Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pondělí Zpět na hlavní stránku... 9.11 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Lvice Luena si v novém domově zavedla vlastní pravidla a pořádek
Jako každá správná kočka se chová i lvice Luena, která je jedním z nejnovějších obyvatel táborské zoologické zahrady. Do Tábora připutovala z Německa teprve loni na jaře. Hned se skamarádila se svým novým partnerem samcem Simbou a jako o rok starší partnerka hned ve výběhu zavedla vlastní pravidla a pořádek.
Před ráznou partnerkou často raději ustoupí i král zvířat a uvolní jí nejlepší místo na slunění. Právě vyhřívání na slunci patří k nejoblíbenějším kratochvílím táborského lvího páru. I díky tomu mohou tyto majestátní tvory běžně obdivovat i návštěvníci zoo, protože ve venkovním výběhu tráví oba lvi většinu dne.

ZOO Tábor chová lvy pustinné, kteří pocházejí ze stepních a polopouštních oblastí Afriky a podle některých pesimistických odhadů jich ve volné přírodě přežívá už jen deset tisíc jedinců. Proto je zapsán na červeném seznamu IUCN v kategorii zranitelných druhů.

I vy se nyní můžete stát adoptivním rodičem lvů pustinných v táborské zoo, případně můžete jejich adopci darovat někomu jako vánoční dárek. Vždyť kdo si alespoň někdy nepřál objevit pod stromečkem opravdovou šelmu. Na nové adoptivní rodiče ale čekají i další zvířata z táborské zoo. Co takhle někoho překvapit živým a přitom nenáročným dárkem? Informace naleznete na webu ZOO Tábor www.zootabor.eu.
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Ve Žďáře nad Sázavou na in-line dráze za zimním stadionem funguje další odběrové místo
Na Vysočině zahájilo v pondělí 9. listopadu svoji činnost další odběrové místo na testování COVID-19, tentokrát na in-line dráze za zimním stadionem na Jungmanově ulici ve Žďáře nad Sázavou. Provozuje jej soukromá společnost, která prozatím nabízí testování pouze indikovaným klientům, tedy s žádankou od lékaře nebo s doporučením hygieniků. Provozní doba místa drive in ve Žďáře nad Sázavou je prozatím 9 – 11 hodin ve všední dny. Kapacita míst je zatím asi 50 odběrů denně s tím, že se bude postupně navyšovat.
Lokace nového odběrového místa ve Žďáře nad Sázavou:
https://mapy.cz/zakladni?vlastni

Drive-in Žďár nad Sázavou pro testování indikovaných pacientů funguje ve stejném režimu, jako ostatní odběrová místa na Vysočině. Pacient musí počkat na potvrzující SMS o čase a místě odběru, SMS následuje po objednání odběru u praktického lékaře nebo po konzultaci stavu pracovníkem Krajské hygienické stanice.

V současné době na území Kraje Vysočina funguje pět odběrových stanovišť při krajských nemocnicích, dvě soukromá odběrová stanoviště v Jihlavě a ve Žďáře nad Sázavou a odběrové výjezdové služby zdravotnické záchranné služby a hasičského záchranného sboru.

Informace pro samoplátce jsou k dispozici na:
https://odbery.kr-vysocina.cz
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: pěstitel konopí dopaden; muži v Jihlavě podváděli či poškození auta
Ze spáchání trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy je podezřelý pětadvacetiletý muž z Třebíčska. V době od jara do října pěstoval rostliny konopí, které následně sklidil a v místě svého bydliště sušil, muž tak vyráběl drogu marihuanu. Kriminalisté podezřelého muže odhalili, dopadli a na základě shromážděných důkazů mu sdělili podezření ze spáchání trestného činu. Případ kriminalisté řešili ve zkráceném přípravném řízení. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Muži v Jihlavě se dopustili podvodu
Policejní komisař zahájil trestní stíhání dvou mužů ve věku dvaadvacet a čtyřiatřicet let, kteří se dopustili podvodu. "Ve dvou případech uzavřeli vloni v různých jihlavských prodejnách při snaze o získání mobilních telefonů smlouvu, kterou ale neměli v úmyslu dodržet. Poškozeným společnostem vznikla škoda přes třicet tisíc korun. Muži nejprve v jedné prodejně uzavřeli se společností zákaznickou smlouvu o poskytování služeb, čímž si pro sebe opatřili dva mobilní telefony", informovala J. Kroutilová. Při uzavření smlouvy uhradil na místě jeden z mužů necelé tři tisíce korun. Ve stejný den uzavřeli v jiné prodejně zákaznickou smlouvu a získali tak za zvýhodněnou cenu další tři mobilní telefony. Mladší z mužů si poté mobilní telefony i SIM karty ponechal a svému komplicovi zaplatil kolem dvou tisíc korun. Telefony byly poté do druhého dne prodány a muži následně nehradili poplatky za poskytované služby ani stanovené splátky za odebrané mobilní telefony. Po přijetí trestního oznámení začali policisté případ prověřovat. Shromáždili důkazy a na jejich základě zahájili trestní stíhání mužů. Obviněni byli ze spáchání trestného činu podvodu. Případ policisté dále vyšetřují.

Poškození zaparkovaného auta v Havlíčkově Brodě
Havlíčkobrodští policisté prověřují případ poškození vozidla, ke kterému došlo na ulici Sídliště Pražská v Havlíčkově Brodě. "Pachatel zde v době od večerních hodin pátku 6. listopadu do osmé hodiny ráno neděle 8. listopadu poškrábal pravou stranu zaparkovaného vozidla Škoda Octavia. Majiteli tak vznikla škoda, která byla předběžně vyčíslena na částku kolem dvaceti tisíc korun", informovala mluvčí Stanislava Rázlová. Přivolaní policisté místo činu ohledali, provedli šetření a vše zadokumentovali. Případ prověřují pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci a po pachateli nadále pátrají.

Střet vozidel u Uhřínovic
V neděli 8. listopadu před osmou hodinou ráno se stala u Uhřínovic na Jihlavsku dopravní nehoda. Sedmapadesátiletý řidič jízdní soupravy tvořené nákladním automobilem MAN a přívěsem jel z vedlejší silnice do křižovatky, kde při odbočení na hlavní silnici nedal přednost v jízdě autu Fiat Ducato, který jel na Jihlavu, a došlo ke střetu. "Po nárazu vyjel fiat mimo komunikaci na louku. Při dopravní nehodě došlo ke zranění řidiče automobilu Fiat, kterého záchranáři převezli na ošetření do jihlavské nemocnice", uvedla J. Kroutilová. Policisté dechovou zkouškou u obou řidičů požití alkoholu vyloučili. Na vozidlech vznikla předběžně vyčíslená škoda 140 tisíc korun. Dopravní nehodu policisté šetří.

Opilý muž usedl za volant, nakonec skončil na záchytce
Dvaačtyřicetiletý řidič, kterého policisté zastavili v neděli 8. listopadu kolem jedenácté hodiny dopoledne na ulici Krále Jana v Chotěboři na Havlíčkobrodsku v osobním autě Škoda, nadýchal 0,98 promile alkoholu, při opakovaných měřeních pak 0,81 a 0,73 promile. Policisté muži na místě další jízdu zakázali a případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán. "O hodinu později však tohoto muže hlídka zajistila na ulici Riegrova. Muž se pohyboval v okolí čerpací stanice, byl dezorientovaný v času a prostoru a nebyl schopen souvislé chůze. Dechová zkouška tentokrát vykázala naměřenou hodnotu 2,41 promile alkoholu", informovala mluvčí Stanislava Rázlová. Vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na záchytku k vystřízlivění.

Podnapilý řidič v Náměšti nad Oslavou
V sobotu 7. listopadu jel po deváté hodině dopoledne jednačtyřicetiletý řidič vozidla Peugeot Partner po ulici U Pivovaru v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. "U řidiče při dechové zkoušce naměřili hodnotu 0,83 promile alkoholu a obdobné hodnoty u něho ukázaly také opakované zkoušky. Policisté muži zakázali další jízdu a na místě mu zadrželi řidičský průkaz", informovala J. Kroutilová s tím, že řidič je podezřelý ze spáchání závažného přestupku na úseku dopravy, který policisté dále šetří.

Maření výkonu úředního rozhodnutí
Policisté v pátek 6. listopadu před půl šestou ráno kontrolovali u obce Hořepník na Pelhřimovsku osobní vůz Fiat, jehož řidičkou byla devětadvacetiletá žena. "Provedená lustrace ukázala, že žena má od letošního dubna vyslovený osmnáctiměsíční zákaz řízení a za volant vozidla tak nesmí usednout do října roku 2021. V další jízdě již pokračovat nesměla", informovala S Rázlová s tím, že policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.

Řidič pod vlivem alkoholu
Řidiče, který za volant vozidla usedl pod vlivem alkoholu, odhalili v sobotu 7. listopadu policisté. "Osobní vozidlo Fiat kontrolovala policejní hlídka na ulici Novosady ve Velkém Meziříčí na Žďársku a při dechové zkoušce dvaačtyřicetiletý muž nadýchal 1,82 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření byly 2,01 a 1,96 promile", uvedla S. Rázlová. Policisté muži na místě zakázali další jízdu a zadrželi řidičský průkaz. Muž svým jednáním naplnil znaky skutkové podstaty trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Dům v Brněnské ulici v Jihlavě poslouží bezdomovcům v karanténě
Dům v Brněnské 20/29 v Jihlavě bude sloužit k možnému ubytování osob bez přístřeší, kterým byla krajskou hygienickou stanicí nařízena karanténa či izolace. Město zajistilo základní podmínky pro pobyt bezdomovců, kterým byla nebo bude Krajskou hygienickou stanicí (KHS) nařízena karanténa či izolace. K tomuto účelu bude sloužit bývalý Dům dětí a mládeže na Brněnské ulici. Na jaře pro tyto účely sloužila noclehárna na Žižkově ulici a mobilní buňky na parkovišti P+R, které byly ve správě Střediska křesťanské pomoci Jihlava (SKP). Provoz domu na Brněnské ulici bude zajišťovat SKP za spolupráce příslušných odborů magistrátu města.
„Tento dům jsme vybrali záměrně, protože je blízko služebny městské policie, oddělení správy realit i Střediska křesťanské pomoci. Obyvatelé okolních domů se nemusí obávat možné nákazy, ubytovaní nebudou po dobu nařízené karantény moci vycházet ven, což zajistí pravidelné hlídky strážníků,“ doplnila primátorka města Karolína Koubová.

V domě na Brněnské ulici může být ubytováno až 11 osob, kterým byla KHS nařízena karanténní opatření, případně pět osob, kterým byla nařízena izolace. Dodržování vládních opatření osob zde ubytovaných budou hlídat strážníci městské policie ve spolupráci s Policií ČR.

„Dům bude sloužit pro nouzovou karanténu, pro ubytovatele jsou zde připraveny tedy pouze matrace, potřebné lůžkoviny, ručník, mýdlo a dezinfekce. Počítá se také s tím, že se postaráme o stravu, naši pracovníci ale budou do domu chodit opravdu minimálně, zejména při kontrole základních potřeb nebo případném dovozu zmíněného jídla,“ uvedl David Chlupáček, ředitel SKP.

„Aby se zde mohly osoby bez domova ubytovat, budou potřebovat písemné nařízení KHS, případně jiného orgánu ochrany veřejného zdraví, které bude doručeno do datové schránky města a které bude adresováno odboru sociálních věcí Magistrátu města Jihlavy,“ doplnil vedoucí odboru sociálních věcí Josef Labuda s tím, že odbor sociálních věcí poté zkontaktuje SKP, které zajistí ubytování i následnou péči o tuto osobu.
Aneta HRDLIČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Místostarostkou Žďáru nad Sázavou byla zvolena Romana Bělohlávková
Novou místostarostkou Žďáru nad Sázavou se po dosavadním místostarostovi Josefu Klementovi (KDU-ČSL) stala Romana Bělohlávková (KDU-ČSL). Josef Klement se vzdal postu uvolněného místostarosty poté, co získal mandát v Senátu jako nový senátor za žďárský okres.
Josef Klement bude i nadále působit ve vedení města Žďáru nad Sázavou, a to jako neuvolněný radní. „Zastupitelstvo svěřilo bývalému místostarostovi plnění úkolů v samostatné působnosti, garanci a koordinaci činností v oblasti školství,“ informoval mluvčí žďárské radnice Matěj Papáček s tím, že Klement bude mít v gesci městem zřizované základní školy.

V senátorském křesle Josef Klement vystřídal po šesti letech končícího politika, jímž je bývalý dlouholetý starosta Velkého Meziříčí a současně také jeho stranický kolega František Bradáč (KDU-ČSL).

Foto: ilustrační
- red -Zpět nahoru na obsah...

Policie zadržela na Jihlavsku rakouskou dodávku se čtyřiadvaceti muži, migranty; jeden měl pozitivní test na COVID-19
V dodávce VW Crafter s rakouskou mezinárodní registrační značkou, kterou zastavila v sobotu 7. listopadu v noci cizinecká policie na 104. kilometru u Větrného Jeníkova na Jihlavsku na dálnici D1, cestovalo čtyřiadvacet mužů. Neměli doklady a nebyli schopni prokázat totožnost. Byli zajištěni k provedení dalších úkonů, včetně provedení testu na COVID-19.
Policisté měli důvodné podezření, že se v nákladním prostoru dodávky nacházejí osoby, které mohou být ohroženy na životě. Z tohoto důvodu byla provedena pobytová kontrola nákladního prostoru. "Při kontrole jsme zjistili, že uvnitř se nachází 24 osob neznámé totožnosti. Jednalo se o muže, kteří u sebe neměli žádné osobní doklady a nebyli schopni věrohodně prokázat svoji totožnost", informovala policejní mluvčí Dana Čírtková.

Všechny cizince policisté zajistili z důvodu provedení nutných identifikačních úkonů. Všichni podstoupili také test na COVID-19. "Po provedení identifikačních úkonů jsme zjistili, že se jedná o šest Iráčanů a osmnáct Syřanů. U jednoho cizince byl výsledek testu na COVID-19 pozitivní, zbývající testy měly negativní výsledky. S realizací dalších procesních úkonů našemu krajskému ředitelství pomáhají ostatní krajská ředitelství, kam byli cizinci v průběhu neděle eskortování a umístěni do policejních cel", dodala mluvčí s tím, že všechna opatření i eskorty probíhají za zvýšených hygienických opatření, aby byli zasahující policisté chráněni před případným přenosem coronaviru.

Dnes, v pondělí 9. listopadu bude pokračovat na policejních služebnách za účasti tlumočníků správní řízení a cizinci budou poté umístěni do zařízení pro zajištění cizinců v Balkové.- red -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   26. 1. 2021

• Havlíčkův Brod je Historickým městem roku 2020, postupuje do celostátní soutěže
• Na Vysočině loni zemřeli při nehodách tři cyklisté; příčina vážných zranění nebo úmrtí cyklisty při dopravní nehodě je poranění hlavy
• Z policejního deníku: krádež horského kola, žena neplatí alimenty, šoféři bez řidičáků
• Za přetížená vozidla padají vysoké pokuty; policisté z Kamion týmu se loni zaměřili na vozidla převážející dřevo
• Tuhou zimu prožívají nejhůře dravci a sovy, kterým jde často o život
• Výjimečná naučná stezka Šebeň nedaleko Velkého Meziříčí je poškozená
• „Covidový“ rok přinesl v Jihlavě více porodů; narodilo se 1370 dětí
• Do schránek havlíčkobrodské Charity v někdo vložil obálky s penězi, ta je ale přijmout nemůže
• Na Vysočině je 276 mostů, žádný není v havarijním stavu

Pondělí   25. 1. 2021

• Z policejního deníku: zloděj vzal šperky a peníze, opilec skončil na záchytce, řidiči a řidičky pod vlivem alkoholu a drog
• Poctiví nálezci odevzdávají do městských ztrát a nálezů i desítky tisíc korun
• Řidič v noci nebezpečnou jízdou ohrožoval ostatní, policistům nezastavil, nakonec havaroval; policisté žádají o pomoc svědky
• Za krádeže v jihlavské prodejně recidivistovi hrozí až osmiletý trest
• Domácnosti navštíví pracovníci statistického úřadu
• Kolem skal ve Žďárských vrších pokračuje těžba, dominanty se po létech odhalují

Neděle   24. 1. 2021

• Z policejního deníku: Chcípl pes se na Vysočině nekonal; opilému muži v obchodě padaly kalhoty; zloděj se vloupal do auta
• Zájem seniorů a žáků o on-line prohlídky infocentra Jaderné elektrárny Dukovany stále narůstá; hlásí se ze všech koutů České republiky
• Knihovna ve Žďáře nad Sázavou má nový depozit pro naučnou a cizojazyčnou literaturu

Sobota   23. 1. 2021

• Umělá ledová stěna v údolí Svratky ve Víru na Žďársku je již otevřena
• Kulturní dům v Mnichu z poloviny minulého století byl prohlášen za kulturní památku
• Dobrovolní hasiči z Velkého Meziříčí si letos připomenou 150. výročí od založení sboru

Pátek   22. 1. 2021

• Česká centra o vědě, tentokráte s výročím Čapkovy hry R.U.R
• Z policejního deníku: krádež kočárku; krádež nářadí z auta v Radošově za sto tisíc, řidička při nehodě utrpěla zranění
• Táborská zoologická zahrada se rozrostla o tři mláďata emu hnědého, další vejce jsou v líhni
• Na Hrádku v Třebíči zůstane alej, přibudou stromy, workout, květnaté a bylinné louky, broukoviště i veřejný gril
• Na Vysočině se loni vyhlašovalo méně pátrání; policisté často pátrají po dětech, které utíkají z výchovných ústavních zařízení

Čtvrtek   21. 1. 2021

• Drážní objekt v Rozsochách, jenž sloužil jako veřejné toalety, lampárna, sklad a prádelna, je kulturní památka
• Agresivní muž na Jihlavsku ohrožoval svou partnerku, skončil v policejní cele
• Z policejního deníku: žena a muž putovali do vězení; poslal peníze, zboží nedostal; řidiči pod vlivem drog

Středa   20. 1. 2021

• Kovárna z poloviny devatenáctého století ve Věžnici byla prohlášena za kulturní památku
• Na Vysočině v současnosti probíhá výstavba obchvatu Havlíčkova Brodu a Osové Bítýšky
• Opilý muž ohrožoval v Jihlavě na ulici Tyršova ženu, policisté žádají svědky o pomoc
• Dvaatřicetiletý řidič se po dálnici D1 na Vysočině řítil rychlostí 198 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: sprejer řádil v Krucemburku; krádež věcí z auta v Jihlavě
• Naučná stezka kolem Konventského rybníka ve Žďáře nad Sázavou bude do podzimu opravena

Úterý   19. 1. 2021

• Kriminalita se na Vysočině loni snížila; objasněnost v regionu přesáhla 64 procent
• Bývala poštovní stanice ve Stonařově postavená v roce 1750 byla prohlášena za kulturní památku
• Předporodní kurzy v havlíčkobrodské nemocnici on-line, k tomu osobní konzultace a emailová poradna pro nastávající maminky
• Z policejního deníku: cyklista se při nehodě zranil; hledaný muž skončil ve vězení; krádež čtyřiceti litrů nafty
• Místo narození: sanitka číslo 260
• Kaple svatého Huberta vyhrála v soutěži O nejhezčí turistickou pohlednici

Pondělí   18. 1. 2021

• Nejvíce nominací na Českého lva mají filmy Krajina ve stínu, Havel a Šarlatán
• Zemřela bývalá ředitelka základní školy Seifertova v Jihlavě Stanislava Prokešová
• Fenomén zahradničení a krajové odrůdy ovocných stromů na Vysočině
• V Přibyslavi u Sázavy žijí bobři
• Z policejního deníku: úvěrový podvod, opilec skončil na záchytce, řidiči bez papírů a pod vlivem drog
• Registr vozidel v Jihlavě funguje dočasně v omezeném režimu
• V Pelhřimově se loni narodilo 533 dětí, svateb bylo dvaadevadesát
• Policisté na Vysočině vykázali loni z obydlí celkem 53 násilných osob
• Dálnice a silnice prvních tříd na Vysočině jsou sjízdné bez problémů

Neděle   17. 1. 2021

• Ředitelkou Psychiatrické nemocnice v Jihlavě byla jmenovaná Dagmar Dvořáková
• Přírodovědci v Ptačím parku Kosteliska nalezli brouka, kterého už považovali v ČR za vyhynulého
• Z policejního deníku: krádež přívěsu, poškození auta, zničení květináčů a hrabla

Sobota   16. 1. 2021

• Josef Šálek poběží mrazivou Vysočinou bosý a v šortkách přes dvacet kilometrů
• Odbor služby pro zbraně v Havlíčkově Brodě otevřen od pondělí; počet žadatelů o zbrojní průkazy na Vysočině roste
• V Třebíči se loni narodilo 1230 dětí, vévodila jména Eliška a Matyáš

Pátek   15. 1. 2021

• U Štoků na silnici I/38 se střetl náklaďák a pět osobních aut, nikdo se nezranil
• Policisté pátrají po šestnáctileté Veronice, která se nevrátila z vycházky do zařízení pro mládež v Janštejně
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě má málo personálu, od pondělí pomohou hasiči
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributorku drog, vandal polil auto barvou, opilec nadýchal 3,35 promile
• Prvním letošním přírůstkem v táborské zoo je jehně ovce kamerunské
• Pachatele krádeže policisté v Kamenici nad Lipou dopadli na místě činu
• Sdružení Krajina po úpravě pastvisek nabízí přebytečné dřevo
• Na silnici I/38 u Štoků se srazila tři auta, řidička osobního auta utrpěla lehké zranění

Čtvrtek   14. 1. 2021

• U Havlíčkova Brodu se převrátil kamion a srazil chodce, silnice I/38 v místě nehody bude po celou noc průjezdná pouze jedním jízdním pruhem
• Vedle atletického stadionu na louce na Heulose v Jihlavě se již lyžuje
• V Jihlavě se loni narodilo 1371 dětí; vedla jména Terezka a Honzík
• U Havlíčkova Brodu na silnici I/38 se převrátil kamion, který srazil chodce; silnice je v místě neprůjezdná
• Z policejního deníku: krádež peněženky, vloupání do hospody a také do bývalé líhně
• U Jihlávky se převrátil náklaďák se dřevem
• Jihlavské muzeum vyhlásilo fotografickou soutěž na téma Atmosférické jevy
• Silnice I/38 v Dlouhé Brtnici na Jihlavsku je neprůjezdná

Středa   13. 1. 2021

• Děti na Vysočině budou mít jarní prázdniny od pondělí 1. do pátku 5. února, předcházet jim budou pololetní prázdniny
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě alkohol, vandal podrápal auta, řidička se při nehodě zranila
• Muži po vzájemné domluvě kradli v havlíčkobrodském obchodě zboží
• Na Vysočině průběžně sněží, nehody bez zranění

Úterý   12. 1. 2021

• Blackout ve střední Evropě odvracely manipulacemi i české jaderné elektrárny
• Lidé v Třebíči přispěli o Vánocích Barevnému světu na vybavení chráněné dílny
• Z policejního deníku: vloupání do chaty; krádež nářadí; střet dvou aut v Jihlavě
• Na Šacberku na sjezdovce utrpěl vážné zranění lyžař
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě nejsou návštěvy povoleny
• V novoměstské nemocnici se v roce 2020 narodilo nejvíce Aniček a Vojtěchů

Pondělí   11. 1. 2021