Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 13.11 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Dálnice D1 od Devíti křížů po Ostrovačice bude o víkendu uzavřena
Dálnice D1 od 168 kilometru od Devíti křížů až 178 kilometr u Ostrovačic bude ze soboty 14. listopadu od 18 hodin do neděle 15. listopadu do osmi hodin ráno uzavřena. Objížďka povede po silnici I/602.
"Zmíněný úsek bude uzavřen z důvodu demontáže provizorního nadjezdu spojujícího obce Domašov a Javůrek a osazování nosníků nadjezdu 177. kilometru", informoval Martin Buček z Ředitelství silnic a dálnic.

Přípravné práce na zmíněném úseku dálnice začnou již v sobotu v poledne, v neděli pak do 14 hodin budou na místě pokračovat ještě dokončovací práce.


Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Zemřela jedna z posledních pamětnic třebíčského ghetta
V sobotu 7. listopadu zemřela ve věku 87 let paní Susana Urbanová. Byla poslední přeživší obyvatelkou třebíčské židovské obce v předválečných letech. Paní Susana prožila téměř celý život v domě v ulici L. Pokorného. Rodina dům nedávno prodala a paní Urbanová si pronajala byt v Krankenhausu.
Susana Urbanová se narodila 6. října 1933 v Třebíči. Tatínek, Arnošt Beneš, byl židovského vyznání, maminka Ingeborg pocházela z Brna, z německé rodiny. Když bylo Susaně 10 let, tatínek byl deportován do Osvětimi, kde zahynul. V Terezíně a dalších nacistických vyhlazovacích táborech zahynula také většina otcovy židovské rodiny, přežil pouze strýc Julius Pächter, který před válkou utekl do Anglie.

Po osvobození se matka podruhé vdala a Susany i její mladší sestry Hany se vzdala. Susanu adoptovali bezdětní manželé Smržovi z Třebíče, Hany se ujal strýc Julius a vzal ji sebou do Londýna.

Susana se vyučila švadlenou, vdala se a měla dvě děti. Se sestrou se krátce v Anglii setkala v roce 1966. Po roce 1989 získala zpět rodný dům v Třebíči. Památku jejího otce připomíná od roku 2013 pamětní kámen Stolperstein. Paní Susana ráda sedávala na lavičce pod lípou, před Kavárnou u Židovské brány.

zdroje: Paměť národa

- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Potravinová sbírka se bude konat v sobotu 21. listopadu, třebíčská charita bude v Tescu v Jihlavě
Sbírka potravin se bude konat v sobotu 21. listopadu ve všech krajích České republiky. Lidé mohou od 8 – 18 hodin v určených obchodech nakoupit a věnovat trvanlivé potraviny nebo drogistické zboží na pomoc lidem v nouzi. Oblastní charita Třebíč má stanoviště v hypermarketu TESCO Jihlava na Brněnské ulici 74.
Naši pracovníci, které všichni snadno poznají podle zelené zástěry s logem Sbírky, zde budou přijímat od zákazníků obchodu darované zboží, které pomůže rodinám, matkám s dětmi v tísni, lidem bez domova z azylových domů v Třebíči, osobám v akutní nouzi, s nimiž se setkávají pracovníci Charitní záchranné sítě.

„Rozhodnutí o konání Sbírky potravin jsme očekávali s velkým napětím. Je to zásadní zdroj pro pomoc potřebným. Naposledy se Sbírka potravin uskutečnila vloni na podzim, na jaře byla kvůli nouzovému stavu zrušena. Potravinová banka Vysočiny, od které během roku odebíráme potraviny a hygienické potřeby pro osoby v nouzi, nyní také nemá dostatek zboží. Zásoby se nám tenčí. Lidé v nouzi k nám přicházejí takřka každý den. Doufáme, že občané budou opět štědří a umožní nám pomáhat lidem v nouzi, kterých v době epidemie přibývá“, říká koordinátorka Sbírky potravin třebíčské Charity Blanka Spilková.

Jak darování uskutečnit?

U vchodu do prodejny obdrží zákazníci na stolcích charitních pracovníků letáček s doporučením, které zboží nejvíce potřebujeme. Bude-li potřeba, rádi odpovíme na dotazy a poradíme. Ti, kteří se rozhodnou do Sbírky přispět, vloží vybrané zboží do svého nákupního košíku, zaplatí u pokladny, a poté dar předají do vozíků označených „Sbírka potravin“, se kterými budou pracovníci a dobrovolníci Charity za pokladnami. Vzhledem k potřebě delšího skladování prosíme pouze o TRVANLIVÉ potraviny.

Potřeba jsou hlavně tyto základní trvanlivé potraviny a drogistické zboží:

· těstoviny, luštěniny, rýže - nejlépe ve varných sáčcích

· polévky v sáčku, instantní polévky

· dětské výživy, krupička

· dětské sušené mléko a instantní kaše…

· dětské pleny…

· konzervy – masové, paštiky, olejovky

· olej

· trvanlivé mléko

· kečup

· hygienické potřeby (mýdla, sprchové gely, šampony, prací prostředky, zubní pasty, kartáčky, mycí a čistící prostředky, toaletní papír...)

V minulých letech byli dárci velmi štědří. Moc si toho vážíme. Dnes se mnozí sami ocitají v obtížné situaci, ale přesto doufáme, že jsou v našem regionu občané, kteří pomoc lidem v těžké situaci poskytnou. Budeme vděčni za každý dar.
Marie PALOČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Stavba přeložky silnice I/37 obchvatu u Osové Bítýšky bude zazimovaná, práce budou pokračovat na jaře
Předposlední kontrolní den proběhl v tomto týdnu na stavbě přeložka silnice I/37 obchvat Osové Bítýšky na Žďársku v této stavební sezóně. Ačkoliv se stavba potýká v důsledku Covid 19 s úbytkem pracovníků, daří se držet stanovené termíny, aby mohla být zazimovaná v kompletní stavu připraveném na zahájení jarních stavebních prací.
V jednom ze dvou zářezů tělesa silnice se pracuje na vytěžení asi jednoho výškového metru zeminy do stanovené nivelity, dokončují se aktivní zóny tělesa komunikace, další práce probíhají na odvodnění a drenáži tělesa i okolních ploch s vývěrem podzemních vod, dokončují se práce na obslužné komunikaci obce. Dokončuje se také rekultivace přeložené části sil. II/390 od Vlkova v délce 450 metrů.

Před realizací je odvoz staré ekologické zátěže z nelegálního úložiště, které bylo nalezeno v hlavní trase obchvatu při vyústění budoucího obchvatu zpět na sil. I/37 ve směru na Velkou Bíteš. Odvoz a likvidace tohoto materiálu bude provedena v souladu s účinnou legislativou a pokyn Krajské hygienické stanice specializovanou firmou nejpozději do poloviny prosince. Ve fázi přípravy je řešení napojení a obslužnosti napojení železniční zastávky Osová Bítýška na obchvat a další infrastrukturu obce výstavbou nové obslužné komunikace, tak aby byly splněny požadavky Policie ČR ve vztahu k maximální bezpečnosti a plynulosti dopravy.

Výstavba bude probíhat do poloviny prosince 2020, kdy bude ukončena z důvodu zimní technologické přestávky. Práce budou opět obnoveny na jaře příštího roku. Výstavba v příštím roce také výrazněji zasáhne do plynulosti silničního provozu v závislosti na aktuálním postupu prací a jejich organizaci. Řidiči musí počítat i s uzavírkou silnice I/37 a vedením dopravy po objízdné trase.
Martin BUČEKZpět nahoru na obsah...

Medvědi bratři v táborské zoo bojují o jídlo, ale vždy se nakonec dohodnou
Medvědí bráškové Geňa a Gillis v táborské zoologické zahradě jsou opravdoví parťáci, kteří sice umí držet spolu, ale občas se dokážou pořádně poprat. Hlavně když přijde čas jídla.
Geňa je u něj vždy první a zlověstným mručením dává jasně najevo, že tenhle kousek jídla je jeho a rozhodně se o něj nehodlá s nikým dělit. Jakmile přijde čas jíst, nezná bratra. Gilli v takovou chvíli raději uhne, protože ví, že i na něj se dostane. Většinou mají v jídelníčku ovoce a zeleninu. Jako velcí mlsouni si nejraději smlsnou na sladkých měkkých plodech, jako jsou třeba meloun či hroznové víno. Spousta návštěvníků je pak překvapená, že je vidí jíst i trávu. Pomáhá jim totiž zlepšit trávení.

V létě se nejraději koupou v malém jezírku nebo podřimují ve stínu. Nejchladněji je v jejich ubikaci, proto se před ostrým sluncem často schovávají tam. Také v zimě v ní tráví nejvíce času zachumlaní do teplé slámy tak hodně, že jim jsou vidět jen jejich věčně hladové čumáky. Ven vychází právě jen tehdy, když mají hlad, což v případě opravdu nízkých teplot bývá jen jednou za dva dny. Proto jim ani moc nevadí, že je zoo kvůli vládnímu zákazu stejně jako ostatní zahrady pro návštěvníky uzavřená. Aspoň je v jejich lenošení nikdo neruší.

ZOO Tábor chová dva medvědy baribaly, kterým se také říká medvědi černí. Pocházejí ze Severní Ameriky a jsou všežravci. Hlavní složkou jejich jídelníčku je rostlinná strava, hlavně různé výhonky rostlin, lesní plody, kořínky či ořechy. Loví i ryby a menší savce, nepohrdnou ani zdechlinou. Dlouhé nohy a krátké drápy využívají k rozbíjení starých kmenů, ze kterých vybírají červy a larvy hmyzu. Aktivní jsou převážně v noci a žijí samotářským způsobem života.

I vy se nyní můžete stát adoptivním rodičem medvědů baribalů v táborské zoo, případně můžete jejich adopci darovat někomu jako vánoční dárek. Vždyť kdo by nechtěl pod vánočním stromečkem objevit medvěda? Co na tom, že nejde o luxusní značku auta, ale živé zvíře. Na nové adoptivní rodiče ale čekají i další zvířata z táborské zoo. Co takhle někoho překvapit živým a přitom nenáročným dárkem? Informace naleznete na webu ZOO Tábor www.zootabor.eu.

Foto: Jiří Mikoláš
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: bitka cizinců před ubytovnou; vloupání do chaty či opilý cizinec s padělanými doklady
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání dvou trestných činů dvaatřicetiletému cizinci, který napadl a zranil jiného muže na konci září před jihlavskou ubytovnou. Po šesté hodině večer útočník nejprve udeřil druhého muže pěstí do oblasti hlavy, čímž ho odrazil na plot. I poté v útoku pokračoval a opakovaně ho udeřil. Lékařské ošetření napadený muž nevyhledal. Policisté na základě nasbíraných důkazů sdělili dvaatřicetiletému muži podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví a pokusu ublížení na zdraví. Případ řeší ve zkráceném přípravném řízení. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Vloupání do chat u Přibyslavic na Třebíčsku
Policisté pátrají po pachateli, který se u Přibyslavic na Třebíčsku vloupal do dvou rekreačních chat a u další se o to pokusil. K případu došlo v době od sobotního večera 7. listopadu do čtvrtečního dopoledne v lokalitě zvané Oblazeň. "Pachatel vnikl do chaty, kterou prohledal. U dalšího objektu vykopl dveře a odcizil vrtačku a pilu. U jiné chaty poškodil dveře, dovnitř se ale nedostal. Celková škoda byla vyčíslena na necelých pět tisíc korun", informovala J. Kroutilová. Místa činu policisté ohledali, zadokumentovali a provedli v lokalitě šetření. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody. Po pachateli policisté pátrají.

Řidič předložil padělaný doklad
Policisté odhalili cizince, který řídil vozidlo pod vlivem alkoholu, usedl za volant, i když nevlastní řidičské oprávnění, a při kontrole předložil padělaný řidičský průkaz. "Jedná se o dvaatřicetiletého cizince, kterému policisté sdělili podezření ze spáchání trestného činu. Ve středu 11. listopadu jel muž kolem šesté hodiny ráno s automobilem Ford Transit v Třebíči po ulici Brněnská, kde ho zastavila hlídka. Policisté provedli kontrolu. Muž předložil řidičský průkaz, u kterého policisté zjistili, že není pravý. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 0,35 promile alkoholu a požití alkoholu před jízdou i přiznal", popsala řidičovy hříchy J. Kroutilová. Provedeným šetřením policisté zjistili, že muž není držitelem příslušného řidičského oprávnění a vědomě se prokazoval falzifikátem řidičského průkazu. Jeho další cesta směřovala na policejní oddělení. Padělaný doklad policisté zajistili. Policejní komisař sdělil dvaatřicetiletému muži podezření ze spáchání trestného činu padělání a pozměnění veřejné listiny. Případ kriminalisté řeší ve zkráceném přípravném řízení. Dále se muž dopustil přestupků na úseku dopravy,

Opilého muže v Brtnici policisté zajistili
Ve čtvrtek 12. listopadu vyjeli policisté po druhé hodině odpoledne do Brtnice na Jihlavsku, kde opilý muž obtěžoval svoji bývalou přítelkyni. "Pokřikoval na ženu na ulici, byl neodbytný, přišel za ní i do domu, odkud poté odmítal odejít. Policisté zjistili, že se jedná o třiatřicetiletého muže z Havlíčkobrodska", uvedla mluvčí J. Kroutilová s tím, že na výzvy, aby prostor opustil, nereagoval. Policisté muže zajistili. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 3,28 promile alkoholu. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku, který policisté šetří.

Opilého muže policisté převezli na záchytku
Ve čtvrtek 12. listopadu kolem půl třetí odpoledne přijali policisté integrovaného operačního střediska na linku tísňového volání oznámení o opilém muži, který se nacházel na ulici Pod Náspem v Pelhřimově. Operační důstojník na místo ihned vyslal policejní hlídku. "Dvaapadesátiletý muž zde ležel na zemi, vykazoval známky značné opilosti a nebyl schopen vstát a samostatně chodit. Že je pod vlivem alkoholu ukázala také dechová zkouška, jejíž naměřená hodnota činila 3,34 promile alkoholu", uvedla mluvčí Stanislava Rázlová s tím, že vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na záchytku k vystřízlivění.

Řidič pod vlivem drog
Pacovští policisté zastavili ve středu 11. listopadu kolem osmé hodiny večer u obce Cetoraz na Pelhřimovsku auto Mercedes, jehož řidičem byl čtyřiadvacetiletý muž. "Test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami byl pozitivní na amfetamin. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil", informovala mluvčí Stanislava Rázlová. V další jízdě již muž pokračovat nesměl. Případ policisté prošetřují jako přestupek na úseku dopravy.

Alkohol za volantem
Policisté z obvodního oddělení v Kamenici nad Lipou kontrolovali ve čtvrtek 12. listopadu vozidlo, jehož devětatřicetiletý řidič byl pod vlivem alkoholu. Vozidlo Peugeot zastavila policejní hlídka kolem desáté hodiny dopoledne v Žirovnici na Pelhřimovsku. "Naměřená hodnota dechové zkoušky u řidiče činila 0,48 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření vykázaly hodnoty 0,56 a 0,53 promile. Policisté muži na místě zakázali další jízdu", informovala S. Rázlová s tím, že případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Jednadvacetiletého řidiče, u kterého test na drogy vykázal pozitivní výsledek, odhalili ve čtvrtek 12. listopadu policisté ze Žďáru nad Sázavou. Osobní automobil Škoda zastavila policejní hlídka kolem druhé hodiny odpoledne u obce Nové Dvory. Test na drogy ukázal pozitivní výsledek na kokain a amfetamin. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. Další jízdu mu policisté na místě zakázali. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Havlíčkobrodští policisté dopadli dvaadvacetiletého muže, který se vloupal do auta a způsobil škodu za více jak 30 tisíc korun
Policisté objasnili vloupání do zaparkovaného vozidla, ke kterému došlo v úterý 29. září ve večerních hodinách na ulici Sídliště Pražská v Havlíčkově Brodě. Činem pachatel způsobil více jak čtyřiceti tisícovou škodu. Na základě získaných poznatků a výsledků prověřování policisté dopadli muže podezřelého z této trestné činnosti a tento týden mu policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání dvou trestných činů.
Tehdy neznámý pachatel vnikl do zaparkovaného automobilu Renault, který prohledal. Z vozidla odcizil mimo jiné finanční hotovost kolem dvaceti tisíc korun, dioptrické brýle, část povinné výbavy vozidla, jako například výstražný trojúhelník, ale také jednorázové roušky a několik kusů respirátorů. Celková škoda na odcizených věcech se vyšplhala na částku přes třicet tisíc korun. Pachatel však vozidlo ještě poškodil. Vytrhal elektrické kabely, poškodil pojistkovou skříň elektroinstalace a vnitřní prostory auta potřísnil nezjištěnou kapalinou. Přivolaní policisté místo činu ohledali, provedli šetření, vše zadokumentovali a začali pátrat po pachateli. Výsledkem jejich prověřování je dopadení dvaadvacetiletého muže, který je z této trestné činnosti podezřelý. Policejní inspektor mu tak na začátku tohoto týdne sdělil podezření ze spáchání trestných činů krádeže a poškození cizí věci. Odcizené věci muž použil pro svoji potřebu.

Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Policisté v teritoriální působnosti obvodního oddělení Havlíčkův Brod od začátku letošního roku do konce října zaevidovali devatenáct případů krádeží věcí z vozidel. Do konce tohoto období policisté čtyři případy objasnili. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 došlo v případě této kriminality k poklesu nápadu, a to o čtyři trestné činy.
por. Mgr. Stanislava RÁZLOVÁZpět nahoru na obsah...

Odbahněné Strachovské rybníky v Pelhřimově oživí okrasné ryby
Odbahňování Strachovských rybníků v Pelhřimově, které probíhalo v uplynulých zhruba osmi měsících, je dokončeno a v současné době už se napouštějí. Do rybníka byla navrácena i menší populace stulíku žlutého, ohrožené rostliny, která byla kvůli odbahňování dočasně přemístěna do nedalekého Kulíkova rybníka.
Kromě odstranění bahna probíhala také oprava tělesa hráze, u které byla návodní strana opevněna kamennou rovnaninou, a výstavba bezpečnostního a manipulačního objektu (vypouštěcího zařízení – požeráku neboli kbelu).

Díky odbahnění došlo ke zlepšení technického stavu obou vodních nádrží, přínosem bude i kvalitnější voda a lepší estetický vzhled rybníků. Do budoucna se v rybnících nepočítá s žádným intenzívním chovem ryb, což je ostatně dáno i podmínkami dotačního titulu, který byl využitý na odbahnění. Měly by v nich být pouze okrasné ryby - hlavně karas, perlín a zlatý lín, ale i tolstolobik, což je planktonožravá ryba, která právě tu vodu filtruje a významně přispívá k její čistotě. Počet ryb v rybnících by se přes léto měl pohybovat v řádu několika desítek kusů.

Akce si vyžádala částku více než tři miliony korun a byla částečně financována z Ministerstva zemědělství.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Jihlava si připomene předčasně narozené děti; mariánský sloup a dům kultury se rozzáří do purpurové barvy
Mariánský sloup na Masarykově náměstí v Jihlavě se v noci z pondělí 16. listopadu na úterý 17. listopadu rozsvítí do purpurové barvy. Stejně bude nasvícený i vestibul domu kultury. Jihlava se tak připojuje k městům a památkám, která si připomínají Světový den předčasně narozených dětí.
Světový den předčasně narozených dětí se slaví 17. listopadu 2020 v České republice už po desáté.
Významné budovy po celém světě se v tento den barví do purpurové barvy. Upozorňují tak na problematiku předčasných porodů. Zároveň jde o vyjádření díků zdravotníkům za péči o předčasně narozená a nemocná miminka.

Barevné nasvícení významných budov a dominant při různých mimořádných mezinárodních příležitostech je stále více aktuální v ČR i po celém světě. V letošním roce se tímto způsobem k připomínce Světového dne předčasně narozených dětí připojí nejvíce významných budov v historii těchto oslav v ČR. V Jihlavě jsou to morový sloup na náměstí a dům kultury.

Ve světě se do purpurového hávu zahalí např. Eiffelova věž, Empire State Building, Opera v Sydney, Niagarské vodopády a mnoho dalších. V České republice se tradičně svítí už 15. a 16. listopadu 2020, tedy předčasně, s ohledem na význam oslav výročí Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva 17. listopadu.

Proč právě purpurová?
Purpurové srdce je celosvětově vnímaný symbol a ocenění za zranění v boji. Původně se udělovalo vojákům, v posledních letech myšlenku přejali i rodiče nedonošených dětí na celém světě. Purpurová barva je barva královská, barva králů a královen i všech nedonošených dětí.

Podrobnosti na webu www.nedoklubko.cz/pu…
- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Sobota   6. 3. 2021

• Václav Klaus ukončil nařízenou karanténu

Pátek   5. 3. 2021

• Kvůli poklesu počtu cestujících omezí od pondělí 8. března jihlavský dopravní podnik provoz
• Lvice Luena vyhlíží sluníčko a návštěvníky
• Ve FN Brno léčí covid-19 u závažně nemocných pacientů vysoce účinnou kombinovanou léčbou, lékaři v ní vidí velký potenciál
• Při nehodě u Kralic nad Oslavou utrpěli zranění dva policisté a řidič náklaďáku
• Z policejního deníku: muž vlezl násilím do domu své známé, skončil v cele; muž vyhrožoval rodině likvidací
• Na celé Vysočině hrozí při poklesu teplot ledovka
• V havlíčkobrodské nemocnici je nově otevřená dětská foniatrická ambulance
• Kvůli počasí se stalo na Vysočině ráno třináct nehod, nejvážnější na Třebíčsku

Čtvrtek   4. 3. 2021

• Který film získá nejvíce Českých lvů? Dozvíme se již v sobotu v přímém přenosu České televize
• Policisté pátrají po šestačtyřicetiletém muži z Třebíčska
• Z policejního deníku: vandal poškrábal lak na autě, opilá žena rušila noční klid, řidiči pod vlivem amfetaminu

Středa   3. 3. 2021

• V novém domově pro seniory v Chotěboři se ubytovali první klienti
• Sovice sněžní hypnotizuje návštěvníky i ošetřovatele pohledem
• Vysočinský hejtman nevylučuje vyhlášení stavu hromadného postižení osob; v krajských nemocnicích se léčí na jipkách 79 covid pacientů
• Z policejního deníku: vandal počmáral zeď; krádež nafty z auta; opilý muž vyhrožoval, že si ublíží
• Na modernizovaný úsek dálnice D1 Koberovice – Humpolec se vracejí práce
• Na kompostárně v Jihlavě - Henčově začalo štěpkování vánočních stromků
• Riziko platební neschopnosti v Německu roste; k cestovnímu ruchu a pohostinství se přidávají i potíže v odvětvích, na něž jsou navázané mnohé české firmy
• Veřejná doprava na Vysočině kvůli uzavření škol přejde na prázdninový režim

Úterý   2. 3. 2021

• „Žena mezi vdechnutím a vydechnutím“ na březích Dunaje; České centrum Bratislava přináší do venkovních prostor další fotografickou výstavu
• Silničáři spotřebovali na Vysočině v zimě 3559 tun soli, loni jen 1341 tun
• Čtyři mladíci napadli v Třebíči muže, kterého zranili a pokusili se jej okrást; skončili v policejní cele
• Z policejního deníku: krádež horského kola; krádež kabelky, řidiči pod vlivem alkoholu a drog
• Sběratel za etiketu z přibyslavské pálenice zaplatil 814 korun
• Hasiči zkoušeli projet ulicemi Třebíče; zavazující auto třeba rozhoupou a odstrkají z cesty
• Milovníci koupání se mohou těšit na odbahněný a opravený Milovský rybník u Sněžného

Pondělí   1. 3. 2021

• Dárek k MDŽ? Darujte jí letos místo růží les a důkaz vaší lásky tu bude ještě za 100 let
• Táborští medvědi zimní spánek neznají, jsou aktivní po celý rok
• Činnost určených škol se rozšiřuje i na mateřské školy
• Horácká galerie v Novém Městě na Moravě chystá výstavu NA HOUBY!, zatím nabízí online vernisáž
• V Jihlavě začne oprava křižovatky mezi silnicí I/38 a dálnicí D1
• Policisté na Vysočině hlídají hranice okresů a krajů, pro lidi mají k dispozici i formuláře
• Z policejního deníku: opilý muž bil dalšího pěstí do hlavy; muž dluží na alimentech 90 tisíc; vážná nehoda na Žďársku
• Darujte plazmu, vyzývají odborníci; mnoho z nás ji někdy v životě bude potřebovat
• O víkendu se stalo na Vysočině několik vážných nehod, při jedné zemřel člověk
• V jihlavské nemocnici opravují srdce kuchyně
• Odborníci budou diskutovat dopady pandemie na cestovní ruch v regionech
• V Jihlavě při procházkách opatrně - stačí krok vedle a jste jiné v obci i v jiném okrese
• Provoz z části silnice I/38 v ulici Jihlavská v Havlíčkově Brodě bude zčásti převeden na provizorní silnici

Neděle   28. 2. 2021

• Řidič po havárce u Jersína zemřel ve vrtulníku záchranářů
• Odpovědi na nejčastější dotazy týkající se omezení volného pohybu osob od půlnoci 1. března
• Z policejního deníku: krádež přední kapoty masky z náklaďáku na dálnici; opilý muž napadl ženu i její nezletilou dcerku; motorkář utrpěl při nehodě těžké zranění

Pátek   26. 2. 2021

• Z policejního deníku: vloupání do auta; dvě ženy se popraly; opilý cyklista
• V Havlíčkově Brodě se objevila vzácná sova pálená, bohužel se otrávila jedem na myši
• Ve Sněžném se chystají opravit věž evangelického kostela z devatenáctého století

Čtvrtek   25. 2. 2021

• Generační obměna Dukovan končí, jaderná elektrárna ale bude přesto dál přijímat nové zaměstnance
• Policisté hledají zloděje, který v Jihlavě ženě ukradl peněženku a následně použil její platební kartu
• Hravé surikaty z táborské zoo si užívaly sněhové hrátky
• Z policejního deníku: krádež věcí za více jak 20 tisíc; muži přišli o peníze, které poslali na účet; vloupání do auta
• Záchranáři řidičku po nehodě u Cetorazu transportovali letecky do Českých Budějovic

Středa   24. 2. 2021

• Pelhřimovské nemocnici pomohou hasiči na urgentním příjmu, ARO a oddělení tzv. červené COVID zóny
• Z policejního deníku: zraněného muže v lese policisté vypátrali; muž porušil domovní svobodu; opilý řidič boural

Úterý   23. 2. 2021

• O původu smírčích křížů a kamenů
• Táborská fosa si zvyká na neobvyklé zasněžené zimy
• Jihlavský magistrát bude za svatby v nestandardních dnech a časech vybírat peníze
• Na silnicích prvních tříd je letos více výtluků, nejvíce na Havlíčkobrodsku
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do náklaďáku; rvačka na jihlavském náměstí; poškození skleníků
• Barokní kaple v Jihlavě - Hosově bude osvětlená
• Při ranních nehodách na Vysočině utrpěli zranění čtyři lidé, zraněné dítě dostalo od hasičů dráčka Záchranáčka
• V Dešově shořela stodola, příčina požáru je v šetření

Pondělí   22. 2. 2021

• Karel Havlíček Borovský letos oslaví 200. výročí narození, město i další instituce připravují doprovodný program
• Manželé Medunovi oslavili na jihlavské radnici zlatou svatbu
• Z policejního deníku: vandal poškrábal auto; opilý řidič boural; opilec obtěžoval blízkou osobu, skončil na záchytce
• U Havlíčkova Brodu srazil rychlík muže, ten na místě zemřel

Neděle   21. 2. 2021

• Z policejního deníku: zatajení finanční hotovosti; krádež peněz na ubytovně; krádež kávy

Pátek   19. 2. 2021

• Parkoviště pro Karlovo náměstí v Třebíči bude od pondělí v bývalé Delvitě
• Dvaatřicetiletý distributor drog skončil za mřížemi, hrozí mu až deset let ve vězení
• Druhý blok v elektrárně Dukovany oslaví 35 let od prvního dosažení 100% výkonu
• Z policejního deníku: zloděj se vloupal do auta; krádež propanbutanových lahví; muž nesmí na Jihlavsko, přesto tu byl
• Na falešné recepty vyzvedávali léky, z nichž pak vyráběli heroin; pět pachatelů skončilo ve vazbě

Čtvrtek   18. 2. 2021
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz