Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

čtvrtek Zpět na hlavní stránku... 12.11 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Česká centra ve světě připomenou výročí J. A. Komenského, na Slovensku dokonce přímo na Komenského náměstí
Letos na podzim uplyne 350 let od úmrtí Jana Amose Komenského (1592-1670), předního českého a evropského myslitele, humanisty a zakladatele moderní pedagogiky. Česká centra připomínají Komenského osobnost sérií kulturních a společenských akcí. Do událostí spojených s oslavami se zapojují pobočky Českých center v Rotterdamu, Římě, Bratislavě, Tokiu či Varšavě. Připraveny jsou přednášky, výstavy, venkovní akce. Například výstava s názvem Labyrint světa, kterou pro Česká centra kurátorsky připravil Jaroslav Anděl, se jako jeden z mála projektů koná ve venkovním prostoru v atraktivních kulisách Komenského náměstí v Bratislavě. Odsud pak poputuje do dalších evropských měst.
ZA NEJBLIŽŠÍMI SOUSEDY

Inspirativním způsobem přistoupilo k připomenutí odkazu J. A. Komenského České centrum Bratislava. Přesně na den výročí Komenského úmrtí (15. 11.) připravilo zahájení outdoorové výstavy s názvem Labyrint světa, umístěné symbolicky na Komenského náměstí. Kurátor výstavy Jaroslav Anděl ji koncipoval speciálně pro tento prostor: ve specifickém kontextu zde bude možné vidět netradiční prolnutí úryvků textů z Labyrintu světa spolu s jedinečnými kolážemi od Miroslava Huptycha. Spojením městského útvaru s vyprávěním symbolického příběhu nabízí zajímavou inspiraci pro plánovanou revitalizaci Komenského náměstí. Výstava vznikla ve spolupráci se Zastupitelským úřadem v Bratislavě a za podpory Metropolitního institutu Bratislava. Z Bratislavy poputuje do dalších slovenských měst a také do zahraničí - již v tuto chvíli o ni projevila zájem např. Česká centra v Berlíně, Madridu, Nizozemsku.

KOMENSKÝ A NIZOZEMSKO

Nizozemsko je s Komenským neodmyslitelně spjato, v Amsterdamu strávil posledních 14 let svého života. Jeho muzeum se nachází přímo v Naardenu, kde je pohřben. České centrum Rotterdam připomene Komenského spuštěním kampaně Českých center #GrowOurHumanity, díky které se do veřejného prostoru evropských metropolí dostávají inspirativní citáty českých myslitelů a humanistů - Václava Havla, Jana Patočky, T. G. Masaryka, a také J. A. Komenského. Do projektu se spolu s Českým centrem Rotterdam zapojily (a postupně dále zapojují) i další pobočky sítě, a to v Belgii (České centrum Brusel), Švédsku (České centrum Stockholm), Itálii (České centrum Milán), Bulharsku (České centrum Sofie), a zastupitelský úřad v Lucembursku.

Budovu české ambasády v Haagu tak v těchto dnech zdobí banner s nizozemským překladem Komenského citátu - Ne ze souhlasu, ale z pochybnosti se rodí pokrok, doplněný ilustrací Kateřiny Kotyk, studentky plzeňské Sutnarky. Kampaň, která bude do konce tohoto roku paralelně probíhat i digitálně, sdílejí tamní partnerské organizace, například Muzeum J. A. Komenského v Naardenu, Honorární konzulát v Groningenu nebo sdružení Evropských kulturních institutů EUNIC. K letošnímu výročí byly v Nizozemsku naplánovány dvě velké akce (Den Komenského a komeniologická konference v Naardenu), které byly z důvodu pandemie přesunuty na příští rok.

Další aktuální významnou událost připravilo České centrum Řím. V prestižních prostorách Paláce Braschi v centru římské metropole byla zahájena podzimní výstava J. A. Komenský – učenec v labyrintech Evropy 17. století, která vznikla ve spolupráci s českou ambasádou v Římě a Muzeem J. A. Komenského v Uherském Brodu. České centrum Tokio chystá přednášku japonského komeniologa prof. Šiničiho Sómy z Bukkyo University v Kjótu, který přiblíží pohled Japonců na Komenského v počátcích období Meidži i jeho vliv na formování japonského vzdělávání v západním stylu.

DO POLSKA ČI MAĎARSKA TAKÉ NAPŘESROK

Zdaleka však nejde jen o letošek. V prvních měsících nadcházejícího roku hodlá připomenout Komenského osobnost konferencí, besedami nebo komiksovou soutěží pro mladé tvůrce České centrum Varšava. Kolegové z Českého centra v Budapešti zase připravují originálně pojatý projekt Stříbrná akademie, spojující myšlenkový odkaz J. A. Komenského se sociologickou sondáží v prostředí univerzit třetího věku a jejich posluchačů. Další vlna akcí pak bude následovat především ve výročním roce 2022, kdy si připomeneme 430 let od Komenského narození.
Petra JUNGWIRTHOVÁZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: krádež peněženky; muž nevrátil nalezenou peněženku; vloupání do chalupy či bouračka opilého řidiče
Policisté pátrají po dosud neznámém pachateli, který ve středu 11. listopadu asi v 11.30 hodin ukradl ve firmě v ulici Dolnokubínská v Pelhřimově peněženku. Pachatel využil nestřeženého okamžiku a z kanceláře budovy vzal z odložené kabelky peněženku s finanční hotovostí, stravenkami a platební kartou a majiteli tak způsobil škodu přes pět tisíc korun. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a po pachateli nadále pátrají. Uvedla to policejní mluvčí Stanislava Rázlová
Nalezenou peněženku si muž nechal
Policisté dopadli pachatele, třiačtyřicetiletého muže, který v druhé polovině září ve večerních hodinách v Jihlavě nalezl peněženku, nevrátil ji a majiteli tak způsobil škodu za desítky tisíc korun. "Na ulici Havlíčkova přišel o svoji peněženku majitel, který v lokalitě vlakového nádraží při odchodu zapomněl peněženku na lavičce. Kromě finanční hotovosti v ní měl uložený ještě šperk a další věci. Vznikla mu tak škoda za více než sedmdesát tisíc korun. Peněženku našel muž, který si ji ale místo vrácení nechal", informovala policejní mluvčí Jana Kroutilová. Policisté na základě šetření podezřelého muže vypátrali a sdělili mu podezření ze spáchání trestného činu. Případ řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Poškození nádrže auta v Telči
Policisté pátrají po pachateli, který v Telči poškodil zaparkované vozidlo a majiteli tak způsobil škodu za více než dvacet tisíc korun. K případu došlo v době od nedělního odpoledne 8. listopadu do pondělního rána. "Pachatel poškodil palivovou nádrž u automobilu Citroen Berlingo, které stálo na ulici Slavíčkova", uvedla mluvčí J. Kroutilová s tím, že policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, po pachateli policisté pátrají.

Vloupání do chalupy u Světlé nad Sázavou
Policisté ze Světlé nad Sázavou prověřují případ vloupání do rekreačního objektu, ke kterému došlo v době od začátku října do pondělí 9. listopadu u obce Vrbka na Havlíčkobrodsku. "Pachatel násilím vnikl do chalupy, kterou prohledal a vzal mimo jiné starožitné hodiny, mlýnek na kávu, petrolejové lampy i potraviny. Svým jednáním způsobil více jak padesáti tisícovou škodu", informovala mluvčí Stanislava Rázlová. Policisté případ prověřují pro podezření ze spáchání dvou trestných činů, a to krádeže a porušování domovní svobody. Po pachateli policisté pátrají

Opilého muže policisté zajistili
Ve středu 11. listopadu přijali policisté po půlnoci oznámení o muži, který se nacházel v bytovém domě v Moravských Budějovicích, kde obtěžoval obyvatele. "Muž byl agresivní, kopal do dveří a na chodbě hlasitě vykřikoval. Na místo vyjeli policisté situaci prověřit. Zjistili, že se jedná o devětačtyřicetiletého muže, který byl značně opilý. Policisté ho zajistili a odvezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Při dechové zkoušce byla muži naměřena hodnotu 1,94 promile alkoholu", informovala Jana Kroutilová s tím, že muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku, který policisté šetří.

Řidič havarovaného vozidla byl pod vlivem alkoholu
Ve středu 11. listopadu po půl osmé večer havarovalo na silnici třetí třídy u Humpolce na Pelhřimovsku auto, jehož řidič byl pod vlivem alkoholu. "Sedmadvacetiletý řidič vozidla Renault jel ve směru od obce Kletečná směrem na Hněvkovice, přičemž po projetí zatáčky vjel na nezpevněnou krajnici a dále do lesa, kde narazil s vozidlem do stromu. S podezřením na lehké zranění jej záchranáři převezli převezli na ošetření do nemocnice. Policisté u muže provedli dechovou zkoušku. Výsledek byl pozitivní a naměřená hodnota činila 1,42 promile alkoholu. Také opakované měření bylo pozitivní a jeho výsledek byl 1,40 promile", popsala incident Stanislava Rázlová. Policisté vše zadokumentovali a případ prověřují pro podezření ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Řidička byla pod vlivem alkoholu
Ve středu 11. listopadu jela osmadvacetiletá řidička vozidla Škoda po desáté hodině večer po silnici v obci Blatnice na Třebíčsku. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. "U řidičky při dechové zkoušce naměřili hodnotu 1,14 promile alkoholu a obdobné hodnoty u ní ukázaly také opakované zkoušky. Policisté řidičce další jízdu zakázali a na místě jí zadrželi řidičský průkaz. Žena je podezřelá ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky, případ policisté prověřují", uvedla J. Kroutilová.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Šerpa vynesl k soše Radegasta rekordní náklad vážící 256 kg
Zdeněk Pácha z Bašky u Frýdku-Místku se nově zapsal do České knihy rekordů nevídaným výkonem, při němž dokázal ze sedla beskydských Pusteven vynést před zraky komisařů z pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit, registrátora českých NEJ…, až k soše Radegasta náklad o hmotnosti 256 kg zahrnující 432 půllitrových plechovek piva v 18 kartonech naložených na vlastnoručně vyrobené dřevěné konstrukci. Vzdálenost 1 250 metrů s převýšením 90 m zdolal za 3 hodiny a 5 minut.
Úspěšnému pokusu předcházel tvrdý trénink a poctivá příprava dvaapadesátiletého beskydského šerpy. „Nejtěžší bylo, abych se vždy nějak rozešel, pak už to šlo. Nebylo to jednoduché, proto jsem moc rád, že jsem k soše Radegasta došel. Tento rekord bych chtěl věnovat pivovaru Radegast, který letos slaví 50 let od svého založení,“ řekl v cíli šerpa-rekordman Zdeněk Pácha.

„Vydat se s takovým nákladem piva na zádech k soše Radegasta je něco, co zvládne jen ten největší bojovník. Mimořádný počin si zaslouží mimořádnou odměnu, takže panu Páchovi za jeho skvělý výkon dáme pivo Radegast Ratar ve stejné hmotnosti, jakou k soše vynesl,“ řekl Marek Grabovský, manažer pivovaru.
Miroslav MAREKZpět nahoru na obsah...

Mobilní buňka u vchodu do jihlavské nemocnice změří teplotu a vydezinfikuje; využívá ji i veřejnost
V jihlavské nemocnici začalo pro veřejnost sloužit bezkontaktní zařízení pro měření teploty a dezinfekci. Systém se začal v srpnu testovat zaměstnanci, kteří mohli buňkou projít při příchodu do práce i odchodu domů. Nemocnice v Jihlavě je první, která podobné zařízení nyní využívá pro veřejnost. Umístěné je ve vestibulu hlavního vchodu.
Mobilní buňka je dlouhá i vysoká dva metry. V první části prostoru je displej, který rozpozná obličej a změří teplotu. Pod ním je automatická bezdotyková dezinfekce na ruce ve spreji. Zatímco se člověku měří teplota, může si vydezinfikovat ruce. Zvukový signál napoví, když je teplota změřená, a rozsvítí se prostor dělený gumovými pásy. Tam spustí čtyři trysky mlhovou dezinfekci, která ničí viry a bakterie: „Průchod trvá jen několik vteřin. Za hodinu by prostorem mohlo projít zhruba 120 lidí,“ vysvětluje provozně-technický náměstek Alexander Filip. Dvě mobilní buňky by tedy mohly za hodinu pojmout 240 příchozích.

Systém pro měření teploty a dezinfekci je vyrobený v České republice. Nemocnice Jihlava má nyní k dispozici celkem tři kusy. První slouží od léta pro zaměstnance v suterénu, další dva nové kusy jsou ve vestibulu hlavního vchodu. Zařízením projedou také lidé na vozíčku či maminky s kočárkem. Dva nové přístroje dostala nemocnice darem.

U vstupu do jihlavské nemocnice již není triáž a otevřené jsou také všechny vchody do zařízení. Samotná triáž a měření teploty probíhá v ordinaci. Pokud chtějí pacienti ušetřit čas sobě i zdravotníkům, doporučujeme vyplnit dotazník online na www.nemji.cz/autotriaz. V jihlavské nemocnici také platí do odvolání zákaz návštěv, vzhledem k epidemiologické situaci se omezila plánovaná operativa a omezeny jsou i ambulance.
Monika ZACHRLOVÁZpět nahoru na obsah...

Policisté na Vysočině odhalili sedm Srbů, kteří vstoupili na naše území neoprávněně
Během policejní akce ve středu 11. listopadu zaměřené na nelegální tranzitní migraci s titulem Vysočina na 115. kilometru dálnice D1 směr Praha policisté zkontrolovali 49 vozidel a 62 osob. Uvedla to policejní mluvčí Dana Čírtková.
"Zajistili jsme sedm státních příslušníků Srbska, kteří porušili platná mimořádná opatření a naše území vstoupili neoprávněně. Všichni zajištění cizinci jsou testováni na COVID-19. V případě negativního výsledku jim policisté vydají výjezdní příkaz a budou muset do pěti dnů opustit Českou republiku", informovala mluvčí.

Doplnila, že pokud by byl výsledek testu u někoho pozitivní, tato osoba by putovala do izolace do zařízení pro umístění cizinců a poté by obdržela výjezdní příkaz.
Podobné akce zamřené na odhalování nelegální migrace budou pokračovat.

Na místě policisté měli také speciální zařízení na snímání případného pohybu osob v nákladovém prostoru vozidel, stejně jako speciální vozidlo vybavené přístroji na odhalování padělků dokladů.
- red -Zpět nahoru na obsah...

V Havlíčkově Brodě funguje odběrový stan sedm dní v týdnu, v nemocnici je nejvytíženější JIP a ARO
Odběrový stan na Covid-19 v Nemocnici Havlíčkův Brod funguje již sedm dní v týdnu. Denně zde zdravotníci zvládnou otestovat 200 pacientů s podezřením na Covid-19. Zároveň nový přístroj umožňuje zvládat zpracování většího množství vzorků.
Velice efektivně a v krátkém časovém úseku pacienti jdoucí na odběry přijíždějí či přicházejí do odběrového stanu na hlavním nemocničním parkovišti a rychle se vrací do svých domovů. Výsledky přitom dostávají do 24 hodin, nejdéle 48 hodin od výtěru. Oddělení společných laboratoří získalo v minulém týdnu nového pomocníka - vysokokapacitní přístroj na vyhodnocování vzorků. Aktuálně se jeho provoz rozjíždí, a tak se denně v laboratoři zvládne vyhodnotit 200 až 250 vzorků.

„Naše nemocnice je zcela samostatná ve vyhodnocování vzorků. Velký dík patří personálu oddělení společných laboratoří, který se snaží dlouhodobě zvládat navyšování odběrů dle potřeb hygienické stanice, praktických lékařů i interních požadavků pro hospitalizované pacienty, tak jak to vyžaduje epidemiologická situace,“ řekla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči PhDr. Lada Nováková, PhD.

Stabilní týmy zdravotníků v odběrovém stanu zde fungují již od března letošního roku, a to bez přestávky. Nemocnice v Havlíčkově Brodě totiž jako jediná v kraji nezrušila provoz stanu ani po jarní pandemii.

V Nemocnici Havlíčkův Brod bylo od začátku září hospitalizováno již 350 Covid-19 pozitivních pacientů na různých odděleních- infekční, plicní, interní, chirurgické, ortopedické, ARO a interní JIP či oddělení následné péče a rehabilitace. Lůžkový fond nemocnice je zatím dostačující. Téměř vytížené jsou kapacity JIPkových lůžek a lůžka ARO. Do dnešních dnů bylo v izolaci 150 zaměstnanců nemocnice ze všech profesí.

Informace o Covid-19 v NHB naleznete na www.onhb.cz/article.…
Petra ČERNOZpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   26. 1. 2021

• Havlíčkův Brod je Historickým městem roku 2020, postupuje do celostátní soutěže
• Na Vysočině loni zemřeli při nehodách tři cyklisté; příčina vážných zranění nebo úmrtí cyklisty při dopravní nehodě je poranění hlavy
• Z policejního deníku: krádež horského kola, žena neplatí alimenty, šoféři bez řidičáků
• Za přetížená vozidla padají vysoké pokuty; policisté z Kamion týmu se loni zaměřili na vozidla převážející dřevo
• Tuhou zimu prožívají nejhůře dravci a sovy, kterým jde často o život
• Výjimečná naučná stezka Šebeň nedaleko Velkého Meziříčí je poškozená
• „Covidový“ rok přinesl v Jihlavě více porodů; narodilo se 1370 dětí
• Do schránek havlíčkobrodské Charity v někdo vložil obálky s penězi, ta je ale přijmout nemůže
• Na Vysočině je 276 mostů, žádný není v havarijním stavu

Pondělí   25. 1. 2021

• Z policejního deníku: zloděj vzal šperky a peníze, opilec skončil na záchytce, řidiči a řidičky pod vlivem alkoholu a drog
• Poctiví nálezci odevzdávají do městských ztrát a nálezů i desítky tisíc korun
• Řidič v noci nebezpečnou jízdou ohrožoval ostatní, policistům nezastavil, nakonec havaroval; policisté žádají o pomoc svědky
• Za krádeže v jihlavské prodejně recidivistovi hrozí až osmiletý trest
• Domácnosti navštíví pracovníci statistického úřadu
• Kolem skal ve Žďárských vrších pokračuje těžba, dominanty se po létech odhalují

Neděle   24. 1. 2021

• Z policejního deníku: Chcípl pes se na Vysočině nekonal; opilému muži v obchodě padaly kalhoty; zloděj se vloupal do auta
• Zájem seniorů a žáků o on-line prohlídky infocentra Jaderné elektrárny Dukovany stále narůstá; hlásí se ze všech koutů České republiky
• Knihovna ve Žďáře nad Sázavou má nový depozit pro naučnou a cizojazyčnou literaturu

Sobota   23. 1. 2021

• Umělá ledová stěna v údolí Svratky ve Víru na Žďársku je již otevřena
• Kulturní dům v Mnichu z poloviny minulého století byl prohlášen za kulturní památku
• Dobrovolní hasiči z Velkého Meziříčí si letos připomenou 150. výročí od založení sboru

Pátek   22. 1. 2021

• Česká centra o vědě, tentokráte s výročím Čapkovy hry R.U.R
• Z policejního deníku: krádež kočárku; krádež nářadí z auta v Radošově za sto tisíc, řidička při nehodě utrpěla zranění
• Táborská zoologická zahrada se rozrostla o tři mláďata emu hnědého, další vejce jsou v líhni
• Na Hrádku v Třebíči zůstane alej, přibudou stromy, workout, květnaté a bylinné louky, broukoviště i veřejný gril
• Na Vysočině se loni vyhlašovalo méně pátrání; policisté často pátrají po dětech, které utíkají z výchovných ústavních zařízení

Čtvrtek   21. 1. 2021

• Drážní objekt v Rozsochách, jenž sloužil jako veřejné toalety, lampárna, sklad a prádelna, je kulturní památka
• Agresivní muž na Jihlavsku ohrožoval svou partnerku, skončil v policejní cele
• Z policejního deníku: žena a muž putovali do vězení; poslal peníze, zboží nedostal; řidiči pod vlivem drog

Středa   20. 1. 2021

• Kovárna z poloviny devatenáctého století ve Věžnici byla prohlášena za kulturní památku
• Na Vysočině v současnosti probíhá výstavba obchvatu Havlíčkova Brodu a Osové Bítýšky
• Opilý muž ohrožoval v Jihlavě na ulici Tyršova ženu, policisté žádají svědky o pomoc
• Dvaatřicetiletý řidič se po dálnici D1 na Vysočině řítil rychlostí 198 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: sprejer řádil v Krucemburku; krádež věcí z auta v Jihlavě
• Naučná stezka kolem Konventského rybníka ve Žďáře nad Sázavou bude do podzimu opravena

Úterý   19. 1. 2021

• Kriminalita se na Vysočině loni snížila; objasněnost v regionu přesáhla 64 procent
• Bývala poštovní stanice ve Stonařově postavená v roce 1750 byla prohlášena za kulturní památku
• Předporodní kurzy v havlíčkobrodské nemocnici on-line, k tomu osobní konzultace a emailová poradna pro nastávající maminky
• Z policejního deníku: cyklista se při nehodě zranil; hledaný muž skončil ve vězení; krádež čtyřiceti litrů nafty
• Místo narození: sanitka číslo 260
• Kaple svatého Huberta vyhrála v soutěži O nejhezčí turistickou pohlednici

Pondělí   18. 1. 2021

• Nejvíce nominací na Českého lva mají filmy Krajina ve stínu, Havel a Šarlatán
• Zemřela bývalá ředitelka základní školy Seifertova v Jihlavě Stanislava Prokešová
• Fenomén zahradničení a krajové odrůdy ovocných stromů na Vysočině
• V Přibyslavi u Sázavy žijí bobři
• Z policejního deníku: úvěrový podvod, opilec skončil na záchytce, řidiči bez papírů a pod vlivem drog
• Registr vozidel v Jihlavě funguje dočasně v omezeném režimu
• V Pelhřimově se loni narodilo 533 dětí, svateb bylo dvaadevadesát
• Policisté na Vysočině vykázali loni z obydlí celkem 53 násilných osob
• Dálnice a silnice prvních tříd na Vysočině jsou sjízdné bez problémů

Neděle   17. 1. 2021

• Ředitelkou Psychiatrické nemocnice v Jihlavě byla jmenovaná Dagmar Dvořáková
• Přírodovědci v Ptačím parku Kosteliska nalezli brouka, kterého už považovali v ČR za vyhynulého
• Z policejního deníku: krádež přívěsu, poškození auta, zničení květináčů a hrabla

Sobota   16. 1. 2021

• Josef Šálek poběží mrazivou Vysočinou bosý a v šortkách přes dvacet kilometrů
• Odbor služby pro zbraně v Havlíčkově Brodě otevřen od pondělí; počet žadatelů o zbrojní průkazy na Vysočině roste
• V Třebíči se loni narodilo 1230 dětí, vévodila jména Eliška a Matyáš

Pátek   15. 1. 2021

• U Štoků na silnici I/38 se střetl náklaďák a pět osobních aut, nikdo se nezranil
• Policisté pátrají po šestnáctileté Veronice, která se nevrátila z vycházky do zařízení pro mládež v Janštejně
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě má málo personálu, od pondělí pomohou hasiči
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributorku drog, vandal polil auto barvou, opilec nadýchal 3,35 promile
• Prvním letošním přírůstkem v táborské zoo je jehně ovce kamerunské
• Pachatele krádeže policisté v Kamenici nad Lipou dopadli na místě činu
• Sdružení Krajina po úpravě pastvisek nabízí přebytečné dřevo
• Na silnici I/38 u Štoků se srazila tři auta, řidička osobního auta utrpěla lehké zranění

Čtvrtek   14. 1. 2021

• U Havlíčkova Brodu se převrátil kamion a srazil chodce, silnice I/38 v místě nehody bude po celou noc průjezdná pouze jedním jízdním pruhem
• Vedle atletického stadionu na louce na Heulose v Jihlavě se již lyžuje
• V Jihlavě se loni narodilo 1371 dětí; vedla jména Terezka a Honzík
• U Havlíčkova Brodu na silnici I/38 se převrátil kamion, který srazil chodce; silnice je v místě neprůjezdná
• Z policejního deníku: krádež peněženky, vloupání do hospody a také do bývalé líhně
• U Jihlávky se převrátil náklaďák se dřevem
• Jihlavské muzeum vyhlásilo fotografickou soutěž na téma Atmosférické jevy
• Silnice I/38 v Dlouhé Brtnici na Jihlavsku je neprůjezdná

Středa   13. 1. 2021

• Děti na Vysočině budou mít jarní prázdniny od pondělí 1. do pátku 5. února, předcházet jim budou pololetní prázdniny
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě alkohol, vandal podrápal auta, řidička se při nehodě zranila
• Muži po vzájemné domluvě kradli v havlíčkobrodském obchodě zboží
• Na Vysočině průběžně sněží, nehody bez zranění

Úterý   12. 1. 2021

• Blackout ve střední Evropě odvracely manipulacemi i české jaderné elektrárny
• Lidé v Třebíči přispěli o Vánocích Barevnému světu na vybavení chráněné dílny
• Z policejního deníku: vloupání do chaty; krádež nářadí; střet dvou aut v Jihlavě
• Na Šacberku na sjezdovce utrpěl vážné zranění lyžař
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě nejsou návštěvy povoleny
• V novoměstské nemocnici se v roce 2020 narodilo nejvíce Aniček a Vojtěchů

Pondělí   11. 1. 2021