Oficiální Web města Jihlavy

Klášter minoritů v Jihlavě...CWBC: Country music of Highland...

pátek Zpět na hlavní stránku... 13.11 2020


(pokud chcete vložit svůj inzerát, přečtěte si zde jak na to...):

Dům, zahrada
Reklama v Regionalistu...
Nový fotografický web Tomáše Blažka
6.9.2011 (13:20) - Právě spuštěn na adrese www.fotospoj.cz
Alba, fotografie, reportáže, sloupky - www.fotospoj.cz

• zde si v naší reklamní samoobsluze můžete přidat sem na tyto stránky svojí vlastní reklamu či inzerát!

Reklama v Regionalistu...Reklama v Regionalistu...
Revue Regionalistu:

Zemětřesení roku 1328: Zánik Staré Jihlavy
Ačkoli přímý popis zatím největšího zemětřesení v historii našeho města roku 1328 nikde v archivech prakticky neexistuje, jeho následky byly v Jihlavě patrny po mnoho dalších století.
celý článek...


Výročí: Do naší doby se vrátili mučedníci...
„Bože pospěš mi na pomoc - slyš naše volání“ šeptají rozpraskané rty kněží... Do slov tiché modlitby skřípot železných vrat a dupot těžkých bot dozorů po chodbách v ranní tmě. Tak počíná ve tři hodiny ráno „hodinka Laudes“, ranních chval breviáře, v podzemí jihlavské věznice. Poslední ranní chvály na tomto světě, které se ve svém pozemském životě modlí kněží František Pařil a Václav Drbola.
celý článek...


Tajemná zahrada a její zakladatel
V místech budovy bývalého okresního úřadu v Jihlavě v Tolstého ulici vedle dnešního kina Sokol se ještě v 30. letech 20. století nacházela zahrada obehnaná zdí. Tajemný kout v centru Jihlavy, do jehož útrob se jen málokomu podařilo proniknout. Zahrada lidumila a osvíceného jihlavského lékaře, doktora Leopolda Fritze.
celý článek...


Most v Údolí mordů
Na území dnešního Rantířova u Jihlavy byl původně pouze brod. Ve 13. století však začali přicházet z Německa kolonisté a tak okolo brodu vyrostla ves Rantířov, německy Fussdorf. Obě jména - české i německé - si tato obec nad brodem přes řeku Jihlavu podržela až do roku 1945, kdy došlo k odsunu velké části původního obyvatelstva Jihlavska.
celý článek...


Proč dávný jihlavský adventní věnec měl svíček šest?
Můj dědeček vždy vyprávěl, že z dětství prý pamatoval, jak mnohé jihlavské adventní věnce měly - kdovíproč? - namísto čtyř dokonce šest svíček... Nikdy jsem to nechápal. A až v posledních létech tuším, že mohl mít pravdu.
celý článek...


Z jihlavských popravišť
Jedno z mnoha jihlavských popravišť. Dnes lokalita určená ke stavbě rodinných domků, popraviště na Krkavčím vrchu. Tento zdaleka viditelný jihlavský kopec nad Telečskou ulicí nad Skalkou se proměnil v popravčí vrch v roce 1582. A dodnes jsou zde uprostřed pole umístěny železné kříže. Toto výjimečné jihlavské popraviště na Krkavčím vrchu se specialisovalo zejména na popravy příslušnic něžného pohlaví.
celý článek...


Říjen 1918 v Jihlavě...
Když před 100 lety, v říjnu roku 1918, bylo po tisíciletí své existence zrušeno Království české a Markrabství moravské - a v Praze byla vyhlášena československá republika - v Jihlavě se nedělo vůbec nic. Město si dál žilo svým ustaraným životem na konci války a prakticky nikdo se zde o události ve vzdálené Praze příliš nestaral.
celý článek...


Svatý Václav mistra Šlezingera u Minoritů...
Doslova v poslední chvíli zachráněné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera je dodnes k vidění v chrámu Nanebevzetí Panny Marie v ulici Matky Boží v Jihlavě. Je jím svatý Václav, poslední mistrovo dílo...
celý článek...


Láska, která přežila smrt o 13 let
Na počátku 16. století byl majitelem pernštejnského panství Jan z Pernštejna. Když tento šlechtic kolem roku 1526 ovdověl, oženil se podruhé s urozenou paní, Hedvikou se Šelmberka. Tato druhá láska pana Jana a jeho ženy Hedviky nakonec byla natolik silná, že přežila i jejich smrt...
celý článek...


Zpět nahoru na obsah...

Dálnice D1 od Devíti křížů po Ostrovačice bude o víkendu uzavřena
Dálnice D1 od 168 kilometru od Devíti křížů až 178 kilometr u Ostrovačic bude ze soboty 14. listopadu od 18 hodin do neděle 15. listopadu do osmi hodin ráno uzavřena. Objížďka povede po silnici I/602.
"Zmíněný úsek bude uzavřen z důvodu demontáže provizorního nadjezdu spojujícího obce Domašov a Javůrek a osazování nosníků nadjezdu 177. kilometru", informoval Martin Buček z Ředitelství silnic a dálnic.

Přípravné práce na zmíněném úseku dálnice začnou již v sobotu v poledne, v neděli pak do 14 hodin budou na místě pokračovat ještě dokončovací práce.


Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Zemřela jedna z posledních pamětnic třebíčského ghetta
V sobotu 7. listopadu zemřela ve věku 87 let paní Susana Urbanová. Byla poslední přeživší obyvatelkou třebíčské židovské obce v předválečných letech. Paní Susana prožila téměř celý život v domě v ulici L. Pokorného. Rodina dům nedávno prodala a paní Urbanová si pronajala byt v Krankenhausu.
Susana Urbanová se narodila 6. října 1933 v Třebíči. Tatínek, Arnošt Beneš, byl židovského vyznání, maminka Ingeborg pocházela z Brna, z německé rodiny. Když bylo Susaně 10 let, tatínek byl deportován do Osvětimi, kde zahynul. V Terezíně a dalších nacistických vyhlazovacích táborech zahynula také většina otcovy židovské rodiny, přežil pouze strýc Julius Pächter, který před válkou utekl do Anglie.

Po osvobození se matka podruhé vdala a Susany i její mladší sestry Hany se vzdala. Susanu adoptovali bezdětní manželé Smržovi z Třebíče, Hany se ujal strýc Julius a vzal ji sebou do Londýna.

Susana se vyučila švadlenou, vdala se a měla dvě děti. Se sestrou se krátce v Anglii setkala v roce 1966. Po roce 1989 získala zpět rodný dům v Třebíči. Památku jejího otce připomíná od roku 2013 pamětní kámen Stolperstein. Paní Susana ráda sedávala na lavičce pod lípou, před Kavárnou u Židovské brány.

zdroje: Paměť národa

- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Potravinová sbírka se bude konat v sobotu 21. listopadu, třebíčská charita bude v Tescu v Jihlavě
Sbírka potravin se bude konat v sobotu 21. listopadu ve všech krajích České republiky. Lidé mohou od 8 – 18 hodin v určených obchodech nakoupit a věnovat trvanlivé potraviny nebo drogistické zboží na pomoc lidem v nouzi. Oblastní charita Třebíč má stanoviště v hypermarketu TESCO Jihlava na Brněnské ulici 74.
Naši pracovníci, které všichni snadno poznají podle zelené zástěry s logem Sbírky, zde budou přijímat od zákazníků obchodu darované zboží, které pomůže rodinám, matkám s dětmi v tísni, lidem bez domova z azylových domů v Třebíči, osobám v akutní nouzi, s nimiž se setkávají pracovníci Charitní záchranné sítě.

„Rozhodnutí o konání Sbírky potravin jsme očekávali s velkým napětím. Je to zásadní zdroj pro pomoc potřebným. Naposledy se Sbírka potravin uskutečnila vloni na podzim, na jaře byla kvůli nouzovému stavu zrušena. Potravinová banka Vysočiny, od které během roku odebíráme potraviny a hygienické potřeby pro osoby v nouzi, nyní také nemá dostatek zboží. Zásoby se nám tenčí. Lidé v nouzi k nám přicházejí takřka každý den. Doufáme, že občané budou opět štědří a umožní nám pomáhat lidem v nouzi, kterých v době epidemie přibývá“, říká koordinátorka Sbírky potravin třebíčské Charity Blanka Spilková.

Jak darování uskutečnit?

U vchodu do prodejny obdrží zákazníci na stolcích charitních pracovníků letáček s doporučením, které zboží nejvíce potřebujeme. Bude-li potřeba, rádi odpovíme na dotazy a poradíme. Ti, kteří se rozhodnou do Sbírky přispět, vloží vybrané zboží do svého nákupního košíku, zaplatí u pokladny, a poté dar předají do vozíků označených „Sbírka potravin“, se kterými budou pracovníci a dobrovolníci Charity za pokladnami. Vzhledem k potřebě delšího skladování prosíme pouze o TRVANLIVÉ potraviny.

Potřeba jsou hlavně tyto základní trvanlivé potraviny a drogistické zboží:

· těstoviny, luštěniny, rýže - nejlépe ve varných sáčcích

· polévky v sáčku, instantní polévky

· dětské výživy, krupička

· dětské sušené mléko a instantní kaše…

· dětské pleny…

· konzervy – masové, paštiky, olejovky

· olej

· trvanlivé mléko

· kečup

· hygienické potřeby (mýdla, sprchové gely, šampony, prací prostředky, zubní pasty, kartáčky, mycí a čistící prostředky, toaletní papír...)

V minulých letech byli dárci velmi štědří. Moc si toho vážíme. Dnes se mnozí sami ocitají v obtížné situaci, ale přesto doufáme, že jsou v našem regionu občané, kteří pomoc lidem v těžké situaci poskytnou. Budeme vděčni za každý dar.
Marie PALOČKOVÁZpět nahoru na obsah...

Stavba přeložky silnice I/37 obchvatu u Osové Bítýšky bude zazimovaná, práce budou pokračovat na jaře
Předposlední kontrolní den proběhl v tomto týdnu na stavbě přeložka silnice I/37 obchvat Osové Bítýšky na Žďársku v této stavební sezóně. Ačkoliv se stavba potýká v důsledku Covid 19 s úbytkem pracovníků, daří se držet stanovené termíny, aby mohla být zazimovaná v kompletní stavu připraveném na zahájení jarních stavebních prací.
V jednom ze dvou zářezů tělesa silnice se pracuje na vytěžení asi jednoho výškového metru zeminy do stanovené nivelity, dokončují se aktivní zóny tělesa komunikace, další práce probíhají na odvodnění a drenáži tělesa i okolních ploch s vývěrem podzemních vod, dokončují se práce na obslužné komunikaci obce. Dokončuje se také rekultivace přeložené části sil. II/390 od Vlkova v délce 450 metrů.

Před realizací je odvoz staré ekologické zátěže z nelegálního úložiště, které bylo nalezeno v hlavní trase obchvatu při vyústění budoucího obchvatu zpět na sil. I/37 ve směru na Velkou Bíteš. Odvoz a likvidace tohoto materiálu bude provedena v souladu s účinnou legislativou a pokyn Krajské hygienické stanice specializovanou firmou nejpozději do poloviny prosince. Ve fázi přípravy je řešení napojení a obslužnosti napojení železniční zastávky Osová Bítýška na obchvat a další infrastrukturu obce výstavbou nové obslužné komunikace, tak aby byly splněny požadavky Policie ČR ve vztahu k maximální bezpečnosti a plynulosti dopravy.

Výstavba bude probíhat do poloviny prosince 2020, kdy bude ukončena z důvodu zimní technologické přestávky. Práce budou opět obnoveny na jaře příštího roku. Výstavba v příštím roce také výrazněji zasáhne do plynulosti silničního provozu v závislosti na aktuálním postupu prací a jejich organizaci. Řidiči musí počítat i s uzavírkou silnice I/37 a vedením dopravy po objízdné trase.
Martin BUČEKZpět nahoru na obsah...

Medvědi bratři v táborské zoo bojují o jídlo, ale vždy se nakonec dohodnou
Medvědí bráškové Geňa a Gillis v táborské zoologické zahradě jsou opravdoví parťáci, kteří sice umí držet spolu, ale občas se dokážou pořádně poprat. Hlavně když přijde čas jídla.
Geňa je u něj vždy první a zlověstným mručením dává jasně najevo, že tenhle kousek jídla je jeho a rozhodně se o něj nehodlá s nikým dělit. Jakmile přijde čas jíst, nezná bratra. Gilli v takovou chvíli raději uhne, protože ví, že i na něj se dostane. Většinou mají v jídelníčku ovoce a zeleninu. Jako velcí mlsouni si nejraději smlsnou na sladkých měkkých plodech, jako jsou třeba meloun či hroznové víno. Spousta návštěvníků je pak překvapená, že je vidí jíst i trávu. Pomáhá jim totiž zlepšit trávení.

V létě se nejraději koupou v malém jezírku nebo podřimují ve stínu. Nejchladněji je v jejich ubikaci, proto se před ostrým sluncem často schovávají tam. Také v zimě v ní tráví nejvíce času zachumlaní do teplé slámy tak hodně, že jim jsou vidět jen jejich věčně hladové čumáky. Ven vychází právě jen tehdy, když mají hlad, což v případě opravdu nízkých teplot bývá jen jednou za dva dny. Proto jim ani moc nevadí, že je zoo kvůli vládnímu zákazu stejně jako ostatní zahrady pro návštěvníky uzavřená. Aspoň je v jejich lenošení nikdo neruší.

ZOO Tábor chová dva medvědy baribaly, kterým se také říká medvědi černí. Pocházejí ze Severní Ameriky a jsou všežravci. Hlavní složkou jejich jídelníčku je rostlinná strava, hlavně různé výhonky rostlin, lesní plody, kořínky či ořechy. Loví i ryby a menší savce, nepohrdnou ani zdechlinou. Dlouhé nohy a krátké drápy využívají k rozbíjení starých kmenů, ze kterých vybírají červy a larvy hmyzu. Aktivní jsou převážně v noci a žijí samotářským způsobem života.

I vy se nyní můžete stát adoptivním rodičem medvědů baribalů v táborské zoo, případně můžete jejich adopci darovat někomu jako vánoční dárek. Vždyť kdo by nechtěl pod vánočním stromečkem objevit medvěda? Co na tom, že nejde o luxusní značku auta, ale živé zvíře. Na nové adoptivní rodiče ale čekají i další zvířata z táborské zoo. Co takhle někoho překvapit živým a přitom nenáročným dárkem? Informace naleznete na webu ZOO Tábor www.zootabor.eu.

Foto: Jiří Mikoláš
Filip SUŠANKAZpět nahoru na obsah...

Z policejního deníku: bitka cizinců před ubytovnou; vloupání do chaty či opilý cizinec s padělanými doklady
Policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání dvou trestných činů dvaatřicetiletému cizinci, který napadl a zranil jiného muže na konci září před jihlavskou ubytovnou. Po šesté hodině večer útočník nejprve udeřil druhého muže pěstí do oblasti hlavy, čímž ho odrazil na plot. I poté v útoku pokračoval a opakovaně ho udeřil. Lékařské ošetření napadený muž nevyhledal. Policisté na základě nasbíraných důkazů sdělili dvaatřicetiletému muži podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví a pokusu ublížení na zdraví. Případ řeší ve zkráceném přípravném řízení. Uvedla to policejní mluvčí Jana Kroutilová.
Vloupání do chat u Přibyslavic na Třebíčsku
Policisté pátrají po pachateli, který se u Přibyslavic na Třebíčsku vloupal do dvou rekreačních chat a u další se o to pokusil. K případu došlo v době od sobotního večera 7. listopadu do čtvrtečního dopoledne v lokalitě zvané Oblazeň. "Pachatel vnikl do chaty, kterou prohledal. U dalšího objektu vykopl dveře a odcizil vrtačku a pilu. U jiné chaty poškodil dveře, dovnitř se ale nedostal. Celková škoda byla vyčíslena na necelých pět tisíc korun", informovala J. Kroutilová. Místa činu policisté ohledali, zadokumentovali a provedli v lokalitě šetření. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže a porušování domovní svobody. Po pachateli policisté pátrají.

Řidič předložil padělaný doklad
Policisté odhalili cizince, který řídil vozidlo pod vlivem alkoholu, usedl za volant, i když nevlastní řidičské oprávnění, a při kontrole předložil padělaný řidičský průkaz. "Jedná se o dvaatřicetiletého cizince, kterému policisté sdělili podezření ze spáchání trestného činu. Ve středu 11. listopadu jel muž kolem šesté hodiny ráno s automobilem Ford Transit v Třebíči po ulici Brněnská, kde ho zastavila hlídka. Policisté provedli kontrolu. Muž předložil řidičský průkaz, u kterého policisté zjistili, že není pravý. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 0,35 promile alkoholu a požití alkoholu před jízdou i přiznal", popsala řidičovy hříchy J. Kroutilová. Provedeným šetřením policisté zjistili, že muž není držitelem příslušného řidičského oprávnění a vědomě se prokazoval falzifikátem řidičského průkazu. Jeho další cesta směřovala na policejní oddělení. Padělaný doklad policisté zajistili. Policejní komisař sdělil dvaatřicetiletému muži podezření ze spáchání trestného činu padělání a pozměnění veřejné listiny. Případ kriminalisté řeší ve zkráceném přípravném řízení. Dále se muž dopustil přestupků na úseku dopravy,

Opilého muže v Brtnici policisté zajistili
Ve čtvrtek 12. listopadu vyjeli policisté po druhé hodině odpoledne do Brtnice na Jihlavsku, kde opilý muž obtěžoval svoji bývalou přítelkyni. "Pokřikoval na ženu na ulici, byl neodbytný, přišel za ní i do domu, odkud poté odmítal odejít. Policisté zjistili, že se jedná o třiatřicetiletého muže z Havlíčkobrodska", uvedla mluvčí J. Kroutilová s tím, že na výzvy, aby prostor opustil, nereagoval. Policisté muže zajistili. Při dechové zkoušce mu naměřili hodnotu 3,28 promile alkoholu. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku, který policisté šetří.

Opilého muže policisté převezli na záchytku
Ve čtvrtek 12. listopadu kolem půl třetí odpoledne přijali policisté integrovaného operačního střediska na linku tísňového volání oznámení o opilém muži, který se nacházel na ulici Pod Náspem v Pelhřimově. Operační důstojník na místo ihned vyslal policejní hlídku. "Dvaapadesátiletý muž zde ležel na zemi, vykazoval známky značné opilosti a nebyl schopen vstát a samostatně chodit. Že je pod vlivem alkoholu ukázala také dechová zkouška, jejíž naměřená hodnota činila 3,34 promile alkoholu", uvedla mluvčí Stanislava Rázlová s tím, že vzhledem k tomu, že muž svým jednáním ohrožoval svůj život a zdraví, policisté ho zajistili a eskortovali na záchytku k vystřízlivění.

Řidič pod vlivem drog
Pacovští policisté zastavili ve středu 11. listopadu kolem osmé hodiny večer u obce Cetoraz na Pelhřimovsku auto Mercedes, jehož řidičem byl čtyřiadvacetiletý muž. "Test na zjištění ovlivnění omamnými a psychotropními látkami byl pozitivní na amfetamin. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil", informovala mluvčí Stanislava Rázlová. V další jízdě již muž pokračovat nesměl. Případ policisté prošetřují jako přestupek na úseku dopravy.

Alkohol za volantem
Policisté z obvodního oddělení v Kamenici nad Lipou kontrolovali ve čtvrtek 12. listopadu vozidlo, jehož devětatřicetiletý řidič byl pod vlivem alkoholu. Vozidlo Peugeot zastavila policejní hlídka kolem desáté hodiny dopoledne v Žirovnici na Pelhřimovsku. "Naměřená hodnota dechové zkoušky u řidiče činila 0,48 promile alkoholu. Výsledky opakovaných měření vykázaly hodnoty 0,56 a 0,53 promile. Policisté muži na místě zakázali další jízdu", informovala S. Rázlová s tím, že případ zadokumentovali jako přestupek na úseku dopravy, kterým se dále bude zabývat příslušný správní orgán.

Test byl u řidiče pozitivní na drogy
Jednadvacetiletého řidiče, u kterého test na drogy vykázal pozitivní výsledek, odhalili ve čtvrtek 12. listopadu policisté ze Žďáru nad Sázavou. Osobní automobil Škoda zastavila policejní hlídka kolem druhé hodiny odpoledne u obce Nové Dvory. Test na drogy ukázal pozitivní výsledek na kokain a amfetamin. Policisté muže vyzvali k podrobení se lékařskému vyšetření spojenému s odběrem biologického materiálu, s čímž souhlasil. Další jízdu mu policisté na místě zakázali. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy.
Eva ŠINKOVSKÁZpět nahoru na obsah...

Havlíčkobrodští policisté dopadli dvaadvacetiletého muže, který se vloupal do auta a způsobil škodu za více jak 30 tisíc korun
Policisté objasnili vloupání do zaparkovaného vozidla, ke kterému došlo v úterý 29. září ve večerních hodinách na ulici Sídliště Pražská v Havlíčkově Brodě. Činem pachatel způsobil více jak čtyřiceti tisícovou škodu. Na základě získaných poznatků a výsledků prověřování policisté dopadli muže podezřelého z této trestné činnosti a tento týden mu policejní inspektor sdělil podezření ze spáchání dvou trestných činů.
Tehdy neznámý pachatel vnikl do zaparkovaného automobilu Renault, který prohledal. Z vozidla odcizil mimo jiné finanční hotovost kolem dvaceti tisíc korun, dioptrické brýle, část povinné výbavy vozidla, jako například výstražný trojúhelník, ale také jednorázové roušky a několik kusů respirátorů. Celková škoda na odcizených věcech se vyšplhala na částku přes třicet tisíc korun. Pachatel však vozidlo ještě poškodil. Vytrhal elektrické kabely, poškodil pojistkovou skříň elektroinstalace a vnitřní prostory auta potřísnil nezjištěnou kapalinou. Přivolaní policisté místo činu ohledali, provedli šetření, vše zadokumentovali a začali pátrat po pachateli. Výsledkem jejich prověřování je dopadení dvaadvacetiletého muže, který je z této trestné činnosti podezřelý. Policejní inspektor mu tak na začátku tohoto týdne sdělil podezření ze spáchání trestných činů krádeže a poškození cizí věci. Odcizené věci muž použil pro svoji potřebu.

Případ policisté řeší ve zkráceném přípravném řízení.

Policisté v teritoriální působnosti obvodního oddělení Havlíčkův Brod od začátku letošního roku do konce října zaevidovali devatenáct případů krádeží věcí z vozidel. Do konce tohoto období policisté čtyři případy objasnili. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 došlo v případě této kriminality k poklesu nápadu, a to o čtyři trestné činy.
por. Mgr. Stanislava RÁZLOVÁZpět nahoru na obsah...

Odbahněné Strachovské rybníky v Pelhřimově oživí okrasné ryby
Odbahňování Strachovských rybníků v Pelhřimově, které probíhalo v uplynulých zhruba osmi měsících, je dokončeno a v současné době už se napouštějí. Do rybníka byla navrácena i menší populace stulíku žlutého, ohrožené rostliny, která byla kvůli odbahňování dočasně přemístěna do nedalekého Kulíkova rybníka.
Kromě odstranění bahna probíhala také oprava tělesa hráze, u které byla návodní strana opevněna kamennou rovnaninou, a výstavba bezpečnostního a manipulačního objektu (vypouštěcího zařízení – požeráku neboli kbelu).

Díky odbahnění došlo ke zlepšení technického stavu obou vodních nádrží, přínosem bude i kvalitnější voda a lepší estetický vzhled rybníků. Do budoucna se v rybnících nepočítá s žádným intenzívním chovem ryb, což je ostatně dáno i podmínkami dotačního titulu, který byl využitý na odbahnění. Měly by v nich být pouze okrasné ryby - hlavně karas, perlín a zlatý lín, ale i tolstolobik, což je planktonožravá ryba, která právě tu vodu filtruje a významně přispívá k její čistotě. Počet ryb v rybnících by se přes léto měl pohybovat v řádu několika desítek kusů.

Akce si vyžádala částku více než tři miliony korun a byla částečně financována z Ministerstva zemědělství.
- zprav -Zpět nahoru na obsah...

Jihlava si připomene předčasně narozené děti; mariánský sloup a dům kultury se rozzáří do purpurové barvy
Mariánský sloup na Masarykově náměstí v Jihlavě se v noci z pondělí 16. listopadu na úterý 17. listopadu rozsvítí do purpurové barvy. Stejně bude nasvícený i vestibul domu kultury. Jihlava se tak připojuje k městům a památkám, která si připomínají Světový den předčasně narozených dětí.
Světový den předčasně narozených dětí se slaví 17. listopadu 2020 v České republice už po desáté.
Významné budovy po celém světě se v tento den barví do purpurové barvy. Upozorňují tak na problematiku předčasných porodů. Zároveň jde o vyjádření díků zdravotníkům za péči o předčasně narozená a nemocná miminka.

Barevné nasvícení významných budov a dominant při různých mimořádných mezinárodních příležitostech je stále více aktuální v ČR i po celém světě. V letošním roce se tímto způsobem k připomínce Světového dne předčasně narozených dětí připojí nejvíce významných budov v historii těchto oslav v ČR. V Jihlavě jsou to morový sloup na náměstí a dům kultury.

Ve světě se do purpurového hávu zahalí např. Eiffelova věž, Empire State Building, Opera v Sydney, Niagarské vodopády a mnoho dalších. V České republice se tradičně svítí už 15. a 16. listopadu 2020, tedy předčasně, s ohledem na význam oslav výročí Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva 17. listopadu.

Proč právě purpurová?
Purpurové srdce je celosvětově vnímaný symbol a ocenění za zranění v boji. Původně se udělovalo vojákům, v posledních letech myšlenku přejali i rodiče nedonošených dětí na celém světě. Purpurová barva je barva královská, barva králů a královen i všech nedonošených dětí.

Podrobnosti na webu www.nedoklubko.cz/pu…
- zprav -Zpět nahoru na obsah...


                  Města a obce online - portál územní samosprávy

Úterý   26. 1. 2021

• Havlíčkův Brod je Historickým městem roku 2020, postupuje do celostátní soutěže
• Na Vysočině loni zemřeli při nehodách tři cyklisté; příčina vážných zranění nebo úmrtí cyklisty při dopravní nehodě je poranění hlavy
• Z policejního deníku: krádež horského kola, žena neplatí alimenty, šoféři bez řidičáků
• Za přetížená vozidla padají vysoké pokuty; policisté z Kamion týmu se loni zaměřili na vozidla převážející dřevo
• Tuhou zimu prožívají nejhůře dravci a sovy, kterým jde často o život
• Výjimečná naučná stezka Šebeň nedaleko Velkého Meziříčí je poškozená
• „Covidový“ rok přinesl v Jihlavě více porodů; narodilo se 1370 dětí
• Do schránek havlíčkobrodské Charity v někdo vložil obálky s penězi, ta je ale přijmout nemůže
• Na Vysočině je 276 mostů, žádný není v havarijním stavu

Pondělí   25. 1. 2021

• Z policejního deníku: zloděj vzal šperky a peníze, opilec skončil na záchytce, řidiči a řidičky pod vlivem alkoholu a drog
• Poctiví nálezci odevzdávají do městských ztrát a nálezů i desítky tisíc korun
• Řidič v noci nebezpečnou jízdou ohrožoval ostatní, policistům nezastavil, nakonec havaroval; policisté žádají o pomoc svědky
• Za krádeže v jihlavské prodejně recidivistovi hrozí až osmiletý trest
• Domácnosti navštíví pracovníci statistického úřadu
• Kolem skal ve Žďárských vrších pokračuje těžba, dominanty se po létech odhalují

Neděle   24. 1. 2021

• Z policejního deníku: Chcípl pes se na Vysočině nekonal; opilému muži v obchodě padaly kalhoty; zloděj se vloupal do auta
• Zájem seniorů a žáků o on-line prohlídky infocentra Jaderné elektrárny Dukovany stále narůstá; hlásí se ze všech koutů České republiky
• Knihovna ve Žďáře nad Sázavou má nový depozit pro naučnou a cizojazyčnou literaturu

Sobota   23. 1. 2021

• Umělá ledová stěna v údolí Svratky ve Víru na Žďársku je již otevřena
• Kulturní dům v Mnichu z poloviny minulého století byl prohlášen za kulturní památku
• Dobrovolní hasiči z Velkého Meziříčí si letos připomenou 150. výročí od založení sboru

Pátek   22. 1. 2021

• Česká centra o vědě, tentokráte s výročím Čapkovy hry R.U.R
• Z policejního deníku: krádež kočárku; krádež nářadí z auta v Radošově za sto tisíc, řidička při nehodě utrpěla zranění
• Táborská zoologická zahrada se rozrostla o tři mláďata emu hnědého, další vejce jsou v líhni
• Na Hrádku v Třebíči zůstane alej, přibudou stromy, workout, květnaté a bylinné louky, broukoviště i veřejný gril
• Na Vysočině se loni vyhlašovalo méně pátrání; policisté často pátrají po dětech, které utíkají z výchovných ústavních zařízení

Čtvrtek   21. 1. 2021

• Drážní objekt v Rozsochách, jenž sloužil jako veřejné toalety, lampárna, sklad a prádelna, je kulturní památka
• Agresivní muž na Jihlavsku ohrožoval svou partnerku, skončil v policejní cele
• Z policejního deníku: žena a muž putovali do vězení; poslal peníze, zboží nedostal; řidiči pod vlivem drog

Středa   20. 1. 2021

• Kovárna z poloviny devatenáctého století ve Věžnici byla prohlášena za kulturní památku
• Na Vysočině v současnosti probíhá výstavba obchvatu Havlíčkova Brodu a Osové Bítýšky
• Opilý muž ohrožoval v Jihlavě na ulici Tyršova ženu, policisté žádají svědky o pomoc
• Dvaatřicetiletý řidič se po dálnici D1 na Vysočině řítil rychlostí 198 kilometrů v hodině
• Z policejního deníku: sprejer řádil v Krucemburku; krádež věcí z auta v Jihlavě
• Naučná stezka kolem Konventského rybníka ve Žďáře nad Sázavou bude do podzimu opravena

Úterý   19. 1. 2021

• Kriminalita se na Vysočině loni snížila; objasněnost v regionu přesáhla 64 procent
• Bývala poštovní stanice ve Stonařově postavená v roce 1750 byla prohlášena za kulturní památku
• Předporodní kurzy v havlíčkobrodské nemocnici on-line, k tomu osobní konzultace a emailová poradna pro nastávající maminky
• Z policejního deníku: cyklista se při nehodě zranil; hledaný muž skončil ve vězení; krádež čtyřiceti litrů nafty
• Místo narození: sanitka číslo 260
• Kaple svatého Huberta vyhrála v soutěži O nejhezčí turistickou pohlednici

Pondělí   18. 1. 2021

• Nejvíce nominací na Českého lva mají filmy Krajina ve stínu, Havel a Šarlatán
• Zemřela bývalá ředitelka základní školy Seifertova v Jihlavě Stanislava Prokešová
• Fenomén zahradničení a krajové odrůdy ovocných stromů na Vysočině
• V Přibyslavi u Sázavy žijí bobři
• Z policejního deníku: úvěrový podvod, opilec skončil na záchytce, řidiči bez papírů a pod vlivem drog
• Registr vozidel v Jihlavě funguje dočasně v omezeném režimu
• V Pelhřimově se loni narodilo 533 dětí, svateb bylo dvaadevadesát
• Policisté na Vysočině vykázali loni z obydlí celkem 53 násilných osob
• Dálnice a silnice prvních tříd na Vysočině jsou sjízdné bez problémů

Neděle   17. 1. 2021

• Ředitelkou Psychiatrické nemocnice v Jihlavě byla jmenovaná Dagmar Dvořáková
• Přírodovědci v Ptačím parku Kosteliska nalezli brouka, kterého už považovali v ČR za vyhynulého
• Z policejního deníku: krádež přívěsu, poškození auta, zničení květináčů a hrabla

Sobota   16. 1. 2021

• Josef Šálek poběží mrazivou Vysočinou bosý a v šortkách přes dvacet kilometrů
• Odbor služby pro zbraně v Havlíčkově Brodě otevřen od pondělí; počet žadatelů o zbrojní průkazy na Vysočině roste
• V Třebíči se loni narodilo 1230 dětí, vévodila jména Eliška a Matyáš

Pátek   15. 1. 2021

• U Štoků na silnici I/38 se střetl náklaďák a pět osobních aut, nikdo se nezranil
• Policisté pátrají po šestnáctileté Veronice, která se nevrátila z vycházky do zařízení pro mládež v Janštejně
• Nemocnice v Novém Městě na Moravě má málo personálu, od pondělí pomohou hasiči
• Z policejního deníku: kriminalisté dopadli distributorku drog, vandal polil auto barvou, opilec nadýchal 3,35 promile
• Prvním letošním přírůstkem v táborské zoo je jehně ovce kamerunské
• Pachatele krádeže policisté v Kamenici nad Lipou dopadli na místě činu
• Sdružení Krajina po úpravě pastvisek nabízí přebytečné dřevo
• Na silnici I/38 u Štoků se srazila tři auta, řidička osobního auta utrpěla lehké zranění

Čtvrtek   14. 1. 2021

• U Havlíčkova Brodu se převrátil kamion a srazil chodce, silnice I/38 v místě nehody bude po celou noc průjezdná pouze jedním jízdním pruhem
• Vedle atletického stadionu na louce na Heulose v Jihlavě se již lyžuje
• V Jihlavě se loni narodilo 1371 dětí; vedla jména Terezka a Honzík
• U Havlíčkova Brodu na silnici I/38 se převrátil kamion, který srazil chodce; silnice je v místě neprůjezdná
• Z policejního deníku: krádež peněženky, vloupání do hospody a také do bývalé líhně
• U Jihlávky se převrátil náklaďák se dřevem
• Jihlavské muzeum vyhlásilo fotografickou soutěž na téma Atmosférické jevy
• Silnice I/38 v Dlouhé Brtnici na Jihlavsku je neprůjezdná

Středa   13. 1. 2021

• Děti na Vysočině budou mít jarní prázdniny od pondělí 1. do pátku 5. února, předcházet jim budou pololetní prázdniny
• Z policejního deníku: recidivista kradl v obchodě alkohol, vandal podrápal auta, řidička se při nehodě zranila
• Muži po vzájemné domluvě kradli v havlíčkobrodském obchodě zboží
• Na Vysočině průběžně sněží, nehody bez zranění

Úterý   12. 1. 2021

• Blackout ve střední Evropě odvracely manipulacemi i české jaderné elektrárny
• Lidé v Třebíči přispěli o Vánocích Barevnému světu na vybavení chráněné dílny
• Z policejního deníku: vloupání do chaty; krádež nářadí; střet dvou aut v Jihlavě
• Na Šacberku na sjezdovce utrpěl vážné zranění lyžař
• V nemocnici v Novém Městě na Moravě nejsou návštěvy povoleny
• V novoměstské nemocnici se v roce 2020 narodilo nejvíce Aniček a Vojtěchů

Pondělí   11. 1. 2021