Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 27.10 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Mobilní odběrový tým vysočinských hasičů odebral v domově pro seniory v Telči 43 vzorků na covid
Mobilní odběrový tým hasičů na Vysočině v úterý 27. října poprvé vyrazil do domova pro seniory v Telči, kde provedl odběr třiačtyřiceti vzorků na COVID-19. Odebrané vzorky následně putovaly do laboratoře jihlavské nemocnice k vyhodnocení. Uvedla to mluvčí hasičů Petra Musilová.
Činnost odběrového týmu, který je složen z řidiče vozidla a příslušníka se vzděláním v oblasti zdravotnictví, je považována z hlediska možnosti nákazy za vysoce rizikovou. "Všichni členové odběrového týmu musí striktně dodržovat všechny zásady správné manipulace s ochrannými prostředky a dekontaminace. Tým má k dispozici speciálně označené vozidlo a je vybaven ochrannými prostředky jako odběrové týmy ve zdravotnických zařízeních. Ochranu jim poskytují jednorázové obleky, masky, brýle, respirátory FFP2 a další pomůcky", informovala P. Musilová.

Na celostátní úrovni podléhá nasazení mobilního odběrového týmu HZS Kraje Vysočina rozhodnutí Centrálního řídícího týmu. Na jeho výzvu může být tento tým nasezen prakticky kdekoliv v České republice. Na krajské úrovni tým vypomáhá na základě žádosti Krajské hygienické stanice.

Mobilní odběrové týmy hasičů vznikly napříč celou Českou republikou, aby posílily kapacitní možnosti při odběru biologických vzorků k provádění vyšetření onemocnění COVID-19. Jedním ze 17 proškolených mobilních odběrových týmů je i tým Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina. Týmy vznikly na základě Dohody o zajištění součinnosti uzavřené mezi Ministerstvem zdravotnictví České republiky, MV- generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru České republiky a Zdravotnickým zařízením Ministerstva vnitra.


Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Udělejte z podzimní zahrady ráj pro ptáky
Třetí ročník Ptačí hodinky – sčítání ptáků na krmítkách, proběhne 8. – 10. ledna 2021. Ačkoli je termín dalšího sčítání ještě daleko, je právě teď nejvyšší čas pustit se do příprav, abychom měli v lednu na krmítku živo. Připravili jsme pro vás sérii článků, ve kterých se dozvíte, jak udělat vaši zahradu (nebo okolí vašeho domu) přívětivou a bezpečnou pro ptáky.
Díl první: Zahrada na podzim
Naše zahrada je ideálním místem, které můžeme proměnit v opravdový ptačí ráj. Věřte, že to nedá ani moc práce. Ptáci totiž neocení anglický trávník či úhledně zastřižené keře. Právě naopak! A když zahradu nemáme? Vyberte si hezké místo v okolí u vašeho domu či někde v parku a můžeme začít. I malá změna se totiž počítá!
Zahrada lákající ptáky nemusí být velká, měla by ale být pestrá a nabízet ptákům základní potřeby – dostatek úkrytů i možnosti potravy. Ptáci preferují zahradu plnou křovin, stromů, travin a bylin. I malou úpravou můžeme na své zahradě vytvořit místo, kde se ptákům dobře žije, kde budou v bezpečí a kde budou vítáni. Dobrou zprávou je, že taková ptačí zahrada je na údržbu poměrně nenáročná.

Podzim je ideální dobou, kdy s úpravami začít. Hnízdní sezóna je ukončená a nehrozí tak zničení ptačích hnízd. Zapomeňte však na úpravy jako je řezání, kácení a hrabání. Zkusme se překonat a nechat si na zahradě trochu toho „nepořádku“.

Ořezat suché větve a shrabat listí – velmi častá aktivita na podzimní víkendy. Milovníci ptáků si tuto práci mohou odpustit.

Staré dřevo a spadané listí neodstraňujte
Stromy se suchými větvemi či celé mrtvé kmeny jsou pro ptáky velmi užitečné. Pokud je to jen trochu možné a pro vás bezpečné, neodstraňujte je. V mrtvém dřevě žije spousta hmyzu, na kterém si ptáci rádi pochutnají. Postačí ale i naskládané dříví, nebo jen hromádka klestí. Spadané listí nepalte. Shrabejte na hromádku (třeba ke kmeni nějakého stromu) a nechte ladem. Ve vrstvě listí si najdou ptáci mnoho dobrot, ať už spadlé ovoce, nebo larvy a brouky.

Vyčistěte staré budky a vyvěste nové
Pokud máte na stromech vyvěšené budky, nezapomeňte je po sezóně vyčistit. Starý hnízdní materiál odstraňte. V případě, že je budka více zašpiněná, vydesinfikujte ji. Pokud jste budky ještě nezavěsili, je právě teď nejlepší čas. Ptáci tak budou mít dostatek času je objevit a na jaře si třeba právě tu vaši vyberou k hnízdění.

Necháte spadané ovoce kosům a kvíčalám?
Kosi a kvíčaly vám budou vděční, když se s nimi podělíte o jablíčka z vaší zahrady. Nechte jim jich několik přímo na stromě klidně i v případě, že přijdou první mrazíky či sníh. Semenožravé ptáky můžete pohostit, když necháte stonky trvalek nezastřižené. Květy těchto rostlin obsahují od odkvetení velké množství semen, která mohou být pro ptáky hojným zdrojem potravy. Semínka jsou zpravidla takřka neviditelná, ale ptáci je pojídají po celou zimu. Možná se vám podaří přilákat hejno stehlíků na semena obyčejných bodláků.

Založte kompost
Pokud ještě nemáte, založte si kompost – žijí v něm červi, plži a mnoho dalších bezobratlých. Volte otevřenou konstrukci před zavřenými plastovými boxy, do které budou mít ptáci přístup. Na zahradě se vyhýbejte chemickým prostředkům. Ke hnojení využijte přírodní suroviny – postačí najemno posekaná tráva a listí.

Zkuste být letošní podzim trochu líní a uklízení nechte na ptáky. I drobná změna vedoucí k vysněnému ptačímu ráji se počítá!
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: z chaty u hřiště zmizela kasička; opilec budil pohoršení či srážka se zvěří
Policisté z Havlíčkova Brodu pátrají po dosud neznámém pachateli, který má na svědomí krádež vloupáním do zahradního domku sportoviště v Havlíčkově Brodě. Neznámý pachatel v době od 24. října do 26. října nezjištěným způsobem rozlomil dveře u zahradního domku na sportovišti, které patří k místní základní škole. Zevnitř vzal kasičku s finanční hotovostí ve výši jeden tisíc korun. Svým jednáním poškodil petlici skříně uvnitř zahradního domku. Kasičku zloděj odhodil u brány areálu, ale peníze si vzal. Majiteli vznikla krádeží a poškozením zařízení hmotná škoda v celkové výši téměř tři tisíce korun. Pachatel musí v případě dopadení počítat s velmi přísným trestem, neboť se dopustil krádeže v době vyhlášeného nouzového stavu, proto pro něho platí kvalifikovaná skutková podstata trestného činu krádeže, pro který také policisté zahájili úkony trestního řízení. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
Muž v Jihlavě byl silně opilý a budil veřejné pohoršení
Z přestupku na úseku veřejného pořádku je podezřelý šestadvacetiletý muž, který v neděli 25. října kolem jedenácté hodiny dopoledne budil v Jihlavě na ulici Romana Havelky veřejné pohoršení. "Policisté na místě zjistili, že muž je značně opilý a leží u sloupu veřejného osvětlen v blízkosti obchodního centra. Muž nebyl schopen chůze a pouze nesrozumitelně komunikoval. Policisté u něho provedli dechovou zkoušku, která byla pozitivní a vykázala hodnotu 3,37 promile alkoholu v dechu", uvedla D. Čírtková s tím, že policisté muže eskortovali ho k vystřízlivění na záchytku stanici v Jihlavě, kde byl v 11.20 hodin předán ošetřujícímu personálu.

Ani řetěz zloděje nezastavil
Policisté z Pelhřimova pátrají po neznámém pachateli, kterého od krádeže neodradil ani kovový řetěz. "Zloděj v době od 23. října do 26. října odcizil vibrační desku, která byla zajištěna kovovým řetězem ke druhé vibrační desce. Tato zařízení se nacházela na opravované silnici v Pelhřimově. Zloděj poškodil řetěz a podařilo se mu jednu z vibračních desek ukrást. Odvézt z místa odcizenou vibrační desku nebylo pro zloděje nijak jednoduché, protože vážila zhruba 100 kilogramů. Majiteli vznikla krádeží škoda v celkové výši přesahující 15 tisíc korun", uvedla mluvčí. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže. Pachatel musí v případě dopadení počítat s velmi přísným trestem, neboť se dopustil krádeže v době vyhlášeného nouzového stavu, proto pro něho platí kvalifikovaná skutková podstata trestného činu krádeže, pro který také policisté zahájili úkony trestního řízení.

Při nehodě s lesní zvěří se poškodila dvě osobní vozidla
Policisté integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie kraje Vysočina přijali v pondělí 26. října odpoledne krátce před sedmnáctou hodinou oznámení o dopravní nehodě, k níž došlo na silnici I/23 na Třebíčsku. "Řidič osobního Škoda Octavia projížděl po silnici ve směru od Vladislavi k Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku. U Koněšína mu z pravého travnatého silničního příkopu náhle vběhla do jízdní dráhy srna. Došlo ke střetu vozidla se srnou, která byla nárazem odhozena do protisměrné části pozemní komunikace, a to bezprostředně před osobní auto Ford Mondeo. Řidič tohoto vozu jel po silnici v opačném směru jízdy. Lesní zvěř byla nárazem usmrcena. Žádný z účastníků nehody nebyl zraněn", informovala mluvčí Dana Čírtková. Policisté u obou řidičů provedli dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Na vozidlech vznikla hmotná škoda ve výši 64 tisíc korun.

Řidič usedl za volant a byl pod vlivem drog
Policisté ze Žďáru nad Sázavou v rámci běžného výkonu služby kontrolovali v pondělí 26. října odpoledne kolem půl páté řidiče osobního vozidla VW Golf. Řidič s vozidlem projížděl po ulicích Jungmannova a Bezručova, kde byl policisty zastaven za účelem silniční kontroly. "Policisté vyzvali řidiče k předložení dokladů potřebných k řízení a provozu vozidla a poté také k provedení testu na případnou přítomnost omamných a psychotropních látek. Výsledek testu byl pozitivní na látku amfetamin/metamfetamin. Řidič bezdůvodně odmítl podrobit se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem žilní krve", informovala mluvčí. Případ policisté zadokumentovali a odevzdají jej k řešení do správního řízení místně příslušnému správnímu orgánu.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Časové kupóny a elektronickou peněženku do Jihlavské MHD lze již zaplatit i kartou
Jízdné MHD v Jihlavě už lze zčásti platit kartou. V příštím roce se změní také odbavovací systém přímo ve vozech a validátor u řidiče umožní platbu kartou i za jednotlivé jízdné.
Od úterý 27. října 2020 spustil Dopravní podnik města Jihlavy (DPMJ) platby kartou. Učinil tak s předstihem oproti původnímu plánu ve snaze účinněji bojovat s rizikem šíření koronaviru. Platit bezkontaktně už je ode dneška možné na středisku předprodeje v přízemí budovy radnice na Masarykově náměstí v Jihlavě. Časový kupón např. za měsíční listopadovou jízdenku už bude možné zaplatit bankovní kartou nebo prostřednictvím bezkontaktní mobilní platby Apple Pay nebo Google Pay na svém telefonu. Karty ode dneška přijímají také na vrátnici DPMJ na Brtnické ulici, kde lze nyní platit např. za využití myčky vozidel a po skončení nouzového stavu zde bude možné platit i přirážky k jízdnému.

Online dobití elektronické peněženky a nákup časových kupónů na internetu bude spuštěn v příštím roce ve stejném termínu jako možnost zaplatit kartou přímo u validátoru u řidiče při nástupu do trolejbusu nebo autobusu MHD. „Je třeba k tomu vyměnit celý odbavovací systém, a to zabere včetně veškeré potřebné administrativy s tím spojené bohužel asi 11 měsíců,“ vysvětlil předseda představenstva DPMJ a.s. Radim Rovner s tím, že plnohodnotné placení kartou a nákup jízdenek přes internet umožní v MHD v Jihlavě od října 2021.

DPMJ se potýká s výrazným úbytkem cestujících. Kvůli vládním opatřením nyní v nouzovém stavu jezdí ve srovnání s loňským rokem hromadnou dopravou asi polovina cestujících. „Tržby klesly o 50%. Případná další omezení dopravy se budou řešit v průběhu příštího týdne. Budeme o nich ale včas informovat,“ doplnil Radim Rovner.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Návštěvníci hřbitovů by měli o Dušičkách dodržovat vládní pravidla a nařízení
Otevírací doba jihlavských hřbitovů zůstává stejná jako obvykle. Kvůli pandemii je omezen pouze stánkový prodej květin – v neděli se neprodává. Na území hřbitovů platí stejná pravidla jako pro pohyb venku v zastavěném území obce, je tedy nutné nosit ochranu dýchacích cest a držet rozestupy. Otevírací doby Ústředního hřbitova, Kalvárie i Židovského hřbitova zůstávají ve standardním režimu.
S návštěvou hřbitova může pomoci také aplikace, která vyhledává podle jména či dalších údajů hrobová místa. Aplikace slouží široké veřejnosti k pohotovému, pohodlnému a přesnému dohledávání zemřelých nebo k doplnění kompletních informací o rodinných hrobových místech.

K vyhledávání je možné využít jméno a příjmení pohřbeného, rok jeho narození či úmrtí, hrob je možné vyhledávat i podle majitele nebo podle čísla hrobového místa. Hledané místo se zobrazí na přehledné interaktivní mapě hřbitova.

Evidence je zpracovaná pro ústřední hřbitov a hřbitov Kalvárii, čítá necelých 10 tisíc hrobů a přes 27 tisíc pohřbených. Do budoucna radnice uvažuje službu rozšířit o evidenci další dvou jihlavských pohřebišť – židovský hřbitov a urnový háj v areálu krematoria.

Aplikaci naleznete na adrese: https://www.jihlava.cz/uvod/…

Ve standardním režimu zůstává také kancelář správy hřbitovů, kontaktní údaje lze najít zde:
www.sml-jihlava.cz/h…

Až do úterý 3. listopadu jsou Ústřední hřbitov a hřbitov Kalvárie otevřeny vždy od 7 do 19 hodin.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Na dálnici D1 boural kamion, směr na Brno je neprůjezdný
Na dálnici D1 na 96,4 kilometru před Humpolcem ve směru na Brno havaroval v úterý 26. října krátce po jedenácté hodině řidič nákladního vozidla s přívěsem s rumunskou registrační značkou.
"Souprava zůstala po nehodě před dva jízdní pruhy a zastavila ve směru na Brno na D1 provoz. Směr na Brno je zcela neprůjezdný, místem projedou se zvýšenou opatrností pouze osobní vozidla. Nehoda se obešla bez zranění", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Správci komunikace byla dána výzva k odstranění překážky v silničním provozu. "Apelujeme na řidiče, aby při jízdě po dálnici D1 i s ohledem na aktuální počasí dbali zvýšené opatrnosti", doplnila mluvčí.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Neznámý zloděj sebral v Brtnici autobus a havaroval, policie žádá o pomoc svědky
S linkovým autobusem Mercedes Benz Intouro společnosti ICOM transport modré barvy zaparkovaný na náměstí v Brtnici ve čtvrtek 22. října v nočních hodinách odjel neznámý pachatel. Autobus byl poté nalezen havarovaný na okraji Jihlavy. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
"V souvislosti s tímto případem se obracíme na případné svědky, kteří si ve čtvrtek 22. října kolem 21.30 hodin večer povšimli v Brtnici na náměstí v blízkosti zaparkovaného autobusu pohybu podezřelých osob, případně pohybu osob uvnitř autobusu nebo slyšeli a viděli tento autobus nastartovaný a nebo v tuto dobu z místa tento autobus odjíždět, aby se se svým svědectvím obrátili na linku 158. Za vaši pomoc děkujeme", informovala D. Čírtková.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Prasata divoká z táborské zoo děkují za lesní plody
Kaštany a žaludy v těchto pošmourných podzimních dnech zpestřují stravu některým zvířatům z táborské zoologické zahrady. Kromě zubrů a daňků si na nich pochutnávají i divoká prasata, pro která tyto lesní plody představují vítanou delikatesu.
Kaštany a žaludy nosí do táborské zoo její příznivci na pokladnu zoo. Dovnitř se však nedostanou, protože je zahrada z nařízení vlády pro veřejnost stále uzavřená. Děti navíc zoo za jejich pomoc ocení - za tašku kaštanů či žaludů stále dostanou vstupenku platnou až do konce dubna příštího roku. Budou ji tak moci využít, až současná omezení skončí. Plody však musí být suché, nepoškozené a v žádném případě nesmí být plesnivé. Jen takové táborským zvířatům neuškodí.

Ta se už nyní nemohou dočkat, až návštěvníkům budou moci poděkovat osobně. Zatím alespoň posílají srdečný úsměv a dobrou náladu.

Foto Jiří Mikoláš
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   17. 1. 2021

• Ředitelkou Psychiatrické nemocnice v Jihlavě byla jmenovaná Dagmar Dvořáková
• Přírodovědci v Ptačím parku Kosteliska nalezli brouka, kterého už považovali v ČR za vyhynulého
• Z policejního deníku: krádež přívěsu, poškození auta, zničení květináčů a hrabla

Sobota   16. 1. 2021

• Josef Šálek poběží mrazivou Vysočinou bosý a v šortkách přes dvacet kilometrů
• Odbor služby pro zbraně v Havlíčkově Brodě otevřen od pondělí; počet žadatelů o zbrojní průkazy na Vysočině roste
• V Třebíči se loni narodilo 1230 dětí, vévodila jména Eliška a Matyáš

Pátek   15. 1. 2021

• U Štoků na silnici I/38 se střetl náklaďák a pět osobních aut, nikdo se nezranil
• Policisté pátrají po šestnáctileté Veronice, která se nevrátila z vycházky do zařízení pro mládež v Janštejně
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě má málo personálu, od pondělí pomohou hasiči
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributorku drog, vandal polil auto barvou, opilec nadýchal 3,35 promile
• Prvním letošním přírůstkem v táborské zoo je jehně ovce kamerunské
• Pachatele krádeže policisté v Kamenici nad Lipou dopadli na místě činu
• Sdružení Krajina po úpravě pastvisek nabízí přebytečné dřevo
• Na silnici I/38 u Štoků se srazila tři auta, řidička osobního auta utrpěla lehké zranění

Čtvrtek   14. 1. 2021

• U Havlíčkova Brodu se převrátil kamion a srazil chodce, silnice I/38 v místě nehody bude po celou noc průjezdná pouze jedním jízdním pruhem
• Vedle atletického stadionu na louce na Heulose v Jihlavě se již lyžuje
• V Jihlavě se loni narodilo 1371 dětí; vedla jména Terezka a Honzík
• U Havlíčkova Brodu na silnici I/38 se převrátil kamion, který srazil chodce; silnice je v místě neprůjezdná
• Z policejního deníku: krádež peněženky, vloupání do hospody a také do bývalé líhně
• U Jihlávky se převrátil náklaďák se dřevem
• Jihlavské muzeum vyhlásilo fotografickou soutěž na téma Atmosférické jevy
• Silnice I/38 v Dlouhé Brtnici na Jihlavsku je neprůjezdná

Středa   13. 1. 2021

• Děti na Vysočině budou mít jarní prázdniny od pondělí 1. do pátku 5. února, předcházet jim budou pololetní prázdniny
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě alkohol, vandal podrápal auta, řidička se při nehodě zranila
• Muži po vzájemné domluvě kradli v havlíčkobrodském obchodě zboží
• Na Vysočině průběžně sněží, nehody bez zranění

Úterý   12. 1. 2021

• Blackout ve střední Evropě odvracely manipulacemi i české jaderné elektrárny
• Lidé v Třebíči přispěli o Vánocích Barevnému světu na vybavení chráněné dílny
• Z policejního deníku: vloupání do chaty; krádež nářadí; střet dvou aut v Jihlavě
• Na Šacberku na sjezdovce utrpěl vážné zranění lyžař
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě nejsou návštěvy povoleny
• V novoměstské nemocnici se v roce 2020 narodilo nejvíce Aniček a Vojtěchů

Pondělí   11. 1. 2021

• Personálu v pelhřimovské nemocnici je málo, vypomohou hasiči
• Z policejního deníku: recidivista v Jihlavě kradl zboží, řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Meteorologové na Vysočině varují před sněhovými jazyky i čerstvým větrem
• Zámek v Červené Řečici na Pelhřimovsku prochází rozsáhlou rekonstrukcí
• Běžkaři mohou v okolí Žďáru nad Sázavou vyrazit do upravených stop
• V uplynulém roce si péči záchranářů vyžádal každý sedmnáctý občan Vysočiny
• Jihlavská nemocnice opraví pokoj pro pacienty po nehodách a úrazech

Neděle   10. 1. 2021

• Energetici Jaderné elektrárny Dukovany na prvním výrobním bloku, který je odstavený pro výměnu paliva, připravují další kontroly zařízení
• Z policejního deníku: zloděj vzal nářadí z kůlny; zloděj řádil ve dvou domech; dva muži, kteří se porvali
• Napadl sníh, v Okříškách probíhá soutěž Okříšský sněhulák
• Park miniatur v Bystřici nad Pernštejnem ohlídá Vilém z Pernštejna a kamery

Sobota   9. 1. 2021

• Zemřel Radek Vovsík, ředitel Dětského domova se školou v Jihlavě
• Až na dno jaderného reaktoru aneb do Jaderné elektrárny Dukovany virtuálně
• Co nepotřebuješ, pomůže jiným - oblečení, elektrospotřebiče, knihy i třeba hračky
• Odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál v Havlíčkově Brodě bude kvůli karanténě od pondělí uzavřen

Pátek   8. 1. 2021

• Tři králové v třebíčských ulicích nejsou, lidé mohou přispívat do kasiček
• Úprava technického sněhu a příprava lyžařských stop u amfiteátru v Jihlavě pokračuje, příští týden by se mohlo začít běžkovat
• Z policejního deníku: vandal poškrábal v Jihlavě auto a opilí či zdrogovaní řidiči
• Řidiči v Havlíčkově Brodě mají k dispozici již obě podlaží parkovacího domu na Žižkově ulici
• V havlíčkobrodské nemocnici pomáhají vojáci z Chrudimi
• Kriminalisté dopadli organizovanou skupinu výrobců pervitinu

Čtvrtek   7. 1. 2021

• Tisíce lidí po celém Česku budou opět o víkendu sčítat ptáky na krmítku
• Zvířata z táborské zoo si pochutnala na neprodaných vánočních stromcích
• Ve Žďáře nad Sázavou hořel od prskavky vánoční stromeček
• Důchodce v Jihlavě si ohříval oběd, málem podpálil dům
• Z policejního deníku: recidivista v jihlavském obchodním domě kradl čokoládu; řidiči pod vlivem alkoholu a drog za volantem
• Jihlavské zoo loni klesla kvůli lockdownu návštěvnost asi o třetinu
• Sníh stále komplikuje dopravu, na Chotěbořsku se srazilo auto s traktorem, na Pelhřimovsku spadl na náklaďák strom
• Na Vysočině stále sněží, silničáři mají plné ruce práce
• V Třebíči bude kvůli stavebním pracím uzavřeno parkoviště v horní části Karlova náměstí
• Hasiči na Vysočině odklízejí popadané stromy, některé domácnosti jsou bez proudu
• Dálnici D1 na Vysočině zablokoval v noci havarovaný kamion

Středa   6. 1. 2021

• V bytovém domě v Pelhřimově hořela elektroinstalace, hasiči evakuovali šestadvacet osob
• Sněhová kalamita na Vysočině, v Jihlavě spadl řidič s autem do řeky
• Insolvenčních návrhů loni v Česku navzdory krizi ubylo; u firem už se ale ekonomické problémy začaly v závěru roku do žádostí o insolvenci citelně promítat
• Z policejního deníku: krádež dřeva; rvačka na zábavě či krádež kola
• U Rácova se srazila dvě nákladní auta, jeden řidič skončil v nemocnici
• Na Vysočině sněží, silnice ucpávají kamiony, na dálnici na Jihlavsku se stala nehoda se zraněním
• Z jihlavských ulic začne mizet vánoční výzdoba

Úterý   5. 1. 2021

• Dopis Václava Klause ministrovi zdravotnictví Janu Blatnému
• Řidič projížděl po dálnici rychlosti 188 km/h
• I v koronavirovém roce vyrobily jaderné elektrárny v Dukovanech a Temelíně přes 30 TWh elektřiny
• Meteorologové varují na Vysočině před mokrým sněhem, padat má začít ve středu ráno
• Z policejního deníku: nález útočného granátu; recidivista kradl nože, alkohol za volantem
• Letošní Tříkrálová sbírka 2021 prozatím jen online

Pondělí   4. 1. 2021