníků knihovny", informovala ředitelka knihovny ve Velkém Meziříčí Ivana Vaňková.

Objednávky uskutečněte pomocí emailu nebo telefonicky:

matejickova@knih…

knihovnavm@kniho…

566 781 903 (pro dospělé)
566 781 904 (pro děti)

Knihovna doporučuje respektovat pravidla:
dva metry rozestupy
roušky
čtenářská průkazka
zaplacené poplatky
vracejte časopisy, CD a hry u okénka
vracejte knihy do biblioboxu
Zuzana NAJTOVÁZpět nahoru na obsah...

Žďár nad Sázavou má babybox, již je plně funkční, slavnostně bude otevřen 6. listoapadu
Po několikaletém úsilí zřídit babybox v jednom z posledních okresních měst dosud bez bedýnky pomáhající nechtěným lidským mláďatům, se podařilo domluvit instalaci babyboxu ve Žďáře nad Sázavou s majitelem továrny TOKOZ a.s.
"Továrna si letos připomíná sto let od založení a den slavnostního otevření bude pátek 6. listopadu ve 12 hodin, je i dnem narozenin šéfa továrny Vladimíra Chládka. Termín navrhla jeho choť Iveta, jež je velkou protagonistkou babyboxů", informoval babydědek Ludvík Hess. Zatím je babybox, i když je plně funkční, ve zkušebním provozu.

Babybox je nainstalován vpravo do vchodu do továrny v Santiniho ulici do okna a počítač do místnosti ostrahy továrny, která má nepřetržitou službu. V případě nálezu odloženého děťátka přivolá ostraha záchranku.

Ludvík Hess chtěl ve Žďáře nad Sázavou zřídit babybox již před pěti lety. Instalován měl být u domu s pečovatelskou službou, u polikliniky, hasičské zbrojnice či u azylového domu, ale ani v jednom případě se nepodařilo plán realisovat.

Od roku 2006, kdy v České republice instalace babyboxů začala, do nich bylo odloženo 212 dětí - 115 chlapečků a 97 holčiček. Ludvík Hess řekl, že nyní už bude babybox scházet pouze v Lounech a v Tachově.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

U silnice od Pelhřimova na Řemenov bylo vysazeno devětačtyřicet švestek
V Pelhřimově se uskutečnila u příležitosti Dne dřeva a stromů výsadba nových stromků, která je tradičně spojována s narozením dítěte a umožňuje rodičům podílet se na vysazení stromečku pro své potomky. Letos bylo do této akce přihlášeno 49 dětí – 17 dívek a 32 chlapců. Stromky, tentokrát švestky, byly vysazovány podél silnice z Pelhřimova směrem na Řemenov.
Průběh celé akce byl letos odlišný od minulých let. Kvůli bezpečnostním opatřením z důvodu epidemie se neuskutečnilo společné zahájení s účastí vedení města a společné sázení. Stromečky byly v uvedené lokalitě již zasazeny a opatřeny červenou stuhou. Rodiče dětí si mohli během středy 21. října a čtvrtka 22. října vybrat podle vlastního uvážení strom s červenou stuhou, na ten připevnit visačku se jménem svého dítěte a následně sundat červenou stuhu. Tímto úkonem se stal vybraný strom tím „jejich“ stromkem, který budou moci v budoucnu se svým dítětem navštěvovat a sledovat, jak roste.

Ve středu 21. října krátce po poledni jsme mezi prvními návštěvníky akce zastihli Zuzanu Nehasilovou se čtyřletou Nelinkou a šestiměsíčním Danečkem. Ten byl oslavencem, pro kterého nejprve pečlivě vybrali a pak označili a tím symbolicky "zasadili" stromek. Maminka Zuzana Nehasilová prozradila, že před čtyřmi roky sázeli stromek pro Nelinku u Stráže směrem na Starý Pelhřimov. "Dnes je to samozřejmě něco jiného než tehdy, ale my to moc neřešíme, pro nás je to veselé i takto. Jsem moc ráda, že se sázení uspořádalo aspoň tímto způsobem," řekla s úsměvem.

Sázení stromků pro děti má v Pelhřimově velkou tradici – aktuální ročník byl už devatenáctý. Za dobu trvání akce bylo v Pelhřimově a okolí vysazeno už téměř tisíc stromků.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Při zámeckých inventurách se počítaly peřiny i motyky
Klub Za historickou Polnou v podzimu vydal dvě čísla Kulturně-historického a vlastivědného sborníku Polensko. Obě letošní vydání regionálního časopisu, který v příštím roce vstoupí do 30. ročníku své existence, se mimo jiné věnují inventáři polensko-přibyslavského panství v letech 1603 a 1622.
Autor Filip Plašil nejprve uvádí, proč tehdy k nezvykle detailnímu soupisu majetku v Polné a Přibyslavi došlo.

V letech 1597 až 1622 polensko-přibyslavské panství vlastnil protestantský rod Zejdliců ze Šenfeldu. Jeho nejvýraznější člen Hertvík Zejdlic od Jáchyma Oldřicha z Hradce za 119 000 kop míšeňských grošů koupil Polnou a Přibyslav.

Po smrti Hertvíka Zejdlice

Když 20. ledna 1603 v Praze zemřel, již 1. února, ještě před uložením jeho tělesných ostatků do rodinné hrobky v polenském chrámu Matky Boží, byli do Polné vysláni zástupci úřadu zemských desk, aby sepsali movité jmění zesnulého rady dvorské komory, podkomořího věnných měst a hejtmana německých lén.

V doprovodu nejstaršího Hertvíkova syna Jana prohlíželi zámky v Polné, Přibyslavi, Chocni a Zvoleněvsi (okres Kladno), tvrz ve Studenci (dnes část města Ždírec nad Doubravou), dvorec v Horoměřicích u Prahy a další statky.
Výsledkem prohlídky byl inventář sepsaný na 16 podlouhlých listech a dokončený 18. února 1603.

Před prodejem panství kardinálovi

Druhý inventář byl zhotoven 23. listopadu 1622 po smrti Rudolfa Zejdlice ze Šenfeldu, jemuž bylo veškeré jmění za účast ve stavovském odboji zkonfiskováno. Skutečného záboru majetku se nicméně on nedožil, za nevyjasněných okolností zemřel 28. září 1622 jako poslední mužský člen rodové větve.

Polensko-přibyslavské panství po něm chvíli držel Jaroslav Bořita z Martinic a měl slíbeno, že ho získá do trvalého vlastnictví. Avšak Karel z Liechtensteina celé dominium 11. listopadu 1622 určil k prodeji Františku kardinálu z Dietrichsteina.

Úředníkům nic neuniklo

“Oba inventáře představují doposud nejstarší známé soupisy mobiliáře přinejmenším zámků v Polné, Přibyslavi a tvrze ve Studenci,” zdůrazňuje Filip Plašil.

Překvapuje důslednost, s jakou byly obě inventury udělány. Kromě soupisů každé postele (s nebesy či bez nich), každé židle (stolice dřevěné mající nohy), každé almary, všeho kuchyňského náčiní (hrnec měděnej o jednom uchu, a jiný o dvou uších, tři šufánky plechový), peřin povlečených a nepovlečených, šatstva (v komoře, kde “čeládka líhá,” inventurníci neuspěli, neboť “čeládka zbraňovala přehazovat aneb inventovati její ložní šaty”), například čteme, že v sklípku “kde se ovce chová” bylo nalezeno šest sejrů a v jiném tři sudy nasekaného zelí a v dalším vína červeného starýho jeden sud, rejnského vína půl sudu, vománkového a hřebíčkového vína po dvou vědrech. Dozvíme se, že v maštali stál jeden valach a byla tam jedna pila obouruční, dvě hlavaté sekyry, jeden železný klín, tři vidle hnojní, jeden kopáč, dva řetězy k vozu, jedna motyka, atd.

Ve dvorech přibyslavském, ronovském a keřkovském

Soupis má speciálně přibyslavskou kapitolu, je nazvána “V Přibyslavi na zámku tyto níže poznamenané věci se našly”.

Rozlišuje se v ní, co bylo nalezeno “v světnici jak auředník býval”, v starým fraucimoru, v děveččí komoře, v světnici naproti těm komorám, atd. Dopodrobna byl spočítán nejen dobytek, ale také slepice, kohouti a jiná havěť, kopy mandelů žita a ovsa, a to zvlášť ve dvorech přibyslavském, ronovském a keřkovském.

Soupisy vydaly několik dlouhých stran a pod přísahou, že “jiného nic není” se podepsali tito inventurníci: Pavel Henrich z Frankšteina, Leonhardt Schwazport, Jan Gesler Bobinský, Simon Kraczer z Schönspergu, Matheus Augustin Leyski z Rozenpachu a Zacharyas Weyda z Bezdíčkova.

Kdo byl ingrosátor?

Filip Plašil soudí, že z obou inventářů lze vyčíst informace o využití nemovitostí v první třetině 17. století. Inventář z roku 1603 dokládá, že ze všech sídel Zejdliců ze Šenfeldu byl pro trvalejší obývání v té době zařízen pouze zámek v Polné, zatímco zámek v Přibyslavi byl vybaven skromně.

Za správnost písemného vyhotovení inventářů odpovídal “ingrosátor”. Z encyklopedií se můžeme dočíst, že to byl písař, který ve středověkých kancelářích zhotovoval čistopisy listin, zapisoval vklady do úředních knih zemského soudu, desk zemských, podřízen byl nejvyššímu zemskému písaři.

Foto Ivo Havlík: Zejdlicové ze Šenfeldu, majitelé polensko-přibyslavského panství, jimž byl dvakrát podrobně sepsán veškerý majetek - od nemovitostí přes peřiny až po motyky - jsou pohřbeni v rodinné hrobce v polenském kostele Nanebevzetí Panny Marie
Ivo HAVLÍKZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Pátek   27. 11. 2020

• Zájemce o štěně rasy Jack Russell se stal obětí podvodníka
• Podvodníci se vydávají za lékaře i americké vojáky; virtuální přátelství na sociálních sítích může lidi finančně zruinovat
• Kriminalisté na Žďársku dopadli tři muže, kteří distribuovali drogy

Čtvrtek   26. 11. 2020

• Havlíčkobrodská porodnice umožní od pondělí návštěvy tatínkům i partnerům na oddělení šestinedělí
• Odběrový tým záchranářů je v provozu již téměř devět měsíců
• Z policejního deníku: krádež zboží v obchodním domě, vloupání do garáže či muž, který lákal z ženy peníze
• Policisté pátrají po totožnosti zavražděného muže, jehož tělo bylo loni nalezeno na Havlíčkobrodsku a prosí o pomoc veřejnost

Středa   25. 11. 2020

• Vzdušný prostor Dukovan a Temelína chrání nový laserový systém, zachytí i letící dron
• Tři krále možná v ulicích nepotkáte, přesto koledovat budou
• Z policejního deníku: poškození nápojových automatů; vloupání do auta či bourající opilý řidič
• Na budově jihlavské nemocnice se ve čtvrtek 26. listopadu rozzáří Světlo lékařům
• Zájemci se mohou stát kmotry zraněných a ohrožených zvířat v záchranné stanice v Pavlově
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci při hledání totožnosti dvou mužů a žen z fotografie
• Kriminalisté dopadli recidivistu, který ukradl peněženku s finanční hotovostí a doklady
• Policisté zadrželi další tři migranty, muži riskovali život, cestovali na podvozku zahraničního návěsu

Úterý   24. 11. 2020

• Na jihlavském náměstí stojí vánoční strom, letos bude nazdobena i radnice
• Nevíte co pod stromeček? Nadělte mimořádné zážitky v táborské zoo
• Silniční meteorologické stanice- významný prvek zimní údržby
• Jihlava pošle na podporu stanice v Pavlově, která se zabývá záchranou poraněných volně žijících živočichů, 10 tisíc korun
• Z policejního deníku: útočné granáty a rozbušky na dně rybníka; devítiletý chlapec se našel v pořádku či posprejovaný vlak
• Ledová kalamita na trolejích trolejbusových drah: V Jihlavě dnes ráno trolejbusy měly zpoždění až přes sto minut!
• Humpoleckým Vánocům 2020 září hvězda: Na programu jsou třeba zimní promítání, adventní koncerty jinak, procházky městem i vánoční soutěže
• Všech pět krajských nemocnic na Vysočině je připraveno začít s plánovanými operacemi
• Od letecké katastrofy vrtulníku u Rudíkova na Třebíčsku uplynulo 12. září osmačtyřicet roků
• Druhý blok Dukovan po odstávce opět dodává elektřinu
• Nemocnice v Jihlavě chce pacientům pod stromeček opět nadělit Vánoční pokoj
• Do pomoci třebíčské nemocnici se zapojila i lékařka z Německa

Pondělí   23. 11. 2020

• Novoměstská Horácká galerie se dočká depozitářů a provozního zázemí
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; obtěžující opilec skončil na záchytce či cizinec bez řidičáku v Jihlavě
• Výstava ARTUR MAGROT - CANIS LUPUS je prezentována on-line, potrvá do 3. ledna

Neděle   22. 11. 2020

• Rozsvícení vánočního stromu ve Velkém Meziříčí budou moci lidé sledovat třeba na webu radnice
• Z policejního deníku: vandalové na hřbitově v Telči; krádež věcí ze stodoly či opilá řidička, která v Jihlavě narazila do několika zaparkovaných aut

Sobota   21. 11. 2020

• Hnízdění chráněných druhů ptáků v lesích na Vysočině v roce 2020

Pátek   20. 11. 2020

• V sobotu 21. listopadu mohou lidé na Vysočině v obchodních domech nakoupit zboží do potravinové banky
• Sovice sněžní v táborské zoo se už nemůže dočkat prvního sněhu
• Jihlavský magistrát od pondělí 23. listopadu rozšiřuje úřední hodiny
• Z policejního deníku: nález tříštivotrhavého granátu; poničení auta či dopadení distributora drog
• Africká vesnice Matongo v jihlavské zoologické zahradě má novou rákosovou střechu
• Co patří do krmítka? Poradíme, jak na zimní přikrmování

Čtvrtek   19. 11. 2020

• Tajemství plzeňských interiérů Adolfa Loose: Dále do světa
• Vlci arktičtí v táborské zoo si nízké teploty užívají
• Z policejního deníku: zloděje věcí za 30 tisíc policisté dopadli či agresivní opilec skončil na záchytce
• Muže, který okradl v Humpolci mladou dívku o mobil, policisté zadrželi
• Na Vysočině zadrželi policisté rakouský autobus s 21 muži s tureckými pasy; v Měříně zadrželi tři Maročany

Středa   18. 11. 2020

• Na Třebíčsku srazila auta dva chodce, oba utrpěli zranění
• V Hamrech nad Sázavou na silnici I/19 dělníci budují propustky odvodnění, sjezdy k domům a namontují zábradlí
• Novým hejtmanem Vysočiny je Vítězslav Schrek z Jihlavy
• Armáda v nemocnici v Třebíči bude pomáhat hlavně u ležících pacientů s polohováním
• Z policejního deníku: ztracená seniorka nalezena v pořádku; recidivista zmlátil muže či opilí a zdrogovaní řidiči
• Pacientům s dechovou nedostatečností v havlíčkobrodské nemocnici pomáhají přístroje od dárců

Úterý   17. 11. 2020

• V jihlavských ulicích se objevila vánoční výzdoba, strom na náměstí bude z nedalekých Dvorců
• Luteránské gymnázium ve Velkém Meziříčí vlastní umělecká rodina Kodetů, plánuje tam otevřít muzeum
• V Nové Brtnici na Třebíčsku hořel rodinný dům, škoda je jeden milion korun
• Při nehodě osobního auta u Římova na Třebíčsku utrpěli dva lidé zranění

Pondělí   16. 11. 2020

• V Jihlavě při příležitosti státního svátku zazní z amplionů Modlitba pro Martu
• Skalnatý svah v Mlýnské ulici v Jihlavě bude zajištěn
• Do pelhřimovské a třebíčské nemocnice nastoupí na pomoc armáda
• Nemocnice v Havlíčkově Brodě a kaplička v Antonínově Dole svítí purpurově za Děti do dlaně
• S podzimním počasím přicházejí časté mlhy, řidiči proto musí být mnohem opatrnější
• Z policejního deníku: krádež věcí z domu za více jak 25 tisíc či opilci a bez řidičáku za volantem
• Při střetu dvou osobních aut u Třebelovic se nikdo nezranil
• Český rozhlas opět potěší dříve narozené; začíná 4. ročník Ježíškových vnoučat
• V Pelhřimově se vánoční strom i výzdoba rozsvítí v neděli 29. listopadu, letos kvůli covidu bez lidí

Neděle   15. 11. 2020

• Mezi osadami Dvorek a Uhry u Přibyslavi byl vztyčen kovaný kříž
• Z policejního deníku: krádež nářadí z kontejneru a chalupy, krádež skútru a kola či zdrogovaný šofér bez řidičáku
• Vodní ptáci v jihlavské zoologické zahradě mají novou zimní ubikaci
• Požár chaty v Jihlavě napáchal škodu z 350 tisíc korun

Sobota   14. 11. 2020

• Občanská poradna v Havlíčkově Brodě slaví 20 let svého působení
• Výstava Vůně medu letos v Novém Městě na Moravě nebude, zájemci si však mohou med zakoupit v klubovně včelařů
• Ve Staré Říši shořel zahradní domek, jeden člověk utrpěl zranění a skončil v nemocnici
• Požár chaty ve Velkém Meziříčí napáchal škodu za 400 tisíc korun, nikdo nebyl zraněn

Pátek   13. 11. 2020

• Dálnice D1 od Devíti křížů po Ostrovačice bude o víkendu uzavřena
• Zemřela jedna z posledních pamětnic třebíčského ghetta
• Potravinová sbírka se bude konat v sobotu 21. listopadu, třebíčská charita bude v Tescu v Jihlavě
• Stavba přeložky silnice I/37 obchvatu u Osové Bítýšky bude zazimovaná, práce budou pokračovat na jaře
• Medvědi bratři v táborské zoo bojují o jídlo, ale vždy se nakonec dohodnou
• Z policejního deníku: bitka cizinců před ubytovnou; vloupání do chaty či opilý cizinec s padělanými doklady
• Havlíčkobrodští policisté dopadli dvaadvacetiletého muže, který se vloupal do auta a způsobil škodu za více jak 30 tisíc korun
• Odbahněné Strachovské rybníky v Pelhřimově oživí okrasné ryby
• Jihlava si připomene předčasně narozené děti; mariánský sloup a dům kultury se rozzáří do purpurové barvy

Čtvrtek   12. 11. 2020

• Česká centra ve světě připomenou výročí J. A. Komenského, na Slovensku dokonce přímo na Komenského náměstí
• Z policejního deníku: krádež peněženky; muž nevrátil nalezenou peněženku; vloupání do chalupy či bouračka opilého řidiče
• Šerpa vynesl k soše Radegasta rekordní náklad vážící 256 kg
• Mobilní buňka u vchodu do jihlavské nemocnice změří teplotu a vydezinfikuje; využívá ji i veřejnost
• Policisté na Vysočině odhalili sedm Srbů, kteří vstoupili na naše území neoprávněně
• V Havlíčkově Brodě funguje odběrový stan sedm dní v týdnu, v nemocnici je nejvytíženější JIP a ARO

Středa   11. 11. 2020