Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

úterý Zpět na hlavní stránku... 27.10 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Mobilní odběrový tým vysočinských hasičů odebral v domově pro seniory v Telči 43 vzorků na covid
Mobilní odběrový tým hasičů na Vysočině v úterý 27. října poprvé vyrazil do domova pro seniory v Telči, kde provedl odběr třiačtyřiceti vzorků na COVID-19. Odebrané vzorky následně putovaly do laboratoře jihlavské nemocnice k vyhodnocení. Uvedla to mluvčí hasičů Petra Musilová.
Činnost odběrového týmu, který je složen z řidiče vozidla a příslušníka se vzděláním v oblasti zdravotnictví, je považována z hlediska možnosti nákazy za vysoce rizikovou. "Všichni členové odběrového týmu musí striktně dodržovat všechny zásady správné manipulace s ochrannými prostředky a dekontaminace. Tým má k dispozici speciálně označené vozidlo a je vybaven ochrannými prostředky jako odběrové týmy ve zdravotnických zařízeních. Ochranu jim poskytují jednorázové obleky, masky, brýle, respirátory FFP2 a další pomůcky", informovala P. Musilová.

Na celostátní úrovni podléhá nasazení mobilního odběrového týmu HZS Kraje Vysočina rozhodnutí Centrálního řídícího týmu. Na jeho výzvu může být tento tým nasezen prakticky kdekoliv v České republice. Na krajské úrovni tým vypomáhá na základě žádosti Krajské hygienické stanice.

Mobilní odběrové týmy hasičů vznikly napříč celou Českou republikou, aby posílily kapacitní možnosti při odběru biologických vzorků k provádění vyšetření onemocnění COVID-19. Jedním ze 17 proškolených mobilních odběrových týmů je i tým Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina. Týmy vznikly na základě Dohody o zajištění součinnosti uzavřené mezi Ministerstvem zdravotnictví České republiky, MV- generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru České republiky a Zdravotnickým zařízením Ministerstva vnitra.


Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Udělejte z podzimní zahrady ráj pro ptáky
Třetí ročník Ptačí hodinky – sčítání ptáků na krmítkách, proběhne 8. – 10. ledna 2021. Ačkoli je termín dalšího sčítání ještě daleko, je právě teď nejvyšší čas pustit se do příprav, abychom měli v lednu na krmítku živo. Připravili jsme pro vás sérii článků, ve kterých se dozvíte, jak udělat vaši zahradu (nebo okolí vašeho domu) přívětivou a bezpečnou pro ptáky.
Díl první: Zahrada na podzim
Naše zahrada je ideálním místem, které můžeme proměnit v opravdový ptačí ráj. Věřte, že to nedá ani moc práce. Ptáci totiž neocení anglický trávník či úhledně zastřižené keře. Právě naopak! A když zahradu nemáme? Vyberte si hezké místo v okolí u vašeho domu či někde v parku a můžeme začít. I malá změna se totiž počítá!
Zahrada lákající ptáky nemusí být velká, měla by ale být pestrá a nabízet ptákům základní potřeby – dostatek úkrytů i možnosti potravy. Ptáci preferují zahradu plnou křovin, stromů, travin a bylin. I malou úpravou můžeme na své zahradě vytvořit místo, kde se ptákům dobře žije, kde budou v bezpečí a kde budou vítáni. Dobrou zprávou je, že taková ptačí zahrada je na údržbu poměrně nenáročná.

Podzim je ideální dobou, kdy s úpravami začít. Hnízdní sezóna je ukončená a nehrozí tak zničení ptačích hnízd. Zapomeňte však na úpravy jako je řezání, kácení a hrabání. Zkusme se překonat a nechat si na zahradě trochu toho „nepořádku“.

Ořezat suché větve a shrabat listí – velmi častá aktivita na podzimní víkendy. Milovníci ptáků si tuto práci mohou odpustit.

Staré dřevo a spadané listí neodstraňujte
Stromy se suchými větvemi či celé mrtvé kmeny jsou pro ptáky velmi užitečné. Pokud je to jen trochu možné a pro vás bezpečné, neodstraňujte je. V mrtvém dřevě žije spousta hmyzu, na kterém si ptáci rádi pochutnají. Postačí ale i naskládané dříví, nebo jen hromádka klestí. Spadané listí nepalte. Shrabejte na hromádku (třeba ke kmeni nějakého stromu) a nechte ladem. Ve vrstvě listí si najdou ptáci mnoho dobrot, ať už spadlé ovoce, nebo larvy a brouky.

Vyčistěte staré budky a vyvěste nové
Pokud máte na stromech vyvěšené budky, nezapomeňte je po sezóně vyčistit. Starý hnízdní materiál odstraňte. V případě, že je budka více zašpiněná, vydesinfikujte ji. Pokud jste budky ještě nezavěsili, je právě teď nejlepší čas. Ptáci tak budou mít dostatek času je objevit a na jaře si třeba právě tu vaši vyberou k hnízdění.

Necháte spadané ovoce kosům a kvíčalám?
Kosi a kvíčaly vám budou vděční, když se s nimi podělíte o jablíčka z vaší zahrady. Nechte jim jich několik přímo na stromě klidně i v případě, že přijdou první mrazíky či sníh. Semenožravé ptáky můžete pohostit, když necháte stonky trvalek nezastřižené. Květy těchto rostlin obsahují od odkvetení velké množství semen, která mohou být pro ptáky hojným zdrojem potravy. Semínka jsou zpravidla takřka neviditelná, ale ptáci je pojídají po celou zimu. Možná se vám podaří přilákat hejno stehlíků na semena obyčejných bodláků.

Založte kompost
Pokud ještě nemáte, založte si kompost – žijí v něm červi, plži a mnoho dalších bezobratlých. Volte otevřenou konstrukci před zavřenými plastovými boxy, do které budou mít ptáci přístup. Na zahradě se vyhýbejte chemickým prostředkům. Ke hnojení využijte přírodní suroviny – postačí najemno posekaná tráva a listí.

Zkuste být letošní podzim trochu líní a uklízení nechte na ptáky. I drobná změna vedoucí k vysněnému ptačímu ráji se počítá!
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: z chaty u hřiště zmizela kasička; opilec budil pohoršení či srážka se zvěří
Policisté z Havlíčkova Brodu pátrají po dosud neznámém pachateli, který má na svědomí krádež vloupáním do zahradního domku sportoviště v Havlíčkově Brodě. Neznámý pachatel v době od 24. října do 26. října nezjištěným způsobem rozlomil dveře u zahradního domku na sportovišti, které patří k místní základní škole. Zevnitř vzal kasičku s finanční hotovostí ve výši jeden tisíc korun. Svým jednáním poškodil petlici skříně uvnitř zahradního domku. Kasičku zloděj odhodil u brány areálu, ale peníze si vzal. Majiteli vznikla krádeží a poškozením zařízení hmotná škoda v celkové výši téměř tři tisíce korun. Pachatel musí v případě dopadení počítat s velmi přísným trestem, neboť se dopustil krádeže v době vyhlášeného nouzového stavu, proto pro něho platí kvalifikovaná skutková podstata trestného činu krádeže, pro který také policisté zahájili úkony trestního řízení. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
Muž v Jihlavě byl silně opilý a budil veřejné pohoršení
Z přestupku na úseku veřejného pořádku je podezřelý šestadvacetiletý muž, který v neděli 25. října kolem jedenácté hodiny dopoledne budil v Jihlavě na ulici Romana Havelky veřejné pohoršení. "Policisté na místě zjistili, že muž je značně opilý a leží u sloupu veřejného osvětlen v blízkosti obchodního centra. Muž nebyl schopen chůze a pouze nesrozumitelně komunikoval. Policisté u něho provedli dechovou zkoušku, která byla pozitivní a vykázala hodnotu 3,37 promile alkoholu v dechu", uvedla D. Čírtková s tím, že policisté muže eskortovali ho k vystřízlivění na záchytku stanici v Jihlavě, kde byl v 11.20 hodin předán ošetřujícímu personálu.

Ani řetěz zloděje nezastavil
Policisté z Pelhřimova pátrají po neznámém pachateli, kterého od krádeže neodradil ani kovový řetěz. "Zloděj v době od 23. října do 26. října odcizil vibrační desku, která byla zajištěna kovovým řetězem ke druhé vibrační desce. Tato zařízení se nacházela na opravované silnici v Pelhřimově. Zloděj poškodil řetěz a podařilo se mu jednu z vibračních desek ukrást. Odvézt z místa odcizenou vibrační desku nebylo pro zloděje nijak jednoduché, protože vážila zhruba 100 kilogramů. Majiteli vznikla krádeží škoda v celkové výši přesahující 15 tisíc korun", uvedla mluvčí. Policisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže. Pachatel musí v případě dopadení počítat s velmi přísným trestem, neboť se dopustil krádeže v době vyhlášeného nouzového stavu, proto pro něho platí kvalifikovaná skutková podstata trestného činu krádeže, pro který také policisté zahájili úkony trestního řízení.

Při nehodě s lesní zvěří se poškodila dvě osobní vozidla
Policisté integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie kraje Vysočina přijali v pondělí 26. října odpoledne krátce před sedmnáctou hodinou oznámení o dopravní nehodě, k níž došlo na silnici I/23 na Třebíčsku. "Řidič osobního Škoda Octavia projížděl po silnici ve směru od Vladislavi k Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku. U Koněšína mu z pravého travnatého silničního příkopu náhle vběhla do jízdní dráhy srna. Došlo ke střetu vozidla se srnou, která byla nárazem odhozena do protisměrné části pozemní komunikace, a to bezprostředně před osobní auto Ford Mondeo. Řidič tohoto vozu jel po silnici v opačném směru jízdy. Lesní zvěř byla nárazem usmrcena. Žádný z účastníků nehody nebyl zraněn", informovala mluvčí Dana Čírtková. Policisté u obou řidičů provedli dechovou zkoušku s negativním výsledkem. Na vozidlech vznikla hmotná škoda ve výši 64 tisíc korun.

Řidič usedl za volant a byl pod vlivem drog
Policisté ze Žďáru nad Sázavou v rámci běžného výkonu služby kontrolovali v pondělí 26. října odpoledne kolem půl páté řidiče osobního vozidla VW Golf. Řidič s vozidlem projížděl po ulicích Jungmannova a Bezručova, kde byl policisty zastaven za účelem silniční kontroly. "Policisté vyzvali řidiče k předložení dokladů potřebných k řízení a provozu vozidla a poté také k provedení testu na případnou přítomnost omamných a psychotropních látek. Výsledek testu byl pozitivní na látku amfetamin/metamfetamin. Řidič bezdůvodně odmítl podrobit se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem žilní krve", informovala mluvčí. Případ policisté zadokumentovali a odevzdají jej k řešení do správního řízení místně příslušnému správnímu orgánu.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Časové kupóny a elektronickou peněženku do Jihlavské MHD lze již zaplatit i kartou
Jízdné MHD v Jihlavě už lze zčásti platit kartou. V příštím roce se změní také odbavovací systém přímo ve vozech a validátor u řidiče umožní platbu kartou i za jednotlivé jízdné.
Od úterý 27. října 2020 spustil Dopravní podnik města Jihlavy (DPMJ) platby kartou. Učinil tak s předstihem oproti původnímu plánu ve snaze účinněji bojovat s rizikem šíření koronaviru. Platit bezkontaktně už je ode dneška možné na středisku předprodeje v přízemí budovy radnice na Masarykově náměstí v Jihlavě. Časový kupón např. za měsíční listopadovou jízdenku už bude možné zaplatit bankovní kartou nebo prostřednictvím bezkontaktní mobilní platby Apple Pay nebo Google Pay na svém telefonu. Karty ode dneška přijímají také na vrátnici DPMJ na Brtnické ulici, kde lze nyní platit např. za využití myčky vozidel a po skončení nouzového stavu zde bude možné platit i přirážky k jízdnému.

Online dobití elektronické peněženky a nákup časových kupónů na internetu bude spuštěn v příštím roce ve stejném termínu jako možnost zaplatit kartou přímo u validátoru u řidiče při nástupu do trolejbusu nebo autobusu MHD. „Je třeba k tomu vyměnit celý odbavovací systém, a to zabere včetně veškeré potřebné administrativy s tím spojené bohužel asi 11 měsíců,“ vysvětlil předseda představenstva DPMJ a.s. Radim Rovner s tím, že plnohodnotné placení kartou a nákup jízdenek přes internet umožní v MHD v Jihlavě od října 2021.

DPMJ se potýká s výrazným úbytkem cestujících. Kvůli vládním opatřením nyní v nouzovém stavu jezdí ve srovnání s loňským rokem hromadnou dopravou asi polovina cestujících. „Tržby klesly o 50%. Případná další omezení dopravy se budou řešit v průběhu příštího týdne. Budeme o nich ale včas informovat,“ doplnil Radim Rovner.
Radovan DANĚKZpět nahoru na obsah...

Návštěvníci hřbitovů by měli o Dušičkách dodržovat vládní pravidla a nařízení
Otevírací doba jihlavských hřbitovů zůstává stejná jako obvykle. Kvůli pandemii je omezen pouze stánkový prodej květin – v neděli se neprodává. Na území hřbitovů platí stejná pravidla jako pro pohyb venku v zastavěném území obce, je tedy nutné nosit ochranu dýchacích cest a držet rozestupy. Otevírací doby Ústředního hřbitova, Kalvárie i Židovského hřbitova zůstávají ve standardním režimu.
S návštěvou hřbitova může pomoci také aplikace, která vyhledává podle jména či dalších údajů hrobová místa. Aplikace slouží široké veřejnosti k pohotovému, pohodlnému a přesnému dohledávání zemřelých nebo k doplnění kompletních informací o rodinných hrobových místech.

K vyhledávání je možné využít jméno a příjmení pohřbeného, rok jeho narození či úmrtí, hrob je možné vyhledávat i podle majitele nebo podle čísla hrobového místa. Hledané místo se zobrazí na přehledné interaktivní mapě hřbitova.

Evidence je zpracovaná pro ústřední hřbitov a hřbitov Kalvárii, čítá necelých 10 tisíc hrobů a přes 27 tisíc pohřbených. Do budoucna radnice uvažuje službu rozšířit o evidenci další dvou jihlavských pohřebišť – židovský hřbitov a urnový háj v areálu krematoria.

Aplikaci naleznete na adrese: https://www.jihlava.cz/uvod/…

Ve standardním režimu zůstává také kancelář správy hřbitovů, kontaktní údaje lze najít zde:
www.sml-jihlava.cz/h…

Až do úterý 3. listopadu jsou Ústřední hřbitov a hřbitov Kalvárie otevřeny vždy od 7 do 19 hodin.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Na dálnici D1 boural kamion, směr na Brno je neprůjezdný
Na dálnici D1 na 96,4 kilometru před Humpolcem ve směru na Brno havaroval v úterý 26. října krátce po jedenácté hodině řidič nákladního vozidla s přívěsem s rumunskou registrační značkou.
"Souprava zůstala po nehodě před dva jízdní pruhy a zastavila ve směru na Brno na D1 provoz. Směr na Brno je zcela neprůjezdný, místem projedou se zvýšenou opatrností pouze osobní vozidla. Nehoda se obešla bez zranění", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Správci komunikace byla dána výzva k odstranění překážky v silničním provozu. "Apelujeme na řidiče, aby při jízdě po dálnici D1 i s ohledem na aktuální počasí dbali zvýšené opatrnosti", doplnila mluvčí.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Neznámý zloděj sebral v Brtnici autobus a havaroval, policie žádá o pomoc svědky
S linkovým autobusem Mercedes Benz Intouro společnosti ICOM transport modré barvy zaparkovaný na náměstí v Brtnici ve čtvrtek 22. října v nočních hodinách odjel neznámý pachatel. Autobus byl poté nalezen havarovaný na okraji Jihlavy. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
"V souvislosti s tímto případem se obracíme na případné svědky, kteří si ve čtvrtek 22. října kolem 21.30 hodin večer povšimli v Brtnici na náměstí v blízkosti zaparkovaného autobusu pohybu podezřelých osob, případně pohybu osob uvnitř autobusu nebo slyšeli a viděli tento autobus nastartovaný a nebo v tuto dobu z místa tento autobus odjíždět, aby se se svým svědectvím obrátili na linku 158. Za vaši pomoc děkujeme", informovala D. Čírtková.

Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Prasata divoká z táborské zoo děkují za lesní plody
Kaštany a žaludy v těchto pošmourných podzimních dnech zpestřují stravu některým zvířatům z táborské zoologické zahrady. Kromě zubrů a daňků si na nich pochutnávají i divoká prasata, pro která tyto lesní plody představují vítanou delikatesu.
Kaštany a žaludy nosí do táborské zoo její příznivci na pokladnu zoo. Dovnitř se však nedostanou, protože je zahrada z nařízení vlády pro veřejnost stále uzavřená. Děti navíc zoo za jejich pomoc ocení - za tašku kaštanů či žaludů stále dostanou vstupenku platnou až do konce dubna příštího roku. Budou ji tak moci využít, až současná omezení skončí. Plody však musí být suché, nepoškozené a v žádném případě nesmí být plesnivé. Jen takové táborským zvířatům neuškodí.

Ta se už nyní nemohou dočkat, až návštěvníkům budou moci poděkovat osobně. Zatím alespoň posílají srdečný úsměv a dobrou náladu.

Foto Jiří Mikoláš
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   25. 11. 2020

• Tři krále možná v ulicích nepotkáte, přesto koledovat budou
• Z policejního deníku: poškození nápojových automatů; vloupání do auta či bourající opilý řidič
• Na budově jihlavské nemocnice se ve čtvrtek 26. listopadu rozzáří Světlo lékařům
• Zájemci se mohou stát kmotry zraněných a ohrožených zvířat v záchranné stanice v Pavlově
• Jihlavští policisté žádají veřejnost o spolupráci při hledání totožnosti dvou mužů a žen z fotografie
• Kriminalisté dopadli recidivistu, který ukradl peněženku s finanční hotovostí a doklady
• Policisté zadrželi další tři migranty, muži riskovali život, cestovali na podvozku zahraničního návěsu

Úterý   24. 11. 2020

• Na jihlavském náměstí stojí vánoční strom, letos bude nazdobena i radnice
• Nevíte co pod stromeček? Nadělte mimořádné zážitky v táborské zoo
• Silniční meteorologické stanice- významný prvek zimní údržby
• Jihlava pošle na podporu stanice v Pavlově, která se zabývá záchranou poraněných volně žijících živočichů, 10 tisíc korun
• Z policejního deníku: útočné granáty a rozbušky na dně rybníka; devítiletý chlapec se našel v pořádku či posprejovaný vlak
• Ledová kalamita na trolejích trolejbusových drah: V Jihlavě dnes ráno trolejbusy měly zpoždění až přes sto minut!
• Humpoleckým Vánocům 2020 září hvězda: Na programu jsou třeba zimní promítání, adventní koncerty jinak, procházky městem i vánoční soutěže
• Všech pět krajských nemocnic na Vysočině je připraveno začít s plánovanými operacemi
• Od letecké katastrofy vrtulníku u Rudíkova na Třebíčsku uplynulo 12. září osmačtyřicet roků
• Druhý blok Dukovan po odstávce opět dodává elektřinu
• Nemocnice v Jihlavě chce pacientům pod stromeček opět nadělit Vánoční pokoj
• Do pomoci třebíčské nemocnici se zapojila i lékařka z Německa

Pondělí   23. 11. 2020

• Novoměstská Horácká galerie se dočká depozitářů a provozního zázemí
• Z policejního deníku: vandal poničil auto; obtěžující opilec skončil na záchytce či cizinec bez řidičáku v Jihlavě
• Výstava ARTUR MAGROT - CANIS LUPUS je prezentována on-line, potrvá do 3. ledna

Neděle   22. 11. 2020

• Rozsvícení vánočního stromu ve Velkém Meziříčí budou moci lidé sledovat třeba na webu radnice
• Z policejního deníku: vandalové na hřbitově v Telči; krádež věcí ze stodoly či opilá řidička, která v Jihlavě narazila do několika zaparkovaných aut

Sobota   21. 11. 2020

• Hnízdění chráněných druhů ptáků v lesích na Vysočině v roce 2020

Pátek   20. 11. 2020

• V sobotu 21. listopadu mohou lidé na Vysočině v obchodních domech nakoupit zboží do potravinové banky
• Sovice sněžní v táborské zoo se už nemůže dočkat prvního sněhu
• Jihlavský magistrát od pondělí 23. listopadu rozšiřuje úřední hodiny
• Z policejního deníku: nález tříštivotrhavého granátu; poničení auta či dopadení distributora drog
• Africká vesnice Matongo v jihlavské zoologické zahradě má novou rákosovou střechu
• Co patří do krmítka? Poradíme, jak na zimní přikrmování

Čtvrtek   19. 11. 2020

• Tajemství plzeňských interiérů Adolfa Loose: Dále do světa
• Vlci arktičtí v táborské zoo si nízké teploty užívají
• Z policejního deníku: zloděje věcí za 30 tisíc policisté dopadli či agresivní opilec skončil na záchytce
• Muže, který okradl v Humpolci mladou dívku o mobil, policisté zadrželi
• Na Vysočině zadrželi policisté rakouský autobus s 21 muži s tureckými pasy; v Měříně zadrželi tři Maročany

Středa   18. 11. 2020

• Na Třebíčsku srazila auta dva chodce, oba utrpěli zranění
• V Hamrech nad Sázavou na silnici I/19 dělníci budují propustky odvodnění, sjezdy k domům a namontují zábradlí
• Novým hejtmanem Vysočiny je Vítězslav Schrek z Jihlavy
• Armáda v nemocnici v Třebíči bude pomáhat hlavně u ležících pacientů s polohováním
• Z policejního deníku: ztracená seniorka nalezena v pořádku; recidivista zmlátil muže či opilí a zdrogovaní řidiči
• Pacientům s dechovou nedostatečností v havlíčkobrodské nemocnici pomáhají přístroje od dárců

Úterý   17. 11. 2020

• V jihlavských ulicích se objevila vánoční výzdoba, strom na náměstí bude z nedalekých Dvorců
• Luteránské gymnázium ve Velkém Meziříčí vlastní umělecká rodina Kodetů, plánuje tam otevřít muzeum
• V Nové Brtnici na Třebíčsku hořel rodinný dům, škoda je jeden milion korun
• Při nehodě osobního auta u Římova na Třebíčsku utrpěli dva lidé zranění

Pondělí   16. 11. 2020

• V Jihlavě při příležitosti státního svátku zazní z amplionů Modlitba pro Martu
• Skalnatý svah v Mlýnské ulici v Jihlavě bude zajištěn
• Do pelhřimovské a třebíčské nemocnice nastoupí na pomoc armáda
• Nemocnice v Havlíčkově Brodě a kaplička v Antonínově Dole svítí purpurově za Děti do dlaně
• S podzimním počasím přicházejí časté mlhy, řidiči proto musí být mnohem opatrnější
• Z policejního deníku: krádež věcí z domu za více jak 25 tisíc či opilci a bez řidičáku za volantem
• Při střetu dvou osobních aut u Třebelovic se nikdo nezranil
• Český rozhlas opět potěší dříve narozené; začíná 4. ročník Ježíškových vnoučat
• V Pelhřimově se vánoční strom i výzdoba rozsvítí v neděli 29. listopadu, letos kvůli covidu bez lidí

Neděle   15. 11. 2020

• Mezi osadami Dvorek a Uhry u Přibyslavi byl vztyčen kovaný kříž
• Z policejního deníku: krádež nářadí z kontejneru a chalupy, krádež skútru a kola či zdrogovaný šofér bez řidičáku
• Vodní ptáci v jihlavské zoologické zahradě mají novou zimní ubikaci
• Požár chaty v Jihlavě napáchal škodu z 350 tisíc korun

Sobota   14. 11. 2020

• Občanská poradna v Havlíčkově Brodě slaví 20 let svého působení
• Výstava Vůně medu letos v Novém Městě na Moravě nebude, zájemci si však mohou med zakoupit v klubovně včelařů
• Ve Staré Říši shořel zahradní domek, jeden člověk utrpěl zranění a skončil v nemocnici
• Požár chaty ve Velkém Meziříčí napáchal škodu za 400 tisíc korun, nikdo nebyl zraněn

Pátek   13. 11. 2020

• Dálnice D1 od Devíti křížů po Ostrovačice bude o víkendu uzavřena
• Zemřela jedna z posledních pamětnic třebíčského ghetta
• Potravinová sbírka se bude konat v sobotu 21. listopadu, třebíčská charita bude v Tescu v Jihlavě
• Stavba přeložky silnice I/37 obchvatu u Osové Bítýšky bude zazimovaná, práce budou pokračovat na jaře
• Medvědi bratři v táborské zoo bojují o jídlo, ale vždy se nakonec dohodnou
• Z policejního deníku: bitka cizinců před ubytovnou; vloupání do chaty či opilý cizinec s padělanými doklady
• Havlíčkobrodští policisté dopadli dvaadvacetiletého muže, který se vloupal do auta a způsobil škodu za více jak 30 tisíc korun
• Odbahněné Strachovské rybníky v Pelhřimově oživí okrasné ryby
• Jihlava si připomene předčasně narozené děti; mariánský sloup a dům kultury se rozzáří do purpurové barvy

Čtvrtek   12. 11. 2020

• Česká centra ve světě připomenou výročí J. A. Komenského, na Slovensku dokonce přímo na Komenského náměstí
• Z policejního deníku: krádež peněženky; muž nevrátil nalezenou peněženku; vloupání do chalupy či bouračka opilého řidiče
• Šerpa vynesl k soše Radegasta rekordní náklad vážící 256 kg
• Mobilní buňka u vchodu do jihlavské nemocnice změří teplotu a vydezinfikuje; využívá ji i veřejnost
• Policisté na Vysočině odhalili sedm Srbů, kteří vstoupili na naše území neoprávněně
• V Havlíčkově Brodě funguje odběrový stan sedm dní v týdnu, v nemocnici je nejvytíženější JIP a ARO

Středa   11. 11. 2020

• Ve Velkém Meziříčí zemřel při požáru chatky jeden člověk
• POZOR: Do konce listopadu je nutné podat přihlášku na střední školu do oborů s talentovou zkouškou
• Z policejního deníku: vypátrání seniorky; nenapravitelný recidivista v Třebíči či zboží zaplatil, ale nic nedostal
• Moderní léčba diabetu chrání srdce a cévy ne všem ji na Vysočině pojišťovna hradí
• Třebíč si připomíná Den válečných veteránů

Úterý   10. 11. 2020

• Stavební práce na odpočívce Studený na dálnici D1 budou dokončeny 22. listopadu, na jaře přibude mobiliář
• U Olešné na Pelhřimovsku havarovala dodávka, řidič se zranil
• Z policejního deníku: nález munice; poškrábání skla u auta; krádež dřeva či vloupání do sklepa
• Svátek 17. listopadu v Jihlavě letos také online; žádná hromadná akce u řeky není možná
• U městského nádraží v Jihlavě v sobotu proběhne sbírka věcí pro potřebné

Pondělí   9. 11. 2020