Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 30.10 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

V Třebíči otevřou okruh Zámiš - Bažantnice, poslouží běžcům, pěším, cyklistům i lyžařům na běžkách
Inline okruh Zámiš - Bažantnice v Třebíči bude otevřen v sobotu 31. října. využívat jej budou moci cyklisté, inline bruslaři, běžci, pěší a v zimě za příznivých podmínek také lyžaři - běžkaři.
"Původně jsme měli v plánu uspořádat první slavnostní společný běh po okruhu. Vzhledem k aktuální situaci a opatřením musíme společnou aktivitu bohužel zrušit. Sport a procházky ale zakázané nejsou, takže lidé mohou nově otevřenou dráhu s čistým svědomím využívat," informoval starosta města Pavel Pacal.

Asfaltový okruh měří 3,5 kilometru, šířka je tři metry. Součástí okruhu jsou tři parkoviště pro celkem 25 aut a také dvě odpočívky, kde jsou stoly, lavice, stojany pro kola, odpadkové koše a informační tabule.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Motorkář, který boural u Domamile na Třebíčsku, skončil zraněný v nemocnici
Na silnici u obce Domamil na Třebíčsku havaroval v pátek 30. října po druhé hodině odpoledne motorkář. Při nehodě utrpěl zranění.
"Zraněný motocyklista skončil v péči zdravotníků, kteří jej po nezbytném ošetření na místě události převezli sanitním vozem k dalšímu ošetření do třebíčské nemocnice. Na havarovaném motocyklu hasiči provedli protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili", informovala mluvčí hasičů Petra Musilová.

Na místě nehody zasahovala jednotka profesionálních hasičů z Moravských Budějovic.
Příčina, průběh a veškeré okolnosti dopravní nehody jsou předmětem policejního vyšetřování.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Osobní auto po nehodě u Lidmaně na Pelhřimovsku začalo hořet
Po nehodě, která se stala v pátek 30. října asi v půl druhé odpoledne u obce Lidmaň na Pelhřimovsku, začalo osobní auto hořet.
„Vozidlo skončilo po nehodě mimo silnici v poli, kde začalo hořet. V autě cestovali tři lidé, kteří skončili v péči zdravotníků. Zasahujícím hasičům se podařilo požár velmi rychle uhasit,“ informovala mluvčí vysočinských hasičů Petra Musilová.

Na místě zasahuje jednotka profesionálních hasičů ze stanice Kamenice nad Lipou.

Foto: HZS Kraje Vysočina
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Nechte se oslovit jihlavskou kulturou online
Podobně jako na jaře letošního roku ani teď není možné zajít na koncert, divadelní představení nebo výstavu. Kalendář kulturních a volnočasových akcí je proto doplňován o aktivity, které je možné využít na dálku prostřednictvím počítačových sítí.
„Už na jaře vznikl soupis virtuálních prohlídek galerií, online divadelních představení nebo volně přístupných záznamů koncertů, který jsme aktualizovali a nabízíme ho na webu volného času visitjihlava.eu,“ řekla radní pro oblast kultury Silvie Čermáková. Další nabídky online kulturních a volnočasových aktivit mohou pořadatelé posílat na email: tic@jihlava-city.cz.

Představení, projekty a aktivity, které můžete navštívit prostřednictvím obrazovky nebo monitoru, jsou doplňovány o aktuální dění v Jihlavě i jinde. Online nabídku na svém facebookovém profilu nabízí Muzeum Vysočiny nebo Oblastní galerie Vysočiny. Z pohodlí domova je také letos možné sledovat filmy a workshopy v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, a to na www.ji-hlava.cz.

„A pro ty, kdo se chtějí za poznáním vydat do terénu, zajistilo město Jihlava tři trasy Skrytých příběhů. Během příjemné procházky se tak seznámíte s historií Jihlavského havířského průvodu, můžete pomoci desetiletému Gustavu Mahlerovi s jeho prvním veřejným vystoupením nebo prožít čas ve středověkém městě obléhaném švédskými vojsky. Trasu si můžete vybrat na webu skrytepribehy.cz, kde najdete také zdarma ke stažení aplikaci, která vás provází po jednotlivých trasách,“ vyzvala Čermáková.

K vycházkám do terénu vybízí i Sokol Jihlava, který ve městě ukryl tematické úkoly a skrýše, více informací sokolských aktivitách naleznete na Facebooku @sokoljihlava nebo na webu www.sokoljihlava.cz.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

V souvislosti s dušičkovým obdobím buďte obezřetní nejen na silnici, ale i při návštěvách hřbitovů
Období kolem dne Památky zesnulých bylo každoročně spojeno s velkou návštěvností hřbitovů i ve vzdálenějších místech republiky. Za volant navíc usedají i tzv. sváteční řidiči. Policisté v tomto období každoročně evidovali zvýšený počet dopravních nehod a v některých případech sehrál svoji roli i alkohol.
Návštěvy hřbitova, a to vzhledem k současné situaci, zakázané nejsou. Mějte však na paměti základní pravidla v případě kontaktu s jinými osobami a důrazně dbejte na dodržování všech aktuálně platných mimořádných a krizových opatření, která platí v České republice.

Lidé na hřbitovy vyjíždějí nejen do blízkosti svých bydlišť, ale vydávají se i na delší trasy. Vyšší hustota provozu může vést k problémům v plynulosti dopravy.

V souvislosti s dušičkovým obdobím proto apelujeme na účastníky silničního provozu, aby jezdili opatrně, zbytečně nespěchali a na cestu se vždy vydávali odpočatí. V tomto období vyjíždí často i řidiči, kteří nemusí mít tak rychlou reakční dobu, a proto je potřeba být v každé situaci obezřetný a opatrný. Pamatujte, že je tu již podzim, a proto mohou být silnice pokryté mokrým listím, popřípadě namrzlé. Po ránu také bývají časté mlhy. V případě řidičů, kteří za volant neusedají tak často, nezapomeňte, že byť jedete do rodných nebo známých míst, dopravní situace může být zcela jiná, než jak si ji pamatujete. Mějte na paměti, že postupem času dochází k modernizaci jednotlivých úseků či výstavba nových komunikací a pravidla, na která byl řidič v daném místě zvyklý, už dávno nemusí platit. Nenechte se překvapit a zaskočit takovou změnou a nejlépe se na cestu předem řádně připravte a ověřte si, zda se do svého cíle dostanete stejnou trasou.

Doprava ale není jediným problémem „Dušiček“. Při návštěvě hřbitovů buďte opatrní i na své věci. Hřbitovy a parkoviště blízko nich mohou navštěvovat i lidé, kteří sem přijdou úplně za jiným účelem. Majitelé vozidel často spoléhají na to, že se vzdálí od auta jen na chvíli a předpokládají, že se nemůže nic stát. Na vloupání do vozidla a jeho prohledání ale zloději stačí jen chvilka. Proto veškeré cennosti – mobilní telefony, fotoaparáty, kabelky nebo třeba peněženky, nenechávejte na sedadlech ani jiných viditelných místech, popřípadě ani v zavazadlovém prostoru.

Vaše věci nemusí být v bezpečí ani tehdy, pokud si je vezmete s sebou na hřbitov. V okamžiku, kdy svoji kabelku nebo jinou cennost byť jen na chvíli odložíte a odejdete, může se váš majetek stát velmi snadným cílem pro pachatele. Říká se, že příležitost dělá zloděje… odcizit odloženou věc, by tak mohl i člověk, který to předtím neměl vůbec v úmyslu. Není od věci všímat si svého okolí a zejména podezřelých osob. Pokud i přes veškerá preventivní opatření dojde ke krádeži vašich věcí, je dobré okamžitě vše nahlásit policii. V případě vykradení vozidla na nic nesahat a vyčkat na příjezd policejní hlídky.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Přes facebook nesdělujte nikomu údaje ke svému účtu; kriminalisté z Vysočiny se zabývají podvodným vylákáním peněz na sociálních sítích
Kriminalisté z odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v současné době prověřují trestnou činnost páchanou neznámým pachatelem prostřednictvím sociálních sítí. Podstatou trestné činnosti je získání osobních a bankovních údajů majitele, a to přímo od něho skrze facebookovou komunikaci z falešného uživatelského účtu. Tyto údaje jsou následně zneužity při podvodných bankovních převodech.
Podvodné jednání spočívá v tom, že si neznámý pachatel vybere facebookový účet osoby, ze kterého vytvoří další, naprosto totožný, facebookový účet, a to i s profilovou fotografií. Přes takto nově vzniklý falešný facebookový účet s ukradenými údaji kontaktuje neznámý pachatel další osoby na sociálních sítích.

Pachatel poté navazuje komunikaci s ním vybranými osobami tak, že nabízí možnost hraní her na internetu o zajímavé výhry. Po celou dobu komunikace se pachatel snaží různými způsoby vylákat od kontaktované osoby údaje k jeho bankovnímu účtu, případně požaduje zaslání fotografie jeho platební karty a jeho telefonní číslo. Následně pachatel požaduje po kontaktované osobě i zaslání autorizačního kódu k provedení peněžního převodu u banky. „Pokud jsou tyto údaje kontaktovanou osobou poskytnuty, může pachatel takovou osobu připravit až o několik desítek tisíc korun,“ upozorňuje kpt. Ing. Bc. Martin Jaša, vrchní komisař odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

Policie se v této souvislosti naléhavě obrací na občany, aby věnovali pozornost každému neobvyklému pokusu, kdy jim budou nabízeny výhry na sociálních sítích. Pokud se tak stane, tak aby v takovém případě nikdy nesdělovali prostřednictvím sociálních sítí své osobní údaje, telefonní číslo nebo přihlašovacím údaje ke svému bankovnímu účtu, a to ani výměnou za jakoukoliv nabízenou výhodu. Jedině vysoká opatrnost a obezřetnost může ochránit veřejnost od zcela zbytečných útoků ze strany pachatelů této trestné činnosti.
mjr. JUDr. Dana ČÍRTKOVÁZpět nahoru na obsah...

Silnice u Simtan bude od neděle plně průjezdná, zatím tam bude omezená rychlost 70 km/hod
Opravená silnice I/19 u obce Simtany na Havlíčkobrodsku bude od neděle 1. listopadu zpřístupněna pro veřejný provoz.
"Od neděle 1. listopadu se tak budou moci řidiči projet po novém 620 metrů dlouhém tělese silnice I/19 u obce Simtany a bude sem tak svedena i doprava z objízdné trasy. Jediným omezení zde zůstane omezení nejvyšší dovolené rychlosti na 70 kilometrů v hodině", informoval Martin Buček z Ředitelství silnic a dálnic.

Práce na obnově silničního tělesa, které se sesouvalo z důvodu nefunkčního odvodnění, byly zahájeny 4. května a společnost Skanska a.s. zakázku vysoutěžila ve VVZ za 54 milionů korun bez DPH.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Krajská knihovna Vysočiny v Havlíčkově Brodě se stěhuje do nových prostor
Novostavba Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě na sebe dlouhodobě upíná pozornost a zájem odborné i laické veřejnosti, zejména pak v posledních měsících. Nová budova knihovny, situovaná jen kousek od Kulturního domu Ostrov, koresponduje již na první pohled s okolním prostředím a vše nasvědčuje tomu, že by knihovna mohla již v brzké době přijmout první čtenáře. Tomuto kroku však předchází ještě jedna z důležitějších fází, pro knihovníky jedna z nejdůležitějších, stěhování knihovního fondu, poslední etapa před předáním nové budovy uživatelům, tedy čtenářům a všem, kteří služeb krajské knihovny využívají nebo se chystají využít.
„Stěhování knihovního fondu má na starosti specializovaná firma. Jako první začalo stěhování knihovního fondu ze skladu. Z tohoto důvodu si čtenáři nemohli již od počátku října dokumenty ze skladu objednávat. První auto s knihami přijelo do nové budovy v pondělí 12. října. Samotná knihovna byla pro čtenáře otevřena ještě do soboty 17. října. Od tohoto dne začaly stěhovací práce i v prostorách stávající knihovny,“ popisuje Jitka Hladíková, ředitelka Krajské knihovny Vysočiny.

„Fond knihovny obsahuje statisíce knih, periodik, CD, DVD, her a mnoho dalších dokumentů. Jedná se celkem o více než osm kilometrů polic, práce na stěhování tak jsou poměrně náročné. Každý dokument má přesné místo svého uložení, pracovníkům stěhovací firmy tak neustále pomáhají zaměstnanci knihovny, kteří jim ukazují, kam dokumenty v nové knihovně umístit,“ doplňuje Jitka Hladíková.

Dosud sídlila krajská knihovna na havlíčkobrodském náměstí v prostorách Staré radnice. I přes veškeré snahy, úsilí všech zainteresovaných a krátkodobé či dlouhodobé využívání dalších objektů musela Krajská knihovna Vysočiny dlouhodobě čelit nedostatku prostor a odpovídajícího zázemí.

O stavbě nové budovy Krajské knihovny Vysočiny rozhodlo Zastupitelstvo Kraje Vysočina v roce 2016, stavební práce probíhaly od srpna 2018. Na ně v letních měsících letošního roku navázalo vybavení interiéru a přípravy na vlastní stěhování knihovního fondu. Z důvodu stěhování se pro čtenáře knihovna uzavřela od 19. října 2020. Zda se podaří předání nové budovy Krajské knihovny Vysočiny uživatelům ještě v závěru letošního roku, bude záviset zejména na možnostech stěhování v souvislosti s aktuální epidemickou situací a opatřeními. „Vše, co si čtenáři vypůjčili, budou vracet už do nové budovy v Žižkově ulici, výpůjční lhůty u všech dokumentů jsou automaticky prodlouženy do znovuotevření knihovny,“ potvrzují zaměstnanci Krajské knihovny všem svým čtenářům.

Krajská knihovna Vysočiny je příspěvkovou organizací Kraje Vysočina od roku 2001. Je veřejnou knihovnou s univerzálním knihovním fondem a regionálním centrem knihovnických, bibliografických a informačních služeb pro síť veřejných knihoven Kraje Vysočina. Krajská knihovna současně plní také funkci městské knihovny v Havlíčkově Brodě. Knihovna má aktuálně přes šest tisíc registrovaných uživatelů, denní návštěvnost se pohybuje okolo 700 návštěvníků, ročně pak knihovnu navštíví cca 300 000 návštěvníků, kteří si vypůjčí okolo 330 000 dokumentů. Knihovní fond tvoří cca 370 000 knihovních jednotek.

Stavba nové budovy Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě trvala dva roky a pro krajský rozpočet znamenala, včetně vybavení, investici ve výši cca 200 milionů Kč.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Muž na Třebíčsku použil cizí platební kartu, pátrá po něm policie
Třebíčští policisté se obracejí na občany s žádostí o spolupráci při objasňování případu, při kterém přišla majitelka o svoji peněženku. V peněžence měla mimo jiné uloženou platební kartu s pinem a přišla tak ještě o padesát tisíc korun při následných výběrech z bankomatu. V zájmu prověřování případu by policisté potřebovali zjistit totožnost muže zachyceného na kamerovém záznamu.
Ke krádeži došlo v druhé polovině října na Třebíčsku. Majitelka si svoji peněženku nechala v odpoledních hodinách odloženou v prostoru recepce, odkud odešla. Situace využil pachatel, který v tu dobu do budovy přišel. Peněženku odcizil a z provozovny odešel. V peněžence měla žena uložené doklady, peníze, platební kartu a také napsaný PIN kód. Pachatel tak bleskově vybral za použití platební karty z účtu ženy v několika výběrech částku padesát tisíc korun.

Když žena zjistila, že byla okradena, zajistila co nejdříve blokaci karty, to už ale přišla o desítky tisíc korun. Případ byl oznámen policii a policisté ho začali prověřovat. Provedli důkladné šetření za účelem zjištění maximálního množství informací důležitých pro objasnění případu. Případ dále prověřovali, shromažďovali a vyhodnocovali získané poznatky. Úkony trestního řízení jsou zahájeny pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Policisté vyhodnotili také záznamy z kamer a zjistili, že v prostoru recepce se v době, kdy k činu došlo, pohyboval neznámý muž, jehož totožnost by potřebovali zjistit. Obracejí se tudíž na veřejnost s žádostí o spolupráci.

Žádáme občany, kteří muže na fotografii poznají nebo mají informaci o tom, kde se v současné době nachází či pohybuje, aby se policistům přihlásili na tísňové lince 158. Policisté uvítají také jakékoli další informace, které by směřovaly k objasnění případu.
por. Bc. Jana KROUTILOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: vloupání do auta; obtěžující opilci či opilí řidiči
Policisté pátrají po pachateli, který se v době od pondělního večera 26. října do čtvrtka na ulici Na Výšině v Havlíčkově Brodě vloupal do zaparkovaného vozidla. Pachatel rozbil skleněnou výplň okna automobilu Škoda 120 a vnikl dovnitř s ukradl drobné mince. Majiteli vznikla celková škoda kolem tří tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu krádeže, po pachateli policisté pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Muž měl přes tři promile alkoholu, nemohl ani chodit
Ve čtvrtek 29. října byli policisté po desáté hodině večer přivolání k bytovému domu v Jihlavě, kde ležel na podlaze u vchodu značně opilý muž. "Jednalo se o šestadvacetiletého muže z Královéhradecka, nebyl schopen samostatné chůze ani srozumitelné komunikace. Policisté mu při dechové zkoušce naměřili hodnotu 3,48 promile alkoholu. Opilého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", uvedla J. Kroutilová. Je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku.

Opilec obtěžoval přítelkyni, skončil na záchytce
Ve čtvrtek 29. října zajistili policisté opilého muže, který obtěžoval svoji přítelkyni. "Ve večerních hodinách opakovaně přišel k bytovému domu ve Žďáru nad Sázavou, kde žena bydlí, a snažil se dostat do bytu. Přes dveře jí vyhrožoval, slovně ji napadal a nakonec na podlaze usnul. Přivolaní policisté provedli u muže dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 2,34 promile alkoholu. Šestadvacetiletého muže odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění", informovala mluvčí. Případ policisté dále šetří, a to pro podezření ze spáchání přestupku proti občanskému soužití.

Řidič v Třešti nadýchal přes dvě promile
Ve středu 28. října jel před třetí hodinou odpoledne v Třešti po ulici Barvířská ve směru od ulice Fr. Kafky třiapadesátiletý řidič vozidla Škoda Octavia. "Policisté, kteří auto zastavili, u řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 2,04 promile alkoholu a opakované zkoušky u něho ukázaly hodnoty ještě vyšší. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala mluvčí. Včera policejní inspektor sdělil řidiči podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Řidička pod vlivem drog
Policisté odhalili řidičku, u které zjistili pozitivní hodnotu na drogy. Dvacetiletá žena jela ve čtvrtek 29. října s vozidlem Ford Fiesta po silnici ve směru od Kamenice nad Lipou na Rodinov na Pelhřimovsku a po jedenácté hodině dopoledne ji zastavila hlídka. "Policisté provedli u řidičky test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na marihuanu. Požití drog před jízdou žena přiznala. Dechová zkouška u ní byla negativní. Policisté ženě zakázali pokračovat v další jízdě", informovala J. Kroutilová s tím, že řidička je podezřelá ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.

Řidič byl pod vlivem alkoholu
Ve čtvrtek 29. října zastavili policisté po osmé hodině dopoledne v Třebíči na ulici Hlavova vozidlo Peugeot a provedli kontrolu. Třiašedesátiletý řidič nepředložil řidičský průkaz a policisté zjistili, že muž ani není jeho držitelem. Při dechové zkoušce mu policisté naměřili hodnotu 0,36 promile alkoholu, opakovaná zkouška ukázala hodnotu vyšší. Policisté řidiči další jízdu zakázali. Muž je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, které policisté šetří. Informovala o tom policejní mluvčí Jana Kroutilová.


Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Středa   20. 1. 2021

• Kovárna z poloviny devatenáctého století ve Věžnici byla prohlášena za kulturní památku
• Na Vysočině v současnosti probíhá výstavba obchvatu Havlíčkova Brodu a Osové Bítýšky
• Opilý muž ohrožoval v Jihlavě na ulici Tyršova ženu, policisté žádají svědky o pomoc
• Dvaatřicetiletý řidič se po dálnici D1 na Vysočině řítil rychlostí 198 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: sprejer řádil v Krucemburku; krádež věcí z auta v Jihlavě
• Naučná stezka kolem Konventského rybníka ve Žďáře nad Sázavou bude do podzimu opravena

Úterý   19. 1. 2021

• Kriminalita se na Vysočině loni snížila; objasněnost v regionu přesáhla 64 procent
• Bývala poštovní stanice ve Stonařově postavená v roce 1750 byla prohlášena za kulturní památku
• Předporodní kurzy v havlíčkobrodské nemocnici on-line, k tomu osobní konzultace a emailová poradna pro nastávající maminky
• Z policejního deníku: cyklista se při nehodě zranil; hledaný muž skončil ve vězení; krádež čtyřiceti litrů nafty
• Místo narození: sanitka číslo 260
• Kaple svatého Huberta vyhrála v soutěži O nejhezčí turistickou pohlednici

Pondělí   18. 1. 2021

• Nejvíce nominací na Českého lva mají filmy Krajina ve stínu, Havel a Šarlatán
• Zemřela bývalá ředitelka základní školy Seifertova v Jihlavě Stanislava Prokešová
• Fenomén zahradničení a krajové odrůdy ovocných stromů na Vysočině
• V Přibyslavi u Sázavy žijí bobři
• Z policejního deníku: úvěrový podvod, opilec skončil na záchytce, řidiči bez papírů a pod vlivem drog
• Registr vozidel v Jihlavě funguje dočasně v omezeném režimu
• V Pelhřimově se loni narodilo 533 dětí, svateb bylo dvaadevadesát
• Policisté na Vysočině vykázali loni z obydlí celkem 53 násilných osob
• Dálnice a silnice prvních tříd na Vysočině jsou sjízdné bez problémů

Neděle   17. 1. 2021

• Ředitelkou Psychiatrické nemocnice v Jihlavě byla jmenovaná Dagmar Dvořáková
• Přírodovědci v Ptačím parku Kosteliska nalezli brouka, kterého už považovali v ČR za vyhynulého
• Z policejního deníku: krádež přívěsu, poškození auta, zničení květináčů a hrabla

Sobota   16. 1. 2021

• Josef Šálek poběží mrazivou Vysočinou bosý a v šortkách přes dvacet kilometrů
• Odbor služby pro zbraně v Havlíčkově Brodě otevřen od pondělí; počet žadatelů o zbrojní průkazy na Vysočině roste
• V Třebíči se loni narodilo 1230 dětí, vévodila jména Eliška a Matyáš

Pátek   15. 1. 2021

• U Štoků na silnici I/38 se střetl náklaďák a pět osobních aut, nikdo se nezranil
• Policisté pátrají po šestnáctileté Veronice, která se nevrátila z vycházky do zařízení pro mládež v Janštejně
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě má málo personálu, od pondělí pomohou hasiči
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributorku drog, vandal polil auto barvou, opilec nadýchal 3,35 promile
• Prvním letošním přírůstkem v táborské zoo je jehně ovce kamerunské
• Pachatele krádeže policisté v Kamenici nad Lipou dopadli na místě činu
• Sdružení Krajina po úpravě pastvisek nabízí přebytečné dřevo
• Na silnici I/38 u Štoků se srazila tři auta, řidička osobního auta utrpěla lehké zranění

Čtvrtek   14. 1. 2021

• U Havlíčkova Brodu se převrátil kamion a srazil chodce, silnice I/38 v místě nehody bude po celou noc průjezdná pouze jedním jízdním pruhem
• Vedle atletického stadionu na louce na Heulose v Jihlavě se již lyžuje
• V Jihlavě se loni narodilo 1371 dětí; vedla jména Terezka a Honzík
• U Havlíčkova Brodu na silnici I/38 se převrátil kamion, který srazil chodce; silnice je v místě neprůjezdná
• Z policejního deníku: krádež peněženky, vloupání do hospody a také do bývalé líhně
• U Jihlávky se převrátil náklaďák se dřevem
• Jihlavské muzeum vyhlásilo fotografickou soutěž na téma Atmosférické jevy
• Silnice I/38 v Dlouhé Brtnici na Jihlavsku je neprůjezdná

Středa   13. 1. 2021

• Děti na Vysočině budou mít jarní prázdniny od pondělí 1. do pátku 5. února, předcházet jim budou pololetní prázdniny
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě alkohol, vandal podrápal auta, řidička se při nehodě zranila
• Muži po vzájemné domluvě kradli v havlíčkobrodském obchodě zboží
• Na Vysočině průběžně sněží, nehody bez zranění

Úterý   12. 1. 2021

• Blackout ve střední Evropě odvracely manipulacemi i české jaderné elektrárny
• Lidé v Třebíči přispěli o Vánocích Barevnému světu na vybavení chráněné dílny
• Z policejního deníku: vloupání do chaty; krádež nářadí; střet dvou aut v Jihlavě
• Na Šacberku na sjezdovce utrpěl vážné zranění lyžař
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě nejsou návštěvy povoleny
• V novoměstské nemocnici se v roce 2020 narodilo nejvíce Aniček a Vojtěchů

Pondělí   11. 1. 2021

• Personálu v pelhřimovské nemocnici je málo, vypomohou hasiči
• Z policejního deníku: recidivista v Jihlavě kradl zboží, řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Meteorologové na Vysočině varují před sněhovými jazyky i čerstvým větrem
• Zámek v Červené Řečici na Pelhřimovsku prochází rozsáhlou rekonstrukcí
• Běžkaři mohou v okolí Žďáru nad Sázavou vyrazit do upravených stop
• V uplynulém roce si péči záchranářů vyžádal každý sedmnáctý občan Vysočiny
• Jihlavská nemocnice opraví pokoj pro pacienty po nehodách a úrazech

Neděle   10. 1. 2021

• Energetici Jaderné elektrárny Dukovany na prvním výrobním bloku, který je odstavený pro výměnu paliva, připravují další kontroly zařízení
• Z policejního deníku: zloděj vzal nářadí z kůlny; zloděj řádil ve dvou domech; dva muži, kteří se porvali
• Napadl sníh, v Okříškách probíhá soutěž Okříšský sněhulák
• Park miniatur v Bystřici nad Pernštejnem ohlídá Vilém z Pernštejna a kamery

Sobota   9. 1. 2021

• Zemřel Radek Vovsík, ředitel Dětského domova se školou v Jihlavě
• Až na dno jaderného reaktoru aneb do Jaderné elektrárny Dukovany virtuálně
• Co nepotřebuješ, pomůže jiným - oblečení, elektrospotřebiče, knihy i třeba hračky
• Odbor služby pro zbraně a bezpečnostní materiál v Havlíčkově Brodě bude kvůli karanténě od pondělí uzavřen

Pátek   8. 1. 2021

• Tři králové v třebíčských ulicích nejsou, lidé mohou přispívat do kasiček
• Úprava technického sněhu a příprava lyžařských stop u amfiteátru v Jihlavě pokračuje, příští týden by se mohlo začít běžkovat
• Z policejního deníku: vandal poškrábal v Jihlavě auto a opilí či zdrogovaní řidiči
• Řidiči v Havlíčkově Brodě mají k dispozici již obě podlaží parkovacího domu na Žižkově ulici
• V havlíčkobrodské nemocnici pomáhají vojáci z Chrudimi
• Kriminalisté dopadli organizovanou skupinu výrobců pervitinu

Čtvrtek   7. 1. 2021

• Tisíce lidí po celém Česku budou opět o víkendu sčítat ptáky na krmítku
• Zvířata z táborské zoo si pochutnala na neprodaných vánočních stromcích
• Ve Žďáře nad Sázavou hořel od prskavky vánoční stromeček
• Důchodce v Jihlavě si ohříval oběd, málem podpálil dům
• Z policejního deníku: recidivista v jihlavském obchodním domě kradl čokoládu; řidiči pod vlivem alkoholu a drog za volantem
• Jihlavské zoo loni klesla kvůli lockdownu návštěvnost asi o třetinu
• Sníh stále komplikuje dopravu, na Chotěbořsku se srazilo auto s traktorem, na Pelhřimovsku spadl na náklaďák strom
• Na Vysočině stále sněží, silničáři mají plné ruce práce
• V Třebíči bude kvůli stavebním pracím uzavřeno parkoviště v horní části Karlova náměstí
• Hasiči na Vysočině odklízejí popadané stromy, některé domácnosti jsou bez proudu
• Dálnici D1 na Vysočině zablokoval v noci havarovaný kamion

Středa   6. 1. 2021

• V bytovém domě v Pelhřimově hořela elektroinstalace, hasiči evakuovali šestadvacet osob
• Sněhová kalamita na Vysočině, v Jihlavě spadl řidič s autem do řeky
• Insolvenčních návrhů loni v Česku navzdory krizi ubylo; u firem už se ale ekonomické problémy začaly v závěru roku do žádostí o insolvenci citelně promítat
• Z policejního deníku: krádež dřeva; rvačka na zábavě či krádež kola
• U Rácova se srazila dvě nákladní auta, jeden řidič skončil v nemocnici
• Na Vysočině sněží, silnice ucpávají kamiony, na dálnici na Jihlavsku se stala nehoda se zraněním
• Z jihlavských ulic začne mizet vánoční výzdoba

Úterý   5. 1. 2021