Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 27.10 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Mobilní odběrový tým vysočinských hasičů odebral v domově pro seniory v Telči 43 vzorků na covid
Mobilní odběrový tým hasičů na Vysočině v úterý 27. října poprvé vyrazil do domova pro seniory v Telči, kde provedl odběr třiačtyřiceti vzorků na COVID-19. Odebrané vzorky následně putovaly do laboratoře jihlavské nemocnice k vyhodnocení. Uvedla to mluvčí hasičů Petra Musilová.
Činnost odběrového týmu, který je složen z řidiče vozidla a příslušníka se vzděláním v oblasti zdravotnictví, je považována z hlediska možnosti nákazy za vysoce rizikovou. "Všichni členové odběrového týmu musí striktně dodržovat všechny zásady správné manipulace s ochrannými prostředky a dekontaminace. Tým má k dispozici speciálně označené vozidlo a je vybaven ochrannými prostředky jako odběrové týmy ve zdravotnických zařízeních. Ochranu jim poskytují jednorázové obleky, masky, brýle, respirátory FFP2 a další pomůcky", informovala P. Musilová.

Na celostátní úrovni podléhá nasazení mobilního odběrového týmu HZS Kraje Vysočina rozhodnutí Centrálního řídícího týmu. Na jeho výzvu může být tento tým nasezen prakticky kdekoliv v České republice. Na krajské úrovni tým vypomáhá na základě žádosti Krajské hygienické stanice.

Mobilní odběrové týmy hasičů vznikly napříč celou Českou republikou, aby posílily kapacitní možnosti při odběru biologických vzorků k provádění vyšetření onemocnění COVID-19. Jedním ze 17 proškolených mobilních odběrových týmů je i tým Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina. Týmy vznikly na základě Dohody o zajištění součinnosti uzavřené mezi Ministerstvem zdravotnictví České republiky, MV- generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru České republiky a Zdravotnickým zařízením Ministerstva vnitra.


Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Udělejte z podzimní zahrady ráj pro ptáky
Třetí ročník Ptačí hodinky – sčítání ptáků na krmítkách, proběhne 8. – 10. ledna 2021. Ačkoli je termín dalšího sčítání ještě daleko, je právě teď nejvyšší čas pustit se do příprav, abychom měli v lednu na krmítku živo. Připravili jsme pro vás sérii článků, ve kterých se dozvíte, jak udělat vaši zahradu (nebo okolí vašeho domu) přívětivou a bezpečnou pro ptáky.
Díl první: Zahrada na podzim
Naše zahrada je ideálním místem, které můžeme proměnit v opravdový ptačí ráj. Věřte, že to nedá ani moc práce. Ptáci totiž neocení anglický trávník či úhledně zastřižené keře. Právě naopak! A když zahradu nemáme? Vyberte si hezké místo v okolí u vašeho domu či někde v parku a můžeme začít. I malá změna se totiž počítá!
Zahrada lákající ptáky nemusí být velká, měla by ale být pestrá a nabízet ptákům základní potřeby – dostatek úkrytů i možnosti potravy. Ptáci preferují zahradu plnou křovin, stromů, travin a bylin. I malou úpravou můžeme na své zahradě vytvořit místo, kde se ptákům dobře žije, kde budou v bezpečí a kde budou vítáni. Dobrou zprávou je, že taková ptačí zahrada je na údržbu poměrně nenáročná.

Podzim je ideální dobou, kdy s úpravami začít. Hnízdní sezóna je ukončená a nehrozí tak zničení ptačích hnízd. Zapomeňte však na úpravy jako je řezání, kácení a hrabání. Zkusme se překonat a nechat si na zahradě trochu toho „nepořádku“.

Ořezat suché větve a shrabat listí – velmi častá aktivita na podzimní víkendy. Milovníci ptáků si tuto práci mohou odpustit.

Staré dřevo a spadané listí neodstraňujte
Stromy se suchými větvemi či celé mrtvé kmeny jsou pro ptáky velmi užitečné. Pokud je to jen trochu možné a pro vás bezpečné, neodstraňujte je. V mrtvém dřevě žije spousta hmyzu, na kterém si ptáci rádi pochutnají. Postačí ale i naskládané dříví, nebo jen hromádka klestí. Spadané listí nepalte. Shrabejte na hromádku (třeba ke kmeni nějakého stromu) a nechte ladem. Ve vrstvě listí si najdou ptáci mnoho dobrot, ať už spadlé ovoce, nebo larvy a brouky.

Vyčistěte staré budky a vyvěste nové
Pokud máte na stromech vyvěšené budky, nezapomeňte je po sezóně vyčistit. Starý hnízdní materiál odstraňte. V případě, že je budka více zašpiněná, vydesinfikujte ji. Pokud jste budky ještě nezavěsili, je právě teď nejlepší čas. Ptáci tak budou mít dostatek času je objevit a na jaře si třeba právě tu vaši vyberou k hnízdění.

Necháte spadané ovoce kosům a kvíčalám?
Kosi a kvíčaly vám budou vděční, když se s nimi podělíte o jablíčka z vaší zahrady. Nechte jim jich několik přímo na stromě klidně i v případě, že přijdou první mrazíky či sníh. Semenožravé ptáky můžete pohostit, když necháte stonky trvalek nezastřižené. Květy těchto rostlin obsahují od odkvetení velké množství semen, která mohou být pro ptáky hojným zdrojem potravy. Semínka jsou zpravidla takřka neviditelná, ale ptáci je pojídají po celou zimu. Možná se vám podaří přilákat hejno stehlíků na semena obyčejných bodláků.

Založte kompost
Pokud ještě nemáte, založte si kompost – žijí v něm červi, plži a mnoho dalších bezobratlých. Volte otevřenou konstrukci před zavřenými plastovými boxy, do které budou mít ptáci přístup. Na zahradě se vyhýbejte chemickým prostředkům. Ke hnojení využijte přírodní suroviny – postačí najemno posekaná tráva a listí.

Zkuste být letošní podzim trochu líní a uklízení nechte na ptáky. I drobná změna vedoucí k vysněnému ptačímu ráji se počítá!
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: z chaty u hřiště zmizela kasička; opilec budil pohoršení či srážka se zvěří
Policisté z Havlíčkova Brodu pátrají po dosud neznámém pachateli, který má na svědomí krádež vloupáním do zahradního domku sportoviště v Havlíčkově Brodě. Neznámý pachatel v době od 24. října do 26. října nezjištěným způsobem rozlomil dveře u zahradního domku na sportovišti, které patří k místní základní škole. Zevnitř vzal kasičku s finanční hotovostí ve výši jeden tisíc korun. Svým jednáním poškodil petlici skříně uvnitř zahradního domku. Kasičku zloděj odhodil u brány areálu, ale peníze si vzal. Majiteli vznikla krádeží a poškozením zařízení hmotná škoda v celkové výši téměř tři tisíce korun. Pachatel musí v případě dopadení počítat s velmi přísným trestem, neboť se dopustil krádeže v době vyhlášeného nouzového stavu, proto pro něho platí kvalifikovaná skutková podstata trestného činu krádeže, pro který také policisté zahájili úkony trestního řízení. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
Muž v Jihlavě byl silně opilý a budil veřejné pohoršení
Z přestupku na úseku veřejného pořádku je podezřelý šestadvacetiletý muž, který v neděli 25. října kolem jedenácté hodiny dopoledne budil v Jihlavě na ulici Romana Havelky veřejné pohoršení. "Policisté na místě zjistili, že muž je značně opilý a leží u sloupu veřejného osvětlen v blízkosti obchodního centra. Muž nebyl schopen chůze a pouze nesrozumitelně komunikoval. Policisté u něho provedli dechovou zkoušku, která byla pozitivní a vykázala hodnotu 3,37 promile alkoholu v dechu", uvedla D. Čírtková s tím, že policisté muže eskortovali ho k vystřízlivění na záchytku stanici v Jihlavě, kde byl v 11.20 hodin předán ošetřujícímu personálu.

Ani řetěz zloděje nezastavil
Policisté z Pelhřimova pátrají po neznámém pachateli, kterého od krádeže neodradil ani kovový řetěz. "Zloděj v době od 23. října do 26. října odcizil vibrační desku, která byla zajištěna kovovým řetězem ke druhé vibrační desce. Tato zařízení se nacházela na opravované silnici v Pelhřimově. Zloděj poškodil řetěz a podařilo se mu jednu z vibračních desek ukrást. Odvézt z místa odcizenou vibrační desku nebylo pro zloděje nijak jednoduché, protože vážila zhruba 100 kilogramů. Majiteli vznikla krádeží škoda v celkové výši přesahující 15 tisíc korun", uvedla mluvčí. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže. Pachatel musí v případě dopadení počítat s velmi přísným trestem, neboť se dopustil krádeže v době vyhlášeného nouzového stavu, proto pro něho platí kvalifikovaná skutková podstata trestného činu krádeže, pro který také policisté zahájili úkony trestního řízení.

Při nehodě s lesní zvěří se poškodila dvě osobní vozidla
Policisté integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie kraje Vysočina přijali v pondělí 26. října odpoledne krátce před sedmnáctou hodinou oznámení o dopravní nehodě, k níž došlo na silnici I/23 na Třebíčsku. "Řidič osobního Škoda Octavia projížděl po silnici ve směru od Vladislavi k Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku. U Koněšína mu z pravého travnatého silničního příkopu náhle vběhla do jízdní dráhy srna. Došlo ke střetu vozidla se srnou, která byla nárazem odhozena do protisměrné části pozemní komunikace, a to bezprostředně před osobní auto Ford Mondeo. Řidič tohoto vozu jel po silnici v opačném směru jízdy. Lesní zvěř byla nárazem usmrcena. Žádný z účastníků nehody nebyl zraněn", informovala mluvčí Dana Čírtková. Policisté u obou řidičů provedli dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Na vozidlech vznikla hmotná škoda ve výši 64 tisíc korun.

Řidič usedl za volant a byl pod vlivem drog
Policisté ze Žďáru nad Sázavou v rámci běžného výkonu služby kontrolovali v pondělí 26. října odpoledne kolem půl páté řidiče osobního vozidla VW Golf. Řidič s vozidlem projížděl po ulicích Jungmannova a Bezručova, kde byl policisty zastaven za účelem silniční kontroly. "Policisté vyzvali řidiče k předložení dokladů potřebných k řízení a provozu vozidla a poté také k provedení testu na případnou přítomnost omamných a psychotropních látek. Výsledek testu byl pozitivní na látku amfetamin/metamfetamin. Řidič bezdůvodně odmítl podrobit se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem žilní krve", informovala mluvčí. Případ policisté zadokumentovali a odevzdají jej k řešení do správního řízení místně příslušnému správnímu orgánu.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Časové kupóny a elektronickou peněženku do Jihlavské MHD lze již zaplatit i kartou
Jízdné MHD v Jihlavě už lze zčásti platit kartou. V příštím roce se změní také odbavovací systém přímo ve vozech a validátor u řidiče umožní platbu kartou i za jednotlivé jízdné.
Od úterý 27. října 2020 spustil Dopravní podnik města Jihlavy (DPMJ) platby kartou. Učinil tak s předstihem oproti původnímu plánu ve snaze účinněji bojovat s rizikem šíření koronaviru. Platit bezkontaktně už je ode dneška možné na středisku předprodeje v přízemí budovy radnice na Masarykově náměstí v Jihlavě. Časový kupón např. za měsíční listopadovou jízdenku už bude možné zaplatit bankovní kartou nebo prostřednictvím bezkontaktní mobilní platby Apple Pay nebo Google Pay na svém telefonu. Karty ode dneška přijímají také na vrátnici DPMJ na Brtnické ulici, kde lze nyní platit např. za využití myčky vozidel a po skončení nouzového stavu zde bude možné platit i přirážky k jízdnému.

Online dobití elektronické peněženky a nákup časových kupónů na internetu bude spuštěn v příštím roce ve stejném termínu jako možnost zaplatit kartou přímo u validátoru u řidiče při nástupu do trolejbusu nebo autobusu MHD. „Je třeba k tomu vyměnit celý odbavovací systém, a to zabere včetně veškeré potřebné administrativy s tím spojené bohužel asi 11 měsíců,“ vysvětlil předseda představenstva DPMJ a.s. Radim Rovner s tím, že plnohodnotné placení kartou a nákup jízdenek přes internet umožní v MHD v Jihlavě od října 2021.

DPMJ se potýká s výrazným úbytkem cestujících. Kvůli vládním opatřením nyní v nouzovém stavu jezdí ve srovnání s loňským rokem hromadnou dopravou asi polovina cestujících. „Tržby klesly o 50%. Případná další omezení dopravy se budou řešit v průběhu příštího týdne. Budeme o nich ale včas informovat,“ doplnil Radim Rovner.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Návštěvníci hřbitovů by měli o Dušičkách dodržovat vládní pravidla a nařízení
Otevírací doba jihlavských hřbitovů zůstává stejná jako obvykle. Kvůli pandemii je omezen pouze stánkový prodej květin – v neděli se neprodává. Na území hřbitovů platí stejná pravidla jako pro pohyb venku v zastavěném území obce, je tedy nutné nosit ochranu dýchacích cest a držet rozestupy. Otevírací doby Ústředního hřbitova, Kalvárie i Židovského hřbitova zůstávají ve standardním režimu.
S návštěvou hřbitova může pomoci také aplikace, která vyhledává podle jména či dalších údajů hrobová místa. Aplikace slouží široké veřejnosti k pohotovému, pohodlnému a přesnému dohledávání zemřelých nebo k doplnění kompletních informací o rodinných hrobových místech.

K vyhledávání je možné využít jméno a příjmení pohřbeného, rok jeho narození či úmrtí, hrob je možné vyhledávat i podle majitele nebo podle čísla hrobového místa. Hledané místo se zobrazí na přehledné interaktivní mapě hřbitova.

Evidence je zpracovaná pro ústřední hřbitov a hřbitov Kalvárii, čítá necelých 10 tisíc hrobů a přes 27 tisíc pohřbených. Do budoucna radnice uvažuje službu rozšířit o evidenci další dvou jihlavských pohřebišť – židovský hřbitov a urnový háj v areálu krematoria.

Aplikaci naleznete na adrese: https://www.jihlava.cz/uvod/…

Ve standardním režimu zůstává také kancelář správy hřbitovů, kontaktní údaje lze najít zde:
www.sml-jihlava.cz/h…

Až do úterý 3. listopadu jsou Ústřední hřbitov a hřbitov Kalvárie otevřeny vždy od 7 do 19 hodin.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Na dálnici D1 boural kamion, směr na Brno je neprůjezdný
Na dálnici D1 na 96,4 kilometru před Humpolcem ve směru na Brno havaroval v úterý 26. října krátce po jedenácté hodině řidič nákladního vozidla s přívěsem s rumunskou registrační značkou.
"Souprava zůstala po nehodě před dva jízdní pruhy a zastavila ve směru na Brno na D1 provoz. Směr na Brno je zcela neprůjezdný, místem projedou se zvýšenou opatrností pouze osobní vozidla. Nehoda se obešla bez zranění", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Správci komunikace byla dána výzva k odstranění překážky v silničním provozu. "Apelujeme na řidiče, aby při jízdě po dálnici D1 i s ohledem na aktuální počasí dbali zvýšené opatrnosti", doplnila mluvčí.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Neznámý zloděj sebral v Brtnici autobus a havaroval, policie žádá o pomoc svědky
S linkovým autobusem Mercedes Benz Intouro společnosti ICOM transport modré barvy zaparkovaný na náměstí v Brtnici ve čtvrtek 22. října v nočních hodinách odjel neznámý pachatel. Autobus byl poté nalezen havarovaný na okraji Jihlavy. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
"V souvislosti s tímto případem se obracíme na případné svědky, kteří si ve čtvrtek 22. října kolem 21.30 hodin večer povšimli v Brtnici na náměstí v blízkosti zaparkovaného autobusu pohybu podezřelých osob, případně pohybu osob uvnitř autobusu nebo slyšeli a viděli tento autobus nastartovaný a nebo v tuto dobu z místa tento autobus odjíždět, aby se se svým svědectvím obrátili na linku 158. Za vaši pomoc děkujeme", informovala D. Čírtková.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Prasata divoká z táborské zoo děkují za lesní plody
Kaštany a žaludy v těchto pošmourných podzimních dnech zpestřují stravu některým zvířatům z táborské zoologické zahrady. Kromě zubrů a daňků si na nich pochutnávají i divoká prasata, pro která tyto lesní plody představují vítanou delikatesu.
Kaštany a žaludy nosí do táborské zoo její příznivci na pokladnu zoo. Dovnitř se však nedostanou, protože je zahrada z nařízení vlády pro veřejnost stále uzavřená. Děti navíc zoo za jejich pomoc ocení - za tašku kaštanů či žaludů stále dostanou vstupenku platnou až do konce dubna příštího roku. Budou ji tak moci využít, až současná omezení skončí. Plody však musí být suché, nepoškozené a v žádném případě nesmí být plesnivé. Jen takové táborským zvířatům neuškodí.

Ta se už nyní nemohou dočkat, až návštěvníkům budou moci poděkovat osobně. Zatím alespoň posílají srdečný úsměv a dobrou náladu.

Foto Jiří Mikoláš
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Neděle   16. 5. 2021

• V Lukách nad Jihlavou byla z řeky vytažena utopená žena
• Středověké studny ve Velkém Meziříčí vydaly poklady, třeba středověkou pokladničku
• Z policejního deníku: zloděj ukradl z aut nářadí; rozbitá výloha; opilý osmnáctiletý řidič boural

Sobota   15. 5. 2021

• V jihlavské zoologické zahradě se narodil dikobraz palawanský
• Festival Hudba tisíců Mahler Jihlava 2021 zahájí koncert Symfonie č. 7 v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava a dirigenta Marka Štilce

Pátek   14. 5. 2021

• Výstava Vladimír Kiseljov – Bratři vášně: Wagner – Bruckner - Mahler v Jihlavě u příležitosti 110. výročí úmrtí skladatele Gustava Mahlera
• Z policejního deníku: policisté chytili zloděje dlažby; krádež notebooku a dalších věcí z auta; opilci skončili na záchytce
• Dominanta Karlova náměstí v Třebíči bude do konce října zrekonstruovaná
• Linka 155, která zachraňuje životy, slaví svůj den. Na Vysočině loni záchranáři přijali více jak 87 tisíc tísňových volání
• Na silnici I/38 u Havlíčkova Brodu začne oprava kanalizace odvodnění

Čtvrtek   13. 5. 2021

• Celníci na Vysočině zajistili přes 26 tisíc cigaret bez platné tabákové nálepky
• V Předíně zbourají most, doprava povede po provizorní komunikaci a řízena bude kyvadlově
• Z policejního deníku: recidivista s komplicem kradli mobily; nález munice z druhé světové války; krádež kola
• U Svatého Kříže na silnici I/38 se stala tragická nehoda, silnice již je plně průjezdná
• Pelhřimovské muzeum rekordů má ve sbírkách další přírůstek - půlmetrákový kuchyňský nůž
• Lávka z Polanky v Třebíči typu Bailey Bridge do šrotu nepůjde
• Svatojánská pouť na Zelené hoře ve Žďáře nad Sázavou pod širým nebem

Středa   12. 5. 2021

• Přes Českou republiku pojedou americké konvoje; přespí v Rančířově na Jihlavsku
• Prvních čtyři sta metrů obchvatu Osové Bítýšky už je uvolněn pro dopravu
• U příležitosti Světového dne boje proti mozkové mrtvici bude v sobotu Mariánský sloup v Jihlavě svítit narůžovo
• Zfetovaný opilec z Hrotovic za jízdu v nepříčetnosti, při níž u Stonařova zmrzačil dva lidi, dostal šest let
• Z policejního deníku: distributorovi drog až pět let za mřížemi; krádež katalyzátoru; šestnáctiletý chodec skončil po střetu s autobusem v brněnské nemocnici
• Puma Líla se začala opalovat a když má náladu, předvede svou ladnou krásu návštěvníkům
• Sestřičky v nemocnicích na Vysočině dostaly k svátku růže
• Lékárna v jihlavské nemocnici se otevřela po opravách veřejnosti

Úterý   11. 5. 2021

• Archeologický výzkum na Karlově náměstí v Třebíči odhalil pravděpodobně historický pranýř
• Z policejního deníku: poškození postřikovacího stroje; opilec nadýchal 3,72 promile; chodkyně s kolem vstoupila přímo pod auto
• Na silnici I/19 v úseku Stříbrné Hory - Simtany položí silničáři nový asfalt v červnu
• Studenti popřáli maminkám na oddělení dlouhodobě nemocných v pelhřimovské nemocnici k svátku
• Rybník Stráž v Pelhřimově se připravuje na letní sezónu, pročištěná voda bude vhodná ke koupání

Pondělí   10. 5. 2021

• Z policejního deníku: celostátně hledaný muž skončil za mřížemi; recidivista kradl v obchodě; agresivní opilci skončili na záchytce
• V Krokočíně shořela hájenka i s přístřeškem

Neděle   9. 5. 2021

• Motorkář u Radňovic boural, utrpěl vážná zranění se kterými byl letecky transportován do Brna
• Magdalena Křenková - Floriánová vystaví obrazy inspirované její rodnou Starou Říší a krajinou její duše v prostorách gotické věže na Roštejně
• Jihlavská polytechnika volila svůj akademický senát poprvé on-line
• Z policejního deníku: zloděj ukradl zboží za 45 tisíc; motorkář se po nehodě těžce zranil; silně opilý cizinec v Jihlavě boural
• Muž u Sudic na Třebíčsku zemřel po srážce s vlakem

Sobota   8. 5. 2021

• Kouzelné zahrady rodiny Kinských na zámku ve Žďáře nad Sázavou zvou hosty na poslední květnový víkend
• Muzea a galerie na Vysočině v úterý 11. května přivítají první návštěvníky

Pátek   7. 5. 2021

• Vyhlídka z věže gotického chrámu svatého Jakuba v Jihlavě se otevře veřejnosti
• Z policejního deníku: žena za distribuci pervitinu hrozí pět let za mřížemi; krádež horského kola; muž bez řidičáku se před policisty tvářil jako spolujezdec
• Řidič kamionu hodil na jiné auto visací zámek
• Policisté evakuovali obyvatele z hořícího domu v Pelhřimově, od policejního ředitele obdrželi skleněnou plaketu za projevení odvahy a osobní statečnosti
• Usmrtit medvědici i s mládětem je neodpustitelný barbarský čin
• V Batelově chytla od zapálené svíčky chata, majitel utrpěl zranění
• U Březinky na Havlíčkobrodsku hořel autojeřáb, škoda je jeden milion korun

Čtvrtek   6. 5. 2021

• Telefon za volantem i překročená povolená rychlost. Policisté kontrolovali řidiče na dálnici D1
• Na silnici I/23 od okružní křižovatky Kasárna se silnicí I/38 až po část obce Předín - Hory na Třebíčsku začnou v pondělí opravy
• Na Vysočině bude foukat silný vítr a v sobotu hrozí ranní mráz
• Oslavy výročí narození Karla Havlíčka Borovského odstartují 8. května, prozatím v podobě venkovních expozic
• Z policejního deníku: krádež kola z chaty; distributorovi pervitinu hrozí až pět let za mřížemi; agresivní opilec skončil na záchytce
• Nakupování na internetu vyžaduje více obezřetnosti
• Nadšenci z Vysočiny ve volném čase budují nová místa pro setkávání
• V Jihlavě - Pístově shořelo osobní auto, škoda je 50 tisíc korun

Středa   5. 5. 2021

• Z policejního deníku: žena na elektrokole nedala přednost autu, skončila v nemocnici; opilec fyzicky i slovně napadl partnerku
• On-line programy primární prevence hrají v době distanční a rotační výuky důležitou roli
• Restaurátorské práce v interiéru chrámu svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře budou pokračovat, až se oteplí

Úterý   4. 5. 2021

• V kuchyni domu v Ostrově nad Oslavou vzplál požár, jedna osoba zemřela
• Pod novodobým ciferníkem na věži jihlavské radnice byl schovaný barokní ciferník
• Jste obézní, máte cukrovkou? Třebíčská nemocnice otevírá bariatrickou poradnu
• Z policejního deníku: krádež nářadí; krádež dámského kola; muž bil svoji partnerku
• Katedra sociální práce VŠPJ slaví akreditační úspěch
• Na silnicích Vysočiny se snížil počet tragických nehod; policisté za první čtyři měsíce letošního roku řešili 1 284 dopravních nehod

Pondělí   3. 5. 2021

• Nejvyšší soud potvrdil správnost trasy obchvatu v Třebíči
• Vysazování úhořů do vod Vysočiny, například do přehrady v Dalešicích či Trnávky
• Ocelová lana nad klenbou ekoduktu v nočních hodinách o víkendu zmizela
• Benefiční online koncert Hrajeme pro 20 ZOO v neděli od 17 hodin
• Z policejního deníku: opilý muž bez řidičáku boural; muž napadl partnerku a ničil jí auto; agresivní opilci skončili na záchytce
• Na Vysočině hrozí noční mráz
• Betonové torzo památníku připomínajícího padlé rudoarmějce ze hřbitova v Novém Městě na Moravě zmizí
• V Pelhřimově hořela ubytovna, sedm lidí bylo zraněno

Neděle   2. 5. 2021